Budowa altany ogrodowej [krok po kroku]

Altanka w ogrodzie
Altanka w ogrodzie

Altana ogrodowa to świetny pomysł, jeśli masz kawałek wolnej przestrzeni za domem! Nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj nasz poradnik. Zobacz, co powinien wiedzieć przyszły posiadacz altany w ogrodzie. Dowiedz się, jak krok po kroku zbudować altanę ogrodową oraz jak dopasować jej styl do pozostałych elementów architektury ogrodowej i domu.

Altanka ogrodowa

Altanka altanki altany - czym różnią się między sobą?
Altanka altanki altany – czym różnią się między sobą?

W polskim nazewnictwie altanka ogrodowa niejedno ma imię. Altaną (pergolą) nazwiemy na przykład lekką zadaszoną konstrukcję bez podłogi, postawioną na ziemi, trawie lub tarasie. Wtedy jednak określa się ją jako namiot ogrodowy albo pawilony ogrodowe. Altankami określa się również domki letniskowe z drzwiami, oknami, instalacją elektryczną i kompletnym wyposażeniem. Natomiast typowa altana ogrodowa jest otwartym obiektem zapewniającym schronienie przed słońcem i deszczem, architektura ogrodowa będąca miejscem spotkań rodzinnych i kinderbali w ogrodzie. Altana ogrodowa ma dach, opcjonalnie również podłogę, ścianki, maty osłonowe, choć częściowo osłaniające od wiatru czy słońca. Altana ogrodowa nie musi i z reguły nie ma drzwi i okien. Jeśli jednak Inwestor zdecyduje się na stolarkę, altana ogrodowa może z powodzeniem służyć za:

 • mały domek letniskowy,
 • domek narzędziowy – idealne miejsce na narzędzia ogrodowe,
 • pomieszczenie na zabawki ogrodowe.

Altana ogrodowa rodzaje

Altany wiata
Altany wiata

Zanim zdecydujemy się na wybór altany ogrodowej warto jej styl dopasować do projektu domu, który został postawiony na działce. Najczęściej w ogrodach powstają altany drewniane, ale niektórzy budują również domki ogrodowe metalowe lub murowane. Trudno precyzyjnie określić, ile kosztuje altana ogrodowa, ponieważ zależy to od wielkości, rodzaju materiału, jakości wykończenia i wyposażenia obiektu. Do ceny materiałów trzeba także doliczyć koszty transportu, opcjonalne materiałów pod fundament i dodatkowych rąk do pracy. Wszystko zależy również od tego, czy chcesz kupić gotowy pawilon ogrodowy, czy zrobić namiot ogrodowy we własnym zakresie. Budując altanę drewnianą samodzielnie z kupionych surowców można postawić solidniejszy obiekt. Wtedy potrzebny będzie projekt altany. Prostą altanę ogrodową możesz zaprojektować samodzielnie. Nie licz jednak, że wybierając budowę, zaoszczędzisz. Może być wręcz odwrotnie. Budowa najprostszej altany drewnianej we własnym zakresie to wydatek minimum 4000-5000zł.

Altana ogrodowa murowana

Budowa altany murowanej
Budowa altany murowanej

Z pewnością najsolidniejsza będzie altana ogrodowa murowana. To architektura ogrodowa, które w ostatnich latach straciła na popularności – zyskały za to domki drewniane. Wszystko dlatego, że ich budowa jest nie tylko droższa, ale i dłuższa oraz bardziej pracochłonna niż w przypadku altan drewnianych czy altan metalowych. Jednak trwałość konstrukcji i komfort użytkowania są nieporównywalnie lepsze. Nowoczesna pergola murowana sprawdzi się w większych ogrodach. Murowana altana ogrodowa sprawdzi się również wtedy, gdy planujesz wydzielenie:

 • zamykanego pomieszczenia gospodarczego na narzędzie ogrodowe,
 • letniej kuchni,
 • pokoju gościnnego,
 • wędzarni,
 • grilla.

Murowana altana ogrodowa może zostać zbudowana na przykład z:

Pustaki mają gładką powierzchnię, dlatego nie trzeba ich tynkować. Jednak najtrwalszymi materiałami będą cegła i kamień. Murowana altanka ogrodowa przetrwa najsurowsze zimy, będzie odporna na ogień, palące słońce, uciążliwe wichury. Najmniej zachęcająca jest cena… Koszt budowy altanki murowanej zależy od jej wielkości, zastosowanych materiałów i jakości wykończenia obiektu. Nawet gdy zechcesz wybudować altanę ogrodową samodzielnie, według własnego projektu, taki domek ogrodowy może kosztować powyżej 10 000 zł.

Altana ogrodowa drewniana

Drewniana altanka
Drewniana altanka

Drewniana altanka sprawdzi się w sytuacji, gdy z różnych względów nie możesz lub nie chcesz budować altany murowanej. Nowoczesne altany drewniane najczęściej buduje się z desek sosnowych lub świerkowych, gdyż drewniane elementy altany ogrodowej są łatwo dostępne i niedrogie. Nie jest to materiał cechujący się wyjątkową trwałością, ale przy odpowiedniej pielęgnacji, przetrwa wiele lat. O wiele trwalsze, ale i droższe są deski:

 • dębowe,
 • jodłowe,
 • modrzewiowe.

Sporą popularnością cieszą się również droższe, ale za to bardziej “designerskie” altany z bali. Konstrukcję drewnianą trzeba regularnie impregnować, by chronić ją przed destrukcyjnym wpływem słońca i wiatru oraz inwazją pleśni i grzybów. Drewno można impregnować pokostem (olejem lnianym), zabezpieczać bejcą, lakierobejcą, farbami lub lakierami do drewna.

Ile kosztuje altana ogrodowa drewniana?

W markecie budowlanym najtańsza gotowa do montażu drewniana altanka kosztuje około 1000-1500 zł. W tej cenie kupisz drewnianą konstrukcję altany ogrodowejdach wsparty na belkach lub ażurowych ściankach. Będzie można się pod nim schować przed deszczem albo silnym słońcem. Będzie jednak bardziej przypominać nietrwałe pawilony niż budynek zapewniający odpoczynek i schronienie. Zaletą jest to, że taką altanę ogrodową w każdej chwili można:

 • złożyć,
 • przesunąć,
 • schować na zimę do garażu.

Jeżeli wiata ma być solidniejsza, z podłogą i ściankami, musisz się liczyć z kosztem około 2500-3000 zł. Jednak wciąż będzie to raczej najprostszy drewniany domek, bez dodatkowych udogodnień. Domki drewniane dostępne są również jako obiekty z drzwiami, oknami i wydzielonymi pomieszczeniami. W takiej altanie ogrodowej można odpoczywać za dnia, a w nocy spać. Ceny takich budowli ogrodowych wynoszą od 6000 zł w górę.

Altany ogrodowe metalowe

Nowoczesne altany ogrodowe metalowe to z reguły stabilne, lekkie konstrukcje zwane pawilonami ogrodowymi. Prosty pawilon ogrodowy można kupić w markecie budowlanym już w cenie 300 do 500 zł. Altana ogrodowa sześciokątna, o solidniejszej i trwalszej konstrukcji z zakrytym dachem to koszt powyżej 1500-3000 zł. W tej cenie można nabyć solidną altanę ogrodową do zamontowania na tarasie lub bezpośrednio na trawie. Metalowe wiaty ogrodowe z reguły wykonuje się z kutej stali albo giętych prętów, rzadziej z metalowych rur. Najprostsza w postaci metalowa altana ogrodowa wygląda elegancko i nowocześnie, jednak nie zapewnia wystarczającego schronienia przed deszczem czy wiatrem. Zaletą jej jest stabilność, łatwość montażu i ponadprzeciętna trwałość, pod warunkiem, że metalowe elementy zostaną pokryte preparatem chroniącym przed korozją. Można ją także udekorować moskitierami albo zasłonami, które dodają elegancji oraz chronią przed wiatrem czy owadami.

Kupić gotową altanę, czy zbudować altanę ogrodową?

Jeżeli chcesz postawić altanę ogrodową, do wyboru masz 3 możliwości:

 • kupienie gotowej konstrukcji do montażu (najprostsza opcja),
 • zlecenie projektu i jego realizacji firmie zewnętrznej (najdroższa opcja),
 • samodzielna budowa altany ogrodowej od podstaw (możesz kupić gotowy projekt, zlecić wykonanie go architektowi albo wykonać go samodzielnie).

Większość domków ogrodowych jest łatwych w montażu, dlatego by je zbudować, nie trzeba się wykazać wiedzą budowlaną, a jedynie cierpliwością i precyzją. Do domu przywieziesz wszystkie elementy i instrukcję montażu. Producenci deklarują, że postawienie takiego pawilonu zajmuje jeden dzień, jednak, jeżeli nie masz doświadczenia, z pewnością zajmie ci to więcej czasu, nawet kilka dni. Planując samodzielną budowę albo zlecając prace specjalistom, z pewnością zyskasz bardziej unikatowy obiekt. Możesz zaplanować jego kolorystykę i styl pasujące do ogrodu czy domu. Wybór należy do Ciebie. Musisz zadać sobie pytanie: czy wolisz zaoszczędzić czas, czy może bardziej chcesz się wykazać i samodzielnie zbudować altanę ogrodową?

Projekt altany ogrodowej

Projekt altany
Projekt altany ogrodowej

Chociaż altany nie są skomplikowanymi konstrukcjami warto kupić gotowy projekt altany ogrodowej. Wbrew pozorom ten wydatek może pomóc… zaoszczędzić. Przede wszystkim materiał i czas potrzebny do realizacji. Ile kosztuje projekt altany ogrodowej? W pracowni MG Projekt można zamówić go już za 650 zł.

Projekt altany ogrodowej
Projekt altany ogrodowej

Domki ogrodowe pozwolenie na budowę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie trzeba mieć pozwolenia na budowę altany w ogrodzie, o ile jej powierzchnia nie przekracza 35 m2. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się:

jeśli ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2. Zamiar budowy altany ogrodowej trzeba jedynie zgłosić w urzędzie powiatowym. Jeżeli starosta lub prezydent miasta nie wniosą sprzeciwu w ciągu 30 dni, można budować altanki ogrodowe. W celu otrzymania zaświadczenia o braku sprzeciwu, należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Budowę altany w ogrodzie trzeba rozpocząć w ciągu 2 lat od momentu zgłoszenia.

Budowa altany ogrodowej zgłoszenie

Zgłaszając zamiar wykonania robót budowlanych niewymagających uzyskania pozwolenia na budowę, trzeba wypełnić wniosek, w których powinny się znaleźć takie informacje jak:

 • rodzaj obiektu:
  • domek altana ogrodowa,
  • wiaty ogrodowe,
  • budynek gospodarczy,
  • przydomowa oranżeria itp.,
 • adres,
 • powierzchni zabudowy,
 • charakterystyka obiektu:
  • przeznaczenie,
  • kolorystka itp.,
 • konstrukcja i użyte materiały:
  • sposób powiązania z gruntem,
  • ściany,
  • pokrycie dachu,
  • wykończenie altany, itp.,
 • usytuowanie obiektu,
 • sposób wykonywania robót,
 • termin rozpoczęcia robót.

Ponadto do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dyspozycji nieruchomością na cele budowlane, a także plany działki i szkice obrazujące inwestycję (rzuty i przekroje budynku). Tu można zobaczyć wzór zgłoszenia:

Zgłoszenie budowy altany wzór
Zgłoszenie wzór

Kiedy zgłoszenie nie jest konieczne?

Nie trzeba zgłaszać budowy altany ogrodowej na terenie ROD (Rodzinnych Ogrodów Działkowych). Należy jednak pamiętać, że na działce w mieście, bez zgłoszenia budowa altany ogrodowej można wybudować altanę ogrodową o powierzchni do 25 m2, poza miastem do 35 m2. Wysokość obiektu może wynosić maksymalnie 4 m (dach altany płaski) albo 5 m (dach altany spadzisty). Budowa altanki musi przebiegać zgodnie ze sztuką budowlaną oraz według określonego planu.

Budowa altany ogrodowej krok po kroku

Budowa altany krok po kroku
Jak zbudować altanę ogrodową krok po kroku?

Wielkość i kształt altanki ogrodowej zależą od Twoich upodobań, budżetu, możliwości, czasu oraz wielkości ogrodu. Najpopularniejsza jest altana kwadratowa i altana prostokątna, gdyż są one praktyczne i łatwe do aranżacji. Niektórzy decydują się na inne rozwiązania, jak altana okrągła lub altana sześciokątna. W obiekcie o takim kształcie z kolei łatwiej można ustawić okrągły stół sprzyjający nawiązywaniu kontaktów podczas imprez, kinderbali czy spotkań rodzinnych. Wydaje się, że najbardziej optymalna jest budowa altanki kwadratowej, otoczonej 3 ściankami, której powierzchnia podłogi wynosi około 15 m².

Poniżej przedstawiamy poradnik jak zbudować altanę ogrodową: Budowa altany ogrodowej krok po kroku.

Budowa altany ogrodowej koszt

Kalkulacja kosztów budowy altany drewnianej krok po kroku jest przykładowa, stworzona na podstawie cenników sklepów internetowych. Szacunkowy koszt dotyczy altany ogrodowej z drewna sosnowego, ale możesz również zbudować altanę ogrodową wykorzystując trwalsze, ale i droższe gatunki drewna. Zobacz, jak przygotować grunt pod fundamenty, fundament,  następnie wznieść szkielet konstrukcji, postawić ścianki, dach i wykończyć altankę.

 • Materiał konstrukcji: sosna.
 • Powierzchnia podłogi: 15m² (4×3,75).
 • Wysokość: 2,5 m.
 • Powierzchnia ścianek: 29 m².
 • Powierzchnia dachu dwuspadowego: 30m² (4×3,75×3,75).
Narzędzia do budowy altany

Podstawowe narzędzia do budowy altanki ogrodowej z drewna:

Materiały budowlane niezbędne do budowy altanki drewniane

Altana drewniana materiały budowlane
Drewniana altana ogrodowa materiały budowlane

Na początku budowy altany ogrodowej trzeba oczywiście zgromadzić materiały budowlane. Będą potrzebne:

 • materiały do postawienia fundamentu (patrz krok 1: fundament),
 • 4 drewniane słupy konstrukcyjne na drewnianą konstrukcję altany (około 200zł/szt. = 800zł),
 • dach:
  • krokwie dachowe – 5 sztuk (około 100zł/szt = 500zł),
  • 1 płatew kalenicowa (około 150zł/szt.),
  • 3 murłaty (około 250zł/szt. = 750zł),
 • 8 zastrzałów (około 40zł/szt. = 320zł),
 • drewniane elementy altany ogrodowej – deski na ściany altany albo gotowe panele, kratki ogrodowe itp. (około 10zł/m² = 280zł),
 • kątowniki, gwoździe, śruby (około 100zł),
 • kształtki i łączniki do drewna (około 2zł/szt = 80zł),
 • metalowe kotwy do obsadzenia konstrukcji (około 20zł/szt. = 80zł),
 • materiał na podłogę, do wyboru:
 • pokrycie dachu, do wyboru:
  • deski (około 30zł/szt = 900zł),
  • blacha dachowa (około 10zł/m² = 300zł),
  • papa na dach (około 6zł/ m² = 180zł),
  • gonty (około20zł/ m² = 600zł),
  • strzecha (około 150zł/m² = 4 500zł),
 • opcjonalnie:
  • farby,
  • impregnaty i inne preparaty których celem jest zabezpieczenie altany ogrodowej.

Zakładając, że nie będziesz oszczędzać na materiałach, budowa altany ogrodowej o powierzchni 15 m² wyniesie około 4 000 zł (bez fundamentów). Budowa altany ogrodowej z fundamentem to około 8 000 – 10 000 zł. Do ceny materiałów trzeba doliczyć koszty projektu altany ogrodowej, transportu, narzędzi i ewentualnej robocizny.

Budowa altany ogrodowej krok 1 – fundament

Lżejsze altanki drewniane możesz postawić bezpośrednio na trawie lub ziemi. Większą budowlę trzeba obsadzić na stopach fundamentowych. Podłoże musi być równe i twarde. Ciężka (np. murowana) konstrukcja z podłogą powinna powstać na mocnym fundamencie, który mogą stanowić betonowe stopy fundamentowe. Inaczej altanka będzie niestabilna. Materiały budowlane potrzebne do postawienia fundamentu:

 • deski (około 20zł/szt = 200zł)
 • pręty, przekrój 8-10 mm (około 10zł/szt. = 200zł)
 • około 30m³ betonu:
  • gotowego (ok 150zł/m³ = 4500zł),
  • samodzielnie przygotowanego (około 3000zł),
 • około 300 kg posadzki cementowej (np. firmy Atlas, Axton, Cekol) (około 1zł/kg = 300zł)
 • folia budowlana (do izolacji) (około 30zł/szt.)
 • siatka zbrojeniowa (podnosi trwałość fundamentu) (około 5zł/m² = 75zł)

Jeśli chcesz zbudować altanę ogrodową na solidnym fundamencie będzie on kosztował około 4000-5500zł, w zależności od wybranych materiałów.

Drewniana wiata fundament

Budowa altanki krok po kroku - fundamenty
Altana ogrodowa krok po kroku – fundamenty

Pierwszym krokiem jest obrysowanie podstawy obiektu. Następnie trzeba wykopać dół na głębokość około 0,5-1 m. Po obrysie dołu układamy szalunek z desek. Deski powinny wystawać około 10 cm ponad poziom fundamentu. Kolejny krok to ułożenie zbrojenia z prętów. Następnie przystępujemy do wylewania betonu. Beton można przygotować samemu, wtedy będzie tańszy. Jeżeli nie masz betoniarki, materiały na fundament pod drewnianą altanę możesz wymieszać na przykład w taczce albo starej wannie.

Przepis na 1m³ betonu:

 • 160 kg cementu (około 0,30 zł/kg = 39 zł),
 • 2200 kg piasku (około 25 zł/tona = 55 zł),
 • 75 l wody.

Łączny koszt betonu 30 m³ – około 2820zł. Zanim beton wyschnie, należy w nim umieścić metalowe kotwy, do których potem przytwierdzi się drewniane słupy konstrukcyjne. Po 24 godzinach fundament powinien wyschnąć, jednak ostatecznie zależy to od temperatury i wilgotności powietrza oraz użytej mieszanki – niektóre wiążą się szybciej, inne dłużej. Po zawiązaniu się betonu należy wyjąć deski od wewnętrznej strony fundamentów, a luki wypełnić żwirem lub gruzem. Powstałe podłoże znów pokrywamy betonem. Gdy podłoże będzie całkiem suche, po całości układamy folię budowlaną, a na niej siatkę zbrojeniową. Następnie przystępujemy do finalnej części, czyli wylania podkładu podłogowego. Można wykorzystać tradycyjną posadzkę cementową albo posadzkę szybkoschnącą przeznaczoną do stosowania na zewnątrz. Dzięki wystającym zewnętrznym deskom szalunkowym, zaprawa nie wyleje się poza obrys podłoża.

Budowa altany ogrodowej krok 2 – konstrukcja

Budowa altany konstrukcja
Altana do ogrodu konstrukcja

Najlepiej kupić przycięte na wymiar i zaimpregnowane 4 słupy drewniane. Montuje się je do wcześniej obsadzonych kotew. Następnie na belkach wznosi się 3 ścianki. Można wykorzystać deski, panele czy ozdobne kratownice. Konstrukcję stabilizuje się przy pomocy murłaty (po bokach) i kleszczy (z przodu i z tyłu). Następnie między kleszczami a słupami konstrukcyjnymi wstawia się zastrzały.

Budowa altany ogrodowej krok 3 – dach altany

Budowa altany dach
Budowa dachu

Najprościej będzie wykonać dach płaski (lekko pochylony dach, by nie zalegały na nim śnieg, woda czy liście). Efektowniejszy jednak będzie dach dwuspadowy. W tym celu trzeba obsadzić trzecią murłatę. Murłata łączy ściany z konstrukcją dachową. Powinna być montowana równolegle do krawędzi ściany altany. Następnie trzeba przymocować do niej krokwie dachowe. Etap szkieletu dachu zakończony. Teraz przychodzi kolej na montaż pokrycia dachowego. Jeżeli cała konstrukcja jest lekka, materiał nie powinien jej zbytnio obciążać. Dach drewnianego szkieletu możesz pokryć lekką papą, słomą, strzechą lub zaimpregnowaną matą płócienną. Są to dość tanie, ale niezbyt trwałe materiały. O wiele solidniejszy będzie dach pokryty blachą lub dach z gontów bitumicznych. Z pewnością najbardziej atrakcyjna wiata ogrodowa powstanie wtedy, gdy pokryje się ją dachówką taką samą jak dom. Jeżeli chcesz wykorzystać papę, dachówki, lub pokryć dach gontem bitumicznym, dach musi być w całości pokryty deskami. Miej świadomość, że układanie dachu jest równie trudne i pracochłonne jak wylewanie fundamentów.

Budowa altany ogrodowej krok 4 – podłoga altany

Budowa altany podloga
Drewniana altana w ogrodzie – podłoga

Domek ogrodowy powinien mieć również podłogę – to ostatni krok. W zależności od budżetu i upodobań, możesz ją wykonać z różnych materiałów, na przykład:

Najprostszym rozwiązaniem jest przybicie szlifowanych surowych desek podłogowych. Potem trzeba je jednak zaimpregnować. Atrakcyjnie wygląda deska tarasowa, ale materiał ten jest dosyć drogi. Wcześniej podłoże powinno się wyłożyć materiałem izolacyjnym, który wyrówna podłogę i ochroni ją przed wnikaniem wilgoci. Warto również rozważyć kostkę brukową albo płyty kamienne, które cechują się wysoką trwałością.

Altana ogrodowa wyposażenie

Gdy wszystkie prace dobiegną końca, przychodzi najprzyjemniejszy moment: urządzanie wnętrza. Z pewnością warto pomyśleć o trwałych meblach, oświetleniu, miejscu do grillowania, lub wędzarni ogrodowej. Także mała architektura może urozmaicić najbliższe otoczenie, a place zabaw, domki narzędziowe, oczka wodne, czy nawet donice świetnie spełniają się jako elementy architektury ogrodowej.

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe
Meble ogrodowe

Domek drewniany warto wzbogacić choćby o podstawowe wyposażenie, jak stół i krzesła ogrodowe. Do altany ogrodowej nie warto wstawiać mebli domowych, ponieważ narażone na działanie wilgoci czy słońca, będą szybko niszczeć. Najlepiej sprawdzają się typowe meble ogrodowe. Oferta jest bardzo szeroka, do wyboru mamy meble z różnych materiałów:

 • plastik,
 • drewno,
 • rattan,
 • technorattan,
 • metal.

Najpopularniejsze są meble z drewna. Doskonale uzupełniają styl małej ogrodowej architektury. Są naturalne i eleganckie. Ich trwałość pozostawia jednak sporo do życzenia… Drewno jest wymagającym materiałem, potrzebującym regularnej konserwacji, bejcowania, malowania, olejowania itp. A i tak z biegiem czasu traci piękny wygląd. Wiele zależy również od gatunku drewna. Najmniej trwała są sosna i brzoza. Trwalsze są:

 • buk,
 • dąb,
 • drewno egzotyczne, na przykład merbau i modrzew syberyjski.

Zaletą ogrodowych mebli plastikowych jest odporność na czynniki atmosferyczne oraz niska cena. Nie są one jednak stabilne i atrakcyjne wizualne. O wiele ładniej prezentują się meble z rattanu, produkowanego z palm rotangowych. Rattan jest elastyczny, lekki i łatwy do czyszczenia. Niestety, ale jest również nietrwały, dlatego z biegiem czasu niszczeje, szczególnie pozostawiony na świeżym powietrzu. Ciekawą alternatywą są meble z technorattanu, tworzywa imitującego rattan. Jest to materiał trwały, długowieczny, lekki i odporny na zanieczyszczenia. Meble z technorattanu mogą znajdować się w ogrodzie na świeżym powietrzu przez cały sezon, bez względu na pogodę. Przy tym są eleganckie i same w sobie stanowią ozdobę. Warto również wziąć pod uwagę metalowe meble ogrodowe. Są trwałe i relatywnie niedrogie. Podobnie jak meble plastikowe, cechują się dość surowym designem, są jednak odporne na czynniki mechaniczne. Dodatkowo zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych, przetrwają długie lata. Altana ogrodowa to także doskonałe miejsce na szafki, dzięki którym będziemy mieć zawsze pod ręką naczynia, węgiel czy inne akcesoria potrzebne do odpoczynku. Po zakończeniu sezonu warto choć część mebli schować do pomieszczenia, na przykład garażu lub piwnicy. Zimy mogę nie przetrwać meble tapicerowane albo materiałowe leżaki. W przypadku innych materiałów, wiele zależy od ich jakości.

Grill, wędzarnia, piec chlebowy w altance

Jaki wybrać grill ogrodowy?
Jaki wybrać grill ogrodowy?

Altanka ogrodowa to idealne miejsce na grilla! Miłośnicy spotkań przy grillu mogą się zdecydować na kupno solidnego grilla żeliwnego albo betonowego, albo grilla gazowego do zabudowy. Jest to wydatek rzędu 300 zł wzwyż. Ciekawą opcją wydaje się taka mała architektura jak samodzielnie wybudowany murowany grill, obok którego można postawić donice ogrodowe, czy zlokalizować oczka wodne. Budując grill murowany można od razu stworzyć własną wędzarnię ogrodową, a nawet piec chlebowy i rozpocząć produkcję domowego jedzenia. Bardzo popularne stają się też grille gazowe.

Altanka ogrodowa oświetlenie

Oświetlenie pawilonu
Altanka ogrodowa – oświetlenie pawilonu

Jeżeli budowę drewnianej altany ogrodowej planujesz już na etapie budowy domu, warto od razu poprowadzić instalację elektryczną i ją estetycznie wkomponować w aranżację ogrodową. Montaż instalacji elektrycznej powinno się zlecić elektrykowi. Nowoczesna altana ogrodowa może być oświetlona nie tylko lampami elektrycznymi, ale również lampami solarnymi oraz lampionami. Altanki ogrodowe wyposażone w oświetlenie solarne to prawdopodobnie najciekawsza opcja, ponieważ jest ono odporne na czynniki atmosferyczne i nie potrzebuje zasilania prądem, gdyż energię czerpie ze słońca. Altanka ogrodowa wyposażona w wysokiej jakości lampy solarne może być oświetlona nawet do 10 godzin. Na koniec pozostaje tylko przygotować dobrą książkę, jedzenie, napoje i cieszyć się chwilą relaksu na świeżym powietrzu – jeśli tylko masz na tyle dużą działkę, wiata ogrodowa to doskonałe miejsce na spędzanie wolnego czasu, które znakomicie ułatwia relaks 🙂

Altany ogrodowe drewniane
Altana drewniana
9 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
BeerGeek Nation

Altana świetna sprawa, ale niestety jakość wykonania wielu standardowych projektów pozostawia wiele do życzenia, taka smutna prawda. Jeden z problemów to korzystanie z kiepskiej klasy połączeń ogrodowych, zwłaszcza chodzi o podstawy słupa. Aczkolwiek powoli świadomość rośnie i nawet inwestorzy sami się domagają, żeby do dostawiania altan wykorzystywać wyłącznie najlepsze akcesoria.

Liliana Gomowska

Bardzo fajny artykuł. Na początku czerwca zdecydowaliśmy się na altankę drewnianą na działce. Jesteśmy bardzo zadowoleni

Mariola B

Dość obszerny, ale przyznaje, że solidnie przygotowany artykuł. Opisane typy altan wraz z zakresem cenowym niewątpliwie są w stanie pomóc przy wyborze odpowiedniej dla nas altany. Dodatkowo zawarte kroki budowy połączone są z związanymi kosztami, dzięki czemu jesteśmy w stanie oszacować koszt każdego kroku indywidualnie.
Dobrze, że został ujęty aspekt pozwolenia na budowę, o którym może nie każdy pamięta, lub po prostu nie wie – na pewno się przyda. U nas powstanie altanka drewniana dość duża, tak by w zimę pełniła rolę przechowalni. Dzięki temu artykułowi łatwiej nam będzie podjąć decyzję, z jakiego rodzaju drewna zostanie ona stworzona. Dodatkowy plus za dobrze dobrane zdjęcia, umożliwiające wizualizacje.

Marta96

Długo szukałam pomysłu na altanę, posiadamy spory ogród i chcieliśmy go mądrze zagospodarować. Altana wydaje się niezbędna, bo działka jest tak usytuowana, że w dzień jest sporo słońca. Po przeczytaniu artykułu prawdopodobnie zdecydujemy się na altanę drewnianą wykonaną z dębu, gdyż znaleźliśmy go w całkiem niezłej cenie, planujemy zabezpieczyć go potem bejcą, tak by przedłużyć maksymalnie jej trwałość. Zastanawialiśmy się jeszcze nad altaną murowaną, ale po porównaniu cen uznaliśmy, że taka drewniana w zupełności nas satysfakcjonuje, bo zdecydowanie jest to mniejszy koszt w porównaniu z altaną murowaną.

Robas1987

Bardzo fajny artykuł dla fanów grillowania i ciekawego ogrodu. Ja zanim zacząłem się szykować do budowy domu to już oglądałem altanki które pasowały by do naszej działki:) Polecam

Seweryna

Waszą stronę policili mi sąsiedzi budujący dom! Same wartościowe artykuły.

Waldemar

Artykuł napisany prostym i zrozumiałym językiem dla laika, zawierający wszystkie odpowiedzi na najczęściej nurtujące wątpliwości. Dużo się z niego dowiedziałem, a w szególności o budowie altanki ogrodowej.

wiktor

A czy moge pod altana umiescic saune?

Tekla

Jest to kompleksowe i dobrze zorganizowane opracowanie.