Okna do domu: jakie wybrać, najważniejsze parametry okien

Jak wybrać okna do domu?
Jak wybrać okna do domu jednorodzinnego?

Okna do domu to wyjątkowo ważna kwestia. Pomimo tego, że bez światła dziennego ciężko sobie wyobrazić nasze codzienne funkcjonowanie, to budując dom rzadko kiedy przywiązujemy należytą uwagę do kwestii okien.

Czy ich wygląd oraz wielkość to jedyne parametry, którymi powinniśmy się kierować przy zakupie?

Czy większe okna zawsze są lepszym wyborem i rozwiązaniem?

Wreszcie jakie okna wybrać: okna plastikowe czy może okna drewniane?

Jak wybrać okna do domu?

Już na samym początku rozważań na temat wyboru okien i parametrów charakteryzujących ich właściwości trzeba wyraźnie wskazać, że w dobre okna warto zainwestować już na samym początku naszej przygody z daną nieruchomością.

Każdy Inwestor powinien zwrócić uwagę jakie okna przewiduje projekt domu, który chce zrealizować na swojej działce.

Co prawda porządna stolarka okienna to być może spory wydatek, jednak warto wziąć pod uwagę to, że jest to przeważnie zakup na długie lata – wymienia się je przeważnie jedynie wtedy, gdy ulegną uszkodzeniu.

Dobre okna zapewniają nam nie tylko właściwą estetykę w pomieszczeniach oraz na zewnątrz budynku, ale również mogą przyczynić się do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem wszystkich pomieszczeń!

Rodzaje okien

Na rynku dostępne są różne rodzaje stolarki okiennej, jednak w zakresie budownictwa mieszkaniowego wykorzystuje się obecnie w większości okna plastikowe oraz okna drewniane.

Okna plastikowe
Okna plastikowe – przekrój

Pomimo tego, że jeszcze kilkanaście lat temu rynek okienny przeżywał boom i wszyscy wymieniali stare okna drewniane na okna plastikowe, to dzisiaj okna drewniane przeżywają swój renesans i są stosowane w najbardziej prestiżowych inwestycjach. Okna drewniane idealnie pasują do starego domu.

Już w tym miejscu warto wyraźnie podkreślić, że okna drewniane dostępne obecnie na rynku są produktami znacznie bardziej nowoczesnymi i tym samym oferują one podobne parametry, jak ma to miejsce w przypadku okien z PCV.

Stolarka drewniana wprowadza jednak znacznie ciekawszą estetykę.

Okna drewniane
Okna drewniane – przekrój

Okna z aluminium

Okna aluminiowe
Okna aluminiowe

Warto zwrócić uwagę, że niejako na marginesie oferty okiennej znajdują się okna aluminiowe, które stosowane były przeważnie w obiektach przemysłowych i biurowcach – obecnie wykorzystuje się je również z powodzeniem w budownictwie jednorodzinnym.

Podstawową zaletą tego typu okien jest ich niska waga oraz znacznie wyższa sztywność i wytrzymałość w porównaniu do innych typów okien, co przekłada się na odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Również estetyka stolarki z aluminium wydaje się stać na wyższym poziomie według wielu projektantów wnętrz.

Wadą okien aluminiowych jest ich znacznie wyższa cena

Okna dachowe

Okna dachowe
Okna dachowe

Na szczególną uwagę zasługują okna dachowe, zwane często również oknami połaciowymi.

Decydując się na takie okna możemy brać pod uwagę okna:

 • obrotowe,
 • uchylno-obrotowe,
 • rozwierane na boki.

Warto mieć jednak na względzie, że tego typu okna uniemożliwiają nam w większości przypadków ich otworzenie podczas jakichkolwiek opadów deszczu.

W przypadku okien dachowych istotne jest również umiejscowienie uchwytu lub klamki do ich otwierania oraz zamykania.

Jeżeli ma to być okno w pokoju dziecięcym to znacznie lepszym rozwiązaniem jest klamka przy dolnej jego krawędzi.

Dzięki temu dziecko będzie mogło samodzielnie otwierać i zamykać okno w pokoju.

Co wpływa na cenę okna?

Co wpływa na cenę okna?
Co wpływa na cenę okna?

Z jakim wydatkiem musimy się liczyć decydując się na zakup nowych okien bądź wymianę starych?

Tutaj wiele zależy nie tylko od wybranego rodzaju stolarki, ale też:

 • sposób otwierania okna,
 • wielkość okna,
 • materiał z którego skrzydło okienne zostało wykonane (drewno czy plastik),
 • ilości komór,
 • izolacja termiczna.

Należy wziąć też pod uwagę, że “standardowe rozmiary” okien są zawsze tańsze od tych, robionych na specjalne zamówienie.

Dla porównania poziomów cen (nie jest to oferta) można przyjąć orientacyjnie następujące wartości:

 • okno dachowe drewniane o wymiarach 78x98cm ~ 500,-zł
 • okno dachowe drewniane o wymiarach 78x140cm ~650,-zł
 • okno dachowe plastikowe (PCV) o wymiarach 78x140cm ~800,-zł
 • okno tradycyjne, plastikowe, uchylno-rozwierne o wymiarach 80x100cm ~400,-zł
 • okno tradycyjne, plastikowe, uchylne o wymiarach 50x50cm ~130,-zł
 • okno aluminiowe uchylne o wymiarach 90x90cm ~900,-zł

Współczynnik przenikania ciepła U i przepuszczalność energii cieplnej G

W przypadku wyboru okien do domu lub mieszkania powinniśmy się kierować również ich izolacyjnością definiowaną przez dwa współczynniki – współczynnik przenikania ciepła U oraz przepuszczalność energii cieplnej g.

Współczynnik przenikania ciepła U

Powyższy współczynnik definiuje się jako ilość ciepła przenikająca w ciągu 1 godziny przez 1m2 płaskiej przegrody przy różnicy temperatury powietrza po obu stronach na poziomie 1 stopnia Celsjusza (1K).

Z tego też względu współczynnik ten można wykorzystywać do określenia przenikania ciepła każdej przegrody – zarówno okien, drzwi, jak i chociażby ścian oraz połaci dachowej.

Współczynnik wyraża się jednostką W/m2K.

Im wartość współczynnika U jest mniejsza, tym mamy do czynienia z większa izolacyjnością termiczną okna, gdyż wtedy w ciągu jednej godziny przenika mniejsza ilość ciepła.

Standardowo przyjmuje się, że wartość graniczna współczynnika przenikania ciepła dla okien obecnie stosowanych w budownictwie mieszkaniowym nie może być wyższa niż 1,6 W/m2K.

Jest to wartość wyznaczana przez polskie normy, jednak w żaden sposób nie zbliża się ona do wartości izolacji cieplnej oferowanej przez najlepszą stolarkę okienną na rynku!

Przepuszczalność energii cieplnej g

Drugim z parametrów charakteryzujących okna pod względem przepuszczalności energii cieplnej jest współczynnik g, odpowiadający za stosunek całkowitej przepuszczalności energii do padającej na szybę energii słonecznej.

Ujmując to najprostszym językiem – jest to parametr mówiący o przepuszczalności energii słonecznej padającej na zewnętrzną część szyby i przechodzącej do wnętrza domu.

O ile w przypadku współczynnika przenikania ciepła U możemy mówić o samych zaletach w przypadku zastosowania okien z niższym współczynnikiem U, o tyle w przypadku przepuszczalności energii cieplnej g nie jest to już takie jednoznaczne.

Im wyższy współczynnik g tym więcej energii “przechodzi” przez szyby do pomieszczeń ogrzewając je, co może być przydatne zimą, a jednocześnie latem stwarzać wyraźne problemy z przegrzewaniem się wnętrza domu i wzrastającą temperaturą.

Parametry okien w projektach budowlanych

Parametry okien w projektach budowlanych

W przypadku niemal wszystkich projektów budowlanych warto mieć na uwadze, że architekci i projektanci uwzględniają przeważnie okna w średniej klasie przenikania ciepła oraz przepuszczalności energii cieplnej, które jednocześnie mieszczą się w normach prawnych.

Wynika to z prostego faktu, że obok samego projektu budowlanego przedstawiany jest również dokładny kosztorys realizacji inwestycji, który zawiera też koszty zakupu oraz montażu okien.

Okna o lepszych parametrach są po prostu droższe w zakupie, a nie każdy chce (lub może) inwestować w najlepszą dostępną stolarkę.

Czy opłaca się wydać więcej na okna?

Na tak postawione pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie samodzielnie.

Co prawda okna do domu z niskim współczynnikiem przenikania ciepła są droższe w zakupie, jednak mogą przynieść nam wymierne oszczędności związane z ogrzewaniem bądź energią potrzebną do schłodzenia danego pomieszczenia przy użyciu klimatyzatora.

W kwestii oszczędności warto jednak patrzeć w dłuższej perspektywie, a nie wyliczeń dotyczących najbliższego roku.

O ile zawsze można dołożyć kolejna izolacje na ściany, tak w przypadku okien możliwa jest wyłącznie ich wymiana na nowe.

Co wpływa na parametry szyby okiennej?

Parametry szyb - które są najważniejsze?
Parametry szyb – które są najważniejsze?

Wbrew pozorom największe znacznie ma tutaj ilość tafli (szyb) oddzielających powierzchnie, między którymi wpuszczony jest jeden z gazów szlachetnych – najczęściej jest to argon, krypton lub ksenon.

Jeszcze kilkanaście lat temu przy plastikowych oknach z PCV standardem były dwie szyby z jedną komora w środku, zaś obecnie standardem są okna dwukomorowe.

Najlepszą izolację cieplną zapewniają nam jednak profile trójkomorowe.

Co z przestrzenią między szybami?

Co z przestrzenią między szybami?

Decydując się na wybór konkretnej stolarki warto dopytać sprzedawcę nie tylko o to, który z gazów szlachetnych wypełnia przestrzeń między szybami, ale również o samą szerokość tych przestrzeni.

Przeważnie waha się ona w granicach od 10 do 16 milimetrów na jedną komorę przy czym nie może być ona szersza.

Powyżej 16 milimetrów szerokości komory gaz zacząłby krążyć co przyczyniłoby się do spadku właściwości izolacyjnych całej szyby.

Dobre okno, niezależnie czy byłoby to okno drewniane, plastikowe czy z aluminium, powinno być pokryte również warstwą niskoemisyjną na szybie wewnętrznej – w ten sposób przez okno będzie uciekała mniejsza ilość ciepła (mniejsze straty w ogrzewaniu pomieszczenia).

Profile okienne – istotne ze względu na izolację

Produkcja okien
Produkcja okien

Decydując się na nowe okna w domu najczęściej zwracamy uwagę na ich wygląd oraz wspomniane i opisane powyżej parametry związane z izolacyjnością szyby i jej przepuszczalnością cieplną.

Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że na jakość okien, tj. ich parametry, wpływa nie tylko budowa szyby i przestrzeni pomiędzy kolejnymi taflami szkła, ale również budowa profilu okiennego.

O ile w przypadku dużych okien jest to wartość pomijalna ze względu na to, że profil okienny stanowi zaledwie ułamek powierzchni całego okna, tak w przypadku niewielkich okien (np. w piwnicach czy łazienkach), profil okienny może zajmować nawet 30-40 procent powierzchni całego okna.

Specjaliści od okien podkreślają jednoznacznie, że lepszą izolacyjność cieplną posiadają w tym względzie okna plastikowe, w których można na etapie projektowania niemal dowolnie ustawiać izolacyjność profili np. poprzez zmianę ilości komór powietrznych lub ich wielkości.

W przypadku okien drewnianych takie możliwości są znacznie ograniczone.

Ciepły montaż okna

Jak montować okna w domu jednorodzinnym?
Jak montować okna w domu jednorodzinnym?

Nawet najlepsze jakościowo i izolacyjnie okna do domu mogą nie zapewnić nam właściwej izolacji termicznej, jeżeli nie zadbamy o ich prawidłowy i fachowy montaż.

Co prawda każdy fachowiec ma swój indywidualny sposób pracy, to jednak wielu producentów wyraźnie wskazuje określone metody montażu stolarki, które mają zapewnić nie tylko jej odpowiednią izolację termiczną, ale również sprawić, że będzie stabilnie zamocowana i pracowała w optymalnej dla siebie pozycji.

Nawet odrobinę “krzywy” montaż może sprawić, że znacznie szybciej zużyciu ulegną zawiasy okna, a to przełoży się na dodatkowe koszty związane z eksploatacją.

Obecnie wiodącą technologią ciepłego montażu okien jest wysunięcie okien na grubość ściany w warstwę ocieplenia budynku, co eliminuje możliwy mostek termiczny wzdłuż całego obwodu ramy okiennej.

Co prawda przekłada się to na wyższe koszty związane z montażem ze względu na konieczność stosowania specjalnych uchwytów montażowych, to jednak w przeciągu kilku-kilkunastu lat z pewnością zaprocentuje zmniejszając nasze koszty ogrzewania.

Warto mieć na uwadze, że wysunięcie okien w kierunku warstwy ocieplenia budynku powiększa nam jednocześnie parapet wewnętrzny, a przez to zyskujemy dodatkową przestrzeń w domu.

Montując stolarkę warto sprawdzić czy producent danych okien nie przewidział do nich specjalnych pakietów izolacyjnych – ma to miejsce przede wszystkim w przypadku okien dachowych (okien połaciowych).

Coraz częściej producenci chcąc ułatwić montaż swoich produktów i ograniczyć późniejszą liczbę reklamacji będących faktycznie błędami popełnionymi przy montażu, oferują je również do tradycyjnych okien.

Okna energooszczędne

Pomimo tego, że dzisiaj niemal wszystkie okna plastikowe są nazywane potocznie oknami energooszczędnymi, to jednak jest to prawdą jedynie przy porównaniu ich do okien drewnianych sprzed 20 lat.

Jak wspomnieliśmy już powyżej, standardowe okna plastikowe dostępne obecnie na rynku oferują nam współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 1,6W/m2K.

Okna energooszczędne maja współczynnik przenikania ciepła ponad 3 razy mniejszy – na poziomie nawet 0,5W/m2K.

Patrząc na współczynniki okien i ich parametry warto osobno spoglądać na parametry dotyczące szyby oraz profilu.

Porównanie parametrów okien

Porównanie parametrów okien

Podejmując decyzję o zakupie nowych okien nie zawsze warto kierować się wyłącznie estetyką.

Co prawda okna aluminiowe są najbardziej nowoczesne, to jednak zarazem najdroższe w zakupie i często ich przepuszczalność cieplna jest zbyt mała, aby zgodnie z prawem mogły być one wykorzystane w przypadku nowego budownictwa jednorodzinnego.

Jeżeli mamy jakieś wątpliwości dotyczące możliwego wykorzystania danego modelu, jego parametrów oraz właściwości, nie bójmy się pytać sprzedawcy – każde okno powinno mieć dostępną pełną specyfikację, w której będą określone jego parametry.

Co prawda nie mamy tutaj standaryzacji jak ma to miejsce w przypadku chociażby oceny i możliwości porównywania opon samochodowych czy pralek i lodówek (energooszczędność), to nawet suche liczby powinny dać nam do myślenia.

Okna są ważne

Wybór okien do domu jednorodzinnego
Wybór okien to jedna z najważniejszych decyzji przy budowie domu jednorodzinnego

Już na etapie wybierania projektu nowego domu warto uważnie przyjrzeć się zastosowanym materiałom – najczęściej zwracamy uwagę na rodzaj tynków elewacyjnych czy ocieplenie dachu.

Jest to błąd, który w długoletnim okresie eksploatacji całego budynku może być bardzo kosztowny.

Ekolodzy na każdym kroku informują nas o ociepleniu klimatu, to jednak nie są to tak szybkie i duże zmiany, aby mogły one wpłynąć na zmniejszenie kosztów ogrzewania naszych domostw.

O dobrych oknach warto myśleć już na samym początku, gdyż późniejsza ich wymiana to wyłącznie dodatkowe koszty, których można uniknąć przy myśleniu perspektywicznym.

Co prawda skrzydła okienne o przepuszczalności cieplnej U=1,6W/m2K są obecnie standardem, ale nie trudno się domyślić, że w ciągu kilku lat ulegnie to zmianie i w nowym budownictwie stosowane będą wyłącznie cieplejsze okna do domu.

Może już teraz warto wyjść naprzeciw tym trendom i zainwestować w lepsze drzwi i okna do wnętrza domu?

Statystyki wyraźnie pokazują, że stolarkę okienną pomieszczeń wymienia się średnio raz na 30-40 lat!

Czy warto zatem przez blisko pół wieku żyć w domu, który jest zimny zimą, a gorący latem, jednocześnie ponosząc z tego tytułu dodatkowe koszty ogrzewania bądź działającego klimatyzatora?

Inwestycja w dobre okna do domu to inwestycja na długie lata i warto zainwestować więcej w momencie zakupu, aby móc cieszyć się mieszkaniem w komfortowych warunkach termicznych.

31 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anna

Dobry artykuł! Bardzo mi pomógł w doborze okien do mojego domu. Dzięki temu udało mi się wybrać odpowiednich fachowców. Wybrałam okna drewniane, energooszczędne. Plusem jest duży stopień izolacji akustycznej, a także wysoki współczynnik ciepła. Mam nadzieję, że okna mi posłużą na dłuuuuuuugo 🙂

Karolina

Wspaniały artykuł! Dzięki Wam udało mi się wybrać idealne okna do mojego domu! Wybrałam okna drewniane, energooszczędne. Wspaniale sie komponują kolorystycznie do elewacji, są bardzo szczelne i eleganckie.

Solecki

Ja postawiłem na okna z Lublina i jestem z nich bardzo zadowolony. Dzięki nim nie muszę przejmować się mrozami podczas zimy.

Dariusz Uszyński

Moim zdaniem najlepsze okna, bo nie dość że trwałe to jeszcze cena jaka atrakcyjna! PCV polecam szczególnie – sam mam i u mnie sprawdzają się tak jak powinny. Są szczelne, tłumią hałasy i dobrze “leżą”, choć to pewnie też po części zasługa montażu

Sylwia “Stokrotkaa” S

a nie lepsze będą okna drewniane? nie rozumiem dlaczego
ludzie tak bardzo chcą pcvki w mieszkaniach, bo ich jakość jest dużo gorsza niz
drewnianych. Ja powiem tak, my teraz wymienialiśmy okna na drewniane i po kilku miesiącach
użytkowania widać sporą różnicę, oczywiście na plus. jakbym miała w coś
inwestować, to wolałabym okna na długie lata

Aneta Badosz

Drewniane są świetne! Nie od dziś uważam, że wszystko co wykonane z drewna wygląda i jest lepsze, bardziej eleganckie i trwałe przy odpowiednim dbaniu.

Sebastian Hilder

Drewniane są świetne! Nie od dziś uważam, że wszystko co wykonane z drewna wygląda i jest lepsze, bardziej eleganckie i trwałe przy odpowiednim dbaniu.

Asdrian Panawas

A ja polecam nowoczesne energooszczędne okna pcv. Do tego rolety i drzwi zewnętrzne w tym samym kolorze.

Kornelia Pawlikowska

Na pewno warto też zaznajomić się z opiniami w internecie. Porządny research to podstawa. U nas większość rodziny ma i są zadowoleni. Bardzo dobre okna jak za swoją cenę.

Malinówka

Jakie? To jasne, że aluminiowe, tym bardziej, że od jakiegoś czasu modne są duże przeszklenia, a żadne okno pcv się do tego nie nadaje. U nas są okna największe przeszklenie 3,80×4,50m Robią mega wrażenie 🙂

KasiaB

Jak dla mnie tylko stylowe okna, za nieduże pieniądze. Są szczelne i niezawodne. Moja siostra mi je poleciła i teraz razem jesteśmy z nich zadowolone.

Michał Klimek

Można się pogubić w tych wszystkich
oknach jeśli ktoś ma zamiar wymienić przeszklenia. Ja się
ostatnio naszukałem po Lublinie w różnych firmach i ostatecznie
stanęło na tym że wziąłem pcv. Poza samą
jakością okien też mnie na pewno obsługa przekonała na
od razu się mną zajęto, wypytano co i jak…a nie
jest to norma wśród sprzedawców z tego co się zdążyłem
zorientować.

helena

Ja mam okna pcv, jestem zadowolona z nich. Duży wybór kolorów i nieco większą powierzchnie szklenia, także więcej światła wpada do wnętrza. Ogólnie wydaje mi się, że w tym wypadku cena nie powinna grać głównej roli, w końcu okna to inwestycja na lata.

Ola Nowakowska

Wybór dobrych okien to jedno, ale ważny jest też wybór fachowej ekipy, która te okna zamontuje. Wiem z autopsji, że jeśli nie mamy zielonego pojęcia, to lepiej zapłacić więcej i postawić na fachowy montaż

projektogrod

Moim zdaniem za okna trzeba trochę dać by były solidne. Mnie podobają się okna drewniane

Zosia Jastrzębska

@Ola w 100% się z Tobą zgadzam. Zawsze kombinujemy żeby zaoszczędzić to tu to tam, ale prawda jest taka , że jak się kupuje coś co ma służyć latami, np. okna, drzwi to warto , na prawde warto postawić na profesjonalnych monterów , bo to się najzwyczajniej w świecie opłaca

kemek

nie warto samodzielnie zabierać się za montaż okien. Dobry montaż to podstawa.

wojtecki

Temat jest bardzo rozległy i człowiek niespecjalizujący się w dziedzinie łatwo może się pogubić i tak właśnie było w moim przypadku dopóki nie zaprosiłem panów z lokalnego oddziału Oknoplastu. Panowie po zrobieniu oględzin i pomiarów przedstawili ofertę i już w jej obrębie dokonałem wyboru co znacznie ułatwiło sprawę. W Piasecznie jednak nie znalazłbym drugiej firmy, który by tak kompleksowo podeszła do sprawy.

Jacek Zięba
Odpowiedź do  wojtecki

Polecam okna szczecin na Okna bardzo wysokiej klasy jak i bramy garażowe.

antoni

moim zdaniem bardzo ważne jest też znalezienie dobrej fachowej ekipy, która nam te okna zamontuje. bo to przecież oni odpowiadają za to, jak te okna będą służyć i przez ile

Julia Żurawska

Dla mnie najważniejsze było, żeby okna były ciepłe i ładne. Parametry techniczne są mega ważne, wygląd jest mniej ważny ale skoro to inwestycja na lata to dobrze połączyć jedno z drugim. My na prawdę wysokiej jakości okna znaleźliśmy. Natomiast sprzedawca nam zwrócił uwagę na to byśmy wybrali profesjonalnych montażystów bo to bardzo ważne. Nawet najlepsze okna nie spełnią swoich funkcji jeśli nie będą dobrze zamontowane podobnie z drzwiami. Sprzedawcy z salonu z oknami pomogli nam znaleźć fachowców i mamy dobrze zamontowane okna i święty spokój.

Jan

Jakiś czas temu miałem ten sam problem, szukałem okien PCV do mojego domu. Ostatecznie trafiłem z polecenia kolegi do firmy i rzeczywiście mają świetnie przygotowaną ofertę, bardzo bogaty wybór okien więc właściwie każdy może znaleźć dla siebie dobre propozycje.

Karol Oglaza

Ja nie zgodzę się z tym, że okna drewniane są wykorzystywane w prestiżowych inwestycjach. Dla mnie okna drewniane były utrapieniem przez długie lata. Najgorsza możliwa inwestycja w dom. Mam okna PCV teraz od 3 lat i są świetnej jakości. Ładne, ciepłe i szczelne. Mają znacznie lepszą odporność na działanie warunków atmosferycznych, te które my mamy są na prawdę solidne. Nie odkształcają się, ani nie odbarwiają. Jestem zadowolony.

Michalek

Ciekawy post, zaintrygowal mnie

Kamil Woźnicki

Ja kupiłem okna prosto od producenta. Nie jestem fachowcem od okien, dlatego sam nie chciałem wybierać. Moja żona miała swoją wizję co do okien i udało się znaleźć rozwiązanie, które spełniło moje i jej oczekiwania. Pomogli mi. Widać, że od lat się tym zajmują. Nie eksperymentowałbym w swoim domu z oknami.

elmil

Przy wyborze okien zwracam uwagę na ich parametry termoizolacyjne i jak się okazuje fachowcy bardzo często polecają okna które są rekomendowane nawet do domów pasywnych i energooszczędnych a więc spełniają te wszystkie rygorystyczne normy

Tylka

Mamy rok 2023, jak sądzicie, który producent okien jest wart zainteresowania?

Pilnie potrzebuję pomocy w wyborze 🙂

Tyna
Odpowiedź do  Tylka

Wszystkie byle nie okna z firmy Komsta !!!!!!!!!!!!!!!!!
Borykam się z reklamacją kilka lat, sprawa jest w sądzie. Katastrofa. Nie potrafią uderzyć się w pierś i powiedzieć ups coś poszło nie tak, przepraszamy, wymienimy, będzie dobrze. Rekomenduję wszystkim trzymać się od tej firmy jak najdalej. Nie ma tu jak załączyć fotografii, a szkoda bo dodałabym foty pomiarów z odchyłkami – okna są obecnie w banan, braki w uszczelkach już na etapie produkcji … pisać można by długo, z resztą są w necie podobne opinie. Każde okno, nawet III gatunku, zleżałe będzie lepsze od okien produkowanych przez firmę Komsta.

kijank80

ciepłe okna z mazowieckiego , bardzo szybki serwis ,bez zbednego ociagania . Świadomie w pełni polecam

Tomitu

U siebie postawiłem na Fakro Innoview. Okna nowoczesne, o dobrym designie, odporne na uszkodzenia i na warunki. Zapewniają komfort cieplny, a także chronią domowników przed włamaniem. Na pewno warto ponieść trochę większy wydatek, ale za to mieć okna na lata, z których będziemy zadowoleni

Kamil

Jasne i proste wyjaśnienia, takie lubię najbardziej.