Lakierobejca do drewna: rodzaje, ceny i malowanie [krok po kroku]

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 19 maja 2020

Czym się różni lakierobejca do drewna od impregnatu do powierzchni drewnianych? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Lakierobejca
Lakierobejca

Sprytnych sposobów na zabezpieczenie drewnianych powierzchni jest wiele.

W przekazach reklamowych spotykamy się z pojęciami, które odnoszą się do specyfików, mających zapewnić dobrą ochronę powierzchniom z drewna. Można odnieść wrażenie, że produktów, płynów czy lakierów jest zbyt wiele na rynku.

Spotykamy ich tak dużo, że odróżnienie jednego od drugiego jest czasami zadaniem karkołomnym i wprawiającym w ogromne zakłopotanie.

Nie każdy konsument musi to przecież wiedzieć.

Sytuacja robi się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy do tego „kosza pojęć” dorzucimy takie specyfiki jak m.in. pastę, bejcę czy sam lakier do drewna.

Wszystkie wymienione produkty mają konkretne przeznaczenie. Choć ich charakterystyka – a nawet sama nazwa – brzmi podobnie, to można wyróżnić wśród nich kilka wyraźnych różnic.

Podpowiadamy, jaki preparat ochronny do niezwykle wrażliwych, drewnianych powierzchni będzie najskuteczniejszy.

Pojęciowy misz-masz. Czym jest lakierobejca do drewna?

Co to jest lakierobejca do drewna?
Co to jest lakierobejca do drewna?

Jednym z najciekawszych pojęć w nomenklaturze rzeczonych preparatów chemicznych jest lakierobejca.

Jest to hybryda dwóch słów, pokrętne skojarzenie, jednakże bardzo proste w swojej specyfice.

Lakierobejca do drewna to nic innego jak połączenie bejcy i lakieru, czyli dwóch znanych od dziesięcioleci preparatów, stosowanych do pokrywania przeróżnych powierzchni.

Lakierobejca powstała nieco później, lecz od razu przypadła do gustu każdej osobie, która chce odświeżyć, zabezpieczyć, ochronić drewniany blat, stolik kawowy z drewna, ławę czy meble ogrodowe.

Lakierobejca będzie zatem bejcą, która tworzy się po dodaniu do lakieru bezbarwnego.

Dzięki takiej mieszance proces zabezpieczania drewna znacząco się skraca. Odchodzi w takim przypadku żmudny obowiązek lakierowania pobejcowanej wcześniej powierzchni.

Samodzielne łączenie bejcy i lakieru może być jednak nieefektywne, ponieważ nie każde preparaty będą ze sobą „współgrać”.

Wybierając firmową lakierobejcę uzyskujemy pewność, iż preparat spełni zadania zarówno bejcy, jak i lakieru – w połączeniu ze sobą.

Czym jednak będzie się ona różniła od wymienionego wyżej impregnatu?

Zagłębiając się w charakterystykę działania lakobejcy (bo bywa również w ten sposób nazywana), można stwierdzić, iż ma ona przeznaczenie przede wszystkim nawierzchniowe. Oznacza to, iż lakierobejca do drewna będzie działała na drewno „od zewnątrz”.

W ten sposób niweluje się wpływ niszczących czynników, takich jak wysokie nasłonecznienie, przeszywający mróz, obfite opady deszczu i tym podobne.

Lakierobejca zabezpieczy drewno poprzez utworzenie swoistej powłoki przy powierzchni drewnianego elementu. Możemy to zauważyć po połyskujących refleksach na pobejcowanej powierzchni.

Na rynku znajdziemy także lakierobejce matowe, w związku z czym wspomniany efekt nie będzie aż tak rzucał się w oczy – drewno stanie się dobrze zabezpieczone, lecz nieposiadające połysku.

Mnogość rodzajów lakobejc powoduje, iż wybór jest zdecydowanie niełatwy.

Warto jednak czytać dokładnie opisy znajdujące się na tylnej części opakowań produktów. Producent, najczęściej właśnie tam, zamieszcza szczegółowe informacje dotyczące przeznaczenia preparatu.

Kwestie takie jak dobieranie lakierobejcy matującej, czy nadającej połysk, będzie zależał także od charakterystyki naszego mebla, warunków jego użytkowania, a także potrzeby nadania mu albo błysku, albo zachowania jego matowej powierzchni.

Matowa wersja lakierobejcy bywa nazywana właśnie impregnatem, gdyż nieco głębiej wnika w powierzchnie drewna.

Reasumując – lakierobejca do drewna jest specyfikiem działającym przede wszystkim na zewnętrzną, „widzialną” powłokę drewna.

Nie będzie ona przenikała w głąb struktury mebla, zatem nie będzie naruszała np. słojów.

Lakierobejce dostępne na rynku mają przede wszystkim przeznaczenie dekoracyjne. W zależności od charakterystyki produktu, substancji zawartych w jej składzie, efekt połysku będzie możliwy do uzyskania za pomocą m.in. elastycznej powłoki dopasowującej się do temperatury zewnętrznej.

Oznacza to, iż taka powłoka będzie kurczyła się, bądź rozszerzała, w zależności od ciepła.

Gwarantuje to solidne zabezpieczenie powierzchni, także przed m.in biokorozją.

Większość lakierobejc znajduje swoje zastosowanie w zróżnicowanych warunkach. Oznacza to, iż można nią pokrywać elementy zarówno znajdujące się wewnątrz pomieszczeń użytkowych, jak i te pozostawione bezpośrednio na zewnątrz.

Uniwersalność jej zastosowania jest możliwa m.in. dzięki substancjom zabezpieczającym przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym – w związku z czym pobejcowany mebel może być bez przeszkód wystawiany bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.

Lakierobecja do drewna a inne specyfiki. Czym będzie impregnat, a czym sam lakier?

Skoro mamy już omówioną kwestię lakierobejcy, warto zastanowić się, jakie są główne różnice pomiędzy nią, a innymi preparatami o podobnym zastosowaniu.

Cała grupa produktów służy do zabezpieczania drewnianych powierzchni i bez wątpienia jest to ich elementem wspólnym. Nie bez przyczyny jednak każdy z tych specyfików posiada nieco inną nazwę.

Impregnat, jako jeden z najpopularniejszych produktów, jest chętnie wykorzystywany w toku prac konserwacyjnych. Jego głęboka penetracja wgłąb struktury drewna, zapewnia zabezpieczonemu przedmiotowi wyjątkowo trwałą ochronę.

Przenikanie w kolejne struktury drewna powoduje wzmożenie ochrony i zapewnia właściwości antygrzybiczne. Zaimpregnowana powierzchnia będzie odporna na namnażanie się drobnoustrojów, grzybów i bakterii, które lubią zacienione, wilgotne miejsca.

Aby wzmocnić działanie niwelujące zagrożenia biologiczne, w preparatach stosuje się także dodatkowe składniki, takie jak biocydy.

Impregnat będzie mocno penetrował w głąb powierzchni drewna, jednakże nie oznacza to naruszenia jego słojów czy struktury.

Wręcz przeciwnie – poprawne zastosowanie impregnatu podkreśli naturalne słoje i nierówności widoczne na drewnie, dzięki czemu cały mebel zostanie optycznie odświeżony.

Jest to preparat całkowicie bezpieczny, bardzo skuteczny i chętnie wykorzystywany w pierwszej kolejności.

Zaaplikowanie dobrego impregnatu będzie pierwszym krokiem w celu ratowania zniszczonej powierzchni.

Lakierobejca do drewna będzie tworzyć sztuczną powierzchnię zewnętrzną, impregnat nie pozostawi takiego efektu.

Oba preparaty mogą być zatem stosowane jeden po drugim.

W pierwszej kolejności przenikający impregnat, a następnie solidna, nabłyszczająca lakierobejca do drewna.

Wzmocnienie właściwości drewna w osłabionych konstrukcjach jest trudnym i spornym zadaniem, szczególnie gdy dotyczy obiektów zabytkowych, mocno wyeksploatowanych. Nierzadko posiadamy takie przedmioty m.in. na naszej działce rekreacyjnej czy w ogrodzie.

Smutno by było nam się z nimi rozstać, a więc może warto dać im drugie życie?

Jednym ze sposobów konserwacji konstrukcji drewnianych jest impregnacja drewna.

Aby zoptymalizować działanie konserwacyjne, konieczne jest stosowanie opracowanych środków konserwujących, które pomyślnie przeszły wiele specjalistycznych testów, zanim zostały zalecane do praktycznego zastosowania.

Warto pamiętać, że lakierobejca do drewna czy impregnat do potencjalnie niebezpieczne substancje chemiczne, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Stąd też w toku produkcji tych preparatów wymagane jest zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i higieny.

Który produkt dostępny w sklepie wybrać? Charakterystyka poszczególnych lakierobejc dostępnych na rynku

Lakierobejce przeznaczone do barwienia i konserwowania powierzchni drewnianych, mogą być proponowane w różnych odmianach.

Główną zmienną, która będzie ulegać przetasowaniom w składzie bejc, jest sposób ich rozcieńczania.

Najbardziej popularna jest lakierobejca do drewna rozcieńczana wodą, nazywana po prostu bejcą wodną.

Sam roztwór nie jest ani słabszy, ani mniej wydajny przez zastosowanie tego rozcieńczalnika. Niech nie zmyli nikogo ta „woda”, która widnieje w nazwie – nie umniejsza ona w skuteczności działania produktu!

Jest to jak najbardziej odpowiedni składnik, poprawiający płynność, wydajność i łatwość aplikowania preparatu.

Zastosowanie bejcy wodnej zapewni wyrazistą i trwałą barwę drewna, dzięki błyskawicznemu wchłanianiu się.

To jest właśnie jeden z największych plusów zastosowania wodnej odmiany lakierobejcy – jest ona rzadsza, łatwiej się rozprowadza, prędzej tworzy zabezpieczającą strukturę i znacznie szybciej schnie, niż inne rodzaje tego produktu.

Wodna lakierobejca do drewna charakteryzuje się tiksotropowa właściwością, dzięki czemu – mimo wodnej konsystencji – substancja nie będzie kapać poza miejsce aplikowania. To ważne, jeśli stosujemy bejcę wewnątrz pomieszczenia.

Nikt nie lubi męczyć się z usuwaniem ciężko usuwalnych plam.

Co prawda wykonując prace konserwacyjne zawsze powinniśmy uprzednio zabezpieczyć miejsce wykonywania tych czynności, to jednak umówmy się – nie każdy ma na to czas i zawsze coś się pobrudzi.

Tiksotropowa bejca będzie dosłownie „ścinać się”, dzięki czemu nie wyleje się poza obszar nakładania jej na drewnianą powierzchnię. Warto zatem wybrać taki produkt, który posiada tą właściwość.

Innym rodzajem lakierobejc są te, w których rozpuszczalnikiem jest substancja olejna, bez aromatyczna lub olejno-ftalowa.

Ten rodzaj lakierobejcy nazywany się zbiorczo rozpuszczalnikowym.

W porównaniu do innych rodzajów preparatów, ten jest znacznie bardziej trwały.

Nadaje powierzchni satynowy połysk, charakteryzuje się bardzo dobrym pokryciem struktury drewna, bez powstawania zacieków i plam. Przylega on perfekcyjnie do drewna, wchłania się dosyć szybko – co prawda nie tak błyskawicznie, jak w przypadku bejcy wodnej, ale sam proces nie jest uciążliwy.

Dzięki zastosowaniu olejów w składzie produktu, bejcą można pokrywać nawet trudne powierzchnie, które na pozór wydają się nie do odratowania – mowa tutaj na przykład o blatach.

Buszując po katalogach sklepów internetowych czy też stacjonarnych placówek, możemy natknąć się także na inny podział lakierobejc.

Warto pamiętać, iż każdy sklep oraz każdy producent z osobna może określać rodzaj swojego produktu na własny sposób.

Wprowadza to duże zamieszanie, jednakże jest ono zrozumiałe – techniki wykonywania preparatów na przestrzeni lat się zmieniają. Powstają coraz nowsze, doskonalsze formuły, stare są ulepszane lub wycofywane z rynku.

Na fali nowych trendów do użytku przebijają się lakierobejce posiadające innowacyjne właściwości, bądź takie, w których użyto jakiś nowy składnik.

Stąd też możemy spotkać m.in. lakierobejce akrylowe, alkidowe, poliuretanowe czy alkidowo-uretanowe, będące hybrydą dwóch wcześniejszych.

Nazwy tych odmian lakierobejc są związane z rodzajem żywicy, zastosowanej do spajania składników produktu. W przypadku akrylowej – będzie to żywica akrylowa. W przypadku alkidowej – żywica alkidowa, i tak dalej.

Gdzie można stosować impregnaty do drewna? Czy można je nakładać w każdych warunkach?

Każdy z produktów dostępnych na rynku posiada szczegółowy opis, dostępny na opakowaniu. Nierzadko do samych preparatów bywają dołączane papierowe instrukcje, a część z nich dostępna jest także w formie elektronicznej.

Mimo, iż producenci określają sztywne ramy możliwości, w których produkt może być wykorzystywany, to inwencja użytkowników nie zna granic. Ignorując wskazówki co do bezpiecznego użytkowania produktów, można narazić się na, przynajmniej, brak skuteczności działania substancji.

W innych przypadkach, np. nierozsądnie użytkując dany produkt możemy poważnie zaszkodzić sobie lub osobom w naszym otoczeniu.

Co prawda w przypadku lakierobejc sprawa jest o tyle prosta, iż zazwyczaj osoba która ma ją pod ręką wie, jak należy ją użytkować. Zdarzają się jednak nieprzyjemne sytuacje, w których np. małe dziecko ma prosty dostęp do substancji chemicznych takich jak lakierobejca do drewna.

Nanoszenie bejcy, lakieru, czy innej substancji, mającej w swoim składzie określone związki chemiczne, które w bezpośrednim kontakcie ze śluzówką mogą być bardzo niebezpieczne, bywa ryzykowne. Szczególnie jeśli do pracy bierze się osoba, która z takim produktem na pierwszy raz do czynienia.

W tych nierzadko skrupulatnych notatkach znajdziemy bardzo cenne informacje, dotyczące możliwości wykorzystania lakierobejcy. Okazuje się, że ta może być stosowana niemalże w każdych warunkach.

Oczywiście nie można mówić tutaj o „każdych warunkach” w sensie nawet tych ekstremalnych. Po prostu lakierobejca do drewna znajduje swoje zastosowanie zarówno wewnątrz pomieszczeń – np. w domu, domku letniskowym, grodzonej altanie na działce, jak i na zewnątrz – ogrodzie, czy przed domem.

Jeśli chodzi o stosowanie bejc wewnątrz pomieszczeń, to nie powinniśmy mieć z tym większego problemu.

Najprościej będzie zorganizować miejsce, zabezpieczyć je na przykład folią ochronną, która sprawi że nie pobrudzimy swojego mieszkania.

Warto także ostrzec domowników i założyć maseczkę na twarz.

W zależności od rodzaju lakierobejcy, jej składu chemicznego, formy rozcieńczalnika itd. czas schnięcia posmarowanej powierzchni będzie indywidualną kwestią. Może on zależeć od temperatury panującej wewnątrz pomieszczenia, wilgotności.

Nie powinniśmy zatem przyjmować sztywnych ram czasu schnięcia substancji za pewnik – dołóżmy to 30 minut, a nawet więcej, dla pewności.

W przypadku stosowania lakierobejcy na zewnątrz, jesteśmy w stanie określić warunki pogodowe. Nie będziemy aplikować substancji w rzęsisty deszcz czy padający grad.

W ogóle duża wilgotność, a nawet nieznaczna mżawka może wpływać negatywnie na właściwości produktu.

Wybierzmy więc suchy dzień, o dobrej pogodzie. Nie musi być nie wiadomo jak ciepło – wystarczy, żeby z nieba nic nie kapało 😉

Lakierobejca do drewna, stosowana na otwartej przestrzeni będzie schnąć podobnie, być może minimalnie wolniej, niż w zamkniętym pomieszczeniu. Jest to zależne od temperatury panującej na zewnątrz, a także sile wiatru czy wilgotności powietrza.

To, o czym warto pamiętać to kwestia temperatury panującej na zewnątrz. O ile w mieszkaniu, czy innym zamkniętym pomieszczeniu, będzie ona oscylować w bezpiecznych granicach, to wykonując prace konserwacyjne na zewnątrz powinniśmy sprawdzać stan paska rtęci.

Optymalnie, jeśli termometr pokazuje od 5 do 25 stopni Celsjusza – wtedy mamy pewność, iż lakierobejca do drewna jest aplikowana w najdogodniejszych warunkach pogodowych. Jeśli temperatura będzie niższa, bądź przekroczy dwudziestą piątą kreskę, to produkt może mieć problemy z prawidłowym zaschnięciem, bądź mogą pojawiać się niepożądane odczyny.

Co można bejcować, a czego absolutnie nie. Podpowiadamy jak stosować lakierobejcę

Sam sposób i forma aplikowania substancji konserwującej może wprowadzać w zakłopotanie.

Jednakże jeśli poznamy tajniki odpowiedniego nanoszenia preparatu, obsługa lakierobejcy stanie się dla nas niezwykle łatwa.

Wiemy, czego unikać, jak stosować, a kiedy powstrzymać się od nakładania bejcy. Nie bez znaczenia pozostaje jednak możliwość jej użytkowania.

Tak jak wspomniano wcześniej, lakierobejca do drewna może być stosowana wyłącznie do tworzyw i materiałów naturalnych, czyli drewnianych.

Niektóre bejce mają jednak inne właściwości i mogą być stosowane do bardziej problematycznych powierzchni.

Przykładem będą tutaj bejce olejne, które znajdują swoje zastosowanie nawet w przypadku powierzchni metalowych czy szklanych.

Nie zawsze jednak konkretna bejca będzie nadawała się do wszystkich powierzchni. Warto zapoznać się z etykietą, a w razie wątpliwości, skorzystać także ze strony internetowej producenta w celu dowiedzenia się jak największej ilości szczegółów na temat zakupionego preparatu.

Okazuje się, że lakierobejca może być także stosowana w przypadku konieczności pokrycia lakierem cienkich płyt drewnianych.

Bejcą nie można pokrywać materiałów, które mogą ulegać niszczeniu pod wpływem działania czynników chemicznych. Mowa tutaj o tkaninach, dywanach czy wykładzinach.

Niektóre gumowe powierzchnie, takie jak gumolit, również nie powinny być pokrywane substancjami chemicznymi w stylu lakierobejcy.

Jeśli mamy wątpliwości co do możliwości stosowania preparatu, powinniśmy pomyśleć o złotej zasadzie – nie stosujmy lakierobejcy jeżeli nie jesteśmy w stu procentach pewni, co do tego czy możemy ją w tych konkretnych okolicznościach nanieść.

Nie powinniśmy się jednak przesadnie martwić o jej wpływ na materiały drewniane. Te, choć mogą charakteryzować się zmienną charakterystyką, grubością, szorstkością, to w znakomitej większości przypadków nie będzie problemu z aplikacją preparatu.

Zróżnicowana kolorystyka preparatów do impregnacji drewna. Jaka lakierobejca do drewna jest najczęstszym wyborem wśród konsumentów?

W dzisiejszych czasach konsument ma dużą wygodę w kupowaniu preparatów do impregnacji drewna.

Jeszcze kilkanaście lat temu wybór substancji był mocno ograniczony, a w jeszcze wcześniejszych czasach lakierobejca była towarem trudno dostępnym.

Teraz możemy zdecydować się na dowolny produkt, o zróżnicowanej kolorystyce.

Barwy lakierobejc dostępnych w polskich sklepach stacjonarnych i internetowych obejmują bardzo szeroką paletę kolorów. Każdy producent proponuje nieco inny wybór kolorystyki produktu, jednakże większość z nich oparta jest na sprawdzonym wzorcu, tj. palecie RAL.

To, że specjaliści firmy wykonującej produkty do lakierowania powierzchni skorzystali z tejże palety, będzie świadczył fakt umieszczenia na produkcie odpowiedniej sygnatury. W tym przypadku to RAL XXXX, gdzie X będą zastąpione odpowiednią cyfrą, oznaczającą konkretną barwę.

Pierwsza cyfra umieszczona w miejsce X dotyczy rodzaju koloru, tj. RAL 1XXX obejmować będzie najczęściej kolory kremowe, pomarańczowe, cieliste i ich odmiany.

To także delikatne, jasne odmiany kolory brązowego czy odcienie szarości.

Trzeba przyznać, że jest to najczęściej stosowany rodzaj barw w lakierobejcach do drewna.

Są one najbardziej zbliżone kolorystycznie do naturalnej, drewnianej powierzchni.

Nie zawsze jednak taki rodzaj impregnatu będzie pożądanym wyborem. Możemy bowiem posiadać krzesła, ławkę czy stoły w innych kolorach. W takim przypadku nie jesteśmy na straconej pozycji, ponieważ paleta RAL zawiera bardzo szerokie spektrum kolorystyczne.

Asygnata RAL 2XXX zawarta we wzorniku obejmuje kolory czerwieni, RAL 3XXX – burgundowe i ciemne, nasycone krwiste odcienie czerwieni.

Idąc dalej – RAL 4XXX to róż i pochodne, a RAL 5XXX to przeróżne odcienie koloru niebieskiego.

To nie wszystkie barwy zawarte na wzorniku RAL.

Znajdziemy tam jeszcze m.in. kolor zielony i jego odmiany – pod znacznikiem RAL 6XXX, Szarość, brąz, metaliczność – poszukajmy pod RAL 7XXX.

Na lakierobejcach często będzie pojawiał się także napis RAL 8XXX – odpowiada on za kolory ciemnobrązowe.

W rubryce RAL 9XXX znajdziemy kilka kolorów metalizowanych, w toku produkcji których użyto pyłku aluminiowego – nadaje on wspomnianej metaliczności preparatom.

Ktoś mógłby zadać pytanie – po co aż tyle tych odcieni w tej palecie barw? Przecież najczęściej wybiera się bejce uniwersalną, w stonowanym odcieniu.

To prawda… ale preparat może być stosowany w różnych przypadkach. Wyobraźmy sobie drewnianego konika na biegunach, czy małe stoliki dla naszych dzieci.

Są one często zrobione z kolorowych odcieni drewna, a więc i bejca stosowana do konserwacji powierzchni, musi być dostosowana kolorystycznie do właściwości surowca.

Również w przypadku niektórych płotów drewnianych, oddzielających dwie posesje, będziemy mieli do czynienia ze zróżnicowaną kolorystyką sztachet.

Stąd też wielość i ogromna różnorodność kolorystyczna lakierobejc do drewna.

Oczywiście kolory niebieskie czy zielone będą występowały rzadziej, niż brązowe czy kremowe odcienie. To zrozumiałe, ze względu na mniejszą popularność tych pierwszych. Nie oznacza to jednak, że któreś z nich są nieużywane i niepotrzebne – mogą sprawdzić się w specyficznych potrzebach konsumenta.

Paleta RAL nie jest jedynym wskaźnikiem barw, jaki może być używany na lakierobejcach.

Często spotkamy się także ze zwykłymi oznaczeniami preparatów.

Mowa tutaj o nadaniu konkretnej nazwy do danego odcienia.

Idąc tym tropem spotkamy m.in. lakierobejcę bezbarwną czy w kolorze orzecha włoskiego.

Równie popularne, jak te dwa rodzaje, są także inne rodzaje impregnatów. Można tutaj wskazać m.in. sosnę złocistą, dąb biały, antracyt, kanadyjski klon, mahoń, sekwoję, palisander królewski, palisander indyjski, merbau, heban, akację, czy lakierobejcę w kolorze białym.

Na sklepowych półkach spotkamy także szwedzką czerwień, kolor popielaty, piniowy, biały skandynawski, jasny szary, ciemny szary czy teak.

Jak widzimy kolorów i barw jest w bród – sam wybór nie jest prosty.

W razie problemów z doborem lakierobejcy skonsultujmy się z obsługą sklepu. Zawsze też wybierajmy kolor nieco jaśniejszy, ponieważ źle dobrana lakierobejca może zmienić kolor impregnowanej powierzchni na niepożądany.

Ile czasu schnie lakierobejca?

Lakierobejca do drewna po zaaplikowaniu na powierzchnię musi wyschnąć.

Wcześniejsze używanie, dotykanie przedmiotu poskutkuje nie tylko ubrudzonymi rękami, ale spowoduje nierównomierne rozprowadzanie się lakierobejcy po powierzchni drewna.

Dajmy zatem preparatowi nieco czasu na wchłonięcie się, utworzenie odpowiedniej powłoki i wyschnięcie.

Podczas schnięcia mebel nie powinien być wystawiony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Schowajmy zatem naszą ławę czy stół pod wiatę albo altanę.

Pamiętajmy, że lakierobejcę możemy nakładać kilkukrotnie. Ilość nałożeń będzie zależała od stopnia zniszczenia drewna, jego kondycji a także wieku.

Po każdorazowym zaaplikowaniu substancji musi ona dokładnie wyschnąć. Dopiero później możemy nałożyć kolejną warstwę.

Najlepiej robić to w odstępach kilku, bądź kilkunastogodzinnym.

Wielu producentów zaleca, iż powinniśmy wstrzymać się ok. 12 godzin od nakładania następnej warstwy lakierobejcy.

Czas oczywiście można skrócić, jednakże tyle godzin da nam gwarancje, iż powierzchnia jest już całkowicie sucha i gotowa do kolejnej aplikacji.

Między nakładaniem poszczególnych warstw, w zależności od rodzaju mebla, można dokonywać także delikatnego szlifowania.

Jeśli podczas tego procesu powierzchnia będzie wydawać się mocno „gumowata”, powinniśmy przerwać tę czynność. Oznacza to, iż drewno jeszcze dostatecznie nie wyschło, stąd też jego nienaturalna, gumowa powłoka.

Sam proces schnięcia nie powinien być sztucznie przyspieszany przez dmuchawy, ogrzewacze czy kaloryfery.

Dajmy odpocząć lakierobejcy w standardowych, domowych warunkach.

W przypadku stosowania substancji na zewnątrz, zabezpieczmy ją tylko przed działaniem mrozu, deszczu i intensywnego światła słonecznego.

Stosowanie osuszaczy może mieć negatywny wpływ na efekt końcowy. Proces technologiczny schnięcia powierzchni musi być zatem przeprowadzany bez gwałtownych posunięć.

Nie dotykajmy powierzchni, nie sprawdzajmy co chwilę, czy jest już sucha. W warunkach domowych lakierobejca do drewna będzie schnąć od około 10 do 13 godzin.

Największe znacznie ma przy tym oczywiście temperatura powietrza oraz wilgotność otoczenia.

W standardowych warunkach przyjmuje się, że ich wartości wynoszą odpowiednio 20 stopni Celsjusza oraz 55%.

To nie jedyne czynniki, które będą miały wpływ na wysychanie powierzchni.

Nie zdziwmy się, że mimo zachowania optymalnych warunków nasza powierzchnia wydaje się jeszcze mokra.

Wpływ na to może mieć m.in. twardość drewna.

Miękka powierzchnia lepiej absorbuje specyfik, jest on szybciej wiązany na powierzchni, a zatem o wiele szybciej schnie. Twarde, masywne kawałki drewna będą trudniejsze w impregnacji i zwyczajnie potrzebujemy poświęcić dla nich więcej naszego czasu i uwagi.

Innym czynnikiem modyfikującym czas schnięcia lakierobejcy jest wilgotność i gęstość słojów, czyli ogólnie mówiąc, sama struktura drewna. Im jest ona rzadsza (oczywiście pod względem chemicznym, gdyż organoleptycznie nie uświadczymy znaczących różnic), tym preparat może łatwiej wnikać wgłąb mebla.

Jeśli mimo upewnienia się co do zaistniałych spowalniaczy schnięcia nasza ława wciąż wydaje się wilgotna, problem może leżeć w wentylacji samego pomieszczenia.

Lakierobejca do drewna jest produktem chemicznym, zatem powinniśmy możliwie ograniczać jej inhalację czy kontakt ze skórą.

Słabo wietrzone pomieszczenia nie tylko sprawią, że preparat będzie schnął o wiele wolniej, ale także przyczynią się do podwyższenia stężenia nieprzyjemnych, drapiących związków chemicznych w powietrzu.

Zadbajmy zatem w pierwszej kolejności o dobrą wentylację w pomieszczeniu, w którym będziemy wykonywać prace konserwacyjne.

W większości przypadków pomoże otwarcie bądź rozszczelnienie okien, otworzenie drzwi czy włączenie zamontowanej wentylacji.

Ile kosztuje lakierobejca do drewna?

Lakierobejca do drewna ceny
Lakierobejca do drewna ceny

Na polskim rynku znajdziemy zarówno potentatów z branży budowlanej, którzy oferują preparaty impregnujące, a także mniejsze firmy produkujące lakierobejce na znacznie bardziej okrojoną skalę.

Ceny preparatów nie będą się od siebie mocno różnić. Te sygnowane bardziej rozpoznawalnym logo firmy będą droższe – ale ich cena nie bierze się znikąd.

Będąc na rynku przez wiele lat, wypracowały sobie one dobrą pozycję poprzez stosowanie odpowiednich substancji i metod produkcji.

Mniejsze firmy oferujące lakierobejce w różnych typach muszą się jakoś wybić – stąd też niższa, konkurencyjna cena.

Sprawdzajmy jednak zawsze, czy produkt posiada wszystkie wymagane atesty i czy jest bezpieczny w użytkowaniu.

Zbyt niska cena preparatu powinna wydać się nam podejrzana. Co prawda zdarzają się promocje i okazje, jednakże rynek budowlany jest specyficznym obszarem, w którym niezwykle ciężko o zaskakująco ciekawą promocję.

W najpopularniejszych sklepach budowlanych spotkamy preparaty, które są umieszczone w opakowaniach o pojemności od 0,75 litra do 2,5 litra.

Są to podstawowe pojemności, choć rzecz jasna znajdziemy także większe i mniejsze. Zdarzają się także lakierobejce w innych puszkach, w tym np. o pojemności 375 mililitrów.

Popularne produkty najbardziej rozpoznawalnych marek będą kosztować w okolicach 100 złotych za 2,5 litrowe opakowanie lakierobejcy.

Im większa pojemność preparatu, tym lepszy stosunek wielkości do ceny. Najmniejsze puszki, czyli m.in. te o pojemności niespełna 0,4 l mogą kosztować nawet 30 złotych.

Najbardziej ekonomicznym wyborem wydaje się zakupienie dużej, pojemnej puszki lakierobejcy – np. 5 litrowej.

Taki produkt nie powinien kosztować więcej niż 200 złotych, w związku z czym oszczędzimy nieco gotówki, jeśli mielibyśmy zaopatrywać się w kilka mniejszych opakowań.

Nie zawsze jednak tak duża puszka nam się przyda.

Niewykorzystaną lakierobejcę możemy zostawić sobie na kolejny raz, wszak nie powinna ulec zepsuciu się. Możemy także ją sprzedać czy komuś użyczyć.

Produkty dostępne w internecie będą zwykle nieco tańsze, niż te które znajdziemy w sklepach. Wiąże się to m.in. z koniecznością wyeksponowania miejsca w sklepie, które kosztuje, a towar musi tam przez jakiś czas zalegać.

W przypadku kupowania produktów przez sieć internetową, korzystamy zwykle z magazynów firmowych.

Reasumując, dobra lakierobejca będzie kosztować w granicach 50 złotych za litr.

Im większa pojemność, tym stosunek ceny do pojemności będzie niższy. Kupując produkty w najmniejszych puszeczkach, zapłacimy stosunkowo najwięcej.

Niewykorzystany produkt może stać w piwnicy czy garażu. Oczywiście wcześniej powinien być dobrze zabezpieczony m.in. przed niepowołanym dostępem przez nasze pociechy.

Jak zastosować lakierobejcę do malowania powierzchni krok po kroku

Malowanie drewna krok po kroku
Malowanie drewna krok po kroku

Skoro wybraliśmy już swoją lakierobejcę i przygotowaliśmy stanowisko pracy, możemy wziąć się za konserwację.

Istnieje niezliczona ilość technik, sposobów i możliwości pokrywania lakierobejcą drewna.

Wiele z nich jest bardzo skomplikowana i przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników. Część jednak jest na siły każdego, nawet zupełnego amatora w tej dziedzinie.

Przedstawiamy jeden z pomysłów na skutecznie zastosowanie preparatu odświeżającego nasz mebel i chroniącego go przed skutkiem oddziaływań czynników zewnętrznych.

Po wykonanej pracy, dokładnym przeschnięciu, nasz mebel odzyska dawny blask i znów będzie cieszył nasze oko.

Jak zatem wziąć się do pracy?

Oto kilka punktów, na których powinniśmy skupić swoją uwagę:

 1. Po otwarciu puszki produkt musimy dobrze wymieszać, najlepiej drewnianą szpatułką.
  W trakcie malowania, co kilka-kilkanaście minut powinniśmy powtórzyć tę czynność.
  Zapobiegnie to tężeniu się lakierobejcy, a także zapewnimy jej równomierne nakładanie.
 2. Nie dodawajmy dodatkowych substancji pomocniczych, jeśli instrukcja o tym nie mówi.
  Przygotujmy się do malowania drewna – załóżmy strój roboczy, zabezpieczmy ręce, usta, oczy.
 3. Przygotujmy podłoże do malowania.
  Jeśli ława była przez długi czas na dworze, mogła przyjmować dużo wilgoci.
  W takim wypadku powinniśmy wstrzymać się przed pokrywaniem bejcą.
  Wilgotność drewna nie może być wyższa niż 20%, a optymalnie, jeśli nie przekroczy 15%.
 4. Z powierzchni drewna usuwamy i szlifujemy pozostałości, tj. stare powłoki z farb, lakierów i innych substancji.
  Następnie możemy zastosować papier ścierny do matowienia powierzchni.
  Po uzyskanym pożądanym efekcie, oczyśćmy drewno z kurzu, brudu i pyłu.
 5. Do malowania ręcznego używajmy dobrej jakości pędzla.
  Najlepiej, jeśli jego włosie nie będzie nadto twarde.
  Powinno łatwo poddawać się i zginać podczas malowania.
 6. Zabieramy się do malowania.
  Dokładnie i skrupulatnie pokrywamy całą powierzchnię drewna za pomocą pędzla.
  Najlepiej malować wzdłuż widocznych słojów.
  Zostawiamy wszystko do wyschnięcia przez kilkanaście godzin.
 7. Po wyschnięciu przygotuj powierzchnie na kolejne malowanie.
  Do wyrównania powierzchni można użyć delikatnego papieru ściernego.
 8. Po kolejnym wyschnięciu i nałożeniu odpowiedniej ilości warstw, mebel jest gotowy do użytku.

Komentarz