Pleśń na ścianie: skąd się bierze, jak zwalczyć grzyb w domu

Pleśń na ścianie domu
Pleśń na ścianie domu to nie tylko tylko problem estetyczny

Skąd bierze się pleśń na ścianach domu? Zanim przejdziemy do rozważenia meritum zagadnienia, zastanówmy się: co to jest pleśń? Pleśń, a ściślej mówiąc grzyby pleśniowe, to takie organizmy, które z jednej strony upodobały sobie wilgoć, z drugiej natomiast brak przewiewu. Są niebezpieczne, ponieważ w sprzyjających warunkach bardzo szybko się namnażają, a jeśli chcemy usunąć pleśń nie kończy się to na zdrapaniu czy zmyciu (grzyb wnika w ściany), gdyż o ile nie zostaną zwalczone, grzyby pleśniowe znowu się pojawią. Nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi, a ich zarodniki unoszą się w powietrzu i mogą mieć działanie rakotwórcze. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego na ścianach domu może pojawić się pleśń w domu i jak skutecznie usunąć pleśń ze ściany.

Pleśń na ścianie. Skąd się bierze i jak ją zwalczać?

Pleśń na ścianie
Pleśń na ścianie pojawia się

Nieprawidłowo działająca wentylacja

Pierwszoplanową przyczyną rozwoju pleśni na ścianie jest wilgoć, która bardzo często jest wynikiem nieprawidłowego działania wentylacji. Charakteryzujące się wysokim stopniem szczelności okna sprawiają, że opary nie znajdują ujścia, prowadząc do pojawiania się wilgoci, która daje warunki do rozwoju grzybów.

Przemarzanie ścian zewnętrznych

Optymalne warunki do powstawania pleśni może stworzyć przemarzanie ścian zewnętrznych i obecność mostków termicznych. Tę przyczynę poznamy po pojawiających się w narożnikach i na krawędziach ścian ciemnych nalotach. Postępowanie w przypadku mostków termicznych jest następujące: najpierw osuszamy wilgotne zagrzybione ściany, a następnie sprawdzamy, czy tynk nie zaczyna odpadać.

Kłopotliwym objawem będą widoczne zacieki w miejscach, które łączą ściany parteru z podłogą. Może to świadczyć o przenikaniu wody z gruntu. Jeżeli nie usuniemy tych zacieków, na pewno prędzej lub później osiądzie na nich pleśń. Ekspertyza stanu izolacji poziomej ścian fundamentowych wskaże nam, czy zachodzi konieczność naprawy izolacji, a tego raczej nie powinniśmy robić we własnym zakresie.

Przed przystąpieniem do naprawienia izolacji należy bardzo dokładnie osuszyć fundamenty i sprawdzić, czy posadzka nie została zawilgocona (niezbędna będzie kontrola wilgotności), ponieważ w tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest jej wymiana.

Przeciekanie instalacji wodno-kanalizacyjnej

Przeciekanie instalacji wodno kanalizacyjnej
Przeciekanie instalacji wodno kanalizacyjnej

Jednym z ważniejszych czynników sprzyjających pojawianiu się pleśni jest przeciekanie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zaniepokojenie domowników powinny wywołać nie tylko zawilgocenia występujące na linii przebiegu rur, ale także nieestetyczne plamy wilgoci na ścianie, która przylega do łazienki. Najczęściej pojawiają się one na styku ściany z krawędzią wanny. Wczesne rozpoznanie może uchronić nas przed remontem instalacji. Aby temu zapobiec, warto regularnie obserwować ściany, zanim pleśń zdąży się rozrosnąć.

Skąd bierze się pleśń na ścianie?

Skąd bierze się pleśń na ścianie?

Tak naprawdę przyczyn powstawania pleśni jest bardzo dużo, a wśród nich można by wymienić chociażby nieszczelne rynny.

Pojawiających się na tynku zacieków nie wolno lekceważyć, ponieważ w niesprzyjających warunkach, jakimi mogą się okazać obfite opady deszczu, wilgoć przedostanie się do wewnątrz.

Pozostawienie takich zacieków na dłuższy czas spowoduje poważne konsekwencje.

Z jednej strony doprowadzi do rozwoju grzybów pleśniowych, z drugiej natomiast zakończy się odpadaniem tynku.

Ze szczególną troską należy podchodzić przede wszystkim do osuszania kuchni i łazienki, a zwłaszcza do sprawdzania systemu wentylacyjnego tych pomieszczeń.

Jeżeli wentylacja nie działa prawidłowo i jest nieskuteczna, zarówno w kuchni, jak i w łazience dochodzi do znacznego nagromadzenia się wilgoci, która sprzyja powstawaniu pleśni.

Niewłaściwa wentylacja kuchni i łazienki prowadzi najpierw do pojawienia się pleśni w miejscach, do których powietrze dociera najtrudniej.

Chodzi mianowicie o narożniki i dlatego warto od czasu do czasu uważnie im się przyjrzeć.

Zachodzi bowiem obawa, że niedostrzeżona w porę pleśń rozprzestrzeni się na całe ściany i zaatakuje fugi pomiędzy kafelkami.

W nowym budownictwie, gdzie pomieszczenia są niemalże hermetycznie szczelne, wilgoć pojawia się niepostrzeżenie i wraz z nią groźba wystąpienia grzybów pleśniowych, a usunięcie pleśni jest niekiedy trudne.

Jak skutecznie zapobiegać powstawaniu pleśni w domu?

Niesprawna wentylacja i wilgoć w domu
Niesprawna wentylacja i wilgoć w domu

Czasami po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dzięki przestrzeganiu określonych zachowań możemy nie dopuścić do pojawienia się pleśni na ścianie.

Istnieje co najmniej kilka sposobów, które możemy wykorzystywać profilaktycznie, ponieważ zdecydowanie lepiej będzie, jeżeli postaramy się zapobiegać tworzeniu się pleśni, aniżeli narazić się na walkę z nią oraz ewentualne konsekwencje zdrowotne, o czym będzie mowa poniżej.

Jak pamiętamy, bardzo istotnym czynnikiem, który sprzyja powstawaniu pleśni, jest wilgoć. Jednym z najprostszych sposobów skutecznie zapobiegających tworzeniu się pleśni jest usunięcie źródeł wilgoci w pomieszczeniach.

W tym celu należy często wietrzyć dom lub mieszkanie, zwracając szczególną uwagę na gruntowne osuszanie łazienki. Jeżeli jest to z różnych powodów utrudnione, warto zastosować osuszacze powietrza.

W czasie gotowania bądź kąpieli powstaje bardzo dużo pary wodnej (wysoka wilgotność w pomieszczeniu), która może skutkować z jednej strony pojawieniem się wilgoci, z drugiej natomiast sprzyjać rozwojowi grzybów, czyli pleśni.

Nie należy zapominać o tym i zawsze troszczyć się, żeby para wodna nie gromadziła się ani w kuchni, ani w łazience. Gdy otwieranie drzwi zbyt słabo osusza te pomieszczenia, należy po prostu zainstalować wentylatory.

Dzięki temu na ścianach domu czy w mieszkaniu nie pojawi się grzyb, czemu sprzyja wysoka wilgotność w kuchni, łazience, czy innych pomieszczeniach.

Wilgoć nie jest jedynym wabikiem pleśni. Jej powstawaniu sprzyjają na przykład tłuste plamy, które działają jak magnes.

Aby uniknąć pojawieniu się pleśni nie tylko na ścianach, ale także na meblach, trzeba regularnie sprzątać i utrzymywać dom w nienagannym porządku.

Dobrze byłoby poza tym zadbać o to, żeby w domu wilgotność powietrza wynosiła poniżej pięćdziesięciu procent.

Jeżeli mamy wybór (samodzielnie urządzamy wnętrza od podstaw), to lepiej zamiast położenia tapet pomalować ściany farbami, które są odporne na pleśń.

Włączenie czterdziesto watowej żarówki w łazience i w piwnicy może również zapobiegać powstawaniu pleśni, ponieważ wyjątkowo szybko rozwija się ona w ciemnościach.

Preparaty do zwalczania pleśni

Preparaty do zwalczania pleśni
Preparaty do zwalczania pleśni

W walce z pleśnią nie musimy czuć się bezradni. Jeżeli stan zagrzybienia nie wymaga interwencji specjalistycznej ekipy, możemy próbować usunąć grzyby pleśniowe za pomocą specjalistycznych preparatów. Warto podkreślić, że oferta środków grzybobójczych jest bardzo bogata, a wybór zależy z jednej strony od tego, z jakim rodzajem grzyba mamy do czynienia, z drugiej natomiast od rodzaju powierzchni, którą chcemy oczyścić. Do najbardziej skutecznych preparatów zwalczających i usuwających pleśń można zaliczyć następujące środki:

Atlas MykosDostępny w formie koncentratu preparat służy do usuwania pleśni i grzybów. Preparat ten może być stosowany na zewnątrz i wewnątrz budynku. Odgrzybianie ścian należy przeprowadzić poprzez trzykrotne nakładanie preparatu. Jego cena zależy od wielkości opakowania i waha się od 22 do 57 zł. Atlas Mykos ma nieprzyjemny zapach.
Środek grzybobójczy TytanTytan nie zawiera w swoim składzie chloru. Opakowanie jednolitrowe kosztuje około 14 zł. Preparat działa dezynfekująco i czyszcząco, a co więcej, nie wydziela szkodliwych oparów. Można stosować go także zapobiegawczo, na przykład przed malowaniem ścian. W takim przypadku ważne jest dokładne osuszenie ścian.
SavoPłynem do usuwania pleśni jest środek w sprayu Savo. Kosztuje w granicach 12 zł. Można go stosować zarówno na ściany zewnętrzne, jak i na ściany wewnętrzne. Odgrzybianie ścian przebiega bardzo skutecznie, kiesy spryskamy zainfekowaną powierzchnię preparat zlikwiduje nie tylko pleśń, ale także grzyby pleśniowe i glony. Środek ma dość nieprzyjemny zapach.
Bio4freshKosztujący około 49 zł Bio4fresh jest innowacyjnym, bezzapachowym, antyalergicznym produktem w saszetce, dzięki któremu skutecznie oczyścimy powietrze z zarodników grzybów.
PilmasPilmas bardzo skutecznie usuwa pleśń. Jest dostępny w opakowaniu jednolitrowym (koszt około 18 zł) oraz w pięciolitrowym kanistrze w cenie około 67 zł. Z uwagi na swoje właściwości grzybobójcze bywa nazywany zabójcą pleśni. Odgrzybianie ścian można przeprowadzić zarówno profilaktycznie, jak i interwencyjnie. Preparat nie odbarwia czyszczonych powierzchni. Należy jednak postępować zgodnie z instrukcją producenta.

Wszystkie specjalistyczne preparaty, niezależnie od tego, czy zawierają w swoim składzie substancje żrące, trzeba traktować z jednakową ostrożnością.

Trzeba zawsze chronić oczy, zakładać rękawice lub maseczkę ochronną oraz wywietrzyć dom.

Czy pleśń na ścianie jest szkodliwa dla zdrowia?

Pleśń na ścianie
Pleśń na ścianie a zagrożenie dla zdrowia

Zdecydowaną większość czasu, bo około 75%, spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach w domu lub w pracy.

Panująca w nich temperatura, utrzymująca się na poziomie od 20 do 25 stopni Celsjusza, to idealne warunki do pojawiania się grzybów.

Pleśnie występujące w postaci białych, szarych lub ciemno-brunatnych narośli z jednej strony atakują materiały budowlane, takie jak tynki, ściany, cegły, z drugiej natomiast wywierają fatalny wpływ na samopoczucie człowieka.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę zdrowie mieszkańców takich zagrzybionych budynków, to z całą stanowczością musimy podkreślić, że same grzyby pleśniowe nie są szkodliwe.

Trujące działanie mają toksyny, które wydzielają się w czasie ich wzrostu.

Pleśnie wytwarzane przez, takie gatunki grzybów jak Aspergillus, Penicillium, Fusarium, Rhizoctonia, Claviceps i Stachybotrys nazywają się mykotoksynami (mikotoksynami).

Te gatunki grzybów są szczególnie niebezpieczne w odniesieniu do:

 • systemu immunologicznego,
 • systemu nerwowego,
 • komórek mózgowych,
 • układu pokarmowego,
 • układu oddechowego.

Mogą stać się przyczyną licznych zmian w układzie sercowo-naczyniowym.

Mykotoksyny, do których zalicza się chociażby aflatoksyny, ochratoksyny (np. ochratoksynę A), patulinę i kwas aspergilozy, wykazują najczęściej działanie rakotwórcze i mutagenne, ponieważ zatrzymują syntezę DNA, powodując jednocześnie modyfikacje w metabolizmie RNA.

Znacznie osłabiają ponadto układ odpornościowy.

Pleśń na ścianie a wywoływane przez nią choroby

Pleśń na ścianie a wywoływane przez nią choroby
Obecność pleśni jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością

Jak dowodzą najnowsze badania, błędne okazało się mniemanie, że występowanie pleśni jest nieszkodliwe.

To nieprawda.

Udowodniono współcześnie, iż na jeden metr sześcienny powietrza wdychanego w czystym pomieszczeniu przypada około pięciuset zarodników grzybów.

Duże stężenie toksyn w jednym miejscu może stać się przyczyną bardzo groźnych chorób.

Ponad trzysta gatunków grzybów pleśniowych posiada właściwości uczuleniowe.

To przez nie w większości przypadków na tak zwany katar sienny (zapalenie błony śluzowej nosa) cierpi około trzydziestu sześciu milionów ludzi.

Pleśń ma działanie silnie alergizujące.

Liczba osób uczulonych na pleśń z każdym rokiem wzrasta, a chroniczne dolegliwości układu oddechowego mogą doprowadzić do zachorowania na astmę oskrzelową.

Szczególnie narażone – bardziej niż dorośli – na zarodniki pleśni są dzieci.

Jak wynika z ostatnio przeprowadzonych badań u ponad 15 % dzieci chorych na astmę oskrzelową stwierdzono alergię na zarodniki grzybów pleśniowych.

Jest to bardzo podstępna choroba. W pierwszej fazie nie daje symptomów, jednak ciągle się rozwija, a jej objawy w postaci suchego kaszlu, gorączki, bólu w piersiach, trudności w oddychaniu z czasem (o ile zarodniki pleśni nie zostaną usunięte) mogą przerodzić się w groźną infekcje nazywaną aspergilozą płuc.

Charakterystyczną cechą pleśni jest jej wpływ na zdrowie osób przebywających w zakażonych pomieszczeniach.

Okazuje się bowiem, że na choroby spowodowane przez pleśń może zapadać cała rodzina.

Wybrane rodzaje grzybów pleśniowych, co może ujawnić się dopiero po wielu latach, mogły przyczynić się do wystąpienia, takich chorób jak:

 • migrena,
 • nieżyt nosa,
 • zapalenie oskrzeli,
 • mykotoksykoza,
 • zapalenie krtani,
 • zapalenie spojówek,
 • pleśniawki,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • zapalenie jamy ustnej.

Pleśń ma także bardzo niekorzystny wpływ na skórę i może prowadzić do zapalenia skóry, egzemy, a nawet uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Spowodowane przez pleśń choroby mają chroniczny charakter, a co więcej, bardzo trudno je wyleczyć.

Długotrwała intoksykacja (zatrucie) organizmu w skrajnych okolicznościach może być śmiertelna, zwłaszcza w przypadku osób o zmniejszonej odporności lub po przebytych ciężkich chorobach.

Usuwanie pleśni

Jak pozbyć się pleśni?
Jak pozbyć się pleśni?

Zanim podejmiemy działania zmierzające do zwalczenia pleśni, musimy rozpoznać przyczynę jej powstawania, ponieważ od tego będzie zależał dobór odpowiednich środków.

W przypadku zwalczania pleśni obowiązuje określony wzorzec postępowania, a jego kolejności nie należy zmieniać. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zabezpiecza przed ponownym namnażaniem się grzybów pleśniowych.

Usuwanie grzyba zaczynamy od ustalenia źródła zakażenia w celu jego zlikwidowania poprzez osuszenie.

Po starannym oczyszczeniu zakażonego miejsca można przystąpić do usunięcia grzybni, aby następnie móc rozpocząć wykonanie izolacji, zabezpieczającej przed ponownym pojawieniem się grzybów pleśniowych.

Zanim przystąpimy do zwalczania pleśni…

Zanim przystąpimy do zwalczania pleśni…
Wysoka wilgotność w domu – pleśń pojawia się często w narożnikach

Żadne, nawet najbardziej przemyślane działania, nie przyniosą oczekiwanego efektu, dopóki nie odbierzemy grzybom tego, co tak bardzo lubią.

W tym celu musimy przede wszystkim zatroszczyć się o to, żeby pozbawić je sprzyjających warunków.

Jak tego dokonać? Oto kilka porad.

W pierwszej kolejności musimy znaleźć źródło wilgoci. W tym celu niezbędna będzie kontrola wilgotności, pamiętając o tym, że przyczyn wilgoci może być bardzo dużo.

Na początku należy sprawdzić system wentylacyjny.

Jeżeli jego sprawność budzi wątpliwości, warto zainstalować nawiewniki okienne lub/i nawiewniki ścienne.

Można przeciwdziałać powstawaniu wilgoci w domu wybierając projekty domówwentylacją mechaniczną.

W przypadku, gdy woda zacieka z góry, może zachodzić konieczność przeprowadzenia remontu balkonu, tarasu bądź dachu.

Musimy następnie wysuszyć ściany, a kiedy nie będzie to możliwe w naturalny sposób (upał, przewiew), powinniśmy wykorzystać w tym celu elektryczne osuszacze powietrza.

Usuwanie pleśni ze ściany

Usuwanie pleśni ze ściany
Czym usunąć grzyba ze ściany?

Odkryliśmy i wyeliminowaliśmy przyczynę wilgoci, możemy więc przystąpić do właściwego działania, zaczynając od usunięcia pleśni ze ściany.

Najprostszym sposobem będzie zdzieranie jej za pomocą moczonej w wodzie szczotki o sztywnym włosiu.

Dokładnie oczyszczoną, zainfekowaną powierzchnię należy pomalować wybranym preparatem pleśniobójczym. Gdy wilgoć stała się przyczyną łuszczenia się farby, konieczne będzie zdarcie zainfekowanej powierzchni łącznie z pleśnią.

Po takim zabiegu możemy pomalować tynk środkiem grzybobójczym, poczekać aż wyschnie, a następnie nałożyć farbę dekoracyjną, która pomoże ukryć przebarwienia.

Pleśń pod tynkiem

Pleśń na ścianie pod tynkiem
Pleśń na ścianie pod tynkiem

Pleśń to następstwo nadmiernej wilgoci. Jeśli poczujemy nieprzyjemny zapach i zaobserwujemy obecność pleśni pod tynkiem jedynym rozwiązaniem jest skucie tynku.

Za pomocą szpachelki lub drucianej szczotki trzeba bardzo starannie i dokładnie usunąć grzyba ze ściany, zataczając jednocześnie koło półmetrowej szerokości.

Gruntownie trzeba także oczyścić z pleśni spoiny między cegłami, pustaki bądź bloczki. Aby usunąć pleśń ze ściany po odkurzeniu muru należy pomalować ścianę pleśniobójczym preparatem i – zgodnie z instrukcją producenta – odczekać jeden lub kilka dni. Specjalistyczne preparaty grzybobójcze mogą zapobiec rozwojowi pleśni.

Po tym okresie można rozpocząć nakładanie nowego tynku.

Jak Państwo widzą, z treści artykułu wynika niezbicie, że pleśń na ścianie jest bardzo uciążliwym i trudnym do zlikwidowania zjawiskiem. Z jednej strony atakuje ściany, z drugiej natomiast wyniszcza organizm człowieka. Dlatego lepiej będzie nie dopuścić do jej powstawania, niż walczyć z nią. Pomimo stosowania wielu zabiegów może być nieustępliwa. Jednak, jeśli wykażemy determinację i zastosujemy odpowiednie środki oraz metody postępowania, na pewno uda nam się ją pokonać. Aby usunąć pleśń ze ściany warto zniwelować przyczyny powstawania wykwitów, czyli w większości przypadków nadmiar wilgoci.

Pleśń pod tapetą
3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Magdalena Czareczka

Izolacje to super ochrona przed grzybem i pleśnią, razem z mężem zdecydowaliśmy się na izolacje do naszego nowego domu i teraz nie mamy się o co martwić

Małgorzata C

Pleśń na ścianie- przerażenie!
Jej brak w domu to marzenie.
W końcu niezbyt dobrze ją mieć,
Bo trzeba zdrowym się chcieć.
Wybór specyfików różnorodny,
Nalot na ścianie nie jest go godny.
Uparcie pleśń potraktujemy
I w spokoju żyć będziemy.
Jak to dobrze, że jeszcze istnieją takie artykuły 😀 Pleśń na ścianie to nie przelewki, sprytnie robi ekspansję na całą powierzchnię. Na pewno sprzyja jej brak elewacji i spękane mury- w starym domu to właśnie było powodem jej pojawienia się. Super że podaliście kilka preparatów wspomagających pozbycie się tego kłopotu. Wiem też że niektórzy radzą sobie z nadmierną wilgocią poprzez pochłaniacze, ale to nie jest rozwiązanie. Tak jak piszecie- zanim zwalczymy wykwity najpierw musimy znaleźć przyczynę- inaczej nigdy się tego nie pozbędziemy z domu.

Luk

Coś mi się tutaj nie zgadza. “Pleśń lubi nieprzewietzone miejsca” mam od dłuższego czasu ustawiony oczyszczacza powietrza przy ścianie z oknem, który jest skierowany na sufit gdzie pojawiło się zagrzybienie. Nic a nic to nie pomaga. Po usunięciu grzyba, po 2 tygodniach to świństwo dalej wychodzi, a oczyszczacz chodzi 24/7 Drzwi balkonowe są też bez przerwy otwierane (wypuszczane /wpuszczane koty, wystawiane na chwilę śmieci po czym zabierane, i inne czynności kilkadziesiąt razy dziennie).
Wg mnie jeżeli ściana jest nie ocieplona to będzie się na niej skraplała woda i tyle. Zawsze pojawi się pleśń czy grzyb.