Gazobeton: cena, murowanie, zalety i wady betonu komórkowego

Beton komórkowy
Beton komórkowy

Inwestorzy i wykonawcy mają bardzo szeroki wybór materiałów budowlanych. Popularna jest ceramika tradycyjna i ceramika poryzowana albo ekologiczne silikaty. Coraz częściej stosuje się bloczki czy też pustaki z keramzytobetonu. Każdy z tych materiałów ma określone właściwości, które decydują o tym, że do jednych rozwiązań budowlanych pasują idealnie, a do innych znacznie gorzej. W tym artykule wyjaśniamy gdzie i kiedy warto zastosować gazobeton do budowy domu.

Co to jest gazobeton?

Co to jest gazobeton
Co to jest gazobeton

Materiałem, który cieszy się coraz większą popularnością jest też gazobeton, czyli beton komórkowy. Gazobeton do budowy domów to materiał konstrukcyjny, który wykorzystuje się ze względu na kilka ważnych parametrów i walorów wyróżniających ten produkt na tle innych materiałów budowlanych. Beton komórkowy powstaje z kruszywa, a jest nim piasek, ewentualnie piasek z popiołami lotnymi. Drugim elementem stosowanym w technologii wytwarzania gazobetonu jest spoiwo, czyli wapno z niewielką ilością cementu. Rolę spulchniacza betonu komórkowego pełni proszek bądź pasta aluminiowa. Aluminium wchodzi w reakcję z wodorotlenkiem sodu, w wyniku czego wydziela się wodór. Kiedy wodór zaczyna uchodzić, spulchnia całą masę i tym samym powoduje powstawanie charakterystycznych porów betonu komórkowego. Jednocześnie zamiast wodoru pojawia się powietrze w porach. Kiedy kruszywem jest jedynie piasek, powstały gazobeton nazywa się białym lub piaskowym i to zdecydowanie najchętniej wybierana przez inwestorów wersja betonu komórkowego. W przypadku zastosowania popiołów beton komórkowy ma barwę szarą.

Czy beton komórkowy jest przyjazny dla ludzi i środowiska?

Niektórzy myślą, że gazobeton jest produktem promieniotwórczym i zagraża zdrowiu domowników, ale nie ma to żadnego uzasadnienia.

Wręcz przeciwnie, to właśnie najwyższej jakości biały beton komórkowy jest jednym z materiałów budowlanych, które wykazują jeden z najniższych współczynników naturalnej radiacji spośród innych elementów ściennych i chociaż szary gazobeton zawierający popioły lotne ma wyższą promieniotwórczość, to i tak jest ona niższa w porównaniu z pustakami ceramicznymi.

Druga kwestia, o której należy wspomnieć, dotyczy braku wydzielania się z betonu komórkowego szkodliwych dla zdrowia substancji.

Gazobeton do budowy domu nie tylko nie zawiera materiałów toksycznych, ale nawet wytwarza przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach. Wynika to z wykorzystania surowców naturalnych do produkcji gazobetonu.

Wieloletnia praktyka pokazała też, że ten materiał budowlany, ze względu na odczyn zasadowy, jest całkowicie odporny na bakterie, glony i grzyby pleśniowe.

Większość inwestorów chwali sobie beton komórkowy, więc nie mają sensu obawy o bezpieczeństwo mieszkania w domu z betonu komórkowego.

Właściwości betonu komórkowego

Na co zwrócić uwagę przy zakupie betonu komórkowego?

Bloczki z gazobetonu są łatwo dostępne, ale przed podjęciem decyzji o zakupie należy porównać podstawowe parametry i właściwości produktów oferowanych przez różnych producentów.

Ważna będzie również dokładność wymiarowa poszczególnych elementów. Im większa precyzja, tym większa szybkość budowania domu, a także mniejsze zużycie zaprawy cienkowarstwowej do murowania i tynkowania.

Gęstość objętościowa gazobetonu

Gęstość objętościowa betonu komórkowego to zdecydowanie najważniejszy parametr gazobetonu i to właśnie od niego są zależne pozostałe cechy. Wzrost gęstości powoduje zwiększenie wytrzymałości betonu komórkowego na ściskanie oraz izolacyjność akustyczną. Niestety, jednocześnie maleje izolacyjność termiczna.

Gazobeton o dużej gęstości jest też trochę trudniejszy do przycinania.

Gęstość oznacza się stosowną klasą, której odpowiada konkretny przedział gęstości.

Bloczki  z betonu komórkowego odmiany 300-350 ze względu na świetną termizolacyjność poleca się do wznoszenia ścian jednowarstwowych, które nie wymagają ocieplenia.

Do stawiania zewnętrznych ścian dwuwarstwowych lub trójwarstwowych, a także nośnych i działowych ścian wewnętrznych wykorzystuje się zazwyczaj beton komórkowy 400-600.

Natomiast ściany nośne i działowe, które powinny mieć lepszą izolacyjność akustyczną, a także ściany piwnic, pod pewnymi warunkami, wymagają bloczków z gazobetonu odmiany 700-800.

Wytrzymałość na ściskanie

Wytrzymałość gazobetonu na ściskanie wynosi od 1,5 do 7 MPa i zależy od gęstości objętościowej.

Warto podkreślić, że 1 MPa oznacza obciążenie 10 kg na 1 cm2.

Nie są to zbyt duże wartości w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, ale nawet gazobeton o najniższej gęstości bez obaw można zastosować do budowy domu mającego nawet kilka kondygnacji.

W przypadku wznoszenia ścian nośnych i ścian działowych decyzję co do wyboru wytrzymałości betonu komórkowego podejmuje konstruktor, który dobiera stosowną grubość ścian.

Izolacyjność termiczna betonu komórkowego

W związku z tym, że powietrze jest dobrym izolatorem, to jego obecność w porach gazobetonu sprawia, że właściwości cieplne betonu komórkowego są naprawdę świetne.

Bloczki betonu komórkowego o gęstości 300 kg/m3 do budowy ścian jednowarstwowych zewnętrznych i ścian działowych mają współczynnik przewodzenia ciepła 0,075 W/(mK).

Bloczki betonu komórkowego o gęstości 700 kg/m3 nie są tak dobrym termoizolatorem, gdyż ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,25 W/(mK).

Beton komórkowy cena i wymiary

Beton komórkowy cena i wymiary

Zdecydowanie najczęściej kupuje się bloczki z betonu komórkowego, które mają specjalne zamki umożliwiające ich bezproblemowe łączenie na pióro i wpust oraz wygodne uchwyty ułatwiające w znacznym stopniu ich przenoszenie.

Ceny bloczków z betonu komórkowego wahają się od 5 do 25 zł za sztukę i zależą zarówno od wymiaru bloczków, udogodnień, jak i producenta.

Każdy producent ma ujednolicone u siebie wymiary bloczków, to znaczy ich długość i wysokość jest taka sama, natomiast szerokość zależy od przeznaczenia.

Ich szerokość wynosi od 10 do 48 cm, ale najczęściej wykorzystuje się beton komórkowy mający 20 bądź 24 cm, ponieważ to właśnie on służy do wznoszenia muru nośnego ścian.

Ściany działowe wznosi się z bloczków o szerokości 10 albo 12 cm.

Wysokość bloczków z betonu komórkowego wynosi 20, 24 lub 25 cm, natomiast długość od 49 do 62,4 cm, aczkolwiek głównie będą to bloczki z betonu komórkowego mające długość 49, 59, bądź 60 cm.

Bloczki betonu komórkowego podlegają łatwej obróbce. Przycinanie czy szlifowanie betonu komórkowego jest niezbyt pracochłonne. Ściany wykonane z bloczków mogą mieć nawet skomplikowane kształty i można je ozdabiać gzymsami bądź pilastrami zrobionymi z tego samego materiału co ściana.

Zastosowanie betonu komórkowego

Bloczki betonu komórkowego tak naprawdę stanowią jedynie fragment całego systemu, który składa się z idealnie pasujących do siebie, a także wzajemnie się uzupełniających elementów.

Chodzi tutaj o gotowe nadproża i kształtki do ich robienia, elementy stropowe i bloczki z betonu komórkowego docieplające wieńce.

Warto rozważyć zastosowanie betonu komórkowego jako całego systemu, bo daje to całkiem duże oszczędności, a przede wszystkim pozwoli uniknąć mostków termicznych, co ma szczególne znaczenie w przypadku domu ze ścianami jednowarstwowymi.

Nadproża

Belka nadprożowa

Te gotowe belki mają izolacyjność cieplną bardzo zbliżoną do bloczków z betonu komórkowego. W porównaniu z gotowymi belkami żelbetowymi ich ciepłochłonność większa jest prawie pięciokrotnie.

Można stosować pojedyncze nadproża i wtedy opiera się je na ścianie albo belki zespolone, które stosuje się do nadmurowania warstwą bloczków z betonu komórkowego. Wybór zależy od wymaganej nośności.

Cena nadproży waha się od 45 do 350 zł za sztukę.

Bloczki z betonu komórkowego docieplające wieńce

Bloczki docieplające wieńce to bloczki z betonu komórkowego, które mają doklejoną, ewentualnie oddzielnie dołączoną warstwę termoizolacyjną z wełny mineralnej.

Ta warstwa ma 4-5 cm i wysokość równą grubości stropu.

Bloczki docieplające wieńce nie tylko tworzą dodatkową warstwę ocieplającą i wyrównują powierzchnię ścian, ale także stanowią szalunek tracony.

Ich cena oscyluje w granicach 5-20 zł za sztukę.

Kształtki U

Kształtki stanowią szalunek tracony, który umożliwia wykonanie pewnych elementów żelbetowych, takich jak:

  • wieńce stropowe,
  • mocno obciążone nadproża
  • słupy.

Zbrojenie umieszcza się w kształtkach, po czym układa się materiał termoizolacyjny od strony zewnętrznej oraz wypełnia całość zwykłym betonem.

Kształtki kosztują od 10 do 35 zł za sztukę.

Płyty stropowe

Tego typu płyty wykonuje się dla konkretnego domu ze zbrojonego gazobetonu i można je zastosować zarówno do wykonania stropów, jak i stropodachów oraz balkonów.

Płyty zostają zamontowane przy pomocy dźwigu i nie ma konieczności użycia podpór montażowych.

Koszt płyt stropowych wynosi 150-300 zł za m2.

Bloczki uzupełniające

Są to płyty z betonu komórkowego mające powierzchnie boczne wyprofilowane bądź gładkie.

Stosuje się je w miejscach, w których wymagany poziom ściany nie stanowi wielokrotności wysokości zwykłych bloczków z betonu komórkowego.

Można je zastosować do obudowy wieńca, ale zazwyczaj będą to miejsca oparcia gotowych nadproży oraz tych z kształtek U.

Cena bloczków waha się od 10 do 50 zł za sztukę.

Części stropów gęstożebrowych

Gotowy system zawiera również belki stropowe prefabrykowane, które składają się ze stopki żelbetonowej i pasa kratownicy stalowej zatopionego w tej stopce.

Wypełnieniem tego stropu są bloczki z betonu komórkowego klasy 500.

Koszt to 10-12 zł za sztukę.

Gazobeton do budowy domu – zalety rozwiązania

Jakie są zalety betonu komórkowego?
Jakie są zalety betonu komórkowego?

Nie ma materiałów idealnych, jednak gazobeton okazuje się jednym z bardziej polecanych rozwiązań, a zalety betonu komórkowego zdecydowanie górują nad wadami.

Świetna izolacja cieplna

Beton komórkowy to materiał budowlany, który wyróżnia się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, która wynika z jego porowatej struktury mającej swoje źródło w procesie produkcji pęcherzykami wodoru, kiedy dochodzi do spulchnienia.

Po dodaniu pasty aluminiowej bądź proszku dochodzi do specyficznych reakcji chemicznych, a zamknięte w bloczkach gazobetonu powietrze nie tylko nadaje porowatą strukturę, ale również lekkość oraz dodatnio wpływa na dobre parametry termoizolacyjne materiału.

W betonie komórkowym powietrze stanowi aż 80% objętości materiału.

Warto podkreślić, że najniższy współczynnik przewodzenia ciepła λ, a tym samym najlepszą izolacyjność termiczną wykazuje gazobeton o niższej gęstości, który ma większą porowatość.

Jeżeli wykorzysta się beton komórkowy klasy gęstości 300-350 kg/m3, można budować ciepłe jednowarstwowe zewnętrzne ściany nośne o grubości 36-48 cm, które spełniają zaostrzone wymagania względem współczynnika przenikania ciepła. Wartość jego wynosi 0,075-0,25 W/(m2K).

Specyfika gazobetonu polega na tym, że beton komórkowy akumuluje mniej ciepła, ale jednocześnie dłużej je oddaje.

Budynki wzniesione z gazobetonu murowanego na zaprawę klejową zapewniają dobry komfort cieplny w okresie zimowym, ale także latem, kiedy to wysoka izolacyjność termiczna nie dopuści do przegrzania pomieszczeń.

Należy zaznaczyć, że beton komórkowy charakteryzuje się też przyjmowaniem nadmiaru wilgoci z wnętrza, po czym jego oddawaniem, kiedy powietrze wewnątrz domu będzie suche.

Nieskomplikowana obróbka gazobetonu

Gazobeton bardzo łatwo można docinać, przekłuwać, żłobić i ciąć, a to w dużej mierze ułatwia prace budowlane. Materiał ten tnie się jak drewno, można do tego wykorzystać zwykłą piłę ręczną.

Szybka budowa

Bloczki betonu komórkowego mają duże wymiary, czyli potrzeba ich mniej, a także oszczędza się zaprawę klejową w porównaniu ze ścianami stawianym z bloczków ceramicznych porotherm bądź cegieł.

Podczas wznoszenia ścian nośnych metr kwadratowy betonu komórkowego do budowy ścian jednowarstwowych wymaga jedynie siedem bloczków gazobetonu i aż szesnaście pustaków ceramicznych, a więc różnica całkiem spora.

Ma to również przełożenie na cenę, nawet 20% niższą w porównaniu z budową z pustaków ceramicznych.

Budowę przyspiesza też dostępność systemów łączeń betonu komórkowego na pióro i wpust, co pomaga w zniwelowaniu mostków termicznych oraz uchwyty ułatwiające przenoszenie.

Beton komórkowy to materiał budowlany, który niezwykle szybko się tynkuje.

Wysoka ognioodporność betonu komórkowego

Beton komórkowy klasyfikuje się jako materiał niepalny.

Co ważne, pod wpływem działania ognia gazobeton nie tylko nie nagrzewa się i tym samym chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia, ale także nie wydziela szkodliwych substancji.

To nie wszystkie zalety gazobetonu, ponieważ ten materiał wykazuje wysoką mrozoodporność, o ile nie jest nadmiernie zawilgocony.

Ponadto beton komórkowy jest odporny na grzyby, pleśnie i bakterie oraz ma świetną paroprzepuszczalność. Jednocześnie beton komórkowy to najlżejszy materiał budowlany stosowany do stawiania ścian konstrukcyjnych.

W ofercie rynkowej można znaleźć materiały o jeszcze lepszych parametrach termoizolacyjnych, jednak przewaga gazobetonu nad nimi dotyczy właściwości nośnych.

Beton komórkowy jest na tyle ciepłym materiałem, że nie ma żadnego problemu ze wznoszeniem ścian jednowarstwowych, które pełnią jednocześnie funkcję konstrukcyjną oraz izolacyjną.

Gazobeton do budowy domu – wady

Beton komórkowy - wady
Beton komórkowy – wady

Beton komórkowy ma naprawdę niewiele słabych punktów.

Przy stawianiu budynków z gazobetonu należy przestrzegać sztuki budowlanej, ponieważ nie ma dodatkowych warstw ocieplenia, które mogłyby przykryć ewentualne błędy. Kiedy ściany nie zostaną prawidłowo wymurowane, to mogą się pojawiać problemy z przemarzaniem.

Mostki termiczne pojawiają się zwłaszcza:

  • wokół otworów okiennych i drzwiowych,
  • wokół wieńców stropowych,
  • wzdłuż spoin pionowych i poziomych pomiędzy bloczkami.

W celu uniknięcia takiej sytuacji warto rozważyć użycie dodatkowej izolacji albo nadproży, elementów wieńcowych i pustaków stropowych z gazobetonu. Należy również zastosować cienkowarstwowe, ciepłochłonne zaprawy do murowania betonu komórkowego.

Duża nasiąkliwość gazobetonu

Porowata struktura gazobetonu sprawia, że ten materiał łatwo akumuluje znaczne ilości zawartej w atmosferze pary wodnej.

W przypadku dużego zawilgocenia betonu komórkowego w znacznym stopniu zmniejszają się jego parametry termoizolacyjne oraz wytrzymałość betonu komórkowego na ściskanie, która i tak jest dość niska.

Kiedy temperatura spadnie poniżej zera, to zawilgocony gazobeton zaczyna kruszeć.

Właśnie z tego powodu nie powinno się stawiać z tego materiału ścian piwnic i ścian konstrukcyjnych zlokalizowanych poniżej 20-50 cm od poziomu gruntu.

Ściany nośne piwnic muszą spełniać wyjątkowo surowe kryteria, a do ich budowania należy wybierać budulec wykazujący jak najmniejszą nasiąkliwość.

Gdyby jednak ktoś chciał wykorzystać gazobeton do budowy ścian fundamentowych i piwnic, to jest taka opcja, o ile beton komórkowy zastosowany do wzniesienia ścian zewnętrznych zostanie dokładnie zaizolowany przed wilgocią. W takiej sytuacji niezwykle starannie wykonuje się hydroizolację, a do ścian wykorzystuje się bloczki betonu komórkowego bez profilowania i muruje się je z wypełnieniem spoin pionowych i poziomych.

Słaba wytrzymałość na ściskanie

Szczególnie beton komórkowy o małej gęstości wykazuje niezbyt dużą wytrzymałość na ściskanie. Jeżeli będą większe obciążenia, to lepiej do ścian zewnętrznych zastosować bloczki betonu komórkowego o większej gęstości.

Duża kruchość betonu komórkowego

Gazobeton jest to kruchy materiał, więc należy zachować wyjątkową ostrożność przy ładunku i rozładunku, składowaniu, a także samej pracy. Dobrze, kiedy beton komórkowy jest odpowiednio zabezpieczony.

Kiepska izolacyjność akustyczna

Parametry izolacyjności akustycznej betonu komórkowego są znacznie niższe w porównaniu z tradycyjnymi materiałami ceramicznymi.

Również w tym aspekcie znaczenie ma porowatość gazobetonu. Im większa gęstość, tym lepsza ochrona przed hałasem.

Warto jeszcze zauważyć, że ściany z betonu komórkowego wymagają otynkowania i pomalowania; ściany wewnętrzne będzie trzeba co kilka lat odświeżać, aby zachować estetykę.

Dobrej jakości ceramika, jak klinkier, nie tylko nie musi być otynkowana, ale bez renowacji wytrwa w świetnym stanie przez dziesięciolecia.

Stawianie domów z gazobetonu jest bardzo szybkie i tańsze w porównaniu z materiałami ceramicznymi. Materiał jest odporny na ogień oraz rozwój pleśni i grzybów, beton komórkowy ma niezłą izolacyjność termiczną.

Jednakże morowanie wymaga dużej ostrożności z powodu kruchości betonu komórkowego, właściwego dopasowana gęstości w stosunku do planowanych obciążeń oraz starannego wykończenia.

Murowanie z gazobetonu

Murowanie z betonu komórkowego
Murowanie z betonu komórkowego

Jeżeli wszystkie elementy z betonu komórkowego są precyzyjnie wykonane, to wznoszenie murów przebiega szybko, zwłaszcza gdy stosuje się bloczki z betonu komórkowego na pióro i wpust.

Taka metoda pozwala zapewnić nie tylko idealne dopasowanie, ale także odpowiednią szczelność i nie ma potrzeby wypełniania zaprawą pionowych spoin. Jedynie jest pozioma spoina o grubości 1-3 mm.

Tak mała grubość nie ma żadnego wpływu na pogorszenie parametrów izolacyjności termicznej.

Bloczki z betonu komórkowego na ściany zewnętrzne łączy się zaprawą cienkowarstwową, a ściany wewnętrzne i do prac wykończeniowych jest przewidziany klej poliuretanowy. Oprócz tego potrzebne są też łączniki metalowe, czyli kotwy.

Murowanie zawsze zaczyna się od narożników, natomiast pierwsza warstwa musi zostać ułożona na dość grubej poduszce zwykłej zaprawy. Ma to na celu wyeliminowanie wszelkich nierówności ścian fundamentowych, a także perfekcyjne wyprowadzenie muru.

Warto pamiętać o wzmocnieniu strefy podokiennej zbrojeniem, aby później nie pękała.

Zanim zacznie się murować kolejną warstwę betonu komórkowego nie można zapomnieć o zeszlifowaniu nierównej powierzchni górnej wykonanego muru. Można to zrobić pacą lub strugiem do szlifowania.

Koszt postawienia jednego metra kwadratowego ściany jednowarstwowej (materiały i robocizna) wynosi około 180-250 zł.

Jak murować zewnętrzne ściany nośne i ściany wewnętrzne działowe z gazobetonu można zobaczyć na poniższym filmie

3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Oskar

Powinno być wodorotlenkiem sodu, a nie wodoru. Niema czegoś takiego jak wodorotlenek wodoru 🙂

Ola

Nie powinno być wodorotlenek wapnia?

Dawid

10 zł to chyba za bloczek 8 cm ale na pewno nie na ściany konstrukcyjne 🙂