Projekty garaży – garaże wolnostojące, garaż przy domu, czy w piwnicy?

Projekty garaży - garaże wolnostojące, garaż przy domu, czy w piwnicy?
Projekty garaży – garaże wolnostojące, garaż przy domu, czy w piwnicy?

Garaż w dzisiejszych zmotoryzowanych czasach to na naszej działce niezbędne pomieszczenie.

Jest to rodzaj pomieszczenia gospodarczego, w którym przechowujemy, oprócz samochodu (lub dwóch i więcej), także inne potrzebne sprzęty domowe, które niekoniecznie muszą być trzymane w domu.

W celu lepszego wykorzystania powierzchni użytkowej domu, ale również dla lepszej organizacji i uzyskania lekkości przestrzeni w domu, część niepotrzebnych na co dzień sprzętów możemy składować w garażu.

Przechowywać w garażach możemy sprzęt sportowy, jak rowery, rolki, czy narty, itp.

Możemy też stworzyć w garażu specjalne miejsca do przechowywania narzędzi ogrodowych, narzędzi domowych, czy po prostu pudła z rzeczami, które używane są sezonowo.

Marzeniem wielu Inwestorów jest dobrze wyposażony, mały przydomowy warsztat a garaż nadaje się do tego celu znakomicie.

Można również w garażu przechowywać niewielką przyczepę samochodową, kosiarkę, czy nawet niedużą łódkę.

Pomyślmy o garażu w szerszej perspektywie – szkoda nie wykorzystać go na inne cele.

Z ciasnego, rzadko używanego pomieszczenia, można stworzyć przestronne, praktyczne i funkcjonalne wnętrze, które będzie chciał wykorzystać każdy z domowników.

Wygodny garaż
Wygodny garaż

Jakie wymiary powinien mieć wygodny garaż?

W obowiązujących przepisach, dotyczących garaży znajdziemy minimalne wymagania, które dotyczą projektowania miejsc postojowych dla samochodów.

Wynoszą one 2.3m x 5.0m, przy czym minimalna odległość miejsca postojowego do przegród, czyli ścian, czy innych elementów konstrukcyjnych domu jak słupy, powinna wynosić 0.5m.

Oczywiście minimalne wymiary zastosowane w garażu przy domu jednorodzinnym, nie pozwolą na użytkowanie tego garażu w sposób wygodny i na optymalne wykorzystanie wszelkich możliwości użytkowych tego pomieszczenia.

Dlatego też przy projektowaniu garażu warto zaprojektować tak przestrzeń wokół miejsca postojowego, aby w pełni cieszyć się z jego funkcjonalności w przyszłości.

Najmniejszy i zgodny z przepisami garaż jednostanowiskowy musi mieć w świetle wymiary około 2.7m x 5.5m, dla osoby niepełnosprawnej należy dodatkowo wydzielić przestrzeń 1.2m, a garaż na dwa samochody powinien mieć wymiary minimalnie 5m x 5.5m.

Pomieszczenie gospodarcze w garażu
Pomieszczenie gospodarcze w garażu

Każda dodatkowa przestrzeń w garażu, jak wnęki na regały, czy blaty i szafy robocze, pozwoli na wykorzystanie tego pomieszczenia na inne cele. Im więcej przestrzeni w garażu, tym bardziej wygodne będzie jego użytkowanie.

Ważnym czynnikiem przy określaniu potrzebnej przestrzeni jest wielkość samochodu jaki będzie przechowywany w garażu – w przypadku dużego, czy nawet dostawczego auta, musimy przewidzieć odpowiednią wysokość garażu, ale także i wysokość bramy wjazdowej.

Standardowo przyjmuje się wysokość bramy na 2.10m – 2.25m dla optymalnego wjazdu samochodu osobowego, zaś dla wyższych samochodów należy przewidzieć wysokość bramy wjazdowej nawet na 2.40m – 2.60m. Minimalna szerokość bramy wjazdowej w garażu jednostanowiskowym wynosi 2.30m, ale im szersza, tym wjazd, czy wyjazd z garażu będzie bardziej wygodny.

Ma to znaczenie zwłaszcza zimą, gdzie manewrowanie na oblodzonej nawierzchni przed garażem może sprawić wiele kłopotów.

Minimalna wysokość garażu zgodnie z przepisami musi wynosić 2.20m, z ewentualnymi miejscowymi obniżeniami przy podciągach, czy przejściach instalacyjnych do wysokości nie mniejszej niż 1.90m.

Przy garażu warto jest też przewidzieć odrębne pomieszczenia gospodarcze, na przykład schowek ogrodowy, pomieszczenie warsztatu, czy pracowni, śmietnikwiatę na drewno, lub dodatkową wiatę na samochód.

Różne rozwiązania wykorzystane przy garażu, zależą od jego usytuowania na działce.

Garaż wolnostojący
Garaż wolnostojący

Garaż wolnostojący

Garaż wolnostojący, postawiony przed lub z boku działki, to dodatkowy budynek gospodarczy, który nie jest powiązany z bryłą domu.

Taki garaż można wybudować w zespole pomieszczeń gospodarczych, czy schowków, wraz z wiatą na drewno, czy wiatą na dodatkowy samochód. Może być ogrzewany, ale najczęściej stawia się go jako pomieszczenie nieogrzewane.

Budynek garażu wolnostojącego może być zaprojektowany w postaci prostej bryły, przykrytej dachem jednospadowym, dwuspadowym, lub wielospadowym, zazwyczaj o tradycyjnej uproszczonej konstrukcji drewnianej. Może być również lekko podwyższony z dodatkowym strychem na sprzęty z wejściem po schodach, lub drabinie.

Dobrze jest zainstalować w nim uproszczoną instalację elektryczną, którą można podciągnąć z domu, czasami, ale niekoniecznie doprowadza się wodę.

Garaże wolnostojące realizuje się zazwyczaj wtedy, kiedy działka jest w miarę duża, a jej wymiary, powierzchnia i równe ukształtowanie terenu pozwalają na postawienie dodatkowego budynku.

Garaż wolnostojący może być murowany, drewniany, lub z gotowych elementów blaszanych (tak zwany blaszak) na stelażu stalowym.

Jego forma architektonicznie powinna nawiązywać do bryły głównego budynku, jak na przykład w projekcie domu Filip.

Garaże połączone z bryłą budynku

Garaż połączony z domem, najczęściej stawia się przy domu, lub częściowo przed domem jako dodatkową bryłę.

Może być połączony z domem przejściem gospodarczym, lub nie, ale najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie przejścia z garażu do domu przez sień, lub przylegające w sąsiedztwie pomieszczenie gospodarcze, czy kotłownię.

Pomieszczenie takie będzie dodatkowym buforem pomiędzy domem, a garażem.

Takie rozwiązanie jest najczęściej stosowane przy mniejszych rozmiarowo działkach, ale zdarza się też na większych parcelach.

Jego największą zaletą jest wygoda domowników, którzy chcąc skorzystać z garażu nie muszą specjalnie się ubierać i przechodzić dookoła, lub wjeżdżając samochodem do garażu, przechodzą z zakupami bezpośrednio do domu.

garaz murowany przy domu

Jeśli garaż połączony z domem, postawimy jako pomieszczenie nieogrzewane, wówczas ściana pomiędzy garażem, a domem musi być dodatkowo docieplona, aby uniknąć niepotrzebnych strat ciepła.

Bardzo dobrze, kiedy taki garaż jest wybudowany i przewidziany jako pomieszczenie ogrzewane. Sprawdza się to zwłaszcza wtedy gdy garaż jest częściowo, lub całkowicie wbudowany w bryłę domu i razem z nim ma swoją warstwę docieplenia.

W takim garażu nie ma problemu przy wykonaniu instalacji elektrycznej, czy wodnej, gdyż jest on wtedy zasilany z domu.

Pamiętajmy, że bardzo ważnym czynnikiem jest w przypadku garaży połączonych z domem zastosowanie wentylacji, oraz izolacji akustycznej, tak by użytkowanie garażu nie zakłócało prawidłowego użytkowania domu przez mieszkańców.

Dobrze jest, aby nad wjazdem do garażu, nad którym są pomieszczenia mieszkalne z oknami, zrobić daszek z materiałów niepalnych, wystający co najmniej 60cm z lica ściany, który dodatkowo chronić będzie przed deszczem.

Taki garaż zaprojektowaliśmy w domu Villa Nova.

Usytuowanie garażu w piwnicy

Garaż w piwnicy – często takie rozwiązanie spotyka się na wąskich działkach, lub na przykład przy zabudowie szeregowej, gdzie umiejscowienie garażu w części piwnicznej pozwala na zaoszczędzeniu innej powierzchni, przeznaczonej na cele mieszkalne, czy bytowe.

W tym wypadku bardzo ważna jest nawierzchnia zjazdu, która musi być szorstka a nachylenie pochylni powinno znaleźć się pod zadaszeniem i musi wynosić nie więcej niż 25% w garażach indywidualnych.

W związku z tym długość takiej pochylni wyniesie od 6m, do nawet 10m, w zależności od zagłębienia garażu w gruncie. Dlatego też odpowiednio wcześniej należy przewidzieć usytuowanie budynku na działce, wraz ze zjazdem do garażu, tak by w optymalny sposób można było z niego korzystać.

Do tych długości należy doliczyć odcinek ok. 60cm, z lekkim spadkiem, który znajdzie się od strony garażu przed samym wjazdem do niego i podobne rozwiązanie zaprojektować przy samej bramie wjazdowej na posesję.

Takie rozwiązanie ma niestety też swoje wady, gdyż zwiększa minimalną odległość domu od drogi, oraz narzuca budowę murków oporowych przy samym wjeździe do garażu, co często powoduje nie zawsze wygodne dzielenie ogrodu i zmianę jego poziomów terenu.

Jaki garaż wybrać
Jaki garaż wybrać

Jaki garaż wybrać?

Pamiętajmy, że przy wyborze rodzaju garażu należy przede wszystkim kierować się warunkami na naszej działce – jej wymiarami, powierzchnią, warunkami zabudowy, lub zapisami planu zagospodarowania przestrzennego, które określają możliwość konkretnej zabudowy.

Nie bez znaczenia będą też wymagania i zasoby finansowe Inwestora.

Koszt budowy garażu
Koszt budowy garażu

Ile kosztuje budowa garażu?

Najtańszą opcją będzie garaż wbudowany w bryłę domu, lub prosty garaż wolnostojący, zaś najwięcej kosztów poniesiemy przy budowie garażu w piwnicy. Ale to nasze możliwości i oczekiwania powinny być przy tym wyborze najważniejsze.

Przypominamy – jeśli decydujemy się na budowę garażu, to dobrze jest go tak zaprojektować, aby mógł być wykorzystywany nie tylko do przechowywania samochodu, ale i do innych gospodarczych funkcji.

Niezmiernie ważnym jest także element wjazd do garażu i jego nawierzchniadoświetlenie pomieszczenia garażu i wentylacja w garażu, odpowiednie docieplenie i ewentualne ogrzewanie, jak również odwodnienie samego pomieszczenia garażu, oraz wjazdu.

Można tutaj wykonać w posadzce, czy na nawierzchni kratki ściekowe, lub odwodnienie liniowe systemowe.

Dodatkowo w garażu warto zainstalować potrzebne instalacje – instalację elektryczną i instalację wodną (zlew z kurkiem do węża).

Garaż na działce
Garaż na działce

Garaż na działce – usytuowanie

Wjazd do garażu najlepiej jest planować naprzeciw bramy wjazdowej na działkę od frontu, lub z boku działki, tak by nie tracić dodatkowej przestrzeni ogrodowej, oraz w miarę możliwości nie za daleko od wejścia głównego do domu.

W przypadku wąskiej działki, możemy postawić garaż ścianą bez okien w odległości minimalnej 3.0m od granicy działki, a za jego doświetlenie może służyć ściana, lub jej część wykonana z pustaków szklanychluksferów.

Minimalna odległość ściany garażu z otworami okiennymi od granicy działki to 4.0m.

Zachęcamy też do przeczytania artykułu “Budujemy garaż wolnostojący“, oraz odwiedzenia kategorii Projekty garaży na stronie pracowni architektonicznej MGProjekt.

3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Manstal

a czy wykonujecie też projekty garaży blaszanych?

swietna

Olsniewający blog naprawde – duzo sie dowiedziałem