Pergola ogrodowa: rodzaje, wymiary, ceny, budowa [krok po kroku]

Pergola ogrodowa
Pergola ogrodowa

O pięknym ogrodzie i wypoczynku na świeżym powietrzu marzy wiele osób. Właściwie zaprojektowana mała architektura ogrodowa sprawi, że relaks na świeżym powietrzu stanie się o wiele przyjemniejszy. Do dyspozycji mamy szereg rozmaitych rozwiązań, tak więc wszystko zależy od naszych osobistych upodobań. Doskonałą opcją wydaje się być pergola ogrodowa, która jest znana już od pokoleń. Z pewnością pergola ogrodowa zachwyci wszystkich miłośników bujnej roślinności i odpoczynku na świeżym powietrzu. Dzięki niej możemy zyskać również odrobinę prywatności. Taka pergola ogrodowa pozwoli podzielić ogród na strefy, a więc jest wyjątkowo praktyczna. Nie można również zapomnieć o dekoracyjnym charakterze. Pergola ogrodowa to fantastyczna ozdoba każdego ogrodu, czy też posesji. Plusem jest fakt, że pergola ogrodowa może ona zostać umieszczona w niemal dowolnym miejscu ogrodu. Na rynku dostępnych jest wiele pergoli ogrodowych i występują one w rozmaitych wariantach. Są one produkowane z różnorodnych materiałów, co bezpośrednio przekłada się na jakość, stabilność konstrukcji, oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Pergole ogrodowe

Pergola ogrodowa prostaTe pergole ogrodowe mają zadaszenie, które składa się z prostych ryglów. Ich przymocowanie nie powinno stanowić dużego problemu. Te pergole ogrodowe są najłatwiejsze w budowie. Są one również uniwersalne, co dla niektórych osób może stanowić sporą zaletę. Bez większych trudności można wpasować proste pergole ogrodowe w ogród. Taki kształt będzie również sporym udogodnieniem w przypadku, gdy “ścianki” pergoli w ogrodzie mamy zamiar wypełnić kratami. Unikniemy konieczności dopasowywania ich formy do ramy.
Pergola ogrodowa łukowaTa pergola ogrodowa ma kształt zadaszenia, który przypomina łuk. Oczywiście wygięcie w każdym przypadku może być nieco inne. Może być ono bardzo wyraźne lub wręcz przeciwnie. Łuk nadaje całej konstrukcji lekkości oraz fantazyjnego charakteru. To nieskomplikowany sposób na to, aby urozmaicić nieco zbyt prostą pergolę i ogród. Taka pergola ogrodowa przypadnie do gustu tym, którzy stawiają na urozmaicone formy.
Pergola ogrodowa łączonaTe pergole ogrodowe mogą być połączone z kratami, czy też trejażami. Pergole ogrodowe łączone do ogrodu wymagają starannego projektu. Wiele osób decyduje się zabudować ściany pergoli w ogrodzie, szczególnie jeśli pergola ogrodowa jest dość duża. Kraty nie muszą znajdować się jednak na całej wysokości. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.
Pergola ogrodowa wolnostojącaTaka pergola ogrodowa jest najczęściej spotykana. Zwykle wolnostojąca pergola ogrodowa stanowi alternatywę dla altany ogrodowej. Niewątpliwym plusem jest fakt, że wolnostojąca pergola ogrodowa może zostać umieszczona w dowolnym miejscu. Ważne jest jednak to, aby uwzględnić potrzeby roślin, które będą znajdować się na konstrukcji, ponieważ nie każde odmiany lubią mocne słońce. Niektóre pnącza potrzebują cienia do prawidłowego rozwoju.
Pergola ogrodowa przylegająca do budynkuTakie pergole ogrodowe mogą prezentować się niezwykle ciekawie. Dodatkowym plusem jest fakt, że są one wyjątkowo solidne. Podparciem z jednej strony jest mur, co zmniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne np. pod wpływem oddziaływania czynników atmosferycznych. Duże znaczenie ogrywa tutaj jednak prawidłowy montaż.
Pergola ogrodowa rozbudowanaTo pergole ogrodowe posiadające praktyczne lub dekoracyjne elementy, takie jak np. donice, ławeczki, podesty, a także wiele innych. Ta pergola ogrodowa będzie dobrym rozwiązaniem do ogrodu, gdy planujemy wykorzystać pergolę, jako altankę czy dodatkowe miejsce do odpoczynku. Rozbudowana pergola ogrodowa to fantastyczna ozdoba przestrzeni wokół domu.
Nowoczesna pergola
Nowoczesna pergola

Trzeba również wspomnieć, że pergola ogrodowa może zostać zaprojektowana na indywidualne zlecenie, dzięki czemu pergola ogrodowa będzie w stu procentach dopasowana do osobistych potrzeb i wymagań mieszkańców domu. Oczywiście projekt pergoli ogrodowej możemy wykonać samodzielnie, jednak dobrze jest rozważyć skorzystanie z usług fachowców, którzy zajmują się tym zawodowo. Niektórzy decydują się właśnie na samodzielną budowę pergoli w ogrodzie, jest to jednak opcja dla tych, którzy posiadają doświadczenie w majsterkowaniu. Wymaga to niemałych umiejętności, a także odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Poniżej umieszczono wszystkie najważniejsze informacje na temat pergoli ogrodowych. Z pewnością będą one przydatne tym, którzy planują budowę podobnej konstrukcji.

Co to jest pergola ogrodowa?

Co nazywamy pergolą?
Co nazywamy pergolą?

Pergola w ogrodzie stanowi konstrukcję składającą się z podwójnego szeregu słupów. Nad nimi znajduje się ażurowe zadaszenie, które stanowi podparcie dla roślinności. Pergole ogrodowe mogą być zarówno wolnostojące, jak i oparte o budynek. Wszystko zależy od osobistych upodobań. Trzeba dodać, że omawiana konstrukcja może mieć dowolny rozmiar. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować pergolę, która będzie przypominała niezabudowaną altanę. Pod zadaszeniem można postawić meble ogrodowe. Oczywiście taki dach nie ochroni nas przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Jest on typową ozdobą przestrzeni. Ażurowa powierzchnia przepuszcza deszcz, czy też wiatr. Nie ma możliwości wykonania innego dachu, gdyż nie spełniałby on swojej podstawowej funkcji. Pergola ogrodowa służy przede wszystkim, jako podparcie dla roślin oraz pnączy. To właśnie dzięki temu nawet relatywnie młody ogród może wyglądać niczym przestrzeń pielęgnowana kilka lat. Wiele osób myli klasyczną pergolę ogrodową z pozostałymi konstrukcjami, które wykorzystywane są do podpierania rozwijającej się roślinności. Mowa tutaj w szczególności o trejażu. Jego konstrukcja jest bardzo podobna do pergoli, jednak wyróżnia się ona pojedynczym rzędem słupów, które są połączone ze sobą wspólną belką. Często umieszcza się tutaj krótkie elementy poprzeczne, na których można np. zamontować hak służący do zawieszenia roślin doniczkowych. Trejaże zajmują zdecydowanie mniej miejsca, jednak nie są aż tak efektowne.

Konstrukcja pergoli
Konstrukcja pergoli

Innym powszechnie wykorzystywanym typem konstrukcji jest krata. To rama, która wypełniona jest ażurową powierzchnią. Często mocuje się ją na tarasie, balkonie, czy też w altanie. Trzeba wiedzieć, że może ona stanowić niezależną konstrukcję, która umieszczona jest w dowolnym miejscu. Wszystko zależy od projektu. Wiele osób łączy kratę z tradycyjnymi skrzyniami na rośliny. Może prezentować się to niezwykle interesująco. Na uwagę zasługuje fakt, że kratę można połączyć z trejażem, czy też pergolą. Dzięki temu stworzymy unikatową kompozycję, która będzie przyciągać wzrok wszystkich wokół. Właściwie zaprojektowana pergola ogrodowa będzie pełniła nie tylko rolę dekoracji. W dzisiejszych czasach jej funkcjonalność znacznie wzrosła. Warto zapoznać się z inspiracjami, które podpowiadają, w jaki sposób można wykorzystać taką konstrukcję. Możliwości jest wiele, a więc jedynym ograniczeniem jest nasza kreatywność. Fotografie pięknych ogrodów zachęcają do budowy takiej konstrukcji. Musimy pamiętać, że zaprojektowanie pergoli nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, ponieważ należy uwzględnić detale, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników obiektu. W dalszej części artykułu poruszono kwestię samodzielnego projektowania pergoli ogrodowych. Jeśli jednak czujemy, że przewyższa to nasze umiejętności, to powinniśmy skorzystać z pomocy projektanta. Ich doświadczenie sprawi, że konstrukcja będzie nie tylko atrakcyjna pod względem wizualnym, ale przede wszystkim mocna. Nie zapominajmy, że dynamicznie zmieniające się czynniki atmosferyczne mogą stanowić spore zagrożenie dla konstrukcji ogrodowych.

Dlaczego warto postawić pergolę ogrodową?

Dlaczego warto postawić na pergolę ogrodową?
Dlaczego warto postawić na pergolę ogrodową?

Pergole ogrodowe mogą stanowić świetne urozmaicenie starannie zaprojektowanego ogrodu. Jest to doskonała propozycja dla osób uwielbiających roślinność. Głównym celem omawianej konstrukcji jest podtrzymywanie pnących roślin. Im ciekawsza konstrukcja, tym lepszy efekt. Warto wspomnieć, że za pomocą pergoli można we własnym ogrodzie stworzyć zacienione alejki. To fantastyczna alternatywa dla altany, która prezentuje się dość surowo i minimalistycznie. Pergole ogrodowe mają nieco romantyczny charakter. Idealne pasują do rustykalnych, czy też antycznych aranżacji ogrodu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wkomponować je do nowoczesnej architektury przestrzeni. Możliwości są niemal nieograniczone, co stanowi wielką zaletę. Pergole ogrodowe zapewniają odrobinę cienia, co jest szczególnie ważne w upalne dni. Dzięki nim relaks we własnym ogrodzie stanie się o wiele przyjemniejszy. Możemy stworzyć sobie nietuzinkowe miejsce pracy, czy też odpoczynku. Z pewnością czas spędzony wokół bujnej roślinności będzie udany. Taka konstrukcja może ochronić nie tylko przed słońcem, ale również porywistym wiatrem. Wystarczy zaopatrzyć się w komplet mebli ogrodowych, huśtawkę, czy też leżak. Z pewnością ucieszy to osoby, które chciałyby mieć taras. Coraz częściej pergole ogrodowe wykorzystywane są do przechowywania rowerów, czy też innych sprzętów. Dotyczy to w szczególności konstrukcji, które uzupełnione są kratami. To doskonała opcja, jeśli sprzęty chcemy posiadać pod ręką, a jednocześnie nie posiadamy garażu, czy też budynku gospodarczego. Pod dużymi pergolami można nawet trzymać samochód, co jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym. Oczywiście ażurowy dach nie ochroni przed deszczem, czy też gradem, pomimo tego stanowi dość skuteczną barierę dla czynników atmosferycznych – intensywność ich oddziaływania jest znacznie niższa.

Rośliny pnące

Pergole ogrodowe polecana są również tym, którzy chcą odciąć się od wścibskiego wzroku sąsiadów, czy też przechodniów. To prosty sposób na to, aby zagwarantować sobie odrobinę intymności. Możemy stworzyć prywatną strefę relaksu, która będzie odcięta od otoczenia. Wiele zależy od tego, jak zbudowana jest konstrukcja. Nie bez znaczenia jest również to, jakie rośliny wybierzemy. Nie zapominajmy, że wymagają one od nas starannej pielęgnacji. Powinniśmy więc zdecydować się na takie odmiany roślin, które nie będą trudne w utrzymaniu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że przetrwają one nawet najcięższe warunki otoczenia. Plusem jest to, że stawiając pergolę ogrodową nie musimy rezygnować z trejaży, czy też krat. Wręcz przeciwnie! Coraz więcej osób decyduje się na połączenie kilku różnych konstrukcji. W ten sposób można stworzyć spójną całość, która będzie prezentować się niczym na zdjęciach z katalogów. Bardzo ważne jest to, aby wszystkie elementy małej architektury były utrzymane w tym samym stylu. Połączenie kilku różnych materiałów, wzorów, czy też kolorów może nieść za sobą efekt odwrotny do zamierzonego. Ważne jest to, aby uniknąć efektu przepychu. Uważajmy również, jeśli nie posiadamy zbyt dużej ilości wolnej przestrzeni. W przypadku małych ogrodów powinniśmy podejść ostrożnie do budowy pergoli, krat, czy też trejaży. Czasami mniej znaczy więcej. Priorytetem jest to, aby przydomowy ogród pozostał wygodny w użytkowaniu.

Rodzaje pergoli ogrodowych

Pergola ogrodowa rodzaje
Rodzaje pergoli

Pergole ogrodowe występują w wielu różnych wariantach. To właśnie dzięki temu każda konstrukcja może posiadać indywidualny charakter. Łatwiej jest również stworzyć obiekt, który będzie właściwie dopasowany do naszych preferencji. Nie zapominajmy, że fantazyjnie ukształtowana konstrukcja może być trudna w budowie. Jeśli więc korzystamy z usług wykwalifikowanej ekipy, to możemy zapłacić nieco więcej. W przypadku, gdy planujemy samodzielną budowę powinniśmy uwzględnić rzeczywisty poziom naszych umiejętności. Na rynku dostępnych jest wiele pergoli łatwych w montażu.

Wymiary pergoli ogrodowych

Wymiary pergoli ogrodowych
Wymiary pergoli ogrodowych

Wymiary pergoli ogrodowej to kwestia bardzo indywidualna. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaka konstrukcja sprawdzi się najlepiej w naszym ogrodzie, ponieważ wiele zależy od tego, czy posiadamy wystarczającą ilość wolnej przestrzeni. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować, gdzie zostanie ona wybudowana. Pamiętajmy, że może ona przypominać ławkę z zadaszeniem, schron na samochód, czy też altanę do ogrodu. Rozpiętość wymiarów jest więc spora. Dobrze, jeśli pergola znajduje się w ogrodzie w wyeksponowanym miejscu. Uwzględnimy rodzaj wybranych przez nas roślin pnących – musimy dowiedzieć się, czy wolą one słońce, czy cień. Zdecydowana większość pnączy lubi słońce. Istotne jest również to, aby pergola nie była wyeksponowana na porywisty wiatr. Największe znaczenie ma to w ogrodzie zimą.

Optymalne wymiary pergoli
Optymalne wymiary pergoli

Minimalna wysokość pergoli do ogrodu powinna wynosić około 250-300 cm. Nie zaleca się budowania niższych konstrukcji, gdyż mogą być one niewygodne w użytkowaniu. Taka wysokość zapewni swobodne przemieszczanie się i przechodząc pod zadaszeniem nie będziemy musieli się schylać. Nie zapominajmy, że pnącza odbiorą nam nieco przestrzeni nad głową. Właśnie dlatego warto pozostawić sobie zapas. Nie oznacza to jednak tego, że im wyższa pergola ogrodowa, tym lepsza. Wysokie konstrukcje są bardziej narażone na działanie wiatru, czy też innych warunków otoczenia. Muszą ona spełniać określone normy wytrzymałościowe. Z tego względu obiekt o średniej wysokości wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Relatywnie niskim kosztem stworzymy konstrukcję mocną i niepodatną na zniszczenia. Warto również zastanowić się, jaka będzie optymalna odległość pomiędzy słupami. Najlepiej, aby wynosiła ona około 170-250 cm. Ważne jest to, aby była ona proporcjonalna do wysokości konstrukcji. Priorytetem jest to, aby zachować jej maksymalną stabilność. Nie zapominajmy również o przekroju słupów. To właśnie one stanowią podparcie konstrukcji. Jeśli będzie ich zbyt mało lub będą zbyt cienkie, to nie wytrzymają ciężaru zadaszenia. Najczęściej spotyka się słupy o przekroju 9×9 cm. W przypadku dużych pergoli warto zastosować słupy 14×14 cm. Kolejnym parametrem jest odległość między rzędami słupów. Optymalna wartość wynosi 150-300 cm. Należy pamiętać, że w przypadku pergoli o dużej rozpiętości trzeba zwykle montować wsparcie poprzeczne, które znajduje się mniej więcej po środku.

Czy pergole wymagają fundamentów?

Czy pergole wymagają budowy fundamentów?
Czy pergole wymagają budowy fundamentów?

Wiele osób zastanawia się, czy podczas budowy pergoli konieczne jest wykonanie fundamentów. W przypadku konstrukcji o standardowych wymiarach nie ma konieczności wykonywania fundamentu punktowego. Przekłada się to na niższy koszt budowy. Dodatkowym plusem jest fakt, że taką pergolę łatwiej jest zaprojektować. Fundamenty punktowe zalecane są w przypadku, gdy z pergolą w ogrodzie chcemy zintegrować taras czy budynek. Są one ważne, jeśli ona masywna oraz dość ciężka. Mogłaby ona zapadać się pod wpływem ciężaru. Fundament stanowi w tym przypadku dodatkowe zabezpieczenie. Jeśli chodzi o głębokość fundamentów, to wszystko zależy od ciężaru pergoli. W przypadku lekkich konstrukcji wartość tego parametru powinna wynosić mniej więcej 40-60 cm. Nieco inaczej jest podczas budowy ciężkich pergoli. Najlepiej, aby głębokość fundamentów znajdowała się w przedziale 80-100 cm. Głównym celem jest to, aby zmniejszyć ryzyko podnoszenia się podbudowy podczas zamarzania oraz rozmarzania gruntu. Dzięki temu konstrukcja nie będzie ulegać deformacji wraz z upływem czasu. Warto wiedzieć, że obecność fundamentów bezpośrednio wpływa na proces montażu. Będzie on przebiegać nieco inaczej, niż podczas mocowania słupów. Potrzebne będą nam stalowe obejmy oraz kotwy. Najważniejsze jest to, aby postawić na elementy ocynkowane, które nie ulegają korozji. Nie musimy obawiać się, że jakość łączenia osłabnie z czasem. Dużą zaletą jest to, że w sklepach znajdują się kotwy w wielu różnych rozmiarach. Znalezienie odpowiednich akcesoriów nie powinno więc stanowić żadnego problemu. Poleca się kotwy o wysokości około 15-25 cm. Jeśli chodzi o średnicę, to musi być ona około centymetr większa niż średnica słupa. Pamiętajmy, że nie może być ona mniejsza, ponieważ montaż nie będzie możliwy. W przypadku słupów montowanych bezpośrednio w podłożu można zastosować nadprogramowe zabezpieczenie w postaci suchego betonu. Trzeba wspomnieć, że wiele osób popełnia ten sam błąd podczas montażu kotew. Nie należy wykopywać pod nimi dołków, ponieważ konstrukcja nie będzie w pełni stabilna. Kotwy muszą być wbijane w ziemię, nawet jeśli wymaga to większego nakładu pracy. W dalszej części artykułu wyjaśniamy jakie rodzaje roślin pnących wybrać do pergoli w ogrodzie, oraz ile kosztuje pergola ogrodowa i jak ją zbudować krok po kroku.

Jakie rośliny wybrać?

Jakie rośliny wybrać?
Jakie rośliny wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jakie pnącza sprawdzą się najlepiej na pergoli. Wybór jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Należy mieć świadomość, że to właśnie one mają kluczowy wpływ na wygląd konstrukcji. Jeśli nie posiadamy “ręki” do roślin, to postawmy na odmiany, które nie są problematyczne w pielęgnacji.

Polecane rośliny

Pnącza do pergoli
Pnącza do pergoli

Róże pnące

Róże sprawdzają się najlepiej w przypadku, gdy pergola połączona jest w ogrodzie z trejażem. Mogą otulić konstrukcje niewysokie. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to typowo pnąca roślina, więc nazwa może być nieco myląca. Będzie jednak prezentować się one wyjątkowo efektownie. Pędy róż nie formułują się samodzielnie. Oznacza to, że musimy ją samodzielnie ukształtować. Ważne jest również to, aby ją przywiązać. Nie możemy liczyć na to, że pędy róż samoistnie otulą naszą konstrukcję. Niestety róże pnące są dość wymagające. Musimy przestrzegać wszystkich zasad pielęgnacji róż. Tylko wtedy odpłacą się nam pięknym wyglądem.

Rdest

To popularne plącze wieloletnie. Nazwa nie jest zbyt znana, jednak roślina jest powszechnie spotykana. Plusem jest to, że nie wymaga ona zaawansowanej pielęgnacji. Bez trudu można utrzymać ją w dobrym stanie, nawet jeśli zapominamy o podstawowych zabiegach. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy nie posiadają zbyt dużej ilości czasu. Trzeba jednak wiedzieć, że opisywane pnącze potrzebuje dość mocnej podpory. Dobrze sprawdzi się na pergoli połączonej z trejażem.

Winobluszcz

Dzikie wino rośnie w ekspresowym tempie, co z pewnością usatysfakcjonuje tych, którzy w relatywnie krótkich czasie chcą przygotować swoją pergolę. Na uwagę zasługuje fakt, że roślina ta najlepiej prezentuje się na dużych konstrukcjach. Im większa rozpiętość, tym lepiej. Plusem jest to, że pędy winobluszczu rosną szybciej od bluszczu pospolitego. Omawiana odmiana znosi nawet intensywne promieniowanie słoneczne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby znajdowała się ona w półcieniu. Ważne jest to, aby dzikiego wina nie pozbawić słońca całkowicie. Zaletą jest również odporność na krótkotrwałe susze. Jest to szczególnie ważne podczas letnich, upalnych dni. Zwykle nie musimy podlewać pędów, co przekłada się na niższe rachunki za wodę.

Powojniki

Doskonale otulą niskie podpory konstrukcji. Roślina ta prezentuje się niezwykle oryginalnie. Wadą jest jednak jej delikatność. Może ona ulec uszkodzeniu pod wpływem porywistego wiatru. Należy również pamiętać o systematycznym podlewaniu. Powojniki potrzebują dużej ilości wody, jednak nie trzeba podlewać ich zbyt często. Ponadto nie ma konieczności zraszania rośliny. Wodę aplikuje się do gleby.

Winorośle

Mogą one stworzyć iście bajkowy klimat. To właśnie dzięki nim konstrukcja będzie prezentować się wyjątkowo. Niektóre osoby każdego roku nawożą roślinę kompostem. Wszystko po to, aby wspomóc jej wzrost. Warto jednak wiedzieć, że winorośle nie rosną na każdej glebie. To dobra opcja w przypadku ziemi suchej i piaszczystej. Opisywana odmiana źle znosi gliniastą oraz ciężką glebę.

Kokornak

Roślina to rośnie dość szybko. Każdego roku możemy spodziewać się około dwumetrowego przyrostu. Plusem jest spora ilość liści, które stanowią rewelacyjną ochroną przed wiatrem, czy też słońcem. To doskonały wybór, jeśli chcemy zacienić naszą pergolę.

Zalety i wady pergoli drewnianych

pergola-drewniana

Zalety

Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań powinni postawić na pergole drewniane. Drewno to materiał stosowany już od wielu pokoleń. Oczywiście ma on nie tylko zalety, ale również wady. Drewniane pergole ogrodowe mają atrakcyjny design. Nie od dziś wiadomo, że drewniane pergole ogrodowe cechują się wyjątkową elegancją oraz klasą. Ponadto łatwo dopasować je do pozostałych obiektów znajdujących się w ogrodzie. Bez trudu dopasujemy np. meble ogrodowe, czy też huśtawkę. Drewniana pergola sprawia w ogrodzie wrażenie ekskluzywnej, nawet jeśli jej budowa nie kosztowała nas wiele. Wiadome jest, że walory estetyczne drewna to niejedyna zaleta. Drewniana pergola ogrodowa będzie dobrym rozwiązaniem jeśli zależy nam na wysokiej stabilności konstrukcji. Pergola drewniana jest relatywnie ciężka, dzięki czemu świetnie zniesie nawet porywisty wiatr. Oczywiście dotyczy to wyłącznie pergoli z drewna, które zostały prawidłowo zamontowane. Zaimpregnowane drewno jest żywotnie i odporne na czynniki zewnętrze.

Wady

Wady drewnianej pergoli
Wady drewnianej pergoli

Konieczność konserwacji jest największą wadą opisywanego rozwiązania. Pamiętajmy, że niezaimpregnowana pergola drewniana może ulec w ogrodzie deformacji pod wpływem wilgoci. Bardzo często dochodzi do gnicia drewna, co sukcesywnie osłabia konstrukcję. W najmniej spodziewanym momencie może dojść do pęknięcia podpory, czy też belki. Stanowi to zagrożenie dla osób przebywających w ogrodzie pod zadaszeniem. Jest to również sporym problemem w przypadku, gdy przechowujemy pod pergolą cenne sprzęty, czy też pojazdy. Minusem konstrukcji drewnianych jest relatywnie wysoki koszt. Wysokiej klasy belki nie należą do tanich. Z drugiej strony nie należy oszczędzać na jakości. Zanim zdecydujemy się na budowę pergoli drewnianej musimy zapoznać się z parametrami drewna. Duże znaczenie ma klasa wytrzymałościowa. Ponadto sprawdźmy, czy postawiona w ogrodzie pergola drewniana została poprawnie zaimpregnowana. Wiele osób decyduje się na zakup surowych belek drewnianych, które następnie poddawane są impregnacji. Trzeba jednak pamiętać, że jest to dodatkowy koszt oraz nakład pracy. Ponadto impregnacja w warunkach domowych nie zawsze przebiega zgodnie z planem. Może zdarzyć się tak, że czynniki pogodowe zakłócą jej przebieg. Drewno pozostanie w idealnym stanie nawet kilkadziesiąt lat, jeśli tylko będziemy je konserwować. Oczywiście nie należy tego robić wiosną, czy też w upalne dni. Istnieje duże ryzyko uszkodzenia roślin pnących.

Zalety i wady pergoli metalowych

Zalety i wady pergoli metalowych
Zalety i wady pergoli metalowych

Zalety

Pergole metalowe mogą mieć dowolnie wybrany przez nas kształt. Wynika to z faktu, że bez trudu zakupimy gotowe elementy potrzebne do montażu. Łatwej będzie nam wykonać fantazyjną konstrukcję o dekoracyjnym charakterze. Plusem jest również prosty montaż, który nierzadko jest wynikiem ukształtowania elementów umieszczanych w glebie. Wystarczy jedynie wbić je w ziemię, aby uzyskać stabilną konstrukcję. Oczywiście dotyczy to relatywnie lekkich konstrukcji, które nie wymagają dodatkowego podparcia. Zaletą pergoli metalowych jest szeroki wybór wzorów oraz kolorów. Atutem jest również korzystna cena zakupu – metalowa pergola ogrodowa jest relatywnie tania. Nie musimy posiadać zbyt dużej ilości środków finansowych, nawet jeśli chcemy stworzyć pergolę o dużej rozpiętości. Domki metalowe prezentują się nowocześnie, a zarazem stylowo. Nie wymagają one specjalnej konserwacji, co dla wielu osób stanowi sporą zaletę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dobrej jakości elementy metalowe są zwykle nieco droższe.

Wady

Wadą metalowych konstrukcji jest wysoka podatność na korozję. Rdza nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również osłabia konstrukcję. Z tego powodu należy wybierać wyłącznie elementy zabezpieczone powłoką antykorozyjną. Szczególną uwagę warto zwrócić na pergole malowane proszkowo. Odporna na uszkodzenia mechaniczne metalowa pergola ogrodowa jest w pełni odporna na warunki atmosferyczne oraz wilgoć i może przetrwać w dobrym stanie przez wiele lat. Ryzyko pojawienia się korozji znacząco się zmniejsza. Ponadto powierzchnia malowana proszkowo jest perfekcyjnie gładka oraz dopracowana.

Ceny pergoli ogrodowych

Pergola ogrodowa cena
Pergola ogrodowa cena

Z pewnością wiele osób poszukuje informacji na temat cen pergoli ogrodowych. Wiele zależy od jej rodzaju, wielkości, czy też materiałów, które zostały zastosowane do produkcji. Podczas wyboru nie należy jednak kierować się wyłącznie ceną. Najważniejsze jest to, aby konstrukcja była stabilna, mocna i odporna na upływający czas. Nie bez znaczenia jest również wygląd wizualny. Stylistyka pergoli musi pasować do pozostałych elementów wchodzących w skład małej architektury. Za kratki ogrodowe, które mogą stanowić uzupełnienie pergoli należy zapłacić kilkadziesiąt złotych za sztukę.  Za proste płoty pergoli (drewniane) trzeba zapłacić mniej więcej 200-300 zł. Za elementy metalowe zapłacimy podobną kwotę. Więcej kosztują metalowe pergole ogrodowe o dekoracyjnym kształcie – zwykle za jeden element zapłacimy około 400 zł. Warto wiedzieć, że na rynku znajdują się również bambusowe pergole ogrodowe, które kosztują około 450-500 zł. Za gotowe modele z ławką należy zapłacić średnio 600 zł. Jeśli interesują nas pergole ogrodowe w formie altany wyposażonej w taras, musimy liczyć się z o wiele większymi kosztami. Za niewielkie konstrukcje drewniane zapłacimy około 1000 zł. W przypadku, gdy zależy nam na dużej rozpiętości musimy posiadać mniej więcej 4000-5000 zł. Ceny pergoli rozbudowanych to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ wszystko zależy od specyfikacji projektu.

Pergola ogrodowa budowa krok po kroku

Budowa pergoli ogrodowej krok po kroku
Budowa pergoli ogrodowej krok po kroku

Budowa pergoli ogrodowej może być sporym wydatkiem. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się postawić konstrukcję samodzielnie. Pamiętajmy, że wymaga to pewnych umiejętności. Jeśli nie czujemy się na siłach, to lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Źle zamocowana konstrukcja będzie niestabilna, a więc szybko może ona ulec zniszczeniu. Ponadto istnieje duże ryzyko tego, że uszkodzimy elementy, a tym samym koszty poniesiemy dwukrotnie.

Wybór odpowiedniego miejsca

Musimy zastanowić się, gdzie będzie znajdować się nasza pergola ogrodowa. Przed rozpoczęciem prac należy wykonać projekt pergoli ogrodowej. Musimy w nim uwzględnić nawet najmniejsze szczegóły. Im lepiej wykonamy projekt, tym łatwiej będzie nam realizować kolejne etapy prac. Ważne jest to, aby dopasować prawidłowe wymiary konstrukcji. Ponadto musimy zgromadzić niezbędne materiały oraz narzędzia. Jeśli elementy nie są zaimpregnowane, to musimy zaopatrzyć się w niezbędne środku (do metalu lub do drewna). Lepiej jednak zakupić elementy, które zostały zabezpieczone przez producenta. W ten sposób zminimalizujemy nakład pracy.

Przygotowujemy glebę

Wiele zależy od wymiarów kotew. Jeśli są one niewielkie, to możemy bezpośrednio wbić je w glebę. W przypadku, gdy kotwy są dość duże zaleca się wykonanie dołków, a następnie zasypanie ich podsypką lub wylanie betonu. Oczywiście kotwy muszą już znajdować się w dołku.

Docinamy słupy

Mocujemy je do wcześniej przygotowanych kotew. W tym celu wykorzystujemy obejmy o odpowiedniej średnicy. Jeśli posiadamy kraty, które będą znajdować się między słupami, to możemy zamontować je na tym etapie.

Montujemy belki poziomie

To właśnie one łączą słupy w poszczególnym rzędzie. Dzięki temu konstrukcja jest stabilna i niepodatna na negatywne oddziaływanie warunków otoczenia. Pamiętajmy, aby podczas montażu zachować szczególną ostrożność. Dość łatwo uszkodzić jest belki.

Mocujemy elementy poprzeczne

Tworzą one szkielet naszej pergoli. Ważne jest to, aby znajdowały się one w równych odległościach. Oczywiście rozstaw elementów musi przewidzieć już na etapie projektowania. W przypadku niewielkich konstrukcji wynosi on około 30 cm. Większe pergole ogrodowe wymagają rozstawu o wartości nawet 60 cm.

Wzmacniamy konstrukcję

Są to krótkie listwy mocowane między belką poziomą a słupem. Mogą one stanowić dodatkowy element dekoracyjny.

Sadzimy rośliny ogrodowe

Wszystko zależy od tego, na jakie odmiany się zdecydowaliśmy. Zaleca się posadzenie pnączy u podstawy konstrukcji.

4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marta96

Już od dawna zastanawiałam się nad pergolą na naszej działce, ale nie widziałam jak się do tego zabrać. Czy muszę wynająć specjalną ekipę czy mogę to zrobić własnymi siłami. Myślę, że wspólnie zdecydujemy się na budowę właśnie pergoli ogrodowej o prostej konstrukcji jak opisana jest w artykule. Mamy w ogrodzie rośliny pnące i chcemy je wykorzystać żeby wyeksponować bluszcz, który pięknie się pnie. Myślę, że wykorzystam jeszcze jeden pomysł, który zaproponowano w artykule czy połączenie pergoli ze skrzynią ogrodową na narzędzia. Mega po praktyczne rozwiązanie, które będzie się dodatkowo atrakcyjnie prezentować. Przemyślę jeszcze tylko dokładne ustyowanie pergoli, gdyż wyczytałam, że rośliny pnące zwykle lubią słońce i dobre nasłonecznienie bardzo cenna uwaga dla początkującego budowlańca 🙂

Klaudia

Pergola na tarasie to moje marzenie. Zastanawiam się jednak, czy przy projektowaniu nie będzie potrzebna pomoc fachowców – tak, jak poradzono w artykule. Zachęcam do przeczytania wszystkim ciekawym i zakochanym w pięknie pergoli 🙂

Robas1987

Bardzo ciekawy artykuł dla kogoś kto chce mieć fajny ogród i do tego lubi sam pomajsterkować. Pergole potrafią zmienić zwykły miejski ogród w coś więcej. Zadbajmy o swoje działki:)

Darek

Bardzo wyczerpujący artykuł 🙂
Pergole tworzą przyjemny klimat i nastrój, wszyscy je uwielbiają!