Poziomica laserowa: cena, rodzaje, stosowanie lasera krzyżowego

Poziomica laserowa nie jest popularnie używanym urządzeniem, jednak każdy, kto choć raz będzie miał możliwość skorzystania z jej funkcjonalności, nie będzie w stanie wyobrazić sobie już prac remontowych bez poziomicy. Chociaż tradycyjna poziomica jest wciąż stosowana, lasery krzyżowe skutecznie wypierają te modele z rynku.

Poziomica laserowa
Poziomica laserowa

Czym właściwie jest poziomica laserowa? Jak działa i w jaki sposób możemy ją wykorzystać? W tym artykule wyjaśniamy podstawowe kwestie związane z tym urządzeniem, oraz zwracamy uwagę na najważniejsze parametry poziomic, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem.

Co to jest poziomica laserowa?

Co to jest poziomica laserowa?
Co to jest poziomica laserowa?

Poziomica laserowa to urządzenie niezastąpione. Popularnie wykorzystuje się ją pomocniczo przy malowaniu ścian, sufitów, ale również układaniu glazury, wieszaniu szafek i innych czynnościach, które wymagają od nas precyzji w rozmieszczeniu obiektów. Jest ona bardziej zaawansowaną odmianą tradycyjnej poziomicy wodnej, która jest doskonale znana przez specjalistów podejmujących się wszelkiego rodzaju prac w domu i poza nim (głównie przy remontach, czy tworzeniu nowych konstrukcji). W porównaniu do tej tradycyjnej laser jest znacznie wygodniejszy w użytku i co więcej, o wiele bardziej dokładny. Szereg poziom laserowych posiada również dodatkowe funkcje, które sprawiają, że są one narzędziem niezastąpionym dla osób, które lubią majsterkować we własnym domu lub zajmują się pracami remontowymi zawodowo. Poziomica laserowa jest wykorzystywana na płaszczyznach poziomych i pionowych. Niezależnie od płaszczyzny, na której jest umieszczana, laser rzutuje prostą linię, która może służyć do tworzenia równych struktur przy malowaniu, klejeniu tapet, czy kładzeniu kafli. Do wnętrz idealnie sprawdzi się typowy laser krzyżowy, której światło będzie doskonale widoczne. W przypadku chęci zastosowania na zewnątrz konieczne będzie użycie wiązki lasera krzyżowego. O różnicy pomiędzy tymi dwoma urządzeniami będziemy również pisać w poniższych paragrafach. Jednak najpierw sprawdzimy, w jaki sposób w ogóle ten sprzęt działa.

Jak działa poziomica laserowa?

Jak działa poziomica laserowa?
Jak działa laser krzyżowy?

Jeśli mieliście do tej pory styczność jedynie z tradycyjną, wodną poziomicą, to przy pierwszym kontakcie z jej laserową wersją może być odrobinę zaskoczeni. Próżno tutaj szukać popularnie nazywanej “libelki”, której zadaniem było mówienie nam o prawidłowym – równym – poziomie wyznaczanej przez nas linii. Zamiast odrysować linie wg jej wskazań, w przypadku tego narzędzia wystarczy, że przyłożymy ją do ściany, a linie pojawiają się właśnie w postaci wskaźników świetlnych. Idealnie proste. Bez potrzeby tworzenia trudnych do usunięcia ściennych rysunków. Zanim jednak zaczniemy korzystać z możliwości urządzenia i wyznaczymy proste linie, konieczne jest jego unieruchomienie. Możemy to zrobić dzięki specjalnym, przeznaczonym do tego zadania uchwytom lub z wykorzystaniem bardziej “chałupniczych” rozwiązań. Innym sposobem na unieruchomienie poziomicy jest umieszczenie jej na statywie. Profesjonaliści bardzo często do tego celu używają statyw. Zasada działania poziomy laserowej jest bardzo prosta. Urządzenie po położeniu na dowolną powierzchnię emituje dwie wiązki laserowe.

W pionie i w poziomie

Linie można ustawić na dowolnej wysokości. Idealnie proste linie można podkleić taśmą malarską. Przy pomocy poziomicy laserowej o wiele łatwiej jest przeprowadzać remonty. Koniecznie jednak przy jej użyciu należy zwrócić uwagę na precyzyjne wypoziomowanie. Wiele dostępnych na rynku poziomic posiada diodowy wyświetlacz, który ułatwi prawidłowe ustawienie lasera.

Laser krzyżowy jak i do czego używać?

Jak używać poziomicy?
Jak wykorzystać poziomice laserowe?

Poziomic laserowych używa się wyznaczania płaszczyzny pionowej i poziomej, ale również skośnych linii i kątów prostych. Ich uniwersalność i jednocześnie niezwykła łatwość w obsłudze sprawia, że są używane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie o wiele dokładniejszych wskazań, niż z pomocą tradycyjnych narzędzi (poziomicy wodnej). Dużą zaletą tego typu sprzętu jest również zasięg lasera. Oczywiście narzędzie dobiera się również podług przestrzeni, na jakiej mamy zamiar pracować. Jednak niektóre modele mają taki zasięg, że możliwe jest wspomaganie pracy nawet kilku osób jednocześnie.

Laser krzyżowy nie jest jedynie narzędziem przeznaczonym dla profesjonalistów. Znajduje ona zastosowanie również w dłoniach użytkownika amatora lub majsterkowicza. Na rynku dostępne są również lasery kieszonkowe, dzięki czemu miejsce na nie znajdzie się nawet w najmniejszej skrzynce z narzędziami.

Kiedy warto stosować poziomicę laserową?

Kiedy warto stosować lasery?
Kiedy warto stosować lasery?

Laser warto wybrać zawsze wtedy, gdy zależy nam na bardzo precyzyjnym określeniu poziomu płaszczyzny. Począwszy od sytuacji, w której chcemy równo zawiesić półki na ścianie, czy też ustawić meble, aż do konieczności określenia poziomu przy wykonywaniu mniejszych lub większych prac remontowych, np. malowaniu, tapetowaniu i innych.

Różne rodzaje urządzeń – które wybrać?

Rodzaje poziomic laserowych
Rodzaje urządzeń

Wchodząc do pierwszego, lepszego sklepu z narzędziami możemy zauważyć, że sprzedawca jest nam w stanie zaoferować znacznie więcej, niż pojedynczy rodzaj urządzenia. Narzędzia laserowe mogą być przeznaczone do użycia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, a także posiadać szereg innych dodatkowych funkcji. Bardzo często poziomice laserowe są sprzedawane wraz ze statywem, który jest pomocny w utrzymaniu narzędzia w jednym miejscu. Możesz skorzystać z opcji zakupienia takiego zestawu, gdyż bez wątpienia statyw nie tylko ułatwia korzystanie z urządzenia, ale czasem może być zwyczajnie niezbędny.

Wśród urządzeń do wyznaczania płaszczyzny są:

  • poziomica laserowa z dalmierzem,
  • poziomica laserowe krzyżowa,
  • poziomica laserowa samopoziomująca,
  • poziomica laserowa 360.

Jak wybrać odpowiednie narzędzie do swoich potrzeb? O tym dowiecie się poniżej.

Poziomica laserowa z dalmierzem

Poziomica laserowa z dalmierzem to nic innego, jak urządzenie do wyznaczania poziomu z pomocą wiązki laserowej, które dodatkowo jest wyposażone w funkcje mierzenia odległości. Znajduje ono zastosowanie u wiele fachowców. Zwłaszcza tych, którzy cenią sobie szybkość i efektywność. Dzięki poziomicy z dalmierzem możliwe jest dokonywanie pomiarów bez konieczności sięgania po kolejne urządzenie. To o wiele bardziej wygodna opcja niż noszenie ze sobą skrzynki z wieloma miarami. Zwłaszcza, że urządzenia te mają całkiem spore zasięgi, dzięki czemu możemy dokonać pomiarów również na większe odległości.

Poziomica laserowa krzyżowa

Poziomica laserowa krzyżowa

Poziomice laserowe krzyżowe mają dodatkową opcję wyznaczania kątów prostych. Tego rodzaju narzędzia sprawdzą się doskonale zwłaszcza przy pracach remontowych wewnątrz domu. Poziomica krzyżowa oprócz poziomych linii, będzie dodatkową prowadziła po powierzchni wiązki prostopadłe, które będą przecinały się na krzyż pod kątem prostym.

Poziomica laserowa samopoziomująca

Poziomica laserowa samopoziomująca

Laser krzyżowy samopoziomujący to urządzenie, które pozwoli na łatwe i szybkie określenie płaszczyzny. Z jego pomocą nie tylko wyznaczymy równe linie, ale również – dzięki kompensatorowi magnetycznemu – będziemy mogli określić prawidłowe ustawienie linii. Bardzo wiele poziomic informuje o rozpoziomowaniu sygnałem dźwiękowym, co dodatkowo ułatwia pracę.

Poziomica laserowa 360

Poziomica laserowa 360 jest znana również pod nazwę lasera płaszczyznowego. To szczególny rodzaj urządzenia, za pomocą którego możliwe jest wyznaczenie 1, 2 lub nawet 3 linii dookoła instrumentu. Urządzenie takie stawia się przykładowo na środku pomieszczenia. Dzięki temu wyświetla ono poziomą linię na wszystkich ścianach, a linię pionową wskaże na podłodze i suficie. To bardzo przydatne narzędzie, jednak najczęściej jest ono wykorzystywane przez profesjonalistów.

Jaka poziomica laserowa będzie najlepsza?

Jaka poziomica laserowa będzie najlepsza?

Praca, w której wykorzystuje się poziomicę laserową, idzie znacznie sprawniej i o wiele łatwiej, niż bez jej pomocy, czy też posiłkując się tradycyjnym wydaniem tego narzędzia. Niestety nie każde narzędzie, jakie wejdziemy w swoje posiadanie, będzie spełniać postawione przed nim wymagania. Aby wszystko szło po naszej myśli, dobrze jest przy zakupienie narzędzia zwrócić uwagę na jego jakość i parametry. Konieczne jest również dobranie urządzenia do swoich potrzeb. Nie wszyscy użytkownicy znajdą zastosowanie dla np. poziomicy laserowej 360, a dla niektórych będzie ona nieocenioną pomocą. Oprócz dobierania poziomicy względem rodzaju należy się kierować również wspomnianą przez nas już wyżej jakością. Poziomica nie będzie spełniała swojej funkcji, jeśli pomiary narzędzia nie będą dokładne. Dlatego to właśnie jej precyzja jest kolejnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Oczywiście dla zastosowania typowego domowego – np. przy wieszaniu półek – duża precyzyjność poziomicy nie będzie miała aż takiego znaczenia, jak w przypadku tapetowania, czy kładzenia glazury. Jeśli masz w planach wykonywać właśnie te drugiego rodzaju prace, to koniecznie zwróć uwagę na dokładność wybieranej przez Ciebie poziomicy. Informacje o precyzji urządzenia znajduje się w opisie produktu w praktycznie każdym profesjonalnym sklepie internetowym z narzędziami. Różnice w pomiarach narzędzia mogą sięgać w niektórych poziomach nawet kilku milimetrów, a jest to całkiem sporo, gdy zamierzamy korzystać z narzędzia przy pracach remontowych. Wybierając optymalny do wykonania konkretnych prac sprzęt można sporo zaoszczędzić.

Zakres pomiaru

Zakres pomiaru, czyli inaczej zasięg poziomicy, jest kolejną niezwykle istotną kwestią przy wyborze narzędzia. Niektóre poziomice laserowe – zwłaszcza te specjalistycznej – mogą mieć naprawdę duży zasięg, który nie będzie koniecznością przy wykonywaniu prac na stosunkowo niedużej powierzchni. Różnice w zakresie zasięgu działania poziomicy mogą wynosić nawet 20 metrów. Koniecznie sprawdź, jaki zasięg ma poziomica, którą Ty jesteś zainteresowany. Może okazać się, że istnieje jej tańsza wersja, która ma mniejszy, wystarczający dla Ciebie zasięg. Przy pracach, które będą miały miejsce w mieszkaniu, w zupełności sprawdzi się laser o zasięgu kilku metrów. Jeśli jednak zależy nam na urządzeniu nieco bardziej uniwersalnym, za pomocą którego będziemy przeprowadzać skomplikowane prace, koniecznością może być zakup narzędzia nawet o zasięgu 10, czy 20 metrów. Dla pracowników budowlanych zasięg który ma laser musi być jeszcze większy.

Czas pracy

Kolejnym kryterium, jakim należy się kierować przy wyborze poziomy laserowej, jest czas działania narzędzia na akumulatorze. Wskazówką dla określenia naszego zapotrzebowania powinien być zakres prac. Im będą one bardziej wymagające i tym samym dłuższe, to lepiej jest wybrać poziomice laserowe, z których można korzystać większy okres czasu. Średni czas działania poziomicy (bez konieczności ponownego ładowania) wynosi około 10 h. W sklepach znajdziemy narzędzia, które zasilane są wymienialnymi bateriami lub sprzęt, który pracują na akumulatorze. Jeśli potrzebujemy narzędzia, które pozwala na pracę w większym wymiarze godzinowym, to należy poszukać narzędzia z silniejszym akumulatorem.

Wyposażenie

Zakup narzędzia to dopiero pierwszy krok. Niewiele początkujących użytkowników zdaje sobie sprawę z faktu, że niektóre bardziej zaawansowane narzędzia poziomujące, będą wymagać do użycia akcesoriów. Jeśli nie przewidujemy zakupu dodatkowych gadżetów niezbędnych do pracy przy użyciu poziomy, lepiej wybrać inne urządzenie. Koniecznym minimum do rozpoczęcia użytkowania poziomicy jest adapter ścienny, bateria i oczywiście statyw. Częstą praktyką jest dołączanie już do poziomicy tych elementów. Pozwoli nam to uniknąć problemów z kompatybilnością narzędzia i umożliwi podjęcie pracę z urządzeniem praktycznie od razu. Zestawy, w których znajduje się poziomica wraz z wszystkimi akcesoriami, są sumarycznie tańsze, niż jeśli chcielibyśmy zdecydować się na zakup wszystkich elementów osobno.

Poziomica laserowa cena

Ile kosztuje poziomica laserowa?
Ile kosztuje laser krzyżowy?

Cena poziomicy laserowej różni się w zależności od producenta, możliwości urządzenia, jego parametrów, a także zastosowania.

Poniżej podamy kilka przykładów najpopularniejszych urządzeń oraz ich cen.

Bosch

Dużą popularnością wśród profesjonalistów, jak i amatorów, cieszy się poziomica laserowa Bosch.

Dla przykładu cena poziomicy samopoziomującej Bosch PLL 360 o zasięgu 20 metrów to około 600 zł. Jej cena różni się w sklepach w zależności od wybranych opcji dodatkowych narzędzia oraz wyposażenia zestawu, jaki wybierzemy.

Tańsze będzie natomiast laser krzyżowy (laser krzyżowy również marki Bosch). Laser krzyżowy ma mniejszy zasięg – do 7 metrów – i jest wyposażony w opcję samopoziomowania. Cena to ponad 200 zł.

Jeśli zdecydujemy się na bardziej precyzyjny laser krzyżowy wraz ze statywem, musimy liczyć się już z większym wydatkiem. Cena tego narzędzia to około 400 zł.

Stanley

Alternatywą dla urządzeń doskonale znanej nam firmy Bosch, są narzędzia amerykańskiego producenta. Stanley – bo tak nazywa się owa marka – jest w stanie zaoferować polskiemu klientowi poziomice laserowe nawet w niższych cenach.

Jedna z najbardziej korzystnych pod względem finansowym opcji w ich ofercie to laserowa poziomica krzyżowa, której cena to jedyne 160 zł.

Dokładność narzędzia kształtuje się na podobnym poziomie, jak poziomicy marki Bosch (cena 200 zł).

Dla osób, które poszukują narzędzia pozwalające na długie korzystanie, świetną propozycją może być laser Stanley Cross 90, który kosztuje już nieco więcej.

Urządzenie, którego cena wynosi 330zł może pracować nawet do 15 godzin, jest dokładniejsze i umożliwia wykonanie 3 linii.

Powyższe narzędzia znajdą zastosowanie zarówno u osób prywatnych, jak i profesjonalistów.

Dla tych, którzy potrzebują nieco bardziej zaawansowanych narzędzi Stanley i Bosch również posiada w swojej ofercie atrakcyjny sprzęt. Cena za poziomice laserowe obrotowe, czy lasery płaszczyznowe o zasięgu nawet do 300 metrów to ponad 1400 zł.

Kupiłeś poziomicę laserową? Pamiętaj o…

Profesjonalne poziomice laserowe - laser krzyżowy
Profesjonalne poziomice laserowe – laser krzyżowy

Laser krzyżowy to narzędzie, które bez wątpienia usprawni prace. Niezwykle ważne jest jednak odpowiednie jej użytkowanie, dzięki czemu będzie ona służyć nam w taki sposób, jaki zaplanowali jej konstruktorzy. W przypadku wiązek laserowych konieczne jest zachowanie środków ostrożności. Przede wszystkim odradza się patrzenie w światło lasera, a gdy z urządzenia korzystamy dłużej, najlepiej jest wyposażyć się w odpowiednie okulary. W taki sposób unikniemy reakcji niepożądanych od strony naszego organizmu, czy też po prostu szybkiego zmęczenia oczu podczas używania narzędzia. Przed rozpoczęciem użytkowania narzędzia powinno się również sprawdzić, czy jest ono dobrze wyregulowane. Wszystkie wskazówki dotyczące sposobu weryfikacji prawidłowości działania narzędzia są zazwyczaj zawarte w instrukcji obsługi. Uwagi zamieszczone w ulotce dodanej do narzędzia, mogą być dla użytkownika cenne, zwłaszcza jeśli jest to jego pierwsza poziomica. Powinno się tutaj zwrócić uwagę również na kwestie prawidłowego użytkowania poziomicy, które sprawi, że prawidłowo działającym narzędziem będziemy mogli cieszyć się przez jeszcze wiele lat.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Robert

Poziomnica!!! Poziomica to linia na mapie. Proszę o zadbanie o język polski i nie obrażanie budowlańców. A poza tym niektóre artykuły ciekawe i gratuluję.

Stanislaw

Poziomica to linia na mapie, poziomnica to urządzenie zwane także libellą, a środowiskowo – was(s)erwagą. Czasem nazwa linii na mapie staje się nazwą urządzenia. Dlatego w słownikach poziomica ma dwa znaczenia, a poziomnica tylko jedno.
Choć słowniki odsyłają poziomnicę do poziomicy, ich frekwencja w Korpusie Języka Polskiego PWN przemawiałaby raczej za odwrotnym rozwiązaniem.
Mirosław Bańko, PWN