Poziomica laserowa nie jest popularnie używanym urządzeniem, jednak każdy, kto choć raz będzie miał możliwość skorzystania z jej funkcjonalności, nie będzie w stanie wyobrazić sobie już prac remontowych bez poziomicy.

Czym właściwie jest poziomica laserowa? Jak działa i w jaki sposób możemy ją wykorzystać? W tym artykule wyjaśniamy podstawowe kwestie związane z tym urządzeniem, oraz zwracamy uwagę na najważniejsze parametry poziomic, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem.
Co to jest poziomica laserowa?

Poziomica laserowa to urządzenie niezastąpione przy pracach domowych, jak i zewnętrznych. Popularnie wykorzystuje się ją pomocniczo przy malowaniu ścian, sufitów, ale również układaniu glazury, wieszaniu szafek i innych czynnościach, które wymagają od nas precyzji w rozmieszczeniu obiektów. Jest ona bardziej zaawansowaną odmianą tradycyjnej poziomicy wodnej, która jest doskonale znana przez specjalistów podejmujących się wszelkiego rodzaju prac w domu i poza nim (głównie przy remontach, czy tworzeniu nowych konstrukcji). W porównaniu do tej tradycyjnej jest znacznie wygodniejsza w użytku i co więcej, o wiele bardziej dokładna. Szereg poziom laserowych posiada również dodatkowe funkcje, które sprawiają, że są one narzędziem niezastąpionym dla osób, które lubią majsterkować we własnym domu lub zajmują się pracami remontowymi zawodowo. Poziomica laserowa jest wykorzystywana na płaszczyznach poziomych i pionowych. Niezależnie od płaszczyzny, na której jest umieszczana, rzutuje prostą linię, która może służyć do tworzenia równych struktur przy malowaniu, klejeniu tapet, czy kładzeniu kafli. Do wnętrz idealnie sprawdzi się typowa poziomica laserowa, której światło będzie doskonale widoczne. W przypadku chęci zastosowania na zewnątrz konieczne będzie użycie lasera krzyżowego. O różnicy pomiędzy tymi dwoma urządzeniami będziemy również pisać w poniższych paragrafach. Jednak najpierw sprawdzimy, w jaki sposób w ogóle ten sprzęt działa.
Jak działa poziomica laserowa?

Jeśli mieliście do tej pory styczność jedynie z tradycyjną, wodną poziomicą, to przy pierwszym kontakcie z jej laserową wersją może być odrobinę zaskoczeni. Próżno tutaj szukać popularnie nazywanej “libelki”, której zadaniem było mówienie nam o prawidłowym – równym – poziomie wyznaczanej przez nas linii. Zamiast odrysować linie wg jej wskazań, w przypadku tego narzędzia wystarczy, że przyłożymy ją do ściany, a linie pojawiają się właśnie w postaci wskaźników świetlnych. Idealnie proste. Bez potrzeby tworzenia trudnych do usunięcia ściennych rysunków. Zanim jednak zaczniemy korzystać z możliwości urządzenia i wyznaczymy za jego pomocą proste linie, konieczne jest jego unieruchomienie. Możemy to zrobić dzięki specjalnym, przeznaczonym do tego zadania uchwytom lub z wykorzystaniem bardziej “chałupniczych” rozwiązań. Innym sposobem na unieruchomienie poziomicy jest umieszczenie jej na statywie. Profesjonaliści bardzo często do tego celu używają statyw. Zasada działania poziomy laserowej jest bardzo prosta. Urządzenie po położeniu na dowolną powierzchnię emituje dwie wiązki laserowe.
W pionie i w poziomie
Linie można ustawić na dowolnej wysokości. Idealnie proste linie można podkleić taśmą malarską. Przy pomocy poziomicy laserowej o wiele łatwiej jest przeprowadzać remonty. Koniecznie jednak przy jej użyciu należy zwrócić uwagę na precyzyjne wypoziomowanie. Wiele dostępnych na rynku poziomic laserowych posiada diodowy wyświetlacz, który ułatwi prawidłowe ustawienie.
Poziomica laserowa jak i do czego używać?

Poziomic laserowych używa się wyznaczania poziomic laserowych płaszczyzny pionowej i poziomej, ale również skośnych linii i kątów prostych. Ich uniwersalność i jednocześnie niezwykła łatwość w obsłudze sprawia, że są używane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie pomiaru o wiele dokładniejszego, niż z pomocą tradycyjnych narzędzi (poziomicy wodnej). Dużą zaletą tego typu sprzętu jest również jego zasięg. Oczywiście narzędzie dobiera się również podług przestrzeni, na jakiej mamy zamiar pracować. Jednak niektóre modele mają taki zasięg, że możliwe jest przy pomocy jednego urządzenia wspomaganie pracy nawet kilku osób jednocześnie.
Poziomica laserowa – jak wspominaliśmy – nie jest jedynie narzędziem przeznaczonym dla profesjonalistów. Znajduje ona zastosowanie również w dłoniach użytkownika amatora lub majsterkowicza. Na rynku dostępne są również wersje kieszonkowe poziomicy, dzięki czemu miejsce na nią znajdzie się nawet w najmniejszej skrzynce z narzędziami.
Tylko do 20.01 wszystkie projekty domów -20%
Kiedy warto stosować poziomicę laserową?

Zawsze wtedy, gdy zależy nam na bardzo precyzyjnym określeniu poziomu płaszczyzny. Począwszy od sytuacji, w której chcemy równo zawiesić półki na ścianie, czy też ustawić meble, aż do konieczności określenia poziomu przy wykonywaniu mniejszych lub większych prac remontowych, np. malowaniu, tapetowaniu i innych.
Różne rodzaje urządzeń – które wybrać?

Wchodząc do pierwszego, lepszego sklepu z narzędziami zauważymy, że sprzedawca jest nam w stanie zaoferować znacznie więcej, niż pojedynczy rodzaj urządzenia. Narzędzia tego typu mogą być przeznaczone do użycia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, a także posiadać szereg innych dodatkowych funkcji. Bardzo często poziomice są sprzedawane wraz ze statywem, który jest pomocny w utrzymaniu narzędzia w jednym miejscu. Warto skorzystać z opcji zakupienia takiego zestawu, gdyż bez wątpienia statyw nie tylko ułatwia korzystanie z urządzenia, ale czasem może być zwyczajnie niezbędny.
Wśród urządzeń do wyznaczania poziomu płaszczyzny są:
- poziomica laserowa z dalmierzem,
- poziomica laserowe krzyżowa,
- poziomica laserowa samopoziomująca,
- poziomica laserowa 360.
Jak wybrać odpowiednie narzędzie do swoich potrzeb? O tym przekonacie się poniżej.
Poziomica laserowa z dalmierzem
Poziomica laserowa z dalmierzem to nic innego, jak urządzenie do wyznaczania poziomu z pomocą wiązki laserowej, które dodatkowo jest wyposażone w opcję mierzenia odległości. Znajduje ono zastosowanie u wiele fachowców. Zwłaszcza tych, którzy cenią sobie szybkość i efektywność pracy. Dzięki poziomicy z dalmierzem możliwe jest dokonywanie z jej pomocą pomiarów, bez konieczności sięgania po kolejne urządzenie. To o wiele bardziej wygodna opcja niż noszenie ze sobą skrzynki z wieloma miarami. Zwłaszcza, że urządzenia te mają całkiem spore zasięgi, dzięki czemu możliwe jest dokonywanie pomiarów również na większe odległości.
Poziomica laserowa krzyżowa
Poziomice laserowe krzyżowe mają dodatkową opcję wyznaczania kątów prostych. Tego rodzaju narzędzia sprawdzą się doskonale zwłaszcza przy pracach remontowych wewnątrz domu. Poziomica krzyżowa oprócz poziomych linii, będzie dodatkową prowadziła wiązki prostopadłe, które będą przecinały się na krzyż – wskazując na kąt prosty.
Poziomica laserowa samopoziomująca
Poziomica laserowa samopoziomująca to urządzenie, które pozwoli na łatwe i szybkie określenie poziomu płaszczyzny. Z jego pomocą nie tylko wyznaczymy równe linie, ale również – dzięki kompensatorowi magnetycznemu – będziemy mogli określić prawidłowe ustawienie linii. Bardzo wiele poziomic laserowych informuje o rozpoziomowaniu sygnałem dźwiękowym, co dodatkowo ułatwia pracę.
Poziomica laserowa 360
Poziomica laserowa 360 jest znana również pod nazwę lasera płaszczyznowego. To szczególny rodzaj urządzenia, za pomocą którego możliwe jest wyznaczenie 1, 2 lub nawet 3 linii dookoła instrumentu. Urządzenie takie stawia się przykładowo na środku pomieszczenia. Dzięki temu wyświetla ono poziomą linię na wszystkich ścianach, a linię pionową wskaże na podłodze i suficie. To bardzo przydatne narzędzie, jednak najczęściej jest ono wykorzystywane przez profesjonalistów.
Jaka poziomica laserowa będzie najlepsza?
Praca, w której wykorzystuje się poziomicę laserową, idzie znacznie sprawniej i o wiele łatwiej, niż bez jej pomocy, czy też posiłkując się tradycyjnym wydaniem tego narzędzia. Niestety nie każde narzędzie, jakie wejdziemy w swoje posiadanie, będzie spełniać postawione przed nim wymagania. Aby wszystko szło po naszej myśli, dobrze jest przy zakupienie narzędzia zwrócić uwagę na jego jakość i parametry. Konieczne jest również dobranie urządzenia do swoich potrzeb. Nie wszyscy użytkownicy znajdą zastosowanie dla np. poziomicy laserowej 360, a dla niektórych będzie ona nieocenioną pomocą w ich pracy. Oprócz dobierania poziomicy względem rodzaju należy się kierować również wspomnianą przez nas już wyżej jakością. Poziomica nie będzie spełniała swojej funkcji, jeśli jej pomiary nie będą dokładne. Dlatego to właśnie jej precyzja jest kolejnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Oczywiście dla zastosowania typowego domowego – np. przy wieszaniu półek – duża precyzyjność poziomicy nie będzie miała aż takiego znaczenia, jak w przypadku tapetowania, czy kładzenia glazury. Jeśli masz w planach wykonywać właśnie te drugiego rodzaju prace, to koniecznie zwróć uwagę na dokładność wybieranej przez Ciebie poziomicy. Informacje o precyzyjności urządzenia znajduje się w opisie produktu w praktycznie każdym profesjonalnym sklepie internetowym z narzędziami. Różnice w pomiarach mogą sięgać w niektórych poziomach nawet kilku milimetrów, a jest to całkiem sporo, gdy zamierzamy korzystać z narzędzia przy pracach remontowych.
Zakres pomiaru
Zakres pomiaru, czyli inaczej zasięg poziomicy, jest kolejną niezwykle istotną kwestią przy wyborze poziomicy laserowej. Niektóre poziomice – zwłaszcza te specjalistycznej – mogą mieć naprawdę duży zasięg, który nie będzie koniecznością przy wykonywaniu prac na stosunkowo niedużej powierzchni. Różnice w zakresie zasięgu działania poziomicy mogą wynosić nawet 20 metrów. Koniecznie sprawdź, jaki zasięg ma poziomica, którą Ty jesteś zainteresowany. Może okazać się, że istnieje jej tańsza wersja, która ma mniejszy, wystarczający dla Ciebie zasięg. Przy pracach, które będą miały miejsce w mieszkaniu, w zupełności sprawdzi się poziomica o zasięgu kilku metrów. Jeśli jednak zależy nam na urządzeniu nieco bardziej uniwersalnym, za pomocą którego będziemy przeprowadzać skomplikowane prace, koniecznością może być zakup narzędzia nawet o zasięgu 10, czy 20 metrów. Dla pracowników budowlanych zasięg poziomicy musi być jeszcze większy.
Czas pracy
Kolejnym kryterium, jakim należy się kierować przy wyborze poziomy laserowej, jest czas jej pracy na akumulatorze. Wskazówką dla określenia naszego zapotrzebowania powinien być zakres prac. Im będą one bardziej wymagające i tym samym dłuższe, to lepiej jest wybrać poziomice, z których można korzystać większy okres czasu. Średni czas działania poziomicy (bez konieczności ponownego ładowania) wynosi około 10 h. W sklepach znajdziemy urządzenia, które zasilane są wymienialnymi bateriami lub te, które pracują na akumulatorze. Jeśli potrzebujemy narzędzia, które pozwala na pracę w większym wymiarze godzinowym, to należy poszukać takiego z silniejszym akumulatorem.
Wyposażenie dodatkowe
Zakup urządzenia to dopiero pierwszy krok. Niewiele początkujących użytkowników zdaje sobie sprawę z faktu, że niektóre bardziej zaawansowane narzędzia poziomujące, będą wymagać do użycia akcesoriów. Jeśli nie przewidujemy zakupu dodatkowych gadżetów niezbędnych do pracy przy użyciu poziomy, to lepiej jest wybrać inne urządzenie. Koniecznym minimum do rozpoczęcia użytkowania poziomicy jest adapter ścienny, bateria i oczywiście statyw. Częstą praktyką jest dołączanie już do poziomicy tych elementów. Pozwoli nam to uniknąć problemów z kompatybilnością i umożliwi podjęcie pracy z użyciem urządzenia praktycznie od razu. Zestawy, w których znajduje się poziomica wraz z wszystkimi akcesoriami, są sumarycznie tańsze, niż jeśli chcielibyśmy zdecydować się na zakup wszystkich elementów osobno.
Poziomica laserowa cena

Cena poziomicy laserowej różni się w zależności od producenta, możliwości urządzenia, jego parametrów, a także zastosowania.
Poniżej podamy kilka przykładów najpopularniejszych urządzeń oraz ich cen.
Dużą popularnością wśród profesjonalistów, jak i amatorów, cieszy się poziomica laserowa Bosch.
Dla przykładu poziomica samopoziomująca Bosch PLL 360 o zasięgu 20 metrów, kosztuje około 600 zł. Jej cena różni się w sklepach w zależności od wybranych opcji dodatkowych oraz wyposażenia zestawu, jaki wybierzemy.
Tańsze będzie natomiast laser krzyżowy (laser krzyżowy również marki Bosch). Laser krzyżowy ma mniejszy zasięg – do 7 metrów – i jest wyposażony w opcję samopoziomowania. Za takie urządzenie zapłacimy ponad 200 zł.
Jeśli zdecydujemy się na bardziej precyzyjny laser krzyżowy wraz ze statywem, musimy liczyć się już z wydatkiem rzędu około 400 zł.
Alternatywą dla urządzeń doskonale znanej nam firmy Bosch, są narzędzia amerykańskiego producenta. Stanley – bo tak nazywa się owa marka – jest w stanie zaoferować polskiemu klientowi poziomice nawet w niższych cenach.
Jedna z najbardziej korzystnych pod względem finansowym opcji w ich ofercie to laserowa poziomica krzyżowa, za którą zapłacimy jedyne 160 zł.
Dokładność urządzenia kształtuje się na podobnym poziomie, jak poziomicy marki Bosch w cenie 200 zł.
Dla osób, które poszukują narzędzia pozwalające na długie korzystanie, świetną propozycją może być Stanley Cross 90, który kosztuje już nieco więcej.
Za 330 zł otrzymuje urządzenie, które może pracować nawet do 15 godzin, jest dokładniejsze i umożliwia wykonanie 3 linii.
Powyższe urządzenia znajdą zastosowanie zarówno u osób prywatnych, jak i profesjonalistów.
Dla tych, którzy potrzebują nieco bardziej zaawansowanych narzędzi Stanley i Bosch również posiada w swojej ofercie atrakcyjne propozycje. Poziomice obrotowe, czy lasery płaszczyznowe o zasięgu nawet do 300 metrów kosztują od 1400 zł.
Kupiłeś poziomicę laserową? Pamiętaj o…
Poziomica laserowa to narzędzie, które bez wątpienia usprawni prace w domu i poza nim. Niezwykle ważne jest jednak odpowiednie jej użytkowanie, dzięki czemu będzie ona służyć nam w taki sposób, jaki zaplanowali jej konstruktorzy. W przypadku pracy z wiązkami laserowymi konieczne jest zachowanie środków ostrożności. Przede wszystkim odradza się patrzenie w światło lasera, a gdy z urządzenia korzystamy dłużej, najlepiej jest wyposażyć się w odpowiednie okulary. W taki sposób unikniemy reakcji niepożądanych od strony naszego organizmu, czy też po prostu szybkiego zmęczenia oczu. Przed rozpoczęciem pracy z użyciem urządzenia warto jest również sprawdzić, czy jest ono dobrze wyregulowane. Wszystkie wskazówki dotyczące sposobu weryfikacji prawidłowości działania urządzenia są zazwyczaj zawarte w instrukcji obsługi. Uwagi zamieszczone w ulotce dodanej do narzędzia, mogą być dla użytkownika cenne, zwłaszcza jeśli jest to jego pierwsza poziomica. Warto tutaj zwrócić uwagę również na kwestie prawidłowego użytkowania poziomicy (m.in. czasu pracy i/lub konserwacji), które sprawi, że prawidłowo działającym narzędziem będziemy mogli cieszyć się przez jeszcze wiele lat.
FAQ
✓ Jakie są najaważniejsze parametry poziomic laserowych?
Najważniejsze parametry, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem poziomicy laserowej to precyzja, zasięg poziomicy (zakres pomiaru) i czas pracy urządzenia.
✓ Ile kosztuje poziomica laserowa?
Dużą popularnością wśród profesjonalistów, jak i amatorów, cieszą się poziomice laserowe Bosch i Stanley. Poziomica samopoziomująca Bosch PLL 360 o zasięgu 20 metrów, kosztuje około 600 zł. Za laser krzyżowy zapłacimy ponad 200 zł. Precyzyjne narzędzie wraz ze statywem to wydatek rzędu 400 zł. Poziomice obrotowe, czy lasery płaszczyznowe o zasięgu nawet do 300 metrów kosztują od 1400 zł.
✓ Kiedy warto stosować poziomicę laserową?
Zawsze wtedy, gdy zależy nam na bardzo precyzyjnym określeniu poziomu płaszczyzny. Począwszy od sytuacji, w której chcemy równo zawiesić półki na ścianie, czy też ustawić meble, aż do konieczności określenia poziomu przy wykonywaniu mniejszych lub większych prac remontowych, np. malowaniu, tapetowaniu i innych.
Robert napisał
Poziomnica!!! Poziomica to linia na mapie. Proszę o zadbanie o język polski i nie obrażanie budowlańców. A poza tym niektóre artykuły ciekawe i gratuluję.