Domek narzędziowy: drewniany, plastikowy, czy blaszany?

Domek narzędziowy
Domek narzędziowy

Domek narzędziowy z pewnością przyda się osobom, które lubią majsterkować. To nic innego, jak szopa na narzędzia niezbędne do wykonywania przydomowych prac. Wyróżnia się kilka rodzajów domków – domki narzędziowe drewniane, domki narzędziowe plastikowe, domki narzędziowe blaszane, więc każdy wybierze odpowiedni dla siebie. Szeroki wybór to niewątpliwy atut, jednak może on być również źródłem problemów. Podjęcie właściwej decyzji nie jest prostym zadaniem. Warto więc zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat domków narzędziowych.

Czym są domki narzędziowe?

Domek na narzędzia
Domek na narzędzia

Domek  na narzędzia to przydatna budka na narzędzia, akcesoria ogrodowe, czy też służące do majsterkowania. Z pewnością spełni on oczekiwania osób, które lubią mieć porządek. W domku narzędziowym oczywiście nie musimy przechowywać wyłącznie narzędzi. Idealnie sprawdzi się również do przechowywania:

To, ile pomieścimy w domku, zależy w dużej mierze od tego, na jaki rozmiar się zdecydujemy. Wiele osób zastanawia się, czy podstawienie takiego obiektu wymaga pozwolenia na budowę – niektóre duże domki narzędziowe wymagają uzyskania zgody na budowę.

Najważniejszym parametrem jest wielkość obiektu. W przypadku domków ogrodowych do 35 metrów kwadratowych nie wymaga się pozwolenia na budowę. Duże znaczenie ma również wielkość działki, na której ma znaleźć się domek. Warto również pamiętać o tym, że na każde 500 metrów kwadratowych działki przypada jedynie dwa tego rodzaju obiekty. Chodzi tutaj nie tylko o domki narzędziowe, ale również:

Mowa tutaj oczywiście o obiektach, które nie wymagają pozwolenia na budowę (czyli o powierzchni nie przekraczającej 35 metrów kwadratowych). Przed postawieniem domku narzędziowego warto pamiętać o powyższych przepisach. Uzyskanie pozwolenia na budowę jest czasochłonne i generuje sporą ilość formalności. Dobrze zatem rozglądać się za obiektami, które nie przekraczają 35 metrów kwadratowych. Warto wspomnieć, że dotyczy to powierzchni samego domku, bez podjazdów, schodów, czy też innych elementów.

Jaki kształt domku wybrać?

Wybór domku narzędziowego to nie lada wyzwanie. Jego wielkość to kwestia indywidualna, więc każdy musi odpowiedzieć sobie sam, czy pomieści wszystko w obiekcie o średnich rozmiarach, czy też jego zapotrzebowanie jest większe. Zdecydowana większość osób decyduje się na pierwsze rozwiązanie.

Duży dom narzędziowy generuje czasochłonne formalności, których nie możemy ominąć. Jeśli uda nam się już ustalić, jakiej wielkości będzie nasz obiekt, to niezbędnym jest ustalenie również jego kształtu. Istotne jest to, aby domek był dość wysoki. Dzięki temu bez najmniejszego problemu powiesimy na ścianie niezbędne sprzęty. Nie ma sensu budować zbyt niskiego obiektu, który jest nie tylko niekomfortowy w użytkowaniu, ale również pomieści mniej elementów.

Pamiętajmy również o właściwej konstrukcji wejścia. Z pewnością nie ma sensu, aby drzwi otwierały się do środka, gdyż w taki sposób zabieramy sobie tylko część przestrzeni.

Trzeba również mieć świadomość, że wygląd domku narzędziowego bezpośrednio wpływa na aranżację przydomowej przestrzeni. Możemy więc zdecydować się na tradycyjny kształt, który wygląda jak prostokąt z dwuspadowym dachem, jednak pamiętajmy, że do dyspozycji mamy również obiekty o niebanalnej prezencji. Ciekawym rozwiązaniem jest np. dom narzędziowy z dachem jednospadowym, który stanowi równocześnie zadaszenie małego tarasu. Przyda się on np. do ułożenia drewna, którego nie ma sensu przechowywać w środku pomieszczenia. Oczywiście możemy umieścić tam stół z krzesłami, dzięki czemu deszcz nie zakłóci nam grillowania na działce.

Możliwości jest wiele, więc warto dokładanie przemyśleć wybór przed podjęciem ostatecznej decyzji. Wiele osób wylicza, jaka przestrzeń niezbędna jest do przechowywania posiadanych sprzętów, nie możemy jednak zapomnieć, że cały czas powiększamy swoją kolekcję o nowe elementy. Dobrze jest więc postawić obiekt o takiej wielkości, która daje nam dodatkową przestrzeń do wykorzystania. Nawet, jeśli nie skorzystamy z niej teraz, to z pewnością przyda się ona w przyszłości. Ponadto korzystanie z obiektu, który jest zbyt ciasny jest po prostu niewygodne.

Rodzaje domków narzędziowych

Jak wyżej wspomniano, można wyróżnić kilka rodzajów domków na narzędzia. Zwykle dzieli się ja na trzy podstawowe kategorie:

  • domki narzędziowe drewniane,
  • domki narzędziowe plastikowe,
  • domki narzędziowe blaszane.

Każdy z nich ma zarówno swoje zalety, jak i wady.

Domek narzędziowy drewniany

Domek narzędziowy drewniany
Domek narzędziowy drewniany

Domki drewniane cieszą się ogromną popularnością. Wyglądają bardzo elegancko, jednak należy pamiętać, że wykonuje się go z wielu różnorodnych elementów. Przekłada się to bezpośrednio na dłuższą, a także bardziej złożoną budowę. W tym przypadku rozsądnie jest mieć projekt domku narzędziowego. Postawienie takiej konstrukcji jest dość skomplikowane, przez co powinna zająć się tym doświadczona oraz wyspecjalizowana ekipa.

Domek  z drewna może być zwykle postawiony na bloczkach betonowych, co jest dużym plusem – nie w każdej sytuacji musimy wykonywać wylewkę betonową. Kolejnym plusem domków drewnianych jest fakt, że bardzo łatwo można dokonać w nich niezbędnych modyfikacji. W dowolnym momencie możemy umieścić dodatkowe półki, czy też schowki, a zawsze będzie wyglądało to dobrze.

Drewniane domki ogrodowe są niezwykle atrakcyjne pod względem wizualnym. Jest to więc idealna propozycja dla osób, które potrzebują nie tylko praktycznego schowka, ale również dekoracji starannie zaprojektowanego ogrodu. Minusem jest to, że bez odpowiedniej pielęgnacji drewno będzie tracić swój urok. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby domek został wykonany z materiałów najwyższej klasy, które zostaną odpowiednio zaimpregnowane. Dzięki temu domek będzie odporny na czynniki zewnętrzne, a także upływający czas. Właściwa konserwacja sprawi, że pozostanie on w perfekcyjnym stanie długie lata.

Domki ogrodowe plastikowe

Dużym zainteresowaniem cieszą się również domki ogrodowe plastikowe. Tworzywa sztuczne są odporne na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Dużym plusem jest fakt, że nie wymagają one takiej konserwacji, jak drewno. Jedyne, co będziemy musieli zrobić, to umyć obiekt raz na kilka miesięcy. Zaletą jest również prosta konstrukcja i nieskomplikowany montaż. Plastikowy domek ogrodowy składa się z kilu podstawowych elementów, które możemy połączyć nawet samodzielnie. Nie wymaga to większych umiejętności budowlanych, więc wiele osób decyduje się na samodzielne postawienie obiektu. Znaczącym minusem jest to, że w domkach z tworzywa sztucznego niełatwo dokonać jest modyfikacji. Oczywiście możemy go pomalować, jednak efekt zwykle nie jest zbyt ciekawy. Ponadto zamieszczenie dodatkowych półek, czy też haczyków również jest sporym utrudnieniem. Musimy zakupić elementy naprawdę dobrej jakości, które po zamocowaniu będą stabilnie utrzymywać nasz sprzęt ogrodowy. Dobrze jest już na starcie zaopatrzyć się w ich większą ilość, nawet jeśli nie mamy aż tak dużych potrzeb. Powinniśmy również zastanowić się, co chcemy przechowywać w naszym domku narzędziowym.

Warto również wspomnieć, że domki ogrodowe z tworzyw sztucznych nie prezentują się tak dobrze, jak te wytwarzane z drewna. Trzeba jednak podkreślić, że dostępne są obiekty w rozmaitych kolorach, które imitują np. drewno. Jeśli zależy nam na wysokiej estetyce obiektu, to powinniśmy zainwestować nieco więcej. Wszelkie próby zmiany wyglądu domku plastikowego mogą zakończyć się niepowodzeniem. Najlepiej wybrać jest więc obiekt, który nie wymaga poprawek, a jego wygląd spełnia nasze oczekiwania.

Domki ogrodowe metalowe

Trzecią popularną grupą obiektów są te wykonane z metalu. Blaszane domki narzędziowe są zdecydowanie najbardziej ekonomiczne w zakupie. Postawienie całkiem sporych domków metalowych nie będzie kosztować nas dużo. To właśnie głównie z tego powodu wiele osób decyduje się właśnie na domek ogrodowy metalowy.

Minusem może być fakt, że do ich postawienia konieczne jest wykonanie betonowej wylewki. To właśnie ona zapobiega przedwczesnemu zniszczeniu metalu poprzez procesy korozyjne. Wiele osób obawia się, że metalowe domki ogrodowe szpecą otoczenie. Owszem, znajdziemy obiekty, które nie wyglądają zbyt ciekawie, jedna nie brakuje również estetycznych i starannie wykończonych domków ogrodowych.

Warto więc zdecydować się na model odrobinę droższy, ale efektowny pod względem wizualnym. Przesadna oszczędność nie jest wskazana, chyba że nie zależy nam na tym, jak obiekt będzie się prezentował. Sporą wadą tego rozwiązania jest również to, że blaszak nie chroni sprzętów przed temperaturą panującą na zewnątrz. Wynika to z faktu, że metal nie wykazuje właściwości izolacyjnych.

Czy wygląd domku narzędziowego ma znaczenie?

Z założenia ma on być przede wszystkim praktyczny. Czy warto wydawać więcej pieniędzy tylko po to, aby prezentował się on ciekawie? Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. Każdy człowiek ma inne poczucie estetyki. Jednym nie będzie przeszkadzał w otoczeniu przedpotopowy blaszak, inni zaś cały czas dopieszczają schowek na narzędzia, tak aby wyglądał on możliwie najlepiej. Dużo zależy również od posiadanego budżetu. Jeśli jest on niewielki, to oczywiste jest, że priorytetem będzie trwałość oraz uniwersalność domku. Wygląd schodzi tutaj na dalszy plan.

W dzisiejszych czasach nie ma już tak dużej zależności pomiędzy ceną i wyglądem. Bez problemu znajdziemy obiekty w całkiem dobrej cenie, które jednocześnie są precyzyjnie wykończone i nie będą szpecić naszego ogrodu. Jeśli chodzi o efekt wizualny, to domki ogrodowe drewniane biją na głowę domki ogrodowe metalowe, czy też domki ogrodowe z tworzyw sztucznych. Bardzo często pełnią one funkcję domku letniskowego. Doskonale komponują się z otoczeniem.

Drewno jest materiałem ekologicznym, który zawsze wspaniale będzie wyglądać na tle zieleni. Dodatkowo jest to materiał, do którego można bezproblemowo dopasować pozostałe elementy małej architektury. Jeśli będziemy potrzebować, to bez przeszkód pomalujemy domek na inny kolor. Pamiętajmy jednak, że jest to materiał wymagający, który bez odpowiedniej pielęgnacji będzie wyglądał po prostu źle. Decydując się na postawienie drewnianego obiektu musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z konserwacją. Tylko wtedy przedłużmy jego świetny wygląd. Dobrze jest, aby podczas wyboru domku narzędziowego kierować się nie tylko jego parametrami, ale również wyglądem. Zwróćmy uwagę, jakie elementy znajdują się w naszym otoczeniu. Liczą się detale. Przed podjęciem decyzji zwróćmy uwagę, jakiego koloru są np.:

Jeśli utrzymamy wszystko, włącznie z ogrodzeniem w podobnej kolorystyce, to przestrzeń będzie spójna i zadbana.

Gdzie postawić domek na narzędzia?

Mogłoby się wydawać, że na swojej działce możemy postawić domek ogrodowy w dowolnym miejscu. Nic bardziej mylnego. Ważne jest, aby dostosować się do aktualnie obowiązujących przepisów. Najbardziej pożądanym miejscem na usytuowanie domku narzędziowego jest narożnik działki. Pozostaje jeszcze kwestia odległości od granicy działki. Nie możemy tutaj ignorować prawa. W przepisach prawa budowlanego znajduje się zapis: “Usytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.” Takie obiekty możemy stawić na granicy. Bez znaczenia jest fakt, czy na działce u sąsiada znajduje się jakiś budynek. Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy zamiar postawić domek narzędziowy z drewutnią, to będą obowiązywać nas inne przepisy.

Poszukując najlepszej lokalizacji domku na narzędzia warto również wziąć pod uwagę to, aby był on umieszczony przede wszystkim w łatwo dostępnym miejscu. Wiele zależy od tego, jak intensywnie będziemy go użytkować. Osoby, które zaglądają do tego rodzaju schowka od czasu do czasu, zwykle odsuwają go, jak najdalej. Bywa jednak tak, że korzystamy z niego nawet codziennie, więc warto, aby był on relatywnie blisko. Dobrze, jeśli w okolicy domku wyłożymy kostkę brukową i domek narzędziowy zabezpieczymy przed szkodnikami. Dzięki niej nie tylko ułatwimy sobie dojście do schowka z narzędziami, ale również będziemy mogli wykonywać drobne pracę na równym podłożu np. wymianę koła w rowerze, czy też naprawę kosiarki. Nie będziemy musieli przenosić sprzętów oraz narzędzi w inne miejsce.

Jak wyposażyć domek narzędziowy?

Wyposażenie domku na narzędzia
Wyposażenie domku na narzędzia

Wyposażenie domku narzędziowego zależy wyłącznie od nas. Musimy zastanowić się, jakie prace wykonujemy najczęściej. Czy są one związane z naprawą sprzętów, samochodów, czy też pielęgnacją ogrodu. W każdym domu sprawdzi się jednak kilka podstawowych elementów. Są to m.in.:

W domkach narzędziowych przechowujemy również takie sprzęty ogrodowe jak m.in.:

Nie wystarczy jednak wyłącznie postawić domku i przenieść do niego posiadane sprzęty. Bardzo ważne jest również to, aby odpowiednio rozplanować przestrzeń wewnątrz obiektu. Jeśli przeprowadzamy wiele prac manualnych (np. przesadzanie roślin doniczkowych, skręcanie niewielkich elementów), to dobrze posiadać w składziku blat. Nie zawsze jest nam on jednak potrzebny, więc jeśli cierpimy na deficyt wolnej przestrzeni, to lepiej z niego zrezygnować. Do utrzymania ładu w składziki niezbędne nam są:

  • regały,
  • półki,
  • haczyki,
  • pudła.

Istotne jest to, aby wykorzystywać ściany i umieszczać na nich, jak największą ilość elementów. Trzeba jednak pamiętać, aby produkty najczęściej użytkowane znajdowały się pod ręką, a mniej używane możemy umieścić wysoko. Wszystko po to, aby zagwarantować sobie najwyższy poziom komfortu użytkowania. Trzymając drobne elementy w pudełkach dobrze jest podpisać opakowania, tak aby wiedzieć, co się w nich znajduje. Dzięki temu od razu wyjmiemy z regału to, czego potrzebujemy. Domek ogrodowy powinien być bezproblemowy w utrzymaniu czystości. Najlepiej, aby jego podłoga została wykończona betonem, płytami chodnikowymi lub płytkami ceramicznymi.

Jaki domek na narzędzia wybrać?

Nie można jednoznacznie określić, który jest najlepszy. Każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy, więc decyzja powinna zostać podjęta świadomie na podstawie indywidualnych preferencji. Ogromne znaczenie ma również cena.

Zdecydowanie domek ogrodowy wykonany z metalu jest najtańszy. Za tanie domki narzędziowe wykonane z metalu zapłacimy około 2500 zł. Przygotowanie podłoża to około 1000 zł, a wykonanie systemu rynien to koszt mniej więcej 500 zł. Łącznie inwestycja wynosie średnio 4000 zł.

W przypadku domku narzędziowego plastikowego koszty rozkładają się nieco inaczej. Same domki ogrodowe wykonane z plastiku są droższe (średnio 4500 zł), jednak przygotowanie podłoża to jedynie formalność (koszt około 100 zł). Doliczając rynny łącznie zapłacimy nieco powyżej 5000 zł.

Najdroższe są drewniane domki na narzędzia. Co prawa drewniany domek ogrodowy nie jest, aż tak drogi (około 4500 zł), jednak jego impregnacja oraz przygotowanie podłoża pod domki drewniane generuje spore koszty. Łącznie za drewniany domek ogrodowy możemy zapłacić około 8500-9000 zł.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jan

W nawiązaniu do “Według przepisów usytuowanie jest możliwe: budynki gospodarcze o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych” Kiedy może być w granicy, a kiedy jednak musi być zachowane 1,5m od granicy?