Podłoga olejowana czy lakierowana – jaką podłogę wybrać do domu?

Podłoga olejowana czy lakierowana
Podłoga olejowana czy lakierowana?

W kolejnym artykule, opracowanym wraz z firmą Eko Parkiet wyjaśniamy jakie są zalety i wady podłóg olejowanych i lakierowanych. Zapraszamy do lektury.

Zakończyliście etap budowy domu. Pozostały tylko prace wykończeniowe. O tym, że podłoga będzie naturalna, drewniana zdecydowaliście już na etapie budowy. Decyzję, co do sposobu wykończenia powierzchni odłożyliście na później.

I upssss właśnie nadszedł moment tego magicznego “później”, a Wy nadal nie wiecie – olej czy lakier? Każdy z wymienionych sposobów ma swoje wady i zalety. Zatem przyjrzyjmy się im bliżej.

Zalety podłogi olejowanej

Bezdyskusyjną zaletą podłogi olejowanej jest możliwość miejscowej naprawy.

Jeśli dojdzie do mocniejszego zarysowania czy też uszkodzenia powierzchni wystarczy uszkodzony fragment przeszlifować papierem ściernym i ponownie zaolejować.

Dzięki temu oszczędzamy i czas i wydatki związane z koniecznością cyklinowania podłogi.

Poza tym olejowana podłoga jest antystatyczna, co w praktyce oznacza, że nie elektryzuje się, przez co nie zatrzymuje kurzu. Na powierzchni podłogi nie tworzą się tzw. koty. W dotyku czuć strukturę drewna i nie odnosi się wrażenia jakbyśmy stąpali po plastiku.

podloga olej

Olejowane podłogi świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach mocno eksploatowanych oraz narażonych na wilgoć jak kuchnie czy łazienki. Olej wnika w głąb drewna, nie zatyka porów, dzięki czemu drewno oddycha.

Podłoga olejowana w przeciwieństwie do lakierowanej jest matowa a jeśli nałożymy olejowosk mamy do czynienia z minimalnym satynowym połyskiem.

Olej na podłodze wzmacnia kolor drewna

Ponadto olej wzmacnia kolor drewna, uwydatnia słoje, co przyczynia się to starzenia podłogi w naturalny sposób.

Wykończenie powierzchni olejem to jednak nie tylko ochy i achy. Nie możemy pominąć i wad.

Do niewątpliwych należą wyższe koszty pielęgnacji. Taka podłogę należy czyścić raz w miesiącu a w pierwszym roku użytkowania nawet dwa razy częściej. Poza tym czyszczenie i zabezpieczenie podłogi olejowanej wymaga specjalnych środków do tego przeznaczonych.

Co pół roku powinno się uzupełniać olej. Jak już wspomnieliśmy olej wnika w głąb drewna, co może powodować szybsze przetarcie powierzchni.

podłoga lakierowana w domu

Podłoga lakierowana

Przeanalizujmy teraz zalety i wady powierzchni lakierowanej. Warto zwrócić uwagę na łatwość pielęgnacji. Wystarczy zwykła woda i płaski mop.

Oczywiście nie możemy dopuścić do zbyt dużego naniesienia i pozostawienia wody. Nadmierna wilgoć może doprowadzić do łódkowania parkietu.

Poza tym w przypadku podłogi lakierowanej możemy wybrać sobie stopień połysku. Powłoka ochronna lakieru może być matowa, półmatowa lub w połysku.

Wadą powierzchni lakierowanych jest konieczność cyklinowania, w przypadku miejscowych uszkodzeń czy zarysowań, całej powierzchni.  Wiąże się to z wyłączeniem pomieszczeń z użytkowania na około 2 tygodnie. Tyle mniej więcej trwa wycyklinowanie i ponowne polakierowanie podłogi.

Poza tym podłoga lakierowana wymaga większej dyscypliny sprzątania, ponieważ widać na niej nawet najmniejsze drobinki kurzu i zarysowań.

podłoga lakier

Olej czy lakier? Decyzja należy do Ciebie

Wypisaliśmy wady i zalety zarówno podłóg lakierowanych jak i podłóg olejowanych. Teraz pozostaje tylko zdecydować, na czym nam najbardziej zależy.

Czy na walorach dotykowo – wizualnych podłogi olejowanej przy troszkę większym nakładzie pracy czy na łatwości w pielęgnacji podłogi lakierowanej.

Jedno jest pewne – nieważne, którą opcję wybraliśmy wszak i tak podstawą jest drewno, które będzie nas, na co dzień cieszyć.

Jak olejować podłogi drewniane wersja polska

 

4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
borówka

Moja podłoga jest olejowana. Nie chciałem mieć błyszczącej podłogi tylko naturalną, miłą w dotyku. Używałem oleju Vdaron. Ładnie pokrył drewno podkreślając słoje. Wiadomo olejowanie trzeba powtarzać ale warto. efekt jest świetny.

Oktawian Porfirogeneta

Ja stawiam na olej – tylko on pozwala zachować piękny naturalny wygląd drewna 🙂

Rena

Nigdy w życiu olejowych podłóg. Bardzo trudno je utrzymać w czystośc. Jeśli macie małe dzieci to odradzam. Plamy po owocach i inne zostają. Trzeba uważać na każdym kroku.

Marta

Podłoga olejowana wygląda pięknie i na tym jej zalety się kończą, jest niemożliwe utrzymanie jej w czystości, brudzi się natychmiastowo i jest bardzo ciężko zmyć wszelkiego rodzaju plamy, odpryski oleju itp…Ja zdecydowanie odradzam…