Projekty dworków

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Znaleziono 92 projekty

   

loader

Projekty dworków

Projekty dworków

Projekty dworków, jakie znajdują się tej kategorii, powinny wzbudzić zainteresowanie u tych Inwestorów, którzy poszukują optymalnego połączenia tradycji z nowoczesnością. Nawiązanie do tradycji polskiego domu dworkowego widać przede wszystkim w charakterze bryły budynku. Jednocześnie koncepcja wnętrza projektu domu w stylu dworku doskonale odpowiada na potrzeby współczesnych rodzin.

W projektach dworków MGProjekt względniono także zastosowanie nowoczesnych technologii w budownictwie, aby wymarzony dom w stylu dworkowym spełniał wszelkie normy w zakresie izolacji.

Nasza Pracownia Architektoniczna proponuje Państwu projekty dworków o różnej powierzchni użytkowej - to nie tylko okazałe szlacheckie rezydencje, w których mogą zamieszkać rodziny wieloosobowe bądź wielopokoleniowe, ale również interesujące gotowe projekty małych dworków jednorodzinnych.

Tradycyjna architektura z nowoczesnym akcentem

Gotowe projekty domów w stylu dworku wyróżniają się wśród wielu innych pomysłów wyjątkowym wyglądem zewnętrznym. Nawet stosunkowo niewielkie projekty dworków cechuje pewna dostojność, a przede wszystkim bardzo regularna bryła prostokątna o idealnie wyważonych proporcjach, szerokim froncie, a także swoistej symetrii elewacji.

Inspirację dworami szlacheckimi widać szczególnie w bardzo charakterystycznym, eleganckim planie strefy wejściowej z fasadą stanowiącą dłuższą ścianę budynku oraz swoistym akcentem architektonicznym w postaci centralnego wejścia z gankiem bądź werandą. Ciekawym elementem projektów dworku są również zdobienia kolumnowe stanowiące wsparcie dla zadaszenia.

Zwarta i symetryczna bryła domu w stylu dworkowym zazwyczaj będzie rozbudowana bardziej w poziomie niż w pionie, mimo że wśród projektów dworków jednorodzinnych pojawiają się też domy piętrowe oraz projekty dworków z poddaszem użytkowym, jednak i te projekty domów będą dość niskie.

Warto podkreślić, że piętrowe projekty dworków idealnie wpisują się w estetykę bliską architekturze międzywojennej z charakterystycznymi przysadzistymi lekko podmurówkami i przyporami w narożnikach ścian projektów dworków.

Specyfiką projektów domów w stylistyce dworkowej jest również spadzisty dach – bardzo często będzie to dach dwuspadowy, ale również pojawia się dach czterospadowy o najdłuższej kalenicy zlokalizowanej równolegle do drogi. Ciekawie prezentują się projekty dworków MGProjekt, które zostały zaprojektowane zgodnie z nowoczesnymi aranżacjami, a więc pojawiają się piękne salony połączone z otwartą kuchnią. W gotowych projektach dworków jednorodzinnych zadbano również o przemyślany układ wszystkich pomieszczeń, dzięki czemu powierzchnia użytkowa domu jest sensownie zagospodarowana.

Harmonia projektów domów dworkowych

Wszystkie projekty domów w kategorii Projekty Dworków wyróżniają się odpowiednimi proporcjami poszczególnych elementów architektonicznych, dzięki czemu całość prezentuje się wyjątkowo harmonijnie. To dlatego ściany dworku nie powinny być wysokie, dach zbyt płaski, okna za duże, a kolumny przy wejściu zbyt cienkie. Jednocześnie w każdym projekcie dworku jednorodzinnego widać ogromną dbałość o wszelkiego typu detale oraz wyjątkowo staranny dobór elementów wykończeniowych budynku.

Nowoczesnym akcentem w tradycyjnej bryle domu dworkowego jest oczywiście garaż – dawniej powozownia była osobnym budynkiem, często usytuowanym z dala od domu. Nasi Architekci zadbali o to, aby bryła garażu została estetycznie wkomponowana w całość i przede wszystkim nie przyciągała za mocno wzroku. Dlatego też projekty dworków mają garaż zazwyczaj lekko cofnięty względem bryły domu, bądź połączony łącznikiem.

Wyjątkowa dbałość o detale dworku

Styl dworkowy ma wiele specyficznych detali, które wyróżniają te projekty domów. W projektach dworków i szklacheckich rezydencji pojawiają się okna ze szprosami, a czasami też z drewnianymi okiennicami. Ściany dworków jednorodzinnych wykończone są gzymsem, często pojawia się powtórzenie elementu we frontonie ganku. Dach zaś najczęściej nie ma wysuniętego okapu.

Pewnym elementem nowoczesności będzie natomiast poddasze użytkowe. W związku z tym, że każdy jednorodzinny projekt domu musi mieć doświetlone pokoje na tej kondygnacji koniecznością stają się okna dachowe albo ozdobne lukarny, także w kształcie wolego oka. Bardzo ważne, aby te detale nie burzyły harmonii. W przypadku okien połaciowych na dachach domów w stylu dworkowym zwracają uwagę ich stosunkowo niewielkie rozmiary oraz symetryczne usytuowanie.

Takie elementy, jak gzymsy, kolumny czy opaski okienne kiedyś stanowiły część konstrukcyjną ściany - dzisiaj nie ma konieczności ich stosowania, ale w projektach dworków MGProjekt pojawiają się jako bezpośrednie odwołanie do polskiej tradycji.

Kolejnym detalem, jakże charakterystycznym dla projektów nowoczesnych, który jednak sprawdza się w projektach dworków, jest oczywiście taras. W dawnych czasach to właśnie ganek pełnił jego funkcję, jednak współcześnie większość Inwestorów preferuje większą prywatność i stąd potrzeba zagospodarowania elewacji ogrodowej znajdującej się zazwyczaj z tyłu domu. Jednym z kluczowych elementów budynku jest więc wielofunkcyjny taras służący zarówno do wypoczynku dla domowników, jak i miejsce do spotkań towarzyskich – często przy suto zastawionym stole. W tej sytuacji ganek jest wyłącznie elegancką strefą wejścia.

Ciekawym zabiegiem będzie zaś powtórzenie specyficznego motywu frontu w części tarasowej. W nowoczesnych projektach dworków ganki najczęściej są wsparte na dwóch dość masywnych kolumnach, które wizualnie dźwigają fronton. Nasze projekty domów w stylu dworków jednorodzinnych uwzględniają odpowiednie proporcje kolumn oraz gustowne zadaszenie ganku, aby te projekty domów prezentowały się nad wyraz elegancko. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się ze wszystkimi propozycjami z kategorii projektów dworków i willi w stylu dworkowym, jesteśmy przekonani, że znajdą Państwo w niej swój wymarzony dworek.