Porotherm: cena, rodzaje, wymiary, murowanie [krok po kroku]

Porotherm
Porotherm

Pustaki ceramiczne Porotherm są na chwilę obecną jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych do budowy ścian zewnętrznych i budowy ścian działowych w budownictwie wielorodzinnym oraz jednorodzinnym. Doskonałe parametry izolacyjne, niewielka masa i specyficzna konstrukcja sprawiają, że coraz więcej inwestorów wybiera pustaki ceramiczne porotherm 25 cm do realizacji własnych inwestycji.

Przyjrzyjmy się więc pustakom porotherm i dowiedzmy się, na czym tak naprawdę polega ich wyjątkowość.

Pustaki porotherm produkuje się w ściśle określonych wymiarach:

Porotherm szerokość80, 188, 250, 288, 375, 380, 440 mm
Porotherm wysokość220, 238 mm
Porotherm długość188, 220, 248, 375, 498 mm

Jak powstają pustaki ceramiczne?

Pustaki ceramiczne są produkowane ze związku naturalnej gliny i mączki drzewnej (opcjonalnie trocin).

Mieszanina ta jest odpowiednio formowana, a następnie wypalana w bardzo wysokiej temperaturze, sięgającej nawet 900 stopni Celsjusza.

Oczywiście w tak ogromnej temperaturze wszystkie drewniane składniki (np. trociny) ulegają natychmiastowemu wypaleniu.

Dzięki temu, wewnątrz pustaka powstają charakterystyczne otwory.

Znajdujące się wewnątrz pustaków porotherm powietrze, ma ogromne znaczenie w kontekście utrzymania odpowiedniego poziomu termoizolacji.

Alternatywą dla tego rozwiązania są pustaki ceramiczne porotherm o konstrukcji szczelinowej, wykonane z tzw. ceramiki poryzowanej.

Struktura pustaków porotherm opiera się na specjalnie przygotowanych otworach, umiejscowionych w sposób uporządkowany we wnętrzu pustaka. Znajdujące się wewnątrz nich powietrze, znacznie wydłuża czas obiegu ciepła wewnątrz pustaka porotherm. Ich obecność wpływa również na redukcję masy pustaka, dzięki czemu jest on łatwiejszy w montażu, niż jego lite odpowiedniki.

Pustaki tego typu stosuje się np. w systemach Porotherm o których poniżej.

Pustaki ceramiczne Porotherm wymiary

Pustaki ceramiczne wymiary
Pustaki Porotherm ceramiczne wymiary

Zaletą systemów Porotherm jest pełna standaryzacja wymiarów.

Dzięki temu możliwe było stworzenie kompletnych systemów, w skład których wchodzą nie tylko same pustaki Porotherm, ale również:

  • pustaki połówkowe,
  • pustaki narożnikowe,
  • pustaki ceramiczne wentylacyjne,
  • zaprawy porotherm.

Istotną zaletą pustaków Porotherm jest możliwość ich wykorzystania również w konstrukcjach ścian działowych i warstwowych.

W tej konfiguracji stosuje się najczęściej pustaki ceramiczne Porotherm węższe, których szerokość wynosi 8.5 cm, lub 11 cm.

Cegła czy pustak ceramiczny?

Cegła czy pustak ceramiczny?
Cegła czy pustak ceramiczny?

W przeciwieństwie do tradycyjnych cegieł pustaki Porotherm mają otwory, które poprawiają parametry termoizolacyjne stawianej w ten sposób ściany.

Co więcej, ich wymiary są znacznie większe, niż w przypadku zwykłych cegieł. Dzięki temu liczba cienkich spoin pionowych pomiędzy pustakami z zaprawy porotherm (potencjalnych mostków termicznych) jest znacznie mniejsza, niż w przypadku murowania cegły.

Nie trzeba chyba też przypominać, że przedkłada się to na skrócenie prac budowlanych oraz czasu murowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych.

Warto zauważyć, że pustak Porotherm uzyskuje określone właściwości tylko wtedy, gdy jest montowany według określonych założeń stawianych przez producenta.

Najpopularniejsze rodzaje pustaków Porotherm

Rodzaje pustaków Porotherm
Rodzaje pustaków Porotherm

Porotherm jest bardzo zróżnicowanym systemem. Każdy z rodzajów pustaków ma ściśle określone właściwości, dostosowujące je do konkretnych zastosowań.

Niektóre cechy pustaków mają bardzo subtelny charakter, dlatego przy wyborze konkretnego rozwiązania, warto sugerować się zdaniem specjalistów.

Porotherm w standardzie Dryfix

Te produkty porotherm są fabrycznie wypełnione są wełną mineralną, znacznie poprawiającą ich właściwości termoizolacyjne.

Porotherm dryfix stosuje się do murowania ścian jednowarstwowych, bez użycia docieplenia.

Między innymi ze względu na to, pustaki Porotherm dryfix montuje się z wykorzystaniem cienkich spoin zaprawy porotherm (na sucho). Ściany stawiane są zdecydowanie szybciej, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Dzięki właściwościom porotherm dryfix pustaki ceramiczne można również wykorzystywać w budownictwie wielorodzinnym i do budowy domów energooszczędnych.

Pustaki ceramiczne w standardzie Porotherm Dryfix, mogą występować również w konfiguracji EKO+, charakteryzującej się nieco słabszymi parametrami izolacyjnymi.

Produkty porotherm dryfix parametry:

  • Klasa wytrzymałości: 7.5.
  • Współczynnik przenikania ciepła: U=0,16 W/(m²K) – ściana z tynkiem termoizolacyjnym, U=0,17 W/(m²K) – ściana bez tynku.
  • Współczynnik przenikania ciepła w konfiguracji EKO+:
    • U=0,21 W/(m²K) – ściana z tynkiem termoizolacyjnym o grubości 4 cm,
    • U=0,22 W/(m²K) – ściana bez tynku.
  • Zużycie na metr kwadratowy ścian: 16 sztuk.
  • Wydajność zaprawy: 1 puszka na około 5 metrów kwadratowych ścian.

Porotherm w standardzie Profi

Porotherm Profi to pustaki szlifowane, przeznaczone do budowy ścian zewnętrznych i murowania ścian jednowarstwowych, na których inwestor nie przewiduje montażu dodatkowego ocieplenia.

Zwykle wybiera się pustaki szlifowane Profi do murowania zewnętrznych ścian budynków jednorodzinnych i w budownictwie wielorodzinnym, w których projektowana temperatura wewnętrzna oscyluje w okolicach 16 stopni C. Pustaki szlifowane Profi wykorzystywane są również w budynkach magazynowych, w których jest to uzasadnione stosownym rachunkiem ekonomicznym.

Podobnie jak inne produkty porotherm, również i pustaki szlifowane Profi montowane są na zaprawie porotherm profi z cienkich spoin, dzięki której proces murowania jest znacznie szybszy, a sama ściana nie posiada mostków cieplnych.

Pustak ceramiczny porotherm Profi parametry:

  • Klasa wytrzymałości 10.
  • Współczynnik przenikania ciepła:
    • U=0,27 W/(m²K) ściana z tynkiem termoizolacyjnym o grubości 4 cm,
    • U=0,30 W/(m²K)| ściana bez tynku.
  • Zużycie pustaków Profi na metr kwadratowy ścian: 16 sztuk.
  • Wydajność zaprawy: 3.1 litra na metr kwadratowy ścian.

Pustaki w standardzie Porotherm P+W

Porotherm P + W to rozwiązania przeznaczone do budowy zewnętrznych ścian nośnych (ścian nośnych z dociepleniem) i murowania ścian nośnych wewnętrznych, montowanych bez docieplenia.

Charakterystyczną cechą pustaków ceramicznych Porotherm P + W jest montaż na zasadzie pióro wpust (P+W), dzięki któremu nie jest konieczne stosowanie spoin pionowych, mogących pogorszyć właściwości izolacyjne budynku.

Taka metoda wznoszenia ścian nie tylko poprawia parametry cieplne muru, ale i znacznie skraca zakładany czas budowy zewnętrznych ścian nośnych i ścian nośnych wewnętrznych oraz ogranicza koszty związane ze zużyciem zaprawy.

Pustak ceramiczny porotherm P W parametry:

  • Klasa wytrzymałości 10/15/20 – w zależności od wybranej konfiguracji produktu.
  • Współczynnik przenikania ciepła: U=1,03 W/(m²K).
  • Zużycie na metr kwadratowy ścian: 10,7 sztuk.
  • Wydajność zaprawy: 16 litrów na metr kwadratowy ścian.

W tym standardzie wyróżnia się również Porotherm 11.5, wykorzystywane najczęściej do budowy ścian działowych (przy konstrukcjach warstwowych).

Pustak ceramiczny porotherm P+W 11.5 parametry:

  • Klasa wytrzymałości: 10.
  • Współczynnik przenikania ciepła: U=1,83 W/(m²K).
  • Zużycie na metr kwadratowy ścian: 8 sztuk.
  • Wydajność zaprawy: 7 litrów na metr kwadratowy ścian.

Porotherm w standardzie AKU

Porotherm AKU to pustaki ceramiczne, które stosuje się najczęściej do budowy ścian ceramicznych wewnętrznych. Pustaki te charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną i doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi.

Montaż pustaków o podwyższonej izolacyjności akustycznej podczas prac budowlanych nie wymaga zastosowania dodatkowych materiałów izolacyjnych, zarówno w zakresie temperatury, jak i akustyki.

Pustaki ceramiczne Porotherm AKU o podwyższonej izolacyjności akustycznej muruje się na spoinach poziomych lub też w kieszeniach, powstałych po zestawieniu innych pustaków.

Porotherm AKU parametry:

  • Klasa wytrzymałości: 20.
  • Współczynnik przenikania ciepła: U = 0,95 W/(m²K).
  • Wskaźnik izolacji akustycznej: Rw = 55 dB.
  • Wydajność zaprawy: 25 litrów na metr kwadratowy ścian.
  • Zużycie na metr kwadratowy ścian: 10,7 sztuk.

Warianty montażu ścian z wykorzystaniem systemu Poroterm

Pustak porotherm montaż
Pustak porotherm montaż

Ceramika poryzowana Porotherm, umożliwia realizację różnych rodzajów ścian, zarówno ścian wewnętrznych, jak i wznoszenia ścian zewnętrznych. Najczęściej jednak stosuje się pustak ceramiczny Porotherm w tej drugiej konfiguracji. Ściany zewnętrzne mogą być budowane w trzech różnych wariantach.

Ściany jednowarstwowe Porotherm

Jak sama nazwa wskazuje, ściana jednowarstwowa porotherm składa się z jednej warstwy pustaków ceramicznych Porotherm, osłoniętych (najczęściej z dwóch stron) warstwą tynku elewacyjnego.

Do budowy tego typu ścian stosuje się pustaki Porotherm o bardzo skomplikowanej i złożonej strukturze, dzięki której uzyskują one określone parametry termiczne i akustyczne.

Oznacza to, że parametry cieplne muru, współczynniki termoizolacyjne oraz akustyczne, które są przypisane do tychże pustaków, będą w zasadzie współczynnikami charakteryzującymi wybudowaną w tej technologii ścianę jednowarstwową.

Zaletą ścian jednowarstwowych Porotherm jest bardzo duża trwałość.

Ściany jednowarstwowe Porotherm nie wymagają konserwacji i – co równie ważne – są odporne na zewnętrzne oddziaływania mechaniczne.

Wadą takiej konfiguracji, jest konieczność starannego ułożenia pustaków Porotherm, gdyż ewentualnych nierówności, nie wyrówna nawet warstwa tynkarska.

Ponadto ściany jednowarstwowe Porotherm muszą być budowane tak, by maksymalnie wyeliminować szansę powstawania jakichkolwiek mostków termicznych w obrębie spoin.

Standardem, który najlepiej sprawdza się w przypadku takich konstrukcji, jest rozwiązanie Porotherm Dryfix.

Ściany dwuwarstwowe Porotherm

Ściany dwuwarstwowe składają się zwykle z warstwy pustaków ceramicznych Porotherm i dodatkowej warstwy termoizolacyjnej (ocieplenia domu). Oczywiście obydwie warstwy są z obydwu stron osłonięte warstwą tynku.

Wewnętrzna warstwa dwuwarstwowej ściany porotherm (która oparta jest na pustakach), pełni rolę konstrukcyjną. Grubość ściany to najczęściej 25 cm. Utrzymuje ona całość konstrukcji, przez co musi być wykonana stabilnie i profesjonalnie.

Zaletą tego typu konstrukcji, jest możliwość dobrania odpowiednich właściwości termoizolacyjnych, poprzez utrzymanie określonej grubości izolacji termicznej.

W ścianach dwuwarstwowych z pustaków Porotherm, grubość warstwy docieplającej ma co prawda płynny charakter, ale najczęściej spotykanym dociepleniem jest 15 – 20 cm.

Mocuje się ją do warstwy nośnej za pomocą specjalnych kołków, klejów, bądź też siatek.

Dzięki temu, ewentualne błędy powstałe podczas montażu warstwy nośnej, mogą zostać z łatwością zniwelowane dzięki warstwie izolacyjnej.

Ma to ogromne znaczenie również w kontekście ewentualnych mostków termicznych, które w przypadku dobrej izolacji zewnętrznej po prostu nie występują.

Ściany trójwarstwowe Porotherm o konstrukcji szczelinowej

Jest to najbardziej złożona odmiana konstrukcji ścian zewnętrznych, budowanych w oparciu o system Porotherm.

Opiera się ona na trzech warstwach, z których pierwszą (patrząc od wnętrza budynku), jest warstwa nośna, drugą warstwa izolacyjna (np. wełna mineralna lub styropian) a trzecią – warstwa elewacyjna, zbudowana najczęściej w oparciu o cegły elewacyjne.

Nazwa “szczelinowa” wzięła się stąd, że najczęściej pomiędzy poszczególnymi warstwami występuje jeszcze jedna warstwa, będąca tzw. szczeliną powietrzną.

Powietrze znajdujące się w niej wpływa na znaczną poprawę właściwości izolacyjnych budynku, co w konsekwencji przedkłada się na jeszcze lepszą energooszczędność konstrukcji.

Atutem trójstopniowej konstrukcji ścian, jest również zewnętrzna warstwa elewacyjna. I choć ma ona bardzo słabe parametry izolacyjne, doskonale chroni warstwę wewnętrzną (izolacyjną) przed oddziaływaniem różnic temperatur, wilgoci i innych oddziaływań mechanicznych.

Wykorzystywane na elewacji cegły klinkierowe charakteryzują się nie tylko wysoką odpornością na oddziaływania fizyczne, ale też bardzo małą nasiąkliwością, co ma olbrzymie znaczenie w kontekście odporności na deszcz i niskie temperatury.

Porotherm cena pustaków ceramicznych

Porotherm cena pustaków ceramicznych
Porotherm cena pustaków ceramicznych

Cena postawienia ściany z pustaków ceramicznych Porotherm jest stosunkowo wysoka, aczkolwiek dzięki zastosowaniu niektórych rozwiązań (np. metodzie P+W), koszt ten maleje w stosunku do innych materiałów budowlanych (np. cegieł). Ponadto przegrody ceramiczne z Porothermu charakteryzują się bardzo dużą trwałością i doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi i akustycznymi. W poniższej analizie wykorzystamy najczęściej spotykany budulec ceramicznych ścian zewnętrznych, czyli pustaki Porotherm 25 P+W. Porotherm 25 P + W charakteryzuje się typową dla ścian jednowarstwowych szerokością 25 cm i możliwością montażu bez spoinowania pionowego. Analizę tą (dla łatwiejszych obliczeń) przeprowadzimy dla ścian o powierzchni 100 metrów kwadratowych.

Wariant taniW wariancie najtańszym, cena wznoszenia ścian zewnętrznych pustakami porotherm o powierzchni 100 metrów kwadratowych, wyniesie około 3120 złotych. Przy założeniu, że ceny robocizny będą stosunkowo niskie, łączny koszt zbudowania przegrody z porothermu wyniesie około 6300 – 6500 złotych.
Wariant pośredniW wariancie pośrednim, będącym tak naprawdę medianą cen pustaków ceramicznych porotherm i robocizny, łączna cena samych materiałów budowlanych wyniesie około 4500 złotych. Tyle samo zapłacimy za robociznę, co w przypadku takiej samej, 100 – metrowej ściany, będzie wiązało się z wydatkiem rzędu 9000 – 9200 złotych.
Wariant drogiW wariancie drogim, uwzględniającym najwyższe koszty materiałów budowlanych i robocizny, za same pustaki ceramiczne porotherm (i akcesoria) zapłacimy łącznie około 5500 złotych. Niestety, najwyższe koszty robocizny nie są już adekwatne do ponoszonych kosztów materiałów i wynoszą około 7500 złotych. Łącznie daje nam to koszt około 13000 złotych. Oczywiście powyższe ceny obejmują wyłącznie materiały i robociznę. Nie uwzględniają one materiałów dodatkowych, takich jak ocieplenie domu, kołki itd.

Porotherm murowanie krok po kroku

Porotherm - murowanie krok po kroku
Porotherm – murowanie krok po kroku
  1. Zabezpieczenie pustaków przed działaniem wilgoci. Przed rozpoczęciem budowy ścian działowych czy konstrukcyjnych z wykorzystaniem pustaków Porotherm, koniecznie trzeba zabezpieczyć pierwszą warstwę pustaków przed działaniem wilgoci. Wykorzystuje się odpowiednią folię, którą nakłada się pod pierwszą warstwą pustaków. Przed ich montażem warto również zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia. Nie powinna być ona niższa, niż 5 stopni Celsjusza.
  2. Przygotowanie odpowiedniej zaprawy. Następnym krokiem będzie przygotowanie odpowiedniej zaprawy. W przypadku pustaków ceramicznych Porotherm, najlepiej sprawdzą się dedykowane zaprawy, które można mieszać za pomocą ręcznego mieszadła, bądź też w betoniarce. Co ważne – jeśli budujemy ścianę dwu lub trójwarstwową porotherm, lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w tradycyjną zaprawę murarską.
  3. Sprawdzenie poziomu podłoża. Przed nałożeniem pierwszej warstwy pustaków, koniecznie trzeba sprawdzić poziom podłoża. Musi ono być równe. W przeciwnym razie cała ściana nośna będzie krzywa. Jeśli zauważymy nierówności, koniecznie trzeba wykorzystać niwelator.
  4. Przygotowanie pustaków ceramicznych. Porotherm przed nałożeniem trzeba odpowiednio przygotować. Zwilżamy je odpowiednią ilością wody. Dzięki temu, zaprawa nie będzie zbyt szybko oddawała wilgoci, co zapewni jej większą trwałość. Nie zapomnijmy też o stosownej warstwie wyrównawczej, wykonanej z zaprawy murarskiej.
  5. Murowanie. Murowanie rozpoczynamy od przygotowywania narożników. W tym celu stosujemy różne rodzaje kompletnych pustaków: produkty Porotherm 38 P+W, Porotherm 44 P+W, Porotherm 44 Si. W przypadku elementów narożnych ważną rzeczą jest nanoszenia zaprawy porotherm profi na ich powierzchnie boczne, co korzystnie wpłynie na wzmocnienie ogólnej konstrukcji ścian.
  6. Łączenie pustaków. Gdy ułożymy co najmniej trzy warstwy pustaków narożnych, możemy zacząć łączyć je ze sobą. Oczywiście w międzyczasie stale sprawdzamy pion i poziomujemy konstrukcję. Przy łączeniu poziomym (pionowe nie jest wymagane) zawsze dbamy o to, by łączna warstwa zaprawy miała grubość około 12 mm.
  7. Docinanie pustaków porotherm. Jeśli pojawia się taka potrzeba, poszczególne pustaki ceramiczne można docinać za pomocą pilarki brzeszczotowej. Mimo to zaleca się (jeśli istnieje taka możliwość), by poszczególne ściany były wykonane z całych elementów.
  8. Zabezpieczenie docinanych pustaków Jeśli ściana składa się z elementów dociętych, konieczne jest zabezpieczenie ich spoiną pionową. Jest to jedna z niewielu sytuacji (oprócz konstrukcji narożnych), które wymagają jej zastosowania. Zaprawę pionową powinno się stosować zawsze, gdy boczna, profilowana powierzchnia pustaka (pióro wpust), styka się z gładką powierzchnią sąsiedniego bloku.
Pustaki ceramiczne budowa domu
Pustaki ceramiczne porotherm wienerberger – budowa domu

Pustaki Poro therm to na chwilę obecną jeden z najczęściej wykorzystywanych systemów, umożliwiających wymurowanie trwałych i energooszczędnych ścian.

Zastosowanie tych nowatorskich materiałów znacznie przyspiesza czas realizacji inwestycji i minimalizuje poniesione z tego tytułu koszty. Alternatywnie można zastosować silikaty, lub gazobeton.

5 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tomek Radecki

W wariancie tanim można murować się z Porothermu E3 (trzecia grupa elementów murowych). Koszt powinien być jeszcze niższy niż ten przedstawiony w tekście. Trzeciej grupy murowej nie ma co się bać – to są materiały pełnowartościowe, ale o obniżonej zawartości materiału ceramicznego. Nośność jest ta sama, akustyka – trochę gorsza, a izolacja termiczna – nawet lepsza niż standardowy Porotherm.

groszek11
Odpowiedź do  Tomek Radecki

Ja murowałem z E3 wyłącznie część garażową. Materiał rzeczywiście tani, ale nie zdecydowałem się na murowanie całego domu ze względu na gorszą klasę odchyłków materiałowych. Generalnie fajny materiał, miałem porównanie bo na budowie miałem Porotherm 25 cm w drugiej i trzeciej klasie murowej. Ten E3 jest na pewno jaśniejszy i trochę lżejszy. Ale innych różnic jakoś szczerze mówiąc nie zaobserwowałem. Myślę, że jeśli akurat u kogoś jest dostępność E3 w składach, to absolutnie nie ma się czego bać.

karolzet

Witam
Myślę że jest to bardzo fajny artykuł zawierający wiele danych technicznym i porad pomagający wybrać nam przyszłym użytkownikom odpowiedni produkt . Mamy tutaj bardzo fajne porównanie cen robocizny i materiału odpowiadającej im klasie , dlatego można się zastanowić czy jest sens oszczędzać parę stówek na dom w którym będziemy mieszkać całe życie . Mamy opisane jak obchodzić się z takim pustakiem co trzeba dopilnować czy nawet jak samemu nim murować w budownictwie gospodarczym ,oraz jakiej wybrac zaprawy i dlaczego . Ja na swój dom wybrałem poroterm fryfix w szerokości 25 cm i montażem bez spoinowania pionowego polecam przeczytać ten artykuł przed wyborem z jakiego materiału i jego klasy mają być ściany naszego domu .
pozdrawiam

Maciej

Witam serdecznie wszystkich.
Jeżeli chodzi o dobòr materoałòw to w tej chwili jednym z najbardzoej dostępnych jest porotherm i jest doskonałym materiałem do budowy domu jednorodzinnego jak również wielorodzinnego . Jego zalety to iż nie pije wody jak inne materiały i nie wyjdzie na nim żaden grzyb .
Prowadzę firmę budowlaną juz trochę czasu i wymòrowałem do tej pory z jakiejś 500 do 600 mieszkań nie licząc domkòw jednorodzinnych niestety do budowania jest niezbędny sprzęt jak i dobra ekipa .
Najlepszym jednak rozwiązaniem jest budowa tradycyjna na zaprawie a aby obniżyć koszty to dobra ekipa i gotowa zaprawa murarska którą można zamówić w każdej betoniarni , ponieważ przy nie zbyt dobrej ekipie ktòra robi na kleju a nie zrobi dobrze pierwszej warstwy bez niwelatora i sprzętu efekt będzie naprawdę LIPA .
Mogą wystąpić przedmuchy i mostki termiczne .

Yevhenii

Dzięki artykułowi mam teraz podstawy do dalszej dyskusji