Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa?

Płyta fundamentowa
Płyta fundamentowa czy ławy?

Płyta fundamentowa żelbetowa jest alternatywnym rozwiązaniem na fundamenty w domu jednorodzinnym.

Jest coraz powszechniej stosowana – zastępuje tradycyjne fundamenty wylewane, lub murowane z bloczków betonowych na ławach żelbetowych.

Płytę fundamentową można zastosować w przypadku projektu domu z podpiwniczeniem, ale to projekty domów bez piwnic mają najczęściej płytę fundamentową.

Jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ prace ziemne nie wymagają głębokich wykopów, jak w przypadku fundamentów tradycyjnych – wystarczy jedynie zdjąć wierzchnią warstwę humusu i warstwy nienośne gruntu. Dodatkowym atutem tego rozwiązania są:

 • krótszy czas wykonania prac fundamentowych,
 • łatwiejsza technologia i
 • zmniejszony zakres robót ziemnych.

Dzięki zastosowaniu płyty fundamentowej żelbetowej, budynek może być posadowiony na mniejszej głębokości, niż przy fundamentach tradycyjnych.

Jak w każdym przypadku, po wykonaniu badań geotechnicznych, można określić i zadecydować na etapie dokumentacji projektowej, czy można zastosować płytę fundamentową, czy lepiej zdecydować się na fundamenty tradycyjne.

Dla projektów domów typowych – katalogowych zazwyczaj przyjmuje się fundamenty tradycyjne, ale projekt taki można przystosować, wraz z konstrukcją budynku do wykonania płyty żelbetowej fundamentowej.

Aby to zrobić, należy przeprowadzić badania geotechniczne i określić warunki gruntowe, oraz warunki posadowienia budynku, wraz z określeniem poziomu warstwy nośnej gruntu i poziomu wód gruntowych.

Zmiana technologii fundamentów wiąże się ze zmianą wyliczeń materiałowych, przyjętych wcześniej dla danego projektu domu typowego.

wykonanie plyty fundamentowej
Budowa płyty fundamentowej

Jak zbudowana jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa, w zależności od konstrukcji, powierzchni i architektury budynku ma grubość 18-35cm.

W przypadku gruntów niewysadzinowych (takich jak piasek) płytę fundamentową możemy wykonać na chudym betonie o grubości 10cm.

Przy gruntach wysadzinowych (takich jak gliny i iły) koniecznym jest zastosowanie warstwy zagęszczonego piasku, żwiru, lub tłucznia o grubości co najmniej 15-20cm, oraz warstwy podkładu z betonu grubości około 10-15cm.

Płytę betonową projektuje się i wykonuje jako żelbetową krzyżowo – zbrojoną, wylewaną z betonu minimum B20, B25, lub B30 (beton C20/25/30) ze zbrojeniem z siatki podstawowej ze stali żebrowanej, zawsze układanym na dole i na górze płyty.

Pod ściany i elementy konstrukcyjne (słupy, rdzenie, itp.), wykonuje się dodatkowe zbrojenie, czyli dozbraja się siatkę dolną, a w przypadku stref pomiędzy ścianami dozbraja się siatkę górną płyty, ze względu na wypór podłoża.

Zbrojenie układa się w otulinie od 3-5cm w zależności od grubości płyty, zgodnie z założeniami projektu konstrukcji. W ten sposób zachowany jest dystans w stosunku do podłoża, gdyż zbrojenia nigdy nie układa się bezpośrednio na podłożu.

Izolacja przeciwwilgociowa płyty fundamentowej

W przypadku domów z podpiwniczeniem, można wykonać izolację przeciwwilgociową w technologii czarnej wanny, czyli tradycyjnej bitumicznej izolacji grubowarstwowej, układanej przy zastosowaniu zwykłego betonu na warstwie chudego betonu i wywijanej na ściany.

Warstwę dodatkową układamy na płycie i łączymy z tą, która jest na ścianach, może nią być na przykład papa termozgrzewalna.

Można również zastosować technologię białej wanny, która polega na systemowym rozwiązaniu wybranej specjalistycznej firmy.

Biała wanna jest rozwiązaniem, w którym wylewa się wannę w całości z betonu wodoszczelnego. Płyta denna i ściany fundamentowe mają co najmniej 25cm grubości, z montażem dodatkowych elementów uszczelniających, zgodnie z zaleceniami wybranego producenta.

W tej technologii wodoszczelny beton spełnia rolę nośną i uszczelniającą, a piwnice wykonuje się w prosty i łatwy sposób przy niesprzyjających warunkach pogodowych i wysokim poziomie wód gruntowych.

Podpiwniczenie po prawidłowym wykonaniu staje się w pełni szczelne, odporne na działanie wilgoci.

Przy domach bez piwnic, można zastosować beton wodoszczelny na płytę fundamentową i wówczas izolacja nie jest konieczna.

Przy zwykłym betonie stosujemy folię, lub papę, albo odpowiednie preparaty wodoszczelne.

Więcej o izolacji fundamentów dowiesz się z artykułu “Izolacja fundamentów – przeciwwilgociowa i przeciwwodna“.

Izolacja termiczna płyty fundamentowej

Izolację termiczną układamy z warstwy o grubości minimum 10-15cm i można to rozwiązać na dwa sposoby:

 1. Izolację termiczną układamy pod płytą, czyli na chudym betonie przed ułożeniem zbrojenia płyty i stosujemy wtedy twardy styropian o odpowiedniej gęstości typu: podłoga/parking/dach – EPS 250 036, lub polistyren ekstrudowany, posiadający większą odporność na ściskanie.
 2. Izolację termiczną układamy już na gotowej płycie i może to być twardy styropian o zmniejszonej gęstości typu: podłoga/dach – EPS 100 038.

Dodatkowo można wykonać płytę betonową łączoną z systemem ogrzewania i wówczas w płycie betonuje się ocynkowane rury przez które przepływa ciepłe powietrze, sprawiające, że płyta się nie wychładza i dodatkowo ogrzewane są pomieszczenia domu.

W przypadku braku dostawy prądu, ciepło w płycie utrzymuje się nawet przez kilka dni i w domu ciepło utrzymuje się dłużej niż w przypadku innych systemów grzewczych.

Taka instalacja jest prosta i polega na montażu wspomnianych rur ocynkowanych, zabetonowanych w płycie, oraz agregatu z grzałkami elektrycznymi, lub nagrzewnicy wodnej.

Elementy te dostępne są poprzez właz, wykonany w płycie, a do regulacji temperatury montuje się zaprogramowany termostat ścienny. W przypadku tego rozwiązania płyta fundamentami musi posiadać grubość minimum 25-30cm.

plyty fundamentowe
Zalety płyty fundamentowej

Zalety płyt fundamentowych

 • Płytę można wykonać zarówno w przypadku gruntów o bardzo dobrej jak i słabej nośności, oraz przy gruntach niejednorodnych.
 • Płytę fundamentową można stosować pod każdy rodzaj budynku  murowanego, a normą jest stosowanie płyt fundamentowych żelbetowych w przypadku domów stawianych w technologii szkieletowej, czy domów z bala.
 • Prosta technologia wykonania płyty fundamentowej, oraz krótki czas jej wykonywania (od 4 do 7 dni). Prace fundamentowe tradycyjne mogą trwać do trzech tygodni i dopiero po takim czasie można zacząć murować ściany domu.
 • Płyta fundamentowa stanowi równocześnie fundament domu, oraz podłogę na gruncie pierwszej kondygnacji domu.
 • Płyta może posiadać dodatkowy system grzania zamontowany przed zabetonowaniem płyty.
 • Ciężar budynku rozkłada się w sposób ciągły i na znacznie większej powierzchni, niż w przypadku fundamentów tradycyjnych, dzięki czemu budynek swobodnie i równomiernie pracuje i osiada.
 • W przypadku gruntów niewysadzinowych, można uzyskać niższe koszty przy wykonywaniu płyty fundamentowej, w porównaniu do fundamentów tradycyjnych.

Płyta fundamentowa – wady

 • Na etapie projektowym należy zwrócić szczególną uwagę na przebieg projektowanych przyłączy i instalacji, przewidzieć ich trasę, a rozwiązania uwzględnić przed rozpoczęciem robót fundamentowych.
 • W przypadku gruntów wysadzinowych, cena prac związanych z płytą fundamentową będzie wyższa, niż przy pracach fundamentowych tradycyjnych.
 • Do betonowania, należy użyć droższego betonu z wytwórni, a nie betonu wykonanego systemem gospodarczym na placu budowy;
 • Po ukończeniu budowy brak możliwości wykonania piwnic w przypadku domu parterowego.

P.S. Dziękujemy Panu Maciejowi Lichmańskiemu za pomoc w redagowaniu artykułu i konstruktywne sugestie dotyczące jego zawartości.

PŁYTA FUNDAMENTOWA w systemie ogrzewania wodnego [krok po kroku]
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Michał Żak

Jakie są koszty takiej płyty? I jak one mają się do tradycyjnych rozwiązań?