Z tego artykułu dowiesz się ile trwa budowa domu w technologii tradycyjnej z podziałem na poszczególne etapy budowy oraz jak może wyglądać przykładowy harmonogram prac i jak wygląda budowa domu krok po kroku.
Zastanawiasz się ile trwa budowa domu jednorodzinnego? Często Inwestorzy przed rozpoczęciem robót budowlanych, zastanawiają się czy potrzebny jest przygotowany wcześniej harmonogram robót i podział na etapy budowy.
Otóż jak wynika z doświadczenia wielu budujących, rozpisany przez kierownika budowy harmonogram robót jest niezmiernie przydatnym dokumentem, a poprawne wykonanie dokładnego harmonogramu prac znakomicie ułatwia budowę domu. Oprócz wyznaczonych terminów dla poszczególnych etapów i prac, dzięki którym dowiemy się ile trwa budowa domu jednorodzinnego, pozwala on także na wyliczenie kosztów, czy sporządzenie kosztorysu budowy.
Ważną zasadą przy ustalaniu harmonogramu etapów budowy, jest ścisła dyscyplina Inwestora, którą powinien zachować przy spełnianiu kolejnych punktów z harmonogramu budowy.
To ile trwa budowa domu jednorodzinnego zależy w dużej mierze do wykonywania robót według zadanych planów zawartych w harmonogramie, jak i w zaplanowanym zakresie. Jest to ważne w przypadku budowy domu na podstawie gotowego projektu domu jednorodzinnego, na który wystawione zostało pozwolenie na budowę domu, czy zgłoszenie.
W przypadku jakichkolwiek zmian i odstępstw od tego projektu, na podstawie którego rozpisano harmonogram budowy, Inwestor musi liczyć się z tym, że wybudowanie domu będzie trwało dłużej.
Kiedy decydujemy się na wybudowanie domu mogą pojawić się także nieprzewidziane wcześniej koszty, które niestety przy zmianach na budowie mają zazwyczaj miejsce.
W związku z tym, że prace wychodzą poza zakres ustalonego harmonogramu, Inwestora może spotkać sytuacja z zachwianiem płynności finansowej, a część osób zmuszonych jest starać się o kredyt hipoteczny na budowę domu jednorodzinnego.
To ile czasu trwa budowa domu zależy też oczywiście od dostępności ekip budowlanych – firmy z dużym doświadczeniem zazwyczaj mają sporo zleceń i nie zawsze mogą wejść na budowę domu z dnia na dzień.
Jeśli nie złoży się wcześniej zamówienia można też czekać na materiały budowlane co zmieni harmonogram prac budowlanych. Warto zamówić materiały budowlane wcześniej jeśli chcemy skrócić czas budowy domu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się ile kosztuje budowa domu murowanego, zachęcamy do przeczytania artykułu, poświęconego temu tematowi: Ile kosztuje budowa domu?
Harmonogram budowy domu od stanu zerowego w praktyce
Co powinno się znaleźć w harmonogramie? Otóż przede wszystkim zakres prac, oraz terminy dla poszczególnych etapów budowy domu.
Budowa domu: stan zerowy
Harmonogram robót i terminów dla etapu stanu zerowego zawiera:
- Prace ziemne.
- Prace fundamentowe.
- Wykonanie piwnic, wraz ze stropem nad piwnicami.
- Jeśli nie ma piwnic to wykonania tak zwanej podłogi na gruncie, wraz z jej warstwami, w tym podkładu betonowego i izolacji, oczywiście bez docelowego wykończenia.
Ten etap budowy wykonuje się najczęściej przed zimą i wymaga zabezpieczeń przed opadami i niskimi temperaturami. Trwa on od około dwóch tygodni do miesiąca.
Zestawienie prac i terminów ich wykonania dla stanu zerowego
Prace ziemne:
- Niwelacja terenu około 1-2 dni.
- Zdjęcie humusu około 1-2 dni, w zależności od nakładu prac i zastosowanego sprzętu, przy ręcznych pracach może to trwać nawet kilka dni.
- Wytyczenie budynku, a przede wszystkim jego fundamentów na działce przez uprawnionego geodetę około 0.5-1 dnia.
- Wykopy pod fundamenty około 2-4 dni.
Prace murarsko-zbrojeniowe:
- Wykonanie podkładu betonowego z chudego betonu pod ławy około 1-2 dni.
- Wykonanie deskowania, szalunków około 2-3 dni.
- Ułożenie zbrojenia, izolacji, itp. około 1-2 dni.
- Betonowanie ław i dalsze prace około. 1-2 dni.
- Wykonanie przejść dla instalacji około 1-2 dni.
- Przerwa technologiczna dla związania betonu około 3-4 dni przy użyciu specjalnych mieszanek do betonu, przyśpieszających wiązanie. Standardowo, bez ulepszaczy należy poczekać około 7 dni.
- Ściany fundamentowe – wylewanie lub murowanie, około 2-4 dni.
- Izolacje pionowe i poziome, wodoszczelne, wodoodporne i termiczne na murach fundamentowych około 1-2 dni.
- Ułożenie podposadzkowych instalacji około 1-2 dni.
- Zasypanie murów fundamentowych, wraz z obsypką i zagęszczeniem gruntu około 1-3 dni.
- Wykonanie warstw podłoża pod podłogą około 2-3 dni.
- Wykonanie płyty pod posadzkę około 2-3dni.
Budowa domu: stan surowy otwarty
Harmonogram budowy dla stanu surowego otwartego zawiera:
- Roboty związanie ze wznoszeniem ścian.
- Prace budowlane związanie z wykonanie stropów.
- Roboty związanie z wykonaniem kominów.
- Betonowanie schodów.
- Wykonanie więźby dachowej.
- Wykonanie dachu z wstępnymi warstwami pokrycia dachowego np. z papy.
W tym etapie nie ma jeszcze okien i drzwi, są przygotowane otwory, które przed zimą należy zabezpieczyć. Ten etap budowy trwa zazwyczaj od około dwóch tygodni do czterech miesięcy.
Zestawienie prac i terminów ich wykonania dla stanu surowego otwartego
- Murowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych nośnych około 1-2 tygodnie.
- Wykonanie szalowania dla słupów, podciągów, wraz z ułożeniem zbrojenia i ich wybetonowanie około 1-2 tygodnie.
- Wykonanie szalowania dla wieńców, stropów, zbrojenie zazwyczaj łączone ze zbrojeniem wieńca, czy innych elementów konstrukcyjnych około 1-3 tygodni.
- Wykonanie wieńców, wraz ze stropami około 2-3 dni.
- Budowa schodów między kondygnacjami około 3-4 dni, gdzie wykonywane jest szalowanie, zbrojenie i zalewanie betonem.
- Przerwa technologiczna przeznaczona dla pielęgnacji stropu (podlewanie, które zapobiega łuszczeniu, czy pękaniu betonu) około 3-7 dni.
- Murowanie ścianek kolankowych na poddaszu (jeśli dom jest piętrowy, to podobne czynności jak w przypadku wznoszenia ścian parteru) około 4-5 dni. Może się okazać, iż nad parterem lub piętrem będzie wykonywany strop drewniany, wtedy prace zostaną przeprowadzone dużo szybciej (już w około 2-3 dni), niż w przypadku wykonania stropu żelbetowego. Jeśli zamówimy więźbę dachową z gotowych, prefabrykowanych w zakładzie produkcyjnym wiązarów kratownicowych, to po ich przywiezieniu na budowę domu montaż trwa około 1-2 dni, w zależności od wielkości i rodzaju oraz skomplikowania dachu.
- Montując więźbę dachową wykonuje się wieniec pod murłatę i trwa to około 1-2 dni, wykonuje się szalowanie, zbrojenie, wraz z kotwami mocującymi do więźby. W przypadku, gdy pod wieńcem wykonuje się dodatkowe słupki trzeba doliczyć około 1-3 dni na ich szalunek, zbrojenie i zalanie betonem.
- Przerwa technologiczna dla związania się wieńca, czy słupków pod wieniec około 14 dni.
- Montaż murłat i więźby dachowej tradycyjnej około 1-2 tygodnie.
- Prace izolacyjne, ocieplenie elewacji, docieplenie dachu, wraz z obróbkami blacharskimi około 1 tydzień.
Budowa domu: stan surowy zamknięty
Harmonogram dla stanu surowego zamkniętego trwa około 3-5 miesięcy i zawiera:
- Wstawienie stolarki okienno-drzwiowej.
- Realizację docelowego pokrycia dachowego.
- Stawianie ścianek działowych.
Zestawienie prac i terminów ich wykonania dla stanu surowego zamkniętego
- Montaż stolarki okienno-drzwiowej około 1-2 tygodnie.
- Wznoszenie ścian działowych około 1-2 tygodnie.
- Położenie pokrycia dachowego około 2-7 dni.
Budowa domu: roboty wykończeniowe
Dodatkowo należy rozpisać:
- Elementy prac wykończeniowych.
- Wykonanie instalacji wewnętrznych.
- Wykonanie przyłączy.
- Wykonanie podejść, podjazdów i tarasów.
- Wykonanie ogrodzenia wokół domu.
- Wykonanie dodatkowych izolacji, mebli, urządzeń, zabudowy, itp.
Harmonogram budowy domu dla prac wykończeniowych
- Elektryka bez osprzętu około 5-7 dni.
- Hydraulika około 7-14 dni.
- Tynki około 7-10 dni.
- Wylewki około 7-12 dni.
- Układanie glazury około 1-2 tygodni.
- Układanie paneli drewnianych około 5-7 dni.
- Elektryka osprzęt, biały montaż i armatura około 7-10 dni.
- Elewacja na gotowo, czyli tynki elewacyjne, okładziny około 4-14 dni.
Całkowity czas budowy domu zależy przede wszystkim od wspomnianej już płynności finansowej Inwestora. Wielu Inwestorów zastanawia się ile trwa budowa domu metodą gospodarczą, a ile trwa budowa metodą zleconą – przez jednego wykonawcę? Ważnym czynnikiem jest właśnie to jak będą prowadzone prace budowlane – metodą zleconą (czas budowy domu krótszy, ale wyższe koszty), czy metodą systemu gospodarczego (czas budowy domu dłuższy, ale pozwala na spore oszczędności).
Uf, dzięki wielkie za ten artykuł! Wychodzi, że budowa nie musi trwać w nieskończoność! Informacje na pewno się przydadzą.
Informacje bardzo przydatne! Fajnie że ktoś wpadł na pomysł napisania takiego artykułu. Noszę się z planami budowy własnego domu, jednak przerażał mnie czas… Jednak jak widać nie jest tak źle i nawet rok może wystarczyć.
Super, dobrze w końcu zobaczyć, że budowa własnych czterech kątów nie musi zabierać tak mitycznie wielkich zasobów czasu! Miło było zapoznać się z wpisem, który pokazuje to od tylu różnych aspektów.
Świetny ten harmonogram, na pewno pomoże mi w budowie domu 🙂
U mnie budowa trwała około 2 lat, podejrzewam, że gdyby nie ograniczenie finansowe, odbyłoby się wszystko znacznie szybciej. Całą budową zajmowała się jedna firma Jak na każdej budowie pojawiły się problemy natury technicznej, całość budowy i jakość wykonania jak najbardziej na plus.
Teraz są już takie technologie, że można się zamknąć z budową w jednym sezonie. Wszystko jest kwestią kasy tak naprawdę. Jako materiał konstrukcyjny polecam w takim wypadku ścianę 1W, najlepiej w opcji murowania na sucho (piana, klej). Mega ciekawym materiałem w tej kwestii jest Porotherm T, czyli pustak ceramiczny z wypełnieniem z wełny mineralnej wewnątrz. Czyli na zewnątrz mamy ciągle standardowy pustak ceramiczny, ale środku zamiast drążeń i powietrza są wkłady z wełny. Efekt jest taki, że ściana ma parametry U na poziomie domu pasywnego… 🙂
Czysto teoretyczny wpis nie mający nic wspólnego z rzeczywistością, wystarczy zwykły deszcz a niektóre prace przeciągną się o wiele dłużej. Nigdy nie idzie tak jak powinno. Chyba każdy, kto budował dom przyzna mi rację.
Czysta teoria praktyka wygląda zupełnie inaczej.
Nie no, jak najbardziej powinien zostać jakiś harmonogram dotyczący etapów budowy domu, bo inaczej to ten, czy tamten dom nigdy nie zostanie wybudowany. Ale żeby to umożliwiało uniknąć przestojów i niezaplanowanych wydatków to bym polemizował. Jeśli budujesz dom zawsze spotkasz się z koniecznością wyłożenia dodatkowych pieniędzy na coś ekstra. Raz będą to gniazda bezpiecznikowe innym razem z kolei coś pójdzie nie tak z pokryciem dachowym i już robi się obsuwa. Ale, jak to się mówi: w życiu powinno się wybudować trzy domu, jeden pod kątem nauki, drugi dla wroga, a dopiero trzeci dla siebie.
Dzięki wielkie za ten artykuł.
Bardzo mi się przydał!
Zapraszam również do siebie
Ja na szczęście mam już za sobą budowę domu. Pamiętam, że najbardziej problematyczne było dla mnie sporządzenie planu budowy domu, w końcu poszedłem z tym do jednej firmy, tam wspólnie przy tym usiedliśmy no i końcu udało się coś ruszyć do przodu. Później już tylko sterta załatwień i formalności ale ogólnie to już z górki 😉
Nie rozumiem za bardzo niektórych komentarzy… Wiadomo, że taki tekst musi być oparty na teorii i na powiedzmy idealnych warunkach. Mocne opady deszczu mogą sporo zmienić – szczególnie w przypadku stanu surowego otwartego albo w momencie wykonywania dachu. U mnie podczas budowy nic nie zamokło, kasa niby była zabezpieczona i do SSO dobiliśmy po 7 miesiącach. Po 9 był już stan surowy zamknięty. Wykończenie – kolejne 5 miesięcy, bo robiliśmy na spokojnie, w międzyczasie były mrozy i nikomu się nie chciało… 😛 Zawsze tak jest, że samą konstrukcję stawia się szybko – a w przypadku naszego materiału (Porotherm) wiem, że można jeszcze szybciej. Wykończenie potrafi zabrać mnóstwo czasu i w sumie nieograniczoną ilość pieniędzy 😉
Szkoda, że nie mam zdolności manualnych, bo na pewno bym sama chciała spróbować swoich sił w budowie domu… Na szczęście dany “poradnik” przybliży, co po kolei robić i czego się spodziewać na danym etapie. No i zawsze można użyć go jako ściągawki, gdy ekipa będzie na miejscu- z takimi informacjami lepiej jest się poinformowanym, bo wiadomo, ekipa ekipie nierówna i ktoś będzie mógł się naciąć jak nie wie, co w danym momencie powinno zostać zrobione. Wiadomo, że niektórych etapów nie powinno się gonić, więc wydaje mi się że czas trwania poszczególnych przygotowań jest dość elastyczny i przystępny. Poza tym artykuł jest bardzo fajnie napisany, językiem “dla każdego”.
Bardzo ciekawy i pomocny artykuł, na pewno skorzystam z tego harmonogramu w przyszłości. Dobrze, że ktoś wpadł na poruszenie tego tematu, jednak trochę wydaje mi się, że ten harmonogram jest bardzo optymistyczny, zawsze powstaną jakieś “obsuwy” czasowe, które wydłużą budowę – nie z naszej winy, a pracowników budowy. Dobrze w końcu zobaczyć, że budowa własnych nie musi zabierać tak wielkich zasobów czasu. Chociaż, jak się teraz spojrzy na postęp technologiczny to wszystko da się zrobić o wiele szybciej, niż kiedyś, jednak wszystko też kosztuję, więc nie każdy może sobie pozwolić na takie tempo pracy. Jednak z warunkami pogodowymi nie wygramy – jeszcze.
Harmonogram jest potrzebny, jak rozkład jazdy, bo skąd byśmy wiedzieli o ile przyjechał wcześniej autobus, czy o ile się spóźnił. Plan musi być, ą życie go zweryfikuje.
Bardzo fajny harmonogram. Tez przyjalem podobne czasy potrzebne do budowy. Niestety w praktyce zycie mnie zweryfikowalo, a raczej kiepska ekipa budowlana. Budowa od fundamentow do scian dzialowych zajela im pol roku- zaczeli w czerwcu a konczyli w grudniu (sciany dzialowe). W miedzyczasie inne budowy, wyjazdy wakacyjne, roboty u szwagra itd. Do samego konca zapewniali zeby sie nie martwic i jeszcze nie zdarzylo sie im zostawic nieprzykrytego domu. Niestety dach nie zostal wykoanany przed zima i nie udalo sie wstawic okien :/ Dopiero z perspektywy czasu zrozumialem z jakimi amatorami mialem do czynienia, ze tak naprawde biorac porzadna ekipe zaoszczedzilbym wiele wiele pieniedzy i nerwow. Warto czasem zaplacic wiecej dla spokoju.
Chciałbym zobaczyć tą realizację pokrycia dachowego w 2-7 dni 🙂
Chciałabym się zapytać ile pracowników jest przyjętych na budowę tego domu?