Jak dobrać pokrycie dachu do kąta nachylenia połaci?

Jak dobrać pokrycie dachu
Jak dobrać pokrycie dachu

Podczas budowy nowego domu Inwestorzy często zastanawiają się nad wyborem odpowiedniego materiału na pokrycie dachowe.

Niestety nie zawsze wszystkie dostępne na rynku materiały kwalifikują się do zastosowania w budynku – ma to związek z nachyleniem połaci dachowej, co jasno określają normy i wytyczne producentów pokryć dachowych.

Pokrycie dachu wybiera się w zależności od rodzaju konstrukcji, ale przede wszystkim od spadku połaci dachowej. Jeśli buduje się dom na podstawie projektu domu typowego warto sprawdzić jakie pokrycie zostało przewidziane w dokumentacji.

Pokrycia na dach o lekkiej konstrukcji

Przy dachach o lekkiej konstrukcji i zwłaszcza przy małym kącie nachylenia stosuje się zazwyczaj lekkie pokrycia dachowe jak:

Dla takich pokryć minimalny kąt dachu powinien wynosić 11 stopni, przy czym zalecanym nachyleniem jest kąt w przedziale od 11 do 22 stopni. Największy dopuszczalny kąt to 31 stopni.

W przypadku, kiedy zastosuje się potrójną warstwę papy asfaltowej, czy termozgrzewalnej, lub blachę stalową, czy aluminiową fałdową (trapezową), bez styku, czy ze stykiem poprzecznym, wówczas kąt minimalny może wynosić nawet 3 stopnie.

Dla takiego wariantu zaleca się minimalny kąt nachylenia od 3-11 dla papy, a dla blachy stalowej, czy fałdowej powyżej 11 stopni.

Kąt największy nie może wtedy przekroczyć wartości 17 stopni.

jak dobrać pokrycie dachu
Konstrukcja dachu a rodzaj pokrycia dachowego

Często producenci dopuszczają dla swoich produktów dekarskich zmniejszenie minimalnego kąta nachylenia, czy zwiększenie maksymalnego spadku od normatywnego, przy zastosowaniu dodatkowej warstwy papy podkładowej, lub przy zmniejszeniu rozstawu łat na dachu, a przy większym kącie normatywnym przy zastosowaniu dodatkowych mocowań dla pokrycia dachowego.

Wszystko zależy od wybranego systemu pokryć dachowych. Należy tutaj pamiętać, że im bardziej płaski dach, tym konstrukcja musi być bardziej wytrzymała ze względu na większe obciążenia, jak również o zwiększonej odporności na działanie warunków zewnętrznych.

Dotyczy to zwłaszcza zwiększonej izolacji, bo przy płaskich dachach właściwie wykonane izolacje są sprawą bardzo istotną.

Źle wykonane doprowadzą do przemakania pokrycia, zaś w przy słabej konstrukcji dach będzie się uginał, co może nawet doprowadzić do jego załamania.

projekcie domu jednorodzinnego bardzo ważnym jest dokładne określenie rodzaju pokrycia dachowego, kąta nachylenia dachu, a w szczególności odpowiednio dobrana konstrukcja.

Przekroje elementów na więźbie muszą być dokładnie przeliczone i dostosowane do wybranego pokrycia.

Dla lekkich pokryć będą to mniejsze parametry niż w przypadku ciężkich pokryć betonowych, czy ceramicznych.

Pokrycia dachu z ciężką konstrukcją

kąt połaci dachowej

Dla ciężkich pokryć z dachówki ceramicznej minimalny kąt nachylenia połaci dachu to 22 stopnie. Można układać dachówkę ceramiczną na dachu o kącie nachylenia 10 stopni pod warunkiem zapewnienia odpowiednio szczelnego poszycia.

wymiana pokrycia dachowego
Dachówka ceramiczna – wymiana pokrycia dachowego

Wymiana pokrycia dachowego

Przy wymianie starego pokrycia na nowe należy dobierać pokrycie o podobnym ciężarze co istniejące, przeznaczone do wymiany.

Oczywiście trzeba je tak dobrać, aby istniejąca konstrukcja więźby dachowej, wraz z nowymi izolacjami, przeniosła bez problemu nowo zastosowany materiał pokryciowy.

W przypadku wymiany pokrycia dachu również trzeba zwrócić uwagę na kąt połaci dachowej. Niedopuszczalnym jest układanie ciężkich dachówek ceramicznych, czy dachówek betonowych na dachu, na którym wcześniej było lekkie pokrycie np. z papy, czy blachy.

Zmiana pokrycia na cięższe jest możliwa tylko po szczegółowych obliczeniach, oraz dokładnym sprawdzeniu wytrzymałości istniejącej więźby.

Takie zmiany powinien wykonać projektant z odpowiednimi uprawnieniami, zgodnie ze sztuką budowlana i obowiązującymi przepisami.

W przypadku, gdy istniejąca konstrukcja nie spełnia wymagań dla nowego materiału pokryciowego, należy ją odpowiednio wzmocnić, lub w szczególnych wypadkach nawet wymienić.

W zależności od zakresu przewidywanych robót budowlanych, trzeba te modyfikacje zgłosić do urzędu, lub uzyskać pozwolenie na przebudowę, co powinien określić projektant.

pokrycia dachowe dachówka betonowa
3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rafał

Witam.
Powyższe tabele wskazują, że gonty bitumiczne można montować od nachylenia dachu 4 stopnie. Wszyscy sprzedawcy zarzekają się, że minimalnie musi być 12 stopni. Mój dach ma 7 stopni, aktualnie jest na nim papa, którą chciałbym przykryć gontem. Czy może ktoś mi doradzić coś w tej kwestii? Z góry dziękuję.

Yevhenii

Ten blog budowlany jest prawdziwym przewodnikiem dla każdego, kto buduj swój dom