Projektowanie wnętrz: zasady aranżacji, projektowanie krok po kroku

Projektowanie wnętrz
Projektowanie wnętrz

Dom powinien być naszą najlepszą wizytówką i dlatego warto dobrze przemyśleć kwestię funkcjonalnego i estetycznego projektu wnętrza. Nieważne, czy zrobi się to samodzielne, czy też zwróci o pomoc do architekta – istotne jest to, aby pamiętać o kilku zasadach projektowania i nie kierować się jedynie modą. Każde wnętrze musi przecież w pełni odzwierciedlać charakter i osobowość domowników. Ergonomia, funkcjonalność i komfort użytkowania pomieszczeń domu czy mieszkania zależy od wielu czynników.

Kluczowe będzie umiejscowienie poszczególnych wnętrz na planie domu, ich wielkość, zastosowany rodzaj oświetlenia oraz stylistyka i możliwość aranżacji. Wbrew pozorom, zaprojektowanie wnętrz, w których wszyscy będą się czuć wygodnie nie należy do zadań prostych. O błędy naprawdę łatwo, a niektóre z nich mogą sprawić niemały kłopot, jeżeli będziemy chcieli je naprawić. Właśnie dlatego do tematu należy podejść z dużą rozwagą. Lepiej poświęcić więcej czasu na dobry projekt niż później denerwować się kiepskimi rozwiązaniami. Nieraz projektowanie lepiej zostawić na głowie architekta 🙂

Architekt wnętrz czy samodzielne projektowanie domu?

Samodzielne projektowanie wnętrz
Architekt wnętrz czy samodzielne projektowanie domu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Są osoby, które znakomicie sobie poradzą z projektem wnętrza, a wnętrze będzie zaskakiwać świeżością spojrzenia i dobrze przemyślanymi koncepcjami. Jednak trzeba mieć do tego zapał, a ponadto wiedzę i określone zdolności.

Nie każdy ma na tyle rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, aby dobrze wizualizować sobie to, co jest na kartce bądź w programie komputerowym 3d do projektowania i aranżacji wnętrz. W takiej sytuacji na pewno pomoże architekt wnętrz, któremu możemy zlecić usług projektowania wnętrz. Przy samodzielnym projektowaniu zdarza się stworzyć niefunkcjonalne wnętrze, które jest po prostu nieergonomiczne i niekomfortowe w codziennym użytkowaniu.

Problem dotyczy zwłaszcza kuchni i łazienki, ponieważ w tych pomieszczeniach wyjątkowo łatwo popełnić błąd. Trzeba pamiętać, aby wszystkie elementy stanowiły jedną całość i jednocześnie były dopasowane do indywidualnych potrzeb wszystkich domowników. To kwestia zastosowanych materiałów, mebli, oświetlenia, kolorystyki czy dodatków nie tylko do kuchni i łazienki, ale i salonu czy sypialni. Co więcej, niektóre elementy mogą fantastycznie wyglądać osobno, ale kiedy zostaną połączone, to okazuje się, że kompletnie do siebie nie pasują i wnętrze jest bardzo chaotyczne.

Samodzielne projektowanie wnętrz zalety

  1. Oszczędność pieniędzy;
  2. Radość, że tworzy się wizję wszystkich pomieszczeń samodzielnie;
  3. Kreowanie różnych koncepcji, aż znajdzie się najbardziej odpowiednią;

Samodzielne projektowanie wnętrz wady

  1. Większa możliwość popełnienia błędu;
  2. Trzeba mieć dużo wolnego czasu i zmysł artystyczny.

Jeżeli nie czujemy się na silach, aby sprostać zadaniu projektowania wnętrz domu, albo po prostu nie mamy wystarczająco dużo czasu na projektowanie wnętrza, a chcemy zamieszkać w idealnym domu, to lepiej zwrócić się o pomoc do architekta. Architekt wnętrz na pewno zdecydowanie lepiej potrafi wykorzystać funkcjonalnie całą przestrzeń, wydobyć jej największe zalety, a jednocześnie ukryć ewentualne mankamenty. Nie trzeba tracić czasu na chodzenie po sklepach w poszukiwaniu najbardziej dopasowanych do koncepcji materiałów wykończeniowych oraz mebli, ponieważ architekci dysponują zazwyczaj próbkami i wzornikami. Co więcej, często można liczyć na atrakcyjne rabaty. To wynika ze ścisłej współpracy architektów z firmami branżowymi.

Współpraca dotyczy również ekip remontowych, więc oszczędza się czas na szukanie sprawdzonych fachowców. Każdy, kto kiedykolwiek musiał korzystać z usług firmy remontowej dobrze wie, jak trudno znaleźć w pełni kompetentnych i rzetelnych fachowców. Wielu osobom naprawdę trudno sobie wyobrazić wygląd wnętrza, stąd standardem już jest tworzenie przez projektantów wizualizacji wnętrz. Kompleksowa praca architekta zawiera pełny projekt techniczny i kolorystyczny, który przekazuje się wykonawcom. Ważne jest też, że niektórzy projektanci oferują autorski nadzór nad projektem. W takiej sytuacji na pewno jego realizacja przebiegnie sprawnie i bezbłędnie.

Koszty zatrudnienia architekta wnętrz

Ile kosztuje projekt wnętrza?
Ile kosztuje projekt wnętrza?

Zakres cenowy za projekty wnętrz jest dość zróżnicowany, ponieważ kilka czynników wpływa na ostateczną wycenę usługi. Bardzo istotny okazuje się powierzchnia jaką ma wnętrze. Stawki dokumentacji projektowania wnętrz dla dużego domu jednorodzinnego czy mieszkania są zazwyczaj niższe w porównaniu z ceną za metr kwadratowy projektu stosunkowo niewielkiego domku jednorodzinnego. W każdym razie – w przeliczeniu na metr kwadratowy, im większy dom czy mieszkanie, tym relatywnie bardziej atrakcyjne ceny projektowania wnętrz.

W wycenie projektu wnętrza zwraca się również uwagę na stopień skomplikowania prac, a także zakres współpracy.

Tańszy będzie oczywiście u architekta projekt koncepcyjny, obejmujący jedynie propozycje optymalnego rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia w co najmniej w dwóch wariantach, kompletne rysunki branżowe i techniczne, a także wizualizację wnętrza. Dla bardziej wymagających inwestorów projekt koncepcyjny okazuje się jednak niewystarczający i decydują się droższą opcję, a więc kompleksowy projekt wnętrza zawierający pełną listę materiałów uwzględnionych w projekcie oraz całościowy kosztorys prac remontowo-budowlanych.

Jak to wygląda konkretnie?

Projektowanie wnętrz mieszkań o powierzchni 30 – 50 m2 oznacza wydatek rzędu 45,00 – 50,00 zł/m2, ale przy mieszkaniach większych o powierzchni 60 – 70 m2 cena projektu koncepcyjnego wynosi 30,00 – 40,00 zł/m2. Z kolei kompleksowy projekt wnętrza kosztuje u architekta od 100,00 zł/m2 wzwyż.

W przypadku domów jednorodzinnych należy liczyć się z wydatkiem 28,00 – 32,00 zł/m2 (w Warszawie będzie to nawet 40,00 zł/m2) dla projektu koncepcyjnego. Natomiast cena projektu kompleksowego wynosi 90,00 – 130,00 zł/m2. W przypadku kompleksowej dokumentacji wraz z nadzorem autorskim należy jeszcze doliczyć do stawki projektu kompleksowego około 30,00 – 50,00 zł/m2.

Samodzielne projektowanie wnętrz mieszkań i domów

Samodzielne projektowanie wnętrz
Samodzielne projektowanie wnętrz

Jeżeli już decydujemy się samodzielne stworzenie projektu wnętrz, to warto do tego zadania naprawdę solidnie się przyłożyć i na pewno nic nie robić na oko.

Pomiar

Kluczowe znaczenie ma wielkość wnętrza. Nieumeblowane zawsze wydaje się większe i dużo przestronniejsze. Dlatego należy dokonać odpowiednich pomiarów i to zarówno samego wnętrza, jak i planowanych mebli. Nie wolno przy tym zapominać, że podczas projektowania wnętrz pomieszczeń ważna jest nie tylko ich długość i szerokość, ale również wysokość jaką ma wnętrze.

Pomieszczenia małe

Pomieszczenia małe
Pomieszczenia małe

Dobrym trickiem na optyczne ich powiększenie będzie pomalowanie wnętrza farbami w jasnych barwach, które odbijają światło. Niekoniecznie musi to być biel, ale możemy także wybrać odcienie pastelowe czy delikatne szarości. Warto pamiętać, że ciepłe barwy zdają się do nas przybliżać, natomiast chłodne oddalać. Jednocześnie maksymalnie powinno się uwolnić podłogę od mebli. Lepszym pomysłem będą zamknięte szafki lub półeczki zawieszone na ścianie niż masywna komoda stojąca na ziemi. Bardzo ważne, aby na półkach zawsze panował ład i porządek. Im większy bałagan, tym większe wrażenie ścisku.

W niewielkich pomieszczeniach kiepsko zaprezentują się solidne meble drewniane i korzystniej będą wyglądać lekkie konstrukcje z metalu, plastiku i szkła. W takich pomieszczeniach możemy rozważyć zastosowanie drzwi przesuwnych, a nawet możemy całkowicie z nich zrezygnować, o ile jest taka możliwość (w łazience taka opcja nie ma racji bytu). Na oknach zaś możemy zawiesić rolety. Powiększenie przestrzeni osiąga się również poprzez błyszczące ściany i podłogi. W pokoju na podłogę możemy dać lakierowane bądź pomalowane na biało deski, w innych pomieszczeniach polerowane płytki gresowe. Dobrym pomysłem jest także zawieszenie na jednaj ze ścian dużego lustra.

Pomieszczenia bardzo duże

Pomieszczenia bardzo duże
Pomieszczenia bardzo duże

Większe pomieszczenie jest z pewnością bardzo komfortowe do mieszkania, o ile nie jest zbyt duże. Ogrom przestrzeni może wywołać wrażenie, że będziemy się czuć jak na hali dworcowej, a nie w swoim domu. Jednak i w tym przypadku można sobie poradzić. Jednym ze sposobów optycznego pomniejszenia wnętrza będzie nałożenie na ściany tapety w dość duże wzory albo pomalowanie ściany na ciemne kolory. Podobny efekt uzyska się przy poziomych pasach na ścianie.

W takich pomieszczeniach idealnie zostaną wyeksponowane wyjątkowo masywne meble z wieloma detalami dekoracyjnymi oraz duże obrazy w solidnych ramach. Z kolei należy unikać małych elementów, które nie tylko zginą w przestrzeni, ale także sprawią wrażenie, że wymarzone wnętrze jest jeszcze większe.

Pomieszczenia wyjątkowo wysokie

Pomieszczenia wyjątkowo wysokie
Pomieszczenia wyjątkowo wysokie

Jeżeli wysokość pokoju będzie większa niż standardowe 2,6-2,8 m, to możemy poczuć się trochę jak na dnie studni. Najgorzej, kiedy pomieszczenie jest jednocześnie niezbyt duże. W tym przypadku też jest kilka tricków, dzięki którym udaje się zniwelować choćby częściowo to nieprzyjemne wrażenie. Jednym z nich będzie pomalowanie sufitu oraz jednej ze ścian na taki sam kolor, z tym że powinniśmy wybierać barwę ciepłą – natomiast odcień jest bez znaczenia.

Oprócz optycznego obniżenia wnętrza uzyskuje się również delikatne jego poszerzenie, więc metoda sprawdza się także we wnętrzach wysokich, a zarazem wąskich. Innym sposobem jest pomalowanie sufitu w kolorze szarości oraz położenie podłogi drewnianej o szarawym odcieniu. Te dwie przestrzenie będą optycznie się przyciągać. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby w aranżacji zastosować dość duże płaszczyzny w jasnych barwach, aby ciemniejszy sufit nie przytłoczył całego wnętrza.

Ciekawą, a zarazem bardzo dekoracyjną metodą jest wykorzystanie sufitu podwieszanego. Jednocześnie możemy zastosować listwy sztukateryjne pod samym sufitem oraz na wysokości około 1/3 ścian. Tego typu poziome podziały również będą oszukiwać mózg, podobny efekt da przymocowanie szerokiego pasa z płyt gipsowo-kartonowych. Jeżeli wysokość pomieszczenia nie jest rażąco duża, to możemy również pomalować sufit na biało i pozostawić biały pas na ścianie, czyli, tzw. odcinkę.

Pomieszczenia niskie

Pomieszczenia niskie
Pomieszczenia niskie

W niewysokich wnętrzach sufit powinien być biały, natomiast ściany pomalowane do jego krawędzi. Warto też zastosować dwa ozdobne pasy pionowe tapety bądź w całości jakieś pionowe wzory w jasnym kolorze.

Pomieszczenia wąskie i długie

Pomieszczenia wąskie i długie
Pomieszczenia wąskie i długie

Kwestia dotyczy zwłaszcza holu i korytarzy, a w tym przypadku ciekawym rozwiązaniem będzie pomalowanie krótszych ścian ciemniejszym kolorem niż tych dłuższych. Jednocześnie na długich ścianach warto zawiesić lustra, co pozwoli uzyskać jeszcze lepszy efekt.

Projekty pomieszczenia

Projekty pomieszczenia
Projekty pomieszczenia

Po dokonaniu pomiarów, wyniki należy odwzorować w skali i narysować plan wnętrza, na którym dokładnie zaznacza się wszystkie:

Można to zrobić ręcznie na papierze albo skorzystać z jednego z darmowych programów 3d do projektowania zarówno wnętrza domu, jak i jego zewnętrznego otoczenia i ogrodu, których wybór jest spory. Nie mają one tak zaawansowanych i rozbudowanych opcji, jak te służące do profesjonalnego projektowania wnętrz i na pewno nie pozwolą uzyskać fotorealistycznych wizualizacji pomieszczeń bądź skomplikowanych dokumentacji technicznych, jednak dają określone oszczędności i stanowią nieocenioną pomoc dla osób opracowujących projekty wnętrz. Większość z nich, jak Autodesk HomeStyler czy Sweet Home 3D, umożliwia korzystanie z widoku nie tylko w rzucie 2D, ale i 3D, a także ma sporą bazę elementów koniecznych w procesie projektowym. Chodzi tutaj o elementy umeblowania, sprzętów RTV, AGD czy też armaturę. Drugi z tych programów 3d pozwala także zaplanować ścianki działowe, stworzyć projekt dla wielu pomieszczeń jednocześnie i co ważne, można wczytać plik graficzny ze skanem projektu domu, aby dokładnie go obrysować w programie (to duże ułatwienie pracy).

Sporządzony projekt wnętrza może zawierać poszczególne meble i elementy wyposażenia. Najważniejsze, aby znać dokładne ich wymiary, jeżeli mamy na oku już konkretne elementy wyposażenia. W innym przypadku można wybierać dowolne elementy z bazy online programu i przesuwać je, aż osiągniemy właściwą przestrzeń i optymalny układ.

Podział wnętrza na strefy

Konieczne jest zastanowienie się nad sposobem użytkowania wnętrza. Ważne jest przy tym, ile osób zazwyczaj będzie w nim przebywać. Kluczowy okazuje się podział na strefę dzienną i nocną. Najprościej to uczynić w domach z poddaszem użytkowym bądź w domach piętrowych. W takiej sytuacji część parterowa pozostaje obszarem reprezentacyjnym, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia i obejmuje salon, często połączony z kuchnią i jadalnią. Natomiast część nocna, a więc sypialnie z łazienkami i niekiedy garderobami, znajduje się na poddaszu bądź na piętrze. Sypialnie można urządzić zgodnie z indywidualnym gustem każdego domownika. W idealnym domu niezbędna jest także strefa gospodarcza i ona zostaje zazwyczaj zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia. Osobom, którym szczególnie zależy na ograniczeniu strat związanych z ogrzewaniem domu czy mieszkania powinny rozważyć umiejscowienie jej od strony północnej i wtedy będzie stanowić swoisty bufor cieplny dla strefy dziennej.

Niezwykle istotna jest strefa wejścia i warto zadbać o jej czytelny i przestronny układ. Duże znaczenie ma odpowiednie oświetlenie tej części domu oraz odpowiednie jej uporządkowanie. Na pewno przyda się garderoba bądź pojemna wbudowana szafa, jednak należy uważać, aby ograniczyć ilość mebli, co pozwoli uniknąć wrażenia przeładowania i bałaganu. Zdecydowanie przyjemniej wchodzi się do domu, kiedy od progu widać ład i dobrze przemyślane rozwiązania. W związku z tym, że ta przestrzeń z reguły jest stosunkowo niewielka, to warto zawiesić naprzeciwko siebie dwa duże lustra bądź identyczne lampy dające miękkie światło, a w ten prosty sposób pomieszczenie zdawać się będzie bardziej przestronne. Jeżeli zaś zależy nam na wyraźnym wyodrębnieniu strefy wejściowej, to powinno się zastosować inny materiał na podłogę niż w salonie. Z kolei pomieszczenia dzienne powinny mieć niepowtarzalny charakter i dlatego standardem jest obecnie otwarta przestrzeń.

Często też podczas projektowania wnętrz stosuje się dodatkowe przeszklenia, które sprawiają wrażenie przestronności, a zarazem ładnie doświetlają wymarzone wnętrze. W każdym razie konieczne jest maksymalne wpuszczenie światła słonecznego. To nie tylko kwestia estetyki i poczucia przestrzeni, ale także lepszego samopoczucia wszystkich mieszkańców. W przypadku małych okien koniecznie należy pozostawić je odsłonięte w ciągu dnia. Znaczenie ma nawet widok za oknem i jeżeli jest taka możliwość, to okna salonu powinny wychodzić na najładniejszy fragment otoczenia domu.

Podłogi i ściany

Wykończenie podłogi
Wykończenie podłogi – deska podłogowa

Powierzchnia podłóg i ścian stanowi tło dla całego wyposażenia, więc należy dobrze przemyśleć ich kolorystykę oraz dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Ma to kluczowe znaczenie w kontekście stylistyki wnętrza. Podłogi wykończone tradycyjnym drewnem (np. parkietem) można uznać za synonim piękna, jednak równie ciekawie prezentują się wielkoformatowe płytki gresowe, terakota, marmur bądź granit. Podczas projektowania wnętrz trzeba też pamiętać o dopasowaniu materiału do charakteru danego pomieszczenia. O ile w salonie mamy tak naprawdę pełną dowolność, to w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia i łazienka sprawdzą się jedynie materiały o małej nasiąkliwości, jak ceramika czy kamień (ewentualnie drewno egzotyczne).

Ostrożnie powinno się stosować kolorystykę podłóg. Zdecydowanie najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie posadzka monochromatyczna, która sprawdzi się praktycznie w każdej stylizacji. Jednocześnie warto pamiętać, że podłogi wykonane z lśniących i jasnych materiałów pięknie odbijają światło, więc w pomieszczeniu będzie po prostu jaśniej. Z kolei miękkie dywany i wykładziny pochłaniają światło, lecz zarazem wytłumiają też hałas. Przy układaniu desek czy paneli podłogowych należy zwrócić uwagę na kierunek linii. Te ukośne optycznie poszerzają wymarzone wnętrze, zaś pionowe, proste podkreślają jego długość i głębokość. Podobnie będzie ze ścianami – ważna jest zarówno ich faktura, jak i kolorystyka. Intensywne barwy, tynk strukturalny bądź odważne wzory tapet sprawdzą się wyłącznie we wnętrzach nieprzeładowanych meblami.

Kolory w aranżacji wnętrz

Kolory w aranżacji wnętrz
Kolory w aranżacji wnętrz

Dobór odpowiedniej kolorystyki ścian i podłóg jest wyjątkowo ważny w kontekście projektowania wnętrz. Nie wolno zapominać, że to, co na pierwszy rzut oka prezentuje się ciekawie, to po kilku godzinach może okazać się nudne, męczące bądź wręcz irytujące. Kluczowe zaś będzie stworzenie spójnej całości barwnej pomiędzy podłogą, ścianami, sufitem a meblami i innymi elementami wystroju. Oczywiście najbardziej bezpieczna jest biel i jej odcienie, która świetnie się komponuje z każdym stylem i różnymi aranżacjami. Ponadto stwarza swoistą iluzję większej przestrzeni, więc w mniejszych pomieszczeniach będzie wręcz idealna. Odcienie żółtego, pomarańczowego i czerwonego działają niezwykle pobudzająco, zaś różowy ma charakter bardzo zmysłowy. Zielony czy niebieski mogą działać kojąco, natomiast fiolet uspokajająco. Bardzo ciepłe i bezpieczne są odcienie brązu.

Kolor czarny może inspirować, ale jego nadmiar przytłacza. Projekty wnętrz bazujące wyłącznie na jednym kolorze mogą okazać się trochę monotonne, chyba że zestawimy je z ciekawymi dodatkami w innych odcieniach. Z drugiej strony podczas projektowania wnętrz należy ostrożnie zestawiać barwy kontrastowe i elementy wyposażenia, aby nie powstało wrażenie irytującego chaosu. W pomieszczeniach doskonale wyglądają barwy ziemi, które mają charakter neutralny i wprost nawiązują do naturalnej kolorystyki natury, a więc różnych odcieni ziemi, piasku, skał. Pięknie można je zestawiać z bielą, meblami z naturalnego drewna, wikliny, rattanu i oczywiście z roślinnością.

Nadają się zwłaszcza do stylizacji klasycznych, ale w połączeniu z szarościami i czernią mogą nadać wnętrzom bardzo nowoczesnego, minimalistycznego też charakteru. Barwy zimne, jak turkusowy, niebieski czy szary dają wrażenie chłodu i oddalenia, więc będą idealne do mniejszych pomieszczeń, szczególnie tych zlokalizowanych od strony południowej lub zachodniej. Znakomicie też sprawdzają się w gabinetach, ponieważ sprzyjają pracy umysłowej. Barwy ciepłe, jak żółty, pomarańczowy czy czerwony optycznie skracają przestrzeń, więc szczególnie dobrze będą się prezentować w pomieszczeniach większych zorientowanych na stronę wschodnią bądź północną. Jeżeli mamy problem z wyborem odpowiedniego koloru, to można skorzystać z porady projektanta wnętrz albo zastosować najbardziej bezpieczne rozwiązania na bazie bieli i kolorów ziemi. Interesujące efekty można również uzyskać poprzez pomalowanie jednej ze ścian na inny kolor, aczkolwiek trzeba wtedy uważać z dopasowaniem mebli i dodatków.

Taki zabieg na pewno pomoże walczyć z monotonią. Ściana przykuje wzrok, więc warto przy niej ustawić sofę lub telewizor w salonie albo stół w jadalni. Natomiast podłoga najlepiej, kiedy jest monochromatyczna. Pamiętajmy, że kolorystyka wnętrza jest podstawą i to do niej należy dobierać meble, rodzaj oświetlenia oraz dodatki tak, aby wszystkie elementy wzajemnie się uzupełniały kolorystyczne.

Harmonia i wygodna komunikacja

Wnętrza powinny zostać urządzone z rozwagą i dużą dbałością o kojącą nasze zmysły równowagę. Ważne, aby żadne pomieszczenie nie zostało przeładowane nadmiarem mebli czy też detali dekoracyjnych. Zbyt duża ilość mebli nie tylko męczy wzrok i sprawia wrażenie bałaganu aranżacyjnego, ale także utrudnia codzienne użytkowanie pomieszczenia. Bardzo łatwo na nie wpadać. Trzeba również zwrócić uwagę, aby meble lekko odsunąć od ścian i zarazem wzajemnie od siebie. W ten sposób uzyskuje się efekt przestronności, unika chaosu i stwarza jakże czytelną hierarchię pomiędzy tłem a meblami. Przy tworzeniu projektu wnętrza należy wyznaczyć jeden punkt ogniskowy i w stosunku do niego zwracać przodem największe meble. Takim punktem może być kominek czy telewizor, ale także okno. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się ekran, to konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy nim a siedziskiem, która powinna wynosić trzy razy więcej niż przekątna ekranu. W innym przypadku szybko będzie się męczył wzrok.

Ustawianie mebli zaczyna się oczywiście od tych największych i najważniejszych jak sofa w salonie bądź łózko w sypialni. Ważny jest przy tym kierunek przepływu osób w pomieszczeniu, czyli droga pomiędzy drzwiami – na owym szlaku lepiej nie umieszczać żadnych mebli. Doświadczeni projektanci uważają, że zdecydowanie najprościej urządzić sypialnię, ponieważ w niej jest najmniej mebli i wystarczy jedynie zadbać o swobodne przejście przed łóżkiem i po jego bokach, a także o odpowiednie oświetlenie. Znacznie większy problem jest z łazienką i kuchnią – to dlatego lepiej aby projekt kuchni czy łazienki opracował architekt wnętrz. Kiepskie rozwiązania w zakresie funkcjonalności w dużym stopniu ograniczają komfortowe użytkowanie łazienki czy kuchni.

Warto przyłożyć się też do dobrego projektu salonu, który przecież zajmuje centralną część domu. Bardzo ważne będzie odpowiednie umiejscowienie wejścia do niego, które wprost determinuje sposób ustawienia wszystkich mebli i sprzętów, a jednocześnie wpływa na to, jak się w nim poruszają domownicy. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się lokalizacja wejścia naprzeciw okien bądź drzwi wychodzących na ogród. Znacznie gorzej, kiedy wchodzi się do salonu prosto na ścianę, co od razu stwarza wrażenie jego pomniejszenia. Obecnie bardzo modne są kuchnie otwarte na salon albo zastosowanie wyspy kuchennej. Trzeba jednak mieć świadomość, że codzienne gotowanie może przeszkadzać osobom oglądającym telewizję czy słuchającym muzyki. To nie tylko kwestia zapachów, ale przede wszystkim hałasów wytwarzanych przez urządzenia kuchenne, jak okap, zmywarka czy czajnik elektryczny. W takiej sytuacji warto rozważyć zaprojektowanie jakiejś ścianki działowej albo postawienie eleganckiego parawanu, który chociaż częściowo zniweluje pewne niedogodności.

Projektowanie wnętrz: wybór stylu

Wybór stylu wnętrza
Wybór stylu wnętrza

Przy wykonywaniu projektu konieczne jest konsekwentne trzymanie się zasad wybranego stylu aranżacji. Nie ma nic gorszego niż chaos kompozycyjny w tym zakresie. Wszystkie elementy, a więc zarówno kolorystyka, jak i dobór materiałów, mebli, oświetlenia czy dodatków musi tworzyć jedną całość. Do wyboru jest tak naprawdę kilka koncepcji i warto dobrze przemyśleć, w jakiej stylistyce będziemy się czuć najlepiej.

Projekt wnętrza w stylu klasycznym

Można powiedzieć, że ma ponadczasowy, niepowtarzalny charakter i zawsze jest modny. Wyróżnia się wielką dbałością o jakość wszystkich elementów, niezwykłą wprost harmonią i estetyzmem. Ściany będą w kolorach naturalnych, na podłogach zaś drewno bądź kamień. Meble również drewniane, raczej masywne, często z bogatymi zdobieniami i okuciami. W klasycznym wystroju nie może zabraknąć eleganckich, mosiężnych lamp, obrazów w zdobionych ramach, udrapowanych tkanin oraz roślin doniczkowych.

Styl minimalistyczny w projektowaniu wnętrz

Styl minimalistyczny
Styl minimalistyczny

Styl nowoczesny bardzo popularny wybór w ostatnich latach, którego wyróżnikiem jest neutralna kolorystyka, głównie w odcieniach bieli i szarości, niekiedy z mocniejszymi akcentami barwnymi. Do tego proste kształty mebli, często w geometrycznych wzorach i bez ozdobników. Często wykorzystuje się metal, szkło, ale także kamień i drewno. Jeżeli w stylistyce dominuje beton, metal i szkło w różnych odcieniach szarości, to często mamy do czynienia z odmianą stylu minimalistycznego, czyli stylem industrialnym.

Projekt wnętrz w stylu skandynawskim

Również chętnie wybierany styl, który świetnie łączy ducha klasycznych pomieszczeń z klimatami nowoczesnymi. Charakterystyczne dla tego stylu będzie połączenie naturalnego drewna z bielą, stąd nawet podłogi i meble drewniane pomalowane są  zwykle na biało. W stylu skandynawskim zwraca się też szczególną uwagę na liczne punkty świetlne, które mają nadać całej kompozycji ciepła oraz proste elementy dekoracyjne, jak obrazki w zwykłych ramkach oraz rośliny.

Styl kolonialny w aranżacji wnętrza

To ciekawa propozycja dla miłośników mebli stylizowanych na te z dawnych kolonii. Są to zazwyczaj meble z drewna egzotycznego bądź rattanu w ciekawych i rzadko spotykanych formach oraz ciemniejszym wybarwieniu. Takie meble idealnie komponują się z ciepłymi barwami ścian oraz elementami dekoracyjnymi charakterystycznymi dla krajów afrykańskich lub azjatyckich.

Projektowanie wnętrz w stylu rustykalnym

Bardzo popularny wśród miłośników natury. Ściany zdobi się tynkiem gipsowym lub wapiennym pomalowanym na kolory ziemi, na podłodze obowiązkowo olejowane albo impregnowane i bejcowane deski w jasnym odcieniu, a do tego proste meble z drewna, wikliny lub rattanu. Nikogo tez nie zdziwią suszone kwiaty lub zioła zawieszone nie tylko w pomieszczeniu kuchennym.

Projekt wnętrza – styl art déco

Wnętrze styl art déco
Wnętrze styl art déco

Znany jest także jako styl lat 20. i 30. Wyróżnia się prostymi, a zarazem dość masywnymi meblami o harmonijnych kształtach, żakardowymi lub welurowymi obiciami i detalami o nieco kubistycznych formach. Dominują dość wyraziste kolory.

Styl eklektyczny w aranżacji wnętrz

Styl eklektyczny w aranżacji wnętrz
Styl eklektyczny w aranżacji wnętrz

To raczej trudny styl, ponieważ łączy meble charakterystyczne dla dawnych epok z nowoczesnymi meblami i wykończeniami. Kontrast jest zamierzony, ale wymaga dużej ostrożności, aby nie przesadzić.

Projektowanie wnętrz – oświetlenie i dodatki dekoracyjne

Aranżacja wnętrz dekoracje
Aranżacja wnętrz dekoracje

Przy samodzielnym projektowaniu wnętrz jakże łatwo skupić się na kolorach i meblach, a zapomnieć o dobrym oświetleniu domu. Odpowiednia ilość punktów świetlnych ma kluczowe znaczenie dla komfortu przebywania w pomieszczeniu, ale także podkreślenia elegancji wnętrza. Na pewno nie wystarczy jedynie oświetlenie górne jak żyrandole i niezbędne okazują się kinkiety czy lampy stojące. Niepowtarzalny charakter oświetlenia powinno się również dobrze wkomponować w stylistykę pomieszczenia. Chodzi tutaj zarówno o rodzaj oprawy, jak i barwę światła. Równie istotny będzie dobór elementów dekoracyjnych. Wiele osób decyduje się na mniejsze lub większe obrazy zawieszane na ścianach. Warto dopasować ich rozmiar do wielkości pomieszczenia, a także zawiesić je na prawidłowej wysokości. Środek obrazu powinien znaleźć się 150 – 160 cm od podłogi. Zawieszony zbyt nisko lub za wysoko zaburzy proporcje. Jeżeli obraz ma zawisnąć nad stołem, sofą czy komodą, to musi być węższy niż ten mebel – najlepiej, gdy stanowi maksymalnie 2/3 szerokości mebla i zostaje zawieszony 20 – 30 cm nad nim. Na pewno nie warto przesadzać z ilością dodatków. Nadmiar dekoracji i akcentów ozdobnych nie tylko przytłacza, ale sprawia wrażenie chaosu. Ponadto jest trudny do utrzymania w czystości.

Projekty wnętrz kosztorys

Niby rzecz oczywista, ale można o tym zapomnieć. W tym przypadku przyda się kalkulator i dokładne przeliczenie wszystkich kosztów. Lepiej na etapie sporządzania projektu zorientować się, czy na pewno mamy wystarczające środki na jego realizację. W razie czego można dokonać pewnych korekt.

Jakie błędy zdarzają się przy samodzielnym projektowaniu wnętrz?

Błędy popełniane przy samodzielnej aranżacji przestrzeni
Błędy popełniane przy samodzielnej aranżacji przestrzeni

Zwrócenie uwagi na estetykę kosztem funkcjonalności

Dom ma przede wszystkim służyć do komfortowego mieszkania w nim i dlatego punktem wyjścia przy sporządzaniu projektu musi być funkcjonalność. Jaki sens ma zakup najmodniejszych lub wyjątkowo oryginalnych krzeseł, na które można jedynie patrzeć, gdyż dłuższe siedzenie zawsze powoduje jedynie dyskomfort? Owszem, można zdecydować się na jakiś jeden designerski mebel, ale trzeba mieć na uwadze kwestię praktyczności. Przy okazji warto pamiętać, że piękne stylizacje z prasy wnętrzarskiej mogą zachwycać swoją elegancją, jednak niekoniecznie nadają się do przeniesienia w prozę codziennego życia. Chyba że ktoś traktuje dom jak hotel, to wtedy nawet wanna umieszczona na środku pokoju nie będzie raczej przeszkadzać. W innym przypadku konieczne będzie wybieranie mebli czy oświetlenia pod kątem użyteczności, co przecież nie oznacza rezygnacji z walorów estetycznych.

Przesadna inspiracja innymi projektami i aktualnie obowiązującymi trendami To bardzo ważne, aby dopasować daną koncepcję do swojego gustu oraz potrzeb. Bezmyślne kopiowanie pewnych pomysłów i kierowanie się wyłącznie modą niekoniecznie jest dobrym sposobem na wykreowanie funkcjonalnego wnętrza idealnego do codziennego życia domowników. W końcu dom czy nasze mieszkanie urządza się co najmniej na kilka lat i raczej nikt nie będzie miał czasu, ochoty, a także pieniędzy do nieustannych zmian. To dlatego nie ma większego sensu uleganie przemijającym czasami szybko trendom. Lepiej zdecydować się na dość naturalne w stylistyce i kolorystyce rozwiązania. Duży telewizor na ścianie może kusić, ale w niewielkim pomieszczeniu będzie prezentować się przytłaczająco, a ponadto sprawi problemy z wygodnym oglądaniem tego, co na ekranie ze względu na zbyt małą odległość od niego.

Z kolei ogromny stół w jadalni sprawdzi się jedynie przy dużej rodzinie bądź często przychodzących gościach. W innym przypadku lepiej zainwestować w mniejszy gabarytowy stół z funkcją rozkładania. To są takie detale, które jednak decydują o tym, czy będzie się wygodnie mieszkać i to w wystroju odzwierciedlającym w pełni charakter i styl życia domowników.

Zbyt duże nagromadzenie mebli bądź niewłaściwe ich ustawienie

Oczywiście nawet wnętrza utrzymane w stylu minimalistycznym potrzebują określonej liczby mebli, jednak trzeba uważać, aby nie przesadzić. Każde pomieszczenie wymaga trochę przestrzeni, więc chybionym pomysłem będzie ustawianie krzeseł, stolików czy kartonów we wszystkich wolnych miejscach. W ten sposób nie tylko utrudni się swobodne przemieszczanie się pomiędzy meblami, ale także optycznie się zmniejszy wnętrze i nada mu bardzo chaotyczny wygląd. Ta uwaga dotyczy również ścian, które nie trzeba obwieszać wieloma obrazami czy plakatami, aby uzyskać ciekawy efekt. Bardzo częstym błędem jest także dosuwanie wszystkich mebli do ściany, co skutkuje powstaniem dziwnej pustki pośrodku danego wnętrza. Warto trochę pokombinować z lokalizacją mebli, jeżeli tylko układ oraz wielkość pomieszczenia na to pozwala.

Za mało źródeł światła

Pomieszczenia niedostatecznie oświetlone w dużym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie w domu i pogarszają nastrój domowników. Nieodpowiednie oświetlenie obniża też estetykę wnętrza. Liczy się nie tylko ilość punktów świetlnych, ale także jakość światła. Warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku łazienki, kuchni i miejsca do pracy.

Nieodpowiednie materiały, kolory i elementy wyposażenia

Przy projektowaniu wnętrz należy pamiętać, że w domu z reguły spędza się kilka godzin dziennie. Na pewno ma to kolosalne znaczenie w kontekście wyboru odpowiedniej kolorystyki.

Odważne i bardzo wyraziste kolory bądź faktury mogą kusić, ale czy rzeczywiście są odpowiednie na co dzień?

Jeżeli ktoś w domu szuka przede wszystkim harmonii i odpoczynku, to powinien wybierać w miarę delikatne barwy. Krzykliwy odcień czerwieni sprawdzi się pewnie na bluzce, ale ściany tak pomalowane mogą po jakimś czasie wywołać frustrację, chyba że ktoś potrzebuje nieustannej adrenaliny i pobudzania.

W przypadku kuchni czy łazienek koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie materiały. Zbyt nasiąkliwe bądź mało wytrzymałe na pewno nie pozwolą na stworzenie bezpiecznej przestrzeni i wygodne użytkowanie tych pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Równie istotne są gabaryty mebli i sprzętów, które nie mogą być ani zbyt masywne, ani też za małe.

5 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Cassandra

A ja właśnie wierze w takie rzeczy:) I trochę mi głupio było o tym mówić firmie projekt która robiła mi renowacje wnętrz… ale nawet się nie śmiali 😀 Okazało się, że jedna architektka siedzi w temacie i pomogła mi poukładać meble, wybrać dodatki i nawet zaprojektować szafę!

Mag

Minimalizm w meblach i postawienie na akcenty kolorystyczne oraz dodatki sprawiają, że w takich wnętrzach czuje się najlepiej. Funkcjonalne meble i dodatki ożywiające mą przestrzeń udało mi się świetnie dobrać Mają spore portfolio, szybka dostawę wprost pod drzwi, a co najważniejsze są dobre jakościowo.

Wiktor

Super artykuł, dobrze widzieć ludzi, którzy interesują się dsignem 🙂

Natallia

Podoba mi się styl autora, ale w kilku miejscach argumentacja mogłaby być mocniej podparta danymi empirycznymi.

Ruslan

Tekst doskonale uzupełnia moją wiedzę,, polecam