Lampy stojące: rodzaje, cena i parametry lamp podłogowych

Lampy stojące
Lampy stojące

Lampy stojące na dobre rozgościły się w polskich domach. Pojawiają się w salonach, sypialniach, gabinetach czy holach, ale też w pokojach dziecięcych czy młodzieżowych. Lampy stojące są źródłem dodatkowego, bocznego światła, ale też efektowną ozdobą wnętrza. Umiejętnie dobrane lampy stojące, dodają wnętrzu klasy i charakteru. Lampy podłogowe łączą funkcjonalność i estetykę. Pozwalają wyszczególnić w domu strefy, jak kącik do czytania, miejsce do pracy czy przytulny salon do przyjmowania gości. Z racji swojej mobilności są bardzo praktyczne, bo mogą zmieniać swoje przeznaczenie. Czasem pełnią rolę typowo dekoracyjną, innym razem pomagają doświetlić wnętrze czy zbudować klimat, przez zastąpienie górnego światła tym delikatniejszym, bocznym.

Jak wykorzystać lampy stojące do aranżacji wnętrz? Gdzie warto postawić lampy stojące w domu jednorodzinnym? Jak je wybrać i gdzie kupić, by dobrze sprawdziły się w swojej podwójnej roli: źródła światła i stylowej ozdoby?

Najważniejsze parametry lamp stojących

Najważniejsze parametry lamp stojących
Najważniejsze parametry lamp stojących

Wybór lamy stojącej to wbrew pozorom nie łatwe zadanie. Oferta sklepów jest ogromna, a lampy różnią się nie tylko stylem czy ceną, ale przede wszystkim parametrami wpływającymi na wygodę korzystania z nich. Nie ma jednej lampy odpowiedniej dla wszystkich – parametry zawsze należy dobierać do indywidualnych potrzeb, na które wpływa m.in. funkcja, którą ma pełnić oświetlenie czy preferencje konkretnej osoby.

Jakie są najważniejsze parametry lamp stojących? Po pierwsze, istotna kwestia to wielkość lampy oraz rodzaj klosza. Lampa musi dobrze wkomponowywać się we wnętrze, nie powinna utrudniać poruszania się po nim swoimi niepasującymi do wielkości pomieszczenia gabarytami. O ile w dużych wnętrzach można zaszaleć z większymi, rozłożystymi lampami stojącymi, o tyle w małych pokojach lepiej postawić na niedużą, praktyczną lampę stojącą, która będzie łączyć styl i funkcjonalność. Jeśli chodzi o klosz, również należy zastanowić się nad funkcją lampy. Ta do czytania powinna mieć źródło światła skierowane w dół, by dobrze oświetlała strony książki. Lampa raczej dekoracyjna, wykorzystywana do tworzenia nastroju czy dodatkowego oświetlenia, nie może emitować mocnego, rażącego światła. W tym przypadku dobrze sprawdzi się klosz, który rozproszy światło i doda mu miękkości. Dodatkowo abażur będzie pełni także rolę ozdobną. To detal, którzy przyciąga spojrzenie i kojarzy się z przytulnością.

Istotnym parametrem, jeśli chodzi o lampy stojące w domu jednorodzinnym jest także źródło światła. Do wyboru są klasyczne żarówki oraz oświetlenie LED. Rosnącą popularnością, przede wszystkim ze względu na energooszczędność, cieszy się to drugie rozwiązanie, ale w sprzedaży nadal są także żarówki, dla tych którzy wolą to, co tradycyjne. Ważne jest jednak, by zarówno w przypadku żarówek jak i technologii LED, dobrze dopasować temperaturę barwową.

Światło ciepłe (temperatura poniżej 3900 Kelwinów) wprowadza atmosferę, ale jest zbyt ciemne do czytania. Dobrze sprawdzi się w sypialni czy pokoju dziecka, gorzej w gabinecie. Idealnie nada się do lamp o charakterze typowo dekoracyjnym, na przykład w holu. Emitując ciepłe, żółte światło ułatwi wypoczynek i wyciszenie. Taką lampę można włączyć wieczorem, wypoczywając w salonie czy będąc w sypialni i szykując się do dnu.

Światło zimne (temperatura powyżej 4600 Kelwinów) pobudza i dobrze doświetla, to najlepszy wybór, jeśli chodzi o oświetlenie do pracy. Będzie jednak za mocne tam, gdzie nie chcemy się motywować do działania, a raczej zrelaksować. Kompromisem między jednym a drugim jest światło neutralne (temperatura między 4000 – 5000 Kelwinów) – jest jaśniejsze, mniej żółte niż światło ciepłe, ale nie tak ostre jak światło niebieskie. Ta opcja jest najlepsza do salonu, gdzie boczna, stojąca lampa ma służyć zarówno do czytania, jak i jako dodatkowe, wprowadzające nastrój oświetlenie podczas domowych przyjęć czy wieczoru spędzanego w gronie najbliższych. Lampa z neutralnym odcieniem światła będzie pasowała również do pokoju dziecka czy nastolatka, bo posłuży i w nocy, i na przykład do czytania, i podczas układania puzzli, grania w planszówki czy w czasie zabawy na dywanie.

Funkcja lamp stojących w aranżacji wnętrz

Funkcja lamp stojących w aranżacji wnętrz
Funkcja lamp stojących w aranżacji wnętrz

Lampy stojące w domu jednorodzinnym pełnią bardzo różne funkcje. Są źródłem dodatkowego oświetlenia, ale i istotnym elementem dekoracyjnym. Pojawiają się w różnych pomieszczeniach, wzbogacając je i zwiększając ich funkcjonalność.

Każdy doświadczony architekt wnętrz wie o tym, że dobrze urządzone wnętrze oznacza zróżnicowane źródła światła. Lampy są ponadczasową, jedyną w swoim rodzaju dekoracją, ale przede wszystkim im jest ich więcej, tym łatwiej sterować ilością i natężeniem światła. Nie zawsze górne oświetlenie jest bowiem najbardziej pożądane. To dobrze się sprawdza podczas pracy czy porządkowania przestrzeni, za to jest mniej komfortowe, jeśli chodzi o relaks. Szybko męczy, ale też bywa niewystarczające, jeśli chodzi o pracę przy biurku czy czytanie. Dlatego planując aranżację dowolnego pomieszczenia – od salonu, przez sypialnię, po pokoje dziecięce, gabinet czy nawet przedpokój – warto przewidzieć kilka różnego typu lamp.

Lampy stojące są jednymi z najchętniej wybieranych, bo łatwo nimi sterować i zmieniać ich funkcje. Mogą towarzyszyć górnemu oświetleniu i jeszcze lepiej doświetlać pomieszczenie, ale mogą też stać się głównym źródłem światła, kiedy domownikom zależy na delikatniejszym, bardziej przytłumionym oświetleniu, np. wieczorem podczas oglądania telewizji. Lampa stojąca idealnie nada się do czytania, gier planszowych czy nastrojowej kolacji. W gabinecie posłuży do pracy, a w pokoju dziecka – przyda się podczas wieczornego czytania książeczek i zapewni poczucie bezpieczeństwa podczas zasypiania, jednocześnie nie pobudzając.

Sklepy oferują obecnie lampy stojące do domów jednorodzinnych i bardzo różnej estetyce. To zarówno minimalistyczne lampy o prostej, ale intrygującej formie, jak i lampy klasyczne, z eleganckimi kloszami czy starannie wykonanymi zdobieniami. Nie brakuje również stylowych lamp w estetyce glamour czy wykonanych z naturalnych materiałów lamp stojących w stylu boho. Na uwagę zasługują także lampy stojące loftowe, skandynawskie czy orientalne.

Urządzając wymarzone wnętrza, warto wykorzystać lampy jako element dekoracyjny. W dzień lampa będzie zachwycać oryginalnym kształtem czy dopracowanym wykończeniem, wieczorami zapewni dodatkowe źródło światła. Pomoże stworzyć w domu przytulną, ciepłą atmosferę. Przyda się zarówno na co dzień, jak i podczas szczególnych okazji. Boczna lampa to jeden z najlepszych sposobów na nastrojowe oświetlenie podczas kolacji z drugą połówką czy w czasie domowego przyjęcia. Także na co dzień, delikatne boczne światło z lampy stojącej pomoże się zrelaksować po ciężkim dniu: ułatwi wyciszenie, nie rażąc tak jak standardowe oświetlenie górne.

Gdzie warto postawić lampy stojące?

Gdzie warto postawić lampy stojące?
Gdzie warto postawić lampy stojące?

Zarówno projektowanie, jak i urządzenie domu to długi i skomplikowany proces, podczas którego trzeba podjąć wiele decyzji. Jedną z nich jest ilość i rodzaj lamp w każdym pomieszczeniu, od kuchni, przez łazienkę, po salon, sypialnię czy pokoje dziecięce albo garderobę. O ile górne światło to oczywistość, dobór dodatkowego oświetlenia może budzić wiele wątpliwości. Dlaczego warto pamiętać o lampach stojących w domu jednorodzinnym? Gdzie przydadzą się najbardziej? Jak je ustawić, by cieszyły oko, ale też dobrze pełniły swoją podstawową funkcję, jaką jest doświetlenie pomieszczenia?

W domu jednorodzinnym lampy stojące mogą przydać się w wielu miejscach. Zaczynając od wejścia, warto przemyśleć zakup lampy stojącej choćby to holu. To bowiem nie tylko pomieszczenie o funkcji praktycznej, ale także wizytówka domu. Elegancka lampa doda przedpokojowi klasy i sprawi, że dom będzie zachwycał od przekroczenia jego progu. Co więcej, lampa może przydać się także wtedy, kiedy górne oświetlenie będzie niewystarczające – umożliwi dokładniejsze przejrzenie się w lustrze czy ułatwi poszukiwanie płaszcza w umieszczonej w przedpokoju szafie. W przypadku holu połączonego ze strefą dzienną może stać się także oświetleniem budującym nastrój np. podczas świątecznego wieczoru czy rodzinnego przyjęcia.

Kolejne miejsce, w którym lampa stojąca wydaje się wręcz obowiązkowa, to oczywiście salon. To bez wątpienia najważniejsze pomieszczenie w domu. Służy wypoczynkowi, ale też spotkaniom z najbliższymi. Powinien być komfortowy, przytulny i elegancki. Urządzając pokój dzienny, warto zadbać o detale. Stojąca lampa doda mu klasy, a jednocześnie go nie zagraci – to jednocześnie stylowy, ale i praktyczny element wyposażenia.

Gdzie umieścić lampę stojącą w salonie? W tej kwestii istnieje wiele możliwości. Po pierwsze, ta przyda się przy komplecie wypoczynkowym – w czasie czytania, oglądania telewizji czy wylegiwania się na kanapie, wystarczy zostawić boczne światło. W większym salonie można zaaranżować specjalny kącik czytelniczy, ustawiając w nim specjalnie dobraną lampę stojącą ze strumieniem światła skierowanym w dół. Tę w razie potrzeby będzie można przesunąć także w okolice stołu, zyskując w salonie dobrze oświetlone miejsce do pracy. Oprócz tego lampy stojące można wykorzystać w salonie w celach typowo dekoracyjnych. Ustawione w rogu czy przy komodzie będą cieszyć oko i dodawać pomieszczeniu szyku. Mogą podświetlić także umieszczone na ścianie obrazy czy pomóc wyeksponować najbardziej elegancki kąt w pokoju dziennym. Wieczorami zapewnią ciepłe, nastrojowe światło. Salon nabierze wtedy jeszcze większej przytulności i stanie się prawdziwą oazą wypoczynku. Będzie można w nim odpocząć po dniu pełnym wyzwań albo spotkać się w gronie najbliższych i rozkoszować wspólnymi chwilami.

Co z sypialnią? Tutaj również warto rozważyć zakup lampy stojącej. Ta może zastąpić małe lampki nocne, ale też posłużyć jako dodatkowe oświetlenie. Przyda się zwłaszcza w kąciku do czytania albo przy toaletce. Zapewni lepszą widoczność, a ponadto ociepli wnętrze i doda mu szyku. Stojąca lampa może spełniać w sypialni różne funkcje: raz służyć jako nastrojowe, wieczorne oświetlenie, innym razem doświetlić stojące w sypialni biurko, jeszcze kiedy indziej zapewnić światło podczas porządków w szafie albo w czasie lektury przed snem. Przyda się również, kiedy w sypialni pojawi się pokój maluszka – zapewni delikatne światło, które nie będzie wybudzać dziecka, a pozwoli je na przykład przewinąć czy nakarmić.

Również w pokoju dziecięcym czy młodzieżowym może pojawić się stojąca lampa, zwłaszcza, że obecnie na rynku dostępne są modele dedykowane dzieciom, w przyjemnej dla oka stylistyce i szerokiej palecie kolorów. Lampa będzie ciekawym dodatkiem i doda wnętrzu przytulności, ale przede wszystkim zapewni dodatkowe, bardzo przydatne w pokoju dziecka źródło oświetlenia. W przypadku maluchów, które często boją się usypiać w ciemności, zapewni łagodne, ułatwiające zasypianie światło. Umożliwi wieczorne czytanie książeczek, da poczucie bezpieczeństwa. Można zapalić ją także wtedy, kiedy w nocy dziecko się przebudzi i trzeba będzie je np. uspokoić czy przebrać – lampa pozwoli to zrobić, bez niepotrzebnego wybudzania malucha, czym z pewnością poskutkowałoby zapalenie górnego oświetlenia. W przypadku młodzieży, lampa może stanąć przy biurku, łóżku czy w kąciku z fotelem, w którym nastolatek lubi się schronić przed światem, odpoczywając, słuchając muzyki, czytając komiksy czy książki. Wiele lamp dostępnych w sklepach jest tak stylowych, że dodatkowo podrasują wnętrze – to idealny, praktyczny gadżet do pokoju młodzieżowego w dowolnej stylistyce, od nowoczesnej, przez glamour, po loftową czy retro.

Także w domowym gabinecie warto postawić elegancką lampę stojącą. To świetna alternatywa dla lampki na biurko – zapewnia dobre do pracy oświetlenie, ale nie zajmuje miejsca na blacie. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzeba dodatkowego oświetlania. Można ustawić ją przy biurku, ale też przy fotelu czy pustym kącie jako ozdobę. Wnętrze z elegancką lampą nabierze stylu i będzie cieszyć oko. W tak urządzonym biurze praca stanie się przyjemnością.

Nie ma przeszkód, by zastosować oświetlenie stojące także w łazience. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli o właściwościach wodoodpornych, nadających się do łazienek. To dobry sposób na to, by to zwykle mało przytulne pomieszczenie zmieniło się nie do poznania – z chłodnej łazienki przekształciło się w stylowy, sprzyjający relaksowi salon kąpielowy. Lampa stojąca sprawdzi się zwłaszcza w dużych łazienkach, gdzie jest miejsce na elementy dekoracyjne. Można ustawić ją w wolnej przestrzeni, by za dnia cieszyła pięknym wyglądem, a wieczorem, podczas kąpieli zapewniała delikatny strumień światła wyciszający zmysły.

Lampy stojące – zalety i wady

Lampy stojące - zalety i wady
Lampy stojące – zalety i wady

Jak każdy typ oświetlenia – w ogóle każdy element wyposażenia mieszkania – lampy stojące do domów jednorodzinnych i mieszkań mają swoje zalety i wady. Warto je poznać, zastanawiając się nad tym rozwiązaniem do swoich czterech kątów. W niektórych wnętrzach lampa stojąca będzie idealną opcją, w innych lepiej z niej zrezygnować, w jeszcze innych liczy się to, by dobrze wybrać lampę i znaleźć dla niej dogodne miejsce.

Jakie są największe plusy lamp stojących? Po pierwsze, to doskonałe uzupełnienie światła górnego. Lampa stojąca zapewnia mniej jaskrawe, przyjaźniejsze zmysłom światło. Doświetla pomieszczenie, ale nie męczy oczu, emitowane przez nią światło jest znacznie przyjemniejsze w odbiorze. Światło boczne doskonale nadaje się do czytania czy pracy. Wiele z nich posiada specjalny ściemniacz, dzięki któremu można regulować natężenie światła w zależności od potrzeb – do pracy przy komputerze wybrać jaśniejsze, a podczas romantycznej kolacji to przyciemnione, bardziej nastrojowe. Dzięki dodatkowemu oświetleniu, jakim jest lampa stojąca, wnętrze zyskuje na funkcjonalności. Domownikom łatwiej sterować poziomem oświetlenia, dopasowując ilość światła do pory dnia czy aktywności. Pomieszczenie, w którym nie zastosowano żadnego oświetlenia bocznego, jest mało praktyczne. Światło górne bywa bowiem dość męczące, ale też niewystarczające na przykład do czytania, a z kolei zbyt ostre, kiedy chce się zrelaksować czy na chociażby wyciszyć przed snem. Inna zaleta lamp stojących to ich uniwersalność. Tego typu oświetlenie sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu. Pasuje do salonu, gabinetu, sypialni, pokoju dziecka czy do holu, niektórzy decydują się na nie nawet w łazience. Szeroka oferta producentów sprawia, że lampy stojące dostępne są właściwie w każdym stylu oraz kolorystyce. Dobrze dobrana lampa może stać się jednym z najbardziej nietuzinkowych, przykuwających uwagę elementów wnętrza. Dzięki niej pomieszczenie nabierze szyku i stanie się oryginalniejsze. Inny plus to fakt, że lampa stojąca łączy obie role: praktyczną i dekoracyjną. Nie jest więc typowym zbieraczem kurzu, bo przydaje się jako dodatkowe oświetlenie, ale zarazem stanowi unikatową, cieszącą oko ozdobę.

Co z wadami lamp stojących? Minusem jest bez wątpienia rozmiar. Lampa stojąca zajmuje znacznie więcej miejsca niż ta wisząca czy stawiana na stoliku albo biurku. Nie zawsze znajdzie się więc na nią miejsce, choć warto zainteresować się ofertą tych producentów, którzy pomyśleli o mniejszych przestrzeniach i oferują eleganckie lampy o niedużych gabarytach. Inna wada to ograniczony dostęp do światła. Lampa stojąca nigdy nie zastąpi oświetlenia górnego. Emitowane przez nią światło będzie docierać tylko do części pomieszczenia. Nie jest to więc alternatywa dla lampy górnej, a raczej jej dopełnienie, podobnie jak lampy na biurko czy kinkiety. Kolejna wada to słaba jakość wielu dostępnych w sklepach lamp stojących. Zdarza się, że ich konstrukcja jest słaba, a wykończenie niedbałe, przez co lampa się chybocze i stwarza ryzyko upadku, zwłaszcza, jeśli w domu są zwierzęta lub małe dzieci. Dlatego podejmując decyzję o zakupie lampy stojącej do dowolnego pomieszczenia w domu, warto stawiać na renomowanych producentów gwarantujących wysoką jakość swoich produktów.


Podsumowując, lampy stojące nie sprawdzą się zawsze i wszędzie. Na pewno nie zastąpią górnej lampy, mogą za to dobrze uzupełnić jej funkcję. Czasem pomieszczenie będzie zbyt małe, by umieścić w nim lampę stojącą, ale czasem ta będzie lepszym rozwiązaniem niż lampka biurkowa – np. gdy blat jest nieduży i ważne, by dodatkowo go nie zagracić. Marząc o przytulnym i funkcjonalnym wnętrzu, warto zadbać o różne rodzaje oświetlenia i stawiać na lampy wykonane z troską o każdy detal: stylowe i trwałe.

Ile kosztują lampy stojące?

Ile kosztują lampy stojące?
Ile kosztują lampy stojące?

Urządzanie domu wiąże się ze sporymi wydatkami. Nic dziwnego, że zastanawiając się nad wyborem oświetlenia, wiele osób będzie zainteresowanych ceną lamp – także tych stojących, zaliczanych zwykle do kategorii dodatkowego wyposażenia.

Jaki jest koszt lamp stojących do domu jednorodzinnego? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od marki, rodzaju lampy czy materiałów, które zostały użyte w produkcji. Ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku- czy kilkunastu tysięcy złotych w przypadku lamp znanych projektantów. Sporym zainteresowaniem cieszą się również klasyki designu – te potrafią sporo kosztować, choć wiele firm oferuje także inspirowane ich wyglądem współczesne lampy, które można kupić znacznie taniej.

Jakie lampy stojące do domu jednorodzinnego wybrać?

Oświetlenie to bardzo ważny element wnętrza. Lepiej nie traktować lamp wyłącznie w kategorii źródła światła. To element nie tylko funkcjonalny, ale także dekoracyjny. Lampy wpływają na odbiór całego wnętrza – nadają mu określoną estetykę, decydują o przytulności. W razie wątpliwości można skorzystać z usług architekta wnętrz albo poszukać inspiracji w magazynach wnętrzarskich czy na stronach internetowych. Także producenci lamp proponują różne rozwiązania w swoich katalogach czy na stronach firmowych. Często można podpatrzyć u nich efektowne aranżacje, które wystarczy przenieść do swoich wymarzonych czterech ścian.
Jak wybrać odpowiednie lampy stojące? W kwestii estetyki najlepiej zaufać sobie. Każdy ma swoje własne preferencje dotyczące stylu czy kolorystyki. Jednym spodobają się klasyczne lampy z abażurem, innym urokliwa lampa stojąca w stylu retro, jeszcze inni zakochani będą w minimalistycznych formach nowoczesnych lamp stojących do domów i mieszkań. Ważne jednak, by wybrane lampy stojące tworzyły spójną całość z aranżacją całego wnętrza. Spójne stylistycznie i kolorystycznie pomieszczenie odbierane jest jako urządzone z gustem i bardziej eleganckie.

Nie bez znaczenia jest także pomieszczenie, w którym ma znaleźć się lampa. W salonie przyda się taka ze źródłem światła skierowanym w dół, by można było przy niej wygodnie czytać. W sypialni czy pokoju dziecka przyda się klosz, który zmiękczy światło. Jeśli chodzi o styl, lampy z elementami szklanymi czy metalowymi, to doskonały wybór do wnętrz nowoczesnych, drewno – do mieszkania w klasycznym stylu czy do mieszkania w stylu skandynawskim, rattan czy wiklina to z kolei nieodłączny element stylo boho, aksamitny klosz dopełni za to np. salon w stylu glamour.

Przy poszukiwaniu idealnych lamp stojących do domu jednorodzinnego, należy szczególną uwagę zwrócić na jakość wykonania. Najlepiej stawiać na lampy solidne, wyprodukowane z wysokiej klasy materiałów, odpornych na zniszczenia. Lampa powinna być stabilna, by nie trzeba było obawiać się jej upadku. Plusem będzie staranne wykończenie: dbałość o detal, efektowne zdobienia czy ciekawa, przykuwająca uwagę forma. Dobra lampa nie musi kosztować fortuny: wiele atrakcyjnych i ładnie wykonanych lamp stojących w atrakcyjnych cenach można znaleźć chociażby w sieci. Dobrze wybrana lampa będzie cieszyć przez lata – zapewni światło o pożądanym odcieniu i natężeniu, ale też stanie się modną, efektowną dekoracją, dzięki której wnętrze będzie przytulniejsze. Warto szukać lamp nietuzinkowych, mających w sobie coś oryginalnego. Takie lampy stojące to prawdziwa perełka – nawet proste, mało efektowne pomieszczenie zmienią w stylowe, zachwycające klasą wnętrze.

3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ilona

Ciekawy artykuł- dobrze, że wspominacie o dobraniu odpowiedniej temperatury barwy światła. Do salonu wybraliśmy dekoracyjne lampy z ozdobnymi żarówkami z ciepłą barwą i niestety oprócz wyglądu nie jest to dobre rozwiązanie na codzienne użytkowanie- do wypoczynku jak najbardziej, ale do czytania książki czy układania puzzli totalnie się nie sprawdza.
Wybór lamp jest ogromny, ale zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję po obejrzeniu przykładowych aranżacji czy to u projektantów czy w magazynach wnętrzarskich. My zdecydowaliśmy się zakupić całą serię lamp, dzięki czemu mamy wszystko starannie dobrane i nie musieliśmy tracić czasu na szukanie lampy bocznej pasującej do oświetlenia górnego. Chciałabym dokupić jeszcze lampę stojącą, ale przy małym dziecku obawiam się o jej trwałość, a przede wszystkim stabilność, bo przy maluchu o wypadek nie trudno.

Anndi

Wydawałoby się, że po co pisać tekst o lampach podłogowych stojących, nic bardziej mylnego. Artykuł jest niezwykle pomocny i myślę, że ułatwi nieco wycieczki po dużych sklepach a artykułami do domu. Serdecznie wszystkim polecam

Sara

Tekst dostarcza dobrze zorganizowanych informacji.