Stół do jadalni: rodzaje, materiały z jakich są wykonane, ile kosztuje

Stół do jadalni
Stół do jadalni

W jadalni nie może zabraknąć stołu, czyli najważniejszego mebla, przy którym spożywa się posiłki, ale nie tylko. W zależności od metrażu pomieszczenia i wystroju, należy dobrać odpowiedni model stołu. Znaczenie ma materiał, z którego został wykonany mebel, jego wymiary, design, funkcjonalność. Obecnie nie ma jednak najmniejszego problemu ze znalezieniem idealnego stołu, można przebierać nawet w gotowych meblach lub zlecić wykonanie stołu do jadalni na zamówienie i w pełni dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb, preferencji. Warto dobrze przemyśleć swój wybór, bo będzie to długoterminowa inwestycja. Solidny i stylowy stół posłuży użytkownikom przez wiele lat.

Stoły do jadalni - rodzaje i typy
Stoły do jadalni – rodzaje i typy

Stoły do jadalni – rodzaje i typy

Rodzajów stołów do wyboru jest wiele, aż trudno zdecydować się na konkretny model, gdy jeden wydaje się być ładniejszy od drugiego. Stoły różnią się między innymi konstrukcją, funkcjonalnością. Zwykły stół będzie nierozkładany, czyli o stałej powierzchni użytkowej. Składają się na niego blat i cztery nogi. Mebel jest stabilny i trwały. Można też wybrać stoły z rozsuwanym blatem, co sprawdza się rewelacyjnie w przypadku ograniczonego metrażu. Mebel jest wyposażony w prowadnice synchroniczne, dzięki czemu można wydłużyć blat z obu stron szybko i łatwo. Dodatkowy blat chowany jest w konstrukcji, co wygląda bardzo estetycznie. Jeśli będzie trzeba pomieścić przy stole dodatkowe osoby, wystarczy skorzystać z możliwości rozsuwania, aby powiększyć powierzchnię mebla. Z kolei na co dzień będzie miał on kompaktowe wymiary, przez co nie zajmie niewiele miejsca. Inną opcją będą stoły rozkładane, czyli modele o zmiennej powierzchni użytkowej. Jest to idealna opcja, jeśli chce się zapewnić komfortowe miejsce do siedzenia na kilkadziesiąt osób. Blat może być rozsuwany w dowolną stronę, a do dyspozycji jest wiele dostawek. Co więcej, w przypadku blatów rozsuwanych asynchronicznie konstrukcja wyposażona jest też w dodatkowe nogi, co gwarantuje stabilność mebla. Możliwe staje się uzyskanie stołu w bardzo dużym rozmiarze, zapewniając sporo miejsca licznemu gronu osób.

Kolejną opcją do wyboru są stoły smart, które idealnie sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym. Cechują się wysoką funkcjonalnością i wyjątkowym designem. Stół smart może stać się nie tylko meblem, przy którym będzie się spożywać posiłki, ale też biurkiem czy nawet toaletką. Możliwe jest dopasowanie go do swoich bieżących potrzeb i preferencji. W nogach znajduje się sporo dodatkowego miejsca do ukrycia dostawek, które nie będą użytkowane w danym momencie. Po złożeniu stołu może on przypominać zupełnie inny mebel, służyć jako regał z półkami. W dowolnej chwili zmieni się go ponownie w stół o równym i nieruchomym blacie. Jeśli ktoś ceni sobie wielofunkcyjne meble, które są niezwykle wygodne w użyciu, pozwalają zaoszczędzić pieniądze i wolną przestrzeń w pomieszczeniu, to czas najwyższy rozejrzeć się za stołem smart. Ciekawą opcją, szczególnie praktyczną przy ograniczonym metrażu, jest stół montowany do ściany. Można zainstalować go na stałe lub używać jako modelu składającego się. Po złożeniu takiego stołu staje się on praktycznie niewidoczny, posłuży też jako dekoracja wnętrza. Można też pomyśleć nad zakupem ławostołu rozkładanego i podnoszonego. Mebel polecany jest przede wszystkim do domu z dziećmi. Ława może stać się funkcjonalnym stołem, co umożliwia podnoszony blat. Możliwe jest dostosowanie wysokości mebla swoich potrzeb. Po rozłożeniu uzyska się pełnowymiarowy stół. Jeśli szuka się stołu, który będzie użytkowany tylko od czasu do czasu, to zawsze można wybrać model składany. Jego przechowywanie jest niezwykle proste, wystarczy po złożeniu schować go za szafą. Wiele osób spożywa posiłki w kuchni lub przy stoliku w salonie, dlatego takie rozwiązanie może okazać się pomocne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu do jadalni?

Przy wyborze stołu należy mieć na uwadze szereg istotnych parametrów. Jednym z nich będzie dobór właściwego rozmiaru mebla. W zależności od metrażu pomieszczenia i liczby domowników, wybór padnie na inny mebel. Każdy z użytkowników musi mieć zapewnioną optymalną ilość wolnego miejsca na swobodne korzystanie ze stołu. Istotna będzie długość, szerokość, wysokość. W zależności od kształtu blatu, do pomieszczenia przy stole danej liczby użytkowników niezbędne będą konkretne wymiary mebla. Dla przykładu stół okrągły o średnicy blatu 100 cm jest w stanie pomieścić cztery osoby. Z kolei model prostokątny musi mieć już wymiary co najmniej 120 x 90 cm. Łatwo zauważyć, że przy mniejszym stole okrągłym zmieści się tyle samo osób, co przy większym w kształcie prostokątnym. Mając niewielką jadalnię, trzeba oczywiście postawić na stół o kompaktowych wymiarach, zawsze można też zdecydować się na model rozkładany, co pozwoli zaoszczędzić więcej miejsca. Największe możliwości aranżacyjne dotyczą przestronnego pomieszczenia, można śmiało wstawić do niego nawet kilkuosobowy stół. Kolejną kwestią przy wyborze stołu jadalnego jest kształt mebla, a dokładnie jego blatu.

Klasyczne stoły mają kształt prostokątny, ale nie brakuje też kwadratowych, owalnych czy okrągłych. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, których należy być świadomym przy zakupie. Znaczenie ma nawet podstawa, czyli liczba nóg i sposób ich rozmieszczenia. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli stołów, dlatego wybór nie może być przypadkowy. Powinno się zawsze mieć na uwadze dominującą stylistykę w pomieszczeniu, dobierać stół do aranżacji wnętrza. Inny mebel pasować będzie do stylu scandi, nowoczesnego, klasycznego, retro, prowansalskiego, vintage, romantycznego, glamour, japońskiego czy loftowego. Znaczenie mają walory zarówno użytkowe, jak i estetyczne. Wybierając stół do jadalni, zawsze należy zwracać uwagę na to, z jakich został wykonany materiałów, czy są one wysokogatunkowe. Do produkcji stołów sięga się nie tylko po drewno, ale też płyty pilśniowe, szkło, metal. Już samych gatunków drewna jest multum, każde wyróżnia się innym wyglądem i parametrami. Dla jednych idealną opcją będzie ponadczasowy stół z litego drewna, drudzy postawią na mebel z płyty drewnopochodnej, a inni zdecydują się na mebel z blatem ze szkła hartowanego.

Z jakiego materiału wybrać stół?
Z jakiego materiału wybrać stół?

Z jakiego materiału wybrać stół?

Do produkcji stołów jadalnianych sięga się po różnego rodzaju materiały. Meble mogą być wykonane z drewna, metalu, tworzywa sztucznego, szkła, betonu, materiałów drewnopochodnych. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego trzeba dobrze przeanalizować swoje potrzeby, preferencje, oczekiwania i możliwości finansowe. Najpopularniejsze są oczywiście stoły z litego drewna, które prezentują się bardzo efektownie. Są ponadczasowe, uniwersalne, pasują do niemalże każdej stylistyki. Solidność i wysoka wytrzymałość gwarantuje użytkowanie przez wiele lat, jeśli będzie je odpowiednio pielęgnować i regularnie konserwować. Drewno można poddawać renowacji, dzięki czemu wykonany z niej stół będzie wieloletnią inwestycją. Jeśli ktoś szuka eleganckiego stołu, to modele drewniane będą świetnym wyborem. Mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, co wpływa na kolorystykę i parametry użytkowe. Stoły drewniane są unikalne, bo nie ma dwóch takich samych kawałków drewna. Każdy różni się usłojeniem i wybarwieniem. Będzie to wobec tego oryginalny element wyposażenia jadalni. Stoły z drewna zachowują swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne przez wiele lat, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli mebel ma być intensywnie użytkowany, to powinno się wybrać model wykonany z twardego drewna, dzięki czemu będzie odporny na zarysowania i odgniecenia.

Uważać trzeba z jasnym drewnem ze względu na to, że jest podatne na nieestetyczne zaplamienia. Przebarwienia po barwiących płynach są bardzo trudne do usunięcia, czasem wręcz niemożliwe. Lepiej sprawdzi się wobec tego mebel z drewna ciemnego lub należy zabezpieczyć jego powierzchnię obrusem, bieżnikiem dekoracyjnym czy podkładkami. Minusem stołu z drewna jest konieczność konserwowania go specjalnymi preparatami. Problemem może być też mała mobilność ze względu na dużą wagę stołu, co z kolei sprawia trudności w przenoszeniu. Duży stół będzie wyglądał bardzo masywnie, co może przytłoczyć wnętrze, szczególnie jeśli nie jest przestronne. Zakup mebla z litego drewna wiąże się z wysokimi kosztami, szczególnie jeśli jest to drewno dębowe czy bukowe. W przypadku polerowanego blatu trzeba bardzo uważać z gorącymi naczyniami, bo zostanie ona zniszczona. Rozlane płyny należy niezwłocznie wycierać, bo może dojść do deformacji drewna. Wpływa na nie niekorzystnie również promieniowanie słoneczne, może zacząć się ono odbarwiać. Z drewnianą powierzchnią należy obchodzić się ostrożnie, używać do czyszczenia miękkich ścierek i delikatnych detergentów. Nie można jej szorować, jeśli nie chce się jej uszkodzić. Polerowanego drewna nie wolno czyścić preparatami zawierającymi amoniak, który znajduje się w środkach przeznaczonych do mycia szkła i lustra. Drewniany stół nie sprawdzi się w przypadku pomieszczeń o zwiększonej wilgotności powietrza.

Tańszą alternatywą są stoły wykonane z płyty MDF. Meble z płyty pilśniowej cechują się lekkością, dużą odpornością na wahania temperatur i działanie wilgoci. Jako że na stół zawsze może się coś wylać, jest to godne polecenia rozwiązanie. Stół z płyty MDF będzie odporny na zaplamienia i zarysowania, co również przemawia na jego korzyść. Kolejną opcją do wyboru jest stół szklany, który idealnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Mogłoby wydawać, że będzie podatny na stłuczenie, ale szkło hartowane jest bardzo wytrzymałe. Nie trzeba się martwić, że dojdzie do uszkodzenia przy normalnym użytkowaniu. Do jadalni świetnie sprawdzi się stół o drewnianej konstrukcji i blacie wykończonym szkłem, może być ono nawet barwione czy wzbogacone o ciekawy motyw dopasowany do aranżacji wnętrza. Oczywiście w celu zmniejszenia ryzyka powstania pęknięć i odprysków zaleca się trzymać z daleka od szklanego blatu ciężkie i ostre przedmioty. Zaletą szklanych blatów jest to, że można szybko usunąć z nich wszelkie zabrudzenia. Nie są podatne na powstawanie plam, wszystko można łatwo zmyć i nie potrzeba do tego nawet żadnych specjalistycznych preparatów. Wystarczy nawet zwykły środek, którym myje się szyby czy lustra. Należy jednak liczyć się z tym, że na szkle bardzo szybko widać wszelkie zanieczyszczenia, nieestetyczne odciski palców. Konieczne jest wobec tego regularne przecieranie powierzchni, jeśli ma się ładnie prezentować.

Stoły mogą być wykonane także z metalu, co oczywiście sprawdzi się tylko w przypadku niektórych aranżacji. W nowoczesnych, industrialnych i loftowych wnętrzach metalowe elementy wyposażenia są mile widziane. Metal jest uniwersalny, świetnie prezentuje się w zestawieniu ze szkłem, betonem, cegłą czy nawet drewnem. Stoły metalowe mogą mieć ciekawe kształty i faktury, różne kolory. Oczywiście stół nie musi być w całości metalowy, ale wyłącznie jego konstrukcja, a blat wykonany z litego drewna. W sprzedaży dostępne są także meble z tworzywa sztucznego, które również mają sporo zalet. Jedną z głównych będzie atrakcyjna cena, jest to praktycznie najtańsze rozwiązanie. Meble z tworzywa sztucznego są lekkie, przez co łatwo je przenosić. Dostępne są w wielorakich kolorach, rozmiarach i kształtach, nietrudno utrzymać je w czystości. Nie brakuje też mebli do złudzenia imitujących naturalne materiały typu drewno czy marmur. Trzeba jednak uważać, bo łatwo o kiczowatość. Problemem jest te słabej jakości surowiec, przez co nie można mówić o solidności ani trwałości. Tandetny mebel będzie podatny na zarysowania i pęknięcia. Co więcej, kiepskie tworzywo będzie blaknąć pod wpływem promieniowania słonecznego.

Jaki kształt blatu wybrać?
Jaki kształt blatu wybrać?

Jaki kształt blatu wybrać?

Bardzo ważna kwestią przy wyborze stołu do jadalni jest wybór odpowiedniego kształtu. Bardzo efektownie wyglądają stoły okrągłe, które świetnie sprawdzą się w przypadku eleganckiego wnętrza. Najlepiej prezentują się pośrodku pomieszczenia, stanowiąc główny element wystąpienia. W przypadku przestronnej jadalni sprawdzą się rewelacyjnie, ale przy ograniczonym metrażu nie będzie to jednak praktyczne rozwiązanie. Stoły okrągłe o średnicy ponad 160 cm są w stanie pomieścić minimum 8 osób. Z kolei modele o średnicy około 100 cm wystarczą dla 4 użytkowników. Kolejną opcją do wyboru będą stoły owalne, które są połączeniem mebli okrągłych i prostokątnych. W zależności od preferencji i rozmiaru mebla, można wybrać blat półokrągły lub opcję prostokątną z zaokrąglonymi rogami. Przy takim stole zasiądzie nawet 10 osób. Do jadalni można też wstawić stół kwadratowy, który poleca się przede wszystkim do mniejszych pomieszczeń. Może być on ustawiony zarówno pod ścianą, jak i pod kątem. Pozwala na optymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni w jadalni, może być też w wersji rozkładanej, dzięki czemu zmieści się przy nim nawet 6 osób. Najczęściej wybierany jest stół prostokątny ze względu na swoją funkcjonalność i ergonomię. Długość mebla może wynosić nawet 300 cm, co pozwala na usadzenie przy nim nawet 12 osób. Oczywiście nie musi on na co dzień zajmować tyle miejsca w pomieszczeniu, wystarczy wybrać model rozkładany, wyposażony we wkładkę wydłużającą.

Stoły jadalniane w wersji prostokątnej i kwadratowej są uniwersalne. Odnajdą się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od metrażu. Będą prezentować się dobrze zarówno pod ścianą, jak i w centrum jadalni. Używa się ich nie tylko podczas spożywania posiłków, ale też do pracy. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że trudno będzie mówić w swobodnej konwersacji między osobami siedzącymi po przeciwległych stronach stołu. Nie ma tego problemu w przypadku stołów okrągłych, przy których każdy się dobrze widzi i słyszy, co sprzyja kontaktom towarzyskim. Wszystkie osoby siedzące przy takim meblu mają równie wygodne miejsca. Stoły okrągłe będą świetną opcją w przypadku domu zamieszkiwanego przez małe dzieci ze względu na brak ostrych kantów. Zaokrąglony blat zmniejsza ryzyko zrobienia sobie krzywdy, szczególnie jeśli dziecko jest ruchliwe. W sprzedaży znajdują się też stoły trójkątne, ale wybiera się je stosunkowo rzadko. Będą one jednak świetną opcją w przypadku bardzo małych pomieszczeń, gdy można wyznaczyć tylko jeden róg w jadalni. Jeśli ze stołu ma korzystać tylko jeden użytkownik lub maksymalnie dwie osoby, to model trójkątny będzie wystarczający. Pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca i nadal cieszyć się komfortowym spożywaniem posiłków.

Jak dopasować rozmiar stołu do jadalni?

Wiedząc już, z jakiego materiału chce się mieć wykonany stół, należy przejść do określenia optymalnego rozmiaru mebla. Mogłoby się wydawać, że jest to coś banalnie prostego, ale w praktyce bywa z tym różnie. Wymiary stołu należy dopasować przede wszystkim do wielkości pomieszczenia. Na uwadze trzeba mieć oczywiście liczbę domowników i osób, które chce się w przyszłości przy nim ugościć. Mając duży stół, nie będzie problemu z pomieszczeniem wszystkich gości. Można zrobić domówkę czy po prostu zaprosić na rodzinny obiad z okazji świąt czy po prostu zorganizować jakąś uroczystość w domu zamiast w lokalu gastronomicznym. Oczywiście zasada jest taka, że im stół będzie większy, tym jego cena bardziej wzrośnie. Nie ma też co przesadzać wielkością mebla, jeśli nie będzie się w stanie wykorzystać w pełni jego możliwości. Duży stół zajmuje sporo miejsca, dlatego trzeba dobrze przemyśleć swoją ostateczną decyzję zakupową odnośnie wymiarów. Przyjmuje się, że dla jednej osoby siedzącej przy stole powinno przypadać co najmniej 60 cm powierzchni blatu. Tyle już wystarczy do tego, aby swobodnie się poruszać i komfortowo skonsumować posiłek. Za optymalną długość blatu uznaje się 70 cm, więc jeśli to możliwe, warto wybrać nieco większy stół.

Podczas decydowania o długości stołu należy mieć na uwadze nie tylko liczbę użytkowników, ale też miejsce na szczycie mebla. Zawsze można też postawić na stół rozkładany, dzięki czemu w dowolnym momencie będzie można zwiększyć powierzchnię blatu, natomiast na co dzień zaoszczędzi się miejsce. W przestronnej jadalni nie sprawdzi się mały stół, bo będzie słabo widoczny i wyglądać nieproporcjonalnie. Z kolei przy ograniczonym metrażu duży stół wręcz przytłoczy wnętrze, będzie niekomfortowy w użyciu, zagraci przestrzeń. Większość stołów ma 90 cm szerokości, ale w przypadku większej liczby domowników i częstego zapraszania gości zdecydowanie lepiej będzie postawić na szerszy mebel. Przełoży się to na większy komfort użytkowania i więcej miejsca do ustawienia naczyń z potrawami. Bardzo ważna jest również wysokość stołu, którą dobiera się do wzrostu użytkowników i wysokości krzeseł. Standardowa wysokość stołu wynosi 80 cm, dzięki czemu większość osób o średnim wzrośnie będzie mogła przyjąć komfortową pozycję, nie będzie trzeba garbić się podczas spożywania posiłków. Przy wyborze rozmiaru stołu trzeba uwzględnić to, w jaki sposób zostanie on ustawiony. Zaleca się, aby po odsunięciu krzesła od stołu było co najmniej 55 cm wolnej przestrzeni, ale zdecydowanie większą swobodę zapewni 20 cm więcej od krawędzi stołu. W przypadku przejścia między stołem a ścianą, należy zachować ponad 100 cm. Stół można ustawiać między aneksem a salonem, w kuchni czy w salonie w celu wyznaczenia strefy jadalnianej.

Jak dopasować kolorystycznie i stylistycznie stół do aranżacji wnętrza?

Stół stanowi zwykle główny element wyposażenia w jadalni, dlatego należy zadbać o to, aby pasował kolorystycznie i stylistycznie do wystroju wnętrza, tworzył spójną całość aranżacyjną z pozostałymi dodatkami. W przypadku pomieszczenia urządzonego w stylu skandynawskim, należy kierować się prostotą i minimalizmem w doborze mebli. Świetnie sprawdzi się stół w odcieniach bieli czy szarości, jasne odcienie drewna również będą mile widziane. Godny polecenia jest nowoczesny stół rozkładany, bez zbędnych zdobień, na czterech prostych nogach (mogą być cienkie czy nawet lekko przekrzywione). Jeśli ktoś stawia na klasykę, to idealną opcją są stoły wykonane z drewna dębowego, stylowe i ponadczasowe. Można śmiało postawić na model ustawiony na dwóch grubych nogach, pięknie przyozdobionych. Eleganckie żłobienia i dekoracyjna belka pod blatem będą wyglądać bardzo efektownie, podobnie jak podstawa na czterech kabriolowych nogach. Wiele osób decyduje się na urządzenie jadalni w stylu vintage, który można wyposażyć w stół stylizowany na minioną epokę. Możliwości jest naprawdę wiele – można postawić na stół z dekoracyjnymi elementami lub bez ozdób. W nowoczesnym wnętrzach rewelacyjnie prezentują się stoły ze szklanym blatem, można też zdecydować się na mebel wykonany z płyty meblowej o wysokim połysku. Jeśli w jadalni dominuje stylistyka loftowa, to warto wybrać stół z metalową, najlepiej czarną podstawą i drewnianym blatem.

Z kolei miłośnikom stylu boho polecić można stół wykonany z litego drewna ustawiony na zwężających się nogach. Uniwersalnym rozwiązaniem do wnętrz nowoczesnych są stoły o prostej konstrukcji, jednolitej fakturze i utrzymane w jasnej kolorystyce. Jeśli chce się stworzyć wystrój glamour czy art deco, to zaleca się zakup stołu w niecodziennej formie, w ciemnym kolorze, z wyraźnymi zdobieniami. Dekoracyjne nogi i okrągły blat będą z pewnością strzałem w dziesiątkę, podobnie jak blaty wykończone tłoczonymi rantami czy zaokrąglonymi rogami. Obecnie można przebierać w kolorach, wzorach i formach, dzięki czemu nie ma problemu z dobraniem stołu do bieżącej aranżacji wnętrza. Jeśli chce się zachować harmonię, to zaleca się dopasować design stołu do pozostałych elementów wyposażenia, postawić na jednolitą kolorystykę. Ma to szczególne znaczenie w przypadku stołu i krzeseł. Najłatwiej i najszybciej będzie kupić po prostu zestaw mebli, dzięki czemu wszystkie elementy będą do siebie idealnie pasować stylistycznie. Oczywiście można też dobrać poszczególne meble pojedynczo. Sprawdzi się to w nowoczesnych wnętrzach – należy wybierać meble na zasadzie podobieństwa lub kontrastu, w zależności od oczekiwanego efektu. Ciekawie prezentuje się przykładowo jasny stół i ciemne krzesła, co pozwala ożywić wystrój i dodać mu oryginalności. Klasyką, która sprawdzi się w każdej jadalni w nowoczesnym stylu, będzie duet bieli i czerni. Świetny efekt pozwolą uzyskać też geometryczne formy. Wystrój stanie się od razu bardziej wyjątkowy, jeśli wstawi się do jadalni stół na postumencie czy krzyżakowej podstawie. Takie niestandardowe kształty są idealną opcją dla osób stawiających na oryginalność, ceniących sobie niebanalne rozwiązania.

Ile kosztują stoły do jadalni, co wpływa na ich cenę?

W przypadku stołu do jadalni istotne są oczywiście walory użytkowe i estetyczne mebla, ale cena także ma znaczenie. Trzeba liczyć się z poniesieniem niemałych kosztów, jeśli chce się mieć mebel o ciekawym designie, funkcjonalny, solidny, o większych wymiarach. Ceny stołów jadalnianych są bardzo zróżnicowane, wpływa na nie wiele czynników: m.in. rodzaj użytych materiałów, typ stołu, jakość wykonania, wielkość, dodatkowe wyposażenie. W przypadku stołów drewnianych cena uzależniona jest przede wszystkim od gatunku drewna. Najtańsze są meble z drewna sosnowego, ale nadal trzeba wydać nawet kilkaset złotych, jeśli mebel ma być dobrej jakości. Droższe są stoły wykonane z drewna bukowego i olchowego. Pięknie prezentują się dębowe stoły, ale ich cena jest niestety relatywnie wysoka. Dębina jest bardzo twarda i łupliwa, przez co trudniejsza w obróbce, co przekłada się niestety na większy koszty produkcji.

Za stół dębowy przyjdzie zapłacić do nawet kilkuset tysięcy złotych. W przypadku ograniczonego budżetu można zdecydować się na stół do jadalni z płyty pilśniowej. Jego cena będzie zależeć przede wszystkim od jakości wykonania, grubości płyty i gęstości włókien. Stosunkowo niedrogie są stoły metalowe, które w przypadku nowoczesnego czy loftowego wnętrza będą dobrym wyborem. W połączeniu z blatem laminowanym czy fornirowanym cena wzrośnie do ponad tysiąca złotych. Mały stół do jadalni na jedną czy dwie osoby to niewielki wydatek, ceny rozpoczynają się już od dwustu złotych. Z kolei za średniej wielkości stół z możliwością rozłożenia blatu to koszt rzędu między pięćset a tysiąc złotych. Natomiast za duży stół do jadalni, przy którym może usiąść kilkanaście osób, trzeba zapłacić co najmniej pięć tysięcy złotych. Zwykle jest tak, że kupując stół w zestawie z krzesłami, uzyska się atrakcyjniejszą cenę. Decydując się na stół na wymiar, można liczyć na to, że będzie on w pełni dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji, ale jest to niestety najdroższe rozwiązanie.

FAQ

Ile kosztują stoły do jadalni?

Stoły do jadalni, tak jak inne meble, różnią się ceną w zależności od: marki, materiału z jakiego są wyprodukowane, wielkości. Nowoczesne stoły kosztują od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy.

Jakie są minusy stołu z drewna?

Stoły do jadalni wykonane z drewna muszą być konserwowane specjalnymi preparatami. Niestety, ale drewno jest podatne na nieestetyczne zaplamienia.
Przebarwienia po barwiących płynach są bardzo trudne do usunięcia, czasem wręcz niemożliwe.

Jaki stół wybrać do małej jadalni ?

Stoły do jadalni niewielkich rozmiarów muszą być funkcjonalne. Do niewielkiej kuchni idealnie nadaje się stół z rozsuwanym blatem. Na co dzień nie zajmuje wiele miejsca, a po rozsunięciu umożliwia powiększenie blatu.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Swietłana

Interesujące spostrzeżenia, aczkolwiek niektóre argumenty wydają się być mało przekonujące bez dodatkowych dowodów.