Tynk gipsowy: cena, parametry i nakładanie tynków gipsowych

Tynk gipsowy
Tynk gipsowy

Tynk gipsowy już od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tynki gipsowe idealnie nadają się  do wykończenia wnętrz pomieszczeń. Kładzione są na ściany oraz sufity.

Podstawowym autem tego rozwiązania jest możliwość uzyskania doskonale gładkich powierzchni, a sam tynk gipsowy jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Tynki gipsowe stanowią idealną bazę dla farb wewnętrznych, czy też tapet.

Warto jednak wiedzieć, że tynk gipsowy nie sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na wysoki poziom wilgoci (np. kuchni, czy też łazience).

Czym jest tynk gipsowy?

Tynk gipsowy jest mieszanką gipsu oraz kruszywa kalibrowanego. W jego składzie znajdują się również liczne dodatki uszlachetniające. Jest to m.in. wapno, czy też plastyfikatory. Warto dodać, że tynki gipsowe występują w rozmaitych formach. Wszystko zależy od ich przeznaczenia, gładkości, wytrzymałości, czy też technologii nakładania. Wiele osób uważa, że tynk gipsowy szkodzi zdrowiu. Nic bardziej mylnego. Jest to materiał naturalny, który wyróżnia się niską radioaktywnością. Tynk gipsowy naniesiony na ścianę ma porowatą strukturę. Jego właściwości odpowiadają za powstanie korzystnego mikroklimatu we wnętrzu. Wynika to z faktu, że pH stworzonej powłoki ściennej jest zbliżone do pH ludzkiej skóry. Wszystko to sprawia, że tynki gipsowe polecane są alergikom. Doskonale wchłaniają one wilgoć z powietrza, jednak równie dobrze ją oddają. Zmniejsza to ryzyko powstawania grzybów i pleśni.

Właściwości tynku gipsowego

Właściwości tynku gipsowego
Właściwości tynku gipsowego

Ogromna ilość zalet sprawia, że tynk gipsowy ręczny i mechaniczny to rozwiązanie chętnie wykorzystywane. Tynk gipsowy jest łatwy w nałożeniu. Takie wykończenie powierzchni jest bardzo estetyczne i atrakcyjne pod względem wizualnym. Plusem jest fakt, że uzyskana powierzchnia jest gładka i równa. Nie wymaga ona dalszego wykończenia. Zwykle nie ma konieczności stosowania gładzi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokryć powierzchnię farbą, czy też tapetą.

Tynk gipsowy odznacza się również wysoką uniwersalnością. Można stosować go, jako wykończenie powierzchni różnego typu. Charakteryzuje się dobrą przyczepnością. Nie trzeba obawiać się o nieestetyczne pęknięcia, gdyż jest to materiał dość elastyczny. Nawet jeśli w ścianę będziemy wbijać gwoździe, to nie musimy bać się o odpryski. Tynk gipsowy jest wytrzymały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jego długa żywotność stanowi jedną z najważniejszych zalet. Jest to rozwiązanie na długie lata, które nie wymaga poprawek. Należy pamiętać, że tynki cementowo-wapienne uważane są za trwalsze, jednak na rynku znajdziemy specjalne tynki gipsowe o podwyższonej wytrzymałości. Ich receptura jest wzmocniona, dzięki czemu można porównać ich wytrzymałość do tynków cementowo-wapiennych.

Warto wspomnieć również o znakomitych właściwościach termoizolacyjnych, ponieważ przekłada się to na niższe koszty ogrzewania. Tynki chronią przed nadmierną utratą ciepła. Kolejnym plusem jest fakt, że tynki gipsowe chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia w mieszkaniu. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia pożaru. Takie wykończeni ścian korzystnie wpływa na przyjazny mikroklimat. Para wodna jest stopniowo uwalniana, przez co wilgotność w pomieszczaniu utrzymana jest na optymalnym poziomie. Zależy on od temperatury otoczenia we wnętrzu.

Ważną zaletą tynku gipsowego jest krótki czas schnięcia. Oczywiście jest on zależny od grubości nałożonej warstwy: im grubość warstwy tynku gipsowego mniejsza, tym bardziej szybkie wysychanie tynku. Tego rodzaju materiał stanowi dobre wykończenie ścian, czy też sufitów pod płytki, tapety, czy też powłoki malarskie. Tynk gipsowy maszynowy ma kolor biały, tak więc ich malowanie jest bezproblemowe i ekonomiczne. Pokryjemy je zarówno ciemną, jak i jasną farbą i nie potrzebujemy przy tym dużej ilości emulsji. Jest to również materiał plastyczny, który z łatwością można uformować. Bez problemu możemy więc nałożyć masę, a następnie ją wyrównać. Uzyskamy powierzchnię o perfekcyjnej gładkości, co ułatwia dalszą obróbkę powierzchni. Tynk gipsowy gwarantuje wysoką izolację akustyczną, dzięki czemu hamuje on przenoszenie uciążliwych dźwięków i hałasów. Mowa tutaj o specjalnej odmianie tynku gipsowego – C3. Tynki gipsowe stosowane są nie tylko podczas budowy nowego domu, ale również remontu oraz modernizacji budynku.

Tynk gipsowy czy tynk cementowy

Wielu inwestorów staje przed dylematem: tynk gipsowy maszynowy, czy cementowo-wapienny? W pierwszej kolejności warto przeanalizować właściwości obu tych materiałów. Tynki cementowo-wapienne uważane są za tradycyjne. Nie stwarzają one  we wnętrzu przyjemnej atmosfery. Są one dość surowe i chłodne.

Tynki gipsowe mają zdolność pochłaniania wilgoci, przez co klimat w mieszkaniu nie jest zbyt suchy. Pozytywnie wpływa to na samopoczucie mieszkańców przebywających we wnętrzu.

Cement wolniej chłonie wilgoć, a jednocześnie powolnie wysycha. Wilgoć często osadza się na oknach.

Gips szybko chłodnie wilgoć, ale również szybko ją oddaje. To właśnie dlatego mikroklimat jest sprzyjający zdrowiu. Nie zapominajmy jednak o tym, że niezależnie od rodzaju zastosowanego tynku trzeba regularnie wietrzyć pomieszczenie. Zmniejsza to ryzyko powstawania grzybów na ścianach, czy też sufitach. Dobra wentylacja jest podstawą tego, aby pleśń nie osadzała się na powierzchni. Jeśli chodzi o wykończenie powierzchni po nałożeniu, to zdecydowanie wygrywa tynk gipsowy maszynowy. Ściany oraz sufit są w tym przypadku gładkie i białe. Niemal natychmiast można rozpocząć etap ostatecznego wykończenia.

Inaczej jest w przypadku tynków cementowo-wapiennych. Po nałożeniu są one nierówne, porowate oraz szare. Wymagają one dalszej obróbki, gdyż na taką powierzchnię nie nałożymy farby, czy też płytek. Można więc śmiało powiedzieć, że nałożenie tynków cementowych jest o wiele bardziej czasochłonne oraz pracochłonne. W przypadku tynków cementowych niezbędne są zwykle dwie-trzy warstwy. Problemem jest zbyt szybkie naniesienie kolejnej warstwy. Często całkowity okres nałożenia tynków wynosi od kilku do kilkunastu dni (w zależności jaki jest rodzaj i chłonność podłoża). Oczywiście można zastosować środek gruntujący, jednak gdy będzie on źle dobrany zdarza się, że powstają pęknięcia. Jeśli chodzi o tynki gipsowe, to najczęściej wymagana jest tylko jedna warstwa, jednak warstwa gruntująca jest obowiązkowa i nie można jej pominąć. Istotne jest, aby pamiętać o tym, że środek gruntujący musi być właściwie dobrany do podłoża, czyli materiału, z którego wykonana jest ściana. Wyschnięcie środka gruntującego trwa około godziny — po tym czasie można zacząć nakładać tynk gipsowy maszynowy.

Tynki cementowo-wapienne wykazują większą podatność na pęknięcia. Mogą one powstać już na samym początku lub dopiero po czasie. Sporym problemem jest okres osadzania się nowego budynku. Wtedy również mogą pojawić się pęknięcia, jednak w przypadku tynków gipsowych pojawiają się one znacznie rzadziej.

Tynk gipsowy wydajność, cena, robocizna

Tynk gipsowy wydajność, cena, robocizna
Tynk gipsowy wydajność, cena, robocizna

Tynki gipsowe uważane są za dość wydajne. To właśnie dlatego są one rozwiązaniem ekonomicznym. Przeciętna wydajność jaką można uzyskać pracując z tynkiem gipsowym wynosi około 1,5 m2/kg, jednak wszystko zależy od rodzaju materiału, a także producenta. Pamiętajmy jednak o tym, że nie ma konieczności nakładania kilku warstw tak jak w przypadku tynków tradycyjnych. Dodatkowym plusem jest to, że stworzona powłoka może być naprawdę cienka, jednak dokładnie pokryje ona powierzchnię. Przekłada się to na relatywnie niskie zużycie materiałów. Oczywiście na koszt tynkowania wpływa nie tylko cena tynku, ale również robocizna. Średnia stawka za usługi tego typu różni się ze względu na województwo. Można jednak powiedzieć, że ceny różnią się nieznacznie. Za gruntowania ścian oraz sufitu przed tynkowaniem zapłacimy około 4,50 zł/m2. Jeśli chodzi o dokładne przygotowanie ścian do tynkowania, to koszt wynosi około 9,50 zł/m2. Samo tynkowanie kosztuje średnio 20 zł/m2. Warto dodać, że nakładanie tynków gipsowych jest tańsze od nakładania tynków cementowo-wapiennych (uśredniony koszt to mniej więcej 21,50 zł/m2).

Pamiętajmy, że ceny będą wyższe, gdy doliczymy do tego zakup materiału. W takim przypadku cena nakładanie tynku (materiał plus robocizna) to około 25 zł/m2. Wiele jednak zależy od tego, jakiej jakości mieszanką zakupimy. Pamiętajmy o tym, aby nie oszczędzać na materiałach, gdyż jest to jedynie pozorna oszczędność. O wiele rozsądniej jest wybrać zaprawę od zaufanego producenta — będziemy mieć sto procent pewności, że spełnia ona wszelkie normy i standardy. Tynkowanie ścian to inwestycja na długie lata. Oczywiste jest, że zależy nam na to, aby przez cały ten okres nasze ściany oraz sufity prezentowały się w nienagannym stanie. Wpływa na to każdy szczegół m.in. odpowiednio dobrany środek gruntujący, rodzaj tynku i jego dopasowanie do podłoża, prawidłowe oczyszczenie i przygotowanie ściany, czy też fachowe nałożenie.

Gdzie stosować tynk gipsowy?

Gdzie warto stosować tynk gipsowy?
Gdzie warto stosować tynk gipsowy?

Tynk gipsowy wydaje się idealnym rozwiązaniem do każdego pomieszczenia, jednak tak nie jest. Pomimo tego, że posiada on bardzo dobre właściwości i prezentuje się estetycznie, to nie można go stosować, jako wykończenie każdej powierzchni. Nie zaleca się nakładania tynków gipsowych w pomieszczeniach narażonych na ponadprzeciętny poziom wilgotności. Odradza się więc ich stosowanie w łazience, gdzie duża wilgoć spowodowana jest częstymi kąpielami.

Tynk gipsowy nie jest również najlepszą opcją do kuchni, gdzie para wodna tworzy się podczas przygotowywania posiłków. Pomimo tego, że tynki gipsowe świetnie pochłaniają wilgoć, to sprawdzają się one jedynie w pomieszczeniach relatywnie suchych, takich jak np. salon, sypialnia, czy też przedpokój. W łazience lub kuchni może dojść do przedwczesnego zniszczenia tynków. Istnieje możliwość zastosowania tynków gipsowych w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, jednak ważne jest to, aby zagwarantować bardzo dobrą wentylację. Ponadto tynk gipsowy może zostać pokryty płytkami ceramicznymi (np. płytkami łazienkowymi), które zostaną starannie uszczelnione. Jeśli jednak nie zamierzamy kłaść w danym wnętrzu płytek, to powinniśmy zabezpieczyć tynk gipsowy poprzez zagruntowanie oraz nałożenie farby np. akrylowej.

To, czy tynk gipsowy sprawdzi się w łazience, lub kuchni zależy w dużej mierze od nas. Musimy przede wszystkim dbać o sprawną wentylację pomieszczenia. W przypadku, gdy wilgotność okresowa jest bardzo wysoka (np. bezpośrednio po kąpieli), to powinniśmy jak najszybciej ją obniżyć (np. poprzez otwarcie drzwi do łazienki). Dobrze jest również wykorzystać metalowe listwy, które ułatwiają wyprowadzenie wilgoci z kątów prostych, czy też pionów ściany. Przed nałożeniem płytek na tynk gipsowych najlepiej wykończyć powierzchnię na szorstko (mowa tu o pomieszczeniach narażonych na dużą wilgoć). Jeśli zastosujemy się do powyższych poleceń, to wykonanie tynków gipsowych w łazience lub kuchnie nie będzie niosło za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Warto jednak pamiętać, że taka opcja nie zawsze się sprawdzi. Wymaga to od nas sporego zaangażowania, jeśli chodzi o system wentylacji wnętrz.

Tynkowanie krok po kroku

Jak położyć tynk gipsowy krok po kroku
Jak położyć tynk gipsowy krok po kroku

Jak położyć tynk gipsowy maszynowy i tynk gipsowy ręczny krok po kroku? Tynki gipsowe możemy położyć samodzielnie, o ile tylko posiadamy smykałkę do prac wykończeniowych. Jest to zadanie relatywnie proste, głównie ze względu na to, że nie składa się ono z wielu etapów (tak,  jak np. nakładanie tynki cementowo-wapiennego). Pamiętajmy o tym, że podczas nakładania liczy się przede wszystkim dokładność oraz rzetelność. Każdą czynność musimy przeprowadzić staranie.

Poniżej opisano, jak krok po kroku nałożyć tynk gipsowy.

  1. Przygotuj podłoże. Jest to podstawą do tego, aby właściwe nałożyć tynk na powierzchnię ściany lub sufitu. Jeśli przygotujemy podłoże nieprawidłowo, to zmniejszymy przyczepność masy do podłoża. Tynk nie tylko nie będzie wyglądać dobrze, ale również będzie nietrwały. Może pękać lub miejscowo odpadać. Jest to bardzo ważny etap zarówno podczas nakładania tynku ręcznego, jak i maszynowego. Podłoże musi zostać odtłuszczone oraz oczyszczone w kurzu i innych zanieczyszczeń. Ponadto ważne jest to, aby usunąć resztki farby. W przypadku podłoża o wysokiej chłonności niezbędne jest jego zagruntowanie. Dobrze jest zastosować specjalną siatkę tynkarską, która zabezpiecza styki dwóch różnych materiałów przed zarysowaniami. Siatka przydaje się również, jako zabezpieczenie m.in. ogrzewania ściennego.
  2. Wykonaj zaprawę. Jeśli chodzi o maszynowy tynk gipsowy zaprawę tynkową wykonuje się przy użyciu agregatu tynkarskiego. Jest to specjalistyczne urządzenie, które skraca czas pracy. W przypadku nakładania ręcznego trzeba wsypać zaprawę do czystej wody, a następnie dokładnie ją wymieszać. Najlepiej użyć do tego elektryczne mieszadło wolnoobrotowe.
  3. Nanieś tynk na ścianę. Jeśli chodzi o tynki gipsowe maszynowe, to nakładanie masy odbywa się agregatem. Wystrzela on zaprawę na podłożę, więc pamiętajmy o tym, że musi być ona dość rzadka. Najlepiej zachować odstęp około 10-15 cm. Do nakładania tynków ręcznych wykorzystuje się pace metalowe.
  4. Rozprowadź tynk gipsowy. Zarówno przy użyciu tynków gipsowych maszynowych, jak i ręcznych musimy starannie rozprowadzić masę na podłożu. Wstępne wyrównanie powierzchni odbywa się przy pomocy narzędzia, które nosi nazwę łaty tynkarskiej typu H. Trzeba prowadzić ją pod niezbyt dużym kątem w stosunku do tynkowanej powierzchni. Po wstępnym zaciągnięciu odpowiedniej grubości warstwy tynku musimy sprawdzić stan powierzchni. Najlepiej zrobić to za pomocą poziomicy. Istotne jest, aby odchyłki od równości płaszczyzny lub pionu nie były zbyt duże. Jeśli jest inaczej, to niezbędna jest poprawka. Dokładamy świeżej zaprawy, a całą czynność powtarzamy, aż do momentu uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. Jeśli zauważymy, że tynk zaczyna powoli zastygać, to znaczy, że mamy do czynienia z fazą początkowego wiązania. Przy użyciu łaty trapezowej dokonujemy ostatecznego wyrównania. Jest to najtrudniejsze zadanie, które warunkuje efekt finalny tynkowania. Musimy więc się do tego przyłożyć.
  5. Wygładź tynk gipsowy. W pierwszej kolejności niezbędne jest piórkowanie, czyli wstępne wygładzenie tynku. Na tym etapie usuwamy wszelkie nierówności i niedociągnięcia. Możemy również zniwelować drobne błędy, które powstały podczas poprzednich etapów tynkowania. Do tego zadania niezbędna nam szpachla powierzchniowa, która nosi nazwę pióra.
  6. Usuń mleczko gipsowe. Jest to tzw. proces gąbkowania. Polega on na naniesieniu niewielkiej ilości wody, a następnie rozprowadzeniu jej. Jest to niezbędne do realizacji następnego zadania.
  7. Dokonaj ostatecznego wygładzenia. Gdy uda nam się wyciągnąć z tynku mleczko gipsowe, możemy zająć się ostatecznym gładzeniem. Należy mieć świadomość, że to, jak to zrobimy, warunkuje ostateczny wygląd powierzchni. Potrzebna będzie nam paca metalowa lub szpachla powierzchniowa.

Narzędzia, które warto mieć przez rozpoczęciem nakładania tynku to:

  • agregat tynkarski lub mieszadło elektryczne wolnoobrotowe,
  • pace metalowe,
  • łata tynkarska typu H,
  • szpachla powierzchniowa typu pióro,
  • łata trapezowa.

Najlepiej posiadać większą ilość pac metalowych, gdyż są one wykorzystywane na różnych etapach. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu na oczyszczanie narzędzia. Optymalna grubość warstwy tynku maszynowego nie powinna przekraczać 30 mm. Najlepiej, aby tynk gipsowy maszynowy był możliwe jak najcieńszy. Nałożony tynk gipsowy maszynowy można malować i tapetować po całkowitym wyschnięciu. Można również położyć na niego płytki ceramiczne.

Narzędzia do nakładania tynków
2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Erna

Wysoka jakość redakcyjna.

Miłosz

Kto ma takie tynki u siebie? Sprawdzają się?