Projekty domów piętrowych: koszt budowy, zalety i wady domu piętrowego

Budowa domu piętrowego
Budowa domu piętrowego

Projekty domów piętrowych cieszą się nieustannie dużą popularnością wśród inwestorów i doskonale sprawdzają się praktycznie na każdej działce budowlanej, bez względu na wielkość oraz kształt działki budowlanej.

Nie ma w tym przypadku takich ograniczeń, jakie zdarzają się przy budowie domów parterowych.

Dodatkowym plusem będzie także łatwość realizacji projektu, a przede wszystkim możliwość uzyskania niezwykle eleganckiej bryły, która zazwyczaj przyciąga wzrok swoją piękną elewacją.

Jak wygląda nowoczesny dom piętrowy można zobaczyć na poniższym filmie, a więcej na jego temat pod tym linkiem.

Projekt domu Dom z widokiem 6 B MG Projekt - 218.1 m2 - koszt budowy 341 tys. zł

Zalety domów piętrowych

Projekty domów piętrowych
Projekty domów piętrowych

Domy piętrowe nie są może aż tak często wybierane, jak projekty domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym, ale i tak mają dużą grupę zwolenników doceniających niewątpliwe atuty tego rozwiązania.

Uniwersalność projektu

Jest to zdecydowanie jedna z największych zalet domu piętrowego, który nie tylko nadaje się na każdy typ działki budowlanej, ale także świetnie się prezentuje w dowolnym otoczeniu.

W związku z tym, że idealnie można go wkomponować w już istniejący rodzaj zabudowy na danym terenie, to zazwyczaj wybiera się takie projekty na działki miejskie.

Można wręcz powiedzieć, że łatwiej natknąć się na dom piętrowy na działkach miejskich niż mocniej kojarzące się z sielskimi klimatami domy parterowe bądź z poddaszem użytkowym.

Taki budynek na pewno ładniej komponuje się z blokowiskami i biurowcami, jakże charakterystycznymi dla przestrzeni miejskiej.

Mała działka – duży dom

Trudno się dziwić, że domy piętrowe tak bardzo są wpisane w krajobraz większych i mniejszych miast.

Raczej rzadko zdarza się, aby działki budowlane na terenach miejskich charakteryzowały się dużą powierzchnią.

Wręcz przeciwnie, są to zazwyczaj stosunkowo niewielkie parcele, a w takich warunkach jedynie projekt domu piętrowego daje możliwość postawienia budynku o większej powierzchni użytkowej.

Dom piętrowy wyróżnia się niewielką powierzchnią zabudowy przy jednocześnie dużej powierzchni użytkowej.

Czasami jest nawet szansa na wygospodarowanie w ten sposób przynajmniej małego skrawka ogrodu, co w znacznym stopniu zwiększa komfort mieszkania.

Projekt domu piętrowego nie sprawi też większych kłopotów realizacyjnych w przypadku parceli wąskiej albo o nieregularnym kształcie.

Ciekawa bryła domu

Domy piętrowe wyróżniają się wyjątkowo zwartą, a przy tym prostą bryłą.

Nowoczesne projekty domów piętrowych mają niewiele wspólnego z beznadziejnie prezentującą się kostką, która była tak charakterystyczna dla zabudowy jednorodzinnej w czasach PRL-u.

Co więcej, mniejsza powierzchnia dachu w stosunku do powierzchni użytkowej w tego typu projektach sprawia, że propozycje domów piętrowych stają się też podstawą do budownictwa energooszczędnego|.

Projekty domów piętrowych dają wyjątkowo szerokie możliwości wyboru pod względem typu architektury, a dzięki temu naprawdę łatwo podkreślić wyjątkowość danego budynku i wyróżnić go na tle innych.

To właśnie szczególny atut tego rozwiązania, ponieważ z jednej strony dom piętrowy łatwo dostosować do postawionych wcześniej budynków, ale jednocześnie nie trzeba rezygnować z jego wyjątkowości i niepowtarzalnego charakteru.

Może nawiązywać do klimatów tradycyjnej zabudowy mieszczańskiej, w których uwypukla się elegancję i umiar albo odzwierciedlać trendy nowoczesne z odważnymi pomysłami.

Domy piętrowe można rozrysować na planie zbliżonym do kwadratu i pokryć dachem czterospadowym bądź na planie wydłużonego prostokąta z dachem dwuspadowym, który będzie wystawał poza obręb ścian.

Atrakcyjnie wyglądają również modernistyczne prostopadłościenne domy z płaskim dachem.

W domach piętrowych niezwykle łatwo zadbać o ciekawe wykończenie elewacji.

Fantastycznie wyglądają koncepcje nowoczesne z wykorzystaniem dużych przeszkleń, betonu bądź stali.

Zamontowanie w poziomie długich paneli bądź desek elewacyjnych pozwoli optyczne poszerzyć wąski, a wysoki budynek.

Warto także zastanowić się nad kolorem elewacji.

Ciemniejsza barwa na dole ładniej wyeksponuje piętro.

Jasne kolory rozświetlą bryłę i sprawią, że budynek będzie się wydawał cieplejszy, więc są doskonałym wyborem przy domach pozostających w lekkim zacienieniu.

Z kolei ciemniejsze odcienie mogą pięknie wtopić dom w otoczenie.

Ustawne pomieszczenia we wnętrzu

Wyjątkową zaletą domów piętrowych jest brak skosów, a tym samym pełna wysokość pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach.

Dzięki temu pomieszczenia wydają się przestronniejsze i nawet te zlokalizowane na piętrze mogą mieć charakter reprezentacyjny, a nie jedynie stricte użytkowy.

To zdecydowana przewaga nad projektami domów z poddaszem użytkowym.

Nie będzie żadnego problemu z optymalnym zagospodarowaniem wnętrza i z dowolnie wybranymi aranżacjami.

Co więcej, pomieszczenia na górnej kondygnacji mają okna elewacyjne, które zapewniają widok na ogród, w przeciwieństwie do okien połaciowych w projektach z poddaszem użytkowym.

Można również swobodnie wygospodarować rozległy i wygodny hol.

W domu piętrowym jest wyjątkowo łatwy dostęp do światła słonecznego.

Zaletą będzie także możliwość w miarę taniego i łatwego ozdobienia bryły.

Żadnych problemów nie sprawi wydzielenie strefy dziennej, z kuchnią, jadalnią, salonem i łazienką z WC oraz części sypialnej z dodatkową łazienką na górnej kondygnacji.

To niezwykle praktyczny podział.

Miejsce na zieleń

Dom piętrowy nie tylko zajmuje mniej miejsca na działce, więc pozostaje więcej terenu na wygospodarowanie ładnego ogrodu, ale również na części stropu parteru daje się zaplanować niezwykle estetyczne rozwiązanie, jakim jest taras zielony.

W ten sposób można nawet wliczyć powierzchnię tarasu do powierzchni biologicznie czynnej w przypadku konieczności pozostawienia określonej części działki na strefę zieleni.

Jak wygląda klasyczny dom piętrowy można zobaczyć na poniższym filmie, a więcej na jego temat pod tym linkiem.

Projekt Willa Diamentowa MGProjekt - 134.49 m2 - koszt budowy 212 tys. zł

Dom piętrowy wady

Tego typu projekty nie nadają dla osób mających jakiekolwiek problemy z poruszaniem się, więc dla osób niepełnosprawnych i starszych.

Obecne w budynkach piętrowych schody mogą również być kłopotliwe dla dużych rodzin z małymi dziećmi.

Maluchy raczej nie myślą o bezpieczeństwie, a o wypadek naprawdę łatwo.

W takiej sytuacji warto zainstalować specjalne bramki zamykające dostęp do schodów, aby dzieci korzystały z nich jedynie pod ścisłym nadzorem dorosłych.

Schody oznaczają też straty powierzchni użytkowej, są uciążliwe w codziennym użytkowaniu, a ponadto pochłaniają sporą część budżetu.

To w zasadzie podstawowa wada domów piętrowych.

Koszty budowy mogą też podwyższać większa ilość i powierzchnie stropów.

Kolejny kłopot jest związany z trudnościami, aby utrzymać stałą temperaturę na wszystkich kondygnacjach.

Górne piętra zawsze będą się mocniej nagrzewać latem, z kolei w miesiącach zimowych różnice temperatur wynikają z kolejności obiegu wody w centralnym ogrzewaniu.

Na co zwrócić uwagę przy budowie domu piętrowego?

Budowa domu piętrowego
Budowa domu piętrowego

Budowa każdego budynku ma swoje wymagania (jak pozwolenie na budowę), które należy spełnić, aby dom nie został uznany za samowolę budowlaną.

Zgodność z MPZP lub warunkami zabudowy

Postawienie domu musi zgodne z obowiązującym prawem budowlanym oraz postanowieniami zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Jeżeli na terenie danej gminy MPZP nie został uchwalony, to konieczne jest uzyskanie warunków zabudowy.

Wielkość i wygląd bryły budynku, a nawet takie detale jak kolorystyka elewacji zależą nie tylko od gustu inwestora, ale również od zapisów widniejących w MPZP bądź warunków zabudowy.

Zdarza się, że istnieją ograniczenia dopuszczalnej wysokości budynku, a to ma bezpośrednie przełożenie na ilość budowanych kondygnacji.

Wybrany projekt domu piętrowego powinien również wpisywać się w zastaną architekturę otoczenia i nie kolidować z istniejącymi już budynkami.

Kiepskim pomysłem będzie np. okazały dom w stylu dworkowym wciśnięty w bardzo wąską i małą działkę.

Funkcjonalność budynku

Na pewno należy zwrócić uwagę na funkcjonalność domu, a nie jedynie jego estetykę i wielkość.

Podstawę stanowi dobre rozplanowanie wszystkich pomieszczeń, aby układ w pełni odpowiadał stylowi życia domowników i jego potrzebom.

Trzeba także myśleć przyszłościowo.

Bywa, że po kilku latach jedno z pięter staje się w zasadzie osobnym mieszkaniem dla dorastających dzieci albo ich nowych rodzin.

Koszty eksploatacyjne

Niezwykle istotne będzie również dokładne przemyślenie wielkości budynku, szczególnie w kontekście kosztów eksploatacyjnych.

Czasami lepiej pozostawić sobie możliwość późniejszej dobudowy kolejnego piętra niż natychmiastowo postawić trzypiętrowy dom, jeżeli jedno piętro nie będzie przez wiele lat użytkowane.

Ponadto warto postawić na energooszczędne rozwiązania.

Zastosowanie najbardziej optymalnych rozwiązań architektonicznych oraz wybór odpowiednich materiałów budowlanych w dużym stopniu zmniejsza koszty użytkowania budynku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Ma to też znaczenie w kontekście zaostrzonych wymagań w zakresie termoizolacji budynku.

Przy wyborze konkretnego projektu należy pamiętać, że jego cena nie zależy od liczby kondygnacji, ale wyglądu i konstrukcji bryły czy też zastosowanych rozwiązań technologicznych.

Domy zaprojektowane w technologii tradycyjnej będą tańsze od projektów domów energooszczędnych.

Podobnie wygląda kwestia budynków z dachem dwuspadowym, które są tańsze niż bryły z dachem wielospadowym z lukarnami i podcieniami.

Możliwość zabudowy bliźniaczej

Chociaż do zabudowy bliźniaczej najczęściej wykorzystuje się projekty domów z poddaszem użytkowym, to również domy piętrowe można zbliźniaczyć.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będą projekty domów dwukondygnacyjnych.

Trzeba jedynie wybierać domy posiadające ślepą ścianę, która umożliwia połączenie jednego budynku z drugim, będącym jego lustrzanym odbiciem.

Takie połączenie jest też często stosowane przez bryłę garażu wyodrębnioną z części mieszkalnej.

Zbliźniaczenie wymaga adaptacji do warunków miejscowych, którą należy powierzyć bądź projektantowi.

Podjęcie decyzji o zabudowie bliźniaczej należy poprzedzić sprawdzeniem, czy taki typ zabudowy został uwzględniony w wypisie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego bądź w decyzji o warunkach zabudowy.

Przy zabudowie bliźniaczej bardzo ważne jest, aby właściciel drugiej połowy miał podobny gust, co zapobiegnie scysjom dotyczącym np. sposobu zagospodarowania terenu przed domem.

To wyjątkowo korzystny pomysł dla dwóch rodzin, które pragną mieszkać w bliskim sąsiedztwie, a jednocześnie zachować jakieś minimum prywatności.

Często zdarza się, że takie rozwiązanie wybierają dwa lub trzy pokolenia jednej rodziny, co pozwala na spore oszczędności.

Budowa bliźniacza umożliwia postawienie domu na mniejszej działce niż przy dwóch osobnych budynkach.

Oprócz niższych kosztów zakupu ziemi zostają też zminimalizowane koszty samej budowy, a to ze względu na połączony dach i wspólną ścianę.

Trzeba jedynie pamiętać o dobrej izolacji akustycznej wspólnej ściany.

Schody w domach piętrowych

Schody w domach piętrowych
Schody w domach piętrowych

Schody są jednym z najważniejszych elementów decydujących o komforcie mieszkania w domu piętrowym.

Przy wyborze określonego rozwiązania należy uwzględnić zarówno kwestie estetyczne, jak i bezpieczeństwo użytkowania.

Codzienne wchodzenie i schodzenie zawsze będzie dawać pewien dyskomfort, jednak dokładne przemyślenie typu schodów pozwoli na zminimalizowanie uciążliwości z tym związanych.

Na pewno nie należy oszczędzać na przestrzeni, jaką poświęci się na schody.

Owszem, oznacza to dużą stratę powierzchni użytkowej, jednak wygoda powinna stanowić priorytet.

Zbyt strome schody zwiększają ryzyko upadku, źle się po nich chodzi, a czasami mogą wręcz uniemożliwić wniesienie mebli bądź innych sprzętów na górne kondygnacje.

Warto znaleźć jakiś kompromis pomiędzy wygodą a estetyką.

Klasyczne projekty domów piętrowych lokalizują schody w pobliżu wejścia do budynku, a więc w holu albo w wydzielonej klatce schodowej.

Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć przenoszenie się dźwięków pomiędzy piętrami, a zarazem umożliwia oddzielenie części dziennej domu z kuchnią i salonem od części nocnej.

Największą wadą będą wyjątkowo duże straty powierzchni.

Można również zdecydować się na usytuowanie schodów w otwartej przestrzeni dziennej, co jest obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem.

W ten sposób nie ma potrzeby wykonania holu i oszczędza się trochę miejsca.

Schody ładnie dobrane do aranżacji wnętrza mogą stanowić jego ozdobę i jeszcze mocniej podkreślać styl domu, natomiast sprawiają pewne problemy aranżacyjne.

Ponadto ułatwiają przenoszenie się dźwięków, więc osoby przebywające na górnej kondygnacji mogą przeszkadzać tym pozostającym na dole, a ci spędzający miło czas w salonie niekiedy uniemożliwiają wypoczynek osobom znajdującym się powyżej.

Przy wyborze schodów warto pamiętać, że stopnie powinny mieć około 30 cm oraz 14-17 cm wysokości.

Ważny jest także rodzaj schodów.

Najbardziej popularne są schody dwubiegowe, które montuje się bezpośrednio przy ścianie.

To również wygodne rozwiązanie ze względu na spocznik.

Schody jednobiegowe zajmują więcej wolnej przestrzeni, natomiast pozwalają na ciekawą aranżację.

Pod nimi można urządzić niewielkie pomieszczenie np. garderobę albo biblioteczkę.

Nie mają spocznika, więc są mniej komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Przy małej przestrzeni sprawdzają się, łatwe w montażu, schody spiralne.

Nie ma przeszkód, aby je zlokalizować nie tylko przy ścianie, ale także w centrum salonu.

Ich niewątpliwym walorem jest atrakcyjny wygląd, natomiast największą wadą kiepska wygoda użytkowania.

Schody powinny być proporcjonalne do wnętrza.

Przy małej przestrzeni należy wybierać lżejsze konstrukcje.

Warto również pamiętać o precyzyjnym rozplanowaniu ich oświetlenia, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie schodów w godzinach wieczornych i nocnych.

Przy urządzaniu domu piętrowego konieczne jest takie rozplanowanie pomieszczeń, aby zminimalizować częstotliwość korzystania ze schodów w ciągu dnia.

Wybór dachu

Odpowiednia forma dachu w domu przekłada się na ostateczne koszty.

Znaczenie mają również zastosowane materiały.

W nowoczesnych projektach domów piętrowych zwraca uwagę dach plaski.

Trzeba jednak zorientować się, czy jest możliwość budowania domu z płaskim dachem na danej działce.

W niektórych gminach jest zakaz, a minimalne nachylenie połaci dachowej będzie zawarte w MPZP bądź warunkach zabudowy.

Zaletą tego rozwiązania jest świetna odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Solidnie wykonanemu stropodachowi nie zagrożą ani silne wichury, ani też gradobicie.

Dach płaski jest też prosty w budowie, ponieważ nie ma potrzeby stawiania więźby, montowania pokrycia i wykańczania poddasza płytami gipsowo-kartonowymi.

Największy problem będzie z wykonaniem precyzyjnej hydroizolacji, aby dach nie przeciekał pod naporem wody opadowej.

Płaski dach jest idealnym rozwiązaniem w budynkach energooszczędnych, ponieważ ogranicza ucieczkę ciepła.

Umożliwia też maksymalne wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej.

Coraz częściej też spotyka się innowacyjne koncepcje związane z zielonymi stropodachami, co ma charakter niezwykle estetyczny.

Równie ciekawym rozwiązaniem będzie klasyczny i bardzo prosty w konstrukcji dach dwuspadowy, który jest nie tylko bardziej ekonomicznym, ale także wygodniejszym rozwiązaniem niż dach czterospadowy.

Pod dwiema połaciami będzie też więcej miejsca niż pod czterema.

Przy dachu dwuspadowym zarówno woda, jak i śnieg mogą swobodnie spływać i nie będą zalegać, ponieważ nie ma załamań połaci.

Dach można pokryć blachodachówką, gontem lub klasyczną dachówką.

Koszt budowy domu piętrowego

Klasyczny dom piętrowy
Klasyczny dom piętrowy

Dom piętrowy na pewno będzie tańszy od domów parterowych, ale jedynie w przypadku budynków o powierzchni większej niż 150 m2.

Oszczędności mogą wynikać też z konieczności zakupu mniejszej działki, aby postawić taki dom.

Tańsze są również instalacje domowe, ponieważ nie ma przeszkód, żeby zlokalizować kuchnię i łazienkę jedna pod drugą, co nie tylko ułatwi, ale także obniży koszty dostarczenia ciepłej wody do pomieszczeń.

Nie wolno zapominać, że dom piętrowy spokojnie można budować etapowo.

Wystarczy zbudować dolną kondygnację, aby zamieszkać w budynku. Rozbudowa może nastąpić nawet po wielu latach.

Z kolei budynek piętrowy może być minimalnie droższy od domu z poddaszem użytkowym, a to ze względu na wyższe koszty budowy ścian zewnętrznych, tynków i ocieplenia.

Jednak można zaoszczędzić na izolacji stropu i na konstrukcja.

Trzeba jednak pamiętać, że liczą się również koszty eksploatacyjne, a dom piętrowy gwarantuje niższe opłaty za ogrzewanie budynku, szczególnie gdy ma charakter zwartej bryły z dachem płaskim.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lara

Imponująca dokładność w prezentacji danych. Czytanie tego bloga to czysta przyjemność i edukacja na wysokim poziomie.