Tapety na ścianę kuchni, sypialni, łazienki: tapetowanie krok po kroku

Tapety
Tapety

Jak stworzyć ciekawe i przytulne wnętrza? To pytanie zadaje sobie każdy, kto jest w trakcie urządzania czy budowy domu jednorodzinnego. Jednym z najważniejszych etapów aranżacji jest wykończenie. Ściany nadają ton całemu pomieszczeniu i stanowią tło dla mebli i elementów dekoracyjnych. Jak je wykończyć, by były stylowe i długo zachowały świeżość? Rozwiązaniem łączącym niebanalną estetykę z trwałością są tapety.

Znane już od XVI wieku, na dobre zagościły w domach – pozwalają stworzyć efektowne, intrygujące wnętrza. Wystarczy jedną ze ścian pomieszczenia pokryć oryginalnym wzorem, by całe nabrało charakteru. Jak wyglądają współczesne tapety i jakie są ich właściwości? Który typ tapety wybrać do jakiego pomieszczenia? Jak przygotować się do nakładania tapet i jak usunąć te stare, niechciane? Gdzie szukać tapety w oryginalnym wzorze? Oto wszystko, co potrzebujesz wiedzieć, by zaaranżować niezwykłe wnętrze ze stylową tapetą na ścianie.

Historia tapety – od XVI wieku po nowoczesność

Historia tapet sięga XVI wieku. Już wtedy w Europie stosowano je do ozdoby pomieszczeń. Przełomem był jednak wiek XVIII, kiedy to zaczęto sprowadzanie dekoracyjnego papieru z Chin. Tapety początkowo zdobiono ręcznie, potem do użytku weszły klocki drzeworytnicze, które ułatwiły odtwarzanie identycznych wzorów na całej powierzchni tapety. Wraz z wynalezieniem druku maszynowego, tapety kolejny raz się przeobraziły – ściany zdobiono tapetami w wielu kolorach i wzorach, ich wybór stale się powiększał. W Europie istniało wiele ośrodków produkcji tapet. Niektóre z nich zyskały sławę na całym kontynencie.

Do najsłynniejszych należały:

  • tapety francuskie,
  • tapety angielskie,
  • tapety holenderskie.

Za najbardziej renomowaną wytwórnię w Europie uznawano królewską manufakturę Réveillon w Paryżu. Projektowaniem tapet zajmowali się nie tylko rzemieślnicy.

Zajęcie to zlecano niejednokrotnie artystom z prawdziwego zdarzenia.

Do najsłynniejszych twórców oryginalnych wzorów na tapetach należeli William Morris i François Boucher.

Obecnie tapety dostępne są w wielu kolorach i wzorach.

Produkowane są nie tylko z papieru, ale również z dodatkiem innych materiałów, które podniosły ich trwałość i odporność na zabrudzenia.

Nowoczesne techniki druku umożliwiają produkcję tapet w dowolnym stylu – nie tylko pokrytych wzorami, ale również bazujących na przykład na zajęciach z domowego archiwum (tak zwane fototapety).

Rodzaje tapet ściennych

Rodzaje tapet ściennych
Rodzaje tapet

Tapeta daje ogromne możliwości aranżacyjne. W sklepach dostępne są różne kolory i wzory, od klasycznych, stonowanych, po bardzo nowoczesne, bogato zdobione. Tapety na ścianę różnią się jednak nie tylko estetyką, ale także materiałem wykonania. Ze względu na użyty surowiec tapety ścienne dzielą się na:

Tapety papieroweTo jedne z najczęściej spotykanych w sklepach. Tapety te w całości wykonane są z papieru typu duplex, który jest wielowarstwowy, specjalnie uszlachetniony pod wydruk. Tapety papierowe są dostępne w wielu kolorach i wzorach, ale ich wadą jest mała trwałość. Papier jest wrażliwy na wilgoć oraz zabrudzenia, tego rodzaju tapety należy stosować w czystych, suchych i mało narażonych na zniszczenia pomieszczeniach, jak sypialnia.
Tapety na fizeliniePapierowa warstwa jest dodatkowo wzmocniona od spodu warstwą fizeliny. Tapeta na podkładzie flizelinowym jest trwalsza, nie tak podatna na zniszczenia jak wersja papierowa. Dodatkowo tapety fizelinowe dobrze kryją niewielkie nierówności ścian, poprawiając ich estetykę. Tapety z fizeliną nadają się do stosowania w: sypialniach, salonach, pokojach dziecięcych.
Tapeta winylowaTapeta wykonana z papieru, ale pokryta cienką warstwą winylu jest znacznie bardziej trwała niż tradycyjna tapeta papierowa. Winylowe pokrycie w mniejszym stopniu pochłania ciecze i zabrudzenia, co więcej tapeta może być czyszczona przy użyciu delikatnych detergentów. Jeśli chodzi o trwałość, tapety winylowe to znacznie lepszy wybór niż tapety z papieru.
Tapety reliefoweTapety reliefowe pokryte są trójwymiarowym nadrukiem, ich powierzchnia jest wypukła i dość odporna na zabrudzenia i wilgoć. Tego rodzaju tapeta ścienna może być stosowana nie tylko w pokojach, ale również w kuchniach i łazienkach. Długo zachowuje ładny wygląd i jest łatwa w czyszczeniu.
Tapety szklaneTen rodzaj tapety powstaje z włókien szklanych. Faktura tapet szklanych jest nierówna, interesująca w dotyku. Tapety szklane są bardzo trwałe – są niepalne, odporne na wilgoć i zabrudzenia, świetnie niwelują nierówności ścian i drobne pęknięcia. Tapeta szklana może być nakładana na różnego rodzaju powierzchnie: beton, płyty kartonowo-gipsowe, drewno, metal. To jeden z najbardziej uniwersalnych i praktycznych rodzajów. Tapety szklane nadają się nie tylko do wnętrza domu, ale również do pomieszczeń użyteczności publicznej, ponieważ dobrze znoszą intensywne użytkowanie.
FototapetyFototapety to stosunkowa nowość na rynku – produkt powstały wraz z rozwojem grafiki komputerowej. Fototapety mogą powstać na tapetach papierowych lub fizelinowych, to fotografie nadrukowane na papierze. Występują zarówno w gotowych wzorach (pejzaży, zwierząt, architektury), jak i są wykonywane na życzenie, np. na podstawie zdjęć z rodzinnego albumu. Ta nowoczesna tapeta daje bardzo duże możliwości aranżacyjne, jest skutecznym sposobem na odmianę wnętrza i nadanie mu niepowtarzalnego charakteru.

Tapeta – ciekawy sposób na aranżację wnętrza

Tapeta – efektowny sposób na aranżację wnętrza
Tapeta – efektowny sposób na wnętrza

Jak wykorzystać tapety do stworzenia pięknego wnętrza?

Jedyne ograniczenie to wyobraźnia.

Tapety na ścianę dostępne są w tylu kolorach i wzorach, że odnajdą się w każdym domu.

Czasami wystarczy jedna ściana pokryta tapetą z oryginalnym motywie, żeby mieszkanie zupełnie zmieniło klimat.

Wybierając tapetę, trzeba pamiętać, by ta tworzyła spójną całość z pozostałymi elementami wyposażenia – tylko wtedy pomieszczenie będzie spójne i miłe dla oka.

Jeśli pokryte tapetą mają zostać wszystkie ściany, trzeba uważać na wzór – wybierać ten delikatny lub zastosować dwie różne tapety. Cztery wzorzyste, kolorowe ściany nadmiernie obciążyły by pomieszczenie.

Tapeta w mocne klasyczne wzory, czy w nietypowym kolorze świetnie sprawdzi się na jednej ścianie. Będzie stanowiła piękne tło dla kanapy, galerii zdjęć czy łóżka.

To częste w wyborze tapety do pokoju dziecięcego, które pomogą stworzyć wyjątkową przestrzeń.

Jaki styl tapety wybrać?

Wszystko zależy od prywatnych preferencji.

Lekko połyskliwa, gładka tapeta świetnie nada się do wnętrz klasycznych lub w stylu glamour.

Granatowe pasy nadadzą pomieszczeniu estetyki marynistycznej, a tapeta w drzewa zamieni salon w przytulną oazę na łonie natury.

Oryginalnym dodatkiem może stać się fototapeta – np. z pejzażem ulubionego miasta. Tego rodzaju dekoracja za pomocą tapety powiększy optycznie mieszkanie i sprawi, że będzie wyjątkowe i przytulne.

Gdzie kupić stylową tapetę?

Tapety dekoracyjne to możliwość zaaranżowania wnętrza jedynego w swoim rodzaju.

Mogą znaleźć się w klasycznym salonie i nadać mu elegancji albo podkreślić romantyczny wystrój sypialni.

Gdzie szukać nowych wzorów w modnej estetyce?

Możliwości jest wiele, najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość, poszukiwania wymarzonego wzoru mogą zająć trochę czasu.

Duży wybór różnego rodzaju (zarówno jeśli chodzi o technikę wykonania, jak i motywy) oferują markety budowlane.

To miejsce, w którym znajdą się zarówno bardzo eleganckie tapety do salonu czy sypialni, jak i tapety dla dzieci – w bajkowe wzory, z motywem z ulubionych dziecięcych kreskówek.

Robiąc zakupy w markecie budowlanym, warto przyjrzeć się końcówkom serii – w ten sposób za niewielkie pieniądze można całkowicie odmienić wnętrze w mieszkaniu.

Inna opcja to mniejsze butiki specjalizujące się w tapetach.

Te oferują często tapety znanych na całym świecie projektantów.

Tego rodzaju tapeta z pewnością nada mieszkaniu charakteru i sprawi, że stanie się przytulną, podkreślającą osobowość domowników oazą.

Gdzie jeszcze szukać interesujących pomysłów?

Poszukiwania można przenieść do internetu.

W sieci działa mnóstwo sklepów sprzedających tapety, od stonowanych, minimalistycznych, przez bardzo wzorzyste, po pokryte fantazyjnymi, etnicznymi wzorami.

Sklepy współpracują z projektantami, proponują zarówno tradycyjne tapety, jak i te, które przypominają dzieła sztuki w dużym wymiarze.

Jak zdjąć starą tapetę?

Jak zdjąć starą tapetę?
Jak zdjąć starą tapetę?

Tapetowanie to zajęcie, które nie wymaga szczególnych kwalifikacji.

Przy zachowaniu ostrożności, można poradzić sobie z nim samodzielnie.

Najważniejsze to odpowiednio się przygotować i postępować zgodnie ze wskazówkami fachowców.

Pierwszym krokiem będzie usunięcie starych (poprzednich) – jeśli pomieszczenie było już wcześniej tapetowane.

Jak to zrobić?

Na początek należy usunąć z pomieszczenia meble lub odpowiednio je zabezpieczyć.

To samo dotyczy dekoracji i innego wyposażenia.

Dobrze jest też wyłączyć prąd i zabezpieczyć gniazdka, jeśli zdecydujemy się na usuwanie tapet wodą.

Istnieje kilka metod na usunięcie ze ścian starej tapety:

Usuwanie tapet na sucho

To trudny i żmudny proces, który wymaga pracochłonnego szpachlowania.

W trakcie trzeba uważać, żeby nadmiernie nie uszkodzić ściany, bo utrudni to położenie nowej tapety.

Kiedy czyszczenie na sucho to jedyna możliwość?

Kiedy w pomieszczeniu nie można sobie z jakiegoś powodu pozwolić na użycie wody, to jedyna możliwość.

Usuwanie tapet czystą wodą

Zastosowanie w procesie usuwania starej tapety wody znacznie ułatwi pracę.

Jak to zrobić?

Wodę najlepiej umieścić w spryskiwaczu i nanieść ją w ten sposób na całą powierzchnię starej tapety.

Po namoczeniu należy odczekać około kwadransa.

Kiedy papier będzie mokry, łatwiej będzie go usunąć.

Płaty papieru można zdejmować palcami, a w razie potrzeby pomóc sobie delikatnie szpachelką.

Najlepiej zdejmowanie rozpoczynać od rogu tapety, ostrożnie podważając go – tapeta bez problemu powinna wtedy odejść od ściany.

Usuwanie tapety wodą z octem

Inny sposób to spryskanie starej tapety wody zmieszanej z octem.

I tym razem warto użyć spryskiwacza lub gąbki do naniesienia jej na tapetę.

Po odczekaniu około 20 minut można usuwać tapetę.

Proces przebiega szybko i sprawnie – zwłaszcza w przypadku tapety papierowej.

Preparaty do usuwania tapet

Warto wiedzieć, że w sklepach budowlanych dostać można specjalne specyfiki przeznaczone do usuwania starych tapet.

Te zawierają mieszankę substancji, które zwilżają i odciągają tapetę od ściany.

Wystarczy nanieść je na stare tapety, odczekać odpowiednią ilość czasu, a następnie szybko i bez problemu usunąć niechcianą tapetę.

Tapetowanie krok po kroku

  1. Pierwszy krok to ustalenie, które ściany mają zostać pokryte tapetą: wszystkie czy tylko jedna-dwie?
  2. Następnie ścianę należy dokładnie zmierzyć, by wyliczyć, ile rolek tapety trzeba będzie kupić.
  3. Po znalezieniu w sklepie wymarzonego wzoru i złożeniu zamówienia na tapetę i klej, można przystąpić do prac budowlanych.
  4. Powierzchnia, na którą nakładana będzie nowa tapeta, musi zostać odpowiednio przygotowana. Ściany powinny być czyste i gładkie.
  5. Na wstępie należy usunąć stare tapety lub pozbyć się łuszczącej się farby, wyrównując większe nierówności.
  6. Jeśli ściany są bardzo chłonne (np. ścianki kartonowo-gipsowe), trzeba będzie je pokryć środkiem gruntującym. Po przygotowaniu powierzchni można przystąpić do klejenia tapety.
  7. Rolkę należy rozłożyć na płaskiej powierzchni (jeśli trzeba, dociąć) i pokryć klejem (chyba że nakładamy tapety ścienne samoprzylepne).
  8. Następnie posmarowanymi bokami złożyć do środka i pozostawić tak na około 15 minut, uważając, by nie pojawiło się zgięcie kantu.
  9. Wilgotną od kleju tapetę można nakładać na ścianę – ostrożnie, by została umieszczona równo. Powstałe pęcherzyki powietrza najlepiej usuwać czystą gąbką lub szmatką.

Warto też pamiętać, by tapetowanie zawsze zaczynać od drzwi i okiem lub w rogu, by zminimalizować ilość cięć i uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Justyna

Fascynujące jest to, jak artykuł porusza niuanse tematu, które często są pomijane w innych źródłach.