Gniazdka elektryczne w domu: rodzaje, ceny i montaż gniazdek

Gniazdka elektryczne
Gniazdka elektryczne

Nazywane kontaktami lub po prostu gniazdkami, gniazdka elektryczne stanowią nieodzowny element instalacji elektrycznej każdego budynku: biur, instytucji publicznych, a także domów jednorodzinnych. Głównym zadaniem każdego gniazdka elektrycznego jest możliwość przyłączenia różnego rodzaju odbiorników do niezbędnego im źródła energii elektrycznej. Aby kontakty mogły spełniać swoją funkcję należycie, trzeba wybrać odpowiedni rodzaj gniazdek i optymalnie rozmieścić gniazdka w domu. Warto wiedzieć, że obecnie na rynku znaleźć można wiele typów gniazd wtykowych, które mają różne przeznaczenie i posiadają różne parametry.

Czym są gniazdka elektryczne?

Gniazdka elektryczne nowoczesne
Gniazdka elektryczne nowoczesne

Instalacja elektryczna składa się m.in. z:

  • przełączników,
  • rozdzielnicy elektrycznej
  • gniazdek elektrycznych.

Każda z instalacji – zarówno podtynkowa jak i natynkowa, zawiera wiele gniazdek: często w różnych rodzajach. Każde z nich odpowiada za podłączenie do instalacji odbiorników energii elektrycznej, a dzieje się to za pomocą współpracującej z gniazdkiem wtyczki urządzenia. Gniazda elektryczne (oraz włączniki światła) są zawsze częścią tzw. osprzętu elektroinstalacyjnego, który montuje się zawsze w końcowej fazie wykonywania przyłącza elektrycznego. Bardzo ważne jest jednak to, że gniazdka zawsze należy dobierać do funkcji jaką będą pełnić (mogą być one wtedy m.in.: gniazda antenowe, telefoniczne czy do sieci komputerowej), ale trzeba też dobrać gniazdka do pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane.

Dostępne obecnie na rynku kontakty mają różne konstrukcje, co wynika z tego, że rodzaje gniazdek są uzależnione są od wielu czynników.

Przede wszystkim od:

  • napięcia instalacji elektrycznej,
  • miejsca w jakim mają być zainstalowane gniazdka,
  • dodatkowych funkcji gniazdek, jakie będą pełnić.

Stąd też, wybierając gniazdka elektryczne do domu trzeba to robić uważnie, by osprzęt oraz sama instalacja dobrze spełniały swoje funkcje – i oczywiście oczekiwania użytkowników. Producenci gniazdek dbają o to, by oprócz funkcji użytkowych, wybrane produkty również po prostu dobrze wyglądały. Dzięki temu kontakty występują np. w wielu wersjach kolorystycznych, pozwalających na dobranie ich do każdego wystroju wnętrza.

Oprócz walorów estetycznych, dobierając gniazdka należy kierować się też kwestiami bezpieczeństwa, które zostały (lub właśnie nie) potwierdzone w atestach oraz certyfikatach, które są adekwatne dla danej kategorii. Nazywa się tą normą IP, o czym dokładnie powiemy później. Ważne jest także to, by gniazdka elektryczne w domu posiadały styk ochronny: albo w postaci bolca albo w postaci dwóch styków znajdujących się po bokach. Do łazienek warto wybrać model kontaktu, który będzie posiadał klapkę – chroniącą gniazdo przed zalaniem wodą, co zwiększy bezpieczeństwo. Zamiast klapki, łazienkowy kontakt może też posiadać specjalną wkładkę pełniącą rolę gumowych uszczelek montowanych w puszkach. Kiedy zachodzi taka potrzeba, także i w innych domowych pomieszczeniach gniazdko elektryczne może być zamknięte – to znaczy hermetyczne.

W domach z małymi dziećmi, istotne będzie także wyposażenie się w specjalne zabezpieczenia do gniazdek, które nie pozwolą na to, by dziecko miało do czynienia z prądem, co byłoby dla niego bardzo niebezpieczne. Takie zabezpieczenia są przydatne także dlatego, że zapobiegają dostaniu się do kontaktu niepożądanego ciała obcego. Obecnie istnieje wiele rodzajów gniazdek, a wybór jest determinowany przez ich przeznaczenie. Kiedyś rodzajów gniazdek było zaledwie kilka i zwracano uwagę głównie na to, by dostarczały one prąd. Na bok odsuwano bezpieczeństwo użytkowników, nie montując w gniazdkach tak podstawowego zabezpieczenia jak bolec uziemiający. Dziś się to na szczęście zmieniło i gniazdka można wybierać zgodnie z potrzebami.

Jak dzieli się gniazdka elektryczne?

Jak dzieli się gniazdka elektryczne?

Gniazdka elektryczne są zazwyczaj produkowane jako pojedyncze i podwójne.

W zależności od sposobu ich montażu, wyróżnia się zaś modele podtynkowe oraz natynkowe.

Bardzo często gniazdka posiadają styk ochronny – to znaczy bolec, który służy w nich do podłączenia uziemienia. Trzeba bowiem wiedzieć, że w nowo wykonywanych instalacjach elektrycznych nie wolno stosować kontaktów bez styków ochronnych.

Nowymi usprawnieniami, które rozróżniają dostępne modele, to gniazdka:

  • posiadające przesłony torów prądowych, to znaczy zabezpieczenie przed włożeniem do nich przedmiotów innych niż wtyczka,
  • z tzw. wyrzutnikiem wtyczki, czyli mechanizmem wypychającym wtyczkę z gniazdka,
  • z ochronnikiem przeciwprzepięciowym typu 3,
  • z wyłącznikiem różnicowoprądowym.

Ciekawostką na rynku gniazdek są ostatnimi laty gniazda teleinformatyczne DATA, do których pasują jedynie specjalne wtyczki.

Do tych gniazdek da się jedynie przyłączyć komputery, a nie np. odkurzacz.

Idąc za rozwojem technologicznym, wśród gniazdek elektrycznych pojawiły się także gniazdka z portem USB (idealne do ładowania urządzeń mobilnych).

Gniazda elektryczne z USB mogą być odrębnym kontaktem, czasem też mogą być częścią tradycyjnego gniazdka.

Bardzo ważnym podziałem gniazdek na rodzaje jest także ten dotyczący stopnia ochrony IP. Podział ten informuje o tym, jaką odporność na działanie środowiska zapewnia obudowa.

Chodzi tu głównie o ochronę gniazdek:

  1. Przed szkodliwymi skutkami dostania się do środka kontaktu ciał stałych – o czym informuje pierwsza cyfra po symbolu IP.
  2. Przed dostaniem się do kontaktu wody – o czym mówi druga cyfra po symbolu IP.

Taki podział wygląda następująco:

IP22To gniazdka przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych i towarzyszących (pokoje i sypialnie), a także do pomieszczeń biurowych
IP44Te gniazda produkuje się łazienek, kuchni i innych wilgotnych pomieszczeń, są to tzw. gniazdka bryzgoszczelne
IP56Te gniazdka zaleca się do stosowania w garażach, pomieszczeniach technicznych, ale też na basenach i saunach

Ponadto, w domach z zaprojektowanym ogrodem można zamontować źródło zasilania także na dworze. Wykonuje się je wtedy w skrzynce o stopniu ochrony IP67 – na podbudowie z betonu.

Zamontowane w takiej skrzynce gniazda elektryczne muszą mieć stopień ochrony IP65, ponieważ będą wtedy pyłoszczelne, a przede wszystkim zabezpieczone przed strumieniem wody.

Klasyfikacja wszystkich stopni ochrony IP jest przedstawiona w normie PN-EN 60529:2003, z której wynika, że im wyższa liczba, tym lepsza ochrona gniazda przed działaniami środowiska.

Kolejny ważny podział gniazdek elektrycznych oznacza się literami alfabetu. I tak:

Gniazda typu ETo te gniazdka stosuje się najczęściej w instalacjach elektrycznych jednofazowych w Polsce. Gniazdka typu E składają się z: dwóch otworów na przewód fazowy i neutralny oraz umieszczonego pomiędzy nimi jednego bolca (przeznaczonego na przewód uziemienia ochronnego). Używa się ich też w Czechach, na Słowacji oraz we Francji.
Gniazda typu CW Polsce gniazdka te stosuje się coraz rzadziej. Od gniazdek typu E odróżniają się one tym, że nie posiadają one bolca.
Gniazda typu F (tzw. gniazdko schuko)To drugi (obok E) najpopularniejszy typ gniazdek. Gniazdka schuko posiadają styk ochronny boczny, gdzie połączenie przewodu ochronnego zapewniają dwa – umieszczone w bocznych ściankach gniazda, sprężyste zestyki, które kontaktują z blaszkami znajdującymi się na powierzchni bocznej wtyczki. Gniazdka te stosuje się je w instalacjach elektrycznych takich krajów jak Niemcy czy Chorwacja.

Oczywiście w innych krajach całego świata stosuje się wiele innych typów gniazd elektrycznych jednofazowych, które znacznie mogą różnić się od siebie swoją budową. Dodatkowo, w instalacjach tworzonych dla urządzeń wymagających wyższego napięcia zasilania (na przykład 400 V), stosuje się wtedy odpowiednio gniazda trójfazowe.

Podział nowoczesnych gniazdek elektrycznych ze względu na sposób montażu i funkcje

Kontakty dzieli się również ze względu na sposób montażu. Są to wtedy gniazda natynkowe i kontakty podtynkowe.

Gniazda elektryczne natynkowe

Gniazda elektryczne natynkowe
Gniazda elektryczne natynkowe

Natynkowe instalacje nie wymagają kucia ścian, bo wszystkie elementy znajdują się na nich.

Z racji tego, że czasem nie wygląda to zbyt estetycznie, gniazdka natynkowe rzadziej występują w budynkach mieszkalnych, a częściej w:

  • pomieszczeniach gospodarczych,
  • przybudówkach,
  • altanach,
  • halach przemysłowych,
  • garażach.

W takich miejscach instalacja poprowadzona jest na zewnątrz ściany i choć nie wygląda to ładnie, to jednak jest opcją dość praktyczną, ponieważ nie wymaga dużych nakładów pracy, a jednocześnie umożliwia łatwy i szybki dostęp do wszystkich elementów instalacji. Warto wiedzieć o tym, że puszka natynkowa przystosowana jest do tego, by montować w niej zarówno gniazdko pojedyncze, jak i gniazdko podwójne z uziemieniem. Kontakty elektryczne w instalacji natynkowej są jednakowo proste w montażu, jak w przypadku instalacji podtynkowych. Różnicą jest jedynie to, że ta druga ukryta jest wewnątrz ściany, co sprawia oczywiście, że i puszka podtynkowa jest wklejona oraz niewidoczna. Jest ona jednak tak łatwa w obsłudze, jak puszka instalowana na sztywno. Warto też wiedzieć, że zazwyczaj gniazdka natynkowe są bardzo hermetyczne. Jest to oczywiście związane z tym, że zdecydowanie bardziej są one narażone na działanie czynników zewnętrznych (mechanicznych czy pary wodnej). I choć nie są one odporne na przebywanie w wodzie, to jednak w gniazdkach tych znajdziemy uszczelki, które zdecydowanie ograniczają ekspozycję gniazdek na zabrudzenia/kurz i pochlapanie wodą.

Gniazda elektryczne podtynkowe

Gniazda elektryczne podtynkowe
Gniazda elektryczne podtynkowe

Gniazdek podtynkowych najczęściej używa się w domach jednorodzinnych. Tutaj elementem mocującym staje się puszka elektryczna podtynkowa, która różni się budową od tej natynkowej, zwykle nie jest też hermetycznie zamknięta. Gniazdka podtynkowe są standardem w modernizowanych i nowych instalacjach elektrycznych, ponieważ cechuje je wysoka estetyka wykonania. Ten rodzaj gniazdek może występować w modelach pojedynczych lub łączonych. Mogą być one wykonane z plastiku, ale też z wysokogatunkowego drewna. I tutaj można oczywiście znaleźć gniazdka do zastosowań specjalnych. Podtynkowa instalacja elektryczna uchodzi za bezpieczną wtedy, gdy mimo właściwie zbudowanej rozdzielnicy, wszystkie jej gniazdka elektryczne i tak są połączone z uziemieniem. Nowoczesne gniazdka elektryczne w domu i w biurze mogą być standardowe, jednak tak jak wspomniane było już wcześniej, mogą one przyjmować także inne formy (w zależności od potrzeb ich użytkowników).

Aby te informacje usystematyzować, warto wiedzieć, że będą to gniazdka:

  • z klapką, w szczelnej obudowie – idealne do pomieszczeń wilgotnych,
  • z ogranicznikiem przepięć klasy D, które sprawdzą się tam, gdzie będzie podłączany wrażliwy sprzęt elektroniczny,
  • z wyrzutnikiem wtyczki, które znacznie ułatwiają jej wyjmowanie i nie pozwalają na wyrwanie gniazda z puszki,
  • z wyłącznikiem różnicowoprądowym, które to mogą zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania starych instalacji elektrycznych, nie dających się do końca zmodernizować; zaleca się ich stosowanie w kuchniach, łazienkach oraz garażach, czyli wszędzie tam, gdzie urządzenia mogą mieć kontakt z wilgocią,
  • zapewniające bezpieczeństwo dzieciom: są to gniazdka z przesłoną otworów, zamykaną klapką bądź takie, które działają wyłącznie wtedy, gdy włoży się do nich wtyczkę (inne przedmioty w otworach gniazdka nie będą powodować przepływu prądu),
  • gniazdo z kluczem, gdzie do kontaktu włączyć można jedynie wtyczkę z przyklejoną specjalną nakładką (pasującą idealnie do tego kontaktu),
  • gniazdo z portem USB,
  • specjalne:
    • gniazdo do anten,
    • gniazdo do telefonów,
    • gniazdo do sieci komputerowej.

Takie różnorodne rodzaje gniazdek pozwolą na to, by dobrać gniazdka idealnie do swoich potrzeb, zapewniając jak największą funkcjonalność gniazdek, ale też zachowanie norm bezpieczeństwa.

O czym pamiętać wybierając gniazdka elektryczne do domu?

Gniazdka elektryczne do domu
Gniazdka elektryczne są w każdym domu

W miejscach, gdzie istnieją tego rodzaju wymagania, można zamontować puszkę elektryczną natynkową (wraz z całą instalacją). Jednak wszystkie pozostałe miejsca najlepiej opatrzyć jest instalacjami pod tynkiem. Wybór samych gniazdek, czasem może przysporzyć trochę trudności, a do dlatego, że wiele obwodów różni się między sobą i wtedy wymaga się od nich odmiennych właściwości. Wybierając gniazdko do domu trzeba też zastanowić się, czy mają być to modele o zwiększonym bezpieczeństwie. Planując instalacje zewnętrzne, zawsze trzeba do nich kupić gniazdka z ochroną przed warunkami atmosferycznymi. Decyzjami do pojęcia będą tutaj również kwestie tego, czy w domu umieści się gniazdko pojedyncze, gniazdko podwójne z uziemieniem, czy też potrójne gniazdko z uziemieniem. W kuchniach warto zastanowić się zaś nad montażem gniazdek nablatowych, szczególnie wtedy, gdy blat roboczy znajduje się na środku pomieszczenia (jest tak zwaną “wyspą”). Wtedy też gniazdko nablatowe umożliwi doprowadzenie prądu elektrycznego do urządzeń kuchennych (małego AGD) i pozwoli na wygodną pracę.

Bogate wzornictwo gniazdek elektrycznych proponowanych przez wielu producentów, umożliwi zaś dobór takich modeli gniazdek, które będą pasować wizualnie do każdego wnętrza – niezależnie od jego stylu i aranżacji. Ze względów estetycznych wiele osób decyduje się też na zamontowanie w domu jednolitych gniazd (oraz włączników). Odbywa się to np. przez wykorzystanie gniazd w ramce wielokrotnej. Osprzęt modułowy do zabudowy w ramkach (pionowych lub poziomych) jest opcją bardzo ciekawą, ponieważ zawiera często także różnego rodzaju czujniki, regulatory (np. do ogrzewania podłogowego), niekiedy nawet radio. Kiedy zaś chodzi o wygląd kontaktów, to w ostatnich latach popularne są dwie opcje;

  1. Pierwszą z nich są gniazdka elektryczne oparte na ostrych liniach i kątach, dające poczucie prostej formy, a nawet minimalizmu.
  2. Drugą modną opcją są zaś kontakty o smukłym wykończeniu, które tylko w niewielkim stopniu odstają od powierzchni ściany.

Kolorystyka najpopularniejszych gniazdek to:

  • biel,
  • ecru,
  • różne odcienie szarości.

Niektórzy nie chcą w swoim domu gniazdek plastikowych, decydują się za to na materiały ekskluzywne, jakimi w tym wypadku są:

Oczywiście takie modele kontaktów są odpowiednio droższe. Zawsze, niezależnie od typu czy rodzaju wykonania, warto wybierać gniazdka elektryczne od znanego i sprawdzonego producenta, bo to może zwiększyć bezpieczeństwo ich użytkowania.

Gniazdka elektryczne: optymalne rozmieszczenie w każdym domu

Gniazdka elektryczne rozmieszczenie w domu
Gniazdka elektryczne rozmieszczenie w każdym domu

Błędem jakim popełnia wiele osób w czasie projektowania domowej instalacji elektrycznej, jest zostawienie na sam koniec rozplanowania rozmieszczenia gniazdek oraz ustalenia ich ilości. Taka sytuacja może przynieść później kłopoty – szczególnie w kuchni, kiedy nie weźmie się pod uwagę tego, ile urządzeń będzie musiało zostać podłączonych do prądu i jakiej będą one wymagały mocy. Istotną kwestią w kuchni jest także to, na jakiej wysokości zamontuje się gniazda, by pasowały np. do okapu czy zmywarki oraz, by gniazdek nie zalać przypadkowo wodą. Dla wielu osób ważne będzie także to, by większość gniazdek w miarę możliwości była po prostu mało widoczna. Planowanie kuchennych gniazdek trzeba oprzeć na zastanowieniu się, w którym miejscu najwygodniej będzie korzystać z ekspresu, tostera czy miksera – tylko wtedy możliwe będzie umieszczenie w ścianie (bądź w blacie) odpowiedniej liczby kontaktów. Budowa, a nawet remont domu są zaś idealną okazją na to, by dobrze rozplanować schemat gniazdek w swoim domu.

Można to uczynić w kilku prostych krokach – rysując to na papierze:

  1. Najpierw na planie domu należy zaznaczyć wszystkie miejsca, gdzie będą niezbędne gniazda do zasilania urządzeń domowych, to znaczy:
    • całego sprzętu kuchennego,
    • sprzętu RTV,
    • komputerów i ich akcesoriów,
    • suszarek i innych przyrządów do włosów,
    • pralki,
    • odkurzacza,
    • lamp stojących czy biurkowych.
  2. Później trzeba ocenić to, ile urządzeń może zostać podpiętych do każdego z tych miejsc, dodając dla pewności jeszcze kilka gniazdek.
  3. Podwójne gniazdo elektryczne (przynajmniej jedno), powinno znaleźć się w narożnikach każdego pokoju.
  4. Gniazdko do odkurzacza warto zaplanować przy drzwiach, jednak po przeciwnej stronie niż ich zawiasy.
  5. Na długich ścianach, np. w salonie, warto zaplanować kilka dodatkowych gniazdek, umieszczając je w 2-3 metrowych odstępach od siebie.
  6. Od razu można zastanowić się nad ustawieniem mebli, by gniazdko nie znalazło się później np. za szafą czy innymi ciężkimi meblami, gdzie zupełnie nie będzie pełniło swojej funkcji.
  7. Wraz z rozwojem techniki zmieniają się domowe potrzeby, dlatego w nowoczesnych wnętrzach warto pomyśleć też o kilku gniazdach USB, które umieszczone w łatwo dostępnych pozwolą na naładowanie telefonu czy tabletu.

Optymalne rozmieszczenie domowych gniazdek tyczy się także umieszczenia ich na odpowiedniej wysokości. Oczywiście nie powinna być ona jednakowa.

Wśród przydatnych w tej kwestii wskazówek można wymienić to, by:

  • gniazdka przy drzwiach zawsze znajdowały się po przeciwnej stronie niż zawiasy i najlepiej umieszczać je poniżej włączników światła, około 15 cm od futryny, na wysokości wynoszącej mniej więcej 30 cm,
  • w pomieszczeniach kuchennych kontakty najlepiej jest umieścić około 10-15 cm nad powierzchnią blatu, oczywiście z daleka od kranu i zlewozmywaka,
  • w pokojach dziennych (salonach i sypialniach) najczęściej umieszcza się je około 20 cm nad podłogą, jednak w domach z osobami starszymi najbardziej wygodne będzie zaplanowanie ich około 40-50 cm nad podłogą – by wkładając do nich wtyczkę nie trzeba było się zanadto schylać,
  • przy komputerowym biurku dobrze jest zaplanować całą listwę z gniazdkami, która znajdzie się na wysokości lub nieco powyżej blatu: ułatwi to dostępność do prądu i pozwoli na szybkie wkładanie potrzebnych wtyczek.

Tutaj przedstawione zostały ogólne zasady optymalnego rozmieszczenia w domu gniazdek elektrycznych. Jednak ich rozkład i ilość zawsze uzależnione będą od indywidualnych potrzeb ich użytkowników.

Jak podłączyć gniazdko elektryczne?

Jak podłączyć gniazdko elektryczne?
Jak podłączyć gniazdko elektryczne?

Na początku zaznaczyć trzeba, że jeszcze przed rozpoczęciem podłączania gniazdek niezbędne jest wyłączenie prądu. Aby sprawdzić, czy przewody nie są pod napięciem, należy użyć próbnika. W instalacji podtynkowej osadzanie puszek elektrycznych nie powinno sprawiać przesadnych trudności. Potrzebna będzie w tym wypadku poziomica oraz materiał, na którym zostanie osadzona puszka – zazwyczaj jest to zaprawa murarska lub gips. Większych problemów nie sprawia też osadzanie podtynkowych rozdzielnic.

Podłączanie gniazdek zawsze wymaga właściwego przygotowania podłoża, by dobrze osadzić puszki. Sam montaż gniazdek pojedynczych opiera się na odpowiednim podłączeniu trzech przewodów. W gniazdku podwójnym wystarczy zaś podłączyć zasilanie, a oba gniazda zmostkować, połączając przewód ochronny do uziemienia gniazdka.

Montaż gniazdek w łazienkach czy pokojach dziecięcych wymaga zastosowania tam gniazd hermetycznych – zawsze z uziemieniem.

W sypialniach dzieci powinny być to gniazda elektryczne z przesłonami.

Podłączając gniazdko, w każdej puszce elektrycznej natrafi się na trzy (dużo rzadziej na dwa) przewody. Trzy oznaczają to, że ma się do czynienia z nowszym rodzajem instalacji: typu TN-S.

Patrząc na gniazdko od przodu, podłączenie przewodów w kostce elektrycznej powinno odbyć się według następującego schematu:

  • przewód zielono-żółty (ochronny PE) – górny styk;
  • przewód czarny bądź brązowy (liniowy L) – lewy styk;
  • przewód niebieski (neutralny N) – prawy styk.

Po ukończeniu podłączania, gniazdko należy dokładnie przykręcić, bo to da gwarancję, że się ono nie oderwie od puszki – np. w wyniku zbyt gwałtownego odłączenia wtyczki. Po przykręceniu obudowy trzeba włączyć prąd i skontrolować (przy pomocy próbnika), czy w kontakcie powstało napięcie. Jeśli chodzi zaś o instalacje natynkowe, to puszka elektryczna natynkowa najczęściej jest montowana bezpośrednio (albo za pośrednictwem uchwytu) do powierzchni ściany. Do niej zaś podłącza się gniazdko, które może być pojedyncze lub podwójne: zwykłe lub hermetyczne. Puszka natynkowa służy do łączenia przewodów, dlatego często posiada wbudowane listwy łączeniowe, jest wtedy pośrednikiem pomiędzy obwodami lub między skrzynką zasilającą a gniazdami. Dla osób, które nie są pewne tego, czy będą w stanie samodzielnie podłączyć gniazdko w instalacji, rozwiązaniem stanie się oczywiście zatrudnienie do tego zadania fachowca – to znaczy elektryka.

Gniazdka a bezpieczeństwo

Gniazdka elektryczne a bezpieczeństwo

W konkretnych sytuacjach – w pomieszczeniach wilgotnych lub wtedy gdy z gniazdkiem mogą mieć do czynienia dzieci, kontakty powinny być hermetyczne i zamknięte. Najlepiej też wyposażyć je wtedy w odpowiednie zabezpieczenia, by maluchy nie wkładały do nich ani palców ani swoich zabawek. Takie zabezpieczenia będą przy okazji ochroną przed dostaniem się do gniazdka ciała obcego, które mogłoby spowodować problemy w instalacji.

Co zrobić, by uniemożliwić najmłodszym dostęp do gniazdek elektrycznych? Do tych ostatnich warto zakupić łatwo dostępne (w sklepach elektrycznych) zatyczki. Są one tanie, kupuje się je w opakowaniu zawierającym kilka sztuk, a mogą zapewnić naprawdę wysoki poziom bezpieczeństwa. Takie zatyczki mają uniwersalny rozmiar – pasować będą więc do każdego gniazdka i są wykonane z plastiku – dlatego można mieć pewność, że nie będą przewodzić prądu elektrycznego. Zatyczki są idealnym rozwiązaniem dla domów z instalacją elektryczną, która powstała już wcześniej. Jednak w sytuacji, kiedy się ją dopiero tworzy, warto zdecydować się na montaż gniazdek z dodatkową osłonką.

Kiedy nie są one używanie (a więc kiedy nie ma w nich wtyczki), klapkę ochronną się zamyka i wtedy niemożliwy staje się bezpośredni kontakt z gniazdkiem. Takie klapki są także wygodne dla dorosłych, ponieważ zabezpieczają kontakt przed zachlapaniem wodą i nie pozwalają na jego przypadkowe dotknięcie.

Ile kosztują gniazdka elektryczne?

Ile kosztują gniazdka elektryczne?
Ile kosztują gniazdka elektryczne?

Wiele zależy oczywiście od producenta, ale też rodzaju oraz materiału wykonania gniazdka. Zwykły kontakt w obudowie z tworzywa sztucznego można czasem kupić już za kilka czy kilkanaście złotych. Jednak ten sam kontakt, ale w szklanej obudowie kosztować może nawet około 100 zł. W cenie do 30 zł, można dostać zaś plastikowe gniazda, które będą lepszej jakości niż te najtańsze. Tylko trochę wyższa cena wiąże się z większą wytrzymałością materiału, a także z bardziej ciekawym designem i tym, że gniazdko będzie miłe w dotyku (niekoniecznie posiadając tradycyjną, błyszczącą powierzchnię).

W takim przedziale cenowym można też spodziewać się bardziej bogatej oferty kolorów. Osoby, którym zależy na gniazdkach jak najbardziej nowoczesnych, o nietypowych kształtach, zapłacą za nie mniej więcej 150 zł. Natomiast pojedyncze gniazda drewniane będą kosztować od 60 zł wzwyż. Przeciętne gniazda nablatowe można kupić w cenie od 150 do 350 zł, oczywiście dostępne są tutaj także bardziej specjalistyczne rozwiązania za 800-1200 zł. Widać więc wyraźnie, że ceny gniazdek elektrycznych są zróżnicowane, dzięki temu można je dopasować do własnych potrzeb oraz predyspozycji budżetowych. Zawsze trzeba pamiętać, że najważniejsza jest ich prawidłowa instalacja, dobór do pełnionych funkcji oraz bezpieczeństwo użytkowania.

5 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Małgorzata C

Wybór kontaktów to ważna sprawa,
W końcu z prądem to nie jest zabawa!
Mnogość rodzajów i przeznaczenia
Spojrzenie na tę sprawę zmienia.
Muszę przemyśleć całą sprawę,
Zanim dam sobie pozwolenie na obawę,
Rozmieszczenia kontaktów sobie nie odpuszczę
I idealnego rozmieszczenia nie przepuszczę!
Powiem szczerze że po tym artykule jestem dość skołowana. W życiu bym nie pomyślała, że jest tyle możliwych opcji jeśli chodzi o kontakty. Ale cóż, człowiek uczy się całe życie. Jestem zadowolona po przeczytaniu tego artykułu- trochę moja ignorancja na ten temat przeszła. O jednej rzeczy tylko wiedziałam- o rozplanowaniu wcześniej docelowych miejsc na podłączenia. Tekst dodaję do zakładek w przeglądarce, na pewno jeszcze raz zaczerpnę wiedzy z niego gdy tylko przyjdzie na to pora.

Elmar

Często uznaje się, że rozmieszczenie gniazdek i włączników to już taki dodatek i finisz prac. No ale nie do końca. Dla własnej wygody warto mocno zastanowić się nad całym rozplanowaniem włączników, gniazdek oraz ich designu i funkcjonalności. Jeśli w domu planuje się zaaranżować piętro, to także należy zastanowić się nad włącznikami przy schodach

Piter

Przewód żółtozielony do bolca, zaś N i L w Polsce mogą być zarówno z lewej jak i prawej, nie jest to niczym regulowane. Na zachodzie Europy zazwyczaj jest lewy biegun N i prawy L (Francja, Niemcy, Szwajcaria, UK itd) aby zmniejszyć ryzyko porażenia prądem przy wkładaniu wtyczki do gniazdka, zwłaszcza tych z nieizolowanymi kołkami jak np. kable komputerowe lub płaskie wtyczki starszego typu. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd, że powinien, bo Polska moda na lewe fazy wprowadza w europie zamieszanie, zagrożenie porażeniem prądem i utrudnia ujednolicenie systemu na świecie – jednakowo spolaryzowanych gniazd i przewodów z wtykami dla poprawy bezpieczeństwa

Angelina

Artykuł jest aktualny i na czasie.

Zdzisława

Tekst jest dobrze napisany