Detale podczas remontu, czyli na co zwrócić uwagę ekipie remontowej? Jak dopilnować czy ich wykonanie na pewno nas satysfakcjonuje i odpowiada dzisiejszym trendom i standardom? Więcej informacji na ten temat w artykule opracowanym we współpracy z Kreatywnym Studiem Projektowania Wnętrz Kameleon.
Remont domu, podobnie jak jego budowa często wiąże się ze stresem. Tak wcale nie musi być – prezentujemy kilka przykładowych, newralgicznych punktów, na które warto zwrócić uwagę ekipie, zajmującej się remontem domu. Warto zdawać sobie z nich sprawę nawet wówczas, gdy osobiście zabieramy się za remont w domu. Dzięki tym wskazówkom unikniemy opóźnień i poprawek, oraz związanych z nimi dodatkowych kosztów remontu.
Szkło zamiast płytek w kuchni
Modnym rozwiązaniem w nowoczesnej kuchni jest użycie szkła zamiast tradycyjnych płytek pomiędzy szafkami wiszącymi i stojącymi. Jedną z możliwości jest kolorowe szkło (lacobel), drugą szkło hartowane, pod którym umieszczamy dowolną grafikę. Przy połączeniu blatu kuchennego ze szkłem hartowanym należy zwrócić uwagę, aby ekipa nie zastosowała żadnych kątowników, a jedynie ładnie wykończyła te połączenie silikonem zabezpieczającym.
Oświetlenie i profile LED
Rola światła w pomieszczeniach była do niedawna niedoceniana, dziś coraz częściej stosuje się ledy do efektownej gry świateł. Pasek ledowy znajdujący się w dolnym wieńcu szafek wiszących w kuchni to idealne oświetlenie blatu roboczego.
Powinien być on zlicowany z powierzchnią szafki, dlatego stolarz powinien przewidzieć “rynnę” dla paska, który dodatkowo najlepiej umieścić w profilu mlecznym. Jeśli nie zastosuje się profilu w takim kolorze, będzie widać, że oświetlenie to łańcuszek kropek świetlnych zamiast efektu jednolitego paska świetlnego.
Łączenie płytek z drewnem/panelami
Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę ekipie remontującej wnętrza jest połączenie płytek podłogowych z panelami lub drewnem. Pewnie wiele osób się nad tym zastanawia, ale według nas niewątpliwie najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie silikonu lub korka zamiast kątownika. Nie tworzymy wtedy sztucznie różnicy wysokości. Płytki i panele powinny być na tej samej wysokości, pamiętajmy o tym przy wyborze płytek/gresu w stosunku do panela podłogowego, ewentualnie wysokością tą możemy regulować poprzez dodanie odpowiedniej wysokości maty pod panele podłogowe.
Lustro w łazience
Lustro w łazience – jeśli zastosujemy dużą taflę, którą szklarz dowolnie nam przytnie do wymaganej wielkości, ekipa remontowa powinna je wkleić w szczelinę, tak by powierzchnia płytek i powierzchnia lustra były zlicowane. Naklejenie lustra na płytki tworzy nam nieestetyczną różnicę poziomów, a brzegi lustra stanowią kolejne, idealne miejsce do zbierania się kurzu.
Łączenie płytek ściennych
Po połączeniu płytek możemy poznać profesjonalną ekipę remontową. Jeśli płytki schodzą się fuga w fugę, tak jak na zdjęciu, wygląda to bardzo estetycznie. Inaczej – jest nie do zaakceptowania. Efekt fuga w fugę możemy osiągnąć przy dokładnym, wcześniejszym wyliczeniu płytek na ścianie czy podłodze.
Poprawnie zabudowana wanna
Zabudowa wanny płytkami, a także stworzenie podcięcia pod wanną jest wygodnym rozwiązaniem, pozwala łatwo dbać o czystość. Dzięki podcięciu możliwe jest również zajęcie wygodnej pozycji stojącej przed wanną, chociażby przy sprzątaniu.
Drzwiczki rewizyjne
W zabudowie wanny warto uwzględnić tak zwane drzwiczki rewizyjne, które w razie awarii stanowią dostęp do wszelkich rur kanalizacyjnych i rur doprowadzających wodę. Najlepiej wybrać takie, które można obudować płytkami, dzięki temu drzwiczki są zupełnie niewidoczne i otwierają się na kliknięcie.
Farba ścienna do łazienki
Coraz częściej w łazienkach nie kładzie się glazury na całej powierzchni ścian, pojawienie się na rynku farb specjalnie dopasowanych do wnętrz “mokrych” takich jak kuchnia czy łazienka pozwala na pomalowanie ściany na wybrany kolor. Zastosowanie farby w miejscach, które nie są bezpośrednio narażone na kontakt z wodą znacznie zmniejszy koszt remontu łazienki, a ściany zyskają nieco “oddechu”. Warto zwrócić uwagę ekipie budowlanej na połączenie ściany z farbą z płytkami. Najlepiej użyć silikon o dopasowanej barwie, w tym wypadku rezygnujemy z cokołu czy listwy przypodłogowej.
Łączenie płytek podłogowych
Jedyne drzwi w domu, które otwierają się do zewnątrz to drzwi łazienkowe.
W większości wypadków podłoga w łazience różni się od wykończenia podłogi w korytarzu. Dlatego należy dopilnować, by skrzydło drzwiowe zostało umieszczone na środku połączenia dwóch rodzajów podłóg, a tym samym by przy zamkniętych drzwiach w łazience w korytarzu nie widać było kończącej się podłogi z łazienki. Jest to sprawa oczywista, ale naprawdę zdarzają się nadal wypadki, że jest to wykonane nieprawidłowo.
Łączenie wykładziny z płytkami
Coraz częściej do sypialni klienci wybierają nowoczesną, miękką wykładzinę dywanową. Połączenie podłogi gresowej (lub paneli) z wykładziną stanowi kolejny newralgiczny punkt, ponieważ najczęstszą stosowaną metodą jest zastosowanie w drzwiach tradycyjnego progu.
Jest to najprostsza metoda do wykonania przez fachowców, jednak pozostawia wiele do życzenia w kwestii wizualnej, ponadto sztucznie wytworzona zostaje niepotrzebna przeszkoda.Takie miejsca stanowią nie lada wyzwanie, gdy w domu mieszka z nami osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim. Sposobem na połączenie powierzchni podłogi jest zastosowanie kątownika. Jest to rozwiązanie proste i minimalistyczne w odbiorze, a co najważniejsze niwelujemy różnice wysokości.