Lustra do domu: jakie wybierać do łazienki, salonu i przedpokoju?

Lustro to nie tylko funkcjonalny dodatek, lecz także element dekoracyjny, który może optycznie powiększyć pomieszczenie i dodać mu wyjątkowego charakteru.

Lustra do domu
Lustra do domu

Zazwyczaj lustra spotyka się w łazienkach, garderobach oraz przedpokojach, ale mogą być również wykorzystywane w innych pomieszczeniach i spełniać w nich po kilka funkcji. Przynajmniej jedno lustro w domu czy mieszkaniu to bez wątpienia obowiązkowy element wyposażenia. Chyba nikt nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez tego niesamowitego, a jednocześnie prostego dodatku. Układanie włosów, czy w przypadku mężczyzn golenie twarzy, z pewnością byłoby ogromnym wysiłkiem, który raczej nie zakończyłby się oczekiwanym rezultatem. Jednak czy lustro musi się kojarzyć jedynie z łazienką i przedpokojem? W jakich jeszcze miejscach warto zdecydować się na powieszenie luster i jakie rodzaje wybierać?

Rodzaje luster

Rodzaje luster
Rodzaje luster

Nie każda tafla lustra wygląda tak samo. Wśród różnych modeli można dostrzec różnice przede wszystkim w ich kolorze. Mogą być wykonane ze szkła bezbarwnego, ale także barwionego. Na rynku dostępne są lustra srebrne, brązowe, niebieskie, zielone, złote czy grafitowe. Można też spotkać opcje mieszane – na przykład główna powierzchnia może być srebrna, a dodatkowe elementy mogą występować w innych kolorach. Wersje bezbarwne (srebrne) są najbardziej funkcjonalne, gdyż mają najwyższy współczynnik odbicia. Wybór koloru tafli lustra zależy tak naprawdę wyłącznie od preferencji i upodobań estetycznych danej osoby. Nie ma to jakiegoś bardzo znaczącego wpływu na użytkowanie.

Rodzaje luster to jednak nie tylko kwestia ich koloru. Tak naprawdę można dokonać co najmniej kilku różnych klasyfikacji:

 1. Przeznaczenie – oczywiście nie jest powiedziane, że lustro przeznaczone do pokoju dziennego nie może sprawdzić się w łazience. Producenci jednak coraz częściej w swojej ofercie zawierają informacje o przeznaczeniu, żeby ułatwić odpowiedni wybór swoim klientom. Poza tym istnieją także lustra wielofunkcyjne. Mowa tu zwłaszcza o wersjach do łazienki z wbudowaną szafeczką na leki czy kosmetyki. Oczywiste jest, że nikt nie powiesi takiego modelu w salonie czy przedpokoju.
 2. Rozmiar – istnieją lustra małe, w których można zobaczyć jedynie swoją twarz (czasami nawet nie całą); średnie, czyli umożliwiające przejrzenie się mniej więcej do połowy tułowia; duże – dzięki nim widać całą lub prawie całą sylwetkę; bardzo duże – obejmujące znaczną część pomieszczenia. Wybór odpowiedniego rozmiaru zależy przede wszystkim od tego, gdzie ma się znaleźć zwierciadło oraz od upodobań i wymagań użytkowników.
 3. Sposób montażu – według tej klasyfikacji można wyróżnić trzy typy luster – wiszące, stojące oraz samoprzylepne. Najczęściej spotykane są wersje zawieszane na ścianie, ale coraz częściej widuje się nietypowe rozwiązania w postaci na przykład dużego lustra stojącego w łazience czy niewielkiego lusterka samoprzylepnego w salonie.
 4. Kształt – lustra mogą występować w wielu różnych kształtach. Najbardziej popularne są prostokątne i okrągłe, ale istnieje wiele innych możliwości. Lustro może przybrać tak naprawdę niemal każdy kształt, nawet bardzo fikuśny.
 5. Wykończenie – lustro może być wykończone szlifem prostym wykonanym w taki sposób, aby się nie pokaleczyć. Drugim rodzajem wykończenia jest tak zwana faza, czyli ukośne zeszlifowanie.
 6. Stylistyka – jak już wcześniej wspomniano, lustra to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia wnętrza. To również dekoracja, która może znacząco wpłynąć na całą aranżację danego pomieszczenia. Lustra występują w wielu różnych stylach – klasycznym, stylizowanym, nowoczesnym i wielu innych.

Istnieją również tak zwane lustra weneckie, które stosowane są głównie w komisariatach, ale nie tylko. W domach mogą być wykorzystywane jako elementy oddzielające pomieszczenia. Z jednej strony takiego lustra można się przejrzeć, a druga przypomina zwykłą szybę. Na rynku dostępne są także modele z przeróżnym oświetleniem oraz powiększające lusterka kosmetyczne. Widać więc, że wybierając lustro do domu ma się ogromny wachlarz możliwości i bez problemu znaleźć można odpowiednie produkty dla siebie. A nawet jeśli jakimś cudem nie zdoła się odszukać wymarzonego lustra, zawsze można zgłosić się do fachowców, którzy wykonają zwierciadło na zamówienie.

Z czego wykonywane są lustra?

Uważa się, że pierwsze zwierciadła pochodzą ze starszej epoki kamienia (paleolitu). Były to jedne z najstarszych wynalazków ludzkiej cywilizacji. Wykonywano je ze szlifowanych kamieni. W starożytności natomiast zaczęto tworzyć lustra z polerowanego metalu – ołowiu, srebra, brązu czy cyny, które dominowały również w średniowieczu mimo, iż technologia wytwarzania luster ze szkła została odkryta już w pierwszym wieku naszej ery. Produkcja szklanych zwierciadeł zaczęła się dopiero w XII wieku. Aby uzyskać efekt odbicia, na szklane powierzchnie nakładano cienką warstwę metalu, która najczęściej składała się z rtęci i cyny. Dopiero w połowie ubiegłego wieku wynaleziono nową metodę produkcji płaskiego szkła – technologię float. Jego powierzchnia jest niemal idealnie płaska i posiada jedynie niedostrzegalne wręcz zniekształcenia i wady optyczne. Obecnie nie korzysta się także ze szkodliwych metali, takich jak na przykład ołów czy rtęć do pokrywania szkła w celu uzyskania efektu odbicia. Zamiast tego stosuje się srebro lub glin, które są naparowywane na taflę. Następnie taką cienką warstwę zabezpiecza się specjalnym lakierem, który chroni ją przed ścieraniem oraz utlenianiem.

Zalety luster

Największe zalety luster do domu
Największe zalety luster do domu

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek obiekt mieszkalny czy chociażby nawet zwykłą toaletę publiczną bez tak oczywistego elementu wyposażenia, jakim jest lustro. Towarzyszą nam one od zarania dziejów, a pierwszym naturalnym zwierciadłem była tafla wody. Lustra posiadają pewne niekwestionowane zalety, które sprawiają, że przynajmniej jedno z nich znajduje się w każdym mieszkaniu. I wbrew pozorom nie dotyczy to jedynie pań, które przeglądają się w nich po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie.

Możliwość sprawdzenia wyglądu

Możliwość sprawdzenia wyglądu

Zdecydowanie największą zaletą, a jednocześnie podstawową funkcją luster jest możliwość przejrzenia się w nich. Dzięki temu można bardzo precyzyjnie wykonywać wszelkie czynności pielęgnacyjne i sprawdzać swój wygląd przed wyjściem z domu. Małe i średnie lustra najczęściej występują w łazienkach, gdzie ogląda się jedynie swoją twarz (chociaż nie jest to regułą, gdyż niektórzy wolą posiadać dużych rozmiarów zwierciadła nawet w łazience). Z kolei duże występują w przedpokoju, garderobie czy sypialni.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Optyczne powiększenie przestrzeni

Lustra oprócz tego, że można się w nich zobaczyć, potrafią optycznie powiększać niewielkie pomieszczenia. Często wykorzystuje się je w wąskich holach, na przykład na drzwiach szafy na całej jej wysokości. Nie tylko optycznie powiększa się w ten sposób przestrzeń, ale także uzyskuje się możliwość zobaczenia całej swojej sylwetki przed wyjściem z domu. W łazienkach o niewielkiej powierzchni często wykorzystywany jest pewien trik z lustrami. Umieszczając dużych rozmiarów zwierciadła na dwóch sąsiadujących ścianach, można optycznie powiększyć przestrzeń, przez co będzie się wydawała nawet dwukrotnie większa.

Dodatkowe światło

Dodatkowe światło

Doświetlenie wnętrza to kolejna korzyść płynąca z umieszczenia w danym pomieszczeniu lustra. Właściwości odbijające nie dotyczą przecież jedynie ludzkiej sylwetki. W lustrach odbija się wszystko, włącznie ze światłem słonecznym. Dzięki temu wnętrze staje się jaśniejsze. Odpowiednie rozmieszczenie luster może dodatkowo urozmaicić wystrój pomieszczenia poprzez stworzenie gry świateł. Takie rozwiązanie często wykorzystywane jest w jadalniach, gdzie oprócz rozjaśnienia przestrzeni może na przykład odbijać elegancki, ozdobny żyrandol w bardzo efektowny sposób.

Urozmaicenie wnętrza

Urozmaicenie wnętrza

Bez względu na styl, w jakim urządzone jest wnętrze, lustro stanowi świetne dopełnienie każdego wystroju. Wielbiciele minimalizmu mogą postawić na modele bezramowe lub w prostej ramie w stonowanej kolorystyce. Osoby lubiące nieco śmielsze aranżacje wybierają z kolei lustra w odważnych i wymyślnych ramach. Odpowiednio dobrane zwierciadło stanowi doskonałą ozdobę pomieszczenia, a także niezwykle funkcjonalny element wyposażenia. Wykorzystując lustra w domu można stworzyć niepowtarzalne kompozycje, które dodadzą wnętrzom uroku i wyjątkowego charakteru.

Lustra dekoracyjne

Lustra dekoracyjne
Lustra dekoracyjne

Osoby, które stawiają duży nacisk na walory estetyczne, najczęściej decydują się na różnego rodzaju lustra ozdobne. Niektóre modele występują w bardzo bogato zdobionych ramach na przykład w kolorze złota lub srebra. Prezentują się one niezwykle elegancko i dodają wnętrzom wrażenia luksusu i przepychu. To właśnie rama w głównej mierze nadaje dekoracyjnego charakteru zwierciadłom. Wersje bezramowe kojarzą się raczej z minimalizmem i prostotą, pasują zwłaszcza do łazienki.

Dzięki ramom lustra mogą występować w wielu różnych stylach:

 • nowoczesnym,
 • rustykalnym,
 • klasycznym,
 • glamour,
 • industrialnym,
 • antycznym.

Ramy luster do domu mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, na przykład z metalu (miedzi, aluminium bądź stali), drewna, szkła, tworzywa sztucznego i każdego innego materiału, który będzie podatny na odpowiednie ukształtowanie. Obramowanie może być wąskie lub szerokie, gładkie bądź bogato rzeźbione. Lustro do domu, podobnie jak każdy inny element wyposażenia nie musi poddawać się jakimś określonym zasadom. Małe zwierciadełko niekoniecznie powinno posiadać wąską ramkę, a duże szeroką. Nie obowiązują tu żadne reguły, wszystko zależy od upodobań użytkowników i od tego, jaki chcą osiągnąć efekt w swoich wnętrzach. Lustra z bogato zdobionymi ramami stanowią piękne dekoracje salonów i sypialni, ale z powodzeniem mogą być umieszczane także w innych pomieszczeniach, gdzie będą doskonale komponowały się z resztą otoczenia. Świetnym rozwiązaniem są również meble wyposażone w lustrzane elementy. Przykładowo, komoda w salonie z takimi frontami szuflad będzie prezentowała się niezwykle efektownie i stanie się najmocniejszym akcentem w danym wnętrzu. Z kolei szafka pod umywalką w łazience z lustrzanymi drzwiczkami sprawi, że odbita podłoga będzie sprawiała wrażenie, jakby się nigdy nie kończyła, co powiększy optycznie przestrzeń. Materiał, z jakiego wykonana jest rama lustra poniekąd nakreśla jego styl. Warto więc na chwilę zatrzymać się przy poszczególnych tworzywach i surowcach i ocenić, który z materiałów najlepiej sprawdzi się w danym wnętrzu.

Drewno i skóra

Istnieją style w aranżacjach, które mocno bazują na naturalnych dodatkach. Wśród nich wyróżnić można na przykład styl skandynawski czy rustykalny. W tak urządzonych wnętrzach najlepiej sprawdzają się lustra oprawione w naturalne materiały, takie jak skóra czy drewno. Bogato zdobione, drewniane ramy o nieco ciężkim charakterze pasują do klasycznych aranżacji. Z kolei lżejsze, prostsze obramowania bez zdobień idealnie dopełniają wnętrza minimalistyczne w nowoczesnym wydaniu. Jeśli chodzi o style nieco bardziej surowe, takie jak loftowy, doskonałym rozwiązaniem będzie ocieplenie przestrzeni za pomocą lustra oprawionego w materiały z recyklingu. Może to być na przykład drewno pochodzące z rozbiórki starych domostw, które charakteryzuje się wyjątkową fakturą i barwą. Ramy wykonane z naturalnej skóry mogą być natomiast wykorzystywane zarówno we wnętrzach loftowych, jak i naturalnych. Takie lustro powieszone na przykład na pasku w sypialni doda pomieszczeniom nietuzinkowego charakteru i powiększy przestrzeń.

Szkło i metal

Właściciele wnętrz urządzonych w stylu klasycznym czy glamour mogą postawić na obramowania metalowe oraz szklane, które prezentują się bardzo elegancko. Takie ramy mogą występować w bardzo prostych formach, ale często przybierają także geometryczne kształty. Zazwyczaj są w kolorze srebra, złota lub miedzi. Pozbawione zbędnego ozdabiania, czyli lustro bez obramowania Każdy wielbiciel minimalizmu i nowoczesności z pewnością doceni lustra bez ram. Dla takich osób to funkcjonalność zwierciadła jest najważniejsza, a nie jego właściwości dekoracyjne. Właściciele bogato urządzonych wnętrz również mogą z powodzeniem wykorzystać bezramowe lustra w swoich wnętrzach. Wystarczy, że wybiorą modele o różnych kształtach oraz ciekawych kolorach, na przykład złota czy błękitu.

Lustra z oświetleniem

Lustra z oświetleniem

Takie lustra cieszą się ogromną popularnością, a wszystko za sprawą dodatkowego oświetlenia w postaci listew LED czy kinkietów, które znacząco poprawiają komfort użytkowania na przykład podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych twarzy, czy nakładania makijażu przez panie. Można je także wykorzystać jako nastrojowe światełko podczas odprężającej ciało kąpieli. Nie trzeba wówczas włączać głównego światła, które najczęściej jest mocne i relaksując się w wannie może najzwyczajniej w świecie być męczące. Lustro do domu z oświetleniem zazwyczaj spotykane jest w łazience, ale często można je spotkać także w sypialni, przedpokoju, przy toaletce, gdzie panie wykonują swój makijaż i układają włosy. Zwierciadła posiadające wbudowane oświetlenie nie wymagają dokupowania dodatkowego źródła światła. Niektóre z nich wyposażone są w diody LED, które występują zazwyczaj na całym obwodzie lustra. Inne modele z oświetleniem posiadają natomiast kinkiety po bokach lub belki tuż nad zwierciadłem.

Lustro do łazienki

Lustro do łazienki
Lustro do łazienki

O ile w salonie czy sypialni nie zawsze musi znajdować się lustro, o tyle w łazience jest to rzecz niezbędna, bez której nikt nie wyobraża sobie porannej rutyny. Można postawić na prostotę i umieścić minimalistyczne lustro do łazienki w prostej ramie lub bez niej. Jeśli natomiast ktoś ma duże poczucie estetyki i woli rozwiązania przyciągające wzrok, może zdecydować się na niestandardowe opcje, które dodadzą pomieszczeniu ekstrawagancji. Ramy luster do łazienki mogą przybierać przeróżne formy i kształty. Od prostych figur geometrycznych, aż po ręcznie wykonywane wzory w postaci listków, kwiatków oraz wielu innych finezyjnych zdobień. Oprócz jednego głównego zwierciadła w łazience, warto wyposażyć ją także w inne, mniejsze lustereczka – ozdobne tafle szkła na ścianie lub stojące, które łatwo można przenieść z jednego miejsca w drugie. W wielu przeciętnych, polskich mieszkaniach, a więc takich mających około 70-80 metrów kwadratowych, łazienki są zazwyczaj niewielkich rozmiarów. Projektanci często wychodzą z założenia, że lepiej jest zaprojektować większy salon niż poświęcać przestrzeń na łazienkę. W takich przypadkach polecamy umieścić lustro, aby tę przestrzeń optycznie powiększyć. Im więcej przeszklonej powierzchni, tym lepszy efekt końcowy. Warto zdać sobie sprawę z tego, że bez względu na wielkość tego pomieszczenia czy styl, w jakim jest urządzone, nie trzeba ograniczać się jedynie do rozwiązań prostych i czasami po prostu nudnych. Na rynku dostępne są lustra zawieszane, a także przyklejane bezpośrednio do płytek. W łazience można powiesić także zwierciadło oprawione w ozdobną ramę na przykład w złotym kolorze i może się to prezentować fantastycznie Wszystko zależy od aranżacji pomieszczenia.

Jak dopasować zwierciadło do pomieszczenia?
Jak dopasować zwierciadło do pomieszczenia?

Lustro jednak nie musi stanowić jedynie zwyczajnego elementu wyposażenia, a zamiast tego być jednym z głównych punktów przyciągających wzrok i urozmaicających wygląd łazienki. W przypadku luster łazienkowych najczęściej bywa tak, że wymaga się od nich jedynie funkcjonalności – mają być wystarczająco doświetlone i odpowiednio dopasowane pod względem rozmiaru. Niektórzy jednak mają nieco większe oczekiwania i szukają na przykład luster do łazienki z półeczką na podstawowe kosmetyki. I zazwyczaj na tym owe wymagania się kończą. Tymczasem zwierciadło do łazienki może dodatkowo pięknie ozdabiać pomieszczenie i nadawać mu niepowtarzalnego charakteru, a także optycznie powiększać przestrzeń. Warto jednak pamiętać, że jak w przypadku wielu innych kwestii, tu także należy zachować pewien umiar. Jeżeli na tafli lustra występują jakieś elementy ozdobne, na przykład na srebrnym szkle znajdują się dodatki z barwionego lub ośnieżonego szkła, to lepiej, by nie były one oprawione w zbyt wydumane, wielokolorowe ramy. Będzie to wyglądało po prostu kiczowato. Nie tylko sam wygląd lustra ma znaczenie, ale również jego kształt. W łazienkach najlepiej sprawdzają się poziome zwierciadła, gdyż są one bardziej praktyczne. W tym pomieszczeniu ogląda się jedynie swoją twarz z jakimś fragmentem tułowia, a nie całą sylwetkę. Jeśli chodzi o kwestię wykonania lustra do łazienki, to powinno się zwracać szczególną uwagę na to, czy jest zrobione z materiałów odpornych na wilgoć i korozję, bądź poprawnie zabezpieczone. Wybierając zwierciadło łazienkowe warto zastanowić się również nad tym, czy nie zdecydować się na pewne dodatki. Dobrze jest, jeżeli lustro wyposażone jest przynajmniej w znajdującą się na dole półkę, która umożliwia ustawienie na niej podstawowych przyborów i kosmetyków. Dużą popularnością cieszą się również szafki lustrzane, które spełniają dwie funkcje. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w niewielkich łazienkach, w których każda zaoszczędzona przestrzeń ma ogromne znaczenie. Wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca zarówno na lustro, jak i szafkę do łazienki, może być w ich przypadku trudne. Szafeczki do łazienki z lustrzanym frontem dostępne są w wielu rozmiarach i mogą posiadać jedne drzwiczki, ale też być dwu a nawet trzydrzwiowe. Świetną opcją, zwłaszcza dla pań, są lustra wysuwane. Takie zwierciadło umieszczone jest na prowadnicach, dzięki czemu można je przysunąć bliżej. Nie trzeba nachylać się do lustra, aby na przykład wykonać czy poprawić makijaż. Takie rozwiązanie przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy umywalka wraz z szafką jest głęboka.

Lustro do przedpokoju i pokoju

Jakie lustra wybierać do przedpokoju?

Jakie lustra wybierać do przedpokoju?
Jakie lustra wybierać do przedpokoju?

Lustra znajdujące się w przedpokoju podobnie jak łazienkowe pełnią głównie funkcję użytkową. Z tą różnicą, że lustro jest zazwyczaj większe i umożliwia obejrzenie całej swojej sylwetki przed wyjściem z domu. W przedpokojach najczęściej spotyka się lustro wiszące, lecz jeżeli pozwala na to ilość miejsca, a także odpowiedni wystrój, można zdecydować się na opcję stojącą. Warto jednak pamiętać w tym wypadku o bezpieczeństwie i jeśli w domu są małe dzieci lub niesforne zwierzęta, lepiej jest wybierać lustro zawieszane na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzi się lustro oprawione w proste, minimalistyczne ramy. W przedpokojach w stylu klasycznym natomiast można pozwolić sobie na bogato zdobione lustro z obramowaniem na przykład w kolorze złota czy srebra. Jeśli posiadany przedpokój jest dość niewielkim pomieszczeniem i nie ma zbyt dużej możliwości na osobne umieszczenie sporych rozmiarów lustra, dobrze jest rozważyć opcję zamontowania go na froncie szafy lub na drzwiach do któregoś z pomieszczeń. W przypadku ostatniego rozwiązania trzeba pamiętać o tym, żeby umieścić zwierciadło w taki sposób, aby nie uległo uszkodzeniu nawet w razie trzaśnięcia drzwiami na przykład w razie przeciągu. Bardzo modną i ciekawą opcją jest pokrycie lustrem jednej ze ścian, dzięki czemu optycznie powiększy się pomieszczenie. Idealnie sprawdza się to zwłaszcza w wąskich i niewielkich przedpokojach. Jeżeli jednak komuś nie podoba się taki pomysł, może rozważyć opcję zawieszenia kilku luster, tworząc z nich swojego rodzaju “galerię”. Niektórzy w ten sposób zastępują obrazy. Skoro wiadomo już, jakie lustro wybrać do przedpokoju, należy się zastanowić, gdzie najlepiej je zawiesić. Warto pamiętać tu o jednej, najważniejszej zasadzie – lepiej nie wieszać zwierciadła naprzeciw wejściowych drzwi. Wchodząc do domu od razu widzi się swoje odbicie, co może nie przeszkadzać jakoś szczególnie domownikom, lecz gości może nieco krępować.

Jakie lustra wybierać do pokoju?

Jakie lustra wybierać do pokoju?
Jakie lustra wybierać do pokoju?

W salonach lustro pełni nieco inną funkcję. Rzadko kiedy umieszcza się tam lustro po to, by się w nich przeglądać i kontrolować swój wygląd. Zazwyczaj jest elementem czysto dekoracyjnymi, który dodatkowo optycznie powiększa i rozjaśnia pomieszczenie. W ciemnym salonie, na przykład takim, gdzie ściany są w kolorze czarnym, brązowym, granatowym czy w jakiejkolwiek innej ciemnej barwie, lustro może go rozpromienić. Dla uzyskania takiego efektu wystarczy umieścić lustro naprzeciw okna, aby wpadające do wnętrza światło odbijało się od tafli i rozpraszało po całym pomieszczeniu. W salonach istnieje największe pole do popisu jeśli chodzi o zastosowanie luster. Te pomieszczenia dają możliwość zaszalenia i umieszczenia w nim mniejszych zwierciadeł nawet w różnych stylach, kształtach i ramach. Oczywiście wszystko musi być ze sobą połączone ze smakiem i wyczuciem. Można również zastosować pewne triki. Jeśli w salonie znajduje się jakiś wyjątkowo ciekawy przedmiot, warto usytuować lustro tak, aby się on w nim odbijał i tworzył podwójny efekt. To teraz pytanie – lustro stojące czy może lepiej wiszące? Tu znowu nie ma żadnej reguły. Zarówno lustro stojące, jak i druga opcja mogą być strzałem w dziesiątkę, jeśli tylko optymalnie się je dobierze do pomieszczenia i fajnie skomponuje z resztą wystroju. I niestety znowu należy tu wspomnieć o wielkości pokoju. Gdy salon jest zbyt mały, lustro stojące może zabrać zbyt dużo miejsca.

Lustro w sypialni

Lustra do domu: jakie wybierać do łazienki, salonu i przedpokoju?

W łazience lustro to oczywistość, w sypialni już niekoniecznie, ale mimo wszystko część właścicieli domów wyposaża w zwierciadło także to pomieszczenie. W końcu nie tylko przed samym wyjściem dokonuje się oględzin swojego wyglądu. Często panie wykonują makijaż właśnie w sypialni, dobierają garderobę i wszelkie dodatki właśnie w sypialni. Możliwości jest wiele. Są opcje do montażu w sypialni na froncie szafy lub w jej wnętrzu, zawieszane na ścianie, stojące lub znajdujące się na toaletce. Z lustrem na szafie sprawa ma się podobnie jak w przypadku przedpokoju – to dobre rozwiązanie, gdy nie ma zbyt dużo przestrzeni. Odpowiednie dobranie lustro sprawi, że będzie ono spełniało funkcję użytkową, ale także dekoracyjną i aranżacyjną. Takie lustro zazwyczaj umieszcza się na całej wysokości szafy, dzięki czemu można zobaczyć w nim całą sylwetkę. Równie często spotykanym rozwiązaniem co lustro na szafie są wersje wiszące. W ich przypadku jednak różnie wybierany jest rozmiar – mogą obejmować jedynie głowę i ramiona, ale też na przykład połowę lub całe ciało. W sypialniach warto zastanowić się nad wyborem ramy oraz miejsca, w którym ma zawisnąć zwierciadło. Lustro podkreśla wystrój aranżacji wnętrza i jest elementem, który przyciąga wzrok. Należy więc uważać, gdzie umieszcza się lustro i dbać o to, aby nie odbijał się w nim bałagan, bo będzie on wówczas robił podwójne wrażenie 😉 Lustra stojące cieszą się nieco mniejszą popularnością, ale również stanowią świetne rozwiązanie dekoracyjne i użytkowe, i z pewnością są mniej spotykane niż wcześniejsze opcje. Takie zwierciadła mogą być po prostu oparte o jakiś mebel albo zamontowane na stelażu (najczęściej obrotowym). Rozmiary tego typu luster bywają mocno zróżnicowane. Mogą być to małe lustereczka stawiane na toaletce lub duże tafle obejmujące całą sylwetkę. Czy warto posiadać lustrzaną taflę w domowej sypialni? Zdecydowanie tak. Najlepiej jeśli lustro obejmuje całe ciało. To właśnie w tym pokoju lub w pobliżu sypialni przechowuje się ubrania i wszelkie dodatki. Podczas przygotowywania się do wyjścia z domu, dobrze jest móc na bieżąco sprawdzać, czy aby na pewno strój został dobrze dobrany i czy całość prezentuje się ładnie.

Lustro w kuchni

Mała, ciemna kuchnia to zmora wielu osób. Najczęściej dostrzec można to w starym budownictwie, chociaż takie przypadki zdarzają się również w nowoczesnych blokach. Dla takich pomieszczeń zazwyczaj jedynym ratunkiem okazuje się odpowiednia aranżacja, a lustro sprawdza się tu doskonale. Zwierciadło może być wykorzystane w kuchni na kilka sposobów – można zastosować lustro zamiast płytek nad blatem albo ozdobić nim którąś ze ścian. Lustro między blatem a wiszącymi szafkami to nowy trend, który prezentuje się oryginalnie i niesie za sobą korzyści w postaci optycznego powiększenia i rozjaśnienia kuchni. Lustro daje wyjątkowo piękny i nietuzinkowy efekt. Przyklejając lustro do ścian bardzo ważne jest, aby zadbać o jak najlepsze uszczelnienie przestrzeni pomiędzy szkłem a powierzchnią. W przeciwnym razie mogą się tam gromadzić zanieczyszczenia, które będą bardzo trudne bądź niemożliwe do usunięcia. Należy pamiętać również o tym, że lustro przeznaczone do kuchni musi mieć podwyższoną odporność na wysokie temperatury oraz mechaniczne uszkodzenia. Łazienka z lustrem to oczywistość, przedpokój wyposażony w lustro to norma, a jak to jest z kuchnią? W tym pomieszczeniu rozważanie opcji o umieszczeniu zwierciadeł zawsze budzi pewne wątpliwości. Osoby, które zastanawiają się nad takim rozwiązaniem najczęściej boją się, że lustro okaże się niepraktyczne. Kuchnia jest takim miejscem, gdzie wszelkie powierzchnie narażone są na zachlapania, dotyk i tłuste plamy. Na kuchenne ściany montuje się zazwyczaj duże, lustrzane tafle, wobec czego w przeciwieństwie do zwykłych kafelków, nie ma w nich zbyt wielu szczelin, które bywają uciążliwe w czyszczeniu. Z drugiej strony wszystkie, nawet najmniejsze zabrudzenia będą dużo bardziej widoczne na lustrze niż na płytkach. Jednak i w jednym, i w drugim przypadku te zanieczyszczenia po prostu są, więc tak czy siak możesz je usunąć. Być może dzięki temu, że będą one widoczne od razu, będzie się częściej je czyścić i bardziej dbać o porządek w kuchni? Lustrzana ściana nad blatem to nie jedyna opcja zastosowania lustra w kuchni. Można posunąć się o krok do przodu i wykorzystać zwierciadło na frontach mebli. Takie wykończenie daje niezwykle piękny i szlachetny wygląd, który przyciąga wzrok i z pewnością jest czymś niespotykanym. To rozwiązanie wnosi do pomieszczenia wrażenie lekkości poprzez uzyskaną głębię. Dodatkowe zastosowanie oświetlenia LED nad lustrzaną ścianą sprawi, że uzyska się jeszcze więcej światła w pomieszczeniu oraz niesamowite efekty wizualne. Lustro w kuchni może stanowić też element o jednej funkcji – dekoracyjnej. Najlepiej wykorzystać do tego małe lustro na ścianę albo zawiesić lustrzaną taflę nad stołem. Mogą być zarówno oprawione w ozdobne ramy, jak i w ogóle ich nie posiadać, ale za to występować w różnych kształtach. Oczywiście polecamy pamiętać, aby dopasować lustro do reszty aranżacji powierzchni. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na miejsce w kuchni, w którym najlepiej umieścić lustro, to najbezpieczniejszym zabiegiem będzie zamontowanie go naprzeciwko okna. Odbije się w nim wpadające do wnętrza światło i doda pomieszczeniu cudownej głębi.

Jak czyścić lustro i jak o nie dbać?

Lustra do domu: jakie wybierać do łazienki, salonu i przedpokoju?

Czyszczenie luster wbrew pozorom nie jest aż takie trudne. Wystarczy wiedzieć, jakimi narzędziami się posługiwać i znać pewne przydatne triki, które znacząco ułatwią dbanie o lustrzaną powierzchnię, gdzie wszelkie zabrudzenia dość mocno rzucają się w oczy.

Domowy sposób na czyszczenie luster

Istnieje domowy sposób na czyszczenie luster, który jest bardzo skuteczny i tani. Wystarczy woda i ocet spirytusowy oraz miękka ściereczka, która nie pozostawia włókien. Do szklanki wody zaleca się dolać 1/3 szklanki octu i tym roztworem spryskać powierzchnię, a następnie przetrzeć ją wspomnianą ścierką. Następnie zaleca się aby wypolerować lustro na sucho. Można to zrobić za pomocą gazety lub nylonowych rajstop.

Codzienna rutyna

Na co dzień wystarczy, że będzie się przecierać lustro bawełnianą ściereczką i letnią wodą (najlepiej gdy jest to woda przegotowana lub destylowana – dzięki temu uniknie się zacieków i białego osadu). Pojedyncze plamki można szybko usunąć ręcznikiem papierowym, lekko go zwilżając i przecierając lustrzaną powierzchnię.

Wycieranie do sucha

Należy pamiętać, żeby czyszczenie zawsze kończyć poprzez wytarcie do sucha używając do tego czystej ściereczki, gazety lub ręcznika papierowego. Myjąc lustro oprawione w ramę trzeba zwracać szczególną uwagę na krawędzie, ponieważ to właśnie tam gromadzi się woda i pozostałości środków czystości.

Przywrócenie dawnego blasku

Lustra z upływem czasu tracą swój blask, który można jednak w pewien sposób przywrócić. W tym celu trzeba wyczyścić lustro miękką wodą z dodatkiem niewielkiej ilości mąki ziemniaczanej. Później zaleca się opłukać lustro i je wysuszyć.

FAQ

Jak zapobiec parowaniu luster?

Zażywanie gorących kąpieli, mimo iż jest bardzo przyjemne, niestety sprawia, że lustra parują. Istnieje jednak pewien prosty sposób, aby temu zapobiegać. Regularnie wcierając glicerynę w lustrzaną powierzchnię, zapewnia się jej pewnego rodzaju ochronną warstwę.

Czy pianką do golenia można czyścić lustra?

Tak, okazuje się, że w czyszczeniu luster może sprawdzić się nawet tak nieoczywista rzecz jak... pianka do golenia. Wystarczy spryskać lustro kosmetykiem (po wcześniejszym wstrząśnięciu), przetrzeć i wypolerować za pomocą wcześniej wspomnianych przyborów. Ta prosta metoda działa cuda.

Czego unikać podczas czyszczenia luster?

Niektórzy podczas czyszczenia luster próbują sięgać po nieco mocniejsze środki, gdy te przeznaczone do szyb nie dają sobie rady. Czasami jednak lepiej sobie odpuścić i być może spróbować innych sposobów, na przykład domowych mieszanin (zazwyczaj bywają niezastąpione i radzą sobie o niebo lepiej niż chemiczne detergenty). W przypadku lustrzanych powierzchni należy przede wszystkim unikać zbyt mocnych środków, między innymi przeznaczonych do czyszczenia rur czy muszli klozetowych. Tego typu preparaty mogą uszkadzać wierzchnie warstwy zwierciadła. Nie tylko wybrany preparat ma w tym przypadku duże znaczenie. Czasami nawet mocniejsze środki chemiczne nie są w stanie wyrządzić lustrom takiej krzywdy jak źle dobrane narzędzie do czyszczenia. Należy korzystać tylko z miękkich i czystych ściereczek. Wszelkiego rodzaju gąbki, nawet te pozornie najprzyjemniejsze w dotyku, mogą mocno porysować powierzchnię lustra. W przypadku uporczywych zabrudzeń na lustrze nie warto uciekać się do skrobania, ponieważ to może jedynie zaszkodzić lustrzanym powierzchniom. W ten sposób można doprowadzić do pęknięcia, które owszem, jest do sklejenia, jednak najczęściej pozostawia po sobie bardzo nieestetyczny ślad w postaci czarnej plamy.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Eryka

Im więcej czytam, tym bardziej jestem przekonany, że poziom merytoryczny tego bloga jest nieosiągalny dla innych serwisów.

Nikodem

Potwierdzam, dobrze dobrane lustra mogą znacznie optycznie powiększyć pomieszczenie!