Drzwi przesuwne: rodzaje, montaż, cena drzwi rozsuwanych

Drzwi przesuwne to dobra alternatywa dla klasycznych skrzydeł, zwłaszcza jeśli nie mamy w pomieszczeniu zbyt wiele miejsca. Jako, że drzwi to jeden z najważniejszych elementów wykończenia wnętrza, ich wybór powinien być dokładnie przemyślany i dopasowany do rodzaju przestrzeni, w której mają zostać umieszczone. Źle dobrane mogą znacznie ograniczyć funkcjonalność pomieszczenia, a w konsekwencji negatywnie wpłynąć na komfort mieszkańców.

Drzwi przesuwne
Drzwi przesuwne

Jedną z opcji, którą warto wziąć pod uwagę podczas zakupu drzwi, są właśnie skrzydła przesuwne. Często pomijane, mogą okazać się idealnym rozwiązaniem do wielu wnętrz. Czym są drzwi przesuwne i jakie są ich zalety i wady? Kiedy warto zdecydować się na ich montaż i na jakie koszty się przygotować? Czy ich instalacją można zająć się samodzielnie? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat nowoczesnego elementu wnętrzarskiego, jakim są drzwi przesuwne.

Czym są drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne, jak nazwa wskazuje, “przesuwają się” – to znaczy otwierają i zamykają na linii ściany. Ruch skrzydła drzwiowego ograniczony jest do linii prostej – w przeciwieństwie w klasycznego modelu, drzwi przesuwne nie potrzebują przestrzeni w obrębie pomieszczenia, żeby mogły zostać otwarte. Skrzydło nie otwiera się bowiem na pokój, a przesuwa w obrębie prostej linii wyznaczonej przez ścianę, na której zostały zamontowane.

Podobnie jak klasyczne drzwi wewnętrzne, modele przesuwne dostępne są w wielu modelach, które różnią się od siebie nie tylko stylistyką i kolorystyką, ale także systemem prowadnic, czy sposobem montażu. Niektóre drzwi przesuwne montowane są do ściany, inne do sufitu.

Ich cechą charakterystyczną jest jednakże fakt, że kiedy są one otwarte, w przeciwieństwie do drzwi klasycznych nie są widoczne po obu stronach – w jednym pomieszczeniu na widoku pozostaje jedynie framuga, po drugiej stronie cały mechanizm wraz ze skrzydłami.

Rodzaje skrzydeł przesuwnych

Jeśli chodzi o stylistykę drzwi przesuwnych, pasują one właściwie do każdego pomieszczenia. Dostępne są bowiem w bardzo różnych modelach. Największą popularnością cieszą się drzwi przesuwne drewniane, zdarza się, że z przeszkleniami – te również występują w odmiennych kształtach.

Do wyboru są jednak także inne opcje drzwi. Z myślą o nowoczesnych wnętrzach zaprojektowano drzwi przesuwne szklane – całkowicie przezroczyste lub mleczne, a także tak zwane drzwi loftowe – w całości wykonane z metalu lub będące połączeniem metalowego stelażu i uzupełniającego go szkła.

Drzwi przesuwne szklane
Drzwi szklane

Oferowane przez sklepy drzwi przesuwne mają różną kolorystykę i wykończenie – nie ma zatem żadnych ograniczeń estetycznych, jeśli chodzi o ich montaż. Będą pasowały zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i tych współczesnych.

Świetnie skomponują się z przestrzenią domu urządzonego w klasycznym stylu, jak i z estetyką małego mieszkania stylizowanego na loft. Za sprawą bogatej oferty, jeśli chodzi o kolory i styl, każdy użytkownik ma możliwość idealnego dopasowania drzwi przesuwnych do wnętrza, w którym mają się one znaleźć.

Prowadnice i systemy przesuwne

Prowadnice i systemy drzwi przesuwnych
Prowadnice i systemy drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne funkcjonują w różnych systemach. Szyny drzwi przesuwnych mogą być montowane na suficie lub na ścianie – w zależności od potrzeb i możliwości oferowanych przez pomieszczenie. Montaż drzwi przesuwnych do sufitu stosuje się, kiedy mają mieć one taką samą wysokość jak pomieszczenie. W sufit wwierca się prowadnicę, która utrzymuje drzwi i umożliwia ich przesuwanie wzdłuż ściany.

Drzwi muszą być montowane na stropie, nie jest możliwe umieszczenie prowadnicy na suficie podwieszanym, który może nie utrzymać ich ciężaru, a tym samym narazić domowników na poważne niebezpieczeństwo w razie ich wypadnięcia. Standardowo jednak drzwi przesuwne montowane są do ścian – czy to murowanych, czy gipsowo-kartonowych. Najłatwiejsze i najbardziej bezpieczne jest pierwsze rozwiązanie. Ściana murowana bez problemu utrzyma ciężar drzwi, nawet jeśli jest to ciężkie skrzydło drzwiowe ze szkła. Można umieścić drzwi przesuwne naścienne na ścianach konstrukcyjnych lub ściankach działowych.

Systemy przesuwne trudniej zamontować na ściankach z karton-gipsu. Te wymagają w pierwszej kolejności dodatkowego wzmocnienia w postaci ceownika – jeśli w mieszkaniu mają być umieszczone drzwi rozsuwane, powinniśmy zaplanować to na etapie planowania rozmieszczenia pomieszczeń i stawiania ścianek karton-gipsowych. Bez względu na wybrany rodzaj montażu, dla uzyskania ciekawego efektu estetycznego na prowadnicach instaluje się tak zwany karnisz maskujący.

Dopasowany do koloru i typu drzwi przesuwnych system przesuwny nadaje im bardziej stylowy wygląd, a tym samym podnosi walory stylistyczne wnętrza. Bardzo popularne, zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach są też systemy drzwi przesuwne chowane w ścianę.

Drzwi rozsuwane – zalety i wady

Drzwi rozsuwane - zalety i wady
Drzwi rozsuwane – zalety i wady

Jak wszystkie rozwiązania, także drzwi przesuwne mają zalety i wady. Ich funkcjonalność zależy od typu pomieszczenia, w którym miałyby się znaleźć, oraz od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Zastanawiając się na montażem drzwi przesuwnych, należy uważnie zmierzyć wnętrze oraz zastanowić się na jego zagospodarowaniem. Te cechy pomogą podjąć ostateczną decyzję: czy drzwi rozsuwane w tym przypadku okażą się skutecznym rozwiązaniem?

Zalety drzwi przesuwnych

Oszczędność miejsca

Największą zaletą drzwi przesuwnych jest oszczędność miejsca. Te doskonale nadają się do niewielkich wnętrz, ponieważ nie otwierają się na wnętrza. W wielu mieszkaniach zamontowanie tradycyjnych drzwi z ościeżnicą bardzo utrudnia urządzenie wnętrza. Ten problem dotyczy najczęściej małych łazienek czy niewielkich kuchni. Jeśli w bardzo małym pomieszczeniu umieścimy klasyczne drzwi rozwierane do przodu, niemożliwe może być umieszczenie w nim wszystkich niezbędnych mebli i sprzętów AGD. W takiej sytuacji drzwi przesuwne naścienne to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Estetyka

System przesuwny to także ponadprzeciętna estetyka. Tego rodzaju drzwi są bardzo oryginalne, więc nadają całym mieszkaniu charakteru i przyciągają uwagę. Same w sobie mogą stanowić dekoracyjny detal, zwłaszcza, że są dostępne w naprawdę wielu wzorach. Drzwi przesuwne drewniane to idealne rozwiązanie chociażby do loftów, dlatego że prezentują się bardziej industrialnie i bardziej nowocześnie od tradycyjnych drzwi.

Wersja szklana drzwi przesuwnych świetnie sprawdza się, jeśli chcemy symbolicznie oddzielić pomieszczenia, ale jednocześnie w razie potrzeby móc je na powrót połączyć. Można też zdecydować się na drzwi przesuwne z lustrem. To rozwiązane doskonałe na przykład jako drzwi pokojowe. Drzwi przesuwne sprawdzą się też do pokoju dziennego połączonego z kuchnią – podzieli pomieszczenia, ale nie tak drastycznie jak ściana, a dodatkowo nie ograniczy w żadnym z nich ilości światła dziennego. Odsunięte skrzydła drzwi przesuwnych schowają się za ścianami, więc w razie potrzeby pomieszczenia połączą się, jakby w ogóle nie były podzielone. Poszczególne modele są tradycyjnie stosowane w amerykańskich domach, ale coraz częściej pojawiają się także w polskich mieszkaniach.

Montaż

Warto zwrócić uwagę na łatwy montaż. Jeśli drzwi mają być zamontowane na ścianie murowanej, ich zainstalowaniem w mieszkaniu można zająć się na dowolnym etapie. W przeciwieństwie do klasycznych drzwi otwieranych na pokój nie ma potrzeby kucia w ścianach. Wystarczy zamontować na ścianie prowadnicę i gotowe 🙂

Wady drzwi przesuwnych

Wady drzwi przesuwnych

Drzwi rozsuwane choć w wielu przypadkach bardzo praktyczne, mają też swoje wady.

Skrzydło drzwi zajmuje całą ścianę

Decydując się na to rozwiązanie, trzeba mieć świadomość, że przesuwające się skrzydło będzie zajmowało całą ścianę – nie będzie więc można ustawić na niej mebli czy zawiesić obrazów. Jeśli wzdłuż ściany, na której znajduje się otwór drzwiowy, w planie zagospodarowania miały znajdować się szafa czy komoda, drzwi przesuwne mogą nie być zbyt dobrym pomysłem. Rozwiązaniem, które pozwoliłoby uniknąć tego problemu, jest system przesuwny w kasecie – to jednak zwykle dość kosztowne, o czym należy pamiętać, ustalając budżet.

Dopasowanie do innych drzwi wewnętrznych

Innym kłopotem, jaki mogą sprawić drzwi rozsuwane, jest ich stylistyczne dopasowanie do innych drzwi wewnętrznych umieszczonych w domu. Najczęściej bowiem wersja przesuwna jest stosowana w wybranym pomieszczeniu, nie w całym domu, a zależy nam na tym, by całość spójnie się prezentowała.

Dopasowanie estetyczne drzwi nie zawsze jest proste – nadal niewiele firm oferuje kolekcje drzwi, w których znajdują się oba modele: drzwi przesuwne i klasyczne drzwi wewnętrzne. Próbując dopasować do siebie stylistykę montowanych w mieszkaniu drzwi, trzeba uzbroić się w cierpliwość i uważnie przejrzeć katalogi producentów. Zdarzają się na szczęście i tacy producenci, którzy wychodząc ku potrzebom Klientów, włączyli do swojej oferty idealnie dopasowane do siebie kolorystycznie i stylistycznie drzwi obu typów.

Drzwi przesuwne cena

Ile kosztują rozsuwane drzwi?
Ile kosztują rozsuwane drzwi?

Ile kosztują drzwi przesuwne? Czy to rozwiązanie droższe niż klasyczne drzwi skrzydłowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta… Drzwi przesuwne znacznie różnią się od siebie wielkością i wysokością. Wpływ na cenę ma także ich stylistyka. Nie bez znaczenia jest typ montażu – to, czy prowadnica umieszczana jest na suficie, czy na ścianie, czy wymagane jest jej dodatkowe wzmocnienie (na przykład w przypadku ścianki kartonowo-gipsowej). Zazwyczaj drzwi rozsuwane produkowane są na wymiar, wtedy następuje też ich wycena.

Ceny zaczynają się od kilkuset złotych w przypadku najprostszego systemu i niewielkiego rozmiaru drzwi, ale mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, kiedy skrzydła są szerokie czy wysokie. Najtańsze są skrzydła przesuwne z panelu fornirowanego pokrytego okleiną, droższe skrzydła przesuwne z naturalnego drewna, najdroższe – drzwi przesuwne szklane.

Ceny znacznie różnią się między producentami – im bardziej stylizowane skrzydło i ościeżnica, czy rzadszy, trudniej dostępny w Polsce model, tym wyższych sum należy się spodziewać. Do ostatecznego kosztu należy doliczyć koszt montaż. Im bardziej nietypowe czy cięższe skrzydła, tym trudniejsze może być ich bezpieczne zainstalowanie w pomieszczeniu, więc fachowcy będą wymagać wyższej zapłaty.

Drogi może być zwłaszcza montaż drzwi przesuwnych ze szkła, które nie dość, że są wrażliwe na uszkodzenia, więc wymagają zachowania szczególnej ostrożności, to jeszcze ze względu na swoją wagę wymagają często zamontowania dodatkowych wsporników i zabezpieczeń. Żeby wycenić całkowity koszt związany z zakupem i montażem drzwi szklanych, najlepiej skontaktować się z firmą zajmującą się ich sprzedażą i instalacją.

Wiele firm oferuje wstępną wycenę online, która pozwala oszacować koszta. W tabeli najczęściej wystarczy podać wybrany rodzaj drzwi i ościeżnicy, a także wpisać kilka rozmiarów. Dzięki temu otrzymujemy gotową wycenę, która pozwoli podjąć ostateczną decyzję o zakupie (lub nie). System przesuwny z karniszem to koszt rzędu 300 zł w popularnych marketach budowlanych. Samo skrzydło przesuwne kosztuje w granicach 200-600 zł.

Kiedy zdecydować się na drzwi przesuwne w domu?

Drzwi wewnętrzne
Drzwi wewnętrzne

W wielu przypadkach drzwi przesuwne będą najlepszym rozwiązaniem. Zajmą mniej miejsca, a tym samym pozwolą lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Drzwi przesuwne są idealne do garderoby, szafy, czy małej łazienki, ponieważ nie zabierają cennego miejsca i nie przeszkadzają w korzystaniu z tych pomieszczeń. W innych sytuacjach drzwi przesuwne mogą okazać się nietrafionym pomysłem i niepotrzebnie zmniejszyć funkcjonalność mieszkania.

Wszystko zależy od rozmiarów i rozmieszczenia pomieszczeń, a także planowanego sposobu ich zagospodarowania. Te kwestie należy przemyśleć, rozważając montaż. Być może te okażą się dobrym rozwiązaniem na przestrzeni całego mieszkania, a być może lepiej zastosować je tylko w jednym miejscu. Jak ocenić, czy drzwi przesuwne w danym przypadku będą funkcjonalne? Najlepiej zacząć od wyznaczenia przeznaczenia pomieszczeń i zastanowienia się nad ich umeblowaniem.

Dopiero wstępny plan aranżacji wnętrza mieszkania pomoże przekonać się, czy bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będą klasyczne drzwi otwierane na wnętrze czy naścienne drzwi przesuwne. Te drugie świetnie sprawdzą się, jeśli ściana jest krótka i nie mogą stanąć na niej meble – zostanie praktycznie wykorzystana, a na środku pokoju zostanie więcej miejsca, które może zostać dobrze wykorzystane. Taki trik pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a tym samym funkcjonalnie urządzić niewielkie pomieszczenie.

System przesuwny warto rozważyć również wtedy, kiedy szukamy sposobu na symboliczne podzielenie każdego wnętrza mieszkania – na przykład kuchni i sypialni czy pokoju, który ma mieć część dzienną i sypialnianą. W tej roli sprawdzą się zwłaszcza drzwi przesuwne z przeszkleniami, które doskonale przepuszczają światło, lub ścianki przesuwne. W porównaniu do parawanu czy zamontowanego na suficie karnisza z zasłoną drzwi przesuwne będą prezentowały się dużo bardziej stylowo, a przede wszystkim będą funkcjonalne. W razie potrzeby, przestrzeń będzie można podzielić, ograniczając na przykład ilość hałasów, a kiedy będziemy chcieli je połączyć – drzwi wystarczy odsunąć. To rozwiązanie bardzo nowoczesne, świetnie komponujące się z większością wnętrz. Przypadnie do gustu wszystkim, którzy chcą wydzielić intymną przestrzeń, nie obniżając walorów estetycznych pomieszczenia.

Drzwi przesuwne montaż

Montaż drzwi rozsuwanych

Montaż przesuwnych zależy od typu systemu przesuwnego oraz rodzaju przestrzeni, w której mają zostać umieszczone. Jeśli mają one sięgać do sufitu, prowadnicę, po której będą przesuwać się drzwi, umieszcza się na stropie. Należy pamiętać, że drzwi przesuwne nie mogą być montowane na suficie podwieszanym – ten jest zbyt słaby, żeby wytrzymać ich ciężar, więc takie rozwiązanie jest bardzo niebezpieczne. Inaczej ma się sprawa w przypadku drzwi krótszych – wtedy prowadnica instalowana jest na ścianie, czy to konstrukcyjnej, czy działowej. Mechanizm może zostać umieszczony także na ściance z karton-gipsu, pod warunkiem, że ta zostanie na najpierw odpowiednio wzmocniona.

Czy drzwi przesuwne można montować samodzielnie?

Choć system przesuwny jest stosunkowo łatwy w montażu, nie zawsze można zająć się nim samodzielnie. Zwłaszcza, jeśli montowane są skrzydła ciężkie (na przykład szklane) albo stosowany jest mechanizm wymagający dodatkowego wsparcia (prowadnica ma być umieszczona na ściance z karton-gipsu). Specjalista może też być potrzebny, żeby ocenić, czy dana ściana czy sufit nadają się aby zamontować system przesuwny – jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej skonsultować się z fachowcem i uniknąć niepotrzebnych rozczarowań. Należy także pamiętać, że skrzydła są ciężkie (zwłaszcza szklane czy drewniane) i jeśli nie zostaną stabilnie zamontowane, mogą spaść i narazić domowników na niebezpieczeństwo.

Montując drzwi, powinniśmy zachować dużą czujność i upewnić się, że wszystkie elementy zostały prawidłowo rozmieszczone i umocnione. Ci, którzy nie mają doświadczenia z precyzyjnym wykończeniem pomieszczeń, lepiej zrobią, jeśli zdadzą się na firmę profesjonalnie zajmującą się montażem. Instalacja prowadnicy nie jest droga, a jeśli zajmą się nią specjaliści, można mieć pewność, że system przesuwny jest bezpieczny. Jak wygląda samodzielny montaż w domu można zobaczyć na poniższym filmie:

Jak zamontować drzwi przesuwne? Porady Leroy Merlin

Gdzie kupić drzwi rozsuwane?

Drzwi przesuwne wewnętrzne do niedawna były rzadko spotykanym rozwiązaniem. Dziś coraz częściej pojawiają się w polskich domach.

Ze względu na duże zainteresowanie wielu producentów zaczyna włączać je do swojej oferty. Te drzwi oferują obecnie zarówno duże sklepy zajmujące się sprzedażą materiałów wykończeniowych, jak i hurtownie. Jeśli w okolicy żaden sklep nie oferuje tego rodzaju drzwi, warto zajrzeć do internetu – tam nie brakuje ofert firm, które specjalizują się w produkcji przesuwnych skrzydeł.

Decydując się na zakup drzwi, najczęściej należy przygotować się na wizytę fachowca, który pobierze rozmiary i dokona wstępnej wyceny. Drzwi zostaną przygotowane na zamówienie i idealnie dopasowane do oczekiwań i rozmiarów twojego wnętrza. Większość firm na jego prośbę zajmie się także montażem.

3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Amanda Sadkowicz

Świetny tekst! Dobrze go przeczytać zanim się zdecyduje na jakiekolwiek drzwi przesuwne. Jestem wielką fanką szklanych, bo odgradzają przestrzeń, ale jej nie ograniczają. 🙂

Roman Poniatowski

Bardzo pięknie rozwinęliście temat drzwi przesuwnych w tym wpisie. Wiele mi to pomogło w podjęciu decyzji. Dziękuję.

Kornel

Dzięki za wspaniałe wyjaśnienie