Jeszcze kilka lat temu dość rzadko spotykane, ale obecnie coraz częściej widać w oknach zamontowane rolety zewnętrzne i trudno się temu dziwić, ponieważ korzyści tego rozwiązania są naprawdę bardzo wymierne. Dlaczego warto nabyć rolety zewnętrzne? Lista zalet jakie mają rolety zewnętrzne jest zdecydowanie dłuższa niż wad. Z tych drugich można jedynie wspomnieć o cenie oraz ewentualnej konieczności podejmowania decyzji w odpowiednim momencie, jeżeli zależy nam na konkretnym rodzaju rolet.
Rolety zewnętrzne zalety i wady
Ciepło zimą, chłodniej latem
Tego typu rolety idealnie sprawdzą się w okresie zimowym, ponieważ skutecznie chronią przed utratą ciepła z pomieszczenia, a zarazem stanowią barierę dla przepływu zimna z zewnątrz. Dzieje się tak, gdyż powstaje poduszka powietrzna pomiędzy oknem a spuszczoną roletą. W przypadku rolet wypełnionych pianką poliuretanową, która jest doskonałą izolację termiczną oszczędności mogą wynieść nawet 30-40%, więc zysk w skali roku okazuje się całkiem spory, co odczuje się w rachunkach za ogrzewanie.
Również w miesiące letnie rolety zewnętrzne spełniają ważne zadanie. Kiedy na zewnątrz panują nieznośne upały, to ich spuszczenie pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o kilka stopni. Chyba każdy, kto był kiedykolwiek w krajach basenu Morza Śródziemnego zauważył, jak powszechne są tam rolety zewnętrzne.
Trudno się dziwić, wszak przy temperaturze 35°C roleta okienna zewnętrzna z pianką poliuretanową i grubością pancerza 7,5 mm daje odpocząć od upału, gdyż we wnętrzu będzie 25-26°C, a tym samym nie potrzeba dodatkowych i dużo większych wydatków na klimatyzację. Można wręcz powiedzieć, że dzięki roletom zewnętrznym dbamy o środowisko naturalne, ponieważ zmniejsza się zużycie energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń w zimie oraz do ochłodzenia w miesiącach letnich.
Rolety zewnętrze to osłona stolarki okiennej
Rolety chronią również okna przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, jak opady i silnie działające promieniowanie ultrafioletowe, które negatywnie wpływają na strukturę stolarki okiennej, zwłaszcza drewnianej. Z kolei ramy z PVC są dość wrażliwe na takie warunki atmosferyczne jak zmienne temperatury i mocne nagrzewanie. Dzięki roletom znacznie wydłuża się trwałość skrzydeł okiennych.
Regulacja dostępu światła
Niekiedy w ciągu dnia bywa potrzebne zaciemnienie, np. w czasie drzemki albo przy oglądaniu telewizji, a dzięki roletom zewnętrznym jest to możliwe. Eliminacja szkodliwego działania promieniowania UV na elementy wyposażenia mieszkania także jest niezwykle istotna. Ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem i nadmiernym nagrzewaniem jest ważna, ponieważ pod wpływem słońca blakną kolory farb na ścianach oraz płowieją obicia mebli.
Dobra izolacja akustyczna
Ten walor docenią przede wszystkim osoby mieszkające w domach jednorodzinnych zlokalizowanych przy dość ruchliwych ulicach. Przy spuszczonych roletach poziom dźwięków w pomieszczeniach może się obniżyć o mniej więcej 6-14 decybeli, więc rolety zdecydowanie chronią przed hałasem. Na pewno przyjemniej przebywać we wnętrzach, do których tak bardzo nie dochodzą dźwięki zewnętrzne. Takie rolety zapewniają też poczucie prywatności, chroniąc przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów.
Rolety antywłamaniowe a wentylacja
W tym przypadku sprawdzają się rolety zewnętrzne z listwami posiadającymi specjalne perforacje, czyli otwory wentylacyjne. Taka roleta zewnętrzna osłania pomieszczenia przed silnymi podmuchami wiatru i przeciągami, można ją wykorzystać do wietrzenia pomieszczeń poprzez zsunięcie pancerza. Ciekawym rozwiązaniem jest również model zintegrowany z moskitierą. W takiej sytuacji można intensywnie wietrzyć poprzez podniesienie rolety bez obaw o dostanie się do domu dokuczliwych owadów. Tego typu rolety są z reguły droższe o 120-180 zł.
Bezpieczeństwo rolety
Materiały z jakich wykonane są rolety zewnętrzne charakteryzują się dużą odpornością na uderzenia, więc stanowią odpowiednią ochronę przed aktami wandalizmu. Jeżeli szczególnie zależy nam na walorach antywłamaniowych, to należy przyjrzeć się roletom mającym symbole RC, które informują o skuteczności odstraszania nieproszonych gości.
Najbardziej popularne są rolety o symbolach RC1 i RC2, a to ze względu na ich cenę, a zarazem na tyle zaawansowane technologicznie zabezpieczenia, że praktycznie niemożliwe jest podniesienie pancerza z zewnątrz. Hałas generowany przez siłowe otwieranie rolety raczej zawsze odstrasza potencjalnych włamywaczy.
Na rynku są jeszcze dostępne rolety o symbolach RC3-RC6, ale te są zdecydowanie mniej popularne. Owszem, są wykonane z jeszcze bardziej wytrzymałych materiałów i mają dodatkowe zabezpieczenia, ale ich cena okazuje się za wysoka dla przeciętnego konsumenta. Warto dodać, że i tak wydatek na roletę antywłamaniową jest przynajmniej cztery razy wyższy w porównaniu z roletami standardowymi.
Rolety zewnętrzne mechanizm działania
Rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne działają w stosunkowo nieskomplikowany sposób, który wynika z ich prostoty budowy. Rolety są zbudowane ze zintegrowanych, ułożonych poziomo i połączonych ze sobą profili tworzących tak zwany pancerz. To właśnie on stanowi właściwe zabezpieczenie okna zewnętrzne. Profile z PVC bądź aluminium zazwyczaj wypełnione są pianką poliuretanową. Pancerz porusza się w specjalnych prowadnicach, czyli listwach metalowych zamontowanych pionowo po obu stronach wnęki stolarki. Obudową całego mechanizmu jest skrzynka metalowa. To właśnie w niej znajduje się mechanizm do podnoszenia i opuszczania pancerza, może także być umieszczony mechanizm z moskitierą najczęściej wykonaną z włókna szklanego.
Sterowanie roletami odbywa się w sposób manualny lub automatyczny. Pierwsza metoda oznacza niższe wydatki, natomiast samo użytkowanie nie jest zbyt praktyczne. Do wyboru mamy napęd na pasek, linkę bądź mechanizm korbowy, jednak zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zastosowanie któregoś z mechanizmów automatycznych. Rolety zewnętrzne elektryczne to przede wszystkim komfort, gdyż nie trzeba dźwigać pancerza, a ponadto można podnosić je lub spuszczać z każdego miejsca w pomieszczeniu, nawet z wygodnej kanapy. Napęd elektryczny jednocześnie gwarantuje łagodne i ciche opuszczanie rolety, co nie ma miejsca w przypadku sterowania ręcznego. Silniki do rolet zewnętrznych charakteryzują się nie tylko szybkością podnoszenia i opuszczania rolety, sterowane elektrycznie rolety zewnętrznej można zaprogramować czasowo.
Szczególnie przydatne okazują się funkcje urlopowe, dzięki którym roleta zewnętrzna samoczynnie podnosi się rano i opuszcza po zmierzchu w czasie nieobecności domowników, co sprawia wrażenie, iż ktoś przebywa w domu. Rolety zewnętrzne elektryczne to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa, gdyż odpowiednio zaprogramowany napęd automatyczny odstrasza potencjalnych włamywaczy. Jest to też niezwykle korzystne dla roślin domowych. Najbardziej nowoczesne sterowniki są w stanie dopasowywać poruszanie roletami w zależności od temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, poziomu nasłonecznienia czy też opadów.
Sterowanie może być przewodowe bądź bezprzewodowe. W tym pierwszym przypadku panel sterujący zostaje zamontowany na ścianie, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sterowanie radiowe za pomocą pilota. Warto jeszcze zaznaczyć, że można zintegrować poruszanie roletami zewnętrznymi z systemem alarmowym, a nawet z całym systemem inteligentnego domu.
Rolety zewnętrzne rodzaje
W ofercie rynkowej są dostępne cztery typy rolet zewnętrznych, które trochę różnią się między sobą. Przed zakupem warto zainteresować się, jakie wymagania trzeba zachować, aby dany rodzaj spełnił swoje zadanie. Ważne jest również, czy daną roletę zewnętrzną można zamontować na już istniejącym budynku. W niektórych przypadkach o montażu rolety zewnętrznej należy pomyśleć jeszcze na etapie projektu domu.
Rolety zewnętrzne typu Standard
Rolety zewnętrzne typu Standard to niezwykle praktyczne i uniwersalne rozwiązanie. Przede wszystkim nie ma znaczenia, kiedy chcemy zamontować rolety okienne zewnętrzne, czy rolety balkonowe zewnętrzne, ponieważ można to zrobić nawet w przypadku już istniejących budynków. To ważne dla tych, którzy z różnych względów nie pomyśleli wcześniej o roletach zewnętrznych.
Co ważne, nikomu nie powinien sprawić większego kłopotu samodzielny ich montaż, więc mamy jeszcze oszczędności z tego faktu wynikające. Ten typ rolet cieszy się dużą popularnością, tym bardziej że wyróżnia się bardzo dużą wytrzymałością, a zwłaszcza funkcjonalnością. W związku z tym, że skrzynka może być montowana na murze, to zewnętrzne rolety te bywają również zwane elewacyjnymi lub natynkowymi. Niekiedy także można się spotkać z nazwą rolet adaptacyjnych.
Oprócz instalacji na murze istnieje też opcja zamontowania we wnęce okiennej, ale wtedy należy liczyć się z częściową ingerencją w światło okna. W każdym razie, zawsze są widoczne na elewacji. Warto pamiętać, że nie ma żadnej możliwości ich zabudowy.
Stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę, że opady atmosferyczne powodują unoszenie kurzu ze skrzynki, który osadza się na elewacji, więc następuje szybsze jej zabrudzenie. Jeżeli komuś zależy na czystej elewacji, to powinien ten fakt uwzględnić podczas podejmowania decyzji o zakupie. Ich cechą charakterystyczną jest aluminiowa obudowa i pokrywa rewizyjna umieszczona z przodu kasety. Zastosowane aluminium wyróżnia się wysoką jakością.
Do wyboru mamy kilka kształtów skrzynek, począwszy od prostokątnej, poprzez półokrągłą, aż do takich ze ściętą pod kątem 20 lub 45 stopni klapą. Pancerze mogą mieć piankę ocieplającą z poliuretanu, ale dostępne są również modele bez pianki. Te pierwsze na pewno stanowią korzystniejszy wybór ze względu na to, że zwiększają izolację termiczną budynku. Tańsze zewnętrzne rolety , w cenie około 130 zł/m2, mają napęd ręczny na pasek lub linkę, te droższe funkcjonują na napęd elektryczny.
Rolety zewnętrze naokienne
Ten typ rolet jest zdecydowanie mniej widoczny z zewnątrz w porównaniu z roletami elewacyjnymi i daje możliwość optymalnej integracji zabudowy wnęki razem z oknem, zwłaszcza gdy uda się dopasować kolorystykę skrzynek i prowadnic do okien.
Skrzynki są wykonane z twardego PVC i dodatkowo ocieplone styropianem, ewentualnie neoporem, natomiast pokrywa rewizyjna znajduje się z tyłu bądź na dole kasety i nie ma problemu z dostaniem się do niej od strony wewnętrznej pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że w przypadku skrzynek z pokrywą rewizyjną od dołu istnieje opcja całkowitej zabudowy.
Zewnętrzne rolety naokienne, zwane również roletami nakładanymi lub roletami nadstawnymi, sprawdzają się na każdym rodzaju okien zarówno z PVC, jak i z aluminium czy drewna. Skrzynkę nakłada się na okno, po czym razem z nim montuje się ją we wnęce okiennej. Ten system rolet stosuje się nie tylko w nowym budownictwie, ale także podczas modernizacji już istniejących budynków, ale wtedy konieczna będzie wymiana okien.
Dostępne są rolety naokienne z napędem manualnym lub rolety elektryczne zewnętrzne. Co ważne, zewnętrzne rolety elektryczne można odpowiednio zsynchronizować z systemem alarmowym, aby przy uruchomieniu alarmu następowało jednoczesne zamykanie rolet. Oczywiście ta opcja dotyczy jedynie rolet zewnętrznych z napędem elektrycznym. Warto pamiętać, że elektryczne rolety zewnętrzne oznaczają wyższe wydatki związane z zakupem, ale także montażem.
Rolety zewnętrze podtynkowe
Jeżeli komuś zależy na wyjątkowo estetycznym rozwiązaniu, to powinien zdecydować się właśnie na ten typ rolet zewnętrznych, ponieważ skrzynek nie widać na elewacji budynku, a sama roleta zewnętrzna prezentuje się niezwykle efektownie. Nie jest to jedyna zaleta rolet zewnętrznych podtynkowych, które przede wszystkim pozwalają na całkiem spore oszczędności w związku z ograniczeniem strat ciepła. Poza wysoką ochroną termiczną, rolety podtynkowe gwarantują również dość skuteczną ochronę akustyczną, co jest szczególnie ważne, kiedy budynek znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy. Trzeba jednak pamiętać, że już na etapie projektu należy podjąć decyzję o ich montażu, więc ten system rolet nadaje się wyłącznie do nowego budownictwa. Później nie ma żadnej możliwości, aby zainstalować rolety zewnętrzne podtynkowe. To w zasadzie jedyna wada tego typu rozwiązania, aczkolwiek trzeba też liczyć się z wyższymi kosztami zakupu i montażu w porównaniu do rolet natynkowych.
Chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem rolety podtynkowe charakteryzują się bardzo dobrą jakością. Skrzynka wykonana jest z wytrzymałego ekstrudowanego aluminium, a pokrywa rewizyjna umieszczona z jej dołu. Konieczność wcześniejszej decyzji o wyborze takiego typu rolety podyktowana jest faktem, iż skrzynkę montuje się bezpośrednio do wnęki w nadprożu. Warto dopasować barwę pancerza zarówno do elewacji, jak i okna, aby całość była jednorodna kolorystycznie. Niezbędna jest też zabudowa zewnętrzna. W tym przypadku również mamy do czynienia z napędem ręcznym, jak i elektrycznym.
Rolety nadprożowe, czyli rolety zewnętrze RKS
Rolety nadprożowe to kolejny typ rolet zewnętrznych, które wymagają wcześniejszej decyzji, a więc na etapie projektu. Skrzynek nie widać na elewacji budynku, ponieważ są montowane w nadprożu okna w czasie jego stawiania. Kiedy nie mamy pewności co do instalacji rolet, to warto przynajmniej wcześniej założyć skrzynki nadprożowe. Obudowa rolet RKS wykonana jest zazwyczaj z twardego styropianu, czyli polistyrenu, który zostaje dodatków wzmocniony zbrojeniowymi prętami stalowymi, a boki obłożone są płytą suprema. Zdarzają się również skrzynki z ceramiki bądź poliuretanu. Pokrywa rewizyjna tego typu rolet jest zlokalizowana od dołu skrzynki. Podobnie, jak przy roletach podtynkowych, jest konieczność całkowitej zabudowy i jeszcze trzeba się liczyć z dłuższym czasem realizacji.
Oprócz walorów wizualnych oraz świetnych parametrów termoizolacyjnych i akustycznych, rolety RKS wyróżniają się dużym komfortem użytkowania.
Jakie rolety zewnętrzne elewacyjne wybrać?
Jeżeli dopiero planujemy budowę domu, to z całą pewnością warto zdecydować się na rolety zewnętrzne podtynkowe bądź rolety zewnętrzne nadprożowe, które są zdecydowanie mniej widoczne, a zarazem najlepiej poprawiają bilans cieplny danego budynku.
Dodatkowym plusem będzie lepsze oświetlenie, ponieważ skrzynki rolety zostają umieszczone w nadprożu i światło może wpadać do wnętrza przez całą powierzchnię okna. Oczywiście, kiedy pancerz pozostaje zwinięty. Jednak trzeba pamiętać, że te rozwiązania oznaczają jednocześnie trochę trudniejszy montaż, który trzeba zlecić fachowcom oraz wyższą cenę.
Z drugiej strony, nie ma kosztów związanych z ewentualnym kuciem ścian, aby rozprowadzić kable do sterowania elektrycznego i ponownego malowania.
W przypadku budynku już stojącego wybór jest pomiędzy roletami standardowymi a naokiennymi, przy czym te drugie wymagają podjęcia decyzji najpóźniej na etapie montażu okien, natomiast przy dopasowaniu koloru skrzynki i prowadnic do niej, cały system nie będzie specjalnie wyróżniał się z elewacji. Najkorzystniejsze cenowo są niewątpliwie rolety natynkowe i można je montować w dowolnym momencie, ale one zawsze są widoczne z zewnątrz, co trochę burzy poczucie estetyki. Natomiast wyróżniają się krótkim czasem realizacji.
Warto jeszcze zaznaczyć, że w przypadku starych kamienic montaż rolet zewnętrznych wymaga zgody konserwatora zabytków. Najtańsze są rolety natynkowe sterowane manualnie i można je nawet samodzielnie zainstalować. Ceny oscylują w granicach 130-160 zł/m2. Z kolei ceny rolet podtynkowych i nadprożowych oznaczają wydatek dwa-trzy razy wyższy. Warto jeszcze podkreślić, że ceny zależą nie tylko od wymiarów rolet czy koloru skrzynki i prowadnic, ale także sposobu sterowania, rodzaju napędu.
Sterowanie elektryczne podwyższa koszty o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych, w zależności od rodzaju tego sterowania i czy rolety będą zintegrowane z systemem alarmowym. Końcowa cena produkty bywa niekiedy podniesiona w przypadku montażu moskitiery oraz wzmocnienia antywłamaniowego. Niektóre najbardziej luksusowe modele mogą oznaczać wydatek rzędu 1500 zł/m2, jednak ta inwestycja na pewno się zwróci po kilku latach użytkowania.
Osobiście nie wyobrażam już sobie funkcjonować w lato bez rolet. Mamy u siebie rolety pvc i sprawdzają się znakomicie. Nie dość że w upały jest chłodniej, to i bezpieczniej. .
A ja bym tego dziadostwa już nigdy nie zainstalował wad jest więcej niż zalet
Apropo wentylacji można dokupić klimatyzator przenośny w sklepie są niedrogie które pełnią też rolę wentylacji. Przy tym obniżą temperaturę i problem z głowy a nawet lepiej rozwiązane