Rolety zewnętrzne: czy warto się na nie zdecydować?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 4 maja 2020

Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne

Jeszcze kilka lat temu dość rzadko spotykane, ale obecnie coraz częściej widać w oknach zamontowane rolety zewnętrzne i trudno się temu dziwić, ponieważ korzyści tego rozwiązania są naprawdę bardzo wymierne.

Dlaczego warto nabyć rolety zewnętrzne?

Lista zalet rolet zewnętrznych jest zdecydowanie dłuższa niż wad.

Z tych drugich można jedynie wspomnieć o cenie oraz ewentualnej konieczności podejmowania decyzji w odpowiednim momencie, jeżeli zależy nam na konkretnym rodzaju rolet.

Zalety rolet zewnętrznych

Zalety i wady rolet zewnętrznych
Zalety i wady rolet zewnętrznych

Ciepło zimą, chłodniej latem

Tego typu rolety idealnie sprawdzą się w okresie zimowym, ponieważ skutecznie chronią przed utratą ciepła z pomieszczenia, a zarazem stanowią barierę dla przepływu zimna z zewnątrz.

Dzieje się tak, gdyż powstaje poduszka powietrzna pomiędzy oknem a spuszczoną roletą.

W przypadku rolet wypełnionych pianką poliuretanową oszczędności mogą wynieść nawet 30-40%, więc zysk w skali roku okazuje się całkiem spory, co odczuje się w rachunkach za ogrzewanie.

Również w miesiące letnie rolety spełniają ważne zadanie.

Kiedy na zewnątrz panują nieznośne upały, to spuszczenie rolet zewnętrznych pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o kilka stopni.

Chyba każdy, kto był kiedykolwiek w krajach basenu Morza Śródziemnego zauważył, jak powszechne są tam rolety zewnętrzne.

Trudno się dziwić, wszak przy temperaturze 35°C roleta z pianką poliuretanową i grubością pancerza 7,5 mm daje odpocząć od upału, gdyż we wnętrzu będzie 25-26°C, a tym samym nie potrzeba dodatkowych i dużo większych wydatków na klimatyzację.

Można wręcz powiedzieć, że dzięki roletom zewnętrznym dbamy o środowisko naturalne, ponieważ zmniejsza się zużycie energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń w zimie oraz do ochłodzenia w miesiącach letnich.

Osłona stolarki okiennej

Rolety chronią również okna przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, jak opady i silnie działające promieniowanie ultrafioletowe, które negatywnie wpływają na strukturę stolarki okiennej, zwłaszcza drewnianej.

Z kolei ramy z PVC są dość wrażliwe na zmienne temperatury i mocne nagrzewanie.

Dzięki roletom znacznie wydłuża się trwałość skrzydeł okiennych.

 

Regulacja dostępu światła

Niekiedy w ciągu dnia bywa potrzebne zaciemnienie, np. w czasie drzemki albo przy oglądaniu telewizji, a dzięki roletom zewnętrznym jest to możliwe.

Eliminacja szkodliwego działania promieniowania UV na elementy wyposażenia mieszkania także jest niezwykle istotna.

Pod wpływem słońca blakną przecież kolory farb na ścianach oraz płowieją obicia mebli.

Dobra izolacja akustyczna

Ten walor rolet zewnętrznych docenią przede wszystkim mieszkańcy domów zlokalizowanych przy dość ruchliwych ulicach.

Przy spuszczonych roletach poziom dźwięków w pomieszczeniach może się obniżyć o mniej więcej 6-14 decybeli, więc rolety zdecydowanie chronią przed hałasem.

Na pewno przyjemniej przebywać we wnętrzach, do których tak bardzo nie dochodzą dźwięki zewnętrzne.

Takie rolety zapewniają też poczucie prywatności, chroniąc przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów.

Wentylacja

W tym przypadku sprawdzają się rolety zewnętrzne z listwami posiadającymi specjalne perforacje, czyli otwory wentylacyjne. Taka roleta osłania pomieszczenia przed silnymi podmuchami wiatru i przeciągami, można ją wykorzystać do wietrzenia pomieszczeń poprzez zsunięcie pancerza.

Ciekawym rozwiązaniem jest również model zintegrowany z moskitierą.

W takiej sytuacji można intensywnie wietrzyć poprzez podniesienie rolety bez obaw o dostanie się do domu dokuczliwych owadów.

Tego typu rolety są z reguły droższe o 120-180 zł.

Bezpieczeństwo

Materiały wykorzystywane w produkcji rolet zewnętrznych charakteryzują się dużą odpornością na uderzenia, więc stanowią odpowiednią ochronę przed aktami wandalizmu.

Jeżeli szczególnie zależy nam na walorach antywłamaniowych, to należy przyjrzeć się roletom mającym symbole RC, które informują o skuteczności odstraszania nieproszonych gości.

Najbardziej popularne są rolety o symbolach RC1 i RC2, a to ze względu na ich cenę, a zarazem na tyle zaawansowane technologicznie zabezpieczenia, że praktycznie niemożliwe jest podniesienie pancerza z zewnątrz.

Hałas generowany przez siłowe otwieranie rolety raczej zawsze odstrasza potencjalnych włamywaczy.

Na rynku są jeszcze dostępne rolety o symbolach RC3-RC6, ale te są zdecydowanie mniej popularne.

Owszem, są wykonane z jeszcze bardziej solidnych materiałów i mają dodatkowe zabezpieczenia, ale ich cena okazuje się za wysoka dla przeciętnego konsumenta.

Warto dodać, że i tak wydatek na roletę antywłamaniową jest przynajmniej cztery razy wyższy w porównaniu z roletami standardowymi.

 

Mechanizm działania rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne działają w stosunkowo nieskomplikowany sposób, który wynika z ich prostoty budowy.

Rolety są zbudowane ze zintegrowanych, ułożonych poziomo i połączonych ze sobą profili tworzących tak zwany pancerz.

To właśnie on stanowi właściwe zabezpieczenie okna. Profile z PVC bądź aluminium zazwyczaj wypełnione są pianką poliuretanową.

Pancerz porusza się w specjalnych prowadnicach, czyli listwach metalowych zamontowanych pionowo po obu stronach wnęki stolarki. Obudową całego mechanizmu jest skrzynka metalowa.

To właśnie w niej znajduje się mechanizm do podnoszenia i opuszczania pancerza, może także być umieszczony mechanizm z moskitierą najczęściej wykonaną z włókna szklanego.

Jak działa mechanizm rolety zewnętrznej można zobaczyć na poniższym wideo

Moskitiera zawsze działa niezależnie od pancerza i zwija się do środka skrzyni. Dolną część pancerza zabezpieczają automatyczne albo ręczne rygle antywyważeniowe, które blokują możliwość podnoszenia rolet od zewnątrz.

Ważnym elementem jest również pokrywa rewizyjna, dzięki której nie ma problemu dostania się do mechanizmu znajdującego się w skrzynce.

Sterowanie roletami odbywa się w sposób manualny lub automatyczny.

Pierwsza metoda oznacza niższe wydatki, natomiast samo użytkowanie nie jest zbyt praktyczne.

Do wyboru mamy napęd na pasek, linkę bądź mechanizm korbowy, jednak zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zastosowanie któregoś z mechanizmów automatycznych.

To przede wszystkim komfort, gdyż nie trzeba dźwigać pancerza, a ponadto można rolety podnosić lub spuszczać z każdego miejsca w pomieszczeniu, nawet z wygodnej kanapy.

Napęd elektryczny jednocześnie gwarantuje łagodne i ciche opuszczanie rolety, co nie ma miejsca w przypadku sterowania ręcznego.

Silniki do rolet zewnętrznych charakteryzują się nie tylko szybkością podnoszenia i opuszczania rolety, ale również możliwością czasowego programowania.

Bardzo przydatna okazuje się funkcja urlopowa, dzięki której rolety samoczynnie podnoszą się rano i opuszczają po zmierzchu w czasie nieobecności domowników, co sprawia wrażenie, iż ktoś przebywa w domu.

Daje to większą gwarancję bezpieczeństwa, gdyż odstrasza potencjalnych włamywaczy, a zarazem jest niezwykle korzystne dla roślin domowych.

Najbardziej nowoczesne sterowniki są w stanie dopasowywać poruszanie roletami w zależności od temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, poziomu nasłonecznienia czy też opadów.

Sterowanie może być przewodowe bądź bezprzewodowe. W tym pierwszym przypadku panel sterujący zostaje zamontowany na ścianie, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sterowanie radiowe za pomocą pilota.

Warto jeszcze zaznaczyć, że można zintegrować poruszanie roletami zewnętrznymi z systemem alarmowym, a nawet z całym systemem inteligentnego domu.

 

Rodzaje rolet zewnętrznych

W ofercie rynkowej są dostępne cztery typy rolet zewnętrznych, które trochę różnią się między sobą.

Przed zakupem warto zainteresować się, jakie wymagania trzeba zachować, aby dany rodzaj spełnił swoje zadanie.

Ważne jest również, czy daną roletę można zamontować na już istniejącym budynku.

O niektórych należy pomyśleć jeszcze na etapie projektu domu.

Rolety zewnętrzne typu Standard

Roleta zewnętrzna Standard
Roleta zewnętrzna Standard

Rolety zewnętrzne typu Standard to niezwykle praktyczne i uniwersalne rozwiązanie.

Przede wszystkim nie ma znaczenia, kiedy chcemy zamontować takie rolety, ponieważ można to zrobić nawet w przypadku już istniejących budynków.

To ważne dla tych, którzy z różnych względów nie pomyśleli wcześniej o roletach zewnętrznych.

Co ważne, nikomu nie powinien sprawić większego kłopotu samodzielny ich montaż, więc mamy jeszcze oszczędności z tego faktu wynikające.

Ten typ rolet cieszy się dużą popularnością, tym bardziej że wyróżnia się bardzo dużą wytrzymałością, a zwłaszcza funkcjonalnością.

W związku z tym, że skrzynka może być montowana na murze, to rolety te bywają również zwane elewacyjnymi lub natynkowymi.

Niekiedy także można się spotkać z nazwą rolet adaptacyjnych.

Oprócz instalacji na murze istnieje też opcja zamontowania we wnęce okiennej, ale wtedy należy liczyć się z częściową ingerencją w światło okna.

W każdym razie, zawsze są widoczne na elewacji.

Warto pamiętać, że nie ma żadnej możliwości ich zabudowy.

Stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę, że opady atmosferyczne powodują unoszenie kurzu ze skrzynki, który osadza się na elewacji, więc następuje szybsze jej zabrudzenie.

Jeżeli komuś zależy na czystej elewacji, to powinien ten fakt uwzględnić podczas podejmowania decyzji o zakupie.

Ich cechą charakterystyczną jest aluminiowa obudowa i pokrywa rewizyjna umieszczona z przodu kasety.

Zastosowane aluminium wyróżnia się wysoką jakością.

Do wyboru mamy kilka kształtów skrzynek, począwszy od prostokątnej, poprzez półokrągłą, aż do takich ze ściętą pod kątem 20 lub 45 stopni klapą.

Pancerze mogą mieć piankę ocieplającą z poliuretanu, ale dostępne są również modele bez pianki.

Te pierwsze na pewno stanowią korzystniejszy wybór ze względu na zwiększenie izolacji cieplnej budynku.

Tańsze rolety, w cenie około 130 zł/m2, mają napęd ręczny na pasek lub linkę, te droższe funkcjonują na napęd elektryczny.

 

Rolety naokienne

Ten typ rolet jest zdecydowanie mniej widoczny z zewnątrz w porównaniu z roletami elewacyjnymi i daje możliwość optymalnej integracji zabudowy wnęki razem z oknem, zwłaszcza gdy uda się dopasować kolorystykę skrzynek i prowadnic do stolarki okiennej.

Skrzynki są wykonane z twardego PVC i dodatkowo ocieplone styropianem, ewentualnie neoporem, natomiast pokrywa rewizyjna znajduje się z tyłu bądź na dole kasety i nie ma problemu z dostaniem się do niej od strony wewnętrznej pomieszczenia.

Warto zaznaczyć, że w przypadku skrzynek z pokrywą rewizyjną od dołu istnieje opcja całkowitej zabudowy.

Rolety naokienne, zwane również roletami nakładanymi lub roletami nadstawnymi, sprawdzają się na każdym rodzaju stolarki okiennej zarówno z PVC, jak i z aluminium czy drewna.

Skrzynkę nakłada się na okno, po czym razem z nim montuje się ją we wnęce okiennej.

Ten system rolet stosuje się nie tylko w nowym budownictwie, ale także podczas modernizacji już istniejących budynków, ale wtedy konieczna będzie wymiana stolarki okiennej.

Rolety naokienne także mogą mieć napęd manualny lub elektryczny i co ważne, można je odpowiednio skonfigurować z systemem alarmowym, aby przy uruchomieniu alarmu następowało jednoczesne zamykanie rolet.

Oczywiście ta opcja dotyczy jedynie rolet zewnętrznych z napędem elektrycznym.

Warto pamiętać, że tego typu rolety oznaczają wyższe wydatki związane z zakupem, ale także montażem.

Rolety podtynkowe

Jeżeli komuś zależy na wyjątkowo estetycznym rozwiązaniu, to powinien zdecydować się właśnie na ten typ rolet zewnętrznych, ponieważ skrzynek nie widać na elewacji budynku, a sama roleta prezentuje się niezwykle efektownie.

Nie jest to jedyna zaleta rolet zewnętrznych podtynkowych, które przede wszystkim pozwalają na całkiem spore oszczędności w związku z ograniczeniem strat ciepła.

Poza wysoką ochroną termiczną, rolety podtynkowe gwarantują również dość skuteczną ochronę akustyczną, co jest szczególnie ważne, kiedy budynek znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy.

Trzeba jednak pamiętać, że już na etapie projektu należy podjąć decyzję o ich montażu, więc ten system rolet nadaje się wyłącznie do nowego budownictwa.

Później nie ma żadnej możliwości, aby zainstalować rolety zewnętrzne podtynkowe.

To w zasadzie jedyna wada tego typu rozwiązania, aczkolwiek trzeba też liczyć się z wyższymi kosztami zakupu i montażu w porównaniu do rolet natynkowych.

Rolety podtynkowe charakteryzują się bardzo dobrą jakością.

Skrzynka wykonana jest z wytrzymałego aluminium, a pokrywa rewizyjna umieszczona z jej dołu.

Konieczność wcześniejszej decyzji o wyborze takiego typu rolety podyktowana jest faktem, iż skrzynkę montuje się bezpośrednio do wnęki w nadprożu.

Warto dopasować barwę pancerza zarówno do elewacji, jak i stolarki okiennej, aby całość była jednorodna kolorystycznie.

Niezbędna jest też zabudowa zewnętrzna.

W tym przypadku również mamy do czynienia z napędem ręcznym, jak i elektrycznym.

 

Rolety nadprożowe, czyli RKS

Rolety zewnętrzne nadprożowe
Rolety zewnętrzne nadprożowe

Rolety nadprożowe to kolejny typ rolet zewnętrznych, które wymagają wcześniejszej decyzji, a więc na etapie projektu.

Skrzynek nie widać na elewacji budynku, ponieważ są montowane w nadprożu okna w czasie jego stawiania.

Kiedy nie mamy pewności co do instalacji rolet, to warto przynajmniej wcześniej założyć skrzynki nadprożowe.

Obudowa rolet RKS wykonana jest zazwyczaj z twardego styropianu, czyli polistyrenu, który zostaje dodatków wzmocniony zbrojeniowymi prętami stalowymi, a boki obłożone są płytą suprema.

Zdarzają się również skrzynki z ceramiki bądź poliuretanu.

Pokrywa rewizyjna tego typu rolet jest zlokalizowana od dołu skrzynki. Podobnie, jak przy roletach podtynkowych, jest konieczność całkowitej zabudowy i jeszcze trzeba się liczyć z dłuższym czasem realizacji.

Oprócz walorów wizualnych oraz świetnych parametrów termoizolacyjnych i akustycznych, rolety RKS wyróżniają się dużym komfortem użytkowania.

 

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?
Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Jeżeli dopiero planujemy budowę domu, to z całą pewnością warto zdecydować się na rolety zewnętrzne podtynkowe bądź rolety zewnętrzne nadprożowe, które są zdecydowanie mniej widoczne, a zarazem najlepiej poprawiają bilans cieplny danego budynku.

Dodatkowym plusem będzie lepsze oświetlenie, ponieważ skrzynki rolety zostają umieszczone w nadprożu i światło może wpadać do wnętrza przez całą powierzchnię okna. Oczywiście, kiedy pancerz pozostaje zwinięty.

Jednak trzeba pamiętać, że te rozwiązania oznaczają jednocześnie trochę trudniejszy montaż, który trzeba zlecić fachowcom oraz wyższą cenę.

Z drugiej strony, nie ma kosztów związanych z ewentualnym kuciem ścian, aby rozprowadzić kable do sterowania elektrycznego i ponownego malowania.

W przypadku budynku już stojącego wybór jest pomiędzy roletami standardowymi a naokiennymi, przy czym te drugie wymagają podjęcia decyzji najpóźniej na etapie montażu stolarki okiennej, natomiast przy dopasowaniu koloru skrzynki i prowadnic do niej, cały system nie będzie specjalnie wyróżniał się z elewacji.

Najkorzystniejsze cenowo są niewątpliwie rolety natynkowe i można je montować w dowolnym momencie, ale one zawsze są widoczne z zewnątrz, co trochę burzy poczucie estetyki. Natomiast wyróżniają się krótkim czasem realizacji.

Warto jeszcze zaznaczyć, że w przypadku starych kamienic montaż rolet zewnętrznych wymaga zgody konserwatora zabytków.

Najtańsze są rolety natynkowe sterowane manualnie i można je nawet samodzielnie zainstalować.

Ceny oscylują w granicach 130-160 zł/m2. Z kolei ceny rolet podtynkowych i nadprożowych oznaczają wydatek dwa-trzy razy wyższy.

Warto jeszcze podkreślić, że ceny zależą nie tylko od wymiarów rolet czy koloru skrzynki i prowadnic, ale także sposobu sterowania, rodzaju napędu.

Sterowanie elektryczne podwyższa koszty o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych, w zależności od rodzaju tego sterowania i czy rolety będą zintegrowane z systemem alarmowym.

Końcowa cena produkty bywa niekiedy podniesiona w przypadku montażu moskitiery oraz wzmocnienia antywłamaniowego.

Niektóre najbardziej luksusowe modele mogą oznaczać wydatek rzędu 1500 zł/m2, jednak ta inwestycja na pewno się zwróci po kilku latach użytkowania.

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze