Tynk strukturalny: ceny, rodzaje, parametry, zalety tynków

Tynk strukturalny
Tynk strukturalny

Tynk strukturalny należy do grupy tynki ozdobne. Już od wielu lat cieszy się on ogromnym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, aby miało to się zmienić. Jest nie tylko uniwersalny, ale również atrakcyjny pod względem wizualnym. Dzięki tynkom dekoracyjnym możemy stworzyć estetyczne wykończenie powierzchni ścian. Finalny efekt z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym osobom. Tynk strukturalny wyróżnia się niebanalną fakturą. Stosowany jest nie tylko na ścianach, ale również sufitach.

W tym artykule opisujemy tynki strukturalne dekoracyjne – ich parametry, oraz zalety i wady tego materiału.

Zalety tynków strukturalnychTynki strukturalne cieszą się ogromną popularnością nie bez powodu. Największym plusem tego rozwiązania jest zdecydowanie dekoracyjny charakter. Za jego pomocą możemy uzyskać niebanalny efekt, obok którego ciężko przejść obojętnie. Dużym atutem jest fakt, że tynki strukturalne są dość uniwersalne. Jak wyżej wspomniano, stosowane są one zarówno jako tynki strukturalne wewnętrzne, jak i tynki dekoracyjne zewnętrzne. Dodatkowo wpasowują się one zarówno w stylistykę nowoczesną (np. tynki dekoracyjne beton), jak i klasyczną (np. tynki ozdobne trawertyn). W tej dziedzinie nie ma żadnych ograniczeń. Otrzymamy taką powierzchnię, jaka nam odpowiada. To również jest wielka zaleta tego materiału. Można formować go na wiele różnych sposobów, a każda technika do inne rezultaty. Każdy użytkownik może umieścić własne żłobienia, a tym samym nadać indywidualny charakter powierzchni. Trzeba również wspomnieć, że tego rodzaju tynki ozdobne mogą być stosowane do niemal każdej ściany. Nie musi być to powierzchnia betonowa, czy też cementowa. Bez problemu nałożymy masę tynkową na gips, a nawet drewno. Kolejną zaletą tego ozdobnego tynku jest to, że występuje on w kilku wariantach, dzięki czemu każdy wybierze coś dla siebie. Dostępne są zarówno zaprawy przeznaczone do malowania po nałożeniu, jak i zabarwione fabrycznie. Warto wspomnieć również o właściwościach tynków ozdobnych. Tynk strukturalny wyróżnia się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na warunki otoczenia. Nie pęka, nie jest podatny na ścieranie, a także na zarysowania. Niektóre tynki strukturalne zapobiegają również powstawaniu wilgoci na ścianach. Są to masy wodoodporne, jednak odznaczają się one optymalnym poziomem przepuszczalności pary wodnej. Takie wykończenie powierzchni jest również praktyczne i szczególnie polecane jako tynk dekoracyjny do łazienki. Można utrzymać go w czystości bez większego problemu. Jest to materiał, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji, czy też preparatów, co daje nam wysoki komfort użytkowania. Tynk strukturalny z powodzeniem możemy nałożyć samodzielnie, jeśli tylko mamy podstawową wiedzę z zakresu prac budowlanych. Nie jest to zadanie zbyt skomplikowane, o ile będziemy stosować się do zaleceń producenta.
Wady tynków strukturalnychOczywiście tynki strukturalne mają nie tylko zalety, ale również wady. Głównym ich minusem jest konieczność starannego przygotowania powierzchni. W teorii nie musimy wykonywać gruntowania, jednak jeśli tego nie zrobimy, to może okazać się, że przyczepność masy będzie zbyt mała. W trakcie realizacji prac ciężko dokonać poprawek. Ponadto, w niektórych przypadkach zaleca się również stosowanie preparatów, które poprawiają strukturę zbyt gładkiej powierzchni. Przez to nie tylko tracimy pieniądze na dodatkowe środki, ale również czas, który musimy poświęcić na ich nałożenie. Zwykle, aby uzyskać zadowalający efekt nakłada się kilka warstw masy tynkowej. Oczywiście zależy to w dużej mierze od indywidualnych oczekiwań. Jednym spodoba się wykończenie powierzchni już po nałożeniu jednej warstwy, innym dopiero po kilku. Im więcej warstw nakładamy, tym więcej produktu potrzebujemy. Możemy wydać więc na zaprawę całkiem wysoką kwotę, jeśli tynkujemy sporą powierzchnię. Nie można również nie wspomnieć o tym, że prace wydłużają się, a także stają się nużące i uciążliwe. Niektóre tynki bardzo długo wysychają. Mowa tutaj np. o tynkach strukturalnych cementowo-wapiennych, które do pełnego wyschnięcia potrzebują nawet miesiąca. Nie możemy również zapomnieć o tym, że do nakładania tynków potrzebujemy odpowiednich narzędzi. W dużej mierze to od nich zależy, jak będzie przebiegał proce wykończenia powierzchni. Jeśli nie zaopatrzymy się w dobrej jakości produkty już na starcie, to możemy znacząco utrudnić sobie pracę. Jest to szczególnie istotne, gdy mamy w planach nałożenie tynku strukturalnego o konkretnym wzorze, np. tynk strukturalny beton, czy tynk strukturalny kornik. Jeśli chcemy, aby tynk strukturalny miał naturalny efekt, musimy posiadać specjalistyczne narzędzia.

Tynk strukturalny

Tynk ozdobny strukturalny
Tynk ozdobny strukturalny

Tynk strukturalny to nic innego  jak specjalistyczna masa tynkarska przeznaczona do wykończenia wnętrz, oraz tynkowania elewacji budynków.

Można nadawać jej rozmaite  formy — to właśnie stworzona faktura pełni rolę dekoracji.

Można wyróżnić kilka rodzajów tynków strukturalnych.

Dzielą się one między sobą głównie gęstością oraz ziarnistością masy.

Warto pamiętać, że te parametry w przypadku tynku dekoracyjnego bezpośrednio wpływają na to, jaki efekt dekoracyjny otrzymamy.

Wybór zależy więc od tego, jakie wzory chcemy uzyskać na ścianie.

Można zastosować na przykład tynk strukturalny baranek, tynk strukturalny trawertyn, czy tynki strukturalne wewnętrzne o fakturze betonu.

Wiele osób myli tynk strukturalny z tynkiem mozaikowym.

Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku nie mamy do czynienia z kruszywem kamieni zawartym w masie.

Gips strukturalny to jedynie mieszanina dyspersji akrylowych oraz dodatków mineralnych.

W jego składzie znajduje się również niewielka ilość kruszywa marmurowego.

Ozdobne tynki strukturalne najczęściej mają ocień biały, jednak można spotkać również masy fabrycznie barwione.

Warto wspomnieć, że do zabarwienia powierzchni tynkowych potrzebne nam są profesjonalne farby strukturalne.

Tylko one dokładnie pokryją powierzchnię, a także będą trwałe.

Farby strukturalne
Farby strukturalne

Ciekawe jest, że wiele osób próbuje samodzielnie stworzyć efekt dekoracyjny tynku strukturalnego przy użyciu tradycyjnego gipsu.

Zwykle w takich sytuacjach forma nadawana jest ręcznie przy użyciu packi.

Jest to rozwiązanie tańsze, jednak musimy liczyć się z tym, że nie zawsze proces ten przebiega zgodnie z planem, a efekt dekoracyjny może być różny od zamierzonego.

Tynki strukturalne jak nakładać?

Przed rozpoczęciem, jakichkolwiek prac tynkarskich musimy pamiętać o tym, aby przygotować podłoże.

W tym celu powinniśmy sprawdzić przede wszystkim jego jakość.

Musimy sprawdzić, że nie znajdują się na nim zanieczyszczenia np. w postaci starego tynku strukturalnego, pyłu, czy też kurzu.

Duże znaczenie ma również chłonność powierzchni, a także jej temperatura (nie może być niższa niż 5 stopni Celsjusza).

Jeśli mowa o temperaturze, to bardzo ważne jest to, aby temperatura powietrza również nie była niższa niż 5 stopni Celsjusza.

W przypadku, gdy odnotujemy zbyt dużą chłonność powierzchni przeznaczonej do otynkowania, możemy spróbować obniżyć wartość tego parametru.

W tym celu stosuje się specjalny preparat gruntujący, który można zakupić w niemal każdym sklepie z materiałami budowlanymi.

Takie środki nanoszone są za pomocą techniki malarskiej, potrzebny będzie nam więc jedynie pędzel lub wałek.

Pokrycie ścian preparatem gruntującym nie będzie stanowić żadnego wyzwania.

Powierzchnie o średniej chłonności nie muszą być wcześniej gruntowane.

Powierzchnie gładkie, czy też odznaczające się niską chłonnością powinny być pokryte powłoką, która zwiększy ich szorstkość.

Wykorzystuje się do tego preparaty gruntujące składające się z żywicy oraz piasku kwarcowego.

Taka mieszanka ma płynną postać, którą nanosi się prawie identycznie, jak farbę.

Po wyschnięciu tak przygotowanego podłoża można zauważyć wyraźną zmianę struktury powierzchni.

Przypomina ona nieco drobnoziarnisty papier ścierny.

Jest to dokładnie taki efekt, który chcieliśmy uzyskać.

Jak nakładać tynki strukturalne krok po kroku

Tynki strukturalne jak zrobić samemu?
Tynki strukturalne jak zrobić samemu?

Posiadając zaprawę do tynków maszynowych możemy samodzielnie stworzyć tynk strukturalny.

W tym celu musimy dodatkowo zakupić farby (emulsyjną oraz transparentną “bejcę“) oraz narzędzia (paca, pędzle, japonki/pace do tynków).

Samodzielne położenie tynku strukturalnego jest dość proste, więc każdy sobie z nim poradzi.

Aby położyć tynk strukturalny w pierwszej kolejności należy wymieszać zaprawę tynkową z wodą. Dopiero po uzyskaniu pożądanej masy dodajemy farbę emulsyjną.

Należy dodać, że ten składnik bezpośrednio wpływa na konsystencję roztworu. Nie tylko sprawia, że masa tynku strukturalnego staje się bardziej plastyczna, ale również opóźnia wiązanie.

Tak przygotowaną masę możemy zacząć nakładać na ścianę. Najwygodniejsze jest nakładanie tynku strukturalnego za pomocą szerokiej pacy. Nie może być ona zbyt mała, gdyż proces nakładania będzie po prostu uciążliwy.

Zaprawę nakładamy na powierzchnię około jednego metra kwadratowego. Grubość tynku strukturalnego uzależniona jest od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, musimy jednak pamiętać, aby nakładać tynk strukturalny wewnętrzny niezbyt grubą warstwą. Maksymalna grubość masy to około pół centymetra.

Po nałożeniu masy na powierzchnię ściany przychodzi czas na jej formowanie.

Tynk strukturalny należy nakładać za pomocą japonki lub specjalnej pacy to tynków ozdobnych. Wybór zależy wyłącznie od nas.

Przy nadawaniu struktury tynku powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na łączenia pomiędzy kolejnymi obszarami tynku strukturalnego. Dobrze jest zwilżać je wodą w momencie nakładania kolejnej masy na ścianę. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam zapewnić łagodne przejście, a struktura tynku będzie wyglądać naturalniej.

Jeśli chcemy uzyskać najlepszy efekt, musimy zwracać uwagę na każdy szczegół.

Warto wiedzieć, że nie ma też jednej sprawdzonej techniki jak położyć tynk strukturalny. Tynki strukturalne układamy w dowolny sposób. Jeśli chcemy uzyskać pożądaną fakturę i niepowtarzalne wzory osoby doświadczone polecają jednak kłaść tynk strukturalny na ścianie pomieszczenia od góry.

Dobrze jest również zacząć kłaść tynk strukturalny wewnętrzny i do wykańczania elewacji od miejsc trudno dostępnych, czyli np. narożników ścian.

Nie zapomnijmy również o tym, aby podczas nakładania tynku strukturalnego mieć przy sobie wodę do opłukiwania narzędzi. Pace musimy co pewien czas przemywać wodą. Lepiej nie robić tego w umywalce, czy też wannie. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne położenie tynku strukturalnego pamiętajmy, że podczas mycia odrywają się z narzędzi kawałki tynku strukturalnego, których ciężko się pozbyć. Dodatkowo mogą one zatkać odpływ.

Właśnie dlatego najlepiej mieć przy sobie wiaderko z wodą. Jak często przemywać pace do nakładania tynku strukturalnego? Najlepiej co kilkanaście minut.

Po nałożeniu tynku strukturalnego i uzyskaniu zamierzonego wzoru przychodzi czas na malowanie ścian.

Zmiana koloru tynku strukturalnego jest możliwa, ale warto pamiętać, że duże znaczenie ma kolor bejcy, jaki wybraliśmy na początku. Farba emulsyjna powinna być od niej jaśniejsza.

Należy także wspomnieć o tym, aby do malowania tynków nie stosować farb lateksowych. Wiele osób popełnia ten błąd. Taka farba nie jest wystarczająco odporna na ścieranie, przez co szybko utracimy efekty naszej pracy.

Ostatnim etapem jest pokrycie tynku dekoracyjnego bejcą, czyli farbą transparentną.

Mogłoby się wydawać, że jest to najłatwiejsze zadanie, jednak nic bardziej mylnego. Trzeba wykonać je bardzo starannie, gdyż nie mamy możliwości dokonanie poprawek.

Najlepiej wziąć do pomocy drugą osobę. Dotyczy to w szczególności osób, które mają małe doświadczenie w pracach tego typu.

Bejcę nakłada się punktowo, a następnie dokładnie rozciera za pomocą pędzla.

Tynki ozdobne: jakie są rodzaje

Tynki ozdobne rodzaje
Rodzaje tynków strukturalnych

To, jaką powierzchnię ściany uzyskamy, zależy nie tylko od przyjętej techniki pracy, ale również rodzaju tynku.

Można wyróżnić:

  • tynki dekoracyjne akrylowe,
  • tynki strukturalne silikonowe,
  • tynki dekoracyjne mineralne,
  • tynki ozdobne krzemianowe.

Do najpopularniejszej grupy należą tynki strukturalne akrylowe. Masa tynkarska na bazie żywicy akrylowej gwarantuje wysoki poziom przyczepności do podłoża. Ponadto masa dekoracyjna jest odporna na ścieranie, czy też uszkodzenia mechaniczne. Pozostaje również niewzruszona na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Z tego względu tynki akrylowe mogą być stosowany zarówno jako tynki strukturalne wewnętrzne, jak i tynki ozdobne zewnętrzne.

Zaprawa po nałożeniu na powierzchnię bardzo szybko wysycha. Często wystarczy jedynie odczekać 15 minut (jest to wstępne przeschnięcie).

Tynki strukturalne silikonowe, czyli produkowane na bazie żywicy sylikonowej cechują się wysokim poziomem paro-przepuszczalności.

Dzięki temu tynk strukturalny silikonowy chroni nasze ściany przed wilgocią, która może być przyczyną powstawania grzybów i pleśni na powierzchni.

Tynk ozdobny silikonowy gwarantuje zarówno ochronę wewnętrzną, jak i zewnętrzną.

Warto również dodać, że tynk strukturalny silikonowy często występuje, jako dodatek do innej mieszanki tynkowej np. akrylowo-silikonowej.

Tynk strukturalny mineralny należy do grupy produktów naturalnych. Wyróżniają się one dobrą paro-przepuszczalnością, a także przyczepnością do podłoża. Można stosować je zarówno jako tynki dekoracyjne wewnętrzne, jak i tynki dekoracyjne elewacyjne, gdyż są odporne na szkodliwe działanie czynników pogodowych.

Tynki na bazie wapna gaszonego pomimo swoich znakomitych właściwości rekomendowane są głównie do wykończenia wnętrz.

Można oczywiście zastosować je również, jako wykończenie elewacji (np. tynk elewacyjny baranek), jednak należy pamiętać o zastosowaniu środka impregnującego, który zabezpiecza przed niesprzyjającymi warunkami otoczenia.

Przed nakładaniem tynku strukturalnego trzeba również pamiętać o tym, że taki tynk schnie około 12 godzin.

Lepiej więc nakładać tynk strukturalny na zewnątrz, kiedy pogoda jest sprzyjająca.

Tynki strukturalne wewnętrzne wzory

Tynki strukturalne wewnętrzne wzory
Tynki strukturalne wewnętrzne wzory

Dostępne na rynku masy tynkarskie pozwalają na aranżację ścian ograniczoną jedynie wyobraźnią.

Do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych nadają się szczególnie tynki dekoracyjne imitujące beton, do pomieszczeń utrzymanych w klasycznym stylu tynki strukturalne trawertyntynk baranek, czy tynk kornik.

Warto pamiętać, żeby dopasować tynk ozdobny do pomieszczenia –  niekoniecznie tynki dekoracyjne do kuchni, czy tynki dekoracyjne wewnętrzne do przedpokoju będą dobrym rozwiązaniem w salonie.

Tynki ozdobne cena

Zalety tynków strukturalnych
Tynki ozdobne cena

Mówiąc o zaletach tynku strukturalnego trzeba podkreślić również korzystną cenę tynku strukturalnego. Na rynku dostępne są produkty całkiem dobrej jakości, na które nie musimy wydawać majątku.

Oczywiście pamiętajmy o tym, aby podczas zakupu nie kierować się wyłącznie ceną tynku strukturalnego. Najważniejsze jest to, aby zaprawa tynkarska pochodziła od zaufanego producenta. Tylko wtedy zapewni ona zadowalającą przyczepność masy do podłoża. Wysoka trwałość sprawia, że tynk strukturalny to inwestycja na długie lata.

Ile kosztują tynki dekoracyjne?

Ile kosztują tynki dekoracyjne?
Ile kosztują strukturalne tynki cienkowarstwowe?

Wiele osób zastanawia się ile kosztuje tynk strukturalny. Tynki strukturalne nie są przesadnie drogie, jednak dla wielu osób ich cena jest zbyt wysoka.

Oczywiście, jeśli do pokrycia mamy dużą powierzchnię, to koszt za tynki mineralne może być wysoki.

Jeśli jednak planujemy niewielkich rozmiarów dekorację (np. tynk dekoracyjny do przedpokoju), to z pewnością nie wydamy na nią zbyt wiele.

Tynki dekoracyjne pakowane są zazwyczaj w 10-15 kilogramowe opakowania.

Za tynk strukturalny akrylowy zapłacimy około 250-300 zł za 10 kg.

W przypadku tynku strukturalnego wapiennego koszt ten wynosi mniej więcej 300-350 zł za 10 kg.

Tynk dekoracyjny w postaci barwionej pasty wyniesie nas około 150-200 zł za 15 kg.

Mogłoby się wydawać, że najmniej kosztuje tynk strukturalny w postaci gotowej barwionej pasty, jednak podczas nakładania tynków strukturalnych liczy się również wydajność materiału.

Nie każdy z nich zużywa się równomiernie.

Wykończenie jednego metra kwadratowego będzie najtańsze, jeśli zastosujemy tynk dekoracyjny akrylowy (15-20 zł).

Wykorzystując tynk strukturalny wapienny zapłacimy około 22-23 zł.

W przypadku pasty strukturalnej będzie to koszt na poziomie 25-40 zł.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że dokładny koszt zależy głównie od producenta, a także parametrów danego produktu.

Z pewnością nie powinniśmy oszczędzać na jakości, gdyż możemy wyłącznie na tym stracić.

Tynki ozdobne charakterystyka

Tynki ozdobne charakterystyka

Tynk strukturalny sprawdzi się najlepiej, jeśli chcemy niskim kosztem uzyskać niesztampowy efekt.

Wykończenie powierzchni przy jego użyciu jest relatywnie proste, a z pewnością tańsze niż zakup np. dekoracyjnych płyt betonowych.

Warto wiedzieć, że za pomocą tynku strukturalnego możemy ukryć drobne nierówności, czy też ubytki w ścianie.

Tynk strukturalny to więc idealna opcja, jeśli decydujemy się na odnowienie starych ścian i zniszczonych powierzchni.

Tynk dekoracyjny jest idealny, jeśli chcemy nadać wnętrzu unikatowego wyrazu.

Takie wykończenie zwraca na siebie uwagę wszystkich wokół.

Nadaje szyku oraz elegancji.

Sprawia, że dom już na pierwszy rzut oka wydaje się zadbany i stylowy.

Trzeba jednak mieć świadomość, że jeśli przyozdobimy zbyt dużą powierzchnię, to efekt może być przytłaczający.

Dobrze więc wykazać się w tej sprawie umiarem.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tynk strukturalny dodatkowo wyeksponować za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mirosława

Czytanie to dla mnie nie tylko forma rozrywki, ale także sposób na poszerzanie horyzontów i rozwijanie się jako profesjonalista. Dziękuję za dostęp do tak cennej wiedzy.

Anatolii

artykuły na blogu o projektowaniu wnętrz i budowie są niesamowici inspirujące, a ten wpis to potwierdza