Studnia głębinowa: koszty, przepisy, wiercenie [krok po kroku]

Studnia przy domu
Studnia przy domu

Kiedy warto decydować się na studnię głębinową? Budując dom Inwestorzy często stoją przed dylematem czy własne ujęcie wody jest dobrym rozwiązaniem. W tym artykule architekci z MGProjekt odpowiadają na to pytanie. Woda jest jednym z tych dóbr, bez których życie jest zupełnie niemożliwe. Dlatego właśnie coraz chętniej decydujemy się na własną studnię na działce, nawet jeśli istnieje możliwość przyłączenia wody z sieci wodociągowej. Poniższy artykuł to zbiór najważniejszych informacji na ten temat. Odpowiada między innymi na pytania jak działa studnia głębinowa, jak zapatrzyć dom w wodę, kiedy pojawia się konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, jaką wybrać pompę i zbiornik hydroforowy oraz jakiej średnicy rury zastosować.

Rodzaje studni

Rodzaje studni
Typy studni

Choć mówiąc o studni, większość z nas ma zapewne przed oczami tradycyjną studnię, jaką widuje się jeszcze czasem na wsiach, a którą pamiętamy z lat dziecięcych. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, a w dzisiejszych czasach już właściwie nie buduje się studni kopanej. Zasadniczo wyróżniamy dwa typy studni:

 • studnie kopane,
 • studnie wiercone głębinowe.

Studnia kopana

Studnia kopana
Studnia kopana

Studnie kopane to właśnie takie tradycyjne studnie.

Najczęściej ich głębokość nie przekracza kilku metrów, a wykopanie studni wykonywane jest zwykle ręcznie.

Charakterystyczne dla tego rodzaju studni jest wpuszczenie do wykopu kręgów betonowych (cembrowina), które mają przede wszystkim za zadanie chronić ściany wykopu przed osuwaniem.

Kręgi betonowe powinny być szczelnie połączone, dzięki czemu do wnętrza nie będzie dostawać się woda z wyższych, zanieczyszczonych zwykle warstw.

Ponieważ wody gruntowe napływają od dołu wykopu, należy wyłożyć dno żwirem lub zaopatrzyć w perforację czyli specjalną siatkę z otworami.

Dawniej wodę czerpano ręcznie lub przy użyciu kołowrotów lub żurawi. Dziś wykonuje się to zwykle wykorzystując ssącą zanurzeniową pompę elektryczną.

Studnia głębinowa

Studnia wiercona
Studnia wiercona

Innym rodzajem są studnie wiercone, nazywane także studniami głębinowymi lub studniami rurowymi. Głębokość studni głębinowych często przekracza 10 m, a budowa studni głębinowej przebiega przy pomocy specjalnej wiertnicy.

Jak działa studnia głębinowa? Studnia głębinowa działa dzięki zastosowaniu dwóch rur: rury osłonowej oraz rury filtracyjnej. Pierwsza rura studni głębinowej dociera w pobliże warstwy wodonośnej, a druga wnika w tę warstwę. Dookoła rury wykonuje się obsypkę ze żwiru, który usprawnia dopływ wody. Na górze rura osłonowa zakończona jest obejmą nośną, w której znajdują się przyłącza wodne oraz zawór odcinający. Jeśli studnia głębinowa ma powyżej 8 metrów niemożliwe jest zassanie wody. W takim wypadku na dnie studni głębinowej umieszcza się specjalną, głębinową pompę tłoczącą.

Na poniższym filmie możesz zobaczyć jak wygląda wiercenie studni głębinowej:

Studnia Głębinowa

Rodzaje pomp do studni

Rodzaje pomp do studni
Rodzaje pomp do studni

Do przydomowego ujęcia wody możemy dobrać różne pompy.

Obecnie już bardzo rzadko montuje się pompę o napędzie ręcznym. Czerpanie wody z jej pomocą wymaga bowiem dość dużo wysiłku i jest po prostu zbyt czasochłonne.

Jeśli jednak zdarzają się nam częste przerwy w dostawie prądu, warto pomyśleć o tego typu ręcznej pompie do studni jako o rozwiązaniu zastępczym.

Ręczna pompa do studni
Ręczna pompa do studni

Wśród pomp do studni głębinowej o napędzie elektrycznym wyróżniamy pompy samozasysające oraz pompy zanurzone.

Pompy samozasysające do studniPierwszy typ pompy do studni głębinowej najczęściej jest częścią zestawu hydroforowego, co oznacza że pompa taka jest dołączona pod zbiornik hydroforowy. Pompy samozasysające montuje się zwykle w budynku i przyłącza do studni głębinowej rurą. Minusem tego rozwiązania jest to, że mogą one pompować wodę ze studni głębinowej tylko z głębokości około 7 m. Niestety ich sprawność również nie jest imponująca, a w porównaniu z ilością przetłaczanej wody, pompy te zużywają dość dużo energii. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj pompy do studni głębinowej powinniśmy także liczyć się z tym, że pracuje ona dość głośno. Bezsprzecznymi zaletami pompy samozasysającej są niska cena oraz stosunkowo łatwy dostęp do urządzenia, gdy zaistnieje konieczność naprawy.
Pompy zanurzone do studniInnym rodzajem pomp o napędzie elektrycznym, w które możemy wyposażyć studnię głębinową są pompy zanurzone. Jak sama nazwa wskazuje montuje się je poniżej lustra wody. Najczęściej taka pompa głębinowa ma kształt walca o średnicy około 90 mm, dzięki czemu mieści się w otworze typowej studni wierconej. Działanie pompy głębinowej polega na tym, że wypełnia ona hydrofor umieszczony w środku budynku. Największą zaletą pompy głębinowej jest duża wysokość podnoszenia, może ona pracować nawet w studniach o bardzo dużej głębokości. Warto wybrać taką pompę, ponieważ w porównaniu do poprzedniego typu są także ciche oraz bardzo sprawne. Niestety za tymi zaletami idzie także jedna z największych wad. Ich cena znacznie przewyższa cenę pozostałych typów pomp. Jeśli natomiast zdarzy się, że pompa głębinowa będzie wymagała konserwacji lub naprawy, niestety w tym celu będziemy zmuszeni wyjąć pompę ze studni, co też może stanowić pewien kłopot.
Pompa wody do przydomowej studni
Pompa wody do przydomowej studni

Z jakich studni można pić wodę?

Skąd można pić wodę?
Skąd można pić wodę?

Wyróżniamy trzy typy wód, z których tylko jeden nadaje się do spożycia.

Najwyżej przy powierzchni ziemi znajduje się woda zaskórna.

Ze względu na to, że szczególnie jest ona narażona na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, a co za tym idzie różnymi zanieczyszczeniami, wód takich nie powinno się spożywać.

Studnie kopane sięgają do wód gruntowych i mają od 5 m do 15 metrów.

Są to wody, które nie są tak bardzo narażone na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym jak wody przypowierzchniowe, jednak mimo wszystko znajdują się one na tyle płytko, że skład tych wód często bywa wątpliwy.

Nie zaleca się spożywania wody gruntowej bez odpowiedniego uzdatnienia jej do picia.

Woda, którą można spożywać, to woda wgłębna.

Na jej czystość chemiczną i bakteriologiczną wpływa obecność warstw nieprzepuszczalnych ponad zwierciadłem wody, które chronią ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Do tych warstw wody dotrzemy jedynie przy zastosowaniu studni głębinowej.

Studnia głębinowa: głębokość i badania geologiczne

Jak głęboka powinna być studni?
Jak głęboka powinna być studni?

Jaką głębokość powinna mieć przydomowa studnia głębinowa? To jaką głębokość powinna mieć studnia głębinowa zależy od kilku czynników.

Zgodnie z tym, co napisano powyżej, studnie tradycyjne sięgają płycej, zasilają je wody powierzchniowe. Studnie głębinowe wiercone mogą mieć nawet od 15 m do 30 m (a nawet więcej) głębokości.

Istnieje błędne przekonanie, że im głębiej występuje woda, tym jest ona bardziej czysta i mniej podatna na zanieczyszczenia. Z reguły tak jest, ale nie zawsze, ponieważ często głębsze wody gruntowe są bardziej zanieczyszczone żelazem.

Aby ustalić głębokość wykopu pod studnię głębinową należy wykonać odpowiednie badania geologiczne.

Podstawowe badania geologiczne polegają na rozpoznaniu budowy geologicznej oraz warunków hydrogeologicznych na badanym obszarze.

W wyniku takich badań otrzymujemy obraz profilu litologicznego, który mówi o głębokości występowania poszczególnych warstw wodonośnych oraz o ich miąższości.

Obraz ten pomaga więc profesjonalnie dobrać parametry otworu, takie jak:

 • średnica rur,
 • długość jaką powinny mieć filtry,
 • posadowienie filtra.

Warto także dodać, że badania takie mogą pomóc zaoszczędzić pieniądze, jeśli okaże się, że w miejscu, w którym chcemy wiercić, jednak nie ma odpowiedniej warstwy wodonośnej.

Studnia głębinowa lokalizacja i podstawowe przepisy

Lokalizacja
Lokalizacja

Chcąc właściwie umiejscowić ujęcie wody na naszej działce, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Przed rozpoczęciem budowy studni głębinowej warto oczywiście sprawdzić dostępność do warstw wodonośnych. Ale to nie jedyny aspekt. Studnia głębinowa powinna także znajdować się w miejscu bezkolizyjnym oraz w odpowiedniej odległości od potencjalnych źródeł zanieczyszczeń i granicy działki.

Miejsce wykopu lub odwiertu wskazuje hydrolog na podstawie dostępnych badań. Jeśli przeprowadzono dokładne badania geologiczne, nie powinno stanowić to problemu.

W przypadku braku badań, nadal wielu przyszłych użytkowników decyduje się na usługi radiestety, który przy pomocy różdżki wskazuje właściwe miejsce budowy studni głębinowej.

Jednak odpowiednia warstwa wodonośna to jeszcze nie wszystko.

Studnia głębinowa powinna być umiejscowiona zgodnie z przepisami rozporządzenia ministerialnego, które określa jej minimalne odległości od takich obiektów jak:

Studnia głębinowa pozwolenie na budowę, wodnoprawne i opłaty

Własna studnia - formalności
Własne ujęcie wody na działce – formalności

Wiemy już, że lokalizację gdzie można powstać studnia głębinowa określają niektóre przepisy. To jednak nie koniec formalności, jeśli decydujemy się na takie ujęcie wody pitnej.

Na studnię głębinową powinniśmy uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Pozwolenia wodnoprawnego nie wymagają jedynie przydomowe studnie gdy głębokość studni głębinowej jest mniejsza niż 30 m.

Studnia głębinowa, która wykazuje pobór wody mniejszy niż 50 m³/h można być budowana bez pozwolenia, wodnoprawnego, wówczas studnia głębinowa wymaga jedynie zgłoszenia budowlanego.

Decydując się na budowę studni głębinowej należy przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub jeśli taki nie istnieje, złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. Budowę studni głębinowej mogą uniemożliwić na przykład niektóre przepisy dotyczące ochrony środowiska. Należy się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o budowie studni głębinowej.

Każdy, kto zdecyduje się na wiercenie studni głębinowej musi więc liczyć się z:

Studnia głębinowa koszt

Ile kosztuje studnia głębinowa?
Ile kosztuje studnia głębinowa?

Kosztów budowy studni głębinowej po prostu nie da się jednoznacznie określić. Zależą one od różnych czynników, w tym przede wszystkim od warunków gruntowo-wodnych. Im płytsza jest warstwa wodonośna (a tym samym głębokość studni głębinowej) i im większa jest jej wydajność, tym oczywiście wiercenie studni głębinowej będzie tańsze.

Cena studni głębinowej może także zwiększyć się, jeśli okaże się, że warunki gruntowe są niekorzystne i woda nie jest zdatna do picia. Wówczas konieczny będzie także zakup specjalnych filtrów do uzdatniania wody.

Ceny odwiertów, w zależności od lokalizacji i wielu innych czynników, kształtują się średnio w granicach 250-300 zł.

W tej cenie zwykle otrzymujemy już rurę osłonową studni głębinowej, jednak trzeba doliczyć jeszcze koszt pompy głębinowej, za którą w zależności od jej rodzaju i parametrów zapłacić możemy od 200 do 1500 zł.

Cena zbiornika hydroforowego w przypadku studni głębinowej (w zależności od jego pojemności) to 300-1000 zł.

Kiedy budowa studni głębinowej ma sens?

Kiedy budowa studni głębinowej ma sens?
Kiedy budowa studni głębinowej ma sens?

Właściwie nie ma konkretnych wymogów co do czasu na wykonanie studni głębinowej – wykonanie studni głębinowej jak i studni kopanej można przeprowadzać przez cały rok.

Zimą ziemia raczej nie zamarza na głębokości większej niż 1,5 m. Jeśli jednak chcemy zbudować studnię głębinową zimą i będzie to stanowić problem, można ogrzać ziemię na przykład rozpalając na niej ognisko.

Wiosną warto uważać na roztapiający się śnieg, ponieważ może on mylnie wskazać wysokość warstwy wodonośnej, a co za tym idzie można błędnie obliczyć głębokość na jaką studnia głębinowa powinna zostać wykopana.

Może się wtedy okazać, że zimą woda w będzie miała o wiele niższy poziom niż na przykład w marcu lub kwietniu.

Chociaż nie ma konkretnych zaleceń, warto jednak przeznaczyć na wykonanie studni głębinowej okres zimowy oraz jesienny, kiedy to lustro wody znajduje się na najniższym poziomie.

Studnia głębinowa a badanie wody

Badanie jakości wody z przydomowej studni
Jak często badać wodę z przydomowej studni?

Własna studnia głębinowa to nie wszystko. Należy zadbać przede wszystkim o to, by woda w niej była czysta i bezpieczna czyli po prostu nadawała się do picia. W tym celu należy regularnie badać wodę.

Nawet jeśli na początku użytkowania przeprowadziliśmy wszystkie konieczne badania, co jakiś czas należy je powtarzać, by upewnić się, że zarówno my sami jak i nasze rodziny jesteśmy bezpieczni.

Problemów związanych z wodą może być cała masa w zależności od tego jaka jest historia działki na której stawiamy dom, oraz jakie źródła zanieczyszczeń znajdują się w pobliżu granicy działki.

Najczęściej występującymi są nadmierne ilości żelaza i manganu.

Zdarza się jednak także, że w wodzie pojawiają się skażenia, które wyeliminują tylko specjalistyczne filtry:

 • pochodzenia mikrobiologicznego,
 • azotany,
 • azotyny,
 • siarkowodór.

Wielu użytkowników ma także problem z nadmierną twardością wody.

Należy szczególnie bacznie obserwować poziom żelaza i manganu, gdyż jego podwyższona ilość nie tylko niekorzystnie wpływa na smak przygotowywanych na takiej wodzie potraw, ale także powoduje rude zacieki na naczyniach, armaturze oraz tkaninach, a nawet przyczynia się do niszczenia instalacji sanitarnych, grzewczych oraz sprzętu AGD.

Spożycie nadmiernej ilości tych składników może także powodować pewne dolegliwości zdrowotne.

Jeśli więc zależy nam nam na oszczędzeniu pieniędzy, a przede wszystkim swojego zdrowia warto oddać próbkę wody do laboratorium lub miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Cena takiego badania zależna jest od rejonu, w którym go wykonujemy.

Średni koszt badania wody pitnej można określić w przybliżeniu na około 400 zł, a czas oczekiwania na wyniki to około 2 tygodnie.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę robiącą odwierty?

Jak wybrać firmę do odwiertów
Jak wybrać firmę do odwiertów

Obecnie znajdziemy na rynku bardzo wiele firm, które oferują odwierty lub profesjonalne kopanie studni głębinowej. Nie każda jednak z tych firm jest jednak na tyle rzetelna, że możemy mieć pewność, że nie będziemy musieli do tego interesu dopłacić…

Chcąc wybrać najlepszą firmę do budowy przydomowej studni głębinowej powinniśmy kierować się przede wszystkim referencjami.

Dobrze, jeśli będzie to firma w miarę możliwości lokalna, co nie tylko zmniejszy cenę, ale także zagwarantuje, że ma już ona pewne doświadczenie z budową studni głębinowej na danym terenie.

Warto zadać też kilka dodatkowych pytań:

 1. Dowiedzmy się, co dokładnie wliczone jest w cenę.
 2. Sprawdźmy czy firma, która zajmie się budową studni głębinowej oferuje dodatkowe filtry lub bada wody gruntowe.
 3. Zapytajmy czy dokupienie dodatkowego sprzętu, takiego jak choćby zakup pompy głębinowej, będzie leżało w naszym zakresie czy pozostanie po stronie firmy wykonującej odwiert?

Kiedy studnia głębinowa się nie opłaca?

Kiedy nie warto robić studni ze względu na koszty?
Kiedy wiercenie studni głębinowej się nie opłaca?

Odpowiedź na pytanie o zasadność budowy studni głębinowej nie nie jest niestety jednoznaczna.

Przede wszystkim warto przyjrzeć się jakości wody z sieci wodociągowej. Jeśli w okolicy, w której mieszkamy, mieszkańcy od dawna narzekają na niską jakość wody z sieci wodociągowej, na pewno dla własnego zdrowia warto porządnie rozważyć kwestię budowy studni, najlepiej głębinowej.

Wiele zależy także od ilości osób w gospodarstwie domowym i co za tym idzie zużycia ilości wody. Jeśli pobór wody potrzeby ogranicza się do spożycia wody, kąpania, mycia oraz prania, koszt wody z sieci wodociągowej nie będzie duży i studnia głębinowa może się nie opłacać.

Jeśli jednak dodatkowo posiadamy na przykład ogród, który wymaga dużej ilości wody do regularnego podlewania, wtedy już pobór wody i koszt za wodę z sieci wodociągowej rośnie drastycznie i w takim przypadku również sprawdzi się studnia głębinowa.

Podlewanie ogrodu wodą ze studni
Podlewanie ogrodu wodą ze studni głębinowej

Opłacalność inwestowania da się łatwo wyliczyć jeśli uważnie przyjrzymy się codziennemu zużyciu czystej wody z własnego ujęcia gospodarstwa domowego.

Koszt budowy studni głębinowych raczej rzadko jest tak niski, by studnia głębinowa mogła zwrócić się w przeciągu roku.

Zdarzają się jednak gospodarstwa, w których przypadku budowa studni głębinowej zwraca się całkowicie w ciągu trzech lub czterech lat.

Biorąc pod uwagę koszty budowy studni głębinowej nie należy zapominać, że studnia głębinowa powinna być regularnie konserwowana. Trzeba też pamiętać o regularnym badaniu wody ze studni głębinowej.

Zupełnie inaczej wygląda ta kalkulacja jeśli zależy nam na wywierceniu studni głębinowej na działce, która nie jest podłączona do miejskiej sieci wodociągowej. Tu wszystko zależy od tego w jakiej odległości znajduje się wodociąg oraz oczywiście jaki jest orientacyjny koszt wybudowania na działce studni głębinowej.

Bardzo często gmina nie chce zrealizować pociągnięcia instalacji z miejskiej sieci wodociągowej do granicy działki gospodarstwa domowego.

W takim przypadku zmuszeni jesteśmy robić to na własną rękę, a koszt takiego zabiegu może wynieść nawet 200 złotych za metr bieżący przyłącza. W przypadku kiedy marzy nam się dom na odludziu, zdecydowanie bardziej opłaca się studnia głębinowa.

Własna studnia głębinowa to w wielu przypadkach duża oszczędność, choć zdarzają się i takie sytuacje, w których budowa studni głębinowej stanowi jedyną możliwość, aby dom miał dostęp do czystej wody.

Niejednokrotnie woda z własnej studni głębinowej jest o wiele lepszej jakości niż ta, którą oferują nam wodociągi. Mamy też zawsze możliwość kontrolowania jej jakości i ewentualnego zastosowania koniecznych filtrów do wody.

To jednak, co przede wszystkim zachęca do inwestowania we własne ujęcie wody to odcięcie się od rachunków za wodę. Budowa studni głębinowej zapewni też niezależność w razie awarii sieci wodociągowej.

17 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Panna Śnieżna

Jeśli już ktoś z Was zdecyduje się na studnię głębinową, a naprawdę warto (zresztą zalety tego rozwiązania dokładnie zostały przedstawione w tym artykule) to mogę polecić firmę, która wykonała taką dla mnie. Jako, że mieszkam na Śląsku zdecydowałam się na skorzystanie z usług firmy, która jest profesjonalna w każdym calu.

Tomek
Odpowiedź do  Panna Śnieżna

Witam, jestem zainteresowany budową studni proszę o polecenie firmy

David Linzer
Odpowiedź do  Panna Śnieżna

Dzien dobry,
moze pan napisac nazwe firmy na Slasku?
Dziekuje
David

Klaper Klapers
Odpowiedź do  Panna Śnieżna

Witam.Prosze o namiary na firme.i z gory dziekuje ☺

Łukasz Kiermaszek
Odpowiedź do  Panna Śnieżna

witam.Proszę o namiary firmy od studni jaką pani miała.dziękuję i pozdrawiam

hydrodrill
Odpowiedź do  Łukasz Kiermaszek

Jeśli szukasz firmy na Śląsku to polecam firmę

irena
Odpowiedź do  Panna Śnieżna

proszę o namiary na polecaną firmę, która wykona na Śląsku studnię głębinową (mieszkam w Katowicach). jezeli można prosić o tel. w tej sprawie – to bardzo proszę, dopytam o koszty itp problemy. Pozdrawiam irena

Marian
Odpowiedź do  irena

Korzystałem z usług Beskid Studnie – bardzo sprawnie i tanio.

GeoWater studnie głębinowe

Koszty realizacji wiercenia studni głębinowych zmalały ze względu na coraz lepsze i sprawniejsze urządzenia wiertnicze i mnogość firm na rynku. Samo wiercenie to jest proces technologiczny ale są mocno powiązane dziedziny przed odwiertem i po które są często pomijane.
Przed realizacją najważniejszym etapem jest jest wytyczenie miejsca pod studnie tj.pomiary geofizyczne minimalizujące ryzyko nieudanego odwiertu. Natomiast po odwiercie utrzymanie przez lata dobrej jakości wody poprzez odpowiednie serwisowanie studni. Ten proces jest całkowicie ignorowany w naszym kraju. A szkoda bo studnie się przez to “starzeją” w dużo szybszym tempie tj. zmniejszają swoją wydajność i pogarszają jakość wody.

Wojtek Chmieliński

Nikt nie pisze jeszcze o jednej zalecie własnej studni głębinowej – zwiększenie dywersyfikacji zaopatrzenia w wodę mieszkańców. Ma to znaczenie w zakresie obrony cywilnej i możliwości zatrucia wody w wodociągu przez działanie terrorystyczne. Wyobraźcie sobie skupisko ludzkie, zwierzęce i zatruta wodę. Oczywiście beczkowozy się znajdą, jak ich …starczy.

Renata Pukalska

Czy są potrzebne jakieś zezwolenia dla studni głębinowej do nawadniania uprawy deszczownią lub zraszaczami ?

P

Chciałam spytać skąd wiadomo ile metrów odwiertu zostało wykonane żeby nie dać się nabić w butelkę chodzi mi o to np woda bedzie na 20m a firma powie że na 30m jak to sprawdzic?

E

zmierzyć miarką

Edward

Witam, temat “studnia dla całej gminy, ok. 7.000 mieszkańców” do poruszenia tutaj ?
Pozdrawiam.
E.

malgozrata

czy potrzebne zgloszenie na studnie glebinowa. Mam wszystkie paiery gotowe na budowe tylko zaczynac

Justyna

Witam czy ktoś mógłby mi doradzić co zrobić facet taki co ludziom szuka wody i znajduje znalazł nam na działce dwa źródła które w jednym miejscu się łącza wykopaliśmy na 10 metro studnie z kręgów woda się pokazała ale nie na tyle dużo i to pierwsze źródło potem mąż wziął wiertło do studni i zaczął kopac i woda się pokazała tylko ze to drugie źródło mamy w rurze bo zaczęło wyginać kręgi wody przybywa dość dużo ale jak napełniliśmy zbiornik chydroforowy woda była mętna i śmierdząca troszkę mułem po filrach które zamontowaliśmy nadal jest woda taka sama a po nocy zrobił się osad rdzy gdzie użytkowaliśmy te woda tydzień i nic się nie działo jedna noc i filtry były pomarańczowe, teren mamy gliniasty a ziemia jaka była wybierana była ta śmierdząca i nie zmieniała swojej struktury czy jak zaczniemy kopac dalej od tej studni na ziemi która nie jest gliniasta tylko pytanie czy woda może być już wtedy normalna bo czytałam na internecie że woda może być zażelażniona ze względu na tą glinę

Mariusz
Odpowiedź do  Justyna

Przede wszystkim prośba o powrót do szkoły podstawowej i nauczenie się stosowania znaków interpunkcyjnych – to te wszystkie kropki, kreseczki, itd – bo nie da się tego bełkotu czytać. A rada merytoryczna: proszę następnym razem przekonać męża, żeby nie zabierał się za wiertło i nie wiercił. Niech da wykazać się specjalistom, a wówczas i woda będzie odpowiedniej jakości.