Studnia głębinowa: koszt wiercenia, budowa i pozwolenia

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 27 lipca 2021

Kiedy warto decydować się na studnię głębinową? Budując dom Inwestorzy często stoją przed tym dylematem. W tym artykule architekci z MGProjekt odpowiadają na to pytanie.

Studnia przy domu
Studnia przy domu

Woda jest jednym z tych dóbr, bez których życie jest zupełnie niemożliwe. Dlatego właśnie coraz chętniej decydujemy się na własną studnię na działce, nawet jeśli istnieje możliwość przyłączenia wody z sieci wodociągowej. Poniższy artykuł to zbiór najważniejszych informacji na ten temat. Odpowiada między innymi na pytania jak zapatrzyć dom w wodę, kiedy pojawia się konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, jaką wybrać pompę i jakiej średnicy rury zastosować.

Rodzaje studni

Rodzaje studni
Typy studni

Choć mówiąc o studni, większość z nas ma zapewne przed oczami tradycyjną studnię, jaką widuje się jeszcze czasem na wsiach, a którą pamiętamy z lat dziecięcych.

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, a w dzisiejszych czasach jest już właściwie coraz rzadziej spotykane.

Zasadniczo wyróżniamy dwa typy studni:

 • studnie kopane,
 • studnie wiercone głębinowe.

Studnia kopana

Studnia kopana
Studnia kopana

Studnie kopane to właśnie takie tradycyjne studnie.

Najczęściej ich głębokość nie przekracza kilku metrów, a wykop takiej wykonywany jest zwykle ręcznie.

Charakterystyczne dla tego rodzaju studni jest wpuszczenie do wykopu kręgów betonowych (cembrowina), które mają przede wszystkim za zadanie chronić ściany wykopu przed osuwaniem.

Takie kręgi betonowe powinny być szczelnie połączone, dzięki czemu do wnętrza nie będzie dostawać się woda z wyższych, zanieczyszczonych zwykle warstw.

Ponieważ woda napływa od dołu wykopu, należy wyłożyć dno żwirem lub zaopatrzyć w perforację czyli specjalną siatkę z otworami.

Dawniej wodę czerpano ręcznie lub przy użyciu kołowrotów lub żurawi.

Dziś wykonuje się to zwykle wykorzystując ssącą zanurzeniową pompę elektryczną.

Studnia głębinowa

Studnia wiercona
Studnia wiercona

Innym rodzajem są studnie wiercone, nazywane także studniami głębinowymi lub studniami rurowymi.

Głębokość studni głębinowych często przekracza 10 m, a wykonuje się je przy pomocy specjalnej wiertnicy.

Studnia głębinowa działa dzięki zastosowaniu dwóch rur: rury osłonowej oraz rury filtracyjnej.

Pierwsza dociera w pobliże warstwy wodonośnej, a druga wnika w tę warstwę.

Dookoła rury wykonuje się obsypkę ze żwiru, który usprawnia dopływanie wody.

Na górze rura osłonowa zakończona jest obejmą nośną, w której znajdują się przyłącza wodne oraz zawór odcinający.

Jeśli studnia głębinowa ma powyżej 8 metrów niemożliwe jest zassanie wody. W takim wypadku na dnie umieszcza się specjalną, głębinową pompę tłoczącą.

Na poniższym wideo możesz zobaczyć jak wygląda wiercenie pod studnie głębinowe

Rodzaje pomp do studni

Rodzaje pomp do studni
Rodzaje pomp do studni

Do przydomowego ujęcia wody możemy dobrać różne pompy.

Obecnie już bardzo rzadko montuje się pompę o napędzie ręcznym. Czerpanie wody z jej pomocą wymaga bowiem dość dużo wysiłku i jest po prostu zbyt czasochłonne.

Jeśli jednak zdarzają się nam częste przerwy w dostawie prądu, warto pomyśleć o tego typu ręcznej pompie do studni jako o rozwiązaniu zastępczym.

Ręczna pompa do studni
Ręczna pompa do studni

Wśród pomp o napędzie elektrycznym wyróżniamy pompy samozasysające oraz pompy zanurzone.

Pompy samozasysające do studni

Pierwszy typ pompy najczęściej jest częścią zestawu hydroforowego, co oznacza że pompa taka jest dołączona do zbiornika wody.

Pompy samozasysające montuje się zwykle w budynku i łączy ze studnią rurą.

Minusem tego rozwiązania jest to, że mogą one pompować wodę tylko z głębokości około 7 m.

Niestety ich sprawność również nie jest imponująca, a w porównaniu z ilością przetłaczanej wody, zużywają one dość dużo energii.

Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj pompy powinniśmy także liczyć się z tym, że pracuje ona dość głośno.

Bezsprzecznymi zaletami pompy samozasysającej są niska cena oraz stosunkowo łatwy dostęp do urządzenia, gdy zaistnieje konieczność naprawy.

Pompy zanurzone do studni

Pompa wody do przydomowej studni
Pompa wody do przydomowej studni

Innym rodzajem pomp o napędzie elektrycznym są pompy zanurzone. Jak sama nazwa wskazuje montuje się je poniżej lustra wody.

Najczęściej takie pompy mają kształt walca o średnicy około 90 mm, dzięki czemu mieszczą się w otworze typowej studni wierconej.

Działanie pompy głębinowej polega na tym, że wypełnia ona hydrofor umieszczony w środku budynku.

Największą zaletą pompy głębinowej jest duża wysokość podnoszenia, może ona pracować nawet w studniach o bardzo dużej głębokości.

Warto wybrać taką pompę, ponieważ w porównaniu do poprzedniego typu są także ciche oraz bardzo sprawne. Niestety za tymi zaletami idzie także jedna z największych wad. Ich cena znacznie przewyższa cenę pozostałych typów pomp.

Jeśli natomiast zdarzy się, że pompa głębinowa będzie wymagała konserwacji lub naprawy, niestety w tym celu będziemy zmuszeni wyjąć pompę ze studni, co też może stanowić pewien kłopot.

Z jakich studni można pić wodę?

Skąd można pić wodę?
Skąd można pić wodę?

Wyróżniamy trzy typy wód, z których tylko jeden nadaje się do spożycia.

Najwyżej przy powierzchni ziemi znajduje się woda zaskórna.

Ze względu na to, że szczególnie jest ona narażona na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, a co za tym idzie różnymi zanieczyszczeniami, wód takich nie powinno się spożywać.

Studnie kopane sięgają do wód gruntowych i mają od 5 m do 15 metrów.

Są to wody, które nie są tak bardzo narażone na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym jak wody przypowierzchniowe, jednak mimo wszystko znajdują się one na tyle płytko, że skład tych wód często bywa wątpliwy.

Nie zaleca się spożywania wody gruntowej bez odpowiedniego uzdatnienia jej do picia.

Woda, którą można spożywać, to woda wgłębna.

Na jej czystość chemiczną i bakteriologiczną wpływa obecność warstw nieprzepuszczalnych ponad zwierciadłem wody, które chronią ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Do tych warstw wody dotrzemy jedynie przy zastosowaniu studni głębinowej.

Studnia głębinowa: głębokość i badania geologiczne

Jak głęboka powinna być studni?
Jak głęboka powinna być studni?

Jaką głębokość powinna mieć przydomowa studnia głębinowa? Zależy to od kilku czynników.

Zgodnie z tym, co napisano powyżej, studnie tradycyjne sięgają płycej, zaś studnie głębinowe wiercone mogą mieć nawet od 15 m do 30 m (a nawet więcej) głębokości.

Istnieje błędne przekonanie, że im głębiej występuje woda, tym jest ona bardziej czysta i mniej podatna na zanieczyszczenia. Z reguły tak jest, ale nie zawsze, ponieważ często głębsze wody są bardziej zanieczyszczone żelazem.

Aby ustalić głębokość wykopu pod należy wykonać odpowiednie badania geologiczne.

Podstawowe badania geologiczne polegają na rozpoznaniu budowy geologicznej oraz warunków hydrogeologicznych na badanym obszarze.

W wyniku takich badań otrzymujemy obraz profilu litologicznego, który mówi o głębokości występowania poszczególnych warstw wodonośnych oraz o ich miąższości.

Obraz ten pomaga więc profesjonalnie dobrać parametry otworu, takie jak:

 • średnica rur,
 • długość jaką powinny mieć filtry,
 • posadowienie filtra.

Warto także dodać, że badania takie mogą pomóc zaoszczędzić pieniądze, jeśli okaże się, że w miejscu, w którym chcemy wiercić, jednak nie ma odpowiedniej warstwy wodonośnej.

Lokalizacja i podstawowe przepisy

Lokalizacja
Lokalizacja

Chcąc właściwie umiejscowić ujęcie wody na naszej działce, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Podstawową sprawą jest oczywiście dostępność do warstw wodonośnych.

Ale to nie jedyny aspekt. Studnia powinna także znajdować się w miejscu bezkolizyjnym oraz w odpowiedniej odległości od potencjalnych źródeł zanieczyszczeń.

Miejsce wykopu lub odwiertu wskazuje hydrolog na podstawie dostępnych badań. Jeśli przeprowadzono dokładne badania geologiczne, nie powinno stanowić to problemu.

W przypadku braku badań, nadal wielu przyszłych użytkowników decyduje się na usługi radiestety, który przy pomocy różdżki wskazuje właściwe miejsce budowy studni.

Jednak odpowiednia warstwa wodonośna to jeszcze nie wszystko.

Studnia głębinowa powinna być umiejscowiona zgodnie z przepisami rozporządzenia ministerialnego, które określa jej minimalne odległości od takich obiektów jak:

Studnia głębinowa pozwolenie na budowę, wodnoprawne i opłaty

Własna studnia - formalności
Własna studnia – formalności

Wiemy już, że lokalizację określają niektóre przepisy.

To jednak nie koniec formalności, jeśli decydujemy się na takie ujęcie wody pitnej.

Na studnię powinniśmy uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Pozwolenia wodnoprawnego nie wymagają jedynie przydomowe studnie o głębokości mniejszej niż 30 m.

Studnia głębinowa, która wykazuje mniejszą wydajność niż 50 m³/h można być budowana bez pozwolenia wodnoprawnego, wymaga jedynie zgłoszenia budowlanego.

Decydując się na budowę własnej studni głębinowej należy przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub jeśli taki nie istnieje, złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. Budowę mogą uniemożliwić na przykład niektóre przepisy dotyczące ochrony środowiska. Należy się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o budowie studni.

Każdy, kto zdecyduje się na własne ujęcie wody musi więc liczyć się z:

Studnia głębinowa koszt

Ile kosztuje studnia głębinowa?
Ile kosztuje studnia głębinowa?

Kosztów budowy studni głębinowej po prostu nie da się jednoznacznie określić. Zależą one od różnych czynników, w tym przede wszystkim od warunków gruntowo-wodnych. Im płytsza jest warstwa wodonośna i im większa jest jej wydajność, tym oczywiście ceny będą niższe.

Cena studni głębinowej może także zwiększyć się, jeśli okaże się, że warunki gruntowe są niekorzystne i woda nie jest zdatna do picia. Wówczas konieczny będzie także zakup specjalnych filtrów do uzdatniania wody.

Ceny odwiertów, w zależności od lokalizacji i wielu innych czynników, kształtują się średnio w granicach 250-300 zł.

W tej cenie zwykle otrzymujemy już rurę osłonową, jednak trzeba doliczyć jeszcze koszt pompy głębinowej, za którą w zależności od jej rodzaju i parametrów zapłacić możemy od 200 do 1500 zł.

Cena zbiornika hydroforowego w zależności od jego pojemności to 300-1000 zł.

Kiedy budować studnię?

Kiedy budować studnię?

Właściwie nie ma konkretnych wymogów co do czasu wykonania studni. Prace zarówno nad studnią kopaną, jak i studnią wierconą można przeprowadzać przez cały rok.

Zimą ziemia raczej nie zamarza na głębokości większej niż 1,5 m. Jeśli jednak będzie to stanowić problem można ogrzać ziemię na przykład rozpalając na niej ognisko.

Wiosną warto uważać na roztapiający się śnieg, ponieważ może on mylnie wskazać wysokość warstwy wodonośnej, a co za tym idzie można błędnie obliczyć głębokość studni.

Może się wtedy okazać, że zimą woda w będzie miała o wiele niższy poziom niż na przykład w marcu lub kwietniu.

Chociaż nie ma konkretnych zaleceń, warto jednak przeznaczyć na kopanie lub wiercenie okres zimowy oraz jesienny, kiedy to lustro wody znajduje się na najniższym poziomie.

Badanie wody

Badanie jakości wody z przydomowej studni
Jak często badać wodę z przydomowej studni?

Własna studnia to nie wszystko. Należy zadbać przede wszystkim o to, by woda w niej była czysta i bezpieczna czyli po prostu nadawała się do picia. W tym celu należy regularnie badać wodę.

Nawet jeśli na początku użytkowania przeprowadziliśmy wszystkie konieczne badania, co jakiś czas należy je powtarzać, by upewnić się, że zarówno my sami jak i nasze rodziny jesteśmy bezpieczni.

Problemów związanych z wodą może być cała masa w zależności od tego jaka jest historia działki na której stawiamy dom, oraz jakie źródła zanieczyszczeń znajdują się w pobliżu działki.

Najczęściej występującymi są nadmierne ilości żelaza i manganu.

Zdarza się jednak także, że w wodzie pojawiają się skażenia, które wyeliminują tylko specjalistyczne filtry:

 • pochodzenia mikrobiologicznego,
 • azotany,
 • azotyny,
 • siarkowodór.

Wielu użytkowników ma także problem z nadmierną twardością wody.

Należy szczególnie bacznie obserwować poziom żelaza i manganu, gdyż jego podwyższona ilość nie tylko niekorzystnie wpływa na smak przygotowywanych na takiej wodzie potraw, ale także powoduje rude zacieki na naczyniach, armaturze oraz tkaninach, a nawet przyczynia się do niszczenia instalacji sanitarnych, grzewczych oraz sprzętu AGD.

Spożycie nadmiernej ilości tych składników może także powodować pewne dolegliwości zdrowotne.

Jeśli więc zależy nam nam na oszczędzeniu pieniędzy, a przede wszystkim swojego zdrowia warto oddać próbkę wody do laboratorium lub miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Cena takiego badania zależna jest od rejonu, w którym go wykonujemy.

Średni koszt badania wody pitnej można określić w przybliżeniu na około 400 zł, a czas oczekiwania na wyniki to około 2 tygodnie.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę robiącą odwierty?

Jak wybrać firmę do odwiertów
Jak wybrać firmę do odwiertów

Obecnie znajdziemy na rynku bardzo wiele firm, które oferują odwierty lub profesjonalne kopanie studni. Nie każda jednak z tych firm jest jednak na tyle rzetelna, że możemy mieć pewność, że nie będziemy musieli do tego interesu dopłacić…

Chcąc wybrać najlepszą firmę do budowy przydomowej studni głębinowej powinniśmy kierować się przede wszystkim referencjami.

Dobrze, jeśli będzie to firma w miarę możliwości lokalna, co nie tylko zmniejszy cenę, ale także zagwarantuje, że ma już ona pewne doświadczenie na danym terenie.

Warto zadać też kilka dodatkowych pytań:

 1. Dowiedzmy się, co dokładnie wliczone jest w cenę.
 2. Sprawdźmy czy firma oferuje dodatkowe filtry lub darmowe badanie wody.
 3. Zapytajmy czy dokupienie dodatkowego sprzętu, takiego jak choćby pompa głębinowa, będzie leżało w naszym zakresie czy pozostanie po stronie firmy wykonującej odwiert?

Kiedy nie opłaca się robić studni?

Kiedy nie warto robić studni ze względu na koszty?
Kiedy nie warto robić studni?

Odpowiedź na pytanie o zasadność budowy studni głębinowej nie nie jest niestety jednoznaczna.

Przede wszystkim warto przyjrzeć się jakości wody z sieci wodociągowej. Jeśli w okolicy, w której mieszkamy, mieszkańcy od dawna narzekają na niską jakość wody z sieci wodociągowej, na pewno dla własnego zdrowia warto porządnie rozważyć kwestię budowy studni, najlepiej głębinowej.

Wiele zależy także od ilości osób w gospodarstwie domowym i co za tym idzie zużycia ilości wody. Jeśli pobór wody potrzeby ogranicza się do spożycia wody, kąpania, mycia oraz prania, koszt wody z sieci wodociągowej nie będzie duży.

Jeśli jednak dodatkowo posiadamy na przykład ogród, który wymaga dużej ilości wody do regularnego podlewania, wtedy już koszt za wodę z sieci wodociągowej rośnie drastycznie i w takim przypadku również warto zastanowić się nad budową własnego ujęcia wody.

Podlewanie ogrodu wodą ze studni
Podlewanie ogrodu wodą ze studni

Opłacalność inwestowania da się łatwo wyliczyć jeśli uważnie przyjrzymy się codziennemu zużyciu wody z własnego ujęcia gospodarstwa domowego.

Koszt budowy studni raczej rzadko jest tak niski, by mógł zwrócić się w przeciągu roku.

Zdarzają się jednak gospodarstwa, w których przypadku budowa studni zwraca się całkowicie w ciągu trzech lub czterech lat.

Biorąc pod uwagę koszty nie należy zapominać o kosztach konserwacji czy choćby regularnym badaniu wody.

Zupełnie inaczej wygląda ta kalkulacja jeśli zależy nam na wodzie w miejscu, które nie jest podłączone do sieci wodociągowej.

Tu wszystko zależy od tego w jakiej odległości znajduje się wodociąg oraz oczywiście jaki jest orientacyjny koszt wybudowania na działce studni.

Bardzo często gmina nie chce zrealizować pociągnięcia instalacji z sieci wodociągowej do granicy działki gospodarstwa domowego.

W takim przypadku zmuszeni jesteśmy robić to na własną rękę, a koszt takiego zabiegu może wynieść nawet 200 złotych za metr bieżący przyłącza. W przypadku kiedy marzy nam się dom na odludziu, zdecydowanie bardziej opłaca się więc budowa studni.

Własna studnia to w wielu przypadkach duża oszczędność, choć zdarzają się i takie sytuacje, w których budowa studni głębinowej stanowi jedyną możliwość, aby dom miał dostęp do wody.

Niejednokrotnie woda z własnej studni głębinowej jest o wiele lepszej jakości niż ta, którą oferują nam wodociągi. Mamy też zawsze możliwość kontrolowania jej jakości i ewentualnego zastosowania koniecznych filtrów do wody.

To jednak, co przede wszystkim zachęca do inwestowania we własne ujęcie wody to odcięcie się od rachunków za wodę oraz niezależność w razie awarii sieci wodociągowej.

Ile kosztuje studnia głębinowa?

Koszt wykonania przydomowego ujęcia wody zależy od głębokości odwiertu (około 250-300zł za metr), rodzaju pompy (od 200 do 1500zł), oraz wybranego zbiornika hydroforowego (300-1000zł).

Jak zrobić studnię głębinową?

Aby zrobić własne ujęcie wody należy wykonać odwiert po wcześniejszych badaniach gruntu i zamontować niezbędne urządzenia.

Jak działa studnia głębinowa?

Studnia głębinowa pobiera czystą, przefiltrowaną przez podłoże wodę za pomocą pompy.

Jak wyczyścić studnię?

Jeśli ujęcie wody zlokalizowane jest w pobliżu budynku warto, aby wykończenie nawiązywało na stylu domu.

Jak podłączyć własne ujęcie wody do domu?

Można podłączyć je do domu za pośrednictwem hydroforu, lub bez tego urządzenia.

Ile metrów ma studnia głębinowa?

Głębokość odwiertów zależy od głębokości występowania pokładów wodonośnych.

12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze