Malowanie ścian, czyli jak pomalować pokój krok po kroku

Malowanie ścian i sufitu
Jak pomalować ściany?

Wystrój wnętrza to jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na nasz nastrój. Codzienne otoczenie odbija się na samopoczuciu i energii życiowej. Wystrój mieszkania warto zmieniać co jakiś czas, by nadać mu powiew świeżości. Najłatwiej tego dokonać przez malowanie ścian.

To niedrogi proces, na który może sobie pozwolić niemal każdy. Malowanie pokoju i kolory ścian to szerokie zagadnienie, które warto zgłębić zanim postanowimy jaką barwę dobrać.

Sprawdźmy, jak malować ściany krok po kroku, jakie farby do wnętrz wybrać, co będzie nam potrzebne podczas malowania i jaki kolor farby na ścianie użyć.

Co będzie potrzebne podczas malowania?

Co będzie potrzebne do malowania ścian?
Co będzie potrzebne podczas malowania?

Malowanie ścian farbą to proces, który z powodzeniem możemy przeprowadzić w sposób samodzielny, bez korzystania z pomocy fachowców. Mniej wprawni malarze-amatorzy będą zapewne potrzebowali więcej czasu na ukończenie pracy, ale efekt pokrywania ścian farbą nie powinien budzić zastrzeżeń, jeżeli zostaną zachowane pewne zasady. Żeby jednak móc skutecznie pomalować ściany, potrzebne będą odpowiednie akcesoria, zależnie od kondycji ścian.

Oczywiście przed malowaniem ścian i sufitów należy przygotować farbę, pędzle i wałki.

Pędzle do malowania

Pędzle do malowania ścian i sufitu
Narzędzia do malowania

Wśród pędzli przydatne będą zarówno te małe, jak i duże. Te pierwsze, idealnie sprawdzą się do malowania trudno dostępnych miejsc. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeniach wokół okna czy koło ościeżnicy drzwi. Pędzel duży posłuży do malowania naroży i kątów.

Wałek do malowania

Wałek do malowania ścian i sufitu
Wałki do malowania ścian

Wałek to najbardziej wygodny wybór to malowania zasadniczego na ścianie, a zatem przykrywania farbą największych powierzchni ścian. Kiedy jednak decydujemy się na malowanie wałkiem, musimy mieć na uwadze, że nadaje się on jedynie do pracy z powierzchniami gładkimi. Przed malowaniem ścianę musimy ją odpowiednio przygotować. Gra jest warta zachodu.

Malowanie
Malowanie

Malowanie

Malowanie wałkiem jest szybkie i wygodne, a efekty zadowalające. Wałek pozwala uzyskać cienką, jednolitą i równomierną powłokę.

Ważny jest odpowiedni wybór wałka. Należy go dobrać na podstawie długości włosia, którą dopasowujemy do struktury ściany. Działa tu zasada, wedle której im bardziej gładka powierzchnia, tym krótsze włosie powinny mieć pędzle i wałki. Niezbędne będą też wspomniane pędzle.

Zaletą malowania pędzlem na ścianie jest precyzja, co sprawia, że idealnie sprawdzi się on do wykańczania. Wykorzystamy go przede wszystkim w narożach i na mniejszych powierzchniach, do których nie dosięgnie wałek lub nie przykryje całej części powierzchni.

Akcesoria do malowania ścian i sufitów

Akcesoria do malowania ścian i sufitów
Akcesoria do malowania ścian i sufitów

Główne narzędzia do malowania to nie wszystko, będziemy musieli przygotować jeszcze inne produkty.

To przede wszystkim folia malarska. Jest ona niezbędna, a wykorzystamy ją do przykrycia podłogi i mebli. Jej zadaniem jest zakrycie ich powierzchni i uchronienie przed przypadkowym zachlapaniem farbą.

Przydatna okaże się także taśma malarska szeroka i wąska. Jej zadaniem jest zaklejenie wszystkich elementów, które nie powinny zostać pomalowane, a przypadkiem mogłyby zostać pokryte farbą. Zazwyczaj stosuje się je na listwach przypodłogowych czy ościeżnicach okien.

Tak zwana kuweta, czyli prostokątny pojemnik, w który nalewamy farbę, posłuży do równomiernego nakładania farby na wałek.

Żeby efekt malowania ścian był satysfakcjonujący, farba musi być dobrze wymieszana. Farbę najlepiej mieszać przy pomocy specjalnego mieszadła. Zakupimy je w sklepach z akcesoriami malarskimi, alternatywnie możemy użyć po prostu drewnianego przedmiotu, np. patyka. Jeżeli jednak zdecydujemy się na drugą wersję, uważajmy żeby był on gładki i nie posiadał kory. Chodzi o to, by kawałki drewna nie wpadły do farby.

Jeżeli przed malowaniem będziemy musieli przygotować powierzchnię ściany, będą nam potrzebne jeszcze dodatkowe akcesoria, jak np.:

 • szpachelka,
 • papier ścierny,
 • siatka do szlifowania.

Jak przygotować pomieszczenie do malowania?

Jak przygotować ściany do malowania?
Jak przygotować wnętrze do malowania?

Zazwyczaj, zanim zaczniemy malować ściany, musimy przygotować do tego procesu zarówno ściany, jak i całe pomieszczenie. Ta druga czynność jest o wiele łatwiejsza. Wystarczy poprzesuwać meble na środek pomieszczenia lub wynieść je do innego, jeżeli mamy taką możliwość.

W przypadku, kiedy meble zostają w pokoju, w którym będziemy przeprowadzać malowanie ścian, dokładnie przykrywamy je folią malarską. Rozciągamy ją także po podłodze.

Zaklejamy też taśmami listwy przypodłogowe, ościeżnice i inne elementy, które nie powinny zostać pomalowane.

Przygotowanie powierzchni ściany przed malowaniem

O wiele bardziej wymagające jest przygotowanie ścian przed malowaniem.

W tym przypadku bardzo istotne jest ustalenie, jakimi farbami uprzednio były pomalowane ściany. Jeżeli były to produkty klejowe, tzw. farby suche, będziemy musieli dokładnie usunąć je z powierzchni ścian szpachelką i papierem ściernym.

Jeżeli była to farba akrylowa lub lateksowa, wystarczy przed malowaniem dokładne oczyścić powierzchnię ścian z kurzu.

Najlepiej wykorzystać do tego letnią wodę z dodatkiem mydła malarskiego.

Kolejnym ważnym krokiem jest ustalenie poziomu przyczepności ściany. Można tego dokonać w szybki i prosty sposób. Wystarczy przed malowaniem na ścianie przykleić taśmę, a po jej oderwaniu sprawdzić czy jest czysta.

Jeżeli tak, ściana ma odpowiednią przyczepność, w przypadku, kiedy na taśmie zostaną drobinki farby, będziemy musieli usunąć ją z powierzchni przy pomocy szpachelki.

Naprawa ubytków i uszkodzeń

Następnie, należy zająć się naprawą ścian w miejscach, gdzie doszło do uszkodzeń. Chodzi tu przede wszystkim o uzupełnienie ubytków, np. dziur po gwoździach czy pęknięć. Wykorzystamy do tego gładź szpachlową lub gips. Łatanie dziur wiąże się z powstawaniem zgrubień na powierzchni. Należy je wyrównać papierem ściernym poprzez szlifowanie.

Malowanie ścian krok po kroku

Malowanie ścian i sufitów krok po kroku
Malowanie ścian krok po kroku

Jak pomalować pokój? Kiedy mamy już przygotowane ściany i pomieszczenie, możemy zabrać się za malowanie wnętrza.

Na początku, jeszcze przed właściwym malowaniem ścian i sufitów należy zastanowić się nad stopniem zmiany koloru. Jeżeli mamy zamiar pomalować ścianę na kolor niewiele różniący się od poprzedniego, wspomniane oczyszczenie ściany z kurzu okaże się wystarczające.

Jeżeli jednak chcemy malować ściany na zupełnie inny kolor, konieczne będzie nałożenie farby podkładowej i gruntowanie ścian zanim zaczniemy zasadniczy proces malowania. Spowoduje to skuteczne usunięcie starego koloru i ułatwi przyjmowanie nowej farby.

Możemy zacząć najważniejszą część naszej pracy. Główna zasada malowania nakazuje nam rozpoczęcie prac od malowania sufitu.

Podyktowane jest to względami praktycznymi – podczas nanoszenia farby na sufit, jej kropelki mogą kapać. Gdybyśmy zaczęli malowanie od ścian, kropelki farby mogłyby zabrudzić już pomalowaną powierzchnię.

Zazwyczaj sufit malujemy innym kolorem niż ściany, żeby nie uzyskać nieestetycznego efektu tzw. puszki. Pamiętajmy w takiej sytuacji, żeby dokładnie oddzielić tę część od ścian przy pomocy równo naklejonej taśmy.

Malowanie warto zacząć od naniesienia farby w narożnikach. Wykorzystujemy do tego duży pędzel.

Następnie, aplikujemy szerokie pasy farby do wnętrz przy pomocy wałka.

Malowanie ścian rozpoczynamy przez nanoszenie farby w narożnikach okna przy pomocy małego pędzla. Nakładanie farby zaczynamy od ściany z oknem i stopniowo oddalamy się od źródła światła.

Producenci farb podają na opakowaniach ile warstw należy nanieść na ścianę, by dobrze przyjęła ona pigment. Na niektórych produktach widnieje informacja, że jednorazowe krycie będzie w pełni wystarczające. Nawet mimo takich zapewnień, warto postawić na podwójne malowanie, szczególnie jeśli nie wykonaliśmy uprzednio gruntowania. Warto pamiętać że przed malowaniem drugiej warstwy warto zaczekać aż farba wyschnie. Zyskamy w ten sposób pewność, że kolor będzie intensywny i nie pozostawi prześwitów.

Jaką wybrać farbę do malowania ścian?

Jaką wybrać farbę?
Jaką wybrać farbę?

Niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa na efekt malowania jest odpowiedni dobór farby w stosunku do ściany, którą zamierzamy nią pokryć. Ważne jest żeby od razu kupić odpowiednią ilość produktu.

Zanim zatem udamy się do sklepu z akcesoriami malarskimi, dokładnie obliczmy wielkość naszych pomieszczeń i sprawdźmy zapotrzebowanie. Z informacji na opakowaniu farby wyczytamy jej wydajność i na tej podstawie dobierzemy ją do naszego metrażu.

Farba musi być dobrze dopasowana do wnętrza i warunków w nim panujących. Inny produkt sprawdzi się w wilgotnej łazience czy kuchni, inny w mocno eksploatowanym salonie czy pokoju dziecięcym.

W pomieszczeniach, w których panuje podwyższony stopień wilgoci, najbardziej wydajna będzie farba lateksowa.

To przede wszystkim ochrona przed szkodliwym działaniem:

 • wilgoci,
 • mikroorganizmów,
 • tłuszczu,
 • brudu.

Pomieszczenia, które są mocniej eksploatowane, jak np. korytarze, salon czy pokoje dziecięce wymagają innego rodzaju barwników.

Jak wybrać farbę do wnętrza?
Jak wybrać farbę do wnętrza?

Najlepiej sprawdzą się farby ceramiczne, ze względu na wysoką odporność na szorowanie. Farby ceramiczne i farby lateksowe należą do tzw. grupy farb akrylowych. Mają one właściwości rozcieńczania w wodzie i oddychają.

Ściany, na których zostały naniesione farby emulsyjne akrylowe można myć i szorować.

To duża ich zaleta.

Na rynku istnieją jeszcze farby winylowe, które również umożliwiają mycie ścian, ale przy mocnym szorowaniu szybciej się ścierają.

Rodzaj podłoża ma olbrzymie znaczenie.

Farby akrylowe idealnie sprawdzają się na podłożach:

 • gipsowych,
 • wapiennych,
 • wapienno-cementowych,
 • ceglanych,
 • betonowych,
 • drewnianych.

Przy wyborze farby powinno nam także zależeć na jej trwałości. To ten czynnik wpłynie na fakt, jak długo zachowa ona świeżość i intensywność. Trwałość farby zależy od klasy zmywalności. Warto zatem zwrócić uwagę na ten parametr. Najlepszą trwałość mają farby o klasie 1 według normy PN-EN 13300.

Specjaliści podkreślają, że nawet poddanie farby dwustu cyklom intensywnego szorowania, pozwoli zachować jej dużą cześć swojej struktury.

Proces taki może wpłynąć jedynie na utratę ok. dwóch-pięciu mikrometrów.

Ile kosztuje malowanie ścian?

Ile kosztuje malowanie ścian?
Ile kosztuje malowanie ścian?

Malowanie ścian wewnętrznych to proces, który możemy w pełni przeprowadzić samodzielnie. Nie jest to droga czynność, ale z pewnymi wydatkami trzeba się liczyć. To przede wszystkim koszt farby i dużej ilości akcesoriów.

Sumę, jaka będzie nam potrzebna, można nieco zaniżyć.

Gruntowanie ścian wpłynie na lepsze krycie i przyczepność farby, co z kolei zmniejszy ilość warstw, jakie będziemy musieli nałożyć, a tym samym pozwoli zaoszczędzić na zakupie farby do wnętrz.

Koszt gruntu to średnio ok. 10 zł za litr.

Na rynku istnieją preparaty o różnej wydajności. Oczywiście zdecydowanie bardziej korzystne jest postawienie na te, które są najbardziej wydajne. Tego typu produkty pozwolą na zagruntowanie pokoju o powierzchni około 25 m2 przy pomocy sześciu litrów preparatu.

Najważniejsze akcesoria do malowania ścian i sufitu to wałek i kuweta. W komplecie można nabyć te produkty za ok. 30 zł.

Koszt zestawu pędzli małych to ok. 15 zł, a pojedyncze sztuki można kupić w cenach od 1-5 zł. Duży pędzel to podobny koszt.

Za taśmę malarską zapłacimy ok. 15 zł, a folię malarską o wymiarach 4 m / 12 m kupimy za ok. 18 zł.

Największe koszty związane są z zakupem farby. Przedział cenowy w tym przypadku jest dosyć szeroki i zależny jest od producenta, jakości, wydajności itp. Najtańszą farbę akrylową można nabyć już w cenie 8 zł za litr produktu.

Zdecydowanie najbardziej wydajną i pozostawiającą zadowalające efekty jest farba akrylowa-lateksowa. Tego typu produkty kosztują 25 zł za litr.

Najtańsze, ale też i mało odporne na ścieranie są produkty winylowe, które można nabyć nawet za 4 zł za litr produktu.

Bardziej korzystne jest postawienie na pozornie droższe, ale bardziej wydajne farby lateksowe. Dobry produkt tego typu ma wydajność aż 16 m2 na litr farby.

W przypadku, kiedy zagruntujemy ściany pokoju, dwa litry farby w zupełności wystarczą do pomalowania ściany i sufitu (zakładając powierzchnię 25m2). Będzie to zatem koszt ok. 50 zł.

Kiedy mamy zamiar malować pokój, zazwyczaj szukamy oszczędności w każdym możliwym aspekcie.

Jest to jednak błędne myślenie.

Malowanie to proces, którego nie dokonujemy często, zatem warto postawić na naprawdę dobry efekt. Nie należy oszczędzać ani na preparatach przeznaczonych do gruntowania, ani na farbach, a także najważniejszych akcesoriach używanych przy malowaniu ścian jak wałek czy pędzel.

Oszczędności, jakie możemy ponieść kiedy chcesz pomalować ściany są stosunkowo niewielkie w porównaniu do znacznej utraty jakości.

Kolor ścian, a wystrój wnętrza domu

Kolor ścian, a wystrój wnętrza
Kolor ścian, a wystrój wnętrza

Malowanie ścian to także decyzja dotycząca wyboru koloru farby, jaką pokryjemy nasze ściany.

Barwa ma olbrzymi wpływ na klimat, jaki będzie panował w naszym pomieszczeniu oraz sposób, w jaki złączy się ona z pozostałymi elementami aranżacji wnętrza.

Kolory panujące w otoczeniu mają olbrzymi wpływ na nastrój, energię, chęci działania osób, które w nim przebywają.

Dawniej, najbardziej popularnym kolorem, jakim pokrywano ściany była biel.

Miała ona charakter neutralny, pasujący niemal do wszystkiego.

Z biegiem czasu, stała się jednak zbyt sztampowa, oklepana i nudna.

Do głosu zaczęły dochodzić także i inne barwy.

Ich dobór zależny jest głównie od stylistyki, w jakiej urządzane są poszczególne pokoje.

Biel jest wciąż modna, ale straciła już pozycję niekwestionowanego lidera.

Najczęściej wykorzystuje się ją we wnętrzach urządzanych w stylu skandynawskim lub industrialnym.

Biel wraz z dodatkiem brązu i srebra idealnie sprawdzi się także w nowoczesnych i eleganckich aranżacjach określanych jako art deco.

Dla wielu, zupełnym zaskoczeniem jest fakt, że coraz większą popularność zaczyna zdobywać kolor czarny.

Niegdyś, jako barwa na ściany funkcjonowała jedynie w pomysłach niepokornych i zbuntowanych nastolatków.

W dzisiejszych czasach, czarna farba coraz częściej gości w ekskluzywnych aranżacjach nowoczesnych i prestiżowych salonów w rezydencjach.

Należy jednak ostrożnie podejmować decyzję dotyczącą postawienia na tę właśnie barwę.

Dlaczego?

Kolor czarny, choć atrakcyjny, optycznie zmniejsza powierzchnię.

Najlepiej sprawdza się zatem w pokojach obszernych.

Zdecydowanie, nie warto jednak stawiać na takie farby w mniejszych pomieszczeniach.

Tym, którzy mają duszę romantyków i w taki sposób chcą zaaranżować swoje pomieszczenia, polecamy pastelowe kolory, które idealnie budują nastrój lekkości i subtelności.

Dobrze sprawdzą się odcienie:

 • purpurowy róż,
 • seledyn,
 • błękity,
 • barwa kości słoniowej.

Miłośnicy stylu kolonialnego powinni z kolei postawić na ciemne kolory.

Jaki kolor farby, do jakiego pomieszczenia?

Jaki kolor farby, do jakiego pomieszczenia?
Jaki kolor farby, do jakiego pomieszczenia?

Wiele osób nie przykłada wagi do urządzania pomieszczenia w jakimś konkretnym stylu, warunkując swoje wybory własnym poczuciem estetyki.

W takiej sytuacji, bardzo często kolory dobierane są pod wpływem tego, co w danej chwili się po prostu podoba.

Warto jednak kierować się pewnymi zasadami podczas podejmowania decyzji odnośnie wyboru barwy farby.

Inne kolory sprawdzą się przy malowaniu ścian kuchni, inne w salonie, a jeszcze inne w przedpokoju.

Nie jest tajemnicą, że poszczególne kolory wywołują u nas odmienne nastroje.

Warto to uwzględnić przy wyborze farby.

Kolor czerwony i jego różne odcienie mają działanie pobudzające kreatywność i pozytywne myślenie.

Kolor żółty określany jest jako barwa optymizmu, która poprawia humor. Idealnie zatem sprawdzi się w salonie, w którym odpoczywamy i przyjmujemy gości.

W tym samym pomieszczeniu sprawdzą się odcienie błękitu, które wywołują spokój, sprawiają, że się zatrzymujemy i uciekamy od codziennych trosk.

To także dobry pomysł na zastosowanie w sypialni, gdzie na pewno będzie nam wtedy łatwiej zasnąć.

Kolor zielony, jako barwa przynosząca ukojenie, można zastosować w łazience, w której oddajemy się relaksującym i wyciszającym kąpielom.

Pamiętajmy, że kolory na ścianie mogą zupełnie inaczej wyglądać niż te, które widzimy na opakowaniu farby.

Zanim podejmiemy zatem decyzję, warto poprosić o poradę specjalistę pracującego w sklepie malarskim.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Świat Herbaty i Kawy

Dziękuje za porady odnośnie malowania

Bernardyna

Wiedza na wagę złota. Dziękuję za ten wartościowy wkład.