Domy modułowe: cena domu, zalety i wady, montaż [krok po kroku]

Domy modułowe całoroczne i letniskowe
Domy modułowe

Domy modułowe to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych technologii budowlanych. Ich najważniejszym atutem jest szybki czas budowy, ale mają również wiele innych zalet. Z modułów można wznosić różne obiekty, w tym całoroczne jednorodzinne domy prefabrykowane. Polecamy domy modułowe z Dream Mobil House. Co warto wiedzieć na ich temat?

Co to jest dom modułowy i jak jest zbudowany?

Domem modułowym określa się rodzaj domu jednorodzinnego, który powstaje z jednego albo z większej liczby połączonych ze sobą modułów.

Modułem jest przestrzenna konstrukcja prefabrykowana, czyli wykonana w fabryce, która następnie montowana jest na placu budowy. Dzięki temu można znacznie skrócić czas realizacji prac budowlanych, ponieważ w fabryce wykonuje się nawet do 90% prac związanych z budową domu.

Jako że do budowy domów modułowych stosowane są moduły przypominające kontenery, budynki te określa się jako domy modułowe albo domy kontenerowe.

Bardzo często domy modułowe kojarzone są z tymczasowymi, zastępczymi budynkami kontenerowymi, na przykład stawianymi po klęskach żywiołowych lub jako socjalne domy prefabrykowane. Jednak nowoczesne budownictwo modułowe oferuje dzisiaj znacznie szersze możliwości i pozwala na wykonanie domu ekonomicznego, energooszczędnego oraz estetycznego.

Domy kontenerowe mogą być domami o konstrukcji parterowej lub piętrowej, także z poddaszem użytkowym. Dzięki wielu wariantom ustawienia modułów obok siebie i na sobie uzyskuje się wtedy budynki o różnej liczbie kondygnacji, których powierzchnia użytkowa też znacząco się różni.

Współczesne domy jednorodzinne modułowe mogą też z powodzeniem służyć jako domy całoroczne, czyli można korzystać z nich również w trakcie zimy. Domy modułowe są odpowiednio izolowane i wyposażone w instalacje zapewniające maksymalny komfort przez wszystkie pory roku.

Dzisiaj, gdy ceny nieruchomości i materiałów budowlanych stale rosną, budownictwo modułowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wynika to z faktu, że modułowe domy całoroczne można wznieść szybciej i w niższej cenie niż domy w technologii tradycyjnej, murowanej.

Dom modułowy – rodzaje modułów

Modułowe domy jednorodzinne mogą mieć różne konstrukcje, zależnie od tego, jaki rodzaj modułu zostanie wykorzystany podczas ich realizacji.

Budownictwo jednorodzinne modułowe najczęściej wykorzystuje poniższe rodzaje modułów:

Moduły szkieletowe stalowe

To często wybierane moduły do budowy domów jednorodzinnych. Składają się one ze szkieletu stalowego oraz płyt stanowiących podłogę, ściany i sufit.

Szkielety tworzone są z profili zimnogiętych lub gorącowalcowanych powstających ze stali konstrukcyjnej. Stal jest odpowiednio zabezpieczana przed korozją oraz ogniem.

Następnie szkielet wypełniany jest płytami, na przykład drewnopochodnymi, włókno-cementowymi, warstwowymi. Dodatkowo stosuje się odpowiednią izolację z wełny mineralnej, styropianu albo z pianki PUR – poliuretanowej.

Od środka najczęściej montuje się płyty gipsowo-kartonowe albo gipsowo-włóknowe, które mogą służyć również jako ścianki działowe.

Elewacja takich modułów może być dowolna, na przykład wykończona drewnem, płytami drewnopodobnymi, dekoracyjną blachą. Elewacja najczęściej jest dodatkowo wentylowana.

Moduły szkieletowe drewniane

Drugim popularnym typem modułu stosowanego do budowy domów modułowych całorocznych jest moduł ze szkieletem drewnianym.

Szkielet wykonany jest z litego drewna, głównie sosnowego albo świerkowego. Jest ono poddawane suszeniu, struganiu oraz odpowiednio zabezpieczane przed czynnikami zewnętrznymi – ogniem, szkodnikami, pleśnią, dzięki czemu może służyć przez lata.

Moduły drewniane są izolowane za pomocą wełny mineralnej, dzięki czemu zapewniają właściwą ochronę przed chłodem podczas zimowych miesięcy.

Drewno używane jest również do wykończenia elewacji budynku.

Moduły keramzytobetonowe

Do wykonania modułów stosowany jest też keramzytobeton. To materiał powstający z keramzytu i betonu. Keramzyt jest rodzajem ceramicznego kruszywa wypalanego z gliny, które jest lekkie, trwałe, odporne na wilgoć i ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne.

Keramzytobeton używany jest do wypełniania stalowej ramy, która stanowi szkielet modułu. Następnie, podobnie jak w przypadku innych modułów, są one ocieplane i wykańczane od zewnątrz i wewnątrz za pomocą płyt.

Moduły betonowe

Moduły do budowy domów jednorodzinnych mogą powstawać też z betonu bezpośrednio w fabrykach. Betonowe moduły są zbrojne, monolityczne, dzięki czemu takie obiekty mają trwałą, wysoce odporną na czynniki zewnętrzne konstrukcję.

Betonowe moduły mogą być ocieplone oraz wykończone od zewnątrz i wewnątrz za pomocą wybranych materiałów, na przykład tynków, płyt.

Elementy domu modułowego

Do głównych gotowych elementów konstrukcyjnych domu modułowego całorocznego zalicza się:

Szkielet

Stanowi on główny element konstrukcyjny domu modułowego całorocznego. Konstrukcja zależna jest od typu modułów – mogą być to:

 • domki o konstrukcji stalowej,
 • domki o konstrukcji drewnianej,
 • domki o konstrukcji betonowej.

Ściany zewnętrzne

Ściany modułów mają budowę warstwową, która składa się z kilku łączonych ze sobą warstw.

Do ich wykonania najczęściej stosowane są takie gotowe elementy jak: elewacja pokrywająca ściany zewnętrzne, izolacja, membrana wiatroizolacyjna, folia paroizolacyjna, płyty gipsowo-kartonowe. Często wykorzystuje się płyty SIP, czyli warstwowe płyty strukturalne z ociepleniem (structural insulated panels), płyty OSB, płyty magnezytowe, keramzytobetonowe z rdzeniem z materiału izolacyjnego.

Elewacja

Rodzaj elewacji na ścianach zewnętrznych jest zależny od rodzaju modułów. Często domki mają elewację z impregnowanej deski, paneli blaszanych, paneli drewnopodobnych, tynku cienkowarstwowego. Różne warianty i kolory elewacji pozwalają na nadanie budynkowi nowoczesnego lub tradycyjnego wymiaru.

Elewacje domków modułowych najczęściej są wentylowane, co pozwala na uzyskanie ciepłej i oddychającej konstrukcji, która zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Dzięki temu jest mniej podatna na powstawanie pleśni i mostków termicznych obniżających termoizolację budynku.

Izolacja

W domu całorocznym bardzo ważna jest odpowiednia izolacja, dlatego moduły są poddawane docieplaniu za pomocą różnych typów materiałów. Najczęściej używa się do tego celu styropian, wełnę mineralną lub piankę poliuretanową – PUR.

Parametry i grubość termoizolacji wpływają na poziom energooszczędności budynku. Wielu producentów domów całorocznych daje klientom możliwość wybrania wyższego poziomu termoizolacji domu za dopłatą.

Ściany wewnętrzne

Wewnętrzne ściany domu modułowego, w tym ściany działowe, najczęściej wykonuje się za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Używane są płyty o podwyższonej odporności ogniowej, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko rozprzestrzeniania pożarów.

Ściany wewnętrzne mogą być wykończone również różnymi materiałami, na przykład mogą być malowane, tapetowane, kafelkowane, pokrywane okładzinami, by nadać wnętrzu estetyczny wygląd. Domy można zamówić też w stanie deweloperskim.

Warto wskazać, że wysokość ścian w domach prefabrykowanych na ogół wynosi 250 cm.

Fundamenty

Najczęściej domy modułowe montuje się na płycie fundamentowej, która wcześniej wykonywana jest na placu budowy.

Płyty tego typu charakteryzują się stabilnością i bardzo dobrą termoizolacyjnością w porównaniu do tradycyjnych fundamentów składających się z ław. Dodatkowo można wykonać je szybciej niż ławy fundamentowe, dlatego umożliwia to skrócenie czasu inwestycji.

Istnieje również możliwość wykonania fundamentów punktowych, które bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku gruntów podmokłych i słabonośnych. To powoduje, że gotowe domy modułowe całoroczne mogą być zamontowane na niemalże każdej działce.

Warto też wskazać, że moduły mogą być używane do wykonania nadbudowy na istniejących już budynkach.

Podłoga

W domkach modułowych podłogę najczęściej wykonuje się na bazie płyty OSB poddanej dodatkowemu ociepleniu, na przykład wełną mineralną albo styropianem.

Na takiej posadzce można wykonać różne rodzaje pokryć, na przykład z paneli podłogowych laminowanych, winylowych, drewnianych, płytek ceramicznych, wykładziny.

Dach

Dachy modułów najczęściej są płaskie, ale można również spotkać dachy wykończone skośnie zależnie od typu projektu. Również mają one budowę warstwową, co pozwala na uzyskanie właściwego stopnia szczelności i termoizolacji.

Składają się one z płyt, głównie OSB, gipsowo-kartonowych, folii paroizolacyjnej oraz ocieplenia.

Jako pokrycie dachowe stosowane są głównie panele dachowe z blachodachówką, papa termozgrzewalna, ale można też wykorzystać dachówki ceramiczne, betonowe, a nawet łupek.

Dach uzupełniany jest o niezbędne obróbki oraz o rynny dla sprawnego odprowadzania deszczu.

Po wzmocnieniu konstrukcji dachu modułu szkieletowego lub na module betonowym istnieje możliwość wykonania dachu zielonego.

Stolarka okienna i drzwiowa

Najczęściej stosowane są okna z PCV 6-komorowe albo 7-komorowe o konstrukcji 2-szybowej lub 3-szybowej, dzięki czemu zapewniają odpowiednie parametry termoizolacyjne.

W przypadku domów z tarasami, balkonami wykorzystywane są również okna tarasowe i balkonowe, które mogą mieć konstrukcję przesuwną z progiem albo bez progu.

Drzwi w domach modułowych na ogół mają konstrukcję stalową, ocieploną. Mogą być wyposażone w przeszklenie w skrzydle lub w dostawkę z przeszkleniem. Za dopłatą producent często montuje drzwi antywłamaniowe. Przy drzwiach może być wykonany daszek.

Stolarka okienna i drzwiowa zazwyczaj montowana jest w modułach już w fabryce, dzięki czemu ogranicza się prace i przyspiesza proces budowy.

Schody wewnętrzne

Domy z poddaszem lub piętrem często mają schody wewnętrzne. Zwykle mają konstrukcję lekką, ażurową, na przykład wykonane są ze stali lub drewna.

Taras, pergola

Gotowe domy modułowe całoroczne bardzo często uzupełniane są o taras, dzięki czemu można wygodnie wypoczywać na zewnątrz nich. Taras może mieć dodatkową pergolę z drewna, która zapewnia ochronę przed słońcem albo można zastosować inny sposób jego osłony.

Jeśli decydujemy się na dom piętrowy można wykonać w nim również balkon.

Instalacje

Większość instalacji w domu modułowym całorocznym wykonuje się już w fabryce. Następnie są one tylko odpowiednio ze sobą łączone i podłączane do przyłączy. Ogranicza to zakres prac i oszczędza czas.

W domach modułowych stosowane są poniższe typy instalacji:

Na zamówienie producent domów prefabrykowanych modułowych może też uzupełnić je o inne instalacje na zamówienie klienta. Domy można wyposażyć na przykład w systemy bezpieczeństwa, instalacje OZE – wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Dom modułowy – projekty

Szeroka gama projektów domów modułowych powoduje, że budynki mogą być dobrane do gustu i potrzeb praktycznie każdego inwestora.

Najczęściej stosowane są gotowe projekty domów jednorodzinnych, co pozwala na zredukowanie kosztów ich zakupu i realizacji.

Wielu producentów w przypadku budynków modułowych daje również swoim klientom możliwość personalizacji projektu, na przykład przez dodanie do niego kolejnego modułu, zmianę ustawienia ścian. Zmiany w projekcie związane są z dodatkową opłatą.

Przy doborze odpowiedniego projektu domu modułowego warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie. Największe znaczenie ma:

Projekty domów modułowych są dostępne w różnych wariantach. Dostępne są one jako:

Najczęściej wybierane są domy modułowe całoroczne o konstrukcji parterowej, jednak wtedy, gdy ważna jest większa powierzchnia użytkowa domu, a działka jest niewielka, istnieje możliwość wykonania budynku z poddaszem lub piętrem.

Gotowe domy modułowe dzielone są pod kątem swojej powierzchni zabudowy oraz powierzchni użytkowej.

Powierzchnia zabudowy oznacza powierzchnię, jaka jest wymagana do wybudowania danego budynku na działce. Powierzchnia użytkowa jest tą, którą zapewnia budynek dla użytkowników.

Domy modułowe całoroczne są oferowane w różnych wariantach powierzchni do wyboru. Te najmniejsze budynki realizowane bez pozwolenia mają około 35 m2 i mogą sprawdzić się dla singla lub pary. Gdy potrzebna jest większa przestrzeń, można wybrać budynki modułowe bez pozwolenia o metrażu około 70 m2, budynki energooszczędne o powierzchni użytkowej 100 m2, a nawet energooszczędne budynki powyżej 120 m2.

Z projektami domów modułowych można zapoznać się na stronach internetowych ich producentów, gdzie dostępne są również dokładne rzuty, konstrukcje oraz wizualizacje budynków, co okazuje się pomocne przy podejmowaniu decyzji.

Nowoczesne domy modułowe mają najczęściej otwarte układy wnętrz i składają się z salonu połączonego z kuchnią i korytarzem oraz mają osobne łazienki i sypialnie.

W zależności od wybranego projektu i jego metrażu w domu modułowym może znaleźć się od 1 do ponad 3 sypialni.

Dodatkowo budynki tego typu wyposażane są w praktyczne schowki, pomieszczenia gospodarcze, pralnie, garderoby, dlatego są wygodne w codziennym użytkowaniu.

Wybierając projekt domu modułowego całorocznego, warto też uwzględnić parametry techniczne budynku wynikające z zastosowanych do jego budowy materiałów oraz instalacji.

Aby utrzymanie całorocznego domu z modułów nie pociągało za sobą wysokich wydatków, najlepiej zdecydować się na projekt domu energooszczędnego, który ma niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. Dzięki temu można zredukować koszty jego utrzymania. Informacje na temat parametrów technicznych można uzyskać z planów budynków dostępnych online.

Dom modułowy sposoby ogrzewania

Dom modułowy sposoby ogrzewania
Dom modułowy sposoby ogrzewania

Aby z domu modułowego można było korzystać przez cały rok, konieczne jest wyposażenie go w instalację grzewczą. W domach tego typu stosowane są różne sposoby ogrzewania, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej, by wybrać odpowiedni wariant dopasowany do dostępnych na działce mediów i własnych oczekiwań.

Najczęściej używane są poniższe rodzaje systemów grzewczych:

Ogrzewanie elektryczne

Najprostszym sposobem ogrzewania domu modułowego jest wykorzystanie systemów bazujących na energii elektrycznej.

W domach tego typu stosowane są różne typy ogrzewania elektrycznego, na przykład:

 • Grzejniki elektryczne ścienne,
 • Ogrzewanie elektryczne podłogowe w formie mat grzewczych,
 • Ogrzewanie elektryczne na podczerwień.

Aby zredukować koszty ogrzewania elektrycznego, warto również pomyśleć o montażu paneli fotowoltaicznych, które pozwalają na produkcję prądu z promieniowania słonecznego.

Pompa ciepła

Do działania pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej, dlatego nie wymaga stosowania dodatkowych źródeł energii.

Najczęściej używane są energooszczędne pompy ciepła powietrzne, które również mogą służyć do podgrzewania wody użytkowej. Podobnie jak w przypadku ogrzewania elektrycznego mogą być one wspomagane przez panele fotowoltaiczne.

Kocioł gazowy

Jeżeli działka, na której ma być zrealizowany gotowy dom modułowy całoroczny, znajduje się w sąsiedztwie sieci gazowej, dobrze rozbudowanej na terenie całego kraju, warto również wziąć pod uwagę montaż kotła gazowego.

Kocioł gazowy może być używany do ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej.

Kocioł na pellet

Kocioł ten wykorzystuje pellet – granulowany rodzaj paliwa, które powstaje z biomasy, głównie z drewna. Kotły tego typu są proste w obsłudze i najczęściej wyposażone są w podajniki, dlatego nie wymagają częstych wizyt w kotłowni.

Minusem korzystania z kotła na pellet jest konieczność dodawania paliwa oraz usuwania popiołu.

Kominek, koza

Jako źródło ciepła w domu jednorodzinnym można wykorzystać kominek albo kozę. Najczęściej wybierane są one do mniejszych budynków, dzięki czemu mogą szybko je dogrzać.

Należy pamiętać o tym, że kominek albo koza nie powinny być jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym zgodnie z przepisami prawa. Z tego względu powinno się je stosować jako dodatkowy sposób ogrzewania budynku.

Klimatyzator z funkcją grzania

Istnieje także możliwość ogrzewania domu za pomocą klimatyzatora z funkcją grzania.

Taką funkcję ma obecnie coraz więcej urządzeń klimatyzujących, dzięki czemu pozwalają one nie tylko na chłodzenie, ale również na grzanie domu podczas chłodnych miesięcy.

Jako że klimatyzator do działania potrzebuje energii elektrycznej, warto pomyśleć o zamontowaniu go razem z instalacją fotowoltaiczną.

Dom modułowy warianty wykończenia

Dom modułowy warianty wykończenia
Dom modułowy warianty wykończenia

Wykonawcy domków modułowych najczęściej oferują je swoim klientom w dwóch wariantach:

 • Stan deweloperski,
 • Standard pod klucz.

W standardzie deweloperskim dom modułowy całoroczny realizowany jest bez wykończenia wnętrz.

W standardzie pod klucz w domu z prefabrykatów mogą być wykonane poniższe prace:

Przy wykończeniu w standardzie pod klucz inwestor wybiera materiały z katalogu, a ich montażem zajmuje się wykonawca. Dzięki temu nie ma potrzeby samodzielnego szukania ekipy wykończeniowej, a także oszczędza się czas.

Wady i zalety domów modułowych całorocznych i domów letniskowych

Zalety i wady domów modułowych
Dom modułowy zalety i wady

Domy modułowe całoroczne mają wiele zalet, lecz inwestor przed podjęciem decyzji powinien również wziąć pod uwagę ich wady.

Zalety budynków modułowych całorocznych i domów letniskowych:

Krótki czas realizacji budowyDzięki temu, że domy modułowe są prefabrykowane, można skrócić czas realizacji inwestycji nawet do kilku miesięcy.
Różne projekty dostępne u producentówModułowe domy całoroczne są oferowane w wielu wariantach pod kątem powierzchni, liczby kondygnacji czy układu wnętrz, co daje inwestorom możliwość wyboru najlepszego wariantu.
Dodatkowe opcje do wyboruDom modułowy może być też uzupełniony o dodatkowe materiały, instalacje zależnie od oczekiwań klienta, co pozwala na dopasowanie go do wymogów pod niemalże każdym względem.
Pasuje na różne działkiDom modułowy prefabrykowany z modułów może być ustawiony na różnych działkach, również tych mniejszych, wąskich, a nawet pochyłych, podmokłych przez wykonanie odpowiedniej konstrukcji wsporczej.
Przystępne ceny – wiele domów modułowych ma niższe ceny od domów budowanych technologią tradycyjną przy tym samym metrażu.
Nadzorowana budowaModuły prefabrykowane są w warunkach kontrolowanych i muszą spełniać odpowiednie normy, co przekłada się na ich jakość.
Możliwość prowadzenia prac niezależnie od auryDzięki temu, że elementy domu są prefabrykowane, ogranicza się prace, których nie można prowadzić w określonych warunkach pogodowych. Domy modułowe mogą być stawiane nawet jesienią czy zimą, są bez znaczenia warunki atmosferyczne.
Łatwa rozbudowa domu z prefabrykatówW razie potrzeby dom modułowy całoroczny może być rozbudowany przez dodawanie do niego kolejnych modułów obok lub na tych, które już istnieją.
Możliwość przeniesienia domu z prefabrykatów w inne miejsceModuły mogą być demontowane i dzięki temu pozwalają na przeniesienie budynku do innej lokalizacji.
Wysoka wytrzymałość i trwałośćNowoczesne domy modułowe są równie wytrzymałe i trwałe jak te budowane technologią tradycyjną, co powoduje, że mogą one służyć nawet przez kilkadziesiąt lat bez konieczności wykonania generalnego remontu.
Niskie koszty utrzymaniaOdpowiednio docieplone domy całoroczne modułowe nie są drogie w eksploatacji i można komfortowo korzystać z nich także zimą.
Budowa domu z prefabrykatów przez jednego wykonawcęZwykle budowa domu modułowego prowadzona jest przez jednego wykonawcę, co usprawnia cały proces inwestycyjny i redukuje ryzyko opóźnień.

Wady budynków modułowych całorocznych:

Ograniczenia architektoniczneWybór domu modułowego oznacza przede wszystkim ograniczony wybór projektów pod kątem architektonicznym, ponieważ jego ostateczny wygląd zależny jest od konstrukcji modułu.
Mała liczba wykonawcówChociaż gotowe domy prefabrykowane są na polskim rynku coraz popularniejsze, w ich wykonaniu specjalizuje się nadal dość mała liczba firm. Warto zatem wcześniej zamówić budowę, ponieważ czas oczekiwania na wyprodukowanie i montaż budynku może być dość długi.
Dostawa na tirzeDziałka, na której ma być zamontowany dom modułowy całoroczny, powinna dawać możliwość dojazdu takim samochodem.
Konieczność specjalistycznego montażuDo zmontowania domu modułowego konieczne jest wykorzystanie dźwigu o dużej nośności. Prace muszą być wykonane przez wykwalifikowaną ekipę.

Ile kosztuje dom modułowy?

Ile kosztuje dom modułowy?
Dom modułowy cena

Ceny domów modułowych są zróżnicowane, ponieważ wpływa na nie wiele czynników. Są one zależne głównie od metrażu domu z prefabrykatów oraz od standardu wykończenia, w tym ocieplenia jakie ma dom modułowy całoroczny czy letniskowy. Dodatkowo wybierając dom modułowy warto wiedzieć, że wielu producentów daje możliwość dokupienia osobnych pakietów wykończenia domu z prefabrykatów, które mogą być dopasowane do oczekiwań inwestora. Ich cena może się znacznie różnić, w zależności od producenta.

Przykładowe ceny w przypadku domów modułowych całorocznych:

Dom modułowy powierzchnia użytkowa 35 m295-120 tys. zł
Dom modułowy powierzchnia użytkowa 50 m2150-200 tys. zł
Dom modułowy powierzchnia użytkowa 75 m2220-300 tys. zł

Cenniki domów modułowych całorocznych można sprawdzić na stronach internetowych producentów, gdzie dostępne są również ceny dodatkowych pakietów. Warto pamiętać o tym, że nie każdy producent domów modułowych prezentuje ceny całego budynku – niektórzy producenci prezentują ceny określonych, gotowych elementów domu osobno, na przykład instalacji, tarasu, dlatego trzeba dodać je do podstawowej wersji.

Kiedy warto wybrać dom modułowy całoroczny?

Kiedy warto wybrać dom modułowy całoroczny?
Kiedy warto wybrać dom modułowy całoroczny?

Domy modułowe całoroczne są dzisiaj wybierane przez wielu inwestorów marzących o własnym domu jednorodzinnym. Kiedy warto zdecydować się na dom modułowy całoroczny zamiast tego wykonanego w technologii tradycyjnej?

 • Gdy dom modułowy ma być wybudowany w krótkim czasie – wykorzystanie modułów powoduje, że domy modułowe powstają na terenie całej polski w szybkim tempie (nawet w ciągu jednego dnia), w porównaniu z innymi technologiami.
 • Gdy dom modułowy ma mieć prostą konstrukcję – budownictwo modułowe wyróżnia się uproszczoną, nowoczesną architekturą.
 • Gdy dom modułowy ma być łatwy w rozbudowie – przez dodanie kolejnych modułów.
 • Gdy dom modułowy ma umożliwiać przeniesienie go w inne miejsce – moduły mogą być zdemontowane i przetransportowane w inną lokalizację.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że domy modułowe całoroczne mogą sprawdzić się zarówno dla singla czy dla pary, jak i dla rodziny. Dzięki temu, że można wybudować dom modułowy z kilku modułów łączonych ze sobą, dobrze sprawdzą się one również dla większej liczby domowników. Dom modułowy można też ławo rozbudować.

Jak wygląda budowa domu modułowego krok po kroku?

Jak wygląda budowa domu modułowego krok po kroku?
Dom modułowy budowa krok po kroku

Budowa domu modułowego najczęściej polega na zleceniu prac specjalistycznej ekipie, która zapewnia wtedy kompleksową obsługę. Jak buduje się dom modułowy krok po kroku?

 1. Wybór projektu. Inwestor wybiera interesujący go projekt domu z katalogu wykonawcy. Projekt powinien spełniać wymogi formalne dotyczące MPZP, pasować do wielkości oraz kształtu działki i spełniać własne potrzeby mieszkaniowe Inwestora.
 2. Uzgodnienie szczegółów dotyczących budowy. Inwestor, który zdecydował się na dom modułowy może wybrać określony pakiet wykończeniowy, konkretny wariant ocieplenia.
 3. Podpisanie umowy z producentem domów modułowych. Po uzgodnieniu wszystkich kwestii inwestor podpisuje umowę z producentem na wykonanie domu modułowego z prefabrykatów.
 4. Produkcja modułów. Producent przystępuje do wykonania modułów domu. Zwykle dom modułowy powstaje w hali produkcyjnej od 2 do 3 miesięcy.
 5. Wykonanie fundamentu. Najczęściej na tym samym etapie przystępuje się do przygotowania fundamentu pod dom modułowy, na przykład w formie płyty fundamentowej.
 6. Transport modułów na plac budowy. Gotowy dom modułowy w częściach dowożony jest na plac budowy w uzgodnionym terminie.
 7. Montaż domu modułowego. Moduły są rozładowywane i montowane na uprzednio przygotowanych fundamentach. Prace zwykle odbywają się w ciągu jednego dnia, lub kilku dni przy dużych domach modułowych. Montaż realizowany jest z użyciem dźwigu.
 8. Podłączenie instalacji. Instalacje w domu modułowym podłączane są do przyłączy.
 9. Wykonanie prac wykończeniowych. Na końcu realizowane są niezbędne prace wykończeniowe przed przeprowadzką, na przykład wykończenie podłóg, wykonanie tarasu i pergoli.

O czym trzeba pamiętać przed budową domu modułowego?

Przed zdecydowaniem się na budowę domu jednorodzinnego o konstrukcji modułowej trzeba upewnić się, czy jego realizacja na konkretnej działce będzie możliwa. Inwestor powinien pamiętać o poniższych kwestiach:

 • Sprawdzenie informacji zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub wystąpienie o warunki zabudowy (WZ) – określają one, jaki budynek można postawić na działkę.
 • Sprawdzenie, czy na działkę można dojechać samochodem jak tir i dźwigiem – są one niezbędne do rozładunku modułów domu z prefabrykatów i jego montażu.
 • Sprawdzenie nośności gruntu na działce – od niego będzie zależało, jaki rodzaj fundamentu pod dom modułowy całoroczny będzie niezbędny na daną działkę.
 • Wykonanie przyłączy – należy przygotować przyłącza potrzebne do podłączenia mediów, na przykład wody, kanalizacji, energii elektrycznej, gazu.
 • Przeprowadzenie formalności związanych z budową – należy dostarczyć odpowiednią dokumentację dotyczącą planowanej budowy do lokalnego wydziału architektury.

Dom modułowy całoroczny to dom szkieletowy, który jest dość nowym typem konstrukcji i na polskim rynku dostępny jest od niedawna. Jednak w ostatnich latach projekty domów szkieletowych wzbudzają duże zainteresowanie i na dom modułowy całoroczny pod klucz lub w stanie deweloperskim decyduje się wielu inwestorów, zwłaszcza szanujących środowisko naturalne. Zazwyczaj zamawiane są domy w stanie określanym jako deweloperski. Tym, co wyróżnia całoroczne domy modułowe, jest przede wszystkim krótki czas realizacji inwestycji dzięki prefabrykacji elementów budynku. W efekcie czas oczekiwania na przeprowadzkę do wymarzonego domu skraca się do zaledwie kilku miesięcy. Odpowiednio wykończone i zaizolowane domy modułowe mogą też zapewnić maksymalny komfort mieszkania dla całej rodziny nawet w ciągu zimy. To powoduje, że są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnej technologii murowanej.

Najczęściej zadawane pytania:

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pielegnacjaobuwia

Wybierając dom modułowy, skorzystaj z pomocy doświadczonej firmy, która KOMPLEKSOWO je przygotuje, od projektu aż po montaż. Dom modułowy to dom całoroczny, który odpowiednio przygotowany będzie nam służył długie lata.