Remont starego domu: formalności i zakres prac [krok po kroku]

Remont starego domu
Remont starego domu

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup starego domu z różnych względów. Wśród nich można wymienić na przykład dobrą lokalizację jaką może mieć stary dom lub dość dużą powierzchnię działki. Jednak zakup starego domu bardzo często wiąże się z koniecznością wykonania niezbędnych prac remontowych. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także zapoznać się przed remontem ze specyfiką najważniejszych prac remontowych.

Najczęściej wykonywane prace remontowe

Najczęściej wykonywane prace remontowe
Najczęściej wykonywane prace remontowe

Remont starego domu nie jest tak prostym zadaniem, jak się wielu osobom wydaje. Przede wszystkim obejmuje on szereg prac, które prowadzą do dostosowania istniejącego budynku do aktualnie panujących norm budowlanych, a także preferencji oraz potrzeb jego właścicieli. Pierwszy etap prac remontowych którym trzeba poddać stary dom związany jest z dopełnieniem niezbędnych formalności. Dopiero po nich możliwe jest rozpoczęcie właściwych prac. Wśród nich wymienia się prace związane z całą konstrukcją budynku, a także jego stanem zewnętrznym. Będzie to na przykład:

  • podbijanie fundamentów,
  • osuszanie budynku,
  • remont elewacji zewnętrznej,
  • remont dachu.

Następnie wymieniana jest stolarka okienna oraz drzwiowa oraz może być zaadaptowane poddasze. Niezbędne prace obejmują również remont ścian działowych oraz montaż nowych instalacji oraz działania związane z tynkowaniem ścian oraz renowacją podłóg. Nie wszystkie prace muszą być realizowane podczas konkretnego remontu, ponieważ zależne jest to od wymagań oraz preferencji inwestora. Remont generalny z powodzeniem można również realizować etapami, ponieważ dzięki temu możliwe będzie rozłożenie kosztów na dłuższy czas.

Planujesz remont domu? Sprawdź formalności

Remont starego domu: formalności i zakres prac [krok po kroku]
Remontujesz stary dom? Sprawdź formalności

Remont starego domu obejmuje działania, które wymagają dopełnienia pewnych niezbędnych formalności. Będą one w dużej mierze zależne od rodzaju zaplanowanych prac, dlatego warto to uwzględnić w całym procesie. Odnowienie starego domu w prawie budowlanym traktowane jest dwojako. Może to być zarówno remont obiektu, jak i jego przebudowa. Oba działania różnią się pomiędzy sobą pewnymi szczegółami, jednak ich traktowanie jest różne.

Zazwyczaj przyjmuje się, że remont starego domu wymaga jedynie złożenia stosownego zgłoszenia, dlatego nie warto o tym zapomnieć. Zgłoszenie nie jest za bardzo skomplikowane. Stanowi ono element obowiązkowy podczas realizacji wszystkich prac, które są w bezpośredni sposób związane z wymianą różnych instalacji, ocieplaniem ścian zewnętrznych budynku, remontem elewacji, a także wymianą okien oraz pokrycia dachowego. Natomiast w przypadku przebudowy domu niezbędne będzie uzyskanie stosownego pozwolenia na budowę. Jest ono konieczne między innymi w przypadku planowania zmiany położenia dachu, a także okien. Oprócz tego uzyskanie pozwolenia na budowę będzie również wymagane podczas chęci założenia ogrzewania gazowego, a także ocieplenia w stary dom. Warto o tym pamiętać.

Podbijanie fundamentów starych domów

W niektórych przypadkach remontu starego domu konieczne może stać się również podbijanie fundamentów. Fundamenty stanowią jeden z najważniejszych elementów każdego budynku mieszkalnego, dlatego powinny się charakteryzować wyjątkową stabilnością. Wśród różnych sposobów wzmacniania fundamentów można przede wszystkim wymienić ich podbijanie. Podbicie fundamentów staje się konieczne w dość wielu przypadkach. Taka sytuacja może być związana z podmywaniem i osiadaniem fundamentów, ich zbyt płytkim osadzeniem, a także pękaniem i ogólnym złym stanem. Oprócz tego podbicie fundamentów jest również niezbędne w przypadku chęci pogłębienia piwnicy, a także planowanej nadbudowy kolejnej kondygnacji oraz ogólnej zmiany koncepcji budynku. Podbijanie fundamentów nie jest prostym zadaniem, dlatego warto je powierzyć wyspecjalizowanej ekipie, która na pewno wykona wszystkie działania w sposób profesjonalny. Podbijanie fundamentów obejmuje takie etapy jak wykonanie wykopu i deskowania, zabetonowanie nowej ławy, stworzenie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej, a także zasypanie nowych fundamentów.

Osuszanie starego budynku

Wiele starych domów do remontu może mieć zawilgocone fundamenty, co będzie powodowało nadmierną wilgoć we wnętrzu domu, a także możliwość pojawienia się na ścianach wykwitów, plam oraz odpadającego tynku. Jednak w wielu przypadkach samo osuszanie budynku nie wystarczy. Powinno się znaleźć przyczynę występowania problemów, usunąć ją, a następnie zadbać o zlikwidowanie nadmiernej wilgoci z wnętrza poszczególnych pomieszczeń. Przyczyny zawilgocenia fundamentów mogą być dość zróżnicowane. Warto również wziąć pod uwagę fakt, iż część starych domów w ogóle nie została zbudowana na fundamentach, co może być problematyczne dla inwestora.

Wśród możliwych przyczyn występowania zawilgocenia fundamentów można wymienić wysoki poziom wód gruntowych, zły sposób odprowadzania wód opadowych, a także obecność nieszczelnych instalacji. Warto znaleźć przyczyny istniejących problemów oraz je w skuteczny sposób wyeliminować. Możliwe jest to między innymi dzięki stworzeniu odpowiednich izolacji przeciwwilgociowych, a także zaaranżowaniu właściwego odprowadzenia wód opadowych. W całym procesie należy również sprawdzić szczelność wszystkich instalacji, które ma stary dom. Jeśli przyczyny problemu zostaną wyeliminowane, można rozpocząć osuszać stary dom.

Tradycyjna metoda to grzanie oraz wietrzenie, jednak jest ona dość czasochłonna. Dlatego z powodzeniem można zdecydować się na zastosowanie specjalnych osuszaczy powietrza, które na pewno w efektywny sposób usuną nadmierną wilgoć z wnętrza domu.

Remont elewacji zewnętrznej

Wśród najważniejszych prac związanych z remontem starego domu można również wymienić remont elewacji zewnętrznej. Dzięki temu elewacja nabierze zupełnie nowego i świeżego wyglądu, co sprawi, że stary dom będzie się lepiej prezentować od strony zewnętrznej. Remont elewacji najczęściej związany jest z termomodernizacją i dokładnym ociepleniem wszystkich ścian zewnętrznych. Dzięki termomodernizacji domu, ocieplając ściany zewnętrzne będzie można obniżyć koszty ogrzewania.

Stare domy zazwyczaj nie mają żadnej izolacji przegród zewnętrznych, ponieważ w dawnych czasach ich nie wykonywano. Dlatego ocieplenie domu staje się obowiązkowym elementem wszystkich realizowanych w trakcie remontu prac. W przypadku domu , który ma murowane ściany zewnętrzne warto zastanowić się nad takim rodzajem ocieplenia jak styropian, które wydaje się najefektywniejsze. Kiedy mamy drewniany stary dom lepszym pomysłem będzie wykorzystanie wełny mineralnej. Jednak jej koszty są znacząco wyższe niż styropianu i zastosowanie tego materiału wpłynie na ogólny kosztorys całego remontu. Dlatego wiele osób decyduje się jednak na zastosowanie popularnego styropianu.

Remont dachu

Remont dachu
Stary dom do remontu

Remont dachu to kolejny istotny element renowacji starego domu. Może się wiązać z koniecznością odnowienia dachu, a nawet z wymianą całego pokrycia dachowego, jeśli poprzednie będzie w bardzo złym stanie. Jednak wśród najczęściej realizowanych prac można wymienić zmianę pokrycia oraz poszycia dachowego. Nie jest to pełna wymiana więźby dachowej, co zdecydowanie ma wpływ na ograniczenie kosztów inwestycji.

W przypadku starego domu najczęściej stare pokrycie dachowe jest usuwane. Konieczny staje się montaż nowego poszycia dachowego, a także głównego pokrycia dachu. W obecnych czasach w sprzedaży dostępnych jest dość wiele zróżnicowanych pokryć dachowych. Dużą popularnością cieszy się blachodachówka i to właśnie ten materiał jest najczęściej wybierany podczas remontów starych domów, co warto uwzględnić podczas zamawiania materiałów. Remont dachu może w bezpośredni sposób łączyć się również z montażem okien dachowych, ponieważ zazwyczaj w starych domach w ogóle się one nie znajdowały. Będzie się to wiązało z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, a także uzyskania stosownego pozwolenia.

Adaptacja poddasza

Remont starego domu: formalności i zakres prac [krok po kroku]
Stary dom – adaptacja poddasza

Remont starego domu może wiązać się również z koniecznością lub chęcią adaptacji poddasza. Dość często występuje sytuacja, że stary dom ma niazaadaptowane poddasze, ponieważ nie było ono w ogóle użytkowane. Mogły pełnić funkcję schowka do przechowywania niepotrzebnych przedmiotów. Jednak na poddaszu znajduje się zazwyczaj dość dużo miejsca, które może być chętnie wykorzystane przez inwestora. Dlatego w obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się właśnie na adaptację poddasza w starym domu. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie powierzchni użytkowej danego obiektu, co na pewno wpłynie na komfort życia mieszkańców domu.

Poddasze to miejsce, które można zaaranżować na dość zróżnicowane sposoby. Dlatego warto przemyśleć kwestię związaną z planowanym wyglądem poddasza przed rozpoczęciem realizacji niezbędnych prac. Najczęściej adaptacja poddasza łączy się z takimi działaniami jak ocieplenie skosów, montaż instalacji elektrycznej, a także ułożenie podłóg. Takie prace będą wymagały tylko stosownego zgłoszenia. Jednak jeśli z adaptacją poddasza będzie się wiązała wymiana dachu, a także okien, to trzeba będzie pomyśleć o uzyskaniu pozwolenia.

Wymiana okien

Wymiana stolarki okiennej stanowi element obowiązkowy w praktycznie każdym starym domu do remontu. Zazwyczaj w starych domach zamontowane są nieszczelne okna starszego typu, które nie zapewniają szczelności. Dlatego tak niezbędna jest ich wymiana na nowe okna, które będą bardziej szczelne i będą zapobiegały przedostawaniu się zimnego powietrza do wnętrza danego obiektu. Dzięki temu można będzie również zaoszczędzić na ogrzewaniu podczas zimy, które bardzo często bywa kosztowne w takich domach.

Warto obliczyć łączną powierzchnię okien, które powinny się znaleźć w remontowanym budynku. Dzięki temu możliwe będzie jego odpowiednie doświetlenie oraz rozjaśnienie wnętrza. W przypadku starych domów najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie okien drewnianych o wysokich parametrach jakościowych. Jednak jeśli ktoś ma takie preferencje, to można się również zdecydować na wybór okien plastikowych. One również na pewno zapewnią szczelną barierę przed przedostawaniem się zimnego powietrza do wnętrza domu. Dlatego wymianę okien w starym domu można uznać za obowiązkowy element całego przedsięwzięcia.

Wymiana stolarki drzwiowej

Remont starego domu: formalności i zakres prac [krok po kroku]
Stary dom – wymiana drzwi

Wśród najważniejszych etapów remontu starego domu można również wyróżnić konieczność wymiany stolarki drzwiowej. Dotyczy to zarówno drzwi wewnętrznych, jak i drzwi zewnętrznych. W starych domach drzwi zewnętrzne zazwyczaj nie zapewniały odpowiedniego poziomu szczelności, dlatego mogły być przyczyną przedostawania się zimnego powietrza do wnętrza domu. Dlatego ich wymiana będzie niezbędna podczas remontu. Dotyczy to również drzwi wewnętrznych, dzięki którym możliwe będzie rozdzielenie poszczególnych pomieszczeń, co jest bardzo istotne podczas tworzenia nowego układu funkcjonalnego we wnętrzu danego obiektu.

Wymiana stolarki drzwiowej zapewni lepsze zabezpieczenie ścian przed nadmiernymi stratami ciepła, a także sprawi, że ogólny komfort użytkowania całego budynku się zwiększy. Dlatego jest to tak istotny element całego procesu. Zakup drzwi do remontowanego budynku w niczym się nie różni od zakupu drzwi do nowego budynku, ponieważ i tak je należy wstawić od podstaw w nowo powstałe ścianki działowe. Dzięki temu inwestor może w dowolny sposób wybrać drzwi, aby były dostosowane do jego indywidualnych potrzeb oraz preferencji.

Remont ścian działowych

Kolejnym znaczącym elementem realizowanych prac remontowych w starym domu może być remont ścian działowych.

Zazwyczaj w starych domach układy wnętrza nie są zbyt przemyślane. Poszczególne pomieszczenia mogą być słabo oświetlone, a do tego niewielkie. Oprócz tego może być z nich stworzony dość niefunkcjonalny układ, w którym może być trudno się na co dzień poruszać. Dlatego w większości przypadków remontu starego domu niezbędne będą prace związane ze ścianami działowymi. Wielu inwestorów decyduje się na wyburzenie poszczególnych ścian działowych, a także zastąpienie ich nowymi. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie zupełnie nowego układu, który na pewno będzie się charakteryzował wysokim poziomem funkcjonalności.

Dodatkowo stworzenie nowych ścian działowych sprawia, że inwestor może mieć znaczący wpływ na sposób organizacji przestrzeni w danym obiekcie, co na pewno jest dla niego bardzo istotne. Do stworzenia nowych ścian działowych może zostać wykorzystany taki materiał, jak beton komórkowy. Jednak mniejsze ścianki mogą być również postawione z wykorzystaniem płyt kartonowo-gipsowych. Koszty związane z powstaniem nowych ścian działowych są przede wszystkim zależne od ich ilości, co warto wziąć pod uwagę podczas planowania przestrzeni.

Nowe instalacje

Nowe instalacje
Stary dom – nowe instalacje

Bardzo istotną kwestią w każdym starym i remontowanym domu jest położenie nowych instalacji. W starych domach najczęściej znajdują się instalacje, które w żaden sposób nie spełniają standardów obecnych czasów. Oprócz tego mogą one również stanowić zagrożenie dla użytkowników, co w szczególności dotyczy instalacji elektrycznej. Dlatego podczas planowania położenia nowych instalacji warto zastanowić się nad skalą całego działania. Zazwyczaj niezbędne jest położenie nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także elektrycznej. Cały proces należy rozpocząć od demontażu starych instalacji. Następnie powinny zostać położone nowe instalacje, z uwzględnieniem stworzonych projektów. Zadanie powinno zostać wykonane przez specjalistów, aby instalacja była położona w pełni profesjonalnie.

Oprócz instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej warto również zadbać o instalację grzewczą. Najczęściej będzie się to wiązało z koniecznością zakupu pieca oraz wyposażenia kotłowni, a także montażu grzejników oraz innych niezbędnych elementów całej instalacji. Warto to wziąć pod uwagę. W starych domach najczęściej występują dość przestarzałe instalacje grzewcze, a także przestarzałe rodzaje pieców. Wśród nich można na przykład wymienić piece kaflowe, które w obecnych czasach raczej nie są stosowane w celu ogrzewania pomieszczeń. Dlatego niezbędnym elementem remontu starego domu jest ich wymiana na efektywniejsze urządzenia, takie jak na przykład piece gazowe, które w ostatnich latach coraz bardziej zyskują na popularności i są chętnie wybierane przez klientów.

Termomodernizacja i ogrzewanie starych domów

Termomodernizacja i ogrzewanie starego domu to zagadnienia, które w bezpośredni sposób łączą się również z koniecznością wymiany instalacji grzewczej w budynku. Wymiana źródeł ciepła, a także modernizacja całej instalacji grzewczej to działania, które powinny być zrealizowane po procesie ocieplania ścian oraz wymianie okien na produkty o większym poziomie szczelności. Dzięki temu będzie istniała możliwość wyboru i zakupu pieca o mniejszej mocy niż miałoby to miejsce przed zrealizowaniem niezbędnych prac związanych z ociepleniem.

Odpowiednie ocieplenie budynku jest bardzo istotnym elementem całości jego funkcjonowania, a zwłaszcza, jeśli chodzi o wybór źródła ogrzewania, a także koszty jego codziennej eksploatacji. Stare domy zazwyczaj ogrzewane były z wykorzystaniem pieców kaflowych i nie znajdowało się w nich centralne ogrzewanie. Dlatego podczas remontu istnieje konieczność założenia centralnego ogrzewania, a także zakup oraz montaż odpowiednio dostosowanego do instalacji pieca. W obecnych czasach wielu inwestorów decyduje się na wybór pieca gazowego oraz ogrzewanie domu gazem, co na pewno bardzo dobrze sprawdzi się w wielu przypadkach.

Tynkowanie ścian

Tynkowanie ścian
Stary dom – tynkowanie ścian

Wśród poszczególnych etapów remontu starego domu można również wymienić prace wykończeniowe. Przede wszystkim obejmują one tynkowanie ścian, które stanowi element obowiązkowy remontu oraz budowy własnego domu. Tynkowanie dotyczy zarówno ścian, jak i sufitów. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie ich gładkiej powierzchni, a także przygotowanie do późniejszego malowania.

W każdym wnętrzu powinny być wykonane nowe tynki wraz z gładziami. Proces ten może być poprzedzony wyrównywaniem ścian, ponieważ w starych budynkach tworzone były one raczej na oko i mogą w tym przypadku pojawiać się pewne nierówności. Po procesie tynkowania ścian oraz kładzenia gładzi możliwe jest zagruntowanie całej przestrzeni, a następnie jej pomalowanie na biało, a potem na wybrany przez siebie kolor. Dzięki temu poszczególne pomieszczenia zaczną się korzystnie prezentować i będzie można rozpocząć planowanie ich aranżacji. Dlatego właśnie warto w odpowiedni sposób dostosować kolorystykę ścian do planowanego przez siebie wykończenia wnętrz.

Renowacja podłóg w starym domu

Końcowy etap remontu starego domu obejmuje również takie działania jak renowacja podłóg lub ułożenie nowych podłóg. W dawnych czasach bardzo często budowano domy bez fundamentów, a ich podłogi znajdowały się bezpośrednio na gruncie, czy też podłożu z piasku. Dlatego podczas remontu bardzo często konieczne będzie wyrównanie podłoża, a także zniwelowanie na nim wszelkich nierówności.

Oprócz tego w całym procesie konieczne może się również stać stworzenie nowych wylewek, na których w późniejszym etapie będzie można ułożyć podłogę. Stanowi to niemałe wyzwanie dla ekipy remontowej, jednak wyspecjalizowani pracownicy na pewno sobie z nim poradzą bez większych problemów.

Jeśli wylewki zostaną stworzone to można zdecydować się na wybór najlepszego dla siebie materiału na podłogę. Wśród najpopularniejszych możliwości wymienia się deski lub panele, jednak można się również zdecydować na ułożenie płytek we wnętrzu. Decyzja będzie należała do inwestora, który wybierze najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

Od czego zacząć remont starego domu?

Od czego zacząć remont starego domu?
Od czego zacząć remont starego domu?

Remont starego domu warto przede wszystkim rozpocząć od dopełnienia wszelkich niezbędnych formalności. Ich zaniedbanie może znacznie opóźnić realizację poszczególnych prac, dlatego nie warto zapominać o tym istotnym aspekcie remontu. Generalny remont starego domu w pewnych przypadkach wymaga zgłoszenia planowanych do wykonania prac. Jest to niezbędne w przypadku planowania następujących działań w danym obiekcie:

  • wymiana pokrycia dachowego wraz z oknami dachowymi,
  • wymiana instalacji grzewczej i dokonywanie zmian w kotłowni,
  • ocieplanie ścian zewnętrznych oraz malowanie elewacji.

Zgłoszenie zamiaru realizacji prac powinno być złożone odpowiednim organom w terminie do trzydziestu dni od planowanego rozpoczęcia budowy. Jeśli w ciągu kolejnych trzydziestu dni z urzędu nie przyjdzie żadne pismo z odmową to oznacza to zgodę na realizację zaplanowanych wcześniej prac i możliwe jest rozpoczęcie remontu.

Materiały niezbędne do remontu starego domu

Podczas generalnego remontu starego domu niezbędne będzie zgromadzenie wszystkich materiałów, które są wymagane do skutecznej realizacji prac. Warto uczynić to odpowiednio wcześniej, ponieważ niektóre materiały są zamawiane na specjalne życzenie klienta i ich dostarczenie może potrwać nawet do dwóch miesięcy. Dzięki skompletowaniu wszystkich niezbędnych materiałów możliwe będzie szybkie oraz sprawne rozpoczęcie remontu, a także jego efektywne wykonywanie.

Wybór poszczególnych materiałów do remontu zależny będzie przede wszystkim od rodzaju realizowanych prac, dlatego trudno jest w jednoznaczny sposób określić wszystkie niezbędne podczas prac elementy. Jeśli remont jest wykonywany przez wyspecjalizowaną ekipę to na pewno zostaną klientowi podane informacje na temat niezbędnych zakupów. Dodatkowo produkty mogą być bezpośrednio zakupione przez ekipę remontową, co z całą pewnością umożliwi klientowi zaoszczędzenie sporej ilości czasu.

Ile kosztuje remont starego domu?

Wiele osób zadaje sobie pytania związane z czasem trwania remontu starego domu, a także ile kosztuje remont starego domu. Niestety na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ czas trwania remontu oraz to ile kosztuje remont starego domu w dużej mierze zależne będą od rodzaju realizowanych prac, a także stopnia ich zaawansowania. Warto wziąć pod uwagę, że odnowienie starego domu może kosztować więcej niż budowa nowego domu.

Jednak zazwyczaj koszty remontu starego domu nie są małe, dlatego warto to wziąć pod uwagę podczas planowania prac nad starym domem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że remont starego domu można wydłużyć, co sprawi, że koszt remontu będzie rozłożony w czasie. Jest to zdecydowana zaleta dla wielu osób decydujących się remontować stary dom.

Koszty remontu w dużej mierze zależne będą od skali prac, a także wykorzystywanych materiałów.

Oprócz tego duże znaczenie ma również sposób realizacji prac, ponieważ zazwyczaj zatrudnienie ekipy wiąże się z większymi kosztami niż realizowanie prac w sposób samodzielny. Jednak niektóre zadania trudno jest wykonać w pojedynkę, dlatego zatrudnienie ekipy w pewnych przypadkach staje się niezbędnym elementem remontu starego domu. Średni koszt remontu takiego obiektu można oszacować na sto tysięcy, ale równie dobrze może wyjść mniejsza lub większa kwota do zapłaty.

Kiedy najlepiej remontować stary dom?

Kolejną istotną kwestią związaną z remontem starego domu jest czas jego rozpoczęcia. Poszczególne prace remontowe mogą być realizowane podczas określonych pór roku, co w bezpośredni sposób łączy się z konkretnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz.

Wśród prac, które można wykonywać w ciepłych miesiącach, można wymienić między innymi wymianę okien, a także różnych instalacji, takich jak instalacja wodna, kanalizacyjna, a także grzewcza. Te zadania najczęściej wykonywane są podczas sprzyjających warunków atmosferycznych, czyli od wiosny do jesieni.

Prace wykończeniowe oraz malowanie ścian również najczęściej odbywają się w tych porach roku, co również wynika z warunków atmosferycznych. Natomiast podczas zimy można bardziej skupić się na pracach remontowych, które odbywają się we wnętrzach pomieszczeń. Wśród nich można wyszczególnić renowację podłogi, a także zmianę schodów.

Generalny remont starego domu krok po kroku

Generalny remont starego domu
Generalny remont starego domu

Remont starego domu krok po kroku powinien przede wszystkim uwzględniać konkretny plan działania. Bez niego realizacja wszystkich niezbędnych prac może być utrudniona. Warto wcześniej zadbać o zakup wszystkich niezbędnych materiałów budowlanych, które będą przydatne podczas remontu. W tym przypadku wyszczególnia się materiały, które można kupić jedynie na zamówienie, a czas oczekiwania na nie jest wydłużony. W niektórych przypadkach może wynosić nawet dwa miesiące. Dotyczy to między innymi wybranych paneli, desek, kafelek, a także zabudowy kuchennej.

Zazwyczaj generalny remont rozpoczyna się od wyburzenia niepotrzebnych ścian, wymiany okien, a także prac w bezpośredni sposób związanych z wymianą poszczególnych instalacji. Następnie realizowane są zadania odnoszące się do tworzenia zabudowy z płyt g-k, a także odnawiania ścian.

8 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Renata

Razem z mężem dlugo zastanawialiśmy sie co będzie dla nas lepszym rozwiązaniem, zakup starego domu, do remontu , czy wybudowanie swojego wymarzonego domku zupełnie od podstaw…….. Po wielu kalkulacjach i wieczorach pełnych dyskusji doszliśmy jednak do wniosku, że najlepsze dla naszej 5 osobowej rodzinki będzie budowa wlasnego domu. Nie możemy się doczekać kiedy w końcu spełnimy to marzenie. 😉 ale pozdrawiamy wszystkich i życzymy wszystkim remontującym swoje domy wspaniałych efektów pracy i jak najmniej przeszkód 😉

Arek

Bardzo obszerny artykuł, polecam każdemu kto stoi przed takim dylematem. Remont domu wiąże sie z wieloma problemami ktore mogą wyjsc po drodze, ale tez plusami. Kazdy dom jest inny, dla tego trzeba wszystko dokladnie sprawdzić

Anuuuusia

Nie miałam pojęcia, że remont starego domu to taki nakład pracy i tyle rzeczy oraz kwestii trzeba wziąć pod uwagę. Bardzo pomocny artykuł, który pozwoli na przebrnięcie przez niełatwy temat jakim jest remont domu. Serdecznie polecam

Syll

Myślałam, że artykuł będzie miał pewne kwestie o których nie miałam pojęcia, ale wszystko z mężem bardzo dobrze wiemy. Bardzo dobry artykuł, przydatny dla tych co nie mają wogule pojęcia o remontach starych domów, a mają dylemat.

Airtech

Mnie też czeka taki remont będzie ciekawie

Kostek

własnie trwa… jestem już na etapie malowania ścian. Kupiona farba czeka na malowanie kolejnych pomieszczeń. Połowa już za mną. Farba super kryje i dobrze się nią maluje dlatego prace idą dość szybko.

Wioletta

Temat artykułu wydaje się być kontrowersyjny. Jakie jest wasze stanowisko?

Aleks

tekst zachęca do krytycznego myślenia i analizy czy nie taniej wybudować nowy dom