Zmiany w projekcie domu: nieistotne i istotne. Kto je wprowadza

Zmiany w projekcie domu
Zmiany w projekcie domu

Odstępstwa w projektach gotowych – zmiany istotne i zmiany nieistotne. Jak wprowadzać zmiany w gotowych projektach domów?

Każdy projekt budowlany budynku mieszkalnego jednorodzinnego powyżej 35m2 bez względu na to czy jest wykonywany na indywidualne zamówienie, czy jest wybranym projektem typowym, wraz z adaptacją, przed realizacją wymaga pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia.

Warto wszelkie oczekiwania Inwestora zawrzeć w dokumentacji projektowej, jeszcze przed uzyskaniem wspomnianego pozwolenia na budowę.  Większości robót budowlanych nie można przeprowadzać bez uzyskania pozwolenia na budowę i ostatecznej decyzji wraz z którą jednocześnie następuje zatwierdzenia projektu budowlanego.

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, Inwestor zobowiązany jest do prowadzenia budowy ściśle z warunkami określonymi w pozwoleniu oraz zgodnie z zatwierdzonym projektem.

Zmiany w projekcie domu – podział na istotne i nieistotne

Często jednak zdarza się, że już na etapie budowy okazuje się, że pojawia się konieczności dostosowania projektu budowlanego.

W zależności od rodzaju zmiany należy dopełnić odpowiednich formalności tak aby zachować zgodność z zapisami ustawy Prawo Budowlane, która określa modyfikacje w dokumentacji jako zmiany nieistotne w projekcie i zmiany istotne w projekcie.

Gotowe projekty domów – klasyfikacja zmian w dokumentacji projektowej

Gotowe projekty domów - klasyfikacja zmian w dokumentacji
Gotowe projekty domów – klasyfikacja zmian w dokumentacji

Oceny, czy dane odstępstwo, czyli zmiany w projektach domów są istotne, czy nieistotne przeprowadza projektant adoptujący lub kierownik budowy.

Jeśli się pomyli i źle zakwalifikuje dane odstępstwo, to konsekwencje poniesie Inwestor podczas postępowania prowadzonego przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.

Kontrola może to być przeprowadzona przy odbiorze budynku na użytkowanie, lub przy ewentualnej kontroli na placu budowy.

Inwestor za poniesione straty może wówczas pociągnąć do odpowiedzialności projektanta czy kierownika budowy i w postępowaniu cywilno – prawnym dochodzić od niego właściwego odszkodowania.

Należy pamiętać, że na budowie dopuszczalne jest odstępstwo od wymiarów z zatwierdzonego projektu obiektu budowlanego w zakresie do 2% i nie jest to kwalifikowane jako zmiana.

Zmiany istotne w projekcie budowlanym

Zmiany istotne w projekcie budowlanym
Zmiany istotne w projekcie budowlanym

Istotne zmiany i odstępstwa od zatwierdzonego projektu obiektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę wymagają projektu zamiennego. Istotne odstąpienie od projektu domu można wykonywać po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

Istotne odstępstwa to zmiany w typowym projekcie budynku, które dotyczą:

  • Zakresu objętego projektem zagospodarowania terenu, lub działki, czyli na przykład w przypadku zmiany usytuowania budynku względem granic i zabudowy na działkach sąsiednich;
  • Charakterystycznych parametrów domu, takich jak:
    • kubatura budynku,
    • powierzchnia zabudowy,
    • wysokość,
    • długość,
    • szerokość budynku,
    • liczba kondygnacji;
  • Zapewnienia warunków korzystania z obiektu budowlanego przez osoby niepełnosprawne, czyli przy obiektach użyteczności publicznej, takie jak szkoły, urzędy, ośrodki zdrowia, należy uwzględnić te warunki;
  • Zmiany całego zamierzenia budowlanego – sposobu użytkowania budynku lub jego części, na przykład wybudowanie domu mieszkalnego zamiast warsztatu samochodowego, czy budynku gospodarczego, lub gabinetu dentystycznego zamiast jednego z pokoi itp;
  • Ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, czyli na przykład na terenie rolnym wybudowanie hali magazynowej niezwiązanej z produkcją rolną zamiast zabudowy siedliskowej, lub wybudowanie całorocznego domu jednorodzinnego na terenie przeznaczonym pod zabudowę letniskową i na którym dopuszczona jest zabudowa o charakterze sezonowym;
  • Uzyskania opinii, uzgodnień i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczegółowymi, czyli na przykład pozwolenia i opinie od konserwatora zabytków w odniesieniu do obiektów zabytkowych, lub na terenie będącym pod ochroną konserwatorską. Podobnie jest przy ochronie krajobrazu, ochronie terenów urbanistycznych, czy stanowisk archeologicznych i innych aktów prawa miejscowego;

Zmiany nieistotne w projekcie domu

Zmiany nieistotne w projekcie domu
Zmiany nieistotne w projekcie budynku

Przy zmianach nieistotnych, roboty budowlane są dopuszczalne po wprowadzeniu zmian przez projektanta lub kierownika budowy wpisem do dziennika budowy.

Powinien on nanieść je w projekcie budowlanym, wraz z odpowiednimi informacjami w formie dodatkowych rysunków i opisu.

Należy w tym miejscu pamiętać, iż kierownik budowy oraz architekt adaptujący może nanieść zmiany nieistotne po fakcie sporządzając dokumentację powykonawczą.

Według ustawy Prawo Budowlane, za zmiany nieistotne w zatwierdzonym projekcie budynku uznaje się zmiany dotyczące:

  • Rodzaju materiału, z którego będzie wykonany dach;
  • Rodzaju materiału, z którego stawiamy ściany, o ile nie spowodują zmiany wielkości domu;
  • Przebiegu instalacji elektrycznej, instalacji wodnej, przygotowania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania, lub miejsca usytuowania kotła do ogrzewania domu;
  • Przeznaczenia pomieszczeń, na przykład w miejscu sypialni ma powstać kolejna łazienka, a w miejscu pomieszczenia gospodarczego – sypialnia;
  • Liczby i rodzaju okien, wielkości i kształtu otworów okiennych, ilości drzwi;
  • Elewacji domu, czyli zmiany zastosowanych okładzin i wykończenia elewacji;
  • Kąta nachylenia dachu, wysokości kalenicy, oraz układu połaci dachowych, ale pod warunkiem że nie wpłyną na zmianę kubatury budynku i będą zgodne z wymaganiami planu miejscowego, lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy i nie będą odbiegały od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki. I tak na przykład, zmianą nieistotną będzie zmiana kąta nachylenia z 40 na 45°, w przypadku gdy zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydana decyzja o warunkach zabudowy dopuszcza dachy o nachyleniu od 30 do 50°.

Konsekwencje wprowadzania zmian w projektach budowlanych bez uwzględnienia ich w dokumentacji

zmiany istotne w projekcie budowlanym

W przypadku wykonania robót budowlanych, bez odpowiednich pozwoleń, jak również wykonanie znaczących odstępstw od zatwierdzonego projektu i warunków pozwolenia na budowę powoduje, iż prace te stają się samowolą budowlaną.

Musimy wówczas liczyć się z interwencją nadzoru budowlanego, który może nakazać wykonanie projektu zamiennego, lub nawet wstrzymać roboty budowlane po przeprowadzonej na placu budowy kontroli.

Można też otrzymać wysoką karę pieniężną.

Sprzeciw ze strony organu nastąpić może również na innym etapie budowy – zgłoszenia budynku do użytkowania.

Dlatego też, przestrzegamy przed wykonywaniem zmian, czy prac budowlanych w sposób nielegalny.

Jeśli jednak już budujemy w taki sposób, pamiętajmy, że przy zmianach nieistotnych jest możliwa legalizacja samowoli poprzez naniesienie przez projektanta zmian w projekcie lub w dokumentacji powykonawczej, którą może również sporządzić kierownik budowy.

Jeśli organ w przeciągu 21 dni nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do użytkowania budynku.

Przy zmianach nieistotnych, ale prowadzonych legalnie, czyli po zaznaczeniu tych zmian przez projektanta w projekcie, kontynuujemy roboty budowlane, a następnie zgłaszamy budynek do użytkowania po zgłoszeniu zakończenia budowy.

Jeśli nastąpiło istotne odstąpienie od projektu architektoniczno budowlanego, należy wykonać zamienny projekt domu, a następnie złożyć wniosek o zmianę pozwolenia na budowę.

Po wydaniu decyzji o zmianie zezwolenia na budowę, można kontynuować budowę.

Jeśli zmiany w projekcie, które chcemy wprowadzić do gotowego projektu domu gotowego są bardzo skomplikowane, lepiej jest zamówić projekt indywidualny, lub indywidualny projekt domu na podstawie gotowego projektu typowego.

Ile kosztują zmiany w projekcie domu?

Ile kosztują zmiany w projekcie domu?
Ile kosztują modyfikacje w projektach domów?

Koszty zmian projektu architektoniczno budowlanego szacowane są w zależności od ich zakresu (czyli np. czasu jaki architekt musi poświęcić na ich wprowadzenie, konieczności wprowadzenia zmian w instalacjach, konstrukcji domu), oraz wielkości budynku. Za każdym razem ustalane są indywidualnie z Inwestorem.

Projekty domów typowych mogą zostać zmodyfikowane przez pracownię architektoniczną, która jest autorem projektu budowlanego, lub przy adaptacji domu na działkę, przez architekta adoptującego.

Większości renomowanych biur architektonicznych zgadza się też, aby projekty domów ich autorstwa były modyfikowane, a zgoda na zmiany w projekcie wystawiana jest bezpłatnie.

50 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marcin

A co jeżeli chce zrezygnować z niewielkiej lukarny już na etapie budowy

Deha

Jest to zmiana kubatury – proj. zamienny.

Kamil

A jak wyglada sytuacja gdy mam deskowanie a chce zrobić sama membranę dachowa ?

Gosia

A co w przypadku zmiany szkieletowej na murowana?

Aga

Witam, a co jeżeli chce zmienić strop z monolitycznego na terive ?

Renata

Przeczytałam z uwagą, bardzo cenne inforamcje. Zwłaszcza , jeżeli ktoś tak jak ja, jest na etapie wyboru projektu. To właśnie w tym momencie należy wybrać najodpowiedniejszy projekt domu, aby potem nie robić istotnych zmian. W pracowni MGProjekt, znajduje sie niemal 1000 projektów…. mamy w czym wybierać 😉 jest kilka projektów które zwróciły moją uwagę, naprawdę każdy może dopasować do siebie, do własnych potrzeb odpowiedni projekt, tak by nie było konieczności zmian na etapie adaptacji. Pozdrawiam.

Pingwin

Świetny artykuł dla osób rozpoczynających swoją przygodę z budową

Grzegorz

Witam. Mam już pozwolenie na budowę. Jest tam pokrycie blachodachówką i jest 6 okien dachowych. Teraz po przemyśleniach chcę użyć jako materiału na pokrycie dachówki i rezygnuję z 6 na 2 okna dachowe. Zrozumiałem że jest to zmiana NIEISTOTNA. Co muszę teraz zrobić? czy po poprawkach przez architekta muszę to gdzieś zgłosić ?

bogusław
Odpowiedź do  Grzegorz

projekt zamienny – zmieniasz ilość okien, dach w widoku to element tak samowidoczny jak ściany – to jest elewacja

MARIUSZ

A co jeżeli mam projekt po adaptacji a chcial bym przedłużyć budynek o kilka centymetrów tzn. Tak aby zmieścić się w 2%?

Agnieszka

Witam, mam już projekt po adaptacji rozpoczętą budowę… chcialabym wydłużyć budynek o 1m centymetrów . Czy w takim razie jest to zmiana istotna i muszę składać wniosek o zmianę decyzji zezwolenia na budowę?

Dorota
Odpowiedź do  Agnieszka

Rozumiem, że wydłużenie ma wynieść 1 m, czyli 100 cm. To jest zmiana istotna.

Paulina

Witam. Mam juz projekt i czekam właśnie na pozwolenie. Po przemyśleniu jednak chciałabym przesunąć dom do przodu, żeby miec więcej ogrodu. Z przodu i z tyłu mam po 10m, byłaby jeszcze możliwość przesunięcia domu do drogi z 2m tak żebym miała 8m z przodu a 12m z tyłu? Czy już za późno na takie zmiany? Dziękuję, pozdrawiam

Małgorzata

Witam! Zamieszkuję dom jednorodzinny od 20 lat. Chcę wstawić drzwi tarasowe zamiast okna. Czy należy to zgłosić? A co należy zrobić w przypadku wstawienia dodatkowych drzwi tarasowych? Z góry dziękuję za poradę. Małgorzata

iwona
Odpowiedź do  Małgorzata

witam mam juz projekt domu i pozwolenie na budowe mial to byc dom z garazem ambrozja 7 Jednak w tej sytuacji ekonomicznej chcialabym zmienic projekt na mniejszy taki do 100 metrow i bez garazu Moje pytanie jakie dokumenty i gdzie trzeba zlozyc zeby zmienic projekt domu i jak dlugo trzeba czekac aby moc zaczac stawiac dom wedlug nowego projektu Z gory Dziekuje za pomoc

Arek

Witam, a jak za bramę garażową wstawiłem okno i z garażu zrobiłem pokój to jest to zmiana istotna czy nie?

Jakub

A czy zmiana ilości schodów zewnętrznych z 3x15x32 na 2x15x32 jest istotnym odstąpieniem od projektu budowlanego? Z tego co wyczytałem w Państwa artykułów, to schodów zewnętrznych nie wliczamy do powierzchni zabudowy, więc PINB nie powinien tego zakwalifikować jako zmiana istotna. Proszę o Państwa spostrzeżenia.

Arina

Dzień dobry. Bardzo fajny artykuł, teraz już wiem jak rozmawiać z architektem. Dziękuję

Paweł

Świetny artykuł, masa cennej wiedzy.

Ewa

Co w przypadku gdy chcę wybudować komin do kominka, którego nie ma w projekcie?

Yury

Dzień dobry. Kiedy deweloper zrobił ocieplenie scian fundamentowych zamiast XPS polistyrena zwykłym styropianem (EPS) – Czy ja, jak kupujący moge wymagać żeby to zrobili według projektu, bo w projekcie jest napisane – “ocieplenie sciany fundamentowej – polistryren XPS gr. 100mm lambda=0.029 W/mK”?

Daguś

Jeśli w projekcie nie ma schodów i poddasza do użytkowania to można to zmienić?

Grzegorz

Witam zmiana ogrzewania domu z pieca gazowego na pompę ciepła jest zmiana istotną? Posiadam dokumenty że mój dom nie zostanie podłączony do sieci gazowej z powodu braku środków na przyłącze gazowe. Pozdrawiam

Szymon

Witam,
Mam projekt domu do 70m2 o powierzchni użytkowej 82m2. Dach oraz ściany nośne zostają jak w projekcie, ale chciałbym zmienić cały układ wewnątrz. Budować będę sam.
Co w tej sytuacji? Czy muszę zgłaszać zmiany, komu, i w jaki sposób?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Henryk
Odpowiedź do  Szymon

Witam
W grudniu 2021 zamieszkaliśmy w nowym bloku, w którym Deweloper w mieszkaniu dwu pokojowym w jednym z pokoi /sypialni/ w wykuszu zabudował ściany z profili aluminiowo – szklanych z oknem w kształcie prostokąta niezgodnie z przekazanym rzutem mieszkania, który otrzymaliśmy w dniu podpisania aktu notarialnego. Obecny montaż kształtowników aluminiowych góra dół wysokości 10 cm bez wkładki izolacyjnej i przy ścianach z dwóch stron w miejscach, których miał być ułożony styropian grubości 20cm wbudowano panele aluminiowe szerokości 20cm /bez docieplenia wewnątrz/. To wszystko obecnie wpływa na wychładzanie pokoju przy nieznacznie niższych temperaturach. Czy taka zmiana mogła być wykonana bez zmiany projektu i czy jest to zmiana znaczna czy nieznaczna.

Maciej
Odpowiedź do  Szymon

To zależy czy zmiany wewnątrz spowodują zmianę powierzchni użytkowej i/lub ewentualnie kubatury względem projektu. Jeśli tak to są to zmiany istotne i należy złożyć projekt zamienny.

Mateusz

A co w przypadku chęci likwidacji balkonu ?

Maciej
Odpowiedź do  Mateusz

Można chcieć 🙂

Maciej

Witam. Mam projekt z garażem pod domem. Chce z niego zrezygnować. Jaka jest to zmiana??? Dodam że w warunkach zabudowy jest że musi być garaż. Projekt jest już zaadaptowany i wydane pozwolenie na budowę.

Maciej
Odpowiedź do  Maciej

Jest to oczywiście zmiana istotna, zatem trzeba wykonać projekt zamienny i uzyskać nowe pozwolenie.
Co więcej, jeśli w WZ jest garaż to aby go nie wykonywać należy wystąpić o nowe WZ…

Grzegorz

witam, w WZ-ce geometria dachu jest; wielospadowy, i tak samo w projekcie, czy mogę mieć dwuspadowy? Również w projekcie, wysokość ścian nośnych jest o ok 70cm za wysoka,
czy obniżenie ich jest zmianą istotną?

Maciej
Odpowiedź do  Grzegorz

Dach dwuspadowy (wbrew logice niestety) nie jest traktowany w prawie budowlanym jako dach wielospadowy. Jeśli w WZ warunek to dach wielospadowy to tak musi pozostać – czyli trzeba wykonać dach wielospadowy. Alternatywa – wystąpienie o nowe WZ.
Jeśli ściany nośne zmienią wysokość względem projektu to zmieni się kubatura pomieszczeń – zgoda? A skoro kubatura to mamy do czynienia ze zmianą istotną… czyli projekt zamienny…

Tomasz

Witam, kupiłem projekt domu w którym na parterze od frontu byl garaz z za garazem kotlownia. Zrezygnowaliśmy z garażu, kotlownie przenieśliśmy na front domu, zamiast drzwi garażowych wstawilismy okno. Na miejscu pierwotnej kotlowni i czesci garażu zrobiliśmy pokoj bądź pomieszczenie gospodarcze. Jaka jest to zmiana?

Dawid

Witam, jestem w trakcie budowy domu, na ten moment SSZ. Mam w projekcie powietrzną pompę ciepła jako źródło ogrzewania. Chcę zmienić na gaz z własnej butli. Czy to jest zmiana istotna? Pozdrawiam.

Monk

Mam projekt darmowy do 70 m2 budował bedę sam, są w nim okna od podłogi do sufitu a wolałbym zwykłe. Czy i tak będę musiał nająć kierownika budowy by to wpisał w jakimś kajecie czy sam mogę to wpisać?

Andrzej

Czy artykuł mógłby być uzupełniony o podstawę prawną stwierdzonych tez. Interesuje mnie twierdzenie cyt.: “Oceny, czy dane odstępstwo, czyli zmiany w projektach domów są istotne, czy nieistotne przeprowadza projektant adoptujący lub kierownik budowy”, Zgodnie bowiem z art. 36a ust 6 ustawy Prawo budowlane cyt.; “Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę (…)”. Mam więc pytanie z którego przepisu wynikają uprawnienia kierownika budowy do kwalifikacji odstępstw?

Krzysiek

Czy zmiana połaci dachu z dwuspadowego na jednospadowy na dobudowywanym ganku do istniejącego budynku , jest zmianą istotną czy nie istotną .
Ganek jest jednokondygnacyjny , nie zmieni się kubatura powierzchni użytkowej.

halina

czy zmiana powierzchni dachu tj został zadaszony balkon jeżeli przekracza 2% jest zmiana istotną

Przemek

Developer zmienił układ pomieszczeń, ale nie chce poprawić dokumentacji. Jak to od niego wymóc? Istotne w przyszłości choćby w ułożeniu elektryki czy instalacji wodnej.

Agnieszka

Dzień dobry
Mam ogromny problem.
Buduję lokal usługowy na wynajem.
W projekcie jak się okazuje architekt wpisał wykonanie podłogi z płytek gresowych. Czy można zakwalifikować jako zmianę nieistotną wykreślenie z projektu tego zagadnienia?
Najemca stomatologii musi i tak robić lokal wg wytycznych medycznych i będzie musiał te płytki zrywać.
Koszty ponoszone będą dwa razy mo
je jako inwestora i najemcy, demontaż podłogi.

Ela

Dzień dobry,
W nowym domu parterowym mamy w projekcie ogrzewanie podłogowe we wszystkich pomieszczeniach oprócz pokojów(tam są w projekcie grzejniki). Z mężem ustaliliśmy, że chcemy wszędzie podłogówkę. Czy musimy zmienić projekt, czy wystarczy, że kierownik budowy naniesie zmiany w projekcie i zapisze w dzienniku budowy?

Budowa

Rozumiem, że jak chce zmienić sposób ogrzewania to, to jest zmiana nieistotna? Z gazu na pompę ciepła?

Aga

A jeśli chcę obniżyć wysokość domu o 2 pustaki to jaka to zmiana(dom piętrowy z wysoką piwnicą).Ścianka kolankowa będzie niżej niż w projekcie i zapewne przekroczy to 2%.

Yehor

dobry wpis o zmianach , zmienil moje podejście do budowy domu 😉

Bob

Dlaczego kubatura jest napisana w artykule jako zmiana istotna a w prawie budowlanym nie ma o kubaturze ani słowa czyli jak dla mnie zmiana kubatury jest zmianą nieistotną?

Tutaj oryginalny tekst prawa budowlanego….

Art. 36a.
5. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której obiekt budowlany został zaprojektowany;
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego dotyczących:
a) powierzchni zabudowy w zakresie przekraczającym 5%,
b) wysokości, długości lub szerokości w zakresie przekraczającym 2%,
c) liczby kondygnacji;
3) warunków niezbędnych do korzystania z obiektu budowlanego przez osoby niepełnosprawne, o których mowa w art. 1 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r., w tym osoby starsze;
4) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
5) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, innych aktów prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
6) wymagającym uzyskania lub zmiany decyzji, pozwoleń lub uzgodnień, które są wymagane do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę lub do dokonania zgłoszenia:
a) budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1–4, lub
b) przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a, oraz instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d;
7) zmiany źródła ciepła do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej, ze źródła zasilanego paliwem ciekłym, gazowym, odnawialnym źródłem energii lub z sieci ciepłowniczej, na źródło opalane paliwem stałym.

Robert

Czy zmiana w instalacji gazowej to zmiana istotną czy nie istotna ? Konkretnie chodzi o materiał z jakiego zostało wykonane.
W projekcie jest stał spawana z chce dać miedziane zaciskane

Patrycja

Zmiana lokalizacji butli na gaz to zmiana istotna czy nieistotna?…………………………………………………………………….

Maja

Ja mam taki problem że projektant elekt.zaprojektował kable wkopane w ziemię a na naszej działce jest to niemożliwe i trzeba je puścić napowietrznie. Czt to jest istotna zmiana?

Joanna

Witam, a jeśli nad garażem chce zmienić dach dwuspadowy i zrobić płaski? Czy potrzebny jest projekt zamienny i ile coś takiego może kosztować projektant zarzyczył sobie 1500 zł.

Leszek

Zmiana usytuowania budynku na działce o ile nie zmienia się jego wymiarów oraz zachowuje odległości od granic to jest to zmiana nieistotna