Biały montaż: co to jest, cena, jak wykonać [krok po kroku]

Biały montaż
Biały montaż

Doskonale prezentująca się przestrzeń łazienkowa to połowa sukcesu. Ważne jest również prawidłowe podłączenie wszelkiej armatury oraz sprzętu przy użyciu właściwych materiałów wykończeniowych. Kiedy te dwa warunki zostaną spełnione, to będziemy mieli pewność, że możemy z niej bezpiecznie korzystać oraz cieszyć się jej walorami wizualnymi. Czynności obejmujące instalację urządzeń sanitarnych wraz z niezbędną armaturą, uszczelnieniami oraz wszelkimi akcesoriami są określane mianem białego montażu. Warto więc wiedzieć co dokładnie obejmuje biały montaż, na czym polega, ile kosztuje oraz jaka jest kolejność wykonywania prac mieszczących się w jego zakresie. O tym wszystkim dowiesz się w dalszej części artykułu. Znalazły się w nim wszystkie niezbędne informacje dotyczące białego montażu.

Biały montaż – co to jest i na czym polega?

Biały montaż - co to jest i na czym polega?
Biały montaż – co to jest i na czym polega?

Otóż biały montaż to w zasadzie ostatni etap wykończenia wnętrz takich, jak łazienka czy toaleta, a nawet kuchnia bądź też pomieszczenie gospodarcze, jeśli zamierzamy w nim zamontować pralkę czy umywalkę. Sam termin “biały montaż” powstał od dominującego koloru armatury łazienkowej oraz czynności związanej z jej montażem. Biały montaż obejmuje różnego typu czynności. Wśród elementów, które wchodzą w skład białego montażu należy wymienić:

 • montaż urządzeń sanitarnych takich, jak: umywalka, wanna, montaż brodzika, kabina prysznicowa, montaż wc, bidet, grzejnik, zestaw podtynkowy, zainstalowanie pralki;
 • montaż baterii łazienkowej oraz kuchennej, podłączenie paneli prysznicowych i przycisków;
 • prace wykończeniowe takie, jak: uszczelnianie, silikonowanie, montaż szafek, lustra czy uchwytów;
 • układanie płytek ceramicznych bądź innych materiałów wykończeniowych na ścianach i podłodze;
 • demontaż starego wyposażenia w przypadku remontu.

Do niedawna biały montaż był wykonywany przez ekipę instalacyjno-hydrauliczną, a prace wykończeniowe należały do płytkarza. Obecnie z uwagi na stosowanie coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań takich, jak na przykład zastosowanie instalacji podtynkowej WC czy choćby montaż dwóch umywalek zestawionych blatem, biały montaż oraz wykończenie łazienki wykonuje kompleksowo tylko jedna ekipa.

Oczywiście można pokusić się o wykonanie białego montażu samodzielnie, ale będzie to wymagało pewnej wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Niemniej jednak, zwłaszcza w przypadku bardziej zaawansowanych prac, warto skorzystać z fachowej usługi by mieć pewność prawidłowego podłączenia wszelkich urządzeń, zapewniającego komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania bez narażania się na dodatkowe koszty związane z koniecznością ich naprawy.

Biały montaż krok po kroku

Biały montaż krok po kroku
Biały montaż krok po kroku

Nie ulega wątpliwości, że biały montaż wymaga pewnej specjalistycznej wiedzy i umiejętności – nie tylko znajomości hydrauliki, ale również obeznania w zakresie różnego typu uszczelek, fug, silikonów lub taśm izolacyjnych oraz umiejętności glazurniczych. W związku z czym szukając ekipy mającej wykonać biały montaż lepiej sprawdzić jej referencje, by uniknąć później rozczarowania wynikającego ze źle podłączonej armatury czy też z niezachowanej kolejności wykonywanych prac, co przełoży się na brak zadowalającego nas efektu końcowego.

Biały montaż obejmuje nie tylko instalację poszczególnej armatury łazienkowej, czyli montaż brodzika, montaż wc lub montaż szafek, ale również dbałość o właściwe odprowadzenie wody, czy też odpowiednie zabezpieczenie trudno dostępnych miejsc przed przelewaniem bądź przenikaniem wilgoci. W związku z czym ważne jest właściwie uszczelnienie takich miejsc, jak choćby przestrzeń między ścianą a umywalką czy brodzikiem.

W skład białego montażu wchodzą również różnego typu prace związane z wykonaniem przyłączy elektrycznych, przyłączy gazowych, instalacji wodociągowej lub ciepłowniczej.

Najogólniej rzecz ujmując biały montaż przeprowadza się wówczas, gdy zostaną zakończone wszelkie prace budowlane, podczas których baterie ścienne lub ceramika mogłoby zostać uszkodzone lub zabrudzone. Do białego montażu przystępuje się więc, kiedy wszystkie instalacje zostały już położone.

W przypadku montażu zestawu podtynkowego wraz z misą lub umywalką glazurę kładziemy dopiero po jego kompleksowej instalacji. Trzeba mieć to na uwadze podczas wyboru odpowiedniej armatury. Znacznie łatwiej rozplanować przestrzeń łazienkową w nowo budowanych łazienkach niż remontowanych. Niemniej jednak to na jaki sprzęt i rozwiązania się decyduje determinują zakres prac oraz sposób ich wykonywania, jak również koszty z nimi związane. Im mniej skomplikowane działania tym cena za usługę niższa.

Podczas wykonywania białego montażu niezwykle istotny jest również dobór odpowiednich materiałów – uszczelek, fug czy silikonów, taśm izolacyjnych, ponieważ właśnie od tych elementów w dużej mierze zależy ostateczny efekt, a więc sposób prezentacji instalowanych urządzeń oraz niezawodność ich funkcjonowania. Poszczególne łączenia powinny być niewidoczne dla oka oraz cechować się precyzją, solidnością i estetyką wykończenia.

Dobrze dopasowane elementy instalacji i produkty zapewnią ich prawidłowe i bezpieczne działanie. Ponadto nadają łazience określony styl i wystrój, na który kładzie się coraz większy nacisk. Współczesne aranżacje przestrzeni łazienkowej są dopracowane w każdym szczególe by dawać olśniewający efekt końcowy z uwzględnieniem nie tylko walorów wizualnych, ale również praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze ze wszystkich oferowanych udogodnień będzie można skorzystać zwłaszcza jeśli nie planujemy generalnego remontu łazienki.

Przystępując do wybory odpowiedniej armatury łazienkowej czy też zastosowania bardziej nowoczesnych rozwiązań warto wiedzieć jak wygląda biały montaż krok po kroku biorąc pod lupę zakres prac obejmujący poszczególne rodzaje prac, wchodzących w skład białego montażu.

Montaż baterii łazienkowej

Montaż baterii łazienkowej zaczyna się oczywiście od podjęcia decyzji na jaki typ baterii chcemy się zdecydować. Mamy do wyboru:

 • baterie ścienne – baterie ścienne polecane wówczas, gdy rury doprowadzające wodę znajdują się powyżej wanny czy umywalki;
 • baterie sztorcowe (stojące) – zalecane podczas, gdy rury odprowadzające wodę znajdują się poniżej wanny lub umywalki oraz umieszcza się je w otworach (stworzonych przy pomocy tulejkowych nakrętek) znajdujących się w umywalce lub wannie.

Baterie ścienne montuje się bezpośrednio do końcówek rur z zimną oraz ciepłą wodą na odpowiedniej wysokości:

 • 20-30 cm ponad górną krawędzią umywalki lub zlewozmywaka,
 • 10-15 cm nad krawędzią wanny,
 • 110-130 cm mierząc od podłogi w przypadku modeli natryskowych.

Natomiast montaż baterii łazienkowej stojącej może zostać wykonany na blacie, w zlewozmywaku, umywalce czy wannie. Ponadto dostępne są ich różne rodzaje w zależności od ich kształtu, sposobu wykończenia czy też liczby otworów. Wśród najczęściej spotykane wymienia się:

 • jednootworowe – w których regulacja strumienia oraz temperatury wody odbywa się za pomocą jednego uchwytu;
 • dwuotworowe – jednochwytowe oraz z osobnymi pokrętłami do regulacji temperatury wody (zimnej i ciepłej).

W przypadku instalacji baterii sztorcowej w wannie zazwyczaj będzie ona albo dwu- albo wielootworowa, a jej montaż będzie rozpoczynał się od przykręcenia do jej spodu przyłączy prostych oraz włożenia ich w otwór montażowy, który w dalszej kolejności zostaje połączony z instalacją wodną (ciepłą oraz zimną).

Ponadto warto zaznaczyć, że baterie wielootworowe instaluje się na specjalnie przygotowanych półkach bądź podestach umieszczonych przy wannie, ale mogą być również zamontowane na obrzeżach wanny – o ile jest ono wystarczająco szerokie. W przypadku planowania baterii wielootworowych w wannie niezwykle istotna jest długość wylewki oraz odstępy między takimi elementami, jak: słuchawka czy korpus.

Podczas montażu baterii stojącej trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:

 • wielkość umywalki lub zlewozmywaka z uwzględnieniem długości i zasięgu wylewki (im większa umywalka tym większa może być bateria);
 • przy montażu baterii bidetowej trzeba pozostawić odpowiedni luz pomiędzy wężykiem a śrubami mocującymi korpus baterii po to, by korek automatyczny mógł swobodnie funkcjonować, poza tym ważna jest także długość wężyków baterii uzależnionych od miejsca instalacji zaworów kątowych, odcinających (krótsze są chowane pod bidetem, a dłuższe – mocowane poza jego obrysem).

Każdy montaż baterii łazienkowej powinien być zakończony testem szczelności wszystkich przewodów do instalacji wodociągowej, ​który wykonuje się początkowo słabym strumieniem, a następnie intensywnym.

Warto dodać, że montaż baterii prysznicowej odbywa się tak samo. Niemniej jednak w przypadku deszczownicy będzie konieczne wcześniejsze przeprowadzenie instalacji na pożądaną wysokość.

Montaż WC lub bidetu

O ile biały montaż WC tradycyjnego, czy bidetu nie jest skomplikowany – kwestia podłączenia go do podprowadzonej już rury kanalizacyjnej oraz instalacji wody i przymocowania go do podłoża, to powszechnie obecnie stosowane stelaże podtynkowe wymagają nie tylko prawidłowego ich przymocowania do ściany, ale również obudowania ich płytą karton-gips oraz wycięcia w nich otworów dopasowanych do urządzenia. Czasem zachodzi potrzeba uszczelnienia instalacji wełną mineralną.

Kiedy zakończymy biały montaż wc trzeba przeprowadzić test szczelności by móc kontynuować prace wykończeniowe ścian oraz podłogi. Jeśli ten test nie zostanie wcześniej przeprowadzony, to ewentualne nieszczelności mogą doprowadzić do zamoczenia się ściany, a w konsekwencji do rozbiórki. To pokazuje jak istotna jest kolejność wykonywania poszczególnych prac obejmujących biały montaż wc by uniknąć przykrych i kosztownych niespodzianek, które potrafią rozciągnąć w czasie remont lub wykończenie przestrzeni łazienkowej będąc przy tym źródłem niepotrzebnego stresu.

Montaż umywalki

Montaż umywalki
Montaż umywalki

W przypadku montażu umywalki również zakres prac instalacyjnych zależy od rodzaju wybranej umywalki. A mamy kilka możliwości. Może to być to umywalka:

 • wisząca (klasyczna) – zazwyczaj nie jest ona duża oraz mocuje się ją do ściany za pomocą kołków rozporowych bądź śrub mocujących; w tym przypadku stosuje się często dekoracyjny syfon lub postument bądź półpostument w celu zamaskowania odpływu;
 • wiszącą na stelażu – gdzie stelaż przykręcany jest do ściany w określonym miejscu za pomocą śrub mocujących, a w dalszej kolejności jest mocowana do odpływu kanalizacyjnego odpowiednio przyciętą (na pożądaną długość) rura odpływowa, połączona następnie z syfonem butelkowym; dopiero do tak przygotowanej instalacji można zamontować podtynkowy element baterii umywalkowej, jak również plastikowy element łączący syfon z odpływem umywalki; w tym przypadku jedynym widocznym elementem jest syfon bądź chromowana rurka, a stelaż obudowuje się płytkami lub innego rodzaju okładziną, może to być również szkło maskujące (lub inna płyta maskująca) – możliwości wykończenia jest więc kilka;
 • stojąca – ten rodzaj umywalki jest zintegrowany z postumentem oraz może zostać umieszczony bezpośrednio przy ścianie (wówczas odpływ jest najczęściej wprowadzany do ściany) bądź w dowolnym miejscu łazienki jako wolno stojąca (co wiąże się z koniecznością wykonania odpływu umywalki oraz przyłączy baterii w podłodze); do tych modeli umywalek w zestawie znajdują się specjalne mocowania, za pomocą których przytwierdza się je do podłogi; trzeba także pamiętać aby, krawędzie między umywalką a posadzką zostały dobrze uszczelnione silikonem sanitarnym;
 • nablatowa – a więc przeznaczona do umieszczenia na blacie łazienkowym (cała misa jest na blacie, a pod nim syfon), a jej montaż odbywa się poprzez wywiercenie otworu lub dwóch (jeśli umywalka nie posiada otworu na baterię) w blacie, instalacji odpływu oraz nałożenia sylikonu na uszczelkę, a następnie przytwierdzenia umywalki do blatu oraz uszczelnienia silikonem przestrzeni pomiędzy umywalką a blatem; na końcu następuję montaż baterii oraz syfonu;
 • podblatowa – ten rodzaj umywalek wymaga umieszczenia całej misy pod blatem i jest zwykle przykręcana od spodu blatu za pomocą specjalnych śrub; w tym przypadku niezwykle ważne jest aby umywalka dokładnie przylegała do spodu blatu, na końcu następuje montaż blatu z przytwierdzoną do niego umywalką;
 • wpuszczona w blat – to taka, gdzie nad blatem znajduje się jedynie rant umywalki, a pod nim pozostał część misy, a jej montaż jest podobny do umywalki nablatowej oraz odbywa się poprzez wycięcie otworu w blacie (czasem w tym celu można posiłkować się wzornikiem od producenta, ułatwiającym dopasowanie otworu do ceramiki);
 • na szafce łazienkowej – której montaż polega na osadzeniu jej na szafce za pomocą silikonu sanitarnego, bez konieczności przytwierdzania jej śrubami do ściany; ważne jest aby silikon został nałożony na krawędzie styczne szafki z umywalką oraz umywalki ze ścianą by zapobiec w ten sposób przedostawaniu się wody do wnętrza szafki.

Trzeba jednak podkreślić, że biały montaż umywalki powinien odbywać się wtedy, kiedy zostaną odpowiednio przygotowane przyłącza wodno-kanalizacyjne. Po zakończonych pracach montażowych powinien zostać wykonany test szczelności by mieć pewność, że wszystko zostało odpowiednio ze sobą połączone i będzie sprawnie funkcjonowało.

Montaż brodzika oraz kabiny prysznicowej

Podczas wykonywania tego etapu prac z zakresu białego montażu niezwykle ważne jest odpowiednie ułożenie syfonu i brodzika oraz właściwe ich uszczelnienie. Ważne jest również odpowiednie wypoziomowanie brodzika zanim przystąpi się do montażu kabiny prysznicowej, która zazwyczaj jest instalowana na specjalnych listwach montażowych mocowanych bezpośrednio do ściany.

Wykonując montaż brodzika trzeba pamiętać, aby miejsca łączeń narażonych na kontakt z wodą pokryć silikonem odpornym na powstawanie pleśni. Uszczelnienie silikonem sanitarnym wykonuje się zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz kabiny prysznicowej z brodzikiem, a po wyschnięciu silikony przeprowadza się test szczelności. Jeśli pojawią się jakieś przecieki, to należy uzupełnić w tych miejscach silikon.

Montaż wanny łazienkowej

Jak w wielu innych przypadkach biały montaż wanny zależy od rodzaju wybranego modelu. Niemniej jednak zanim wanna zostanie w ten, czy inny sposób przymocowana, muszą zostać wykonane pewne prace przygotowawcze takie, jak usunięcie z podłogi wszelkich zanieczyszczeń mogących utrudniać montaż. Nie należy również na razie zdejmować z urządzeń powłok ochronnych.

W zależności od modelu wanna może zostać zainstalowana:

 • na stelażu (na nóżkach);
 • do ściany;
 • na nośniku styroopianowym.

Biały montaż wanny na nóżkach (stelażu) rozpoczyna się od przytwierdzenia jej do ceowników stelaża, do którego w dalszej kolejności mocuje się regulowane nóżki. Czynności te wykonuje się kiedy wanna jest w pozycji do góry dnem. Następnie po ustawieniu wanny w docelowym miejscu należy ją wypoziomować, a jej wysokość dostosować do wybranej metody zabudowy.

Natomiast instalacja do ściany odbywa się w następujący sposób: po ustawieniu wanny w wybranym miejscu, zaznacza się położenie uchwytów ściennych poprzez odrysowanie linii wzdłuż jej dolnej krawędzi. Wówczas pozostaje jedynie wywiercenie otworów oraz montaż uchwytów i wanny wraz z systemem przelewowo-odpływowym według instrukcji producenta. Wanna jest już gotowa do wykończenia bądź zamocowania obudowy.

Kolejnym sposobem instalacji wanny jest jej montaż na nośniku styropianowym (pod warunkiem, że nie jest to wanna z hydromasażem). Polega on na umieszczeniu wanny na nośniku i sprawdzeniu czy te dwa elementy idealnie do siebie pasują. Jeśli nie konieczne będzie odpowiednie przycięcie nośnika.

W dalszej kolejności umieszcza się nośnik w miejscu docelowym – przeznaczonym na wannę oraz dopasowuje się go do przewodów instalacyjnych wykonując niezbędne docinki. Następnie na nośnik zostaje postawiona wanna oraz wykonany obrys podstawy nośnika oraz odpływu. Po podłączeniu syfonu wykonuje się test szczelności, a w przypadku jego braków nośnik przytwierdza się do wanny na stałe oraz wykonuje się w nim otwór rewizyjny (umożliwiający dostęp do całej instalacji w razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii w przyszłości).

Zanim jednak spód nośnika zostanie przytwierdzony do podłoża, należy go wcześniej wypoziomować. Potem pozostaje jedynie nałożenie pianki montażowej na dno nośnika, a także jego górnych krawędzi oraz wyłożenie nośnika cienką folią, na której zostanie osadzona wanna. Zaś po podłączeniu na stałe syfonu oraz dociążeniu wanny jeszcze raz sprawdza się wypoziomowanie. Jeśli wszystko jest w porządku można zabrać się za układanie płytek ceramicznych tworzących obudowę wanny.

Montaż odwodnienia liniowego lub punktowego

We współczesnych aranżacjach przestrzeni łazienkowej coraz częściej spotyka się odwodnienie liniowe lub punktowe zamiast klasycznego brodzika. Takie rozwiązanie zyskało na popularności przede wszystkim z uwagi na swoją prostotę, funkcjonalność oraz niezwykła wygodę (zwłaszcza w przypadku osób starszych czy niepełnosprawnych, ale nie tylko).

Decydując się na kabinę prysznicową bez brodzika należy wykonać punktowy lub liniowy odpływ w podłodze. Jego biały montaż nie jest skomplikowany, ale trzeba o nim pomyśleć na etapie projektowania łazienki, ponieważ do montażu odpływu liniowego niezbędne jest obniżenie poziomu podłogi o mniej więcej 15 cm.

Biały montaż odwodnienia liniowego odbywa się od ustalenia miejsca jego instalacji. Może on zostać umieszczony przy ścianie, na środku bądź przy drzwiach kabiny prysznicowej. Wszystko zależy od wielkości łazienki i sposobu jej zagospodarowania by wszystkie jej elementy odpowiednio ze sobą współgrały. Warto również zaznaczyć, że planując miejsce odpływu trzeba mieć również na uwadze zachowanie odpowiedniej odległości (min. 30 cm) między syfonem a instalacją grzewczą, o ile w łazience jest zamontowane ogrzewanie podłogowe, które to w ostatnim czasie zyskało na popularności i stało się często wybieraną formą ogrzewania. Ponadto miejsce połączenia z pionem kanalizacyjnym powinno znajdować się niżej niż odpływ, a rura odpływowa powinna być podłączona ze spadkiem min. 1 %.

Poza tym trzeba również pamiętać, że biały montaż odwodnienia liniowego będzie wiązało się z koniecznością odpowiedniego ukształtowania spadku – z jednej lub z dwóch stron zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej wartość spadku nie powinna być mniejsza niż 2,5% w kierunku kanału. Natomiast w przypadku odwodnienia punktowego wykonuje się spadek z czterech stron (tzw. spływ kopertowy), a jego który powinien wynosić 1,5%.

Dalsze prace montażowe odpływu liniowego i punktowego po wypoziomowaniu kanału obejmują wypełnienie przestrzeni wokół niego do wysokości kołnierza izolacyjnego, a następnie przyklejania do niego wodoszczelnej membrany. W dalszej kolejności wykonuje się izolację wodochronną (na przykład w postaci folii w płynie) na całej powierzchni posadzki oraz na powierzchni otynkowanej ściany prysznica do wysokości 1,5 m. W narożnikach do uszczelnienia poleca się zastosowanie taśm izolacyjnych.

Końcowy etap prac montażowych odpływu liniowego stanowi układanie płytek ceramicznych rozpoczynając od strony odpływu mając na uwadze fakt, że ruszt powinien znajdować się około 2 mm poniżej poziomu płytek, a wokół kanału powinna być pozostawiona wolna przestrzeń (o wymiarach takich jak fuga pomiędzy płytkami, min. 2 mm) do wykonania dodatkowego uszczelnienia. Zwieńczeniem montażu odwodnienia liniowego jest wykonanie trwałej oraz elastycznej spoiny wokół kanału, zdjęcia rusztu oraz zalanie syfonu wodą.

Montaż panela prysznicowego

Nowoczesne kabiny prysznicowe wyposażone są bardzo często w panel panel prysznicowy, który to może zastąpić klasyczną słuchawkę prysznicową bądź być z nią zintegrowany. Jest to kompletne i gotowe do zawieszenia na ścianie urządzenie. Na płycie ma zmieszczone dysze, słuchawki oraz zawory, a za nią ukryte są podłączenia instalacji wodociągowej. Oferta rynkowa paneli prysznicowych jest bardzo zróżnicowana zarówno pod względem kształtu formy, jak i oferowanych funkcjonalności. To jaką wybierzemy zależy od naszych potrzeb.

Niemniej jednak zanim wybierzemy konkretny model panelu warto zastanowić się nad miejscem jego montażu. W przypadku remontu łazienki może się okazać, że aby była możliwość instalacji panelu prysznicowego konieczne będzie wykonanie pewnych przeróbek, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Najmniej wymagający jest biały montaż szerokiego panelu, którego korpus będzie przykrywał przykrywał króćce pozostałe po demontażu baterii natryskowej. Natomiast panele o niestandardowych rozwiązaniach są raczej polecane do nowo powstających łazienek bądź remontowanych. Wówczas biały montaż takiego panelu może zostać wykonany w narożniku kabiny prysznicowej (pozwala zaoszczędzić nieco miejsca w kabinie, co jest niezwykle ważne w przypadku bardzo małych łazienek) lub na ścianie czy nad wanną. Istnieje również możliwość montażu wolno stojącej kolumny natryskowej.

Przystępując do montażu panelu prysznicowego należy wziąć pod uwagę wzrost osób z niego korzystających by mogli oni w sposób komfortowy z niego korzystać. Ponadto panel nie powinien wystawać od góry ponad kabinę prysznicową.

Trzeb również zaznaczyć, że panele prysznicowe mogą być natynkowe oraz podtynkowe. W przypadku tych drugich część prac związanych z ich instalacją musi być wykonana przed układanie płytek ceramicznych, ponieważ po ich ułożeniu montowane są jedynie części zewnętrzne. W związku z czym instalacja tego typu panelu musi być wcześniej przemyślana oraz odpowiednio zaplanowana.

Montaż grzejnika łazienkowego

Montaż grzejnika łazienkowego
Montaż grzejnika łazienkowego

Instalacja grzejnika łazienkowego, podobnie jak i pozostałej armatury zaczyna się od zaplanowania jego miejsca montażu. W łazienkach najczęściej stosuje się tak zwane grzejniki drabinkowe z uwagi na ich funkcjonalność, ale też dość atrakcyjny design. Podłącza się je do instalacji c.o. za pomocą rury zasilającej, która doprowadza gorącą wodę np. z kotła, oraz rury odprowadzającej ostygłą wodę z powrotem do instalacji. Sposobów podłączenie tego typu grzejnika jest kilka. Może to być podłączenie boczne, od dołu lub od góry.

Podłączenie boczne charakteryzuje się tym, że zarówno rura zasilająca, jak i powrotna prowadzona jest w bruzdach ściennych oraz są one podłączone do króćców umieszczonych z boku radiatora. W tym wypadku rura zasilająca musi znajdować się na górze grzejnika, natomiast rura powrotna – na dole. W innym wypadku będzie się miało do czynienia ze spadkiem wydajności grzejnika (nawet o ok. 30%). Należy przy tym zaznaczyć, że jeśli wysokość grzejnika przekracza 2 m bądź stosunek jego długości do wysokości wynosi 4:1 lub więcej, to stosuje się połączenie boczne krzyżowe zamiast jednostronnego. Wówczas rura zasilająca oraz rura powrotna są umieszczone po przekątnej urządzenia w celu zapewnienia równomiernego rozłożenia ciepła w radiatorze.

Natomiast podłączenie dolne grzejnika łazienkowego polega na tym, że obie rury podłącza się do króćców znajdujących się w grzejniku, na dole (przy prawej bądź lewej krawędzi) za pomocą odpowiednich zestawów wyposażonych w zawory odcinające. Niewątpliwą zaleta takiego rozwiązania jest to, że w razie awarii wystarczy zamknąć oba zawory i nie trzeba spuszczać wody z instalacji grzewczej. Poza tym na rurze
zasilającej znajduje się zawór termostatyczny z głowicą, zaś na rurze odprowadzającej umieszcza się zawór odcinający.

Z kolei podłączenie górne jest zalecane wówczas, kiedy rura zasilająca jest podłączona do prawego kolektora, natomiast powrotna do lewego kolektora, ale od dołu (bądź odwrotnie). Trzeba o tym pamiętać, ponieważ w przypadku podłączenia obu rur do tego samego kolektora powierzchnia grzejnika będzie nagrzewać się jedynie po prawej lub lewej stronie.

Ile kosztuje biały montaż?

Niestety nie jest możliwe jednoznaczne podanie określonych kwot za wykonanie poszczególnych prac mieszczących się w ramach białego montażu. W tym zakresie rozbieżności są naprawdę bardzo duże, podobnie jak w przypadku cen samej armatury łazienkowej czy określenie kosztu za układanie płytek ceramicznych. Ponadto ceny usług związanych z białym montażem zależą także między innymi również od:

 • regionu – zazwyczaj mamy do czynienia z następującą zależnością: im bardziej zamożny region tym ceny wyższe, a im biedniejszy – tym ceny niższe;
 • liczby wykonawców – w tym przypadku cena za usługę rośnie odwrotnie proporcjonalnie do ilości fachowców, dlatego bardzo często bardziej korzystnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na kompleksową usługę jednej kilkuosobowej ekipy niż jednego fachowca.

Niemniej jednak zanim podejmie się decyzję o wyborze określonej ekipy do przeprowadzenia białego montażu trzeba przejrzeć oraz porównać kilka ofert. Warto zapytać o rekomendacje by mieć pewność, że zlecamy usługę odpowiednim fachowcom, którzy nie tylko wywiążą się z deklarowanych terminów, ale również wykonają swoje usługi w sposób kompleksowy i profesjonalny.

Chcąc jednak mieć pewne rozeznanie jeśli chodzi o to, ile kosztuje biały montaż można dokonać orientacyjnego zestawienia. Wówczas ceny za poszczególne prace białego montażu będą prezentowały się w następujący sposób:

 • podłączenie klasycznej umywalki, bidetu bądź sedesu – to wydatek rzędu 100 zł za punkt;
 • biały montaż stelażu podtynkowego – jego cena będzie oscylowała między 200 a 350 zł;
 • biały montaż wanny może wynieść od 150 do 550 zł, a jej obudowa – od 100 do 300 zł;
 • podłączenie wanny z hydromasażem może kosztować 450-550 zł;
 • biały montaż baterii wannowej, podobnie jak biały montaż baterii prysznicowej – to wydatek od 50 do 200 zł
 • instalacja brodzika wyniesie od 100 do 300 zł, a kabiny prysznicowej od 200-700 zł;
 • wykonanie odpływu liniowego może generować koszt rzędu 200-400 zł;
 • instalacja panelu prysznicowego będzie wiązała się z wydatkiem na poziomie 100-700 zł;
 • biały montaż pralki to koszt około 40-150 zł;
 • demontaż starego wyposażenia: wanny, brodzika, umywalki – może kosztować 30-150 zł za sztukę.

W zakres prac białego montażu wchodzą również takie prace, jak na przykład:

 • silikonowanie, którego koszt wynosi 30-40 zł za metr bieżący;
 • powieszenie lustra, szafki łazienkowej czy też półki będzie wiązało się z wydatkiem rzędu 20-200 zł za sztukę.

Podejmując temat dotyczący kosztu białego montażu trzeba również podkreślić, że jest on również zależny od prawidłowego rozplanowania miejsc podłączenia urządzeń sanitarnych oraz elektrycznych. Kiedy zachodzi potrzeba przeniesienia na przykład punktu hydraulicznego bądź elektrycznego, to można się spodziewać, że zostanie to wycenione na 60-80 zł za punkt elektryczny oraz około 100 zł za punkt hydrauliczny.

Czasem biały montaż wybranej armatury może wiązać się z dodatkowymi pracami remontowymi w łazience. Wówczas warto rozważyć wszystkie argumenty “za” i “przeciw” dotyczące określonego rozwiązania. Pójście na tak zwany kompromis może nie tylko przyspieszyć prace montażowe oraz wykończeniowe, ale również generować całkiem spore oszczędności. Dlatego warto jeszcze raz podkreślić, że wiedza dotycząca zakresu prac obejmująca biały montaż pozwoli lepiej zaplanować sposób aranżacji przestrzeni łazienkowej oraz uniknąć rozczarowania czy zaskoczenia, kiedy wybrane przez nas rozwiązania są zbyt skomplikowane, albo wręcz niemożliwe do zrealizowania.

Układanie płytek – koszty usługi

W zakres prac białego montażu wlicza się między innymi układanie płytek ceramicznych. Układanie płytek wchodzące w biały montaż odbywa się również zgodnie z pewnymi regułami oraz według określonego schematu. Z tego też powodu profesjonalista zajmujący się montażem płytek przed przystąpieniem do ich rozmieszczania i przyklejania, przygotowuje do tego celu odpowiednio podłoże wykonując takie czynności, jak:

 • wyrysowanie na ścianie i podłodze linii startowych;
 • weryfikację wymiarów nominalnych z faktycznymi, ponieważ bardzo często odbiegają one od wymiarów podanych przez producenta w katalogu (średnio o 1-2 mm);
 • ustalenie i wyrysowanie e na ścianie linii poziomej zazwyczaj na wysokości 1 m od planowanej posadzki by mieć właściwy punkt odniesienia, od którego łatwo będzie odmierzyć wymiary zarówno w górę, jak i w dół;
 • układanie płytek posadzki oraz sprawdzenie ich położenia poziomicą czy tworzą jedną płaszczyznę, ponieważ póki klej ich dobrze nie zwiąże istnieje możliwość skorygowania ewentualnych błędów.

W tym przypadku koszty usługi zależą od kilku czynników, miedzy innymi od rodzaju oraz sposobu ułożenia płytek. Dla orientacji można przyjąć, że układanie płytek gresu oscyluje na poziomie od 70 do 150 zł za metr kwadratowy, ale układanie płytek mozaikowych to ponad 150 zł/m2.

Jeśli potrzebujemy zabudować wannę lub wykonać prostą zabudowę umywalki to wówczas możemy liczyć się z dodatkowymi kosztami rzędu 200-300 zł za metr bądź sztukę.

Wykonanie okładziny jest liczone albo za metr kwadratowy albo jest uzależnione od wielkości płytek – często bardzo małe bądź duże (wielkoformatowe – obecnie bardzo modne i często wybierane) płytki są droższe niż te w klasycznych rozmiarach. Do tej ceny trzeba jeszcze doliczyć koszt dodatkowej usługi, jaką jest szlifowanie płytek. Będzie to wydatek rzędu 30-40 zł za metr.

Jak widać koszty związane z białym montażem mogą być bardzo różne i w dużej mierze zależą od rodzaju aranżacji przestrzeni łazienkowej – wyboru armatury łazienkowej, sposobu jej montażu oraz oferowanych funkcji, jak również rodzaju okładziny czy techniku jej układania. W związku z czym aranżację przestrzeni łazienkowej warto dobrze przemyśleć i dokładnie zaplanować. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie nam dostosować możliwości do budżetu jakim się dysponuje, ale również osiągnąć w pełni satysfakcjonujący biały montaż.

Biały montaż to szereg różnych prac, których zakres determinowany jest rodzajem wykorzystywanej armatury czy rozwiązań, a ich koszt rośnie wraz ze stopniem skomplikowania poszczególnych działań. Niemniej jednak osoby posiadające umiejętności w zakresie prac budowlano-wykończeniowych poradzą sobie z montażem niektórej armatury czy wielu innych akcesoriów.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Clara

Rozumiem że podłączenie bdetu też wchodzi w skład białego montażu?

Jagoda

Wrażenie robi nie tylko zawartość merytoryczna, ale i płynność narracji – czyta się to jednym tchem.