Jaki kolor elewacji domu jednorodzinnego wybrać [porady architekta]

kolory elewacji
Kolory elewacji

Wybór kolorów, które pokryją elewacje domu, jest niezwykle ważny. Kolory elewacji domu w bezpośredni sposób wpływają na ogólny odbiór wizualny całego budynku, mogą np. ocieplić wizerunek całego domu, dlatego powinno się zwrócić szczególną uwagę na ich wybór oraz właściwe dopasowanie. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać z najważniejszymi aspektami dopasowywania koloru elewacji do specyfiki budynku mieszkalnego oraz własnych preferencji.

Jak dobrać kolor elewacji?

Jak dobrać kolor elewacji?
Jak dobrać kolor elewacji?

Malowanie zewnętrznej części domu nie jest tak prostą sprawą, jak to się wydaje wielu osobom. Przede wszystkim warto w odpowiedni sposób zadbać o dobór koloru elewacji, ponieważ jest to jedna z najistotniejszych kwestii podczas realizacji tego zadania. W przypadku wyboru złego koloru efekt może nie spełniać w pełni oczekiwań inwestora i źle się prezentować w towarzystwie pozostałych elementów infrastruktury. Wiele osób decyduje się na wybór kolorów elewacji na podstawie zdjęć z Internetu lub wyglądu innych budynków. Jednak takie rozwiązanie nie do końca się sprawdza, ponieważ to, co dobrze prezentuje się w sieci, nie zawsze będzie dobrze wyglądało w rzeczywistości i warto na ten fakt zwrócić szczególną uwagę. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się nieco więcej na temat możliwości dopasowania odpowiedniej barwy tynku do swojego lokalu mieszkalnego.

Kolory elewacji domu powinny się przede wszystkim odnosić do indywidualnych preferencji, a także upodobań estetycznych inwestorów lub osób decydujących się na budowę domu. Wybór kolorów elewacji można uznać za inwestycję długoterminową, ponieważ dopasowanego koloru nie zmienia się tak szybko. Dlatego, jeśli nastąpi pomyłka w tym zakresie to błędnie wybrany kolor będzie zwracał na siebie uwagę przez stosunkowo długi czas. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kolorystyki, która po prostu się podoba i jest dobrze dopasowana do pozostałych elementów architektury. Nie warto ślepo podążać za trendami w tym zakresie, ponieważ bardzo często się one zmieniają i ciężko za nimi nadążyć. Trend w ciągu kilku lat może się diametralnie zmienić, a kolor elewacji wciąż będzie pozostawał bez zmian i bez możliwości zmian, głównie ze względu na duże koszty przemalowywania. Modny kolor elewacji domu może sprawdzić się w sezonie, w którym elewacja jest malowana. Jednak w późniejszych latach ten kolor elewacji może wcale się nie wydawać tak ciekawy, jak na samym początku.

Kolejnym istotnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę kiedy chcemy dobrać kolor elewacji domu, jest oczywiście kolorystyka stolarki okiennej, a także kolor dachu. Kolor elewacji powinien być dobrze dopasowany do tych elementów, ponieważ całość dzięki temu będzie się prezentowała niezwykle spójnie i będzie cieszyć otoczenie pod względem wizualnym. Dachówka ceramiczna, która aktualnie jest najczęściej wybieranym materiałem na pokrycia dachowe; stosując to pokrycie można wybrać bardzo ciekawy kolor dachu. Wśród nich można wymienić zarówno kolor naturalny, jak i barwę tytanowo-cynkową lub ciemny grafit. Do koloru dachu w odcieniu ceglastym najlepiej pasują wszelkie ciepłe i naturalne kolory elewacji. Jednak takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku korzystania z tradycyjnej blachodachówki. Kolor powierzchni elewacji nie jest uniwersalny względem kolorystyki stolarki okiennej i pokrycia dachu, dlatego warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę.

Kolory elewacji domu powinny się również odnosić do otoczenia budynku, które najczęściej stanowią inne, jednorodzinne lokale mieszkalne. Domy jednorodzinne bardzo często usytuowane są obok siebie lub w niewielkiej odległości od siebie. Warto zadbać o to, aby spójnie się one prezentowały i nie stanowiły dla siebie żadnego kontrastu. Dzięki temu żaden dom nie będzie się wyróżniał spośród innych i nie będzie na siebie zwracał uwagi, co może mieć swoje zalety. Warto zdecydować się na taki kolor elewacji budynku, który będzie doskonale komponował się z bryłą domu oraz innymi jego elementami, ale także pozostałymi obiektami w bliskiej okolicy. Jednak nie trzeba oczywiście wybierać dokładnie tych samych kolorów elewacji, co sąsiedzi. Mogą być one podobne lub jedynie utrzymane w podobnej stylistyce. W szczególności warto unikać połączeń o nadmiernym poziomie kontrastu, co może wyglądać niezbyt dobrze.

Z całą pewnością można stwierdzić, że otoczenie budynku jednorodzinnego ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o dopasowanie właściwego koloru elewacji domu. Dlatego oprócz innych lokali mieszkalnych, które znajdują się w bliskiej okolicy, warto również zwrócić szczególną uwagę na pozostałe elementy architektury w otoczeniu, a także na roślinność, która znajduje się w niewielkiej odległości od domu. Jeśli lokal mieszkalny znajduje się w otoczeniu dużej ilości roślinności to warto postawić na takie kolory elewacji, które będą się z nią w doskonały sposób komponowały. Wśród nich można na przykład wymienić brązy, a także wszelkie odcienie brązu. Dzięki temu dom jednorodzinny będzie się bardzo korzystnie prezentować w swoim otoczeniu i nie będzie się na jego tle znacząco wyróżniał.

Wiele osób pragnie podkreślić swój indywidualny charakter podczas wybierając kolor elewacji domu. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż chęć wyróżnienia się wśród swojego otoczenia nie zawsze oznacza konieczność wykorzystywania jaskrawych barw, które są bardzo kontrastujące. Z powodzeniem można użyć bardziej wyrazistych kolorów, które pięknie komponują się z otoczeniem jednak wciąż powinny się one dobrze wkomponowywać w architektoniczny styl domu oraz jego okolicy. Najczęściej na niestandardowe kolory elewacji mogą sobie pozwolić osoby, które mają dom z dala od innych zabudowań. W tym przypadku nie trzeba w nadmierny sposób dbać o spójność wyglądu swojego domu i pozostałych obiektów w okolicy, co ma swoje zalety.

Kolory elewacji a styl domu jednorodzinnego

Wpływ koloru elewacji na wygląd domu
Jak kolor elewacji wpływa na wygląd domu?

Z całą pewnością można stwierdzić, że wybór odpowiedniej kolorystyki elewacji ma bardzo duże znaczenie, dla ostatecznego efektu wizualnego. Dlatego tak istotne jest właściwe dopasowanie barw podczas projektowania budynku mieszkalnego. Oprócz tego dobrze dopasowany kolor elewacji domu umożliwia korzystną zmianę proporcji budynku, które nie prezentują się zbyt dobrze. Zbyt duże budynki można w optyczny sposób zmniejszyć wykorzystując jasne, modne kolory ścian. Wśród nich można wymienić na przykład stonowany beż lub złamaną biel. Jasne kolory doskonale sprawdzą się także w przypadku domów jednorodzinnych o mniejszych gabarytach, ponieważ bardzo dobrze wpłyną na ich wizualny odbiór. W przypadku budynków o niestandardowych wymiarach lub zbyt wysokich z powodzeniem można zastosować elementy w postaci ozdobnych pasów.

Kolor elewacji domu mieszkalnego w bezpośredni sposób związany jest także z jego ogólną stylistyką, dlatego warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Parterowe dworki z kolumnami najlepiej się prezentują w jasnych barwach, takich jak biele lub beże, a nawet delikatne odcienie szarości. Natomiast podczas aranżowania nowoczesnych obiektów mieszkalnych bardzo często wykorzystywany jest beton oraz drewno, a także odpowiadające im barwy. Wygląd domu z zewnątrz w bezpośredni sposób łączy się również z jego wyglądem wewnętrznym. Dlatego w stylu minimalistycznym najczęściej stosowany jest jeden stonowany kolor. Natomiast fani stylu eklektycznego wolą bawić się kolorami oraz łączyć je w niecodziennych zestawieniach, co łączy się również z tym stylem wewnątrz domu.

Podczas wyboru koloru na elewacje budynku mieszkalnego warto kierować się pewnymi ogólnymi zasadami, ponieważ barwa elewacji zazwyczaj ma bardzo duży wpływ na odbiór wizualny całego obiektu. Przede wszystkim nie powinno się malować elewacji oraz pozostałych jego elementów na ten sam kolor. Dotyczy to w szczególności koloru dachu, ale także stolarki okiennej oraz drzwi. W tym przypadku bryła domu może się nie prezentować zbyt korzystnie i wyglądać bardzo monotonnie, a nawet przysadziście. Dlatego zdecydowanie powinno się unikać podejmowania takich decyzji. W szczególności ta zasada odnosi się do wyboru ciemnych barw na elewację domu. Jeśli cały budynek będzie utrzymany w ciemnej stylistyce to będzie się prezentował dość ponuro – cała ciemna elewacja nie wyglądał zbyt dobrze.

Ciemne kolory nie są polecane na elewację domu, ponieważ mogą się w niekorzystny sposób prezentować. Wśród nich można na przykład wymienić brąz, granat, a także ciemny grafit oraz czerń. Mają one dość niski współczynnik odbicia światła, co sprawia, że ściany zewnętrzne mogą nadmiernie się nagrzewać. Skutkiem tego działania mogą być pęknięcia ścian, ich przebarwienia, a nawet uszkodzenia całej elewacji. Ciemne kolory można natomiast stosować na fragmentach elewacji w formie elementów dekoracyjnych. Takie rozwiązanie bardzo dobrze się prezentuje i nie powoduje nadmiernego nagrzewania się ścian, dlatego można z niego skorzystać, jeśli ktoś ma takie indywidualne preferencje. Powierzchnia, na jakiej zostały zastosowane ciemne kolory, nie powinna przekraczać dziesięciu procent całkowitej wielkości elewacji.

Kolor elewacji znacząco wpływa na wygląd całego domu, dlatego powinno się postawić przede wszystkim na wybór spójnych barw, które będą korzystnie się prezentować. Kolor elewacji oraz barwy poszczególnych elementów domu powinny pochodzić z jednej palety kolorystycznej, czyli chłodnych lub ciepłych odcieni. Warto dobrać kolor elewacji pod względem tej samej temperatury barwnej całość będzie się charakteryzowała niezwykle wysokim poziomem spójności. Dlatego do domów z brązowym dachem lub o ceglanych dachach powinno się wybierać ciepłe kolory elewacji, takie jak czerwień, żółć lub pomarańcz. Natomiast do lokali mieszkalnych z niebieskimi lub grafitowymi dachami najlepiej sprawdzą się wszelkie chłodne barwy, takie jak na przykład szarości lub błękity. Warto uwzględnić ten niezwykle istotny aspekt już na etapie tworzenia projektu swojego wymarzonego domu.

Kolorystyka elewacji wpływa również na styl, w jakim został zaaranżowany cały budynek. W przypadku nowoczesnej architektury najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju chłodne odcienie. Natomiast w przypadku klasycznych budynków lepiej zdecydować się na wybór ciepłych barw. Stanowi to dość duże uproszczenie, które wskazuje jedynie podstawowy kierunek działań. Warto uwzględnić ten aspekt podczas tworzenia projektu domu. Jednak w obecnych czasach poszczególne trendy aranżacyjne łączą się ze sobą. Dlatego w nowoczesnych domach również wykorzystuje się ciepłe barwy elewacji.

Aby dobrać kolor elewacji swojego domu nie warto przesadzać z nadmierną różnorodnością. Nie jest polecane wykorzystywanie więcej niż dwóch lub trzech intensywnych barw, ponieważ może to być przytłaczające. Zbyt wiele barw zastosowanych na elewacji może przynieść odwrotny skutek niż oczekiwany. Łączenie poszczególnych barw jest dość popularnym rozwiązaniem, jednak warto zdecydować się na wybór dwóch lub trzech, które będą najlepiej razem współgrać. W przypadku problemów z dopasowaniem poszczególnych kolorów możliwe jest zastosowanie wzornika barw, dzięki któremu na pewno uda się wybrać coś odpowiedniego dla swojego budynku.

Kolor elewacji a lokalizacja budynku

Kolor elewacji a lokalizacja budynku
Kolor elewacji a lokalizacja budynku

Kolory elewacji budynku powinny być również w adekwatny sposób dostosowane do jego lokalizacji. Domy, które znajdują się na osiedlach domów jednorodzinnych, zazwyczaj inaczej się prezentują niż obiekty mieszkalne, które są postawione w większych od siebie odległościach. Dlatego podczas dopasowywania najlepszych odcieni elewacji należy przede wszystkim zwrócić uwagę na otoczenie budynku, a także kolory elewacji obiektów, które znajdują się w pobliżu niego. Dzięki temu lokal mieszkalny na pewno będzie się dobrze wkomponowywał w swoje otoczenie i dobrze prezentował. Jednak podczas dostosowywania kolorów elewacji należy zwrócić również uwagę na swoje indywidualne preferencje i nie wybierać kolorów elewacji, które się nie podobają, nawet jeśli sąsiedzi mają podobne.

Wśród najważniejszych aspektów związanych z dopasowaniem odpowiednich odcieni elewacji do lokalizacji budynku można wyszczególnić jego otoczenie. Dotyczy to głównie ilości roślinności, jaka znajduje się przy budynku, a także rodzajów występujących roślin. Jeśli obok domu znajdują się duże ilości wysokich drzew liściastych nie jest polecany wybór białej elewacji lub elewacji w innych, jasnych barwach. Biała elewacja domu będzie kontrastowała z roślinami, a oprócz tego może również ulegać nadmiernym zabrudzeniom, na przykład podczas pylenia roślin. W tym przypadku będzie istniała konieczność malowania elewacji co jakiś czas. Dlatego, jeśli w otoczeniu budynku znajdują się duże ilości roślinności to warto postawić na kolory o średniej intensywności, nie za jasne kolory, ale także nie za ciemne barwy.

Kiedy chcemy wybrać kolor elewacji należy również zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty, takie jak możliwość oddziaływania czynników zewnętrznych. Mogą mieć one dość znaczący wpływ na stan elewacji po pewnym czasie użytkowania budynku. Elewacje domów, które znajdują się w niewielkiej odległości od dużych ilości roślin, mogą nadmiernie ulegać zabrudzeniom, na przykład z powodu pylenia. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku domów, które znajdują się przy piaskowych drogach. Może na nich osiadać nadmierna ilość kurzu, która będzie powodowała zabrudzenia tynków. W takich sytuacjach nie poleca się wybierania jasnych kolorów elewacji, na których wszelki brud będzie bardzo widoczny – warto wybrać ciemne barwy. W trudniejszych warunkach zdecydowanie lepiej sprawdzą się wszelkie odcienie koloru szarego oraz brązu. Zabrudzenia nie będą na nich tak widoczne, co sprawi, że nie trzeba będzie tak często odnawiać elewacji.

Wśród czynników zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na odcienie elewacji można również wyszczególnić działalność promieniowania słonecznego. Pod wpływem słońca elewacja budynku mieszkalnego może blaknąć, co sprawia, że będzie się dużo gorzej prezentowała na co dzień. Najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych są intensywne kolory, takie jak zieleń, żółć lub czerwień. Dlatego inwestor, który się na nie decyduje, powinien mieć świadomość ograniczenia ich użyteczności. Oprócz tego odporność poszczególnych farb do malowania elewacji określona jest na ich opakowaniach. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie konkretnej farby warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jej parametrów jakościowych, a także upewnić się, co do jej odporności na działanie czynników zewnętrznych.

Jak łączyć kolory elewacji?

Jak łączyć kolory na elewacji?
Jak łączyć kolory na elewacji?

Podczas planowania wyglądu elewacji swojego domu bardzo istotną kwestią jest odpowiednie łączenie poszczególnych kolorów elewacji. Dlatego warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Podczas dopasowywania kolorów na elewacje domów piętrowych i parterowych dobrze jest wziąć pod uwagę otoczenie domu, ponieważ kolorystyka poszczególnych elementów powinna charakteryzować się wyjątkowo wysokim poziomem spójności. W przypadku domów w otoczeniu dużej ilości zieleni najlepiej sprawdzą się naturalne kolory przyrody, takie jak beże, brązy oraz subtelne zielenie. Natomiast domy w przestrzeni miejskiej można aranżować w bardziej nowoczesnym stylu. Bardzo dobrym pomysłem w tej sytuacji będzie wykorzystanie szarości o różnych stopniach intensywności.

Podczas łączenia ze sobą poszczególnych kolorów elewacji warto kierować się pewnymi uniwersalnymi zasadami. Przede wszystkim bardzo dobrym rozwiązaniem będą jasne kolory na elewacji, które korzystnie prezentują się wśród pozostałych elementów otoczenia budynku. Możliwe jest zastosowanie do nich pewnych fragmentów o charakterze dekoracyjnym, które mogą występować w ciemniejszych barwach. Dzięki temu ciemna elewacja będzie się wyróżniać oraz ozdabiać cały obiekt mieszkalny.

W przypadku łączenia poszczególnych kolorów elewacji najlepiej zdecydować się na kolory elewacji z tych samych lub podobnych palet kolorystycznych. Dzięki temu całość będzie wyglądała bardzo spójnie i nie będzie się pojawiał kontrast, który może się nadmiernie rzucać w oczy. Wybrane kolory mogą się między sobą różnić poziomem nasycenia, dzięki czemu niektóre z nich będą lepiej widoczne na elewacji, niż pozostałe. Warto ten aspekt wziąć pod uwagę podczas tworzenia projektu domu.

Wiele osób podczas łączenia podobnych odcieni martwi się, że całość będzie wyglądała zbyt nudno i nie będzie atrakcyjna wizualnie dla otoczenia. Jednak w tym przypadku można zastosować pewne przełamanie monochromatycznego odcienia. Najlepszym wyborem w tym przypadku będą elementy dekoracyjne w dość intensywnych odcieniach. Wśród nich można wymienić na przykład drewniane fragmenty elewacji, które mogą występować w formie paneli dekoracyjnych. Z drewnem doskonale komponuje się między innymi biel, która charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem uniwersalności.

Aktualnie bardzo modne są również takie kolory elewacji jak wszelkiego rodzaju połączenia pastelowych barw, dlatego warto na nie postawić. Dzięki właściwemu dopasowaniu poszczególnych barw możliwe jest optyczne powiększenie budynku mieszkalnego, co idealnie sprawdzi się w szczególności w przypadku małych domów. Oprócz tego dom w pastelowych kolorach na pewno będzie się fantastycznie wyróżniał wśród swojego otoczenia. Jednak z drugiej strony w żaden sposób nie przyćmi domów, których elewacje bardziej rzucają się w oczy.

Modne kolory tynków elewacyjnych

Modne kolory tynków elewacyjnych

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane kolory farb, które są przeznaczone do malowania tynków. Dzięki temu najmodniejsze kolory elewacji mogą zostać dowolne dopasowanie do stylistyki budynku, jego otoczenia, ale także indywidualnych preferencji oraz gustu. Kolorystyka elewacji może uwzględniać zarówno ciepłe barwy, jak i chłodne kolory. Oprócz tego możliwy jest również wybór neutralnej kolorystyki. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego wybór najlepszego koloru farby do tynku nie jest tak prosty, jak to się na początku wydaje. Dlatego warto zapoznać się z najmodniejszymi opcjami.

Wśród najmodniejszych kolorów tynków w obecnych czasach można przede wszystkim wymienić biel, która w doskonały sposób komponuje się także z innymi barwami. Biała elewacja jest elegancka, a biały jest kolorem uniwersalnym, który doskonale sprawdzi się w większości przypadków. Biała elewacja domu idealnie będzie się prezentować z elementami drewna, na przykład z drewnianymi panelami. Te elementy dekoracyjne zwracają na siebie uwagę naturalnością oraz ciepłem, dlatego na pewno doskonale będą się prezentować na co dzień.

Kolejnym doskonałym wariantem kolorystycznym bez wątpienia będzie szarość. Szare farby do elewacji mogą mieć dość zróżnicowane odcienie, zarówno zimne, jak i ciepłe. Dzięki temu można je bez problemów dopasować do swoich indywidualnych preferencji oraz gustu. Elewacje w szarych barwach doskonale sprawdzają się przede wszystkim w przestrzeniach miejskich, ponieważ charakteryzują się dość nowoczesnym wyglądem. Jednak z powodzeniem można nadać im również nieco rustykalnego stylu, po zastosowaniu odpowiednich elementów dekoracyjnych.

W przypadku ścian zewnętrznych bardzo polecane są również wszelkie ciepłe kolory elewacji, takie jak na przykład żółć. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie wybór nieco przytłumionych barw, czyli między innymi żółci w barwie słomy lub miodu. Żółty kolor sprawdzi się doskonale przede wszystkim w przypadku aranżowania tradycyjnych domów. Jednak w połączeniu z szarością ten kolor ma również szerokie zastosowanie podczas tworzenia nowoczesnych kompozycji, dlatego warto go uwzględnić w projekcie.

Z całą pewnością bardzo dobrze będzie się prezentować również elewacja domu w kolorze fioletowym, który charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem elegancji oraz wyrafinowania. Ta barwa najlepiej sprawdzi się podczas aranżowania willi, a także domów osób, które pragną się wyróżniać i zwracać na siebie wzrok przechodniów. Pastelowy fiolet doskonale będzie się także komponował z roślinnością, dlatego warto się na niego zdecydować, jeśli dom znajduje się w okolicy dużej ilości roślin.

Jakie są najmodniejsze kolory elewacji? Wśród najpopularniejszych i najczęściej wybieranych kolorów elewacji budynków mieszkalnych można także wymienić klasyczne beże, które charakteryzują się wyjątkowo wysokim poziomem uniwersalności. Beże są bardzo ciepłymi i przyjaznymi w odbiorze kolorami. Podobnie jak brązy, doskonale komponują się z drewnianymi elementami na powierzchni elewacji, co podkreśla ich wyjątkowość oraz niepowtarzalny wygląd. Dodatkowo beżowy kolor doskonale dopełnia właściwie każdy kolor dachu, dlatego w tym przypadku istnieje dość duża dowolność podczas wyboru.

Kolor zielony to kolejny modny wybór, jeśli chodzi o zewnętrzną elewację domu jednorodzinnego. Barwa zielona prezentuje się dość majestatycznie, dlatego doskonale sprawdzi się w przypadku wielu obiektów mieszkalnych. Dodatkowo zieleń idealnie komponuje się w otoczeniu dużej ilości roślin, dlatego warto się na nią zdecydować, jeśli ma się zaaranżowany pokaźny ogród. Dobrym wyborem na elewację domu będzie jasna zieleń, która nie rzuca się nadmiernie w oczy.

Obok zieleni bardzo często wybiera się błękitną barwę elewacji, która również cieszy się dość dużą popularnością wśród klientów. Domy w niebieskim kolorze mają swój specyficzny urok i prezentują się niezwykle lekko. Połączenie niebieskiej elewacji wraz z kolorem nieba bardzo dobrze się prezentuje, jednak warto decydować się na jasne kolory. Nie rzucają się nadmiernie w oczy, co sprawia, że mogą doskonale wkomponować się w otoczenie.

W obecnych czasach przez wiele osób bardzo często wybierane są również kolorowe elewacje, które stanowią połączenie dwóch lub trzech różnych barw. W tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dopasowanie kolorów, które powinny prezentować się ze sobą dość spójnie. Najlepszym wyborem będzie jasna baza, a także ciemniejsze elementy, które będą do niej dobrze dopasowane. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku domów o większej powierzchni.

Kontrastujące kolory elewacji budynku

Kontrastujące kolory elewacji budynku

W różnych kolorach elewacji z powodzeniem można się również zdecydować na wybór kontrastujących rozwiązań, jednak warto korzystać z nich z rozwagą. Obecnie bardzo często najmodniejsze kolory elewacji to biała elewacja domu wraz z ciemniejszą oprawą stolarki okiennej z dodatkiem grafitowego koloru dachu. Tak wybrane odcienie spowodują, że budynek może nabrać nowoczesnego charakteru i zdecydowanie będzie się lepiej prezentować w otoczeniu innych obiektów mieszkalnych.

Tynki zewnętrzne na elewacji

Podczas wykańczania ścian elewacji z powodzeniem można się również zdecydować na inną strukturę tynku. Wraz z dopasowaniem odpowiedniego koloru całość na pewno będzie się fantastycznie prezentowała oraz zachwycała wzrok. Możliwe jest na przykład zastosowanie dekoracyjnych elementów, które pokryją mozaikowe tynki zewnętrzne. Warto rozważyć dekoracyjne tynki zewnętrzne w celu uatrakcyjnienia wyglądu swojego domu.

Na początku dwudziestego wieku największą popularnością cieszyły się elewacje w intensywnych barwach żółtych lub pomarańczowych. Jednak w obecnych czasach coraz częściej stawia się na wybór stonowanych, pastelowych kolorów, które nadmiernie nie rzucają się w oczy. Wśród nich można przede wszystkim wymienić uniwersalną biel, ale także wszelkiego rodzaju odcienie szarości, a także kolory ziemi, takie jak brązy, beże oraz zielenie. Wybór koloru elewacji ma bardzo duży wpływ na ogólny wygląd całego budynku, dlatego warto go w odpowiedni sposób dopasować.

Wpływ koloru elewacji na odporność tynku

Podczas wyboru najlepszego koloru elewacji na budynki należy również zwrócić uwagę na odporność tynku, co ma bardzo duże znaczenie w późniejszym czasie jego użytkowania. Niezależnie od wybranego koloru farby powinno się w dokładny sposób zapoznać z jej opisem. Najlepiej zrobić to jeszcze przed jej zastosowaniem. Farba powinna być w odpowiedni sposób dobrana do występujących czynników zewnętrznych, a także do warunków, które panują na danym obszarze. Dzięki temu na pewno będzie doskonale spełniała swoją funkcję i dobrze się prezentowała na elewacji.

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane farby elewacyjne. Różnią się one między sobą przede wszystkim właściwościami, ale także możliwościami zastosowania. Każda farba dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego można je w dowolny sposób wybierać, zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami oraz preferencjami. Wśród różnych rodzajów farb do tynków można wyszczególnić następujące:

  • farby akrylowe, które najlepiej sprawdzają się w przypadku tynków akrylowych lub mineralnych,
  • farby silikatowe, które można z powodzeniem stosować w przypadku tynków silikatowych lub mineralnych,
  • farby silikonowe, które mają bardzo szerokie możliwości zastosowania i można z nich korzystać podczas malowania różnych rodzajów tynków.

Wybrana farba do elewacji, niezależnie od koloru, powinna charakteryzować się trwałością, a także odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Wśród nich można przede wszystkim wymienić promieniowanie słonecznego, a także ryzyko występowania podwyższonych temperatur. Warto sprawdzić, w jakim stopniu wybrany kolor farby jest odporny na takie elementy. Informacje z tym związane można znaleźć na przykład na opakowaniu produktu. Oprócz tego powinno się również sprawdzić odporność farby na działanie opadów deszczu oraz śniegu, a także nadmierne działanie wilgoci. Dzięki temu można się dowiedzieć, czy elewacja domu będzie odporna na działanie negatywnych czynników środowiskowych.

Farba elewacyjna powinna charakteryzować się wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju czynniki biologiczne, które mogą pojawiać się w środowisku. Dotyczy to przede wszystkim grzybów oraz glonów, które w krajowych warunkach mogą rozwijać się na elewacjach obiektów mieszkalnych. Grzyby oraz glony mogą sprawić, że elewacja budynku, niezależnie od jej kolorystyki, nie będzie estetyczna i nie będzie się dobrze prezentować. Oprócz tego korozja biologiczna może powodować nadmierne uszkodzenia struktur elewacji, dlatego warto zapobiegać pojawianiu się takich zjawisk, jeśli jest to tylko możliwe.

Najlepszym wyborem na elewację budynku mieszkalnego będzie farba odporna na nadmierne działanie wilgoci w powietrzu. Jednak wybrana farba powinna również w swobodny sposób przepuszczać parę wodną z wnętrza obiektu, co jest bardzo istotne. Oprócz tego podczas wyboru farby elewacyjnej warto zadbać o niski wskaźnik przepuszczalności promieniowania słonecznego, które może mieć zdecydowanie negatywny wpływ zarówno na farbę, jak i na całą strukturę tynków. Dodatkowo powinno się dostosować wybraną farbę do rodzaju podłoża, na którym będzie zastosowana. Dzięki temu na pewno będzie dobrze przylegać i tak szybko nie ulegnie zniszczeniom oraz odpryskom.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Liliana

Artykuł jest dobrze przygotowany i zredagowany.

Taras

Ale dlaczego nie zielona elewacja? Mam dom przy lesie 😉