Klimatyzacja do domu: rodzaje, cena i montaż klimatyzatora

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 19 kwietnia 2021

Czy klimatyzacja w domu ma sens i czy warto decydować się na klimatyzatory? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Klimatyzacja do domu
Klimatyzacja do domu

Klimat w naszym kraju raczej nie należy do zbyt gorących, ale upały nie są czymś wyjątkowym. Wręcz przeciwnie, zmiany klimatyczne powodują, iż coraz częściej pojawiają się naprawdę wysokie temperatury. Kiedy osiągają one poziom ponad 30°C, to ciężko w takich warunkach o komfort życia.

Trudno się dziwić, że klimatyzacja w domu staje się zjawiskiem powszechnym.

Klimatyzacja w domu

Do niedawna podstawowym problemem była cena systemu klimatyzacji do domu, jednak w ostatnich latach koszt montażu klimatyzacji osiągnął poziom dostępny dla naprawdę szerokiej grupy osób.

Warto przy tym zaznaczyć, że klimatyzatory nie tylko schłodzą powietrze podczas upałów, ale także usuną nadmiar wilgoci i tym samym wytworzą korzystny mikroklimat w pomieszczeniu.

Badania naukowe jasno dowodzą, iż zbyt gorące i zbyt wilgotne powietrze ma negatywny wpływ na samopoczucie człowieka. Optymalnym zakresem podczas lata będą temperatury 23-26°C, a poziom wilgotności rzędu 40-60%.

Regulacja temperatury musi jednak zostać przeprowadzona rozsądnie.

Uważa się, że pomiędzy miejscem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie może być większej różnicy temperatur niż 7°C. W innym przypadku organizm człowieka ma problem z adaptacją.

Ponadto w pomieszczeniu klimatyzowanym nie powinno odczuwać się ruchu powietrza. Jeżeli prędkość przepływu powietrza osiągnie wartość wyższą niż 0,2 m/s, to zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji.

W każdym razie, stosowanie klimatyzacji w domu nie jest niebezpieczne dla zdrowia, o ile zachowuje się rozsądek w ustawieniu parametrów.

Jak dobrać moc klimatyzatora do powierzchni domu?

Jak dobrać klimatyzator do domu?
Jak dobrać klimatyzator do domu?

Najważniejszym parametrem klimatyzatorów jest moc chłodnicza, którą najprościej obliczyć poprzez zrobienie dokładnych pomiarów emisji ciepła z urządzeń elektrycznych i ze ścian oraz z pomiarów nasłonecznienia.

Dzięki tym pomiarom nie ma problemów z obliczeniem mocy chłodniczej, co jest szczególnie istotne w przypadku biurowców i pomieszczeń firmowych.

Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, to przyjmuje się, że każdy metr kwadratowy pomieszczenia wymaga 0,1 KW. Oznacza to, iż w pomieszczeniu mającym 25 metrów kwadratowych należy zamontować klimatyzator o mocy mniej więcej 2,5 KW.

Odpowiednio dobrana klimatyzacja zapewnia szybkie schłodzenie wnętrza, a także utrzymanie optymalnej temperatury, nawet podczas upałów.

Nie bez znaczenia dla komfortu jest również odpowiednio opracowany schemat i projekt klimatyzacji w domu uwzględniający specyfikę wnętrza i moc klimatyzacji.

Budowa i zasada działania klimatyzatora

Jak działa klimatyzacja?
Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja w domu jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem, nie tylko w domach jednorodzinnych, ale nawet w mieszkaniach.

Specyfika działania urządzenia bardzo przypomina pracę lodówki domowej. Klimatyzatory tego typu składają się z dwóch wymienników ciepła. W części wewnętrznej będzie to parownik, a w zewnętrznej skraplacz. Ponadto mamy sprężarkę, zawór rozprężny oraz wentylatory wymuszające przepływ powietrza wokół wymienników ciepła, co gwarantuje skuteczną i bezpieczną pracę całego systemu domowej klimatyzacji.

Jak zbudowana jest klimatyzacja
Jak zbudowana jest klimatyzacja

Czynnikiem roboczym jest zazwyczaj freon (lub inny gaz) , który krąży między parownikiem i skraplaczem. Z tego pierwszego pobiera ciepło i tym samym wysysa je z danego pomieszczenia, a następnie przenosi je do ulokowanego na zewnątrz budynku skraplacza.

Właśnie w ten sposób ochładza się powietrze we wnętrzu.

Z kolei zarówno sprężarka, jak i zawór rozprężny zapewniają zmianę stanu skupienia czynnika roboczego w stan ciekły bądź gazowy.

Jeszcze kilka lat temu największym problemem klimatyzatorów było ich głośne działanie. Nowoczesne klimatyzatory wysokiej jakości wyróżniają się cichą pracą. Gwarantuje ją innowacyjna konstrukcja wentylatora parownika oraz możliwość regulacji prędkości jego pracy.

Sprężarka oraz wentylator skraplacza, które generują największy hałas umiejscowione są na zewnątrz budynku, więc problem z hałasem mogą mieć jedynie sąsiedzi, którzy mają otwarte okna lub balkon.

Oczywiście chodzi w tym przypadku o budynki wielorodzinne.

Klimatyzacja w domu – rodzaje klimatyzatorów

Rodzaje klimatyzatorów
Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępne są zarówno klimatyzatory przenośne, jak i stacjonarne. Te pierwsze sprawdzają się, kiedy potrzebujemy jakiegoś mobilnego rozwiązania. Jednak klimatyzatory przenośne głośniej pracują i są mniej skuteczne. Dlatego coraz częściej wybierane są klimatyzatory stacjonarne gwarantujące lepsze efekty pracy.

Klimatyzator przenośny monoblokowy

Klimatyzator monoblok
Klimatyzator monoblok

Klimatyzatory przenośne są nie tylko najtańsze, ale także stosunkowo proste w działaniu.

Klimatyzacja taka najbardziej sprawdza się w dość niewielkich pomieszczeniach. Umiejscawia się je bezpośrednio przy oknie, a rurę odprowadzającą ciepłe powietrze przeciąga na zewnątrz.

To właśnie stanowi największą wadę tego rozwiązania. Stale uchylone okno sprawia, że klimatyzator nie zapewnia dobrej wydajności.

Ponadto najtańsze modele pracują głośno, mają spore gabaryty i są wyposażone tylko w pojedynczą rurę odprowadzającą, co skutkuje wytworzeniem się podciśnienia w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Trochę lepsze modele mają dwie rury, które nie tylko gwarantują wydajniejsze funkcjonowanie urządzenia, ale także nie wytwarza się podciśnienie.

Największą zaletą tego rozwiązania będzie prostota konstrukcji, łatwość montażu i brak konieczności uzyskania pozwolenia na montaż od administracji lub właściciela budynku.

Klimatyzatory przenośne typu split

Klimatyzatory przenośne typu split w zasadzie niewiele różnią się od klimatyzatora stacjonarnego. Jedynie mają mniejsze wymiary, więc swobodnie można je przenosić. Na urządzenie składa się jednostka wewnętrzna i jednostka zewnętrzna, więc ich praca jest znacznie cichsza niż modelu monoblokowego.

W tym przypadku także musimy pozostawić uchylone okno, aczkolwiek średnica rury łączącej obie jednostki jest na tyle mała, że wydajność klimatyzacji powinna bardziej satysfakcjonować.

O jednym trzeba pamiętać: jednostka zewnętrza musi zostać umieszczona na stabilnym podłożu, więc w przypadku braku balkonu lub tarasu w domu nie mamy możliwości zastosowania tego rozwiązania.

Klimatyzator stacjonarny monoblokowy

Klimatyzator składa się tylko z jednej części, więc trzeba go umieścić we wnęce okiennej albo specjalnym otworze ściennym. Parownik znajduje się po stronie wewnętrznej pomieszczenia, a skraplacz na zewnątrz.

Klimatyzator ścienny raczej rzadko stosuje się w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, zresztą ta klimatyzacja domowa nie nadaje się do małych pomieszczeń.

Największy problem związany jest z hałasem generowanym przez to urządzenie oraz stopniem skomplikowania montażu. Jeżeli nie zostanie uwzględniony na etapie budowy domu, wymagane są naprawdę gruntowne przeróbki, w tym przekucie ściany, aby odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz.

Klimatyzator stacjonarny typu split

Klimatyzator split
Klimatyzator typu split

Klimatyzatory typu split to w ostatnich latach zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie ze względu na komfort użytkowania, wydajność i niski poziom hałasu. Ta klimatyzacja domowa wymaga jednak instalacji przeprowadzonej przez doświadczonych w montażu klimatyzacji fachowców. Nadaje się do mniejszych i większych pomieszczeń.

Klimatyzator split jednostka zewnętrzna
Klimatyzator typu split jednostka zewnętrzna

Na rynku dostępne są również klimatyzatory o konstrukcji modułowej, czyli multisplit, które można montować w kilku pomieszczeniach domu.

Tego typu klimatyzatory kosztują najwięcej, ale też wyróżniają się nowoczesną technologią. Mogą być wyposażone w piloty sterujące, dzięki którym korzystanie z urządzenia staje się łatwe i bezproblemowe.

Ponadto klimatyzacja domowa zimą również się sprawdza, ponieważ istnieje możliwość dogrzewania pomieszczeń klimatyzatorem, co zapewnia dużo niższe koszty ogrzewania w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikami elektrycznymi.

Klimatyzator multisplit
Klimatyzator multisplit

Gdzie zamontować klimatyzator?

Oczywiście najlepiej, kiedy możemy mieć klimatyzację w całym domu. Wtedy warto zdecydować się na klimatyzator multisplit lub kanałowy. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to należy zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będzie najbardziej potrzebny.

Wydaje się, że szczególnie dwa pomieszczenia warto rozważyć. Jednym z nich jest salon, w którym spędzamy często popołudnia i wieczory oglądając telewizję albo spotykając się z przyjaciółmi.

Drugie pomieszczenie, to sypialnia. Wiele osób montuje klimatyzator w sypialni, aby zapewnić sobie komfortowy sen. Nie da się ukryć, że spanie w czasie upałów, kiedy nawet noce są bardzo ciepłe, nie należy do przyjemności i trudno wtedy o dobry wypoczynek.

Jednostki wewnętrzne montuje się zazwyczaj na ścianie, pod parapetem okiennym, o ile nie ma tam grzejnika, lub pod sufitem.

W przypadku sufitu podwieszanego, to można w przestrzeni nad nim zamontować klimatyzator kanałowy bądź klimatyzator kasetonowy.

Ten pierwszy da się umieścić nie tylko w pomieszczeniu klimatyzowanym, ale nawet poza nim, np. na strychu czy też w pomieszczeniu technicznym. Łącznikiem będzie rura transportująca powietrze.

Przy montażu jednostek wewnętrznych trzeba zadbać o to, aby pozostawić swobodny obieg powietrza. Oznacza to, że klimatyzator nie może być zasłonięty ciężkimi zasłonami lub meblami.

Druga ważna kwestia dotyczy kierunku strumienia powietrza. Nigdy nie powinien zostać skierowany bezpośrednio na osoby przebywające wewnątrz pokoju.

Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator?
Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator?

Dobrze, kiedy następuje mieszanie zimnego powietrza z ciepłym pod sufitem.

Nowoczesne klimatyzatory nie generują zbyt dużego hałasu, ale i tak lepiej nie umieszczać ich w narożniku wnętrza, gdyż dźwięki odbijają się wówczas od trzech płaszczyzn, co wzmacnia poziom dźwięku.

Kolejną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę jest lokalizacja czujnika temperatury sterującego działaniem klimatyzatora. Wystawienie go na bezpośrednie działanie słońca lub w miejscu, w którym z reguły temperatury odbiegają od reszty pomieszczenia naraża na to, że do klimatyzatora zaczną docierać fałszywe sygnały i przez to nie będzie funkcjonował poprawnie.

Czyszczenie klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji
Czyszczenie klimatyzacji

Klimatyzacja domowa nie jest urządzeniem skomplikowanym, ale wymaga systematycznego czyszczenia, co zapewnia zarówno prawidłowe działanie, jak i korzyści dla zdrowia domowników.

Na bieżąco należy przecierać kurz gromadzący się na panelu przy wlocie i wylocie powietrza. Najlepiej czynić to suchą i miękką szmatką, ewentualnie lekko zwilżoną.

Niedozwolone będzie użycie jakichkolwiek substancji lotnych, ostrych proszków, rozpuszczalników lub środków polerujących. Takie substancje mogłyby przedostawać się do dróg oddechowych osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu albo powodować uszkodzenie sprzętu.

Dbanie o filtr klimatyzatora

Niezmiernie ważne dla zdrowia jest dbanie o stan filtrów
Niezmiernie ważne dla zdrowia jest dbanie o stan filtrów

Wszystkie klimatyzatory posiadają specjalne filtry usuwające kurz i wszelkiego typu zanieczyszczenia. Czasami jest to jedynie typowy filtr powietrzny, a niekiedy dodatkowe filtry plazmowe i odwadniające.

Dzięki filtrom łatwo odseparować szkodliwe pyłki i kurz od powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Łatwo o czyste powietrze, o ile filtry są czyste…

Zabrudzenia zmniejszają przepływ powietrza i powodują spadek wydajności urządzenia przy jednoczesnym wzroście zużycia energii elektrycznej. Poza tym zanieczyszczony filtr klimatyzatora staje się pożywką dla różnego rodzaju szkodliwych drobnoustrojów, które zostają wdmuchiwane do pomieszczenia i zagrażają zdrowiu mieszkańców.

Szczególnie niebezpieczne są bakterie Legionella powodujące infekcje górnych dróg oddechowych, także zapalenie płuc.

Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w sygnalizator zabrudzenia filtra, co znacznie ułatwia kontrolę. Jednakowoż, przynajmniej raz na trzy tygodnie należy przeprowadzić kontrolę filtra i jego czyszczenie, o ile mamy do czynienia z filtrem elektrostatycznym wielokrotnego użycia.

Jak często czyścić filtr?

Filtr można wyczyścić odkurzaczem lub ciepłą wodą. Dozwolone jest zastosowanie łagodnego środka czyszczącego o odczynie neutralnym. Na koniec najlepiej spłukać filtr specjalnym środkiem bakteriobójczym.

Warto pamiętać, że pod wpływem stałego użytkowania nawet najlepszy filtr przestaje funkcjonować prawidłowo i kiedy coraz trudniej doprowadzić go do czystości, to trzeba pomyśleć o jego wymianie.

Oczywiście w przypadku filtrów jednorazowych, bo i takie zdarzają się w niektórych modelach klimatyzatorów, należy je wymieniać wedle zaleceń producenta.

Czyszczenie tacy skroplin klimatyzatora

Pod wymiennikiem znajduje się taca skroplin i trzeba bardzo dbać o to, aby nie stała w niej woda. Zanieczyszczenia na tacy skroplin niekiedy doprowadzają do zatykania się instalacji skroplin, a skutkiem tego bywa przelewanie się wody z klimatyzatora na zewnątrz.

Tacę warto systematycznie przemywać gorącą wodą i spłukiwać środkiem bakteriobójczym. Można również umieszczać specjalną kostkę bakteriobójczą na tacy, która będzie się stopniowo rozpuszczać i wydzielać substancje grzybobójcze i bakteriobójcze.

Oczyszczanie skraplacza i parownika

W związku z tym, że skraplacz jest wystawiony na zewnątrz budynku, to jeszcze bardziej staje się narażony na kontakt z rozmaitymi zanieczyszczeniami nanoszonymi przez deszcz i wiatr.

Urządzenie powinno spryskiwać się specjalnymi preparatami czyszcząco-myjącymi.

Jeżeli czynimy to samodzielnie, nie wolno zapomnieć o ochronie oczu i rąk, ponieważ te środki zawierają substancje kwasowe lub zasadowe mogące stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Z kolei parownik należy czyścić łagodniejszymi preparatami, które od góry wymiennika spływają w dół dezynfekując cały odpływ.

Czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych

Czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, więc warto zlecić to zadanie profesjonalistom.

Przede wszystkim usuwa się wszelkie nieczystości za pomocą specjalnej szczotki z mechanizmem obrotowym.

Zalegające cząsteczki tłuszczu, pyłki i kurz zostają wciągnięte do filtra będącego ważnym elementem systemu czyszczącego.

Duże ilości tłuszczu usuwa się także dzięki rozpyleniu suchego lodu.

Firmy zajmujące się konserwacją, czyszczeniem i serwisem klimatyzacji przeprowadzają również systematyczną dezynfekcję klimatyzatora, aby zapobiec rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów.

Klimatyzacja w domach jednorodzinnych, aby funkcjonowała poprawnie, długo i bezpiecznie musi podlegać okresowym:

Niektóre czynności konserwacyjne nie sprawiają trudności i możemy je wykonać samodzielnie.

Jednak warto od czasu do czasu zlecać fachowcom pełny przegląd całej instalacji razem z przewodami, aby jak najdłużej cieszyć się efektywną pracą systemu. To nie tylko kwestia oszczędności, ale także troski o zdrowie własne i wszystkich domowników.

Czyszczenie urządzenia jest ważne ze względu na zdrowie domowników
Czyszczenie urządzenia jest ważne ze względu na zdrowie domowników

Ile kosztuje klimatyzacja w domu?

Podstawowym wydatkiem będzie oczywiście zakup klimatyzatora wraz z osprzętem.

Najtańsze urządzenia można nabyć za około 1000 zł, ale trudno wtedy myśleć o wysokiej, jakości, wydajności czy tez cichej pracy klimatyzatora.

Klimatyzatory typu split o mocy chłodniczej rzędu 3,5 kW oznaczają wydatek minimum 1500 – 2000 zł.

Klimatyzatory o jeszcze wyższej mocy, np. ponad 5 kW kosztują około 2500 – 3000 zł.

Najdroższe są oczywiście klimatyzatory typu multisplit. Za urządzenie tego typu wydamy co najmniej 4000 zł.

Najprostsze klimatyzatory możemy samodzielnie zamontować, ale klimatyzatory typu split i multisplit wymagają już wynajęcia profesjonalnej firmy do instalacji, co oznacza dodatkowe koszty rzędu 1000 – 1500 zł.

Wydatek związany z zakupem i instalacją klimatyzatora, to jedna kwestia, ale nie można też zapominać o wydatkach związanych z kosztem energii elektrycznej oraz konserwacją systemu.

W pomieszczeniu o powierzchni 25 m2 wystarczy klimatyzator pobierający 2,5 KWh.

Jeżeli klimatyzacja domowa będzie pracować przez sześć godzin, to pobierze 15 kW.

W takiej sytuacji wystarczy znać cennik energii elektrycznej, aby obliczyć średni koszt użytkowania klimatyzatora w ciągu miesiąca.

Oczywiście koszty są różne w zależności od poboru mocy klimatyzatora, wielkości pomieszczenia, a także pogody.

Jak widać, trzeba liczyć się z pewnymi wydatkami, jednak klimatyzacja domowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które podnosi komfort życia domowników.

FAQ

✓ Jaka jest optymalna temperatura w pomieszczeniu latem?

Optymalnym zakresem podczas lata będą temperatury 23-26°C, a poziom wilgotności rzędu 40-60%. Uważa się, że pomiędzy miejscem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie może być większej różnicy temperatur niż 7°C.

✓ Jak dobrać moc urządzenia do powierzchni domu?

Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, to przyjmuje się, że każdy metr kwadratowy pomieszczenia wymaga 0,1 KW mocy urządzenia.

✓ Jak dbać o klimatyzator?

Aby klimatyzacja w domu funkcjonowała poprawnie, długo i bezpiecznie musi podlegać okresowym: kontrolom, czyszczeniu, dezynfekcji, odgrzybianiu.

19 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze