Klimatyzacja do domu: rodzaje, cena i montaż klimatyzatora

Czy klimatyzacja w domu ma sens i czy warto decydować się na klimatyzator domowy? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule. Podpowiemy również jak zamontować jednostkę wewnętrzną oraz jednostkę zewnętrzną i na czym polega przegląd klimatyzacji.

Klimatyzacja do domu
Klimatyzacja do domu

Klimat w naszym kraju raczej nie należy do zbyt gorących, ale warto pamiętać, że upalne dni nie są czymś wyjątkowym. Wręcz przeciwnie, zmiany klimatyczne powodują, iż coraz częściej pojawiają się upalne dni i naprawdę wysokie temperatury. Kiedy osiągają one poziom ponad 30°C, ciężko w takich warunkach o komfort życia. Warto powiesić na ścianie mieszkania czy budynku urządzenia, które dzięki wymianie powietrza są w stanie ten komfort poprawić.

Trudno się dziwić, że klimatyzacja w domu staje się zjawiskiem powszechnym.

Klimatyzacja do domu jednorodzinnego

Do niedawna podstawowym problemem była cena systemu klimatyzacji do domu, jednak w ostatnich latach koszt montażu klimatyzacji osiągnął poziom dostępny dla naprawdę szerokiej grupy osób.

Pamiętajmy, że klimatyzatory nie tylko schłodzą gorące powietrze podczas upałów, ale także usuną nadmiar wilgoci, powodują oczyszczanie powietrza i tym samym wytworzą korzystny mikroklimat w pomieszczeniu.

Badania naukowe jasno dowodzą, iż zbyt gorące i zbyt wilgotne powietrze ma negatywny wpływ na samopoczucie człowieka. Optymalnym zakresem podczas lata będą temperatury 23-26°C, a  wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. W niektórych przypadkach osuszanie powietrza jest bardzo wskazane.

Regulacja temperatury musi jednak zostać przeprowadzona rozsądnie.

Uważa się, że pomiędzy miejscem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie może być większej różnicy temperatur niż 7°C. W innym przypadku organizm człowieka ma problem z adaptacją.

Ponadto w pomieszczeniu klimatyzowanym nie powinno odczuwać się ruchu powietrza. Jeżeli prędkość przepływu powietrza podczas transportu ciepła osiągnie wartość wyższą niż 0,2 m/s, to zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji.

W każdym razie, stosowanie klimatyzacji w domu nie jest niebezpieczne dla zdrowia, o ile zachowuje się rozsądek w ustawieniu parametrów.

Jak dobrać moc klimatyzatora do powierzchni domu?

Jak dobrać klimatyzator do domu?
Jak dobrać klimatyzator do domu?

Najważniejszym parametrem klimatyzatorów jest moc chłodnicza, którą najprościej obliczyć poprzez zrobienie dokładnych pomiarów emisji ciepła z urządzeń elektrycznych i ze ścian oraz z pomiarów nasłonecznienia.

Dzięki tym pomiarom nie ma problemów z obliczeniem mocy chłodniczej, co jest szczególnie istotne w przypadku biurowców i pomieszczeń firmowych.

Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, to przyjmuje się, że każdy metr kwadratowy pomieszczenia wymaga 0,1 KW. Oznacza to, iż w pomieszczeniu mającym 25 metrów kwadratowych należy zamontować klimatyzator o mocy mniej więcej 2,5 KW.

Optymalnie dobrane, najbardziej efektywne klimatyzatory zapewniają szybkie schłodzenie wnętrza, a także utrzymanie optymalnej temperatury, nawet podczas upałów.

Nie bez znaczenia dla komfortu jest również odpowiednio opracowany schemat i projekt klimatyzacji w domu uwzględniający specyfikę wnętrza oraz moc klimatyzacji i co za tym idzie pobór prądu.

Budowa i zasada działania klimatyzatora

Jak działa klimatyzacja?
Jak działa klimatyzator?

Klimatyzacja w domu jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem, nie tylko w domach jednorodzinnych, ale nawet w mieszkaniach.

Specyfika działania urządzenia bardzo przypomina pracę lodówki domowej. Klimatyzatory tego typu składają się z dwóch wymienników ciepła. W części wewnętrznej będzie to parownik, a w zewnętrznej skraplacz. Ponadto mamy sprężarkę, zawór rozprężny oraz wentylatory rozprowadzenia powietrza do transportu ciepła wokół wymienników ciepła, co gwarantuje skuteczną i bezpieczną pracę całego systemu domowej klimatyzacji.

Jak zbudowana jest klimatyzacja
Jak zbudowana jest klimatyzacja

Czynnikiem roboczym jest zazwyczaj freon (lub inny gaz) , który krąży między parownikiem i skraplaczem. Z tego pierwszego pobiera ciepło i tym samym wysysa je z danego pomieszczenia, a następnie przenosi je do ulokowanego na zewnątrz budynku skraplacza.

Właśnie w ten sposób ochładza się czyste powietrze we wnętrzu.

Z kolei zarówno sprężarka, jak i zawór rozprężny zapewniają zmianę stanu skupienia czynnika roboczego w stan ciekły bądź gazowy.

Jeszcze kilka lat temu największym problemem klimatyzatorów było ich głośne działanie. Nowoczesne klimatyzatory wysokiej jakości wyróżniają się cichą pracą. Gwarantuje ją innowacyjne wentylatory wymuszające ruch powietrza, mające możliwość regulacji prędkości pracy.

Sprężarka oraz wentylator skraplacza, które generują największy hałas umiejscowione są na zewnątrz budynku, więc problem z hałasem mogą mieć jedynie sąsiedzi, którzy mają otwarte okna lub balkon.

Oczywiście chodzi w tym przypadku o budynki wielorodzinne.

Klimatyzacja w domu – rodzaje klimatyzatorów

Rodzaje klimatyzatorów
Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępne są zarówno klimatyzatory przenośne, jak i stacjonarne. Te pierwsze sprawdzają się, kiedy potrzebujemy jakiegoś mobilnego rozwiązania. Jednak klimatyzatory przenośne głośniej pracują i są mniej skuteczne. Dlatego coraz częściej wybierane są klimatyzatory stacjonarne składające się z jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej gwarantujące lepsze efekty pracy.

Klimatyzator przenośny monoblokowy

Klimatyzator monoblok
Klimatyzator przenośny monoblok

Klimatyzatory przenośne są nie tylko najtańsze, ale także stosunkowo proste w działaniu.

Klimatyzacja taka najbardziej sprawdza się w dość niewielkich pomieszczeniach. Klimatyzator przenośny umieszcza się bezpośrednio przy oknie, a rurę odprowadzającą ciepłe powietrze przeciąga na zewnątrz.

To właśnie stanowi największą wadę tego rozwiązania. Stale uchylone okno sprawia, że klimatyzator przenośny nie zapewnia dobrej wydajności.

Ponadto najtańsze modele pracują głośno, mają spore gabaryty i są wyposażone tylko w pojedynczą rurę odprowadzającą do ciepłego powietrza, co skutkuje wytworzeniem się podczas chłodzenia podciśnienia wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia w domu.

Trochę lepsze modele mają dwie rury, które nie tylko gwarantują wydajniejsze funkcjonowanie urządzenia, ale także nie wytwarza się podciśnienie.

Największą zaletą tego rozwiązania będzie prostota konstrukcji, łatwość montażu i brak konieczności uzyskania pozwolenia na montaż od administracji lub właściciela budynku.

Klimatyzatory przenośne typu split

Klimatyzatory przenośne typu split w zasadzie niewiele różnią się od klimatyzatora stacjonarnego. Jedynie mają mniejsze wymiary, więc swobodnie można je przenosić. Na urządzenie składa się jednostka wewnętrzna i jednostka zewnętrzna. Charakteryzuje je cicha praca w przeciwieństwie do modelu monoblokowego.

W tym przypadku także musimy pozostawić uchylone okno, aczkolwiek średnica rury stanowiącej połączenie jednostki zewnętrznej z wewnętrzną jest na tyle mała, że wydajność klimatyzacji powinna bardziej satysfakcjonować.

O jednym trzeba pamiętać: jednostka zewnętrza musi zostać umieszczona na stabilnym podłożu, więc w przypadku braku balkonu lub tarasu w domu nie mamy możliwości zastosowania tego rozwiązania.

Klimatyzator stacjonarny monoblokowy

Klimatyzator składa się tylko z jednej części, więc trzeba go umieścić we wnęce okiennej albo specjalnym otworze ściennym. Parownik znajduje się po stronie wewnętrznej pomieszczenia, a skraplacz na zewnątrz.

Klimatyzator ścienny raczej rzadko stosuje się w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, zresztą ta klimatyzacja domowa nie nadaje się do małych pomieszczeń.

Największy problem związany jest z hałasem generowanym przez to urządzenie oraz stopniem skomplikowania montażu. Jeżeli nie zostanie uwzględniony na etapie budowy domu, wymagane są naprawdę gruntowne przeróbki, w tym przekucie ściany, aby odprowadzać powietrze na zewnątrz.

Klimatyzator stacjonarny typu split

Klimatyzator split
Klimatyzator typu split

Klimatyzatory typu split to typ montowanego urządzenia do klimatyzacji domowej, które w ostatnich latach jest wybierane zdecydowanie najczęściej. Klimatyzatory typu split są doceniane ze względu na komfort użytkowania, wydajność, niski poziom hałasu jednostki zewnętrznej i niewielkie wymiary jednostki wewnętrznej. Ta klimatyzacja domowa wymaga jednak instalacji jednostki zewnętrznej i wewnętrznej przeprowadzonej przez doświadczonych w montażu klimatyzacji fachowców. Jednostkę zewnętrzną montujemy na ścianie domu, wewnętrzną można zamontować zarówno do mniejszych jak i większych pomieszczeń domu.

Klimatyzator split jednostka zewnętrzna
Klimatyzator typu split jednostka zewnętrzna

Na rynku dostępne są również klimatyzatory o konstrukcji modułowej, czyli multisplit, które można montować w kilku pomieszczeniach domu.

Tego typu klimatyzatory kosztują najwięcej, ale też wyróżniają się nowoczesną technologią. Mogą być wyposażone w sterowanie pilotem, dzięki którym korzystanie z urządzenia staje się łatwe i bezproblemowe.

Ponadto klimatyzacja domowa sprawdza się też w okresie zimowym, ponieważ istnieje możliwość dogrzewania pomieszczeń klimatyzatorem, co zapewnia dużo niższe koszty ogrzewania w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikami elektrycznymi.

Klimatyzator multisplit
Klimatyzator multisplit

Gdzie zamontować klimatyzator?

Oczywiście najlepiej, kiedy możemy mieć klimatyzację w całym domu. Wtedy warto zdecydować się na klimatyzator multisplit lub klimatyzator kanałowy do chłodzenia domu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to należy zastanowić się, w jakim pomieszczeniu klimatyzacja będzie najbardziej potrzebna.

Wydaje się, że szczególnie dwa pomieszczenia w domu warto rozważyć. Jednym z nich jest salon, w którym spędzamy często popołudnia i wieczory oglądając telewizję albo spotykając się z przyjaciółmi.

Drugie pomieszczenie domu, to sypialnia. Wiele osób montuje klimatyzator w sypialni, aby zapewnić sobie komfortowy sen. Nie da się ukryć, że spanie w czasie upałów, kiedy nawet noce są bardzo ciepłe, nie należy do przyjemności i trudno wtedy o dobry wypoczynek.

Jednostki wewnętrzne montuje się zazwyczaj na ścianie, pod parapetem okiennym, o ile nie ma tam grzejnika, lub pod sufitem.

W przypadku sufitu podwieszanego, można w przestrzeni nad nim zamontować klimatyzator kanałowy bądź klimatyzator kasetonowy.

Ten pierwszy da się umieścić nie tylko w pomieszczeniu klimatyzowanym, ale nawet poza nim, np. na strychu w domu czy też w pomieszczeniu technicznym. Łącznikiem będzie rura transportująca gorące powietrze z pomieszczenia.

Przy montażu jednostek wewnętrznych trzeba zadbać o to, aby pozostawić swobodny obieg powietrza. Oznacza to, że klimatyzator nie może być zasłonięty ciężkimi zasłonami lub meblami.

Druga ważna kwestia dotyczy kierunku strumienia powietrza. Nigdy nie powinien zostać skierowany bezpośrednio na osoby przebywające wewnątrz pokoju.

Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator?
Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator?

Dobrze, kiedy następuje mieszanie ciepłego powietrza z zimnym pod sufitem.

Nowoczesne klimatyzatory nie generują zbyt dużego hałasu, ale i tak lepiej nie umieszczać ich w narożniku wnętrza, gdyż dźwięki odbijają się wówczas od trzech płaszczyzn, co wzmacnia poziom dźwięku.

Kolejną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę jest lokalizacja czujnika temperatury sterującego działaniem klimatyzatora. Wystawienie go na bezpośrednie działanie słońca lub w miejscu, w którym z reguły temperatury odbiegają od reszty pomieszczenia naraża na to, że do klimatyzatora zaczną docierać fałszywe sygnały i przez to nie będzie funkcjonował poprawnie.

Czyszczenie klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji
Czyszczenie klimatyzacji

Klimatyzacja domowa nie jest urządzeniem skomplikowanym, ale wymaga systematycznego czyszczenia, co zapewnia zarówno prawidłowe działanie, jak i korzyści dla zdrowia domowników.

Na bieżąco należy przecierać kurz gromadzący się na panelu przy wlocie i wylocie powietrza. Najlepiej czynić to suchą i miękką szmatką, ewentualnie lekko zwilżoną.

Niedozwolone będzie użycie jakichkolwiek substancji lotnych, ostrych proszków, rozpuszczalników lub środków polerujących. Takie substancje mogłyby przedostawać się do dróg oddechowych osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu albo powodować uszkodzenie sprzętu.

Dbanie o filtr klimatyzatora

Niezmiernie ważne dla zdrowia jest dbanie o stan filtrów
Niezmiernie ważne dla zdrowia jest dbanie o stan filtrów

Wszystkie klimatyzatory posiadają specjalne filtry usuwające kurz i wszelkiego typu zanieczyszczenia. Czasami jest to jedynie typowy filtr powietrzny, a niekiedy dodatkowe filtry plazmowe i odwadniające.

Dzięki filtrom łatwo odseparować szkodliwe pyłki i kurz od powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Łatwo o czyste, zdrowe powietrze, o ile filtry powietrza są czyste…

Zabrudzenia zmniejszają przepływ powietrza i powodują spadek wydajności urządzenia przy jednoczesnym wzroście zużycia energii elektrycznej. Mniej energii urządzenie zużyje kiedy jest czyste. Poza tym zanieczyszczony filtr klimatyzatora staje się pożywką dla różnego rodzaju szkodliwych drobnoustrojów, które zostają wdmuchiwane do pomieszczenia i zagrażają zdrowiu mieszkańców. Filtry powinny usuwać też alergeny, co jest ważne dla osób cierpiących na alergie.

Szczególnie niebezpieczne są bakterie Legionella powodujące infekcje górnych dróg oddechowych, także zapalenie płuc.

Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w sygnalizator zabrudzenia filtra, co znacznie ułatwia kontrolę. Jednakowoż, przynajmniej raz na trzy tygodnie należy przeprowadzić kontrolę filtra i jego czyszczenie, o ile mamy do czynienia z filtrem elektrostatycznym wielokrotnego użycia.

Jak często czyścić filtr?

Jak często czyścić filtr?

Filtr można wyczyścić odkurzaczem lub ciepłą wodą. Dozwolone jest zastosowanie łagodnego środka czyszczącego o odczynie neutralnym. Na koniec najlepiej spłukać filtr specjalnym środkiem bakteriobójczym.

Warto pamiętać, że pod wpływem stałego użytkowania nawet najlepszy filtr przestaje funkcjonować prawidłowo i kiedy coraz trudniej doprowadzić go do czystości, to trzeba pomyśleć o jego wymianie.

Oczywiście w przypadku filtrów jednorazowych, bo i takie zdarzają się w niektórych modelach klimatyzatorów, należy je wymieniać wedle zaleceń producenta.

Czyszczenie tacy skroplin klimatyzatora

Czyszczenie tacy skroplin klimatyzatora

Pod wymiennikiem znajduje się taca skroplin i trzeba bardzo dbać o to, aby nie stała w niej woda. Zanieczyszczenia na tacy skroplin niekiedy doprowadzają do zatykania się instalacji skroplin, a skutkiem tego bywa przelewanie się wody z klimatyzatora na zewnątrz.

Tacę warto systematycznie przemywać gorącą wodą i spłukiwać środkiem bakteriobójczym. Można również umieszczać specjalną kostkę bakteriobójczą na tacy, która będzie się stopniowo rozpuszczać i wydzielać substancje grzybobójcze i bakteriobójcze.

Oczyszczanie skraplacza i parownika

Oczyszczanie skraplacza i parownika

W związku z tym, że skraplacz jest wystawiony na zewnątrz budynku, to jeszcze bardziej staje się narażony na kontakt z rozmaitymi zanieczyszczeniami nanoszonymi przez deszcz i wiatr.

Urządzenie powinno spryskiwać się specjalnymi preparatami czyszcząco-myjącymi.

Jeżeli czynimy to samodzielnie, nie wolno zapomnieć o ochronie oczu i rąk, ponieważ te środki zawierają substancje kwasowe lub zasadowe mogące stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Z kolei parownik należy czyścić łagodniejszymi preparatami, które od góry wymiennika spływają w dół dezynfekując cały odpływ.

Czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych

Czyszczenie urządzenia jest ważne ze względu na zdrowie domowników
Czyszczenie urządzenia jest ważne ze względu na zdrowie domowników

Czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, więc warto zlecić to zadanie profesjonalistom.

Przede wszystkim usuwa się wszelkie nieczystości za pomocą specjalnej szczotki z mechanizmem obrotowym.

Zalegające cząsteczki tłuszczu, pyłki i kurz zostają wciągnięte do filtra będącego ważnym elementem systemu czyszczącego.

Duże ilości tłuszczu usuwa się także dzięki rozpyleniu suchego lodu.

Firmy zajmujące się konserwacją, czyszczeniem i serwisem klimatyzacji przeprowadzają również systematyczną dezynfekcję klimatyzatora, aby zapobiec rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów.

Klimatyzacja w domach jednorodzinnych, aby funkcjonowała poprawnie, długo i bezpiecznie musi podlegać okresowym:

Niektóre czynności konserwacyjne nie sprawiają trudności i możemy je wykonać samodzielnie.

Jednak warto od czasu do czasu zlecać fachowcom pełny przegląd całej instalacji razem z przewodami, aby jak najdłużej cieszyć się efektywną pracą systemu. To nie tylko kwestia oszczędności, ale także troski o zdrowie własne i wszystkich domowników.

Ile kosztuje klimatyzacja w domu?

Podstawowym wydatkiem będzie oczywiście zakup klimatyzatora wraz z osprzętem.

Najtańsze urządzenia można nabyć za około 1000 zł, ale trudno wtedy myśleć o wysokiej, jakości, wydajności czy tez cichej pracy klimatyzatora.

Klimatyzatory typu split o mocy chłodniczej rzędu 3,5 kW oznaczają wydatek minimum 1500 – 2000 zł.

Klimatyzatory o jeszcze wyższej mocy, np. ponad 5 kW kosztują około 2500 – 3000 zł.

Najdroższe są oczywiście klimatyzatory typu multisplit. Za urządzenie tego typu wydamy co najmniej 4000 zł.

Najprostsze klimatyzatory możemy samodzielnie zamontować, ale klimatyzatory typu split i multisplit wymagają już wynajęcia profesjonalnej firmy do instalacji, co oznacza dodatkowe koszty rzędu 1000 – 1500 zł.

Wydatek związany z zakupem i instalacją klimatyzatora, to jedna kwestia, ale nie można też zapominać o wydatkach związanych z kosztem energii elektrycznej oraz konserwacją systemu.

W pomieszczeniu o powierzchni 25 m2 wystarczy klimatyzator pobierający 2,5 KWh.

Jeżeli klimatyzacja domowa będzie pracować przez sześć godzin, to pobierze 15 kW.

W takiej sytuacji wystarczy znać cennik energii elektrycznej, aby obliczyć średni koszt użytkowania klimatyzatora w ciągu miesiąca.

Oczywiście koszty są różne w zależności od poboru mocy klimatyzatora, wielkości pomieszczenia, a także pogody.

Jak widać, trzeba liczyć się z pewnymi wydatkami, jednak klimatyzacja domowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które podnosi komfort życia domowników.

23 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Miłosz Jastrzębski

U mnie w domu posiadamy klimatyzator. Warto zwrócić uwagę, że większość nieprawidłowości związanych z działaniem klimatyzacji to błędy montażowe, oraz błedy w obsłudze samego urządzenie. Najważniejsze (jak i np w klimatyzacji samochodowej) jest jej regularne oczyszczanie. Zadbany sprzęt na pewno nie odbije się uszczerbkiem na naszym zdrowiu.

Małgorzata C
Odpowiedź do  Miłosz Jastrzębski

Wielu moich znajomych powinno przeczytać ten artykuł- w ich domach klimatyzacja tak działa, że wieje i buczy, temperatura np. w salonie jest niższa niż w łazience, nie mówiąc o drastycznej różnicy między salonem a tarasem- szok gwarantowany. Poza tym wiele osób nie pamięta o regularnej zmianie filtrów czy też ogólnej konserwacji klimatyzatora… Wolę nie wiedzieć jakie przyjemne żyjątka mogą tam się wyhodować. Klimatyzacja w dzisiejszych czasach jest powoli podstawą- lata mamy upalne i ciężko jest wysiedzieć w ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu, uchylanie okna co najwyżej może pogorszyć temperaturę. Dbanie o klimatyzację w domu na pewno da pozytywny wpływ na nasze zdrowie- o ile będziemy regularnie o nią dbać.

Kuba Iwański

Nie podjąłbym się samodzielnego montażu klimatyzacji – zdecydowanie lepiej zatrudnić fachowców. Ja właśnie tak zrobiłem i nie żałuję, zwłaszcza kiedy temperatura sięga 35 stopni. Profesjonalnie ogarnia to firma z warszawy. Polecam, bo przyznam szczerze, że dawno tak terminowej i fachowej ekipy nie poznałem.

jan kucz
Odpowiedź do  Kuba Iwański

Witam,
Proszę uprzejmie o adres firmy na kuczjan@vp.pl
Pozdrawiam
Jan

zdzisława krajczewska
Odpowiedź do  Kuba Iwański

Witam, jestem zainteresowana adresem firmy od klimy 🙂 prosze przesłąć kontakt na adres email:
zkrajczewska@gmail.com

Bogusław
Odpowiedź do  zdzisława krajczewska

Proszę o adres firmy zakladajacej klime na bogbial@wp.pl. pzdr

Robert
Odpowiedź do  Kuba Iwański

Klimatyzacja w domu to bardzo fajna sprawa. Jeśli szukacie czegoś bardzo wydajnego za dobre pieniądze i z b. dobrym serwisem to polecam. Mają super handlowców, z którymi można wszystko dogadać.

Katarzyna
Odpowiedź do  Kuba Iwański

cześć, mogłabym prosić o kontakt do tej firmy? Szukam właśnie kogoś do założenia klimatyzacji w mieszkaniu 🙂 pozdrawiam, Katarzyna

Maciej Łożycki

Ja wybrałem klimę ze strony, od nich mamy też w biurze. Mają systemy klimatyzacyjne od najlepszych producentów i nigdy nie było problemów z serwisem.

Jolanta Potapczuk

Dzięki odpowiednio dobranym urządzeniom możemy kontrolować temperaturę oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Polecam do współpracy firmę. Kupiłam u nich klimatyzator okienny, który służy mi już bardzo długo bezawaryjnie.

Kamil Duber

Klima w domu to świetna sprawa, jednak faktycznie szkoda czasu i nerwów na samodzielny montaż. Ja zleciłem to firmie. Obsługa full serwis, urządzenia, montaż, serwis, i jeszcze do taniej wyszło niż gdybym wszystko sam organizował.

kemek

zastanawiam się nad zakupem markiz pionowych do okien, które zatrzymują przepuszczanie promieni słonecznych do wnętrza mieszkania, jestem ciekaw tego rozwiązania w praktyce

Darek B

Bardzo ciekawy i pouczający artykuł. Można z niego dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy, choćby takich ja to że optymalnym zakresem temperatury podczas lata jest zakres 23-26 stopni Celsjusza a poziom wilgotności powinien wynosić 40-60 procent. Sam rozważam zakup przenośnego klimatyzatora. Jest to spowodowane niskim kosztem inwestycji. Jednak obserwójąc lato w Polsce stwierdzam że z roku na rok jest coraz goręcej i taki sprzęt to w obecnych czasach standard w nowym budownictwie. Nie wyobrażam sobie nowego budynku w którym nie ma takowej instalacji. Rozwiązań jest wiele split ,monoblok, przenośna, ale podstawa to prawidłowy montaż, eksploatacja no i serwis. Dbając o prawidłowy stan klimatyzacji dbamy o nasze zdrowie dlatego nie wolno zapominać o przeglądach i konserwacji podczas których usuwa się wszystkie bakterie z układu dbając o prawidłowy stan powietrza w domu.

Mariola B

Przydatny i godny uwagi artykuł. Ostatnio podczas tych upałów przebywałam w dwóch domach, gdzie są właśnie zamontowane klimatyzatory, ale z pewnymi różnicami. Jedni mają klimatyzatory w każdym pomieszczeniu użytkowym, ale nie używają ich zbyt często. Drudzy – ulokowali swój jeden klimatyzator na użytkowym poddaszu i używają go naprawdę dość często. I tu byłam w szoku, że gdy go włączyli dosłownie na dole w chwilę zrobiło się przyjemnie, tak samo jak i na górze, dzięki czemu dzieci miały większy komfort spania. Bo jak wiemy najlepsza temperatura do spania waha się pomiędzy 18 a 20 stopniami Celcjusza. Cudowne urządzenie i naprawdę, każdy kto się zastanawia nad inwestycją w taki klimatyzator – powinien przeczytać artykuł, a następnie komentarze, które po prostu mówią same za siebie.

Marta96

Na klimatyzator zdecydowaliśmy się w tamtym roku, że względu na to, że mamy mieszkanie dwu poziomowe i na piętrze temperatura jest zdecydowanie wyższa niż na parterze, gdyż dach nagrzewa się bardzo szybko. W lato temperatura w pokojach na strychu sięga nawet paru stopni więcej niż jest rzeczywiście, bo tworzy się tam prawie sauna parowa. Po paru latach jakich letnich upałów, szczególnie męczących nocą zdecydowaliśmy się na montaż klimatyzatora stacjonarnego. Warto zlecić to specjalizującej się w temacie firmie, tak jak mu to zrobiliśmy, bo nie chcieliśmy się z tym bawić samo, mając doświadczenie już z klimatyzatorami, wiemy że źle zamotowany, będzie powodował na przykład błędy w pracy skraplacza przez co często może dochodzić do zalań podłogi. Warto sobie oszczędzić nerwów i napraw sprzętu i od razu zaufać fachowcom. Absolutnie nie żałujemy tej decyzji, chłodzenie wieczorem pozwala normlanie spać w ciepłe noce, więc zdecydowanie poprawia się komfort życia dzięki klimatyzatorowi.

Maciek

Klimatyztor jets dobrą opcją, ale właśnie dobrze jest gdy założy nam klimatyzator fachowa ekipa, bo w przeciwnym raze mozemy źle go ustawic co przyczyni się do zachorowań, ponieważ moze bardziej na nas wiać powietrze. Ustawienie klimatyzatora jets bardzo ważne. Ja sie ciesze, ze u mnie zrobili to fachowcy

Kamila

Polecam klimatyzacje pracuje już u mnie parę lat i nie mam żadnych zastrzeżeń-dobra cena do jakości . Poznań

On 45

Ja takze mam w domu. Za namową znajomego zamontowałem dwa klimatyzatory – jestem zadowolony.

Proxima

Nie żałuję, że zdecydowałam się na klimatyzację, tym bardziej, że mam mieszkanie po słonecznej stronie. Miesięczne rachunki wychodzą tylko o parę złotych więcej, a skorzystałam z firmy, która montuje klimatyzacje na terenie Katowic i Śląska. Szczególnie przydaje się ich usługa serwisowania, bo klimy trzeba czyścić dość często.

genia

nie żałuje zakupu klimatyzacji zdecydowanie cena=jakość polecam wszystkim którzy jeszcze nie zdecydowali jaką klimatyzacje wybrać. Cicha praca, świetna sprawa dla alergików oprócz chłodzenia czy grzania posiada funkcje oczyszczania powietrza z pleśni grzybów i innych szkodliwych substancji

Piotr

Nie wiem skąd te ceny … Za 5kw płaci się około 5 000 , też nie znam firmy która by podłączyła multisplita za 1000-1500 chyba że samo podłączenie bez użycia instalacji…

Yurek

Przenośny wychodzi taniej choć ma swoje wady (i zalety też). Nam się przydaje kupiliśmy w sklepie, używamy także do wentylacji świetnie się do tego nadaje i do ogrzewania (ale to sporadycznie)

Kamil

Świetne wskazówki. Ja zleciłem montaż fachowcom, sam bym się nie podjął, i oni doradzili mi klimatyzator. Świetnie się sprawdza. Ale na pewno dobrze trzeba o niego dbać.