Przyłącze wody w domu jednorodzinnym [formalności krok po kroku]

Przyłącze wody
Przyłącze wody

Planujesz budowę domu? Nie możesz zapominać o doprowadzeniu na działkę wszystkich potrzebnych mediów. Wśród nich znajduje się woda, z której korzysta się każdego dnia. Jak wykonać przyłącze wody w domu jednorodzinnym? Oto najważniejsze informacje!

Czym jest przyłącze wody?

Aby zacząć korzystać z mediów, konieczne jest wykonanie przyłączy. Wykonanie przyłączy to jeden z najważniejszych etapów budowy domu jednorodzinnego, dlatego warto zadbać o nie odpowiednio wcześnie, by nie opóźniać inwestycji.

Przyłączem pod kątem technicznym nazywa się element sieci uzbrojenia terenu, którego zadaniem jest połączenie wewnętrznej instalacji z siecią doprowadzającą medium, która określana jest również jako rozdzielcza albo magistralna.

Przyłącze wodociągowe, również określane jako przyłącze wody, jest odcinkiem przewodu, który łączy ze sobą wewnętrzną instalację wodociągową i sieć wodociągową. Przyłącze wodociągowe obejmuje również zawór za wodomierzem głównym.

Dokładną definicję przyłącza wodociągowego można znaleźć w Ustawie z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Formalności związane z wykonaniem przyłącza wodociągowego

Uzyskanie informacji o opracowaniu informacji technicznej przyłączaDzięki temu można dowiedzieć się, czy konkretna nieruchomość może być podłączona do sieci wodociągowej.
Określenie warunków przyłączaO wydanie warunków technicznych przyłącza należy wystąpić do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.
Przygotowanie planu sytuacyjnego lub projektu przyłącza wodociągowegoProjekt musi być przygotowany przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia.
Zgłoszenie zamiaru budowy przyłączaNależy zgłosić go w przedsiębiorstwie na minimum 7 dni przed rozpoczęciem prac.
Inwentaryzacja geodezyjna przyłącza wodociągowegoOkreślana także jako pomiar powykonawczy, który polega na przygotowaniu mapy do odbioru przyłącza.

Kiedy warto zdecydować się na przyłącze wody?

Kiedy warto zdecydować się na przyłącze wody?

Budynek może być zaopatrywany w wodę na dwa sposoby – ze studni lub z przyłącza wodociągowego.

Budowa studni jest rozwiązaniem stosowanym w tych miejscach, gdzie nie ma dostępu do wodociągu. Studnia umożliwia pobieranie potrzebnej w domu wody.

Przyłącze wody pozwala na podłączenie budynku do wodociągu, z którego stale czerpie się wodę. Wybierając przyłącze wodociągowe, można uniknąć sytuacji, gdy studnia wyschnie lub okaże się, że czerpana z niej woda nie nadaje się do użytku ze względu na zanieczyszczenia.

Na wykonanie przyłączenia do sieci wodociągowej warto zdecydować się jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Wtedy będzie można czerpać wodę również podczas budowy. Wykonuje się wtedy przyłącze wodociągowe do tymczasowej studni wodomierzowej.

Ponadto przyłącze wodne warto także zrealizować wtedy, gdy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne doprowadziło sieć wodociągową na konkretną ulicę.

Proces związany z wykonaniem przyłącza wodociągowego jest złożony i może długo trwać, dlatego warto rozpocząć procedurę przyłączenia do sieci wodociągowej jak najszybciej.

Zasady podłączenia się do lokalnej sieci wodociągowej

Zasady podłączenia się do lokalnej sieci wodociągowej
Zasady podłączenia się do lokalnej sieci wodociągowej

W najlepszej sytuacji są właściciele działek, które są już uzbrojone. Jeżeli jednak do działki nie doprowadzono jeszcze wodociągu, wtedy konieczne będzie zrealizowanie określonych formalności i prac, by zacząć korzystać z wody z sieci wodociągowej.

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek podłączenia do sieci nieruchomości, gdy spełnione zostały wszystkie warunki przyłączenia znajdujące się w przepisach, w tym w uchwalonym przez gminę regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Muszą również istnieć warunki techniczne do świadczenia usług polegających na doprowadzaniu wody.

Żeby jednak zacząć korzystać z wody na swojej działce, konieczne jest przejście szeregu formalności i przeprowadzenie prac budowlanych.

  1. Aby przystąpić do budowy przyłącza wodociągowego trzeba w pierwszej kolejności udać się do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Potrzebne jest otrzymanie warunków technicznych przyłączenia oraz przygotowanie planu sytuacyjnego albo wykonania projektu przyłącza wodociągowego.
  2. Budowa przyłącza polega na pracach ziemnych i instalacyjnych, aby połączyć ze sobą fizycznie sieć wraz z budynkiem. Do budowy przyłącza nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Należy jednak pamiętać o zgłoszeniu prac do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego na minimum 7 dni przed ich rozpoczęciem.

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące budowy przyłącza wodociągowego i podłączenia do sieci wodociągowej można uzyskać od obsługującego dany obszar przedsiębiorstwa wodociągowego i kanalizacyjnego.

Najważniejszych szczegółów związanych z tą procedurą warto szukać na stronach WWW przedsiębiorstw. Informacje mogą przekazać również jego pracownicy.

Kto jest właścicielem przyłącza wodociągowego?

Kto jest właścicielem przyłącza wodociągowego?

Ustalenie właściciela przyłącza wodociągowego ma duże znaczenie, ponieważ to właściciel będzie odpowiadać za jego utrzymanie. Do kogo należy przyłącze wody w domu jednorodzinnym?

Za sieć wodociągową odpowiedzialne jest przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Natomiast przyłącze wodociągowe wraz z instalacją wodociągową we wnętrzu budynku należą do odbiorcy usług, czyli inwestora, właściciela budynku.

Zdarza się jednak, że umowa z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym stanowi, że to ono odpowiada za przyłącze wodociągowe.

Dokładne informacje o tym, kto jest właścicielem przyłącza wodociągowego, można znaleźć w Umowie na dostawę wody i odprowadzanie ścieków, którą zawiera się z przedsiębiorstwem.

Koszt przyłącza wodociągowego

Koszt przyłącza wodociągowego
Koszt przyłącza wodociągowego

Wykonanie przyłącza wodociągowego związane jest z określonymi kosztami. Kto je ponosi i ile one wynoszą?

Zgodnie z przepisami za budowę przyłącza wody koszty ponosi odbiorca usług. Gdy zatem chcemy zdecydować się na podłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej, musimy zapłacić za wykonanie przyłącza we własnym zakresie.

Odbiorca usług musi między innymi zapłacić za:

  • Dokumenty związane z wykonaniem przyłącza wodnego, w tym plan sytuacyjny lub projekt przyłącza,
  • Prace ziemne,
  • Prace montażowe,
  • Budowę studni wodomierzowej i pomieszczenia na wodomierz,
  • Kładzenie instalacji wodociągowej, czyli rur i ich łączenie,
  • Inwentaryzację geodezyjną,
  • Badanie wody na przyłączu wodnym.

Ogólny koszt budowy przyłącza wodnego jest zależny zatem od wielu czynników, w tym od sposobu prowadzenia prac czy od długości przyłącza.

Prace można wykonać we własnym zakresie lub powierzyć je innej firmie. Usługi w tym zakresie świadczą również przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne lub można wybrać inną firmę posiadającą uprawnienia do wykonania robót.

Za przygotowanie planu sytuacyjnego albo projektu przyłącza wodociągowego dla domów jednorodzinnych należy zapłacić około 400 złotych.

Koszt jednego metra przyłącza wykonanego przez zewnętrzną firmę wynosi od 200 do 400 złotych. Taniej można wykonać je samodzielnie.

Za studnię wodomierzową z montażem należy zapłacić od 1000 złotych do ponad 3000 złotych. Ceny gotowych studni zaczynają się od około 500 złotych.

Inwentaryzacja geodezyjna przyłącza wodociągowego to wydatek około 400-500 złotych.

Za badanie wody trzeba będzie zapłacić średnio 200 złotych.

Aby zaoszczędzić na kosztach wykonania przyłącza wodociągowego, warto zrealizować część prac we własnym zakresie, na przykład wykopy albo montaż studni wodomierzowej.

Ponadto koszty można zredukować również wtedy, gdy zleci się prace w lokalnym przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym.

Zatem ogólny koszt wykonania przyłącza będzie związany ze średnim wydatkiem od 2000 złotych do 6000 złotych.

Więcej informacji o kosztach można znaleźć na stronie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nie może pobierać opłat za:

  • wydanie warunków technicznych potrzebnych do przyłączenia do sieci,
  • zmiany i aktualizacje warunków technicznych przyłączenia,
  • prowadzenie nadzoru technicznego nad budową przyłącza,
  • dokonanie podłączenia przyłącza wodnego do sieci wodociągowej,
  • wydanie zezwoleń, które są związane z wykonaniem przyłącza.

Niezbędne formalności przy budowie przyłącza wodociągowego.
Z budową przyłącza wodnego w domu jednorodzinnym związane są określone formalności, których należy dopełnić.

Obecnie formalności w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych można załatwiać nie tylko osobiście w ich siedzibie, ale również drogą elektroniczną lub listownie.

Podpisanie umowy z dostawcą wody

Aby zacząć korzystać z wody dostarczanej z wodociągu, konieczne jest podpisanie umowy z dostawcą – przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym.

Do podpisania umowy należy złożyć odpowiedni wniosek w przedsiębiorstwie. Wzory wniosków o zawarcie umowy można znaleźć na stronach przedsiębiorstw.

Umowa na zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków może być podpisana z osobą, która ma tytuł prawny upoważniający ją do korzystania z nieruchomości, a także z osobą, która korzysta z nieruchomości bez nieuregulowanego stanu prawnego.

Przy zawieraniu umowy otrzymuje się również regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków. W dokumencie tym znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące korzystania z przyłącza.

Jak wykonać przyłącze wody w domu jednorodzinnym krok po kroku?

Jak wykonać przyłącze wody w domu jednorodzinnym
Jak wykonać przyłącze wody w domu jednorodzinnym

Wykonanie przyłącza wodnego w domu jednorodzinnym można podzielić na kilka głównych etapów:

  1. Uzyskanie informacji technicznej przyłączenia do sieci,
  2. Wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci,
  3. Uzyskanie projektu przyłącza wodociągowego,
  4. Budowa przyłącza wodociągowego,
  5. Odbiór techniczny przyłącza wodociągowego,
  6. Zawarcie umowy na zaopatrzenie w wodę.

Poniżej znajdują się dokładne opisy każdego z kroków jak wykonać przyłącze wodociągowe w domu jednorodzinnym.

1. Uzyskanie informacji technicznej przyłączenia do sieci wodociągowej

Krok ten pozwoli na uzyskanie informacji, czy nieruchomość może być podłączona do sieci.

Osoby, które mają prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, nie muszą ubiegać się o informację techniczną przyłączenia do wodociągów.

Uzyskanie informacji technicznej przyłączenia do sieci powinno odbywać się na wniosku opracowanym przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne.

Do wniosku konieczne jest dodanie również dodatkowych załączników:

  • Kopia aktualnej mapy zasadniczej z zaznaczeniem obrysu nieruchomości, której dotyczy przyłącze wodociągowe – mapa powinna mieć skalę 1:500 lub ewentualnie 1:1000.
  • Projekt zagospodarowania terenu – w przypadku projektowanych inwestycji i rozbudowy obecnie istniejących obiektów.
  • Upoważnienie – gdy o informację techniczną ubiega się osoba, która występuje w imieniu odbiorcy usługi.

Opracowanie informacji technicznej w przypadku domów jednorodzinnych powinno nastąpić w terminie 14 dni od momentu przekazania wniosku.

2. Wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej

Gdy wykonanie przyłącza do sieci jest możliwe, należy wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków technicznych przyłączenia.

W tym celu należy wypełnić wniosek o opracowanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej. Wniosek ten można pobrać ze strony przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.

Do wniosku trzeba dodać załączniki jak:

  • Kopia aktualnej mapy zasadniczej w skali 1:500 lub ewentualnie 1:1000 z zaznaczeniem obrysu nieruchomości, która ma mieć wykonane przyłącze wody.
  • Projekt zagospodarowania terenu – dla inwestycji projektowanych i w przypadku rozbudowy obecnie istniejących obiektów.
  • Upoważnienie – jeżeli dokumentację będzie składać inna osoba niż odbiorca usługi.

Czas oczekiwania na wydanie warunków technicznych przyłączenia w przypadku budynków jednorodzinnych to 14 dni.

Warunki techniczne przyłączenia do sieci zachowują swoją ważność przez czas 2 lat, licząc od daty ich wydania.

Warto pamiętać o tym, że wydanie warunków technicznych będzie też konieczne w przypadku montażu dodatkowego wodomierza na przyłączu wodociągowym, przy zmianie lokalizacji wodomierza głównego, a także wtedy, gdy chce się uzyskać zmianę wydanych warunków technicznych lub zaktualizować wydane warunki techniczne, które nie są już ważne.

3. Uzyskanie projektu przyłącza wodociągowego

Żeby wykonać przyłącze wodociągowe, trzeba uzyskać plan sytuacyjny lub projekt przyłącza wodnego.

Plan sytuacyjny jest przygotowywany na kopii aktualnej mapy zasadniczej, mapie do celów projektowych albo mapie jednostkowej przyjętej do zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Plan powinien zawierać wszystkie niezbędne szkice, rysunki oraz opis prac budowlanych związanych z przyłączem.

Projekt przyłącza wodnego przygotowywany jest przez projektanta, który ma właściwe uprawnienia.

Plan oraz projekt muszą uwzględniać wytyczne dotyczące opracowywania dokumentacji technicznej oraz budowy przyłączy wydane przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne.

Opracowanie planu lub projektu można zlecić w przedsiębiorstwie. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z załącznikami, jak:

  • Szkic orientacyjny,
  • Kopia mapy zasadniczej lub mapy do celów projektowych – mapa musi być aktualna,
  • Plan zagospodarowania działki, na którym należy umieścić rzut piwnic albo parteru budynku,
  • Otrzymane warunki techniczne przyłączenia do sieci,
  • Inne dokumenty, które są wymagane przez przedsiębiorstwo.

Zazwyczaj usługa ta kosztuje około 400 złotych. Cenniki można znaleźć na stronach przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

Jeżeli zlecane jest przygotowanie projektu przyłącza zewnętrznej firmie, należy wystąpić o uzgodnienie dokumentacji technicznej przyłącza wodociągowego. W tym celu trzeba złożyć zlecenie w przedsiębiorstwie.

Projekt przyłącza wodociągowego powinien obejmować:

  • Informacje o warunkach technicznych z danymi technicznymi przyłącza,
  • Dokument, który potwierdza tytuł prawny do nieruchomości, w której ma być wykonane przyłącze wody,
  • Kopia mapy do celów projektowych – musi zawierać naniesioną trasę przyłącza,
  • Kopia uprawnień projektanta,
  • Upoważnienie – gdy dokumenty składa inna osoba niż odbiorca usługi.

Czas uzgodnienia projektu przyłącza wynosi do 30 dni, licząc od momentu wpłynięcia dokumentów do przedsiębiorstwa.

Uzgodnienie projektu przyłącza zachowuje swoją ważność na czas 3 lat, licząc od daty jego wydania.

4. Budowa przyłącza wodociągowego

Po załatwieniu wszystkich formalności można przystąpić do dalszego etapu, czyli do budowy przyłącza wodociągowego.

Na początku konieczne jest zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia budowy przyłącza. Należy przekazać je do przedsiębiorstwa na minimum 7 dni przed terminem rozpoczęcia prac.

Budowę można zlecić w przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym, gdy oferuje ono taką usługę, albo też przekazać innemu podmiotowi. Warto pamiętać, że zewnętrzny podmiot powinien posiadać odpowiednie badania sanitarno-epidemiologiczne pracowników niezbędne do wykonania przyłącza. Przyłącze wodociągowe można też zbudować we własnym zakresie.

Budowa przyłącza wodociągowego będzie wymagała:

  • Wykonania prac ziemnych potrzebnych do ułożenia rur oraz montażu studni wodomierzowej – prace można wykonać ręcznie lub mechanicznie za pomocą koparek. Najczęściej przy przyłączu wodociągowym w domu jednorodzinnym stosuje się mini koparki.
  • Ułożenia rur w przygotowanym wykopie oraz ich połączenia – najczęściej stosowane są rury polietylenowe, które łączone są za pomocą połączeń zgrzewanych.
  • Zamontowania studni wodomierzowej – w sprzedaży dostępne są gotowe studnie wodomierzowe niewłazowe oraz włazowe, które są łatwe w montażu, dlatego w celu redukcji kosztów można zdecydować się na ich zakup. Warto pamiętać o tym, że studnia powinna być dobrana do lokalizacji w oparciu o mapę przemarzania gruntów.
  • Wykonania pomieszczenia pod wodomierz – gdy montowany jest w pomieszczeniu, umieszczany jest on najczęściej w piwnicy albo w pomieszczeniu parterowym, za pierwszą ścianą.

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może sprawować nadzór nad prowadzeniem robót budowlanych.

5. Odbiór techniczny przyłącza wodociągowego

Przedsiębiorstwo wykonuje odbiór techniczny przyłącza wodociągowego. Odbiór prowadzony jest w stanie odkrytym, czyli jeszcze zanim zostaną zasypane wykopy. Wykopy muszą być odwodnione i zabezpieczone.

Aby odbył się odbiór techniczny przyłącza wodociągowego, należy złożyć wniosek o odbiór przyłącza.

Na tym etapie przeprowadza się także próbę szczelności przyłącza oraz jego dezynfekcję przed podłączeniem nieruchomości do sieci wodociągowej.

Potem przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne wykonuje wcinkę do wodociągu oraz montuje wodomierz główny, który musi mieć każde przyłącze wodociągowe.

Wydawany jest następnie protokół kontroli i odbioru technicznego przyłączenia wodnego.

Nie można zapominać też o wykonaniu powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej. Należy przeprowadzić ją w terminie do 3 miesięcy od otrzymania protokołu kontroli i odbioru technicznego przyłącza. Dokumenty trzeba przekazać do przedsiębiorstwa.

6. Zawarcie umowy na zaopatrzenie w wodę

Aby zacząć korzystać z wody, należy zawrzeć umowę na zaopatrzenie nieruchomości w wodę z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym.

W tym celu należy złożyć wniosek i dołączyć ewentualne załączniki. Dokładne informacje dotyczące zawarcia umowy można znaleźć na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

11 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Magdalena

Dzień dobry
Posiadam tymczasowa studnie wodomierzowa na czas budowy domu.
Woda ta jest poprowadzona z rury głównej wg projektu idt.
Mam pytanie jak wygląda sprawa przyłącza wody z tej studni do domu gdy zakończy się budowa?
Czy należy mieć osobny projekt z przyłączem?
Czy studnie tymczasowa należy wtedy zlikwidować?

Izabela
Odpowiedź do  Magdalena

Dzień dobry,
proszę sprawdzić bo zapewne w projekcie jest wszystko określone. Budowa samego przyłącza oraz budowa instalacji wodociągowej powinna przebiegać zgodnie z wytycznymi zawartymi w projekcie, w którym określa się trasę, średnice, materiał i rodzaj rur, lokalizację zaworów i hydroforu oraz wodomierza (jeśli są potrzebne). Proszę również zapoznać się z warunkami technicznymi przyłącza wodociągowego wydanymi przez Przedsiębiorstwo wod-kan. to warunki określają m. in. lokalizację wodomierza. Przyłącze wodociągowe – odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym. Zgodnie wiec z definicją przyłącza to co za wodomierzem głównym to jest już instalacja wewnętrzna. Jeżeli jednak chce Pani przenieść wodomierz do domu najlepiej skontaktować się z Przedsiębiorstwem wod-kan i zapytać jaka jest praktykowana procedura. Być może trzeba złożyć wniosek o przeniesienie wodomierza i wówczas uzyska Pani wytyczne co należy zrobić.

Kazio

Dzień dobry,ja mam taki problem; w 2017 roku dostałem warunki zabudowy na dwa domy jednorodzinne na działce 120 x 30 mb wybudowałem dom na końcu działki doprowadziłem prąd z 380V i wodę .Przy projektowaniu przyłącza wody poprosiłem kierownika wodociągów i projektanta aby wzięli pod uwagę
że na działce może stanie w przyszłości cztery lub pięć budynków (tak dla dzieci) .Kierownik wodociągów powiedział OK dobrze że pan mówi wcześniej .
I zaprojektowali rurę 63mm. z hydrantem na końcu, zapłaciłem za to przyłącze 30 000 zł ,nadmienię że całe przyłącze wody i prądu idzie w mojej działce/drodze daję służebność sąsiadom. I podłączyłem jeden dom brakło mi funduszy na dokończenie musiałem podzielić działkę sprzedać dom .A że działka jest długa a warunki miałem na dwa domy to zacząłem budować drugi (ciężką budowlankę zleciłem resztę robię sam i jeszcze zejdzie mi z rok ) I wybrałem się do wodociągów powiedzieć że chcę podłączyć drugi dom ,poprzedni kierownik który robił moje przyłącze odszedł na emeryturę jest nowy i to jego słowa: JA NIE POZWOLĘ PANU SIĘ PODŁĄCZYĆ , JA NIE CHCĘ TEGO PRZYŁĄCZA .Byłem w wodociągach może 30 minut to z 7 razy padło słowo z ust kierownika DOGADAJ SIĘ PAN Z SĄSIADEM,
DOGADAJ SIĘ PAN Z SĄSIADEM…………………………. i wykonajcie na spółkę nowe przyłącze 90mm i przełączy pan pierwszy dom też do “90” ,powiedziałem że ja mam przyłącze a Kierownik na to : o tym istniejącym przyłączu to zapomnimy że było.
Ważne:
(jeszcze nie myślałem o podłączeniu tego drugiego budynku do wody to sąsiadka moja której sprzedałem dom powiedziała te słowa ;wie Pan co nie wiem o co chodzi ale był kierownik z wodociągów u mnie i powiedział żebym w żadnym wypadku nie pozwoliła się panu podpiąć do przyłącza bo rura jest za mała i będzie pani miała problemy z ciśnieniem wody.
Wtedy mi się wszystko ułożyło w mich myślach tak: Mój sąsiad o którego chodzi jego działka przylega do mojej na całej długości i tak jak i moja działka ma dostęp do sieci wodociągowej ale do swoich zabudowań musi kopać 170 mb Sąsiad o którego chodzi współpracuje z wodociągami jakieś usługi im wykonuje widzi się z kierownikiem prawie codziennie i myślę że się dogadali że doprowadziłem mu prąd teraz się podłącza do mojej Lini to i wodę mu doprowadzę. Myślę że tu chodzi o uzbrojenie siadowi działek ponieważ gdy podzieli będzie miał z 7-działek.)
nie wiem co mam robić (KIEROWNIK POWIEDZIAŁ ŻE MOGĘ IŚĆ NAWET DO BURMISTRZA TO MI NIE POMOŻE BO BURMISTRZ ZNA TĄ SYTUACJĘ ) no i jeszcze nie byłem .Poradzicie coś

ola
Odpowiedź do  Kazio

jestem w podobnej sytuacji-jak rozwiazał sie Twój problem?

Robert

Zazwyczaj zakłady wodociągowe i kanalizacyjne, bądź też gminy wymagają sporządzenia projektów przyłączy. Czasami wystarczy wrysowanie i uzgodnienie przebiegu z różnymi stronami (właścicielami) działek, uzgodnienie przebiegu na naradzie koordynacyjnej, pozwolenia na wpięcie, pozwolenia na przejście pod drogą lub w pasie drogowym. Każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny

W razie potrzeby służę pomocą

Łukasz

Dzień dobry! Moje przyłącze przebiega przez działkę sąsiada. Tak już kupiłem nieruchomość. Czy sąsiad może zlikwidować to przyłącze?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Sylwia

Ludzie co do procedur to ok – ale skąd wy bierzecie te ceny ? Nie ma szans wykonania przyłącza wodociągowego za 6 tyś zł. A 2 tyś to zapomnijcie. Cena materiałów to ok ok 5-6 tyś zł drugie tyle to robocizna i żeby tylko zamknąć się w 12 tyś to już jest dobrze.

Romuald
Odpowiedź do  Sylwia

Aha, dobrze że mówisz. Muszę podejść do wykonawcy i dopłacić brakujące 8 :/ Bo się kurcze zmieścił w 4.5.

Magda W

Czy do budynku bez ocieplenia można zamontować licznik wody?, mam działkę i rozpoczęłam budowę domku do 70 m powierzchni zabudowy – na zgłoszenie, na działce jest budynek gospodarczy ale nie ocieplony, oraz budynek stary mieszkalny bez jakiej żadnej infrastruktury, który będzie docelowo zburzony. Chciałabym mieć wodę bieżącą i stąd moje pytanie..
1. Czy do budynku bez ocieplenia można zamontować licznik wody?,
2. Czy ewentualnie można przenieść licznik wody?

Karin

Tekst zasługuje na uwagę ze względu na dobrą organizację treści.

ola

Pomocy!
Dom dwulokalowy z jedym przyłaczem-dwa liczniki-kazdy ma swój.
Dwa liczniki legalne z plombami,dwa numery klienta.
Jedna czesc sprzedana i zaczyna sie problem–wodociagi nie chca dac umowy na nowego własciciela,bo nie moze byc przyłacze na przyłaczu—a przez 20 lat tak było i nie bylo zadnych problemów..
Kierowniczka twierdzi,ze trzeba nowe przylacze ciagnac–co robic?