Weranda w domu: rodzaje, opinie, cena i montaż [krok po kroku]

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 15 czerwca 2021

Weranda w domu – decyzja, planowanie, wykonanie – czyli wszystko co musisz o niej wiedzieć.

Weranda w domu
Weranda w domu

Chyba każdy z nas, wracając z pracy, kończąc codzienne obowiązki ma ochotę oderwać się od szarej rzeczywistości. Odpocząć, ochłonąć, zrelaksować się w miłym miejscu i estetycznym otoczeniu. Zapomnieć o otaczającym świecie na świeżym powietrzu i łonie natury. Ale kto z nas w dzisiejszych czasach ma czas na wyjazd na działkę za miasto w ciągu tygodnia? Tempo życia jest tak ogromne, że musimy pomyśleć niekonwencjonalnie. Skoro my nie możemy wybrać się na łono natury to, czemu by nie zaprosić natury do naszego domu?

Czy budowa werandy to dobry pomysł?

Jednym z lepszych sposobów na to może okazać się budowa przydomowej werandy. To rozwiązanie zapewniające zarówno powiększenie powierzchni użytkowej domu, jak i wprowadzenie ogrodu bezpośrednio do domu niezależnie od pogody, która panuje na dworze. Przy odpowiednim zaprojektowaniu, zabudowaniu oraz spersonalizowaniu konstrukcji można cieszyć się swoim domem jeszcze bardziej niż dotychczas. Weranda w domu może okazać się strzałem w dziesiątkę dla Ciebie i dla Twojej rodziny. To miejsce, w którym będziecie mogli ukryć się przed deszczem i mocnym słońcem, nie rezygnując z uroków życia w mieście. Czy jest osoba, która nie oglądała kiedyś starego westernu i nie patrzyła z zazdrością na siedzące przed domem, na bujanym fotelu kobiety czekające na swoich kowbojów? Patrząc na architekturę w Polsce, weranda w domu jest jeszcze dość mało popularnym rozwiązaniem budowlanym, ale jej popularność rośnie z roku na rok. Zdecydowanie bardziej dominują tarasy, które nie pozwalają nam wykorzystać wszystkich możliwości naszego małego świata. Popularne są również ganki, które już kilka wieków temu zdobiły każde wejście dworku szlacheckiego i stanowiły jego wizytówkę. Ta forma jest doceniana nawet w nowoczesnym budownictwie polskim. Projektanci umieszczają w swoich propozycjach lekkie zadaszenie i strefę relaksu tuż na wejściu do domostwa. Ale oglądając w telewizji filmy i seriale amerykańskie możemy dostrzec jak popularne i głęboko zakorzenione jest budowanie werand jako rozwiązanie architektoniczne w kulturze Ameryki. Jeśli chodzi o USA, to na przedmieściach ciężko znaleźć budynek, który nie posiada werandy. Całe rodziny siadają na niej do wspólnego posiłku, odpoczywają na wiszących huśtawach, relaksują się przy książce, przyjmują gości. W niejednym filmie można zauważyć, jaką ważną rolę odgrywa to miejsce. Stworzenie kuchni letniej, jadalni czy zimowego ogrodu to tak naprawdę tylko kilka z pomysłów na wykorzystanie werandy. Warto dokładniej przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania, żeby odkryć piękno werandy jako części architektonicznej, jak również jako miejsce dla siebie.

Co to jest weranda?

Co to jest weranda?
Co to jest weranda?

Weranda to nic innego jak dobudówka umieszczona przy elewacji budynku, najczęściej z przodu lub od ogrodu, która powiększa przestrzeń wypoczynkową domu. Najczęściej wykonana jest z drewna lub jest murowana. Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że weranda i taras to wyrazy bliskoznaczne. Nic bardziej mylnego. Powstaje pytanie, czym tak właściwie różnią się te dwie konstrukcje? Najważniejszą różnicą jest to, że weranda może być zamknięta (np. poprzez oszklenie lub ażurowe przesłony) lub otwarta. Tu podstawowa i najważniejsza różnica między tarasem a werandą – ta druga forma wymaga dachu. Pozwala to na zaaranżowanie przestrzeni, nie zważając na warunki atmosferyczne, a w wersji zamkniętej ścianami, nawet na pory roku. Pomieszczenie to zazwyczaj stosowane jest na terenach wiejskich lub podmiejskich, gdzie chyba najbardziej pozwala korzystać z piękna otaczającej dom natury. Nie znaczy to, że w mieście nie możecie pozwolić sobie na takie luksusy jak weranda w domu. Jak najbardziej przy przemyślanej konstrukcji i odrobinie miejsca jest to możliwe.

Kiedy warto zdecydować się na werandę w domu?

Myślisz o budowie werandy, ale nie jesteś pewien czy to dobry pomysł? Jeśli brakuje ci miejsca wypoczynkowego w domu. Wszystkie pomieszczenia zajęte i nie ma kąta, żeby odsapnąć i zapomnieć o znoju codzienności po ciężkim dniu w pracy? Jeśli tak, to weranda w domu jest czymś dla Ciebie. Warto podjąć taką decyzję, jeśli masz taras, który nie pozwala Ci na odpowiednie wykorzystanie przestrzeni i każda zmiana pogody wpływa na twoje plany. Być może masz wolną przestrzeń wokół domu, którą chciałbyś zagospodarować i szukasz na to najlepszego pomysłu. Powiększenie powierzchni użytkowej Twojego domu to tylko jeden z pozytywnych aspektów tego rozwiązania. Wprowadzenie sielskiego klimatu do często nowoczesnego budownictwa pozwoli na ocieplenie wnętrza Twojego domu i uzyskaniu typowo nieformalnej atmosfery. Trzecia możliwość, kiedy warto przemyśleć decyzję o posiadaniu werandy, to moment budowy domu od podstaw i umieszczenia werandy w tworzonym dla nas projekcie architektonicznym. Wiele planów nowoczesnych domków jednorodzinnych uwzględnia już werandę w swojej strukturze, idąc za duchem i oczekiwaniami swoich klientów. Ludzie, jeszcze kilka lat temu pragnący mieszać w centrum miasta, teraz pragną zaznać trochę relaksu i błogości poza jego terenami. Nie każdego stać i nie każdy może pozwolić sobie na przeprowadzkę na peryferia miasta lub na wieś. Weranda w domu jest tanim rozwiązaniem pozwalającym zaszczepić tę cząstkę sielanki nawet w centrum miasta przy odpowiedniej konstrukcji i zaaranżowaniu przestrzeni. Weranda jest też miejscem, które można przeznaczyć na dziecięce zabawy. Pod dachem maluchy mogą bawić się bezpiecznie, ale równocześnie będą mogły zażywać świeżego powietrza. To szczególnie ważne, gdy najbliższy plac zabaw dla dzieci znajduje się na tyle daleko, że trzeba do niego dojechać samochodem. Bardzo popularna staje się nawet piaskownica z werandą dla najmłodszych, gdzie mogą bawić się i wypoczywać w cieniu jednocześnie. Pozwala to na oddech rodziców, w czasie upalnych dni, bez martwienia się bezpieczeństwo swoich pociech i o to, że w ich pobliżu znajdzie się ktoś niepowołany.

Weranda – zalety i wady

Zalety i wady werandy
Zalety i wady werandy

Jak wszystko w świecie, weranda w domu ma swoje zalety oraz wady. Wiele oczywiście zależy od przeznaczenia oraz oczekiwań właścicieli. Posiadanie werandy w domu pozwala na pewno powiększyć część użytkową naszego domostwa. Tworzy się dodatkowe miejsce wypoczynku i relaksu, gdzie każdy członek rodziny będzie mógł zbliżyć się do natury. Aspekty atmosferyczne jak deszcz lub wiatr, które zapewne nie raz popsuły Wam plany weekendowe, przestają mieć znaczenie, bo przecież nasza weranda daje nam bezpieczne schronienie. Weranda sprawdza się nawet gdy na dworze leje deszcz. Zadaszenie powinno ochronić osoby siedzące pod nią. Naturalne ogrzanie przestrzeni promieniami słońca pozwoli na przyjemne spędzanie czasu przy ulubionej lekturze czy też pielęgnację ulubionych roślin wymagających światła nawet w czasie zimy. Dla ciepłolubnych nie ma problemu, aby zamknąć werandę i dodatkowo ją ogrzać. Całoroczne wykorzystanie werandy pozwala na cieszenie się tą formą wypoczynku w sposób niemal nieograniczony. Nie zapominajmy też o aspektach czysto wizualnych. Weranda w domu powiększa naszą przestrzeń do życia, ale stanowi również piękną wizytówkę architektoniczną i dekoracyjną naszego domu. Zadaszona weranda otwiera wnętrze domu, optycznie je przedłużając i wyprowadzając bezpośrednio na ogród, zaś sam dach zamyka werandę od góry. Taka zabudowa tarasu bez wątpienia podnosi atrakcyjność posiadanej nieruchomości oraz wpływa na jej wartość. Domy z ładną i dobrze przemyślaną werandą są po prostu droższe, niż bez niej. Główną wadą werandy w domu jest aspekt konstrukcyjny. Na pewno weranda wymaga większego nakładu pracy oraz środków finansowych niż zbudowanie zwykłego tarasu. Ze względu na swoją wagę trzeba odpowiednio posadowić fundamenty werandy, tak aby konstrukcja była stabilna. Podczas budowy trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak np.:

W tym wypadku trzeba też pamiętać, że w odróżnieniu od tarasu, zadaszenie stanowiące osłonę w ciągu pochmurnych dni może stanowić przeszkodę dla osób lubiących patrzeć w niebo lub obserwować gwiazdy – ta przestrzeń będzie, dla właścicieli werandy w domu, niedostępna. Wybranie najlepszych materiałów może być prawdziwym wyzwaniem. Nie zapominajmy też o aspektach prawnych. Zanim przystąpimy do budowy, warto sprawdzić, czy nie potrzebujemy pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Jest to zależne od wielu czynników, więc trzeba rozważyć tę sprawę indywidualnie.

Pomysł na werandę w domu

Mamy już podstawową wiedzę na temat werand. Znamy argumenty za i przeciw jej powstaniu. Wiemy dlaczego warto zaprojektować własną werandę, a co mogłoby nas powstrzymać. Czas się zastanowić nad podstawowymi zadaniami, które miałaby spełniać weranda w naszym domu. Dopiero wtedy, będziemy mogli myśleć nad konkretnym pomysłem dotyczącym konstrukcji i rozwiązań technicznych, które będą musiały zostać zastosowane do realizacji naszego werandowego marzenia.

Zadajmy sobie kilka podstawowych pytań:

  • Dlaczego chcemy mieć werandę?
  • Do czego ma służyć?
  • Czy ma pełnić funkcję jedynie wypoczynkową, czy również użytkową?
  • Jaką rolę użytkową może pełnić? Kuchnia letnia? Siłownia? Biblioteka? Pokój rozrywki? Ogród zimowy? Salon?
  • Gdzie powinna się znaleźć?
  • Czy ma być otwarta, czy zamknięta?
  • Czy chcemy korzystać z niej tylko w ciepłych okresach, czy cały rok?
  • Jaki mamy budżet?

Odpowiadając na tych kilka podstawowych pytań, jesteśmy w stanie założyć wykonanie pewnych elementów konstrukcyjnych, takich jak np. dobranie odpowiednich materiałów budowlanych. Kształt jest dostosowany do budynku, do którego przylega. Razem muszą tworzyć spójną i harmonijną całość. Jaka jest najpopularniejsza weranda? Najbardziej popularną wersją jest prostokąt na szerokość ściany budynku. Gdy Wasz dom położony jest na większej działce i macie dość powierzchni, to można pozwolić sobie na werandę w kształcie litery L lub prowadzącej dookoła domu. To przestrzeń, która może stać się bardzo intymna i spersonalizowana, jeśli tylko jej konstrukcja jest przemyślana i indywidualnie dostosowana do potrzeb właściciela. Jeśli sam nie chcesz podjąć się konstruowania, zleć to firmie, ale pamiętaj, żeby przemyśleć i przekazać dokładnie przeznaczenie i funkcję, którą Twoja weranda w domu ma odgrywać. Pamiętaj, wszystkie swoje pomysły rysuj na kartce. Rób notatki. Nawet jeśli się na tym nie znasz, możesz skonsultować te koncepcje i potrzeby ze specjalistą, który pomoże dograć szczegóły. Konstrukcja werandy jest dość prosta, jednakże przy niewłaściwym rozplanowaniu możemy być rozczarowani efektami. Z pewnością w krótkim czasie pojawi się wiele pomysłów, więc szkoda byłoby któryś z nich pominąć przy planowaniu i nie przedyskutować przed zaakceptowaniem lub odrzuceniem.

Pomysł na werandę w domu
Pomysł na werandę w domu

Ile kosztuje weranda?

Planując czy zastanawiając się nad budową musimy wiedzieć, czy stać nas na taki krok. Ile może nas kosztować weranda w domu? Wiadome jest, że cena uzależniona jest zarówno od wielkości inwestycji, jak również rodzaju wykorzystanych materiałów. Możemy polegać na własnych umiejętnościach budowlańca i wykorzystać ten projekt jako rozwijające zadanie dodatkowe. Czasem dobrze jest zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami i samodzielnie od podstaw wykonać taki nieskomplikowany projekt dla własnej satysfakcji oraz podziwu rodziny. Dla osób, które nie chcą mierzyć się z takim wyzwaniem samodzielnie, polecamy zgłoszenie się do fachowców. Najtaniej będzie znaleźć złotą rączkę, a nie prawdziwą ekipę budowlaną. Zatrudnienie takiego fachowca prawdopodobnie nie będzie wiązało się z dużymi kosztami, a nie rzadko są to ludzie będący wielką skarbnicą wiedzy, znający się na wielu dziedzinach. Drugą opcją jest wynajęcie firmy budowlanej, która jest czasem w stanie za odpowiednią opłatą dodatkową, zająć się również częścią oficjalną dotyczącą załatwienia odpowiednich pozwoleń oraz stworzenia samego projektu naszej werandy w domu. Trzecia opcja obejmuje zamówienie gotowej konstrukcji werandy z katalogu, która jest już dopasowana w każdym szczególe. Zestaw do jej zbudowania zostanie dostarczony bezpośrednio do naszego domu do własnego montażu. Jak się domyślacie w zależności od wybranej opcji, będą się zmieniały się jej koszty. Wiadomo, im bardziej skomplikowany projekt i większy rozmiar inwestycji oraz rodzaj zastosowanych materiałów, tym wyższa cena. Jeśli chodzi o materiały budowlane, możemy przed przystąpieniem do realizacji obliczyć szacunkowy koszt materiału. Liczyć można ręcznie lub wspomóc się znalezionym w Internecie specjalistycznym kalkulatorem.

Poniżej dla przykładu poglądowo materiały, które będą potrzebne do wykonania najprostszej drewnianej konstrukcji werandy.

Ile kosztuje weranda?
Ile kosztuje weranda?

Szczegółowe ilości są zależne od wymiarów samej werandy. Bez jej znajomości, nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić ile będzie kosztowała weranda. Na rynku można znaleźć wiele ofert firm budowlanych, które zajmują się budowaniem werand. Za robociznę przy konstrukcji około 25 metrów kwadratowych musimy przeznaczyć od około 7000 zł. Oferty firm tworzących gotowe konstrukcje werand zaczynają się od 4500 zł bez montażu, przy małym metrażu oraz prostym wyglądzie. Tutaj możemy też zaznaczyć, że cen maksymalnych właściwie nie ma. Zawsze można dodać do projektu coś, co podniesie jego cenę. Wyższej jakości materiały, bardziej luksusowe surowce, dodatkowe wyposażenie – to wszystko może realnie podnieść cenę werandy.

Weranda – budowa krok po kroku

Budowa krok po kroku
Budowa krok po kroku

Postanowiłeś, że to ten dzień. Padła decyzja – budujemy werandę w domu! Jak się do tego zabrać? Przed rozpoczęciem prac pamiętaj, że żeby legalnie dobudować werandę do istniejącego już domu, trzeba załatwić potrzebne formalności. Wszystkie potrzebne informacje na ten temat możesz uzyskać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania starostwie. Więcej informacji otrzymasz na ten temat w jego wydziale architektury. Trzeba pamiętać o przepisach oraz wymaganiach obowiązujących lokalnie, które mogą bezpośrednio wpływać i ograniczać Waszą koncepcję rozbudowy. Z pewnością znaczenie będzie miała powierzchnia, jaką będzie miała weranda, oraz zamknięcie jej ścianami.

Krok pierwszy – wybór lokalizacji werandy

Przeanalizuj konstrukcję swojego domu i wybierz najlepsze miejsce na werandę, biorąc pod uwagę przede wszystkim wymaganą przestrzeń, widok oraz nasłonecznienie obszaru w ciągu dnia. Ma to kluczowe znaczenie ze względu na nagrzewanie się przestrzeni oraz późniejszą przyjemność ze spędzanego w tym miejscu czasu.

Krok drugi – wybierz podłoże werandy

Bardzo ciężko jest zdecydować się, jakie podłoże będzie miała weranda w domu. Mogą być to deski, może być kostka brukowa, ziemia bądź wylewka z kafelkami. Zależy to tylko i wyłącznie od was, waszego gustu i upodobań. Dlatego warto dobrze przemyśleć, do czego wykorzystamy tę przestrzeń. Jeśli weranda ma być zamknięta ścianami, warto zadbać i zabezpieczyć posadzkę, tak aby była odpowiednio przystosowana do zamknięcia pomieszczenia.

Jeśli planujemy wykorzystać werandę w trybie całorocznym, warto rozważyć opcję dodatkowego ogrzewania np. podłogowego, które pozwoli na pełną swobodę w użytkowaniu werandy. Jeśli chcielibyśmy postawić na ogrzewanie podłogowe, to właśnie ten etap jest odpowiedni na jego zaplanowanie. Później będzie to utrudnione i może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Podłoże werandy
Podłoże werandy

Krok trzeci – zaplanuj słupy w werandzie i jej dach

Krok trzeci to nic innego jak wybranie miejsca pod słupy, które będą podtrzymywać dach naszej werandy. Sugerowane rozmieszczenie to co 2-3 metry w zależności od długości budowanego obiektu. Przy długich werandach, słupy powinny stać częściej, by dawać lepsze podparcie zadaszeniu. Ważne jest to, aby pamiętać o dobraniu odpowiedniego materiału na dach (np. blacha falista, konstrukcja ażurowa z drewna, płyty poliwęglanowe) oraz zachowaniu spadku tej powierzchni, który pozwoli na naturalny spływ wody podczas opadów i roztopów. Sugerowany spadek to minimum 5 stopni. Trzeba też zastanowić się, gdzie woda opadowa będzie spływała. Być może konieczne będzie zamontowanie rynien, które zbiorą wodę i odprowadzą ją do zbiornika na deszczówkę lub do kanalizacji. Warto tutaj skupić się chwilę nad możliwościami, jakie dał nam rozwój technologii poliwęglanów. Wyprodukowany z materiałów wysokiej jakości i dobrze skonstruowany dach pozwoli cieszyć się werandą w domu niezależnie od pogody. Dwa podstawowe rodzaje poliwęglanu dostępne na rynku jako pokrycia dachowe są elementem wartym uwagi podczas dokonywania wyboru. Poliwęglan komorowy, dostępny w wielu kolorach (w tym również mlecznym) daje możliwość ochrony przed słońcem przy równoczesnym przepuszczania światła dziennego. Ta wersja pozwala na eliminacji dodatkowych osłon w postaci np. markizy tarasowej. Odwrotnie jest w przypadku poliwęglanu przezroczystego, który charakteryzuje się niskim poziomem zaciemnienia. Z tego właśnie względu ta wersja wymaga dodatkowego zacienienia tarasu w gorący dzień może zaspokoić markiza tarasowa umieszczona na dachu z poszyciem akrylowym występującym w 100 kolorach. Nowoczesne dachy składają się z tworzyw odpornych na nagrzewanie i nie przepuszczających promieni UV, dzięki czemu zapewniają bezpieczne i komfortowe schronienie nawet w bardzo słoneczne, gorące dni. Jednocześnie, dzięki stabilnym stelażom (wykonywanym na przykład z ekstrudowanego aluminium), wykazują wytrzymałość na silny wiatr. Są także wodoszczelne i zaopatrzone w niewidoczne systemy odprowadzania wody opadowej. W zależności od indywidualnych preferencji możemy ponadto wzbogacić je o praktyczne dodatki, takie jak oświetlenie LED czy rolowane przesłony. Istotne dla bezpieczeństwa konstrukcji jest to, aby słupy zostały zabezpieczone bituminem lub pokostem, a następnie były zamontowane w ziemi na głębokości 60-80 cm i zostały zalane betonem. Tylko taka wersja pozwoli czuć się bezpiecznie pod własnym dachem. Zadaszenie musi opierać się na belkach dachowych poprowadzonych od belki znajdującej się na elewacji domu aż do belki łączącej wyznaczone wcześniej słupy.

Krok czwarty – ściany w werandzie

Krok czwarty to wprowadzenie elementów ściennych. Tu właśnie musi paść decyzja, jakie elementy zostały przewidziane w konstrukcji do zabudowy ścian. Przeważnie wybierane są okna PCV lub drzwi przesuwne pozwalające na modyfikowanie uzyskanej przestrzeni oraz na otwarcie werandy w okresie letnim. Dość popularne w ostatnim czasie są również konstrukcje ażurowe z belek drewnianych. Jako przesłona przed wiatrem i słońcem montowane są dodatkowo płachty materiałowe lub moskitiery zapewniające komfortowe i błogie wieczory na naszej werandzie w domu. Wygodę zapewnia możliwość ich szybkiego i łatwego demontażu w dowolnym momencie pozwalając otworzyć przestrzeń na ogród w ciepłe dni.

Krok piąty – zejście z werandy do ogrodu

Krok piąty powinien obejmować połączenie ze sobą dwóch światów – werandy z ogrodem. Konieczne jest zaplanowanie i zaaranżowanie zejścia do ogrodu, posadzenie odpowiedniej roślinności i zaadoptowanie werandy w domu również od zewnątrz tak, aby była jak najbardziej spójna z koncepcją całego domu, jak i stworzoną przez nas zieloną przestrzenią otaczającą posiadłość.

Aranżacje i inspiracje wystroju domowej werandy

Wystrój każdego pomieszczenia w domu, tak samo, jak werandy, to indywidualna rzecz właściciela. Ważne, żeby nadać werandzie odpowiedni klimat i charakter tak, żebyśmy czuli, że to nasze miejsce na ziemi. Aby, weranda w domu spełniała swoje podstawowe zadanie, musimy urządzić ją w sposób pozwalający na wypoczynek każdego członka rodziny. W Internecie możemy spotkać wiele zdjęć i artykułów wspierających naszą kreatywność. Można potraktować je jako inspirację do zagospodarowania własnej przestrzeni. Dużo pomysłów możemy też znaleźć na ekspozycji działów ogrodniczych w sklepach budowlanych.

Aranżacje i inspiracje wystroju domowej werandy
Aranżacje i inspiracje wystroju domowej werandy

Meble na werandę

W zależności od rodzaju werandy (tego czy jest zamknięta, czy otwarta) wiadomo, że prawdopodobnie będzie różnić się rodzaj mebli i wyposażenia, którego możemy użyć. Jeśli chodzi o werandy otwarte, najpopularniejsze stały się w ostatnim czasie meble ratanowe, wiklinowe lub drewniane. Z biegiem lat można zauważyć coraz mniejsze zainteresowanie meblami „plastikowymi” tak popularnymi jeszcze w zeszłym dziesięcioleciu. W ostatnim czasie rozwinęła się świadomość społeczeństwa odnośnie negatywnego wpływu tego materiału na środowisko. Staramy się używać materiałów będących jak najbardziej naturalnych. Na szczęście wraz ze wzrostem zainteresowania bardzo rozszerzyła się gama dostępnych produktów. Możemy spotkać najróżniejszych kształtów i rozmiarów: stoły, krzesła, taborety, ławki, huśtawki, skrzynie itp. Ta różnorodność dostępnego na rynku asortymentu daje nam możliwość pełnej realizacji marzeń w naszej małej oazie. Trzeba też pamiętać, że meble z tworzywa sztucznego są mało wytrzymałe i dość nieestetyczne. Nie dziwi więc, że są one wybierane coraz rzadziej. Ich największym atutem jest jednak odporność na warunki atmosferyczne. Żaden deszcz tak na prawdę nie może zaszkodzić plastikowi. Ma to duże znaczenie w przypadku werand otwartych, pod które mogą wpaść krople zacinającego deszczu. Popularne coraz bardziej stają się meble typu handmade wykonywane z palet i indywidualnie dopasowane do potrzeb. Potrzebujesz stolika? Ławki? Kwietnika? Palety drewniane można przerobić na tysiące sposobów i można znaleźć tysiące zastosowań. Wystarczy odrobina pomysłowości i pracy, a nasza weranda stanie się prawdziwą perełką. Zamontowanie u podstawy kółek sprawiła, że meble stają się bardzo praktyczne, ponieważ weranda czy taras to miejsca, gdzie wyposażenie wnętrza musimy dość często przestawiać. Ciekawym stylem, który rewelacyjnie znajduje również zastosowanie na werandach to vintage. Szykowne zrobione z kutego metalu krzesełka i stolik wykonany z zabytkowego stołu do maszyny do szycia, kunsztownie wykonana ławeczka i dekoracje – czego jeszcze można by chcieć? Pomalowane na biało mogą wprowadzić klimat prowansalskiego dworu wśród lawendowych pól. Dla podkreślenia klimatu warto zestawić je z odpowiednio dobraną roślinnością, dodać klimatyczne dekoracje.

Dodatki – tekstylia do werand

Warto również pamiętać o dodatkach nadających całości charakteru oraz ciepłego domowego klimatu. Dobór odpowiednich zasłon lub draperii, przydatnych szczególnie w słoneczne dni oraz poduszek poprawiających komfort wypoczynku może okazać się kluczowe. Takie miękkie dekoracje nadadzą domowej i miłej atmosfery sprzyjającej relaksowi. Warto pamiętać o doborze tkanin, które ciężko się brudzą oraz nie wymagają prasowania. Na rynku mamy w tej chwili dostępną bardzo dużą gamę materiałów o przeróżnych strukturach i właściwościach. Kluczową rolę odegrają również kolory, których niewłaściwy dobór może zrujnować całą kompozycję naszej werandy.

Rośliny na werandzie

Nie zapominajmy o najważniejszym – zielonych elementach pozwalających zbliżyć nam się do otaczającej natury. Weranda może być idealnym miejscem hodowli roślin ze względu na nasłonecznienie, a zarazem możliwość ochrony sadzonek przed wiatrem i intensywnymi deszczami. To wymarzone miejsce dla bardziej wymagających roślin oraz zapalonych ogrodników kwiatów balkonowych. Przyozdobienie kwiatami odstraszającymi owady jak np. komarzyca, lawenda, kocimiętka, pelargonia czy ziołami jak tymianek, czy mięta, pozwoli spędzić upojne wieczory w miłej atmosferze, a zarazem pięknym otoczeniu. Dodatkowego nastroju dodadzą poprowadzone na zewnątrz rośliny pnące, które stworzą atmosferę tajemniczego ogrodu, staną się ozdobą i dodatkowym zacienieniem w upalne dni. Planując część zieloną naszej werandy, pamiętajmy o doborze roślin odpowiednio do zapewnionych warunków, które wytworzą się w naszej werandzie. Nie każdy rodzaj czy gatunek rośliny będzie się tam dobrze czuł. Warto skorzystać z rady eksperta, który zasugeruje, jakie roślin dobrze rozwijają się w tych warunkach i jaką mogą pełnić funkcję.

Oświetlamy werandę

Odpowiednie światło bardzo mocno wpływa na nasze samopoczucie. Wykorzystując fakt, że planując budowę, wybraliśmy najlepiej nasłonecznione miejsce wokół naszego domu, musimy wykorzystać we właściwy sposób naturalne promienie słoneczne do ładowania naszych baterii podczas odpoczynku. Możemy to osiągnąć, rozmieszczając oszklenia ścian, tak aby słońce stało się naszym sprzymierzeńcem. Przeszkolona oranżeria wygląda bardzo elegancko o każdej porze roku, nie mniej warto pamiętać, że promienie słoneczne mają nie przeszkadzać w relaksie, ale sprawiać przyjemność. Aby to zrobić indywidualnie, przeanalizuj rozkład godzinowy naświetlenia pomieszczenia. Warto dodać zasłony, które w razie potrzeby uchowają nas przed zbyt intensywnym światłem. Nie zapominajmy o oświetleniu po zmierzchu. Aby przyjemnie spędzać letnie wieczory na werandzie w domu, musimy zatroszczyć się o odpowiednie źródła światła. Na rynku jest dostępnych wiele lamp typowo ogrodowych w najróżniejszych kształtach. Hitem ostatnich lat są lampy o geometrycznych kształtach, metalowe, w industrialnym, surowym stylu jak m.in. same ozdobne żarówki. Bardzo dobrze sprawdzają się lampiony oraz światełka ledowe, girlandy lub delikatne lampki sznurowe idealne jako dekoracje na romantyczne wieczory. Jaka kobieta oprze się takiemu urokowi? Weranda szybko może się przeobrazić w idealne miejsce do randek.

Rozrywka na werandzie
Rozrywka na werandzie

Rozrywka na werandzie

Nie zapominajmy, że weranda to przede wszystkim nasze miejsce relaksu z widokiem na przydomowy ogród. O czym marzy każdy posiadacz ogrodu? O miejscu na grilla. Czemuż by nie stworzyć sobie miejsca do grillowania z przyjaciółmi niezależnego od niespodziewanych letnich deszczy? Jeśli przestrzeń Waszej werandy na to pozwala, warto wyznaczyć sobie jedno przeznaczone na niego miejsce, co pozwoli na zachowanie porządku i łatwości dostępu do stołu. Drugim ważnym elementem jest hamak lub podwieszany fotel, który powszechnie kojarzy się z sielanką i odpoczynkiem. Warto pomyśleć o jego zamontowaniu. Tutaj jest wiele opcji od standardowego materiałowego hamaka na linkach po samodzielne hamaki na stojakach, które nie wymagają żadnych dodatkowych mocowań. To drugie rozwiązanie daje swobodę ruchu, ponieważ w dowolnym momencie, np. organizacja imprezy urodzinowej, pozwala na wyniesienie sprzętu na ogród, zwolnienie przestrzeni na samej werandzie, a zarazem poszerzenie docelowego zakresu zabawy o kilka dodatkowych metrów. Alternatywnym rozwiązaniem, choć mniej wymagającym odnośnie do ilości miejsca, jest zakup podwieszanego fotela koszowego lub z dzianiny. Są to praktyczne siedziska, dzięki którym można odpocząć wygodnie i przyjemnie dodatkowo zapewniając sobie frajdę rodem z lat dzieciństwa. Co nas powstrzymuje, żeby zrealizować swoje marzenie z dzieciństwa o posiadaniu własnej huśtawki? Totalnie nic. Podczas samej budowy oranżerii można przewidzieć podwieszenie jej pod sufitem lub zakupić gotową wersję już z nogami. Ta druga opcja niestety – po pierwsze, więcej kosztuje, a po drugie wymaga więcej przestrzeni ze względu na stojak. Weranda z huśtawką z pewnością będzie miejscem, w którym spędzimy wiele godzin na podziwianiu zachodzącego słońca czy prowadząc długie rozmowy. Kto z nas nie tęskni za organizowanymi na koloniach i wycieczkach szkolnych ogniskach? Bardzo dobrym pomysłem, aby weranda nabrała bardziej luksusowego charakteru, jest zainstalowanie na niej paleniska gazowego, będącego alternatywą dla standardowych dość kłopotliwych w realizacji ognisk. Zaprojektowane w formie nowoczesnego stolika, nie wytwarza żadnych iskier ani dymu, dzięki czemu może być stosowane na wpółotwartych przestrzeniach, jakimi są taras, balkon czy weranda. Palenisko wyposażone zostało w palnik regulujący wielkość płomieni oraz ma zamontowany specjalny system bezpieczeństwa, który zapobiega przed przypadkowym wyciekiem gazu. To rozwiązanie zapewnia nam bezpieczeństwo i komfort korzystania, ponieważ nie będziemy musieli martwić się o to, że zaprószy się ogień czy zgaśnie jego płomień. Oranżeria dzięki takiej dekoracji staje się bardzo przytulna i zachęca do spędzania w niej czasu. Podczas urządzania naszej werandy w domu nie zapomnijmy o dość istotnej funkcji, którą powinna pełnić, a mianowicie cichego kącika relaksu. Dlatego warto zaaranżować małą przestrzeń na dekoracje i wygodny fotel, w którym będzie można usiąść i zrelaksować się przy ulubionej lekturze. Ciepły koc i kubek gorącej herbaty pozwolą nam się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Jeśli nie zdecydowaliście się na instalację systemu ogrzewania na naszej werandzie pamiętajcie, że nadal istnieje kilka opcji dogrzania oranżerii w chłodne wieczory. W sklepach budowlanych można obejrzeć i dobrać odpowiednie grzejniki elektryczne, farelki oraz gazowe lampy grzewcze. Jeśli chodzi o te ostatnie, w ostatnich latach odnoszą bardzo duży sukces i zostały rozpowszechnione na bardzo dużą skalę szczególnie poprzez branżę gastronomiczną, która w trosce o komfort swoich klientów wyposażają się w grzejniki w ich ogródkach restauracyjnych. Są one wydajne oraz łatwe w obsłudze a co równie ważne -potrafią być piękne i stylowe. Projektanci wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom i prócz praktycznych względów zadbali również o to, aby lampa była ciekawym ozdobnikiem naszego wnętrza. Dodatkowo można również dostać lampy owadobójcze, które zapewnią nam na spokojny czas poświęcony na odpoczynek, a nie na nerwowe machanie zakończone ukąszeniami. Zgłębiając się w temat domowych werand, możemy odkryć wiele ich pozytywnych aspektów. Przy odpowiednim nakładzie finansowym i dobrym projekcie, możemy stworzyć mały raj tylko dla siebie, który pozwoli nam po codziennych zderzeniach i walkach z szarą rzeczywistością, choć na chwilę odciąć się i skupić na swoich przyjemnościach. Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń pozwoli na przeniesienie się do świata sielanki, który w dzisiejszych, dość trudnych realiach, jest na wagę złota. Najważniejszym elementem podczas budowy werandy jest określenie swoich potrzeb oraz oczekiwań, tak by jak najdokładniej i najcelniej dostosować przestrzeń typowo pod nas. Dobrze zrealizowany projekt stanie się nie tylko wizytówką twojego domu, ale także obiektem pożądania i inspiracji dla sąsiadów.

FAQ

Co to jest weranda?

Weranda to nic innego jak dobudówka umieszczona przy elewacji budynku, najczęściej z przodu lub od ogrodu, która powiększa przestrzeń wypoczynkową domu. Najczęściej wykonana jest z drewna lub jest murowana.

Gdzie zlokalizować werandę w domu?

Przeanalizuj konstrukcję swojego domu i wybierz najlepsze miejsce na werandę, biorąc pod uwagę przede wszystkim wymaganą przestrzeń, widok oraz nasłonecznienie obszaru w ciągu dnia. Ma to kluczowe znaczenie ze względu na nagrzewanie się przestrzeni oraz późniejszą przyjemność ze spędzanego w tym miejscu czasu.

Jakie są wady werandy?

W odróżnieniu od tarasu, zadaszenie stanowiące osłonę w ciągu pochmurnych dni może stanowić przeszkodę dla osób lubiących patrzeć w niebo lub obserwować gwiazdy – ta przestrzeń będzie, dla właścicieli werandy w domu, niedostępna. Wybranie najlepszych materiałów może być prawdziwym wyzwaniem. Nie zapominajmy też o aspektach prawnych. Zanim przystąpimy do budowy, warto sprawdzić, czy nie potrzebujemy dodatkowych pozwoleń na budowę werandy.

Komentarz