Ogród zimowy niegdyś był budowany przy siedzibach najbogatszych rodów i świadczył o zamożności oraz wysokiej pozycji społecznej ich właścicieli. Oranżeria, lub ogród zimowy pomarańczarnia miały nie tylko zapewniać odpowiednie warunki do uprawy roślin egzotycznych (takich jak drzewka cytrynowe), ale także przez połączenie z pomieszczeniami mieszkalnymi wyjątkowy klimat dla spotkań towarzyskich. Chociaż nowoczesne ogrody zimowe nie są aż tak ekskluzywne, to nadal wiążą się z poważnymi wydatkami oraz sporym nakładem pracy. Ogrody zimowe to spełnione ogromne marzenie i inwestycja warta rozważenia przynajmniej z kilku powodów.
Ogród zimowy
Posiadanie ogrodu zimowego uatrakcyjnia bryłę domu i przyczynia się do powiększenia powierzchni użytkowej. Oranżeria w domu może tak naprawdę pełnić różne funkcje. Oczywiście podstawową zaletą będzie możliwość poszerzenia ilości uprawianych roślin domowych o gatunki egzotyczne, które wymagają cieplejszych warunków. Wielu inwestorów decyduje się na to, aby oranżeria przy domu służyła także jako dodatkowe pomieszczenie np. jako oryginalny salon, w którym domownicy wypoczywają lub przyjmują gości czy gabinet do pracy.
Ogród zimowy stwarza specyficzny mikroklimat i przyczynia się do ustabilizowania poziomu wilgotności powietrza we wnętrzach. Poprawia też bilans cieplny domu. Oranżeria to miejsce relaksu, w którym można poprawić sobie humor w pochmurne dni i cieszyć się nawet namiastką lata, kiedy na zewnątrz plucha albo mróz.
Trzeba jednak uwzględnić wysoki koszt ogrodu zimowego, a także nakład pracy związany z jego realizacją. Co istotne, rośliny do ogrodu zimowego wymagają opieki przez cały rok, w tym nawadniania i sezonowego nawożenia, a cały ogród zimowy potrzebuje stałej regulacji nasłonecznienia i systematycznego wietrzenia. Jeżeli ktoś uwielbia podróże i często przebywa poza domem, to musi mieć zaufaną osobę, która zaopiekuje się ogrodem zimowym podczas nieobecności domowników. Warto sobie również uświadomić, że zdecydowana większość roślin egzotycznych nie jest łatwa w uprawie. Bez odpowiedniej wiedzy łatwo o błędy, które będą skutkować słabym wzrostem lub nawet obumarciem roślin.
Ogród zimowy koszt
Trzeba wspomnieć, że dochodzą jeszcze kwestie finansowe. Budowa komfortowego w użytkowaniu, a zarazem bardzo estetycznego ogrodu zimowego oznacza wydatek co najmniej kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Całoroczne oranżerie kosztują znacznie więcej i w zasadzie trudno określić górną granicę wydatków. Wiele zależy od zastosowanych materiałów i konstrukcji ogrodu zimowego, a także wybranych roślin. Konieczne jest też uwzględnienie kosztów eksploatacyjnych, a te są również wysokie. Wszystkie te niedogodności nie powinny jednak zniechęcać do założenia ogrodu zimowego. Jeżeli tylko są możliwości finansowe, to zdecydowanie warto mieć swoją pomarańczarnię ze względu na wyjątkowe walory estetyczne i użytkowe tej inwestycji.
Ogród zimowy pozwolenie
Oranżeria przy domu, której powierzchnia zabudowy wynosi maksymalnie 25 m2, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, z tym że łączna ilość tego typu obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki. Tak stanowi art. 29 ust. 1 punkt 2 prawa budowlanego. Pozwolenie na budowę oranżerii jest zatem konieczne w przypadku ogrodów zimowych większych niż 25 m2. Należy jednak pamiętać o konieczności zgłoszenia zamiaru budowy w stosownym starostwie, określając nie tylko zakres, rodzaj i sposób przeprowadzenia robót budowlanych, ale również planowany termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia dołącza się oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością na cele budowlane, a jeżeli jest taka potrzeba, to także plan ogrodu zimowego i inne uzgodnienia bądź opinie wymagane odrębnymi przepisami. Jeżeli w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia starostwo nie wniesie sprzeciwu, to można przystąpić do prac, jednak nie później niż w ciągu 2 lat od terminu wpisanego w zgłoszeniu. Bardzo ważne jest też, aby w trakcie prac zachować wymaganą minimalną odległość przeszklonej ściany oranżerii od granicy działki, która powinna wynieść co najmniej 4 m.
Ogród zimowy – kwestie podstawowe
Ogród zimowy buduje się razem z domem albo dostawia się w późniejszym czasie do już istniejącego budynku. Warto przy tym pamiętać, że to pierwsze rozwiązanie oznacza niższe koszty mniej więcej o 20%. Różnica bierze się stąd, że zdecydowanie prościej połączyć te dwie konstrukcje na etapie budowy domu. Kiedy dom już stoi, to należy szukać najbardziej optymalnego sposobu na zakotwienie szkieletu ogrodu zimowego w istniejącym murze, a także na doprowadzenie instalacji grzewczej, elektrycznej bądź też klimatyzacyjnej. Warto również sobie uświadomić, że każdemu architektowi będzie łatwiej od razu zaprojektować jak najbardziej optymalny dom z ogrodem zimowym niż sporządzić plan dobudowy, kiedy są ograniczone pewne możliwości.
W każdym razie uwzględnienie projektu ogrodu zimowego wiąże się zawsze z koniecznością odpowiedzi na kilka pytań:
- Przede wszystkim istotne będzie, czy inwestorowi bardziej zależy na powiększeniu metrażu domu , czy też na uatrakcyjnieniu samej bryły budynku.
- Trzeba również zastanowić się nad tym, czy oranżeria ma być sposobem na efektywne wykorzystanie energii słonecznej w kontekście zminimalizowania wydatków ponoszonych na ogrzewanie domu.
- Trzecia kwestia dotyczy wyboru roślin tarasowych – niektóre gatunki nadają się wyłącznie do ogrodów zimowych całorocznych zlokalizowanych od strony południowej.
Przeznaczenie ogrodu zimowego
Kolejny aspekt to przeznaczenie oranżerii, a tutaj jest kilka możliwości.
Ogród zimowy może pełnić funkcję:
- salonu,
- jadalni,
- gabinetu do pracy,
- a nawet pokoju zabaw.
Przeznaczenie oranżerii może wynikać z jej wielkości, jednak nie opłaca się budować pomieszczeń mających mniej niż 10 m2. W końcu na stół i meble wypoczynkowe do ogrodu zimowego, takie jak siedziska dla czterech osób trzeba wygospodarować około 5-6 m2. Na pewno bardzo ważna będzie odpowiednia wielkość ogrodu zimowego, perfekcyjnie dopasowana do wielkości i architektury domu. Zbyt duże ogrody zimowe przytłaczają bryłę domu, zaś zbyt małe ogrody zimowe nie zagwarantują wygody. Największy komfort użytkowania zapewni powierzchnia wynosząca około 15-25 m2.
Ogród zimowy lokalizacja
Jeżeli istnieje możliwość wyboru lokalizacji, podstawową kwestią będzie odpowiedzenie sobie na pytanie, jaką funkcję ma ona pełnić. Ma to znaczenie w kontekście nasłonecznienia. Warto zastanowić się czy zrealizować ogród zimowy na tarasie, czy może ogród zimowy na balkonie.
Strona wschodnia | Idealnie nadaje się na jadalnię i gabinet. Dobrze nasłoneczniona w godzinach porannych, natomiast nadmiar promieni słonecznych nie będzie przeszkadzał w pracy w ciągu dnia albo w trakcie posiłków. To na tyle jasna strona, że będzie zapewniona optymalna dawka promieni słonecznych i doskonałe warunki wzrostu. Co ważne, strona wschodnia raczej się nie przegrzewa, ponieważ poranne słońce nigdy nie jest zbyt intensywne. Z tego powodu do ogrodów zimowych zlokalizowanych od wschodu nie ma konieczności montowania rolet. |
Strona południowa | Bardzo słoneczna strona, w zasadzie z najdłuższym okresem nasłonecznienia, także w zimie. Na pewno kluczowe będą elementy zacieniające oraz wyjątkowo sprawny system wentylacji, aby nie dopuścić do przegrzewania pomieszczenia oraz niszczenia roślin domowych przez intensywnie grzejące przez szybę promienie słońca. Dobrym sposobem okazuje się też posadzenie w pobliżu ogrodu zimowego drzew liściastych. Latem liście będą trochę ochraniać wnętrze przed przegrzaniem, a zimą nie będzie żadnych problemów z dostępem światła poprzez nagie konary. Ogród zimowy zbudowany od strony południowej łatwo się nagrzewa, a ponadto kumuluje ciepło. W ten prosty sposób można zaoszczędzić na ogrzewaniu i to nie tylko samej oranżerii, ale także pomieszczeń przyległych. Warto jednakże zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu, jeżeli szczególnie zależy na akumulacyjnych zaletach ogrodu zimowego. Najlepsza, aby czerpać zyski z nasłonecznienia w zimą będzie oranżeria z ukośnym przeszklonym dachem o kącie 55-65°. |
Strona zachodnia | W tym przypadku widać różnicę pomiędzy sezonem letnim a zimowym. Popołudniowe słońce jest bardzo intensywne, więc w lecie ogród zimowy nagrzewa się wyjątkowo mocno i trzeba zapewnić odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną oraz skuteczną wentylację. Z kolei zimą popołudniowe promienie słoneczne mogą już nie dochodzić do ogrodów zimowych, ponieważ słońce szybko zachodzi. |
Strona północna | Sprawdzi się w przypadku zorganizowania w ogrodzie zimowym gabinetu, jadalni bądź atelier. Trzeba uwzględnić znikomą ilość promieni słońca, które wpadają do pomieszczenia jedynie poprzez wschodnią i zachodnią ścianę, ale tym samym nie ma wymogu zastosowania cieniowania w okresie letnim. Ma to jednak znaczenie w kontekście wyboru roślin, ponieważ do ogrodów zbudowanych od północy, które mają przeszklone ściany zewnętrzne nadają się wyłącznie gatunki cieniolubne. |
Najczęstsza lokalizacja ogrodu zimowego to budowa na tarasie, aczkolwiek niektórzy inwestorzy decydują się zarówno na taras, jak i ogród zimowy. To w dalszym ciągu raczej rzadkość w naszej rzeczywistości, aczkolwiek widać rosnące zainteresowanie tego typu rozwiązaniem. Przy podejmowaniu decyzji warto uwzględnić jeden fakt – owszem, koszty budowy są wysokie, jednak ogród zimowy może w dużym stopniu poprawić bilans energetyczny domu, a to oznacza zmniejszone wydatki eksploatacyjne na ogrzewanie. Właśnie dlatego zaleca się ogród zimowy od strony południowej, jeżeli inwestorowi szczególnie zależy na oszczędnościach związanych z ogrzewaniem.
Oświetlenie i zacienienie ogrodu zimowego
Oświetlenie jest w zasadzie w zimowym ogrodzie niezbędne, aby korzystać z wnętrza również po zapadnięciu zmroku. Niewątpliwie ogród zimowy zyskuje też dzięki oświetleniu swoistego uroku. Natomiast nie ma specjalnie znaczenia w kontekście odpowiedniego wzrostu roślin, chyba że chodzi o rośliny tropikalne, które rosną intensywnie przez cały rok i nie przechodzą w stan spoczynku na zimę. W takiej sytuacji należy je doświetlać przez kilka godzin świetlówkami kompaktowymi, lampami metalohalogenkowymi o dziennej barwie światła bądź specjalnymi lampami do doświetlania roślin.
Z kolei zacienienie konieczne będzie przede wszystkim w zimowym ogrodzie zlokalizowanym przy ścianach południowych, aczkolwiek może się przydać także w oranżerii założonej z innej strony. Odpowiednio dobrane rolety czy markizy nie tylko ochraniają nasadzenia przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale również chronią ogród zimowy przed zbyt dużym nagrzaniem. W godzinach wieczornych zaś gwarantują intymność. Największą skuteczność wykazuje cieniowanie automatycznie sterowane fotokomórką mierzącą poziom natężenia światła w ogrodzie zimowym.
Ogród zimowy sezonowy czy całoroczny?
Przy podejmowaniu decyzji o budowie oranżerii należy zastanowić się, czy wybrać ogród zimowy całoroczny, czy też ogród zimowy sezonowy. Jest to istotne, ponieważ od tego zależy konstrukcja ogrodu zimowego.
Ogród zimowy sezonowy
W tym przypadku mamy do czynienia z dość lekkimi konstrukcjami, które ważą kilkaset kilogramów. Szkielet tego typu ogrodu zimowego tworzą profile (często aluminiowe) wypełnione płytami z litego poliwęglanu albo pojedynczym szkłem. Ogród zimowy z poliwęglanu jest tańszy, ponieważ taflę poliwęglanową zdecydowanie łatwiej giąć. Warto przy tym podkreślić, że 1 m2 dachu ze szkła waży ok. 40 kg, natomiast z poliwęglanu tylko ok. 4 kg. Stosunkowo niewielki ciężar konstrukcji sprawia, że na tego typu ogród zimowy można zdecydować się w dowolnym momencie, niekoniecznie równolegle z budową domu. Bez większych problemów da się w ten sposób zabudować istniejące tarasy (tworząc tarasy zimowe) czy zaprojektować ogród zimowy na balkonie. Sama konstrukcja może mieć dowolny kształt. Zdarzają się oranżerie proste, łukowe, w formie kopuły, bądź ogrody zimowe na planie wieloboku. Trzeba jednak pamiętać, że taka przegroda nie stanowi dobrej bariery cieplnej i przy dużych mrozach raczej ciężko utrzymać temperaturę dodatnią, mimo że w słoneczne dni wnętrze ogrodu zimowego będzie się nagrzewać. Do takiego ogrodu warto wybrać rośliny wytrzymujące niskie temperatury. Różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz a tą w ogrodzie zimowym będzie wynosić zazwyczaj około 5 stopni Celsjusza. Jeżeli inwestorowi szczególnie zależy na tym, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło i jednocześnie ograniczyć wysokość rachunków za ogrzewanie budynku, to ogród zimowy powinien mieć charakter przestrzeni nieogrzewanej, stanowiącej swoisty bufor między pomieszczeniami ogrzewanymi a chłodem otoczenia.
Ogród zimowy nieogrzewany wiąże się z oszczędnościami zarówno w kosztach samej inwestycji, jak i wydatkach związanych z ogrzewaniem. Oczywiście trzeba mieć jednocześnie świadomość, że nie będzie możliwości korzystania z takiego ogrodu w okresie zimowym. Warto też pamiętać, że tego typu ogród zimowy ochroni przed chłodem, ale również latem pozwoli uniknąć przegrzania sąsiednich pomieszczeń. Oranżerii zimnych nie ogrzewa się praktycznie wcale, a jedynie okazjonalnie można je dogrzać grzejnikami przenośnymi bądź klimatyzatorami z funkcją grzania powietrza i rekuperacją. Trzeba także zagwarantować stosowną wentylację, zazwyczaj przez otwory wentylacyjne. Dogrzewanie jest raczej rzadko stosowane, chyba że wyjątkowo niskie temperatury łączą się z pochmurnym niebem, a to groziłoby zbyt dużym spadkiem temperatury i mogłoby zagrozić rosnącym w pomieszczeniu roślinom.
Ogród zimowy całoroczny
W zasadzie to jest prawdziwy ogród zimowy, w którym można przebywać w komfortowych warunkach także w mroźne dni. Niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie wynoszącym około 2 W/m2K, a także odpowiednią szczelność na przenikanie wiatru oraz wody opadowej gwarantuje konstrukcja profil, a przede wszystkim szklenie szybami zespolonymi, które są wypełnione gazem szlachetnym, jak na przykład argon. W ten oto sposób następuje zrównanie klimatu panującego w oranżerii do tego z pozostałych pomieszczeń. Jednak szyby wpływają na dużą masę całej konstrukcji, która może ważyć nawet 2 tony. Oznacza to konieczność wykonania bardzo solidnego podłoża, aby nie dochodziło do rozszczelnienia konstrukcji oraz pękania szyb w dachu. Ogród zimowy całoroczny nie może być tym samym dostawiany do wystających części domu albo jako zadaszenie balkonów. Mocne fundamenty to jedno, ale niezbędne jest także trwałe połączenie konstrukcji z bryłą domu. Projekt ogrodu zimowego najlepiej zrealizować razem z budynkiem, a jeżeli względy finansowe uniemożliwiają równoległe stawianie domu i oranżerii, to zaleca się przynajmniej przygotowanie miejsca pod nią na etapie budowy domu.
W ogrodzie zimowym całorocznym należy też zainwestować w wydajny system ogrzewania, tym bardziej że jego wnętrze jest narażone na większe straty ciepła niż pozostała część budynku. Idealnie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe, grzejniki kanałowe prowadzone przy ścianach bądź ogrzewanie ścienne. Zaleca się również automatykę domową, dzięki której temperatura będzie utrzymywania na jednakowym poziomie, bez gwałtownych spadków. Ciepły ogród zimowy wymaga również bardzo sprawnej wentylacji odprowadzającej powietrze zużyte i parę wodną, a w okresie letnim także lekko ochładzającą wnętrze. W tym celu stosuje się otwory nawiewne w dolnej części ścian i drzwi, a ponadto okna dachowe otwierane ręcznie za pomocą korbki lub wyposażone w napęd elektryczny i otwierane za pomocą pilota. Czasami taki system wentylacji okazuje się niewystarczający, co objawia się skraplaniem wody na ścianach. W takiej sytuacji zaleca się montaż na dachu specjalnego rodzaju wentylatora z wielostopniową regulacją prędkości, który przyspiesza proces wymiany powietrza.
Materiały do konstrukcji ogrodu
Ogród zimowy wymaga odpowiednich fundamentów i starannie wykonanej izolacji przeciwwilgociowej wraz z warstwą ocieplenia izolującą od podłoża. Podmurówka powinna wystawać około 15 cm ponad poziom terenu, co zapobiegnie brudzeniu się szyb rozpryskującymi się kroplami deszczu. Wokół ogrodu dobrze też wysypać w tym celu pas żwiru. Ściany pionowe odoru zimowego może dowolnie dzielić i kształtować. Nie ma też problemu, aby wbudować okna i drzwi. Sprawdzą się szczególnie okna rozwieralno-uchylne oraz drzwi podnośno-przesuwne, ewentualnie drzwi dwuskrzydłowe rozwierane. Warto sobie uświadomić, że konstrukcja nośna musi wytrzymywać ciężar wypełnień, być odporna na działanie zmiennej temperatury i dobrze przenosić obciążania wynikające z naporu wiatru bądź zalegającego śniegu.
Do wykonania konstrukcji ogrodu zimowego wykorzystuje się różne materiały:
Ogród zimowy drewniany | Ogrody zimowe drewniane to niezwykle efektowne rozwiązanie, ale wymagają okresowej konserwacji. Należy też pamiętać, żeby wybierać drewno impregnowane ciśnieniowo i klejone warstwowo, które zapewni dobrą izolację termiczną i będzie wytrzymałe. Profile drewniane na drewniane ogrody zimowe są dość szerokie, więc można wykonywać konstrukcje o rozpiętości nawet do 7 m. Jednocześnie ograniczają one powierzchnię przeszkleń. Zazwyczaj na ogrody zimowe wykorzystuje się dąb lub buk, coraz częściej pojawiają się też konstrukcje z mahoniu i innych gatunków drewna egzotycznego, które wyróżnia się wyjątkowymi parametrami użytkowymi i świetną odpornością na wilgoć. |
Ogród zimowy stalowy | Ogrody zimowe stalowe są wyjątkowo wytrzymałe. Pozwala to na wznoszenie konstrukcji o znacznych rozmiarach. Jednak stalowe ogrody zimowe wykazują podatność na korozję i wymagają systematycznych zabiegów konserwacyjnych, a ponadto charakteryzują się niską ciepłochronnością. To również bardzo ciężki materiał na ogrody zimowe. |
Ogrody zimowe aluminiowe | Ogrody zimowe aluminiowe idealnie sprawdzają się w lekkich, nowoczesnych konstrukcjach ze względu na wąskie i sztywne kształtki odporne na korozję. Elementy aluminiowe na ogrody zimowe są anodowane lub fabrycznie malowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL i nie ma potrzeby ich konserwacji. Charakteryzują się jednak dużą przenikalnością cieplną, więc konieczne jest zastosowanie wkładek termoizolacyjnych. |
Ogrody zimowe PVC | To zdecydowanie najtańszy materiał do budowy konstrukcji ogrodu zimowego, który wyróżnia się lekkością i odpornością na korozję. Dzięki tym właściwościom z PVC można realizować ogrody zimowe na balkonie. Wielokomorowe profile PVC mają wzmocnienia z wkładek stalowych bądź aluminiowych, a także warstwę ocieplającą. Wadą tego materiału na ogrody zimowe jest natomiast podatność na odkształcenia pod wpływem działania wysokiej temperatury. Na pewno na ogrody zimowe lepiej wybierać profile o jasnych barwach, które mniej się nagrzewają. Niektórzy decydują się na elementy oklejane folią, które mogą imitować drewno. Szkielet konstrukcyjny może zostać wypełniony zespolonymi szybami przeciwsłonecznymi występującymi w dwóch rodzajach. Szyby refleksyjne odbijają promienie słoneczne, natomiast szyby absorpcyjne pochłaniają promieniowanie. Oba rodzaje nadają się do ogrodów zimowych sezonowych, czyli ogrodów zimowych nieogrzewanych. Z kolei zespolone szyby termoizolacyjne chronią przed utratą ciepła, więc sprawdzą się w ogrodach zimowych całorocznych. Przy wyborze szyb należy zwrócić szczególną uwagę na ich odporność na uderzenia i decydować się na szkło hartowane i antywłamaniowe. Można też wykorzystać szkło niskoemisyjne, samoczyszczące, o podwyższonej dźwiękochłonności bądź ornamentowe. Inną możliwością, często stosowaną na ogrody zimowe są płyty z akrylu albo płyty z poliwęglanu charakteryzujące się lekkością i niezwykłą sprężystością. Wykazują również lepszą odporność na uderzenia w porównaniu ze szkłem. Ich wadą będzie zaś podatność na ścieranie, co grozi zmatowaniem powierzchni po jakimś czasie. |
Podłoga w ogrodzie zimowym
Ogrody zimowe charakteryzują się dość specyficznymi warunkami mikroklimatycznymi, więc niezwykle istotny będzie wybór odpowiedniego materiału na posadzkę. Ogród zimowy powinien być trwały i wytrzymały, odporny na wilgoć i łatwy w utrzymaniu czystości. Lepiej, żeby też ogród zimowy nie dominował kolorem i wzorem, ponieważ najważniejsze w tym pomieszczeniu są przecież rośliny. Zaleca się zwłaszcza stonowane kolory ziemi, z którymi dobrze się komponuje zieleń roślin. Warto przy tym pamiętać, że jasne barwy rozświetlą i optycznie powiększą ogród zimowy. Z kolei ciemne odcienie ogrodu nadają wnętrzu przytulności. Materiał ceramiczny w ciemnym kolorze będzie się też szybko nagrzewał i kumulował ciepło, aby później powoli je oddawać w atmosferę ogrodu zimowego, co szczególnie jest istotne w porze zimowej. W każdym razie bardzo często wybór pada na płytki gresowe, terakotowe lub klinkierowe, które wyjątkowo bezproblemowo utrzymać w czystości, a przy tym są dość tanie. Trzeba jedynie zwrócić uwagę, aby miały wysoki stopień antypoślizgowości.
Niezwykle efektownie prezentuje się droższa podłoga z kamienia naturalnego. Zwłaszcza w eleganckich wnętrzach ogrodu pełniącego funkcję salonu sprawdzą się płyty szlifowanego granitu, trawertynu lub marmuru. Wiele osób decyduje się także na podłogę drewnianą, jak na przykład parkiet, która naturalnie komponuje się z roślinami. Oczywiście należy wybierać drewno odporne na wilgoć. Najbardziej optymalnym wyborem będzie drewno egzotyczne, aczkolwiek można też postawić na rodzimy dąb, który jednak wymaga bardzo starannego zabezpieczenia. Podłoga drewniana wygląda nad wyraz efektownie, choć trudniej ją utrzymać w czystości w ogrodzie zimowym, w którym przecież dość łatwo o zabrudzenia podczas pielęgnacji roślin.
Rośliny do ogrodu zimowego
Oranżerie nieogrzewane, w których zimą temperatura spada do 5-7°C są wymarzonym miejscem do uprawy wielu gatunków śródziemnomorskich, jak:
- oleander,
- fuksja,
- datura.
W zimie przechodzą one w stan spoczynku, więc ogrody zimowe będą idealnym miejscem do przechowywania roślin domowych bez szwanku. Trzeba jednak pilnować, aby temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej zera, co groziłoby przemarznięciem roślin. W związku z tym, że nieogrzewane ogrody zimowe nie nadają się do użytkowania w chłodne dni, można tam przenosić doniczki z roślinami, które latem stoją na tarasie lub przy wejściu do domu np. ostrokrzew bardzo wrażliwy na mrozy. Ogrody zimowe to także świetnie miejsce na zimę dla kaktusów i innych sukulentów, dla których zaleca się wypoczynek w chłodzie i przy zupełnie wysuszonym podłożu. W oranżeriach ciepłych z temperaturą około 20-25°C z powodzeniem można hodować wiele gatunków roślin.
Takie ogrody zimowe zapewniają idealne warunki dla:
- figowców,
- gardenii,
- ananasów,
- róż chińskich,
- begonii,
- skrzydłokwiatów,
- anturium,
- fiołków afrykańskich.
Trzeba jednak mieć świadomość, że uprawa ciepłolubnych gatunków jest znacznie bardziej wymagająca, trudniejsza i kosztowniejsza. Większość gatunków tropikalnych wymaga systematycznego zraszania i stale utrzymującego się wysokiego poziomu wilgotności. Należy je także regularnie podlewać, oczywiście można zainstalować automatyczne nawadnianie. W okresie wegetacyjnym wszystkie gatunki potrzebują też wzmocnienia odpowiednim nawozem. Można oczywiście stosować naturalne nawozy ekologiczne, takie jak kompost, albo nawet wykorzystywać zalety niektórych odpadów kuchennych jak skorupki jaj czy fusy herbaty lub kawy.
Wyposażenie ogrodów zimowych
W ogrodzie zimowym można również zainstalować oczko wodne z hiacyntem wodnym, ciborami i roślinami akwariowymi. Elementem dekoracyjnym będzie zaś fontanna. W ciepłym ogrodzie zimowym dobrym pomysłem są woliery dla ptaków.
Całoroczny ogród zimowy cena
Cena ogrodu zimowego różni się w zależności od województwa. Warto też pamiętać, że koszty związane z budową ogrodu zimowego są tak naprawdę ustalane indywidualnie. Wynika to z różnorodności projektów, konkretnych warunków na działce i zastosowanych materiałów. Projektując ogród zimowy trzeba wziąć pod uwagę lokalizację ogrodu. Budowa ogrodu zimowego to jednak wydatek co najmniej 2,5 tys. zł/m2. Najczęściej zimowy ogród kosztuje około 3-5 tys. zł/m2. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, co obejmuje kosztorys. Niższa kwota może niekiedy wynikać z faktu, iż w kosztorysie nie jest uwzględnione przygotowanie fundamentów, doprowadzenie i wykonanie instalacji bądź założenie osłon, a jedynie sama konstrukcja i montaż. Z pozoru tanie ogrody zimowe mogą więc okazać się finalnie dużo droższe. W kosztorysie należy też uwzględnić wydatki związane z urządzeniem ogrodu z materiałów wysokiej jakości, a te są równie wysokie. Jak zbudować zimowy ogród można zobaczyć na poniższym filmie:
Świetny materiał, ale, niestety, nie bez wad.
Może więc na początek uwaga ortograficzna – vide rozdział “Ogrody zimowe PCV”, gdzie czytamy : “Dzięki tym właściwościĄ z PCV można zrealizować ogród zimowy na balkonie”….
Ukłony
Dzień dobry.
Dziękujemy, że czyta Pani nasze artykuły, faktycznie wkradła się “wstydliwa” literówka 🙂 Dziękujemy, że zwróciła Pani na nią uwagę – już poprawione.
Pozdrawiamy serdecznie i życzymy miłego dnia
Witam.Bardzo ciekawy materiał,prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości ziści się mój plan budowy ogrodu zimowego całorocznego z basenem 10×4.Dlatego mam dość istotne pytanie:
czy możliwe jest wybudowanie ogrodu zimowego 20x10m,gdzie bok 20m będzie przylegał do ściany budynku,a na przeciwległym boku z możliwie szerokim rozsuwanym wyjściem nawet 8-10m?
Z góry dziękuję za odpowiedż ,pozdrawiam.
tekst jest napisany tak, że nawet dzieci to zrozumieją.