Przebudowa domu: wszystko co musisz wiedzieć [poradnik]

Przebudowa domu
Przebudowa domu

Przebudowa domu jednorodzinnego to poważna decyzja, która może nieść za sobą liczne konsekwencje. Przede wszystkim trzeba się liczyć z poważnymi wydatkami i dużymi nakładami pracy.

Mimo to wiele osób decyduje się na przebudowę domu. To nadal jest tańsze rozwiązanie niż szukanie całkowicie innej nieruchomości. Jest też zdecydowanie bardziej wygodne niż życie w niedostosowanym do potrzeb mieszkańców domu. W życiu każdej rodziny może zdarzyć się sytuacja, w której poważny remont domu jest jedynym rozsądnym wyjściem.

Kiedy warto przebudować dom? Jakie formalności należy przeprowadzić? Na czym polega przebudowa domu? Ile trwa przebudowa domu? I co najważniejsze – ile kosztuje projekt przebudowy domu i sama przebudowa domu? W tym poradniku odpowiemy sobie na wszystkie te, podstawowe pytania. Dzięki nim będzie Ci łatwiej podjąć decyzję o ewentualnej przebudowie.

Kiedy warto zdecydować się na przebudowę domu?

Kiedy warto zdecydować się na przebudowę domu?
Kiedy warto zdecydować się na przebudowę domu?

Jest wiele sytuacji, w których przebudowa domu to najlepsze wyjście. Najczęściej przeprowadza się ją w momencie, w którym rodzina ma się powiększyć. Wówczas przebudowy domu jest przygotowanie miejsca dla wszystkich członków rodziny. Każdy domownik powinien mieć trochę własnego miejsca. W idealnej sytuacji każdy ma własny pokój, w którym może się odizolować od reszty domowników, odpocząć, skupić się na nauce lub zabawie. Nie zawsze jest możliwe zorganizowanie takiej przestrzeni, ale dzięki przebudowie i niejako zaprojektowaniu domu od nowa można wygospodarować więcej przestrzeni. W ten sposób można podzielić pokoje i wydzielić nową sypialnię albo dodatkową łazienkę. Ostatecznie, celem jest podniesienie komfortu użytkowania domu.

Inną sytuacją jest konieczność dostosowania domu do ograniczeń fizycznych przynajmniej jednego z domowników. Życie zaskakuje. Nie zawsze pozytywnie. Może się więc zdarzyć, że dotąd sprawna osoba zaczyna nagle cierpieć na problemy z samodzielnym poruszaniem się. Konsekwencją tego może być problem z komfortowym życiem w domu niedostosowanym do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub po prostu mającej problemy z motoryką. Przebudowa domu lub rozbudowa domu może być świetnym pomysłem, który ułatwi, chociaż w niewielkim stopniu powrót do normalnego życia. Ważne jest przede wszystkim dostosowanie łazienki do potrzeb osób o szczególnych wymaganiach.

Kolejną sytuacją jest niedopasowanie układu domu do nowoczesnego stylu życia. Musimy mieć świadomość, że dwadzieścia lub trzydzieści lat temu obowiązywały zupełnie inne trendy. Ludzie mieli inne potrzeby, inne rozwiązania były w modzie, w końcu też dostępnych rozwiązań było mniej. Zdarza się więc, że niektóre domy po prostu całkowicie nie pasują do aktualnej mody. Przebudowa domu może być najlepszym sposobem na dostosowanie go do najnowszych trendów, co nie tylko podniesie wartość domu, ale też po prostu ułatwi życie w nim. W końcu każdy chciałby mieszkać w pięknym budynku.

Wymienione sytuacje to przykładowe powody, dla których warto przebudować dom. Powinniśmy się jednak skupić na aspektach praktycznych i tym kiedy przebudowa starego domu jest najlepszym rozwiązaniem.

Nie ma sensu negować potrzeby remontowania domu. Przebudowa domu to jednak dużo bardziej zaawansowane prace. Zdarza się, że dom bardziej opłaca się zburzyć i wybudować zgodnie z nowym projektem domu. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Koszt wyburzenia domu, uprzątnięcia terenu, a później zbudowania nowego domu jest zazwyczaj bardzo duży. To rozwiązanie ma jednak ogromny plus – dom jest nowy. Oznacza to, że wszystkie znajdujące się w nim instalacje również są nowe i nie wymagają żadnych dalszych prac. W nowym budynku znajdują się też nowe drzwi i okna, więc przez kilkanaście najbliższych lat można zapomnieć o ich wymianie.

Budowa według nowego projektu umożliwia też zbudowanie dokładnie takiego domu, jaki nam się podoba i jaki jest nam potrzebny. To bardzo ważne. Przy nowym projekcie nie musimy godzić się na kompromisy. Możemy rozplanować dom tak, żebyśmy byli z niego zadowoleni w 100%.

Żadna przebudowa domu nie da nam takiej możliwości. Przebudowując dom, jesteśmy w pewnym sensie ograniczeni jego bryłą. Owszem, możemy dobudowywać dodatkowe pomieszczenia, a czasem nawet piętro, ale wiąże się to z poważnymi wydatkami. W przypadku, kiedy konieczne są poważne zmiany w instalacjach, ocieplenie i tynkowanie budynku na nowo koszty przebudowy domu rosną. Może się więc zdarzyć, że rzeczywiście okażą się one wyższe niż budowa od zera.

Najlepiej jest przeprowadzić kalkulacje. Nie powinno się teoretyzować, ale dokonać rzetelnego rozeznania w temacie. Ich przeprowadzenie nie powinno być dużym problemem. Obecnie online dostępne są liczne kalkulatory, które umożliwiają oszacowanie kosztów budowy nowego domu bez ruszania się sprzed komputera.

Dużo trudniej jest oszacować koszty przebudowy domu. Może się bowiem zdarzyć, że wiele kosztów zostanie pominiętych, bo niektóre problemy mogą być widoczne dopiero w czasie remontu.

Najczęściej problemy sprawiają instalacje, które znajdują się wewnątrz ścian. To właśnie one mogą robić wrażenie sprawnych, a dopiero po skuciu tynku ze ścian okaże się, że wymagają gruntownego remontu lub nawet wymiany.

Przy planie przebudowy domu dobrze jest zwrócić się o wycenę do fachowca, który miałby się nią zająć. W ten sposób można najtrafniej ocenić przewidywane koszty. Dopiero posiadając porównanie między oboma wariantami finansowymi, można zastanawiać się, która opcja w rzeczywistości jest lepsza. Wszystko zależy od tego, jak zaawansowane mają być prace przy przebudowie.

Formalności związane z przebudową domu

Formalności związane z przebudową domu są dość skomplikowane. Wynika to z faktu, że bardzo często przebudowa domu mylona jest z innymi pojęciami, jak rozbudowa domu czy nadbudowa domu.

W zależności od rodzaju prowadzonych robót budowlanych potrzebne jest pozwolenie na budowę, zgłoszenie budowy, lub nie trzeba podejmować żadnych formalnych kroków. Konieczne jest więc zdefiniowanie przebudowy domu i upewnienie się, że planowane roboty budowlane mieszą się właśnie w tej definicji. Została ona ujęta w ustawie.

Zgodnie z art. 3 pkt 7a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1186 ze zm.) przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak:

  • kubatura budynku,
  • powierzchnia zabudowy,
  • wysokość,
  • długość,
  • szerokość,
  • liczba kondygnacji.

Oznacza to, że przebudową domu są prace, w wyniku których nie zmienia się kubatura budynku, powierzchnia oraz liczba kondygnacji. Jeśli roboty budowlane obejmują tego typu działania, nie jest to przebudowa starego domu, a rozbudowa domu lub nadbudowa domu.

Rozważmy wszystkie możliwe opcje załatwienia formalności

Brak formalnościJeśli przebudowa domu jednorodzinnego nie dotyczy jego elementów konstrukcyjnych ani przegród zewnętrznych, to nie musimy dopełniać żadnych formalności. Mówiąc prościej, nie potrzebujemy żadnego pozwolenia, by przesuwać drzwi, ściany (inne niż nośne) czy też zmieniać wielkość drzwi wewnętrznych. Pozwolenia na budowę nie są potrzebne przy pracach, które nie wpływają na kubaturę domu.
Zgłoszenie z projektemZgłoszenie z projektem należy złożyć, jeśli przebudowa domu jednorodzinnego wymaga zmian w przegrodach zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych, ale jeśli nie wpływa ona na zwiększenie kubatury budynku. Oznacza to, że należy zgłosić z projektem przebudowę, która dotyczy przegród zewnętrznych np. zabudowa tarasu lub balkonu.
Ze zgłoszeniemZgłoszenie na przebudowę jest potrzebne w przypadku wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W tym kontekście za przebudowę uznaje się:
– wykonanie otworów okiennych i drzwiowych, połaciowych,
– wykonanie nowych przewodów wentylacyjnych w związku ze zmianą usytuowania kuchni lub łazienki

Ile może kosztować przebudowa domu?

Ile może kosztować przebudowa domu?
Ile może kosztować przebudowa domu?

Skoro przebudowa domu jednorodzinnego może mieć bardzo różny zakres to trzeba się też spodziewać bardzo zróżnicowanych cen prac. Wszystko zależy od tego, co trzeba zrobić i jak bardzo zaawansowane prace będą wykonywane. Jak łatwo się domyślić – postawienie ściany działowej w pokoju, by utworzyć dwa mniejsze będzie nieporównywalnie wręcz tańsze niż przeniesienie łazienki do zupełnie innego pomieszczenia.

Bardzo dużo zależy również od tego, jakie materiały budowlane zostaną użyte. Jeszcze większą zmienną są koszty robocizny. Ta sama usługa może mieć inną cenę w zależności od rejonu kraju.

Najdroższe usługi możemy zaobserwować w dużych miastach. Tam koszty życia są zazwyczaj wyższe, więc również ceny usług są wyższe.

Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym typom przebudowy domu.

Montaż płyt gipsowo-kartonowych na stelażu

To materiał, który jest wykorzystywany do stawiania ścianek działowych. Jest to dość prosta konstrukcja. Płyta jest lekka, ale doskonale sprawdza się do oddzielania pomieszczeń, o ile na ścianie nie zawiesza się żadnych ciężkich elementów np. luster. Koszt postawienia takiej ścianki to od 45 do 75 zł za metr kwadratowy. Cena zależy od grubości użytej płyty oraz od wybranego sposobu jej wykończenia. Taką ścianę można od razu pomalować. Jeśli zależy nam na kolorze, to powinniśmy najpierw pomalować ją na biało, a później na wybrany kolor. Ścianę można także ozdobić tapetą. Niektóre z płyt gipsowo-kartonowych można też wykorzystać jako podkład pod płytki ceramiczne. Jednak z racji tego, że płytki są dość ciężkie, to przed ich wykorzystaniem należy upewnić się, że ściana wytrzyma taki ciężar.

Docieplenie

Wiele budynków zwłaszcza tych starej generacji nie ma docieplonych poddaszy. Obecnie wydaje się to być prawie niemożliwe. Brak ocieplenia lub zbyt słabe docieplenie powoduje, że z domu ucieka ciepło. Skoro poddasze nie jest właściwie docieplone, to nie ma co się dziwić stratom ciepła. W związku z tym niedocieplone poddasze generuje spore straty. Każdego roku wydajesz spore pieniądze na ogrzewanie. Jeśli zainwestujesz je w docieplenie poddasza to po kilku latach możesz spodziewać się zwrotu inwestycji. Wydasz pieniądze jednorazowo na docieplenie, ale będziesz płacić zdecydowanie mniej za ogrzewanie. Koszt położenia dodatkowego ocieplenia poddasza wynosi od 10 do 15 zł za metr kwadratowy. Często przy dużych powierzchniach można się targować, by obniżyć koszty robocizny.

Usunięcie azbestu

Usunięcie azbestu

Eternit jest materiałem, którego od lat nie używa się w budownictwie. Stopniowo jest też usuwany z domów jednorodzinnych, do budowy których był użyty. To dość drogie przedsięwzięcie, ale należy je przeprowadzić ze względu na bezpieczeństwo domowników. Koszt bezpiecznego demontażu, wywiezienia i utylizacji eternitu zaczyna się od 140 zł za metr kwadratowy.

Nowe pokrycie dachu

Nowe pokrycie dachu

Przebudowa często polega na odnowieniu poszycia dachu. Najczęściej do krycia używa się dachówki karpiówki lub blachodachówki. Usługa położenia blachodachówki jest zdecydowanie tańsza, bo technologia ta jest prostsza. Tańsze są też materiały potrzebne do wykonania pracy. Położenie jednego metra kwadratowego blachodachówki to koszt od 35 zł w górę, a położenie jednego metra kwadratowego dachówki ceramicznej typu karpiówka to inwestycja od 45 zł w górę. Koszt w dużej mierze zależy od kształtu dachu oraz skomplikowania elementów konstrukcyjnych. Im więcej załamań, lukarn, okien dachowych oraz wolnych oczek, tym więcej pracy należy włożyć w jej dopasowanie. Co za tym idzie, cena usługi może być wyższa.

Montaż okien dachowych

Często w ramach przebudowy domu pada decyzja o adaptacji poddasza na pomieszczenie użytkowe. To całkiem pokaźny projekt. Najczęściej na poddasze trzeba doprowadzić prąd oraz ogrzewanie, wykonać podłogi i otynkować ściany. Obowiązkowe jest też okno w połaci, dzięki któremu w nowym pokoju nie będzie ciemno. Problem z odpowiednim doświetleniem dotyczy właściwie każdego poddasza nieużytkowego. Skoro nikt nie przebywa stale w tym pomieszczeniu to nie ma sensu dbać o dostarczenie do niego światła. Jeśli jednak poddasze ma być przeznaczone na cele użytkowe to duże okno jest obowiązkowe. Montaż okna dachowego to koszt przynajmniej 200 zł. Cena jest uzależniona od tego, jak duże ma być okno i jak wielkie zmiany należy wprowadzić do elementów konstrukcyjnych samego dachu.

Więźba dachowa

Więźba dachowa

Niektóre przebudowy wymagają montażu dodatkowej więźby dachowej. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, gdy zmienia się użytkowanie poddasza i konieczne jest wstawienie dużego okna w połaci dachu. W takim wypadku często pojawia się też konieczność wstawienia dodatkowej więźby dachowej albo też naprawy tych, które już są zamontowane. Cena takiej usługi zaczyna się od 60 zł za metr kwadratowy.

Naprawa pęknięć w posadzce

Przebudowa domu: wszystko co musisz wiedzieć [poradnik]

Pęknięcia w posadzce to bolączka najczęściej startych domów jednorodzinnych. Pęknięcia wyglądają nieestetycznie, ale mogą też być niebezpieczne. Warto je usuwać tak szybko jak to tylko możliwe. Koszt naprawy pęknięć to około 20 zł. Cena jest jednak zależna od tego, jak duże jest pęknięcie. Co ważne – jeśli będziesz zwlekał zbyt długo z naprawą, to może się okazać, że jest już na nią za późno i usunięcie pęknięcia stanie się całkiem poważną pracą remontową.

Przyłącze hydrauliczne

Jeśli chcesz mieć łazienkę w pomieszczeniu, do którego nie doprowadzono wody, to konieczne jest wykonanie przyłącza hydraulicznego. To dość skomplikowana i inwazyjna praca, ale przyłącza instalacji hydraulicznej są konieczne, by doprowadzić wodę do pomieszczenia. Ceny wykonania przyłącza zaczynają się od 210 złotych. Warto jednak pamiętać, że jeśli przyłącze jest bardzo skomplikowane lub odległość od źródła wody daleka, to cena może wzrosnąć.

Zabudowa balkonu lub zadaszenie tarasu

Zabudowa balkonu lub zadaszenie tarasu

To dość poważna praca. Dzięki niej zwiększa się metraż domu jednorodzinnego, więc jest uznawana już za rozbudowę domu, a nie jego przebudowę. Dla laika jednak zabudowanie balkonu to po prostu przebudowa domu. Są dwie metody zabudowania balkonu. Na jego granicy można postawić zwykłą ścianę, która zostanie otynkowana tak jak reszta budynku, by ukryć ślad po postawieniu nowego odcinka ściany. Dla polepszenia efektu można w niej wykonać okno. Dzięki temu po starym balkonie nie zostaje ślad, pomieszczenie jest większe i dobrze doświetlone. Drugą opcją jest zabudowanie krawędzi balkonu wysokimi szybami – drzwiami balkonowymi. Dzięki temu zyskuje się dodatkową powierzchnię, którą można zagospodarować na ogród zimowy. Koszt takiej zabudowy jest bardzo indywidualny. Jest ściśle związany z zakresem robót budowlanych oraz wielkością samego balkonu. Ceny zaczynają się od 500 zł.

Ganek z cegły

Dobudowanie ganku jest niewielką zmianą, która kompletnie zmienia wygląd domu. Ganek jest dodatkowym miejscem np. do przechowywania butów i parasoli. Można też postawić na nim ławeczkę albo inne siedzisko. Koszt wybudowania murowanego ganku to około 1600 zł za metr kwadratowy. W tym wypadku również cena jest uzależniona ściśle od tego, jak wykończony ma być wspomniany już ganek. Zadaszenia z drewna są dużo tańsze.

Które prace wykonać we własnym zakresie, a które zlecić?

Warto też wiedzieć, że nie do wszystkich robót budowlanych potrzebny jest fachowiec. Nie od wczoraj wiadomo, że wykonywanie prac remontowych samodzielnie jest tańsze niż zatrudnienie fachowca. Wbrew pozorom wiele prac remontowych można wykonać własnymi siłami. Wystarczy odrobina wysiłku oraz kilka poradników.

To bardzo ważne, żebyś nie porywał się na zadania, które mogą być dla Ciebie za trudne. Zanim zdecydujesz się na wykonanie pracy poczytaj poradniki i dowiedz się, jak wygląda dana praca w rzeczywistości. Może się okazać, że bardzo różni się to od tego, co sobie wyobrażałeś. Rzeczywistość może być dużo bardziej skomplikowana albo właśnie bardzo prosta. W każdym wypadku lepiej upewnić się zawczasu, że sobie poradzisz.

Niektóre prace wymagają szczególnych zdolności manualnych, które wynikają z doświadczenia. Inne lepiej jest wykonywać mając odpowiednie doświadczenie. Skupmy się na pracach, które możesz wykonać samodzielnie.

Co można wykonać samemu?

Montaż płyty kartonowo-gipsowej

Brzmi poważnie, ale to bardzo proste. Najpierw należy przykręcić do podłogu i sufitu specjalny stelaż, a potem umieścić na nim płyty. Jeśli budujesz ściankę działową z kilku płyt, to powinieneś właściwie zabezpieczyć ich połączenia. Robi się to kładać na połączeniu specjalną siatkę usztywniającą oraz zakrywając ją niewielką ilością gipsu. Siatka wzmacnia newralgiczne punkty ściany i umacnia je.

Położenie paneli podłogowych

Jeśli chcesz położyć w swoim domu panele podłogowe to z pewnością poradzisz sobie z tym sam. Nowoczesne panele są montowane metodą wpust-pióro i nie wymagają używania kleju. Ich montaż jest niezwykle szynki i poradzi sobie z nim nawet laik.

Montaż drzwi

O ile otwory na drzwi zostały wykonane prawidłowo, to montaż drzwi nie powinien być problemem. Najpierw montuje się ościeżnicę, a później zawiesza się na niej skrzydło. Najtrudniejszym zadaniem jest właściwe wypozycjonowanie elementów.

Malowanie

Malowanie
Malowanie ścian i sufitu

To bardzo proste zadanie, które bez problemu można wykonać bez fachowca. Malowanie warto zaplanować na ciepłe dni albo zadbać o dogrzanie pomieszczenia, dzięki temu farba szybciej wysycha.

Biały montaż

Pod tą nazwą ukrywa się montaż elementów łazienki, które z założenia są produkowane z białej porcelany. Stąd też wzięła się nazwa tej usługi. Montaż umywalki, sedesu, bidetu lub wanny jest bardzo prosty. Wystarczy wyposażyć się w cierpliwość i silikon akrylowy w kolorze dobranym do wystroju łazienki. `

Płytki ceramiczne

Osoby odważne mogą też pokusić się o samodzielny montaż płytek. Układanie płytek ceramicznych jest łatwiejsze niż na ścianie. Praca ta cieszy się bardzo zróżnicowaną opinią. Wiele osób twierdzi, że tylko fachowiec poradzi sobie z poprawnym zamontowaniem płytek. W rzeczywistości jednak zadanie to nie jest takie trudne. Wymaga za to dużej dbałości o szczegóły i perfekcji. Chodzi o to, by jak najczęściej kontrolować poziomicą położenie płytek oraz ingerować, jeśli stwierdzimy jakiekolwiek krzywizny.

Położenie fugi

To zadanie należy już do tych bardzo prostych. Fuga najczęściej jest sprzedawana w formie płynnej. Wynika to z faktu, że jako płyn najprościej jest ją rozprowadzić. Do jej wykonania właściwie wystarczy cierpliwość i silne ręce. Trzeba jednak pamiętać, że każda samodzielnie wykonana praca to więcej pieniędzy w domowym budżecie. Kto wie? Może warto się trochę poświęcić?

Montaż boazerii

Kiedyś boazeria była szczytem mody. Obecnie odchodzi od łask, chociaż nowoczesne projekty również wykorzystują drewniane elementy na ścianach. Zgodnie z nowymi trendami boazerii nie kładzie się na wszystkich możliwych ścianach w pomieszczeniu, ale stawia się na akcenty np. w postaci kilku desek lub jednej, reprezentacyjnej ściany ozdobionej naturalnym drewnem. Montaż boazerii należy do prostych zadań i jest bardzo podobny do montażu paneli podłogowych. Wykorzystuje on metodą wpust-pióro. Dzięki temu nie potrzebujesz kleju.

Kucie płytek

Jeśli przebudowa domu wymaga skucia płytek ceramicznych to możesz zająć się tym samodzielnie. Najczęściej wystarczy do tego młotek i przecinak. Płytki powinny odchodzić bez problemu. Musisz tylko uważać przy ewentualnych gniazdach elektrycznych albo otworach na kurki do wody bieżącej. W ich sąsiedztwie bądź szczególnie ostrożny.

Co zostawić fachowcom?

Zmiany pokrycia dachowego

Montaż pokrycia w formie dachówki bitumicznej należy do prostych. Teoretycznie wystarczy po prostu przybijać kolejne elementy. W rzeczywistości sprawa jest jednak dużo trudniejsza. Pierwszym poważnym problemem jest lęk wysokości. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że na niego cierpi, dopóki nie wejdzie na dach. Nie ma mowy o kładzeniu pokrycia w momencie, kiedy bardzo obawiasz się tego, że spadniesz. Montaż dachówek i blachodachówki jest zdecydowanie trudniejszy i nie powinno się go wykonywać samodzielnie. Wprawdzie remont dachu jest bardzo kosztowny, ale lepiej jest zapłacić fachowcom i cieszyć się z pięknego dachu, który nie przecieka.

Instalacja elektryczna

Jeśli nie znasz się na instalacjach elektrycznych to ich nie dotykaj. To zadanie dla fachowców. Pamiętaj, że nieprawidłowo wykonana instalacja nie będzie dobrze działała. Może dochodzić do przepięć i wybijania korków. Mogą spalić się również elektryczne układy w sprzętach podłączonych do nieprawidłowo wykonanej instalacji. W końcu może też dojść do zaprószenia ognia. Jeśli to Cię jeszcze nie przekonuje, to wiedz, że może również dojść do porażenia prądem elektrycznym, któregoś z domowników. Kłopotów można uniknąć korzystając z usług wykwalifikowanego elektryka, który ma wszystkie uprawnienia niezbędne do wykonywania swojego zawodu.

Instalacja hydrauliczna

Z instalacją hydrauliczną jest podobnie jak z instalacją elektryczną. Nieprawidłowe podłączenie skończy się dużymi problemami. Rura, która pękła wewnątrz ściany? Łączenie rur, które puściło i woda zalała całe piętro? To wszystko to realne scenariusze. By zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia zatrudnij fachowca, który doskonale wie co i jak.

Montaż grzejników

Montaż grzejników zostaw fachowcom. To dość trudne zadanie, zwłaszcza że każdy grzejnik musi dobrze działać po uruchomieniu pieca. Pamiętaj też, że fachowiec doradzi w wyborze odpowiedniego modelu grzejnika. Musi on mieć taki rozmiar, by prawidłowo ogrzewał pomieszczenie o określonej kubaturze i równocześnie musi pełnić funkcje estetyczne. Grzejnik nie może szpecić pomieszczenia! Dlatego właśnie jego wybór oraz prawidłowy montaż są trudnym zadaniem zarezerwowanym dla fachowców.

Kucie ścian

Jeśli Twoja przebudowa domu jednorodzinnego zakłada kucie przegród zewnętrznych lub wewnętrznych to przyda Ci się ekipa budowlana. Przede wszystkim należy najpierw ocenić, czy ścianę można usunąć. Być może jest to ściana nośna. Jej usunięcie jest możliwe, ale należy wymyślić plan zastąpienia jej czymś innym np. filarami lub też przeniesienia obciążenia na inną ścianę. Trzeba też upewnić się, czy przez ścianę przebiegają instalacje, a jeśli tak – to gdzie dokładnie się one znajdują. W końcu – tradycyjne ściany są bardzo twarde. Skuwanie ich może zająć długie godziny. Dlatego fachowcy często ułatwiają sobie pracę używając młotów pneumatycznych i innych narzędzi, które świetnie kruszą cement i cegły. Przy wyburzaniu ścian trzeba też bardzo uważać, by nie zrobić krzywdy samemu sobie. Zdarza się, że osłabiona ściana opada w sposób niekontrolowany. Ekipa budowlana sobie z tym poradzi, ale dla amatora może to być zbyt duże wyzwanie.

Gipsowanie ścian

Teoretycznie ściany można gipsować samodzielnie, ale wymaga to ogromnej wprawy. Potrzeba na to dużo czasu i cierpliwości. W czasie gipsowania ścian powinno się jak największą wagę przykładać do ich równości. Oczywiście ściana powinna potem być też wyszlifowana, ale im lepiej będzie wygipsowana, tym mniej szlifowania będzie potrzebne. Dlatego właśnie prace te lepiej zostawić fachowcom, którzy mają wprawę i wyczucie w rękach.
Trzeba też pamiętać, że fachowcy mogą położyć tynk maszynowy. Do tego celu trzeba mieć specjalny agregat. Jego plusem jest to, że zdecydowanie przyspiesza pracę. Ma to największe znaczenie w sytuacji, gdy do obróbki jest bardzo duża powierzchnia. Podkreślmy też, że gipsowanie sufitów należy do wyjątkowo nieprzyjemnych zadań. Długotrawłe trzymanie ramion w górze jest po prostu trudne. Lepiej będzie, jeśli zostawisz to zadanie komuś, kto wie jak sobie z nim radzić.

Przygotowywanie otworów okiennych

To jedno z trudniejszych zadań. Jeśli chciałbyś mieć okno w ścianie, w której dotąd go nie było, to koniecznie skorzystaj z pomocy fachowców. To trudne zadanie, które wymaga wiedzy budowlanej i doświadczenia. W ścianie należy przygotować odpowiedniej wielkości otór, wykuć go, a następnie wstawić w niego parapet i okno. Konieczne jest także zabezpieczenie przed wilgocią.

Przesuwanie drzwi

Sytuacja z drzwiami ma się podobnie jak ta z oknami. O ile wstawienie drzwi nie jest trudną sztuką, to przygotowanie pod nie otworu może już być problemem. Wymierzenie odpowiedniego otworu wcale nie jest łatwe. Lepiej jest powierzyć to zadanie fachowcom.

Budowa wiat

Teoretycznie takie zadanie nie należy do najtrudniejszych. Wiele osób decyduje się na samodzielną budowę wiaty. Jest to możliwe, o ile ma się do dyspozycji projekt architektoniczny, który szczegółowo wskazuje filary i obciążenia jakie mogą ponieść. Jeśli go nie masz – to nie jesteś w stanie stwierdzić, gdzie dokładnie powinny znaleźć się filary i jak duży ciężar mogą utrzymać. Jeszcze większym problemem są wiaty murowane. Proces ich budowy jest dużo bardziej skomplikowany i nie powinno się go przeprowadzać samodzielnie. Podkreślmy też, że murowanie tylko wydaje się proste. Wymaga sporo umiejętności motorycznych. Konieczne jest też ciągłe sprawdzanie poziomu ułożenia cegieł oraz ewentualne korekty. Szczególnie skomplikowane jest układanie narożników, które rzeczywiście będą trzymały kąt dziewięćdziesięciu stopni. Żeby wiata była zbudowana prawidłowo, zgodnie ze sztuką, estetycznie i bezpiecznie to powinni budować ją fachowcy.

Przebudowa domu – na co zwrócić szczególną uwagę?

Czas przebudowy domu może owocować w wiele stresów i nieprzyjemnych sytuacji. Trzeba wziąć pod uwagę bardzo dużo czynników, by ostatecznie móc cieszyć się pięknym domem.

Żeby nie żałować powinno się jak najwięcej planować. To jedyny sposób na uniknięcie katastrofy, w jaką może się zmienić źle przygotowany remont. Na co zwracać szczególną uwagę?

Budżet

Z całą pewnością masz ograniczony budżet. Nie oznacza to wcale, że chcesz na remont przeznaczyć mało pieniędzy. Oznacza to tylko tyle, że Twój budżet ma pewną granicę, której z różnych względów nie chcesz przekraczać. W rzeczywistości życie jest pełne niespodzianek i lubi płatać psikusy tym, którzy remontują lub budują swoje domy. Założę się, że wiesz, że w takich sytuacjach bardzo często pojawiają się koszty, których nikt nie przewidział. Z pewnością Tobie też nie uda się przewidzieć wszystkich możliwych zdarzeń. Jedynym wyjściem jest pilnowanie budżetu i na bieżąco monitorowanie kosztów.

Kosztorys

Lepiej będzie, jeśli zadbasz o to, by wykonawcy informowali Cię o kosztach prac, zanim do nich przystąpią. Zawsze proś o kosztorys pracy – czyli rozdzielenie robocizny i materiałów. To jedyna możliwość, by kontrolować to jak wydajesz swoje pieniądze i ustrzec się przed ewentualnym przekroczeniem budżetu.

Projekt przebudowy domu

Bardzo ważny jest projekt przebudowy domu i kolejność prac. Nie można ich przecież wykonywać równocześnie. Najlepiej będzie, jeśli przygotujesz sobie projekt przebudowy domu, w którym zaznaczysz terminy rozpoczęcia poszczególnych zadań. W ten sposób rozplanujesz prace w czasie, a jeśli chcesz współpracować z kilkoma różnymi ekipami, to projekt przebudowy domu ułatwi zgrać terminy. Na pewno zastanawiasz się, jak stworzyć projekt przebudowy domu. Najpierw wyobraź sobie efekt końcowy. Zastanów się, jak ma wyglądać dom po przebudowie. Co ma się zmienić? Co chcesz zlikwidować? Co chcesz zrobić? Kiedy już wiesz, jak ma wyglądać dom możesz zacząć zastanawiać się nad poszczególnymi pracami. Wypisz na kartce wszystko co należy zrobić, a na koniec ułóż zadania w logiczną całość. Jeśli nie masz pojęcia, jak to zrobić to dobrze byłoby, gdybyś poprosił o pomoc fachowca. W żadnym poradniku nie znajdziesz uniwersalnego instruktażu. Każda przebudowa domu jest inna i obejmuje inny zakres prac.. Nie można więc wyciągnąć żadnych ogólnych wniosków zgodnych dla wszystkich możliwości.

Formalności

Jeśli już wiesz, co chcesz zmienić w swoim domu, to powinieneś upewnić się, czy nie potrzebujesz odpowiednich zgód i pozwoleń. W niektórych wypadkach wystarczy zgłoszenie lub zgłoszenie z projektem. W jeszcze innych – nie trzeba składać żadnych dokumentów. Koniecznie sprawdź, w której grupie mieści się Twój przypadek. Jeśli masz wątpliwości, to najlepiej będzie, jeśli wyjaśnisz je z urzędnikiem starostwa powiatowego. Budowa domu bez zgłoszenia lub pozwolenia na budowę może zostać ukarana nałożeniem kary finansowej. Bezpieczniej jest się przed tym uchronić.

Nie musisz wszystkiego robić sam

Jeśli nie zależy Ci na szybkim remoncie, to wiele prac z zakresu przebudowy domu możesz wykonać samodzielnie. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Musisz jednak mierzyć siły na zamiary. Zanim podejmiesz się jakiegoś zadania upewnij się, że masz odpowiednie umiejętności i właściwy sprzęt. Wiele prac jest dużo łatwiejszych, jeśli masz dobry sprzęt do ich wykonania, a bez narzędzi są prawie niemożliwe do zrobienia. Pamiętaj też, że samodzielny wkład w remont domu to powód do dumy i ogromnej satysfakcji. Pozwól sobie na nią!

Nie oszczędzaj zawsze i na wszystkim

Nawet, jeśli masz ograniczony budżet to nie powinieneś oszczędzać na wszystkim. Ustal priorytety. Nie oszczędzaj na sprawach związanych z instalacją elektryczną oraz ciepłowniczą. Zadbaj o bezpieczeństwo we własnym domu i nie wykonuj samodzielnie prac, które powinien wykonywać fachowiec z uprawnieniami. To bardzo ważne. Pamiętaj też, że wielu ubezpieczycieli nie wypłaci odszkodowania, jeśli na przykład Twój dom spłonie, a instalację elektryczną wykonał ktoś bez odpowiednich uprawnień. To oczywiście tylko przykład. Sytuacji takich może być wiele. Jeśli zagrożone może być zdrowie i życie to wybieraj nie najtańsze rozwiązania, ale te najlepsze.

Sprawdzaj opinie o fachowcach

Jeśli zamierzasz kogoś zatrudnić do pomocy przy przebudowie (a pewnie tak właśnie będziesz musiał zrobić), to koniecznie sprawdzaj opinie o fachowcach. Potrzebujesz osób rzetelnych i terminowych, które doskonale znają się na swojej pracy. Pamiętaj, że z konsekwencjami popełnionych przez nich błędów będziesz musiał żyć Ty, a oni po prostu wrócą do swoich domów. Zadbaj więc o to, by osoby, które zatrudniasz były najlepszymi dostępnymi ekspertami w okolicy.

Myśl o przyszłości

Przebudowa starego domu to zawsze spora inwestycja. Z tego powodu planując ją powinieneś myśleć o przyszłości. Z całą pewnością nie będziesz wykonywał następnej przebudowy domu za rok lub dwa. To nie są zmiany kosmetyczne. W związku z tym wychodź myślami do przodu. Planuj co należy zrobić. Nie odkładaj wszystkiego w nieskończoność, bo zanim się zorientujesz zamieszkasz na placu wiecznej budowy. Zaplanuj przebudowę domu tak, by wystarczyła na długo. Bierz pod uwagę różne warianty i możliwości. Oglądaj projekty i sugeruj się katalogami wystroju wnętrz. Szukaj rozwiązań, które najlepiej by spełniły swoją rolę. A jeśli masz wątpliwości to skorzystaj z porady profesjonalnego architekta lub projektanta wnętrz. Jeśli nie wiesz, czy coś można zrobić – zapytaj kierownika ekipy budowlanej. Nie bój się pytać i dyskutować. Nie musisz wiedzieć wszystkiego.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jana

Doceniam praktyczne podejście autorów oraz ich głęboką wiedzę na temat omawianych zagadnień.

Illia

To była lektura, która dała mi wiele do myślenia