Remont kuchni: praktyczny poradnik [krok po kroku]

Remont kuchni
Remont kuchni

Planujesz wyremontować kuchnię? Odnowienie tego pomieszczenia to często nie lada wyzwanie, ale efekt wynagradza trudy – w nowej kuchni przygotowywanie potraw i wspólne jedzenie posiłków z najbliższymi będzie jeszcze przyjemniejsze. Jak wykonać remont kuchni w domu krok po kroku?

Remont kuchni to nie tylko usunięcie starych mebli i rozstawienie nowych, ale złożone prace, które często wymagają pomocy różnych fachowców. Niezależnie od tego, czy to remont kuchni w domu jednorodzinnym czy też w mieszkaniu w bloku, warto się do niego dobrze przygotować, aby zaoszczędzić sobie zbędnych kosztów, opóźnień i stresu w trakcie remontu.

Kiedy warto przeprowadzić remont kuchni? Jakie wybrać meble kuchenne, zlewozmywak i sprzęty? Jak wykonać remont krok po kroku? Ile kosztuje urządzanie wnętrza kuchni? To tylko wybrane pytania, na które odpowiadamy w naszym poradniku.

Zasada trójkąta roboczego w kuchni

Odległość między lodówką a zlewozmywakiem120 cm – 210 cm
Odległość między zlewozmywakiem a kuchenką90 cm – 210 cm
Odległość między lodówką a kuchenką120 cm – 170 cm
Zasada trójkąta roboczego w kuchni

Kiedy zdecydować się na generalny remont kuchni?

Kiedy zdecydować się na remont kuchni?
Kiedy zdecydować się na remont kuchni?

Wyremontowanie kuchni to ważna decyzja, która pociąga za sobą określone koszty i zazwyczaj stanowi pewną niedogodność. Są jednak sytuacje, gdy remontu nie warto odkładać na później. Kiedy nadchodzi czas na remont kuchni w domu?

Na remont kuchni warto zdecydować się wtedy, gdy:

 • korzystanie z kuchni jest mało komfortowe,
 • meble kuchenne nie wyglądają estetycznie, są uszkodzone,
 • ściany, podłogi i sufit są zniszczone, wymagają odświeżenia,
 • miała miejsce duża awaria instalacji w kuchni, na przykład wodnej, kanalizacyjnej,
 • planuje się zakupić nowe sprzęty AGD.

Większość osób na gruntowny remont kuchni decyduje się po około 10-20 latach od wykonania obecnej. Za urządzanie wnętrza i wymianę sprzętów agd często zabieramy się po zakupieniu używanego mieszkania lub domu, w którym kuchnia jest starsza, niezbyt ładna i niefunkcjonalna.

Formalności związane z remontem

Zgodnie z nowym prawem budowlanym remonty istniejących już budynków nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Teoretycznie prace powinny zostać zgłoszone staroście czy prezydentowi miasta na prawach powiatu. W praktyce najczęściej się tego nie robi.

Dodatkowe formalności przy remoncie kuchni dotyczą wykonania w niej nowych instalacji i zamontowania sprzętów, gdy konieczne jest zgłoszenie ich w odpowiednich urzędach, firmach.

Formalności dotyczą między innymi

 • założenia instalacji gazowej – dla zasilania kuchenki gazowej z sieci gazowniczej,
 • zmiany mocy przyłączeniowej – potrzebna przy instalacji kuchenki indukcyjnej.

Warto także pamiętać o tym, że jeżeli planuje się bardziej inwazyjne prace, na przykład polegające na wyburzeniu ścian, przebudowie instalacji elektrycznej, lub kiedy chcemy założyć ogrzewanie podłogowe warto skonsultować się ze specjalistą, na przykład z architektem, który zaprojektuje kuchnię funkcjonalną i estetyczną.

Remont kuchni – mały czy generalny?
Remont kuchni – mały czy generalny?

Remont kuchni – mały i tani czy remont generalny?

Metamorfoza kuchni w domu może być kosmetyczna, czyli służyć do odświeżenia wyglądu wnętrza, ale może być też generalna, gdy konieczne jest gruntowne urządzanie wnętrza. Zakres remontu jest w tym przypadku zależny od indywidualnych potrzeb, stanu technicznego pomieszczenia, a także wyznaczonego budżetu.

Mały i tani remont kuchni jest wskazany wtedy, gdy meble kuchenne nadal są w dobrym stanie, ale odświeżenia wymagają ściany czy podłogi, lub chcemy zmienić płytki. Także można zdecydować się na niego wtedy, gdy to meble czy zlewozmywak wymagają wymiany lub odnowienia, na przykład przez malowanie frontów, założenie nowego blatu kuchennego. Kuchnia nie zmienia wtedy swojego dotychczasowego ustawienia mebli, umieszczeniu sprzętów agd. Prace jak np. malowanie ścian czy wymiana szafek wiszących nie pociągają za sobą wysokich kosztów, można powiedzieć że takie odświeżenie wyglądu pomieszczenia to tani remont kuchni.

Generalny remont kuchni to najlepszy wybór wtedy, gdy całe pomieszczenie nie wygląda dobrze, pojawiają się trudności z działaniem instalacji, sprzętów, uszkodzenia mebli, które nie są już możliwe do naprawy. To nie jest tani remont kuchni, w tym przypadku koszty remontu są już wyższe, ale kuchnia może uzyskać całkowicie nowy wygląd i dodatkowe funkcje, by pomieszczenie było jeszcze wygodniejsze.

Jak przygotować projekt kuchni?

Jak przygotować projekt kuchni?
Jak przygotować projekt kuchni?

Gdy planuje się gruntowny remont kuchni w domu, warto wcześniej przygotować jej projekt. To dokument, który zawiera informacje o pomieszczeniu, w tym rzuty wraz z wyposażeniem, dlatego ułatwia zaplanowanie i wykonanie prac remontowych.

Projekt kuchni powinien zawierać:

 • wymiary pomieszczenia,
 • drzwi i okna,
 • meble kuchenne,
 • wyposażenie,
 • instalacje,
 • podłączenia.

Projekt kuchni można przygotować samodzielnie, ale może wykonać go również firma realizująca meble na wymiar lub architekt z biura projektowego.

Samodzielne wykonanie projektu nie jest skomplikowane. Można przygotować go na kartce, skorzystać ze specjalnych programów do projektowania – niektóre są dostępne również bez opłat.

Bezpłatny projekt kuchni można otrzymać przy zamówieniu mebli kuchennych na wymiar. Wówczas pracownik firmy przygotuje go na bazie wcześniejszych uzgodnień. Projekt zawiera przede wszystkim rzuty mebli kuchennych. Może towarzyszyć mu także wizualizacja wnętrza.

W biurze projektowym za projekt trzeba będzie zapłacić. W tym przypadku można jednak otrzymać kompleksowy plan z wizualizacją obejmujący nie tylko meble, lecz również instalacje, podłogi, ściany, oświetlenie i inne elementy na życzenie klienta. Architekt zaprojektuje kuchnię funkcjonalną i wygodną w codziennym użytkowaniu.

Trójkąt roboczy – złota zasada projektowania kuchni

Zasady projektowania kuchni
Zasady projektowania kuchni

Podczas przygotowywania projektu kuchni warto wziąć pod uwagę zasadę tzw. trójkąta roboczego, która uznawana jest za złotą zasadę przy projektowaniu kuchni. Określa ona wzajemne odległości pomiędzy trzema głównym sprzętami kuchennymi – lodówką, zlewozmywakiem oraz kuchenką. Razem powinny one tworzyć trójkąt roboczy.

Korzystanie z pomieszczenia, w którym zastosowano zasadę trójkąta roboczego, staje się jeszcze łatwiejsze, ponieważ przy gotowaniu i sprzątaniu nie trzeba wykonywać tak wielu ruchów.

Inne ważne zasady przy projektowaniu kuchni:

 • lodówka na produkty spożywcze nie powinna znajdować się przy źródłach ciepła jak kuchenka, grzejnik, okno,
 • kuchenka gazowa nie powinna znajdować się przy oknie,
 • kuchenka powinna być położona przy instalacji wentylacyjnej, by wykonać nad nią okap – nie dotyczy okapów z pochłaniaczem,
 • zlewozmywak powinien znajdować się przy pionie wodno-kanalizacyjnym,
 • zmywarka powinna być umieszczona możliwie blisko zlewozmywaka kuchennego,
 • warto zamontować większą liczbę gniazdek umożliwiających podłączenie sprzętów przy blacie.

Najpopularniejsze style kuchni

Najpopularniejsze style kuchni

Kuchnia może mieć różne style, dlatego zanim zabierzemy się za odświeżenie wyglądu pomieszczenia warto określić charakter wystroju wnętrza. Głównym czynnikiem decydującym o aranżacji wnętrza kuchni powinien być gust. Wśród najpopularniejszych stylów znajdują się:

Styl skandynawski

Kuchnia w stylu skandynawskim jest jasna i prosta, dlatego ten wystrój znakomicie sprawdzi się także w małych pomieszczeniach. Meble w kuchni w stylu skandynawskim najczęściej mają kolor biały i wykończone są drewnianym lub drewnopodobnym blatem.

Styl loft

Wyróżniający się surową elegancją. Pomieszczenie ma industrialny styl, dominują w nim beton, cegła, drewno, stal. Kolory są przytłumione, popularna jest szarość.

Styl rustykalny

Kuchnia w tym stylu nawiązuje do tradycyjnych wnętrz wiejskich, dlatego daje wrażenie ciepłej, przytulnej. Cechy charakterystyczne to tradycyjne drewniane meble z frezowanymi frontami, przeszklone witryny.

Styl nowoczesny

Proste meble, często wykończone na wysoki połysk, którym towarzyszy kamienny lub drewniany blat. To kuchnia bez zbędnych ozdobników.

Styl glamour

Wystrój glamour to nowoczesna elegancja – kuchnia z prostymi meblami, uzupełniona wyposażeniem w pałacowym stylu, na przykład żyrandolem, dekoracyjnymi świecznikami, obitymi welurem krzesłami.

Podłoga i ściany w kuchni

Gdy remont kuchni w domu wymaga wymiany podłóg i ścian, konieczne jest wybranie odpowiednich materiałów, które będą wyróżniały się nie tylko estetyką, ale także trwałością i odpornością.

Podłoga w kuchni najczęściej wykonana jest z płytek ceramicznych, które są łatwe do utrzymania w czystości. Asortyment wzorów na podłogi jest bardzo szeroki, dlatego można dopasować płytki do każdego stylu wnętrza. Alternatywa to zastosowanie wykładziny PCV, paneli winylowych. W kuchni można ułożyć też panele laminowane, drewniane, lecz należy pamiętać o tym, że mogą wypaczać się pod wpływem wilgoci.

Ściany w kuchni najczęściej wykańczane są gładzią gipsową, natomiast w miejscach, w których narażone są na zaburzenie – przy meblach kuchennych, kuchence, umywalce – stosuje się dodatkowe materiały. Może być to położenie płytek ceramicznych, szkła lacobel, paneli laminowanych lub jeśli chcemy przeprowadzić tani remont kuchni – zmywalna tapeta lub malowanie zmywalnymi farbami.

Oświetlenie w kuchni

Przy remoncie w kuchni warto pamiętać również o zaplanowaniu oświetlenia. Funkcjonalna kuchnia powinna być wyposażona w więcej niż jedno źródło światła, dlatego poza lampą sufitową warto zamontować w niej także dodatkowe oświetlenie.

Główna, sufitowa lampa w kuchni powinna oświetlać całe wnętrze. W przypadku małych kuchni może być ono też zwieszona na stolikiem. W niższych kuchniach można zastosować plafony, reflektory. W przypadku, gdy w kuchni zamontowany będzie sufit podwieszany, można wykonać w nim oczka świetlne LED.

Dodatkowe oświetlenie powinno znaleźć się przy meblach kuchennych, by oświetlać blaty. Mogą być to lampki LED umieszczone pod szafkami wiszącymi lub taśmy – paski LED.

Remont kuchni w domu: wentylacja

Podczas remontu kuchni zadbajmy o jeszcze jedną ważną kwestię – wentylację. Kuchnia to pomieszczenie, które musi być dobrze wentylowane. Do tego celu wykorzystuje się wentylację grawitacyjną oraz wentylację mechaniczną.

Wentylacja mechaniczna kuchni w formie okapu to najpopularniejsza opcja. Najlepiej, aby miał on postać wyciągu, który połączony jest z kanałem wentylacyjnym. W przypadku, gdy w kuchni ma być używana kuchenka gazowa, w pomieszczeniu powinna znaleźć się kratka – wentylacja grawitacyjna wywiewna.

Meble gotowe czy na wymiar?

Meble gotowe czy na wymiar?

Meble to w kuchni zdecydowanie najważniejszy element – to one decydują o jej wyglądzie, ale również o funkcjonalności całego pomieszczenia. Warto więc poświęcić moment na bliższe przyjrzenie się różnym propozycjom producentów, by dobrać taką najlepszą zabudowę kuchenną pasującą do danego wnętrza i swoich wymagań.

Kuchnia może być wyposażona w:

 • gotowe meble kuchenne,
 • meble kuchenne na wymiar.

Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy – zabudowy te różnią się pomiędzy sobą swoim dopasowaniem do wnętrza, opcjami personalizacji, czasem oczekiwania na dostawę, a także kosztem.

Gotowe meble kuchenne

Gotowe meble kuchenne polecane są wtedy, gdy liczy się czas i niski koszt. W wielu sklepach można zamówić je nawet od ręki, dlatego remont kuchni w domu może przebiec szybko i sprawnie.

Meble gotowe są oferowane najczęściej jako meble modułowe, czyli producent oferuje różne warianty umeblowania w ramach jednej serii, a klient może dopasować je indywidualnie do swoich potrzeb. W kolekcjach dostępne są szafki stojące, wiszące, półki. Zestawy mogą zawierać dopasowany blat. Należy dokupić zlewozmywak, armaturę.

Głównym minusem gotowych mebli jest brak możliwości ich indywidualnego dopasowania do wymiarów wnętrza, dlatego nie zawsze sprawdzą się w pomieszczeniach mniejszych, nieustawnych, gdzie liczy się każdy centymetr.

Meble kuchenne na wymiar

Druga opcja to meble na wymiar, które wykonane są przez zakład stolarski. Dzisiaj taka opcja jest bardzo popularna. W tym przypadku kuchnia może być indywidualnie dopasowana do potrzeb zamawiającego nie tylko pod względem swojego wyglądu, ale też funkcjonalności. To również bardzo popularne rozwiązanie w małych kuchniach, które są trudne w aranżacji. Zakład stolarski wykonuje meble na zamówienie z różnych gatunków płyt drewnopochodnych, płyt fornirowanych, drewnianych. Można samodzielnie dobrać typ blatu, wyposażenie wewnętrzne mebli kuchennych. Za kuchnię na wymiar trzeba jednak zapłacić więcej niż za tę gotową.

Planując remont kuchni w domu, warto pamiętać o tym, by meble na wymiar zamówić z wyprzedzeniem. Czas oczekiwania na realizację zabudowy to zwykle około 1-3 miesięcy.

Modne rozwiązania w kuchni: wysoka zabudowa i wyspa kuchenna

Przy planowaniu remontu kuchennego warto wziąć pod uwagę dwa modne teraz rozwiązania aranżacyjne w tym wnętrzu, czyli wysoką zabudowę oraz wyspę kuchenną.

Wysoka zabudowa to pełna zabudowa ściany kuchennej – najczęściej sięgająca aż do sufitu. Sprawdza się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych kuchniach. Wysoka zabudowa daje dużo miejsca do przechowywania, dlatego jest też rekomendowany do małych wnętrz. Także w zabudowie można umieścić piekarnik, mikrofalówkę.

Wyspa kuchenna tworzy we wnętrzu dodatkową przestrzeń do pracy i przechowywania. Umieszczona na z dala od ścian, często na środku kuchni, może pełnić funkcję blatu roboczego, miejsca do spożywania posiłków. Wyspę kuchenną można też wyposażyć w szafki kuchenne. Wyspy kuchenne można wykonać na wymiar lub kupić jako gotowe. W aneksach kuchennych zamiast wyspy można wykonać półwysep kuchenny, czyli wychodzący w kierunku środka pomieszczenia element zabudowy – szafki z blatem.

Wyposażenie mebli kuchennych

Odpowiednio dobrane wyposażenie mebli kuchennych poprawia ich ergonomię, dlatego korzystanie z kuchni jest wtedy łatwiejsze. Wyposażenie to można dobrać zarówno do mebli gotowych, jak i na wymiar, przy czym meble na zamówienie dają większe możliwości w dopasowaniu ich do potrzeb użytkownika.

Rodzaje wyposażenia w meblach kuchennych:

 • systemy cichego i delikatnego domyku – stosowane w szufladach, szafkach,
 • systemy cargo – wysuwają całą zawartość szafek,
 • systemy szufladowe – organizery, które umożliwiają uporządkowanie wnętrza szuflady,
 • karuzele i inne systemy narożne – montowane w szafkach narożnych,
 • systemy segregacji – ułatwiają segregację odpadów.

AGD w kuchni – wolnostojące czy do zabudowy?

Artykuły gospodarstwa domowego to także ważne wyposażenie kuchenne, bez którego nie można przechowywać artykułów spożywczych czy przygotowywać posiłków. Wybór jest spory, wiele sprzętów agd można także dopasować do swoich potrzeb, a nawet stylu kuchni.

AGD w kuchni:

 • lodówka,
 • kuchenka,
 • piekarnik,
 • zmywarka,
 • mikrofalówka,
 • pralka,
 • okap.

Wyposażenie to może być zakupione jako wolnostojące lub przeznaczone do zabudowy. Pierwsza opcja najczęściej jest tańsza, natomiast druga wiąże się z nieco wyższym kosztem, ponieważ AGD musi być wykończone odpowiednio dopasowanymi frontami.

AGD wolnostojące, poza niską ceną, daje więcej możliwości aranżacji. Jest łatwe w przenoszeniu, gdy szykuje się przeprowadzka. AGD do zabudowy nie rzuca się jednak w oczy – sprzęty kuchenne są estetycznie wkomponowane w ciąg mebli kuchennych.

Gdzie kupić wyposażenie kuchenne?

Wyposażenie kuchni można zakupić dzisiaj w wielu sklepach – są one oferowane zarówno w popularnych marketach meblowych i budowlanych, jak i w mniejszych sklepach. Przy samodzielnych zakupach warto pamiętać o kwestiach transportu, do którego może być potrzebny większy pojazd. Wiele sklepów zapewnia usługę dowozu wyposażenia do klienta – za darmo lub za opłatą. Sprzedaż prowadzona jest również w sklepach internetowych, gdzie często można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert na każdą kieszeń. W sieci można kupić mozaikę, meble kuchenne, AGD wolnostojące i do zabudowy i wiele innych produktów do kuchni. Zakupione produkty dostarczane są bezpośrednio do klienta, co eliminuje problem organizacji transportu.

W przypadku zamówienia mebli na wymiar wystarczy tylko wybrać materiały z katalogu. Ich zakupem i wykonaniem zabudowy zajmie się zakład stolarski.

Od czego zacząć remont kuchni?

Wiele osób zastanawia się od czego zacząć remont kuchni. Planując remont kuchni w domu warto pamiętać, że konieczne jest właściwe przygotowanie pomieszczenia, w którym mają odbyć się roboty. Najlepiej pracuje się w całkowicie pustym wnętrzu, które daje przestrzeń do realizacji wszystkich czynności.

Przed rozpoczęciem właściwego remontu konieczne będzie zdjęcie ze ścian, wyniesienie czy zdemontowanie starych mebli kuchennych, sprzętów oraz ewentualne skucie kafelków, zerwanie tapet, gdy planuje się prowadzenie prac wykończeniowych. W przypadku, gdy wyposażenie kuchni ma być wykorzystane ponownie, należy odpowiednio zabezpieczyć je przed zabrudzeniem, uszkodzeniem. Najlepiej wynieść je do innego pomieszczenia, aby nie przeszkadzały podczas prowadzonych prac.

Następnie, na podstawie przygotowanego wcześniej projektu wnętrza, można przejść do remontu, którego efektem będzie kuchnia marzeń!

Remont kuchni krok po kroku

Remont kuchni krok po kroku
Remont kuchni krok po kroku

Wiele osób zastanawia się jak wykonać remont kuchni krok po kroku. Podstawą sprawnego remontu kuchni jest właściwe zaplanowanie wszystkich prac. Ich kolejność ma przy tym bardzo duże znaczenie, aby zrealizować całość bez zbędnych problemów. W trakcie wykonania remontu kuchni zadbajmy o poprawne wykonanie najważniejszych czynności:

1. Prace instalacyjne

Od czego zacząć remont kuchni? Remont w kuchni powinno się rozpocząć wykonując instalacje, takie jak instalacja elektryczna, instalacja wodna, instalacja kanalizacyjna, instalacja gazowa, a także instalacja wentylacyjna. Dzięki nim można przygotować wnętrze do podpięcia w nim wszystkich sprzętów.

W skład prac instalacyjnych wchodzą:

 • wymiana starych przewodów elektrycznych – nowe powinny być trójżyłowe albo pięciożyłowe, by podłączyć kuchenkę indukcyjną i inne sprzęty elektryczne,
 • pociągnięcie nowych linii elektrycznych – do nowych gniazdek, oświetlenia,
 • doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej – do zmywarki, pralki, lodówki wymagającej podpięcia do instalacji,
 • podłączenie gazu – rury gazowe prowadzi się po wierzchu,
 • wykonanie lub modyfikacja instalacji wentylacyjnej – grawitacyjnej, mechanicznej do okapu kuchennego.

Warto pamiętać o tym, że prace instalacyjne powinny być wykonane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia – elektryka, gazownika. To gwarancja, że zostaną one wykonane poprawnie, a gotowe instalacje oraz sprzęty będą bezpieczne.

2. Wykończenie ścian

Po zakończeniu prac instalacyjnych można rozpocząć wykańczanie ścian. Tutaj profil prac związany jest z typem materiałów wykończeniowych.

W pierwszej kolejności konieczne jest właściwe przygotowanie ścian – usuniecie z nich starych materiałów, uzupełnienie ubytków, zagruntowanie nawierzchni, żeby położone na niej materiały mogły być trwalsze. Najwięcej czasu zajmuje wykonanie gładzi gipsowych, które muszą być nałożone na ścianę i odpowiednio wygładzone. Efekt jest jednak bardzo estetyczny, dlatego goszczą one w wielu kuchniach. Można pomalować je różnymi farbami, na przykład farbami lateksowymi, które nadają się do zmywania – wtedy można łatwo zetrzeć ze ścian ewentualne plamy.

Mniej pracy wymagają tapety – do kuchni warto wybrać te winylowe, które wyróżniają się odpornością na wilgoć i mycie. Wybór wzorów jest spory. Dzisiaj najczęściej tapety umieszcza się na pojedynczej ścianie, aby uzyskać ciekawy efekt kontrastu.

Wykończenie ścian w kuchni to nie lada wyzwanie. Można wykorzystać do tego materiały takie jak na przykład są to cegła lub imitacja cegły popularna przede wszystkim we wnętrzach w stylu loft.

Na tym etapie ważne jest także odpowiednie wykończenie pasa nad blatem, by zabezpieczyć to miejsce przed zabrudzeniami i ułatwić jego czyszczenie. Wykorzystuje się głównie płytki ceramiczne, panele szklane, laminowane, a także tapety zmywalne.

Jeżeli wykończenia wymaga także sufit, wykonuje się niezbędne prace wykończeniowych – może być to malowanie sufitu, montaż sufitu podwieszanego.

Gdy konieczne jest wymienienie drzwi wewnętrznych, także warto wykonać prace przy remoncie ścian, aby odpowiednio osadzić je w otworze i wykończyć.

3. Kładzenie podłóg

Gdy remont łazienki w domu wymaga wykonania podłóg, to etap, na który również warto poświęcić więcej czasu.

Do kuchni na ogół wybierane są płytki ceramiczne. Teraz bardzo popularne są płytki w dużych formatach, mozaiki, w tym efektowne płytki betonowe, drewnopodobne, o marokańskich, orientalnych wzorach, które zachwycają bogactwem detali. Płytki ceramiczne układa się na klejach, lekko dociskając je do nawierzchni i oddzielając je pomiędzy sobą.

Inna opcja to wykładzina PCV – w tym przypadku prace nie są już tak wymagające. Wykładzinę po prostu rozkłada się na podłodze i odpowiednio przycina. Najlepiej ułożyć ją na wygłuszającym podkładzie.

W kuchniach coraz częściej można zobaczyć też panele podłogowe. Doskonała propozycja to panele winylowe, które są odporne na wilgoć, dlatego nie wypaczą się pod jej wpływem. Gdy w kuchni mają być ułożone tańsze panele laminowane, należy systematycznie usuwać z nich wilgoć.

W przypadku, gdy w kuchni ma być wykonana drewniana podłoga, powinna być ona kładziona po zakończeniu wszystkich prac mokrych w pomieszczeniu. Nadmierna wilgoć może spowodować odkształcenie drewna. Gdy podłoga w kuchni jest nierówna, konieczne będzie ponowne wykonanie wylewki. Ułożone na podłodze materiały zyskają wtedy właściwą podstawę.

4. Montaż mebli kuchennych

Gdy prace związane z wykończeniem ścian, sufitu i podłóg, mamy już za sobą, w tym momencie przechodzi czas na montaż mebli kuchennych.

Montaż można przeprowadzić samemu lub wykonuje go zewnętrzna firma, która zbudowała kuchnię na zamówienie. Warto pamiętać o tym, że im bardziej skomplikowana konstrukcja kuchni, tym montaż trwa dłużej. Najczęściej to około 1-7 dni ciągłej pracy wraz z podłączeniem wszystkich sprzętów.

Gotowe meble kuchenne mogą wymagać złożenia, gdy sprzedawane są w paczkach. Warto także zarezerwować więcej czasu na te prace, ponieważ kuchnia najczęściej składa się z wielu niezbędnych elementów. Należy postępować dokładnie według instrukcji dołączonej przez producenta.

Do montażu potrzebne będą podstawowe narzędzia jak:

 • wkrętaki płaskie i krzyżakowe lub wkrętarka,
 • klucze imbusowe,
 • młotek,
 • poziomica,
 • miarka.

Meble są następnie rozstawiane w pomieszczeniu według wcześniejszego projektu – kuchnia nabiera wtedy pierwszych kształtów.

Gdy na ścianach mają zawisnąć szafki, półki, konieczne jest wykonanie nawierceń. Warto wziąć wtedy pod uwagę przebieg instalacji elektrycznej. Jeżeli nie wiadomo, w których miejscach znajdują się przewody, należy zastosować specjalny detektor.

Na szafkach stojących umieszcza się blaty, które należy również odpowiednio zamocować, by były stabilne. Blaty mogą być dodatkowo wykończone listwami przebiegającymi przy ścianie, aby zabezpieczyć to miejsce przed zabrudzeniem i ułatwić sprzątanie. Właściwego zamontowania wymagają także uchwyty, gałki mebli kuchennych, wewnętrzne wyposażenie mebli. Wymiana mebli kuchennych poprzedza wstawienie sprzętów AGD.

5. Wstawienie AGD

Wraz z rozmieszczeniem mebli konieczne jest wstawienie kuchennego AGD. Prace w tym zakresie zależne są od tego, czy sprzęt jest wolnostojący czy też do zabudowy. W drugim przypadku sprzęt może być zabudowany przez monterów firmy stolarskiej. AGD musi być też właściwie wypoziomowane, a następnie podłączone do instalacji – elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej zgodnie z instrukcją producenta i normami.

Należy pamiętać o tym, że podłączenie sprzętów gazowych powinno być wykonane przez fachowców posiadających uprawnienia.

Na tym etapie wykonuje się także montaż zlewozmywaka kuchennego i armatury. Zlew może być nakładany na meble lub umieszczany w blacie, dlatego należy wykonać w nim wycięcie. Po umieszczeniu sprzętów agd możan przejść do wykonania oświetlenia kuchni.

6. Wykonanie oświetlenia

W kuchni ważne jest też właściwe oświetlenie, dlatego przy pracach remontowych konieczne jest zamontowanie dopasowanych artykułów oświetleniowych. Prace te na ogół wykonuje się na końcu, ale wtedy, gdy kuchnia ma zawierać sufit podwieszany z oczkami LED, przeprowadza się je na etapie realizacji sufitu.

Montaż oświetlenia w kuchni prowadzony jest przy suficie, pod szafkami. Konieczne jest właściwe wpięcie artykułów oświetleniowych do sieci. Gdy nie mamy wiedzy na ten temat, najlepiej powierzyć prace doświadczonemu elektrykowi, który zadba o to, aby były one poprawnie wykonane, a cała instalacja była bezpieczna.

7. Ostatnie prace – sprzątanie, zapełnienie szafek, dekorowanie

Gdy praktycznie wszystkie prace w kuchni są już wykonane, nadchodzi ostatni etap, czyli posprzątanie kuchni, zapełnienie szafek sprzętem, dekorowanie wnętrza, by nadać mu indywidualny wymiar. Kiedy metamorfoza kuchni i urządzanie wnętrza są zakończone, produkty spożywcze mogą wreszcie znaleźć swoje miejsce w szafkach i lodówce. Warto poświęcić wtedy czas na dokładne wyczyszczenie kuchni, zwłaszcza z pyłów oraz śladów pozostałych po zastosowanych materiałach wykończeniowych. Gruntownie wyczyszczona kuchnia jest gotowa do dalszych prac.

Zapełnianie szafek i dekorowanie kuchni, na przykład powieszenie obrazków na ścianie, montaż osłon okiennych jak rolety, firanki, zasłonki, rozłożenie obrusu na stoliku – to wszystko nada kuchni ostateczny wygląd.

Ile trwa remont kuchni?

Czas trwania remontu kuchni uzależniony jest od zakresu wykonanych prac, dlatego im są one bardziej złożone, tym dłużej trzeba będzie liczyć się z codziennymi niedogodnościami. Mały remont kuchni, który nie uwzględnia zmiany mebli czy czasochłonnych prac wykończeniowych, można wykonać od 1 do 5 dni. Gdy szykuje się remont generalny, w tym przypadku prace mogą przeciągać się do nawet 1-3 miesięcy.

Aby przyspieszyć remont kuchni, warto zlecić prace zewnętrznej ekipie. Dzięki wiedzy i doświadczeniu, a także posiadanym sprzętom fachowcy mogą wykonać niezbędne czynności znacznie szybciej niż wtedy, gdy byłyby one prowadzone samodzielnie. Warto także pamiętać o tym, że remont kuchni w domu będzie trwał krócej wtedy, gdy wszystkie prace zostaną z wyprzedzeniem zaplanowane, a także zamówione będą meble, materiały wykończeniowe, ponieważ czas na ich oczekiwanie odkłada w czasie oddanie kuchni do użytkowania.

Ile kosztuje remont kuchni?

Wiele osób zastanawia się ile konkretnie kosztuje remont kuchni. Trudno jednoznacznie oszacować koszty związane z remontem kuchni, ponieważ prowadzone wtedy prace są zróżnicowane. Przykładowe koszty związane z remontem kuchni:

 • koszt skuwania płytek ceramicznych w kuchni to około 25 zł/m2,
 • wykonanie lub remont punktu elektrycznego: 25-50 zł,
 • wykonanie lub remont punktu wodno-kanalizacyjnego: 200 zł,
 • koszt zakupu płytek ceramicznych: 18-300 zł/m2,
 • położenie płytek ceramicznych: 30-80 zł/m2,
 • koszt paneli winylowych: 70-140 zł/m2,
 • koszt wykładziny PCV: 20-40 zł/m2,
 • szkło hartowane na ścianę do kuchni: 200-400 zł/m2,
 • cena mebli kuchennych: od około 1 500 zł za komplet gotowych mebli do 800 – 2 000 zł za jeden metr bieżący mebli na wymiar,
 • zlewozmywak kuchenny: od 80 zł do 500 zł,
 • AGD do kuchni: od 200 zł za mikrofalówkę do ponad 2 000 zł za zmywarkę, lodówkę na produkty spożywcze, kuchenkę,
 • oświetlenie do kuchni: 20-300 zł za punkt,
 • zamówienie kontenera na odpady po remoncie: około 300-800 zł.

Wobec tego orientacyjne koszty wykonania remontu kuchni najczęściej wynoszą od około 5 000 zł za tani remont kuchni i odświeżenie wyglądu pomieszczenia do 50 000 zł w przypadku większych pomieszczeń wykończonych z użyciem najdroższych materiałów i sprzętów. Średnio należy przygotować się na koszt kilkunastu tysięcy złotych.

Gdy chcemy wykonać tani remont kuchni, niektóre prace warto wykonać we własnym zakresie. Wiele z nich nie jest skomplikowanych, np. wymiana mebli kuchennych, dlatego nawet osoby, które nie mają w tym zakresie dużego doświadczenia, nie powinny mieć trudności w ich realizacji.

Które prace remontowe można wykonać samemu, a które zlecić?

Które prace remontowe można wykonać samemu, a które zlecić?
Demontaż mebli kuchennych

Nie wszystkie prace remontowe w kuchni trzeba zlecać zewnętrznej ekipie. Gdy celem jest tani remont kuchni, warto wykonać je samodzielnie i oszczędzić na kosztach robocizny.

Prace, które można wykonać samemu:

Prace, które warto zlecić:

 • wykonanie nowych instalacji,
 • kładzenie płytek ceramicznych,
 • montaż drzwi wewnętrznych,
 • montaż mebli na zamówienie,
 • podłączenie kuchenki, zmywarki, oświetlenia.

Dużo pomocnych informacji dotyczących wykonania prac remontowych można znaleźć obecnie w sieci, na przykład w formie poradników – filmów, które prezentują, jak krok po kroku wykonać potrzebne prace. Trzeba jednak pamiętać o tym, że samodzielne prowadzenie prac remontowych w kuchni może przełożyć się na wydłużenie czasu remontu. Gdy jednak nie jest on priorytetem, wtedy taka opcja jest najbardziej oszczędnym rozwiązaniem.

Jak znaleźć dobrego wykonawcę do remontu kuchni?

Jak znaleźć dobrego wykonawcę do remontu kuchni?
Remont kuchni krok po kroku

Gdy remont kuchni w domu ma być zlecony zewnętrznej ekipie, w takim przypadku bardzo ważne jest znalezienie fachowców, aby wszystkie prace zostały wykonane prawidłowo, terminowo i w przystępnej cenie.

Wykonawców można znaleźć online – wiele firm ma własne strony internetowe, ogłasza się na portalach ogłoszeniowych. Przy poszukiwaniu dobrej ekipy nie warto jednak kierować się tylko samymi kosztami, ponieważ najistotniejsza jest solidność i rzetelność. Pomocne są też opinie, które dostępne są w internecie. Nie można zapomnieć o zawarciu umowy z wykonawcą – zabezpiecza interesy stron i będzie pomocna wtedy, gdy pojawią się spory.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas remontu kuchni?

Przy wykonaniu remontu kuchni bardzo często pojawia się wiele pytań związanych z jej wykonaniem. Oto niektóre z nich:

Jaki blat wybrać do kuchni?

Blaty kuchenne to wiele materiałów do wyboru, między innymi płyta laminowana, drewno naturalne, kamień jak granit czy marmur, bazalt, granit, sjenit lub konglomeraty. Rzadziej spotyka się blaty z betonu, szkła.

Najtańsza opcja to blat kuchenny laminowany, który może imitować drewno, kamień. Takie blaty są odporne na wilgoć, łatwe do utrzymania w czystości, ale nie nadają się do renowacji – punktowe uszkodzenia pozostają na nich widoczne. Ceny zaczynają się od 40 zł/mb.

Droższa opcja to materiały jak drewno naturalne, na przykład bukowe czy dębowe, a także kamień. Należy pamiętać o tym, że drewniany blat musi być impregnowany, aby uzyskać dodatkową ochronę przed wilgocią i innymi substancjami. Wymagają też właściwej pielęgnacji dedykowanymi środkami.

Drewno i kamień nadają się do renowacji w przypadku miejscowych uszkodzeń. Tu koszty to od 200 zł/mb do nawet ponad 1 000 zł/mb.

Jaki zlewozmywak wybrać do kuchni?

Najtańsza opcja to zlewozmywak stalowy – można kupić go już w cenie około 80-100 zł. Jest wytrzymały i łatwy w czyszczeniu.

Więcej kosztują zlewozmywaki kamienne – z konglomeratu – tutaj koszty mogą wynosić od 200 do nawet 1 000 zł. Takie zlewozmywaki są estetyczne, lecz mogą się przebarwiać, więc wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Na czym można oszczędzić przy remoncie kuchni?

Oszczędności można szukać w przypadku materiałów wykończeniowych, na przykład kupić je w promocji lub wybrać tańsze warianty. Dzięki temu można zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.

Podobnie oszczędzać można na sprzęcie AGD kupionym w niższych cenach. Najlepiej szukać promocji na lodówki, pralki, okapy, płyty gazowe i indukcyjne, zmywarki w sklepach, także w tych internetowych.

Najlepiej nie oszczędzać na meblach – te wyższej jakości będą mogły posłużyć na dłuższy czas bez konieczności naprawy.

Czy podłogę w kuchni da się wykonać bez zrywania płytek?

Tak, jest to możliwe. Bez skuwania płytek remont kuchni w domu będzie szybszy i łatwiejszy. Na płytkach można położyć panele podłogowe, wykładzinę PCV czy inne płytki. Należy pamiętać o tym, żeby odpowiednio przygotować nawierzchnię.

Zatem remont kuchni w domu to duże wyzwanie. Warto więc dobrze się do niego przygotować, stworzyć projekt wnętrza i listę materiałów i prac do wykonania. Roboty można powierzyć wykwalifikowanej ekipie, ale udany remont kuchni można wykonać także samodzielnie w niższej cenie.

tani remont kuchni
Tani remont kuchni
2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Emily

Warto było odwiedzić ten blog. Każdy artykuł to solidna dawka wiedzy.

Leon

Interesujące podejście, które otwiera nowe perspektywy.