Kiedyś do budowy elementów ceglanych stosowano cegłę, która była dość kosztownym rozwiązaniem zarówno we wnętrzach jak i przy elewacjach.
Dodatkowo elementy ceglane często zajmowały sporo miejsca i były też dość ciężkie, co mogło mieć niekorzystny wpływ np. na obciążenie stropu.
Od wielu można już nabyć lżejsze i tańsze pod względem materiałowym, ale i w montażu zamienniki w postaci cieńszych płytek o wyglądzie cegły. Z tego artykułu dowiesz się jakie są ich rodzaje i jak zabrać się za montaż ceglanej ściany.
Elementy ceglane w dekoracji wnętrza
Można obkładać ściany we wnętrzach płytkami z przyciętej cegły, czy też płytkami ceramicznymi o fakturze i kolorze tradycyjnej cegły. Spotkać można również, ręcznie formowane płytki ceglanopodobne.
Innym rozwiązaniem mogą być także płytki gipsowe lub betonowe, imitujące cegłę. We wnętrzach stosuje się zwykłe płytki, zaś przy elewacjach muszą to już być płytki, czy cegła mrozoodporna lub klinkierowa.
W tradycyjnych wnętrzach, czy w stylu retro, czy rustykalnym stosuje się elementy ceglane, które przez producentów są postarzane.
Można także zastosować płytki z przycinanych starych cegieł z odzysku lub ręcznie formowane płytki o nierównej krawędzi i mocno zarysowanej fakturze.
Kolorystyka takich elementów ścian w zależności od stylu wnętrza może być stonowana, pastelowa, czy nawet w bieli lub w mocno kontrastującym akcencie. Może być to jednolita płaszczyzna lub z charakterystycznym łaciatym wzorem ceglanym.
Ostatnim krzykiem mody we wnętrzach jest powrót do dawniej często stosowanej cegły bielonej, czy malowanej na biało lub z przecierką.
Płytki ceglane pomalować można także srebrną lub złotą farbą, co dość często stosowane jest w ultra nowoczesnych wnętrzach.
Tradycyjne, zwłaszcza czerwone płytki ceglane, czy ceglano podobne stosuje się we wnętrzach w stylu industrialnym, szczególnie w loftach.
Z czym łączyć ceglane okładziny?
Elementy ceglane pięknie komponują się z naturalnym drewnem, tradycyjnym i egzotycznym oraz przy zestawieniu z białymi lub ciemnymi jednokolorowymi ścianami.
Ładnie też wyglądają wstawki ceglane w zestawieniu ze stolarką okienno – drzwiową, czy przy surowych taflach szkła matowego, przezroczystego lub wzorzystego, bez ram. Przy cegle dobrze wpisują się detale wykonane z żeliwa, ze stali nierdzewnej, albo malowanej proszkowo na kolor.
Płytki, czy cegły mogą mieć wykończenie gładkie, z fakturą, ale także są w macie, półpołysku, czy w połysku. Ich faktura może być piaskowana, drapana, łupana, albo z ryflem.
Spotykane często są elementy ceglane, czy ceglano podobne postarzane fabrycznie, z celowo wykonanymi ubytkami, czy zarysowaniami.
Cegły, czy płytki układane są w standardowym wzorze cegły 24x12cm, 24x6cm, 6x12cm lub przy dowolnym przycięciu, na prosto lub z przesunięciem.
Bez względu na styl wnętrza, ściana lub fragment z wkomponowanym akcentem ceglanym wprowadza do pomieszczeń ocieplający je szczegół.
Dla podkreślenia faktury, czy koloru przy elementach ceglanych montuje się dekoracyjne w postaci ozdobnych kinkietów lub proste oświetlenie na linkach, taśmy ledowe, czy punktowe z halogenami, nakierowane na płaszczyznę ściany, albo na przejściach z faktury ceglanej łączonej ze ścianą wytynkowaną na gładko.
Dzięki takiemu rozwiązaniu można w prosty sposób, uzyskać efektowne i niedrogie wykończenie wnętrza.
Zasada jest taka, że we wnętrzach, ale także na elewacjach stosuje się częściowe wykończenie ceglane na zasadzie wstawek.
Zdarza się także, że całe wnętrze, czy elewacja domu jest wykonana w okładzinie z cegieł. Jest to jednak jeszcze bardzo kosztowne rozwiązanie, które wymaga fachowej i doświadczonej w takich pracach ekipy budowlanej.
Dodatkowo na zewnątrz trzeba korzystać z materiałów mrozoodpornych, układanych na specjalnych mrozoodpornych zaprawach, czy klejach.
Nie zastosowanie się do tej reguły, spowoduje pęknięcia, czy odpryski, a nawet odpadanie płytek z elewacji.
Układanie elementów ceglanej ściany
Okładziny ceglane układa się na przygotowanym wcześniej odpowiednio podłożu, które najpierw trzeba wyrównać zaprawą wyrównującą, a następnie zagruntować. Zaprawa, czy klej do płytek ceglanych musi posiadać odpowiednią gęstość, tak by płytki zabezpieczone były przed ewentualnym obsuwaniem się ze ściany.
Płytki montuje się na kleju, czy właściwie dobranej zaprawie, nakładanej za pomocą zębatej pacy w odstępach od 10-12mm, pomiędzy płytkami. Następnie, puste spoiny wypełnia się specjalną zaprawą, już po wyschnięciu kleju, czy zaprawy mocującej.
Przy zastosowaniu tańszych zamienników z modułowych płyt gipsowych, czy betonowych, imitujących wzór i fakturę cegły można zmniejszyć koszty oraz prace wykonać w krótszym czasie, gdyż przy modułach nie robi się już pracochłonnego spoinowania.
Takie prace można wykonać we własnym zakresie, zaś przy cegłach, czy płytkach ceglanych trzeba już niestety zatrudnić odpowiedniego fachowca, bowiem przyklejanie i spoinowanie wymaga szczególnego i dokładnego wykonania.
Cegła zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz mieszkań, budynków zawsze mi się podobała. Nadaje jakiegoś takiego klimatu, a dobrany odcień cegły sprawia, że dom staje się albo bardziej przytulny albo bardziej nowoczesny. Jednocześnie ten element surowości sprawia, że czuć charakter mieszkania lub przestrzeni w której jest wykorzystany. Zdecydowanie jest to coś, co chciałabym umieścić również w swoim przyszłym wymarzonym domu. Jeszcze nie myślałam nad koncepcją i dodatkami we wnętrzu, które mogły by pięknie współgrać i tworzyć niebagatelną atmosferę. Jak dla mnie cegła sprawdzi się zarówno w salonie, kuchni, jak i łazience. Dodatkowo nie uważam, że sprawdzi się tylko w duży przestrzeniach. Aczkolwiek wiele jest inspiracji do poszukania w tym zakresie. 🙂
Mieszkam w starej kamienicy i surową cegłę pierwszy raz podpatrzyłam u sąsiada. Miał sypialnię w kolorze białym z wyjątkiem jednej ściany za łóżkiem, na tej ścianie została zachowana stara cegła w kolorze czerwonym ceglastym. Połączenie tej właśnie cegły, ze starymi oknami w kamienicy i minimalny wnętrzem dało świetny efekt. Jeden błąd jaki popełnił to nie zabezpieczył tej cegły zostawił ją zupełnie w surowym stanu przez co z ceglanej ściny bardzo się pyliło i kurzyło od cegły. Ale zawsze przekonuje, że jeśli ma lotos warunki i okazję, aby zachować starą cegłę w swoim mieszkaniu to warto to zrobić i pokusić się o taką ozdobę. Wiadomo najlepszy efekt uzyskany na dużych, otwartych przestrzeniach takich jak loft, ale nawet mniejsze pomieszczenia zyskają na charakterze dzięki takiemu efektowi. Myślę, że w swoim domu znajdę miejsce chociażby na kawałek ceglanej ściany.
Zawsze marzyłam o cegiełce na ścianach wewnątrz, a w końcu wyszło na to, że cegła z ceglanego renesansu jest na elewacji 😀