Pralka do domu: rodzaje, parametry i montaż pralki [krok po kroku]

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 11 czerwca 2021

Pralka
Pralka

Pralka coraz rzadziej jest traktowana jako urządzenie AGD przeznaczone wyłącznie do prania.

Rosnąca liczba funkcji i stale rozszerzająca się gama akcesoriów sprawiają, że sprzęt ten jest czymś więcej, niż tylko zwykłym narzędziem pracy.

Nowoczesne pralki do domu jednorodzinnego coraz częściej posiadają szereg funkcji, o których jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie śmiałby myśleć.

Rozbieżność technologiczna pomiędzy nowymi modelami tych urządzeń a ich starszymi (niekoniecznie starymi) odpowiednikami jest na tyle duża, że trudno połapać się we wszystkich możliwościach i funkcjonalnościach oferowanych przez nowoczesny sprzęt.

Poniższy artykuł ma dopomóc w doborze odpowiedniego rozwiązania, przekazać podstawowe informacje na temat technologicznych niuansów w nowoczesnych pralkach, a także być pomocą w przypadku wystąpienia podstawowych awarii.

Zapraszamy do lektury!

Rodzaje pralek, czyli co można kupić do domu?

Rodzaje pralek do domu
Rodzaje pralek do domu

Pralki różnią się między sobą szeregiem różnych parametrów, na podstawie których można dokonać rzetelnej analizy specyfiki znajdujących się na rynku rozwiązań.

W praktyce najbardziej uzasadniony jest podział w oparciu o specyfikę konstrukcyjną poszczególnych rodzajów pralek i pralkosuszarek.

Pralka do domu

1. Pralki wolnostojące ładowane od frontu

Pierwszą grupę pralek wolnostojących stanowią konstrukcje ładowane od frontu.

Dzieli się je na pralki o normalnych i wielkich gabarytach. Urządzenia o normalnych gabarytach charakteryzują się wysokością w przedziale 82 – 85 cm.

Zwykle są one tak skonstruowane, by ich poziom sięgał do poziomu standardowego blatu. Jeśli chodzi o szerokość tych pralek, to zwykle wynosi ona około 60 cm. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku ich głębokości, która zwykle oscyluje na poziomie 50 – 60 cm.

Urządzenia te potrafią zmieścić od 6 do nawet 12 kilogramów prania.

Pralki o dużym gabarycie są na tle standardowych konstrukcji tylko trochę większe. Jeszcze kilka lat temu trudno było je spotkać na rynku. Dziś stają się coraz popularniejsze, głównie ze względu na dużą pojemność bębna, przekraczającą zwykle 10 kg prania.

Standardowe wymiary tych urządzeń to 85 x 60 x 60 cm.

Kolejną grupę pralek o konstrukcji wolnostojącej (ładowanych frontowo) stanowią urządzenia typu slim.

Pod względem parametrów użytkowych do złudzenia przypominają one standardowe pralki, różnią się jedynie głębokością, która oscyluje w okolicach od 30 do 45 cm.

W związku z tym charakteryzują się one znacznie mniejszą pojemnością bębna, do którego jednorazowo można włożyć od 3 do 6 kg prania. Konstrukcje te doskonale sprawdzają się w przypadku małych pralni.

Ostatnią grupę pralek wolnostojących ładowanych od frontu stanowią urządzenia kompaktowe.

Ich wymiary są jeszcze mniejsze, niż w przypadku pralek typu slim. Z reguły ich wysokość wynosi od 70 do 80 cm, szerokość od 50 do 60 cm a głębokość od 30 do maksimum 45 cm.

Dzięki temu zmieszczą się one tam, gdzie nie ma mowy o instalacji dużej pralki a nawet pralek typu slim. Mniejsze wymiary to również mniejsza pojemność bębna, do którego jednorazowo można włożyć zaledwie od 3 do 4.5 kg prania.

2. Pralki wolnostojące ładowanie od góry

Pralki wolnostojące ładowanie od góry
Pralki wolnostojące ładowanie od góry

Sam fakt, że urządzenia te są ładowane od góry, a nie od frontu, nie jest jedynym aspektem odróżniającym je od standardowych pralek. Jest nim również szerokość urządzenia, która wynosi zaledwie 40 cm.

Dla porównania pozostałe wymiary pralki pozostają w praktyce bez zmian (wysokość 80 – 90 cm, głębokość 60 cm). Dzięki takiemu niecodziennemu wymiarowaniu, pralkę ładowaną od góry można wcisnąć do węższej wnęki, niż urządzenie ładowane od frontu.

Niestety mniejsza szerokość odbija się też na mniejszej ładowności, która ogranicza się do „zaledwie” 5 – 8 kg.

3. Pralki wolnostojące o konstrukcji wirnikowej

Pralki o konstrukcji wirnikowej to dobrze znane wszystkim konstrukcje; charakteryzują się dużą niezawodnością i sprawdzają się tam, gdzie nie ma bezpośredniego przyłączenia do kanalizacji.

Posiadają wąż odprowadzający, za pomocą którego woda z wnętrza pralki może być w dowolnym momencie odprowadzana na zewnątrz.

Niestety, konstrukcja tych pralek uniemożliwia ich wykorzystania jako wirówek.

Charakteryzują się za to dość dużą przestrzenią roboczą, zdolną do jednorazowego załadowania nawet 5 kg prania.

Owocem stopniowe ewolucji pralek o konstrukcji wirnikowej, było powstanie tak zwanych pralkowirówek. Posiadają one dwie komory z których pierwsza przeznaczona jest do prania a druga do wirowania.

Niestety, pojemność obydwu komór jest z reguły różna, choć najczęściej to właśnie komora prania ma większą ładowność. Większość pralkowirówek charakteryzuje się ładownością na poziomie 7 kg (pralka) i 4 kg (wirówka).

W skład urządzeń wolnostojących o konstrukcji wirnikowej wchodzą również wirówki. Jak można się domyśleć służą one wyłącznie do wirowania prania a nie do jego prania. Ich pojemność jest stosunkowo ograniczona i wynosi maksymalnie od 3 do 4 kg.

4. Pralki do zabudowy, ładowane od frontu

Pralki do zabudowy mają szereg zalet.

Należą do nich między innymi:

 • wyciszenie pracy,
 • ciekawa aranżacja zlewająca się z resztą wystroju pokoju,
 • wygoda użytkowania.

Pralki przeznaczone do zabudowy montuje się w ciągu szafek, dzięki czemu stają się one integralnym elementem aranżacyjnym kuchni. Standardowe pralki do zabudowy mają podobne wymiary co ich wolnostojące odpowiedniki, czyli najczęściej 85 cm wysokości, 50 – 55 cm głębokości i – mniej więcej – 60 cm szerokości.

Niestety zamontowanie pralki do zabudowy jest znacznie bardziej skomplikowane i kosztowne. Wymaga ono ponadto dokładnej zgodności z projektem wnętrza.

Pralkosuszarki

Pralkosuszarki to pralki zbudowane w wariancie 2 w 1, łączące w sobie funkcję tradycyjnej pralki i suszarki.

Sprawdzą się one zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają miejsca na suszenie ubrań, bądź też nie chcą kupować dwóch osobnych urządzeń AGD.

Pralkosuszarki dzielimy na:

1. Pralkosuszarki wolnostojące z ładowaniem od frontu

Pralkosuszarki wolnostojące ładowane od frontu posiadają w zasadzie takie same wymiary, co zwykłe pralki budowane w tym standardzie.

Ich wysokość wynosi najczęściej od 85 – 87 cm i doskonale współgra ze standardowymi blatami. Z kolei szerokość i głębokość tych pralkosuszarek jest z reguły stała i wynosi odpowiednio 60 i 50 cm.

Ładowność pralkosuszarek jest zależna od trybu pracy. Standardowa wartość ładowności dla zwykłego prania wynosi zwykle od 5 do 10 kg, a dla suszenia od 3 do 7 kg.

Ciekawym rodzajem pralkosuszarek ładowanych od frontu są urządzenia produkowane w standardzie slim. Podobnie jak w przypadku analogicznych pralek są one zdecydowanie węższe.

W ich wypadku wymiar ten oscyluje w granicach 40 – 50 cm. W przypadku pozostałych wymiarów, ich zakres jest taki sam co w pozostałych urządzeniach standardowego typu.

Konstrukcje te standardowo mieszczą od 5 do 6 kg (w trybie prania) i od 3 do 4 kilogramów (w trybie suszenia).

2. Pralkosuszarki zabudowywane ładowane od frontu

Jest to grupa pralkosuszarek, które dzięki swej konstrukcji można zabudować we wnęce, bądź w ciągu mebli.

Urządzenia tego typu charakteryzują się nieco mniejszą wysokością, dzięki czemu z powodzeniem można je schować bezpośrednio pod powierzchnią blatu. Najczęściej mają one od 80 – 85 cm wysokości, około 60 cm szerokości i 55 cm głębokości.

W zależności od trybu pracy pojemność tych urządzeń wynosi 5 – 6 kg (tryb prania) i 3 – 4 kg (tryb suszenia).

Funkcje nowoczesnych pralek

Funkcje nowoczesnych pralek
Funkcje nowoczesnych pralek

Każdy doskonale wie, jak działa typowa, standardowa pralka.

Nawet najtańsze modele wyposażone są w szereg typowych dla nich funkcji, takich jak różne programy prania, gotowanie, czy też regulacja prędkości odwirowywania. Czym zatem może nas zaskoczyć pralka do domu jednorodzinnego?

Po pierwsze – Internet

Nowoczesne pralki można podłączyć do Internetu.

Tak, to nie żart.

Oczywiście nie chodzi tutaj o możliwość przeglądania plików multimedialnych, lecz o funkcję sterowania urządzeniem za pomocą np. urządzeń mobilnych.

Większość ceniących się producentów pralek wypuściło zresztą specjalne aplikacje pod swoje produkty. Najwięcej z nich jest kompatybilna z systemem Android, ale można znaleźć również i takie narzędzia, które doskonale współpracują np. z systemem iOS.

Możliwość sterowania pralką w oparciu o urządzenie mobilne nie jest tylko zwykłą, dodatkową funkcjonalnością. To szerszy proces, który już pozwala na sterowanie nią np. z pracy a w przyszłości umożliwi podobną obsługę wielu innych urządzeń AGD.

Jak to działa w praktyce?

Przej pójściem do pracy możemy załadować pralkę, by następnie na 2 godziny przed wyjściem uruchomić wybrany program. Dzięki temu zaraz po powrocie do domu będziemy mogli wywiesić swoje pranie.

To jednak nie wszystko.

Dzięki możliwości sterowania pracą urządzenia z poziomu smartfona istnieje możliwość dokładnego określenia usterki pralki. Dzięki temu serwisant od razu będzie wiedział w czym jest problem, skracając tym samym efektywny czas naprawy do minimum.

Po drugie – automatyczne dozowanie detergentu

Nowoczesne pralki nie posiadają charakterystycznych kieszeni do których wsypuje się proszek, bądź ewentualnie środek do zmiękczania tkanin.

W nowoczesnych rozwiązaniach spotyka się konstrukcje, w których zaimplementowano dwa osobne pojemniki na płyn do płukania i płyn do prania (nie mylić z proszkiem). Po uruchomieniu procesu prania pralka sama będzie dozować odpowiednie ilości płynu.

Dzięki temu rozwiązaniu Użytkownik zaoszczędzi sporo detergentu. Oczywiście będzie on na bieżąco informowany o ilości dostępnych substancji czyszczących.

Po trzecie – włóż pranie kiedy chcesz!

W standardowych konstrukcjach pralek tryb pracy był ściśle określony, uniemożliwiając tym samym włożenie czegokolwiek do ich wnętrza (bęben był zamykany elektromagnesem).

W nowoczesnych konstrukcjach istnieje para dodatkowych drzwiczek, poprzez które można włożyć pranie. Oczywiście drzwiczki te muszą być odpowiednio zabezpieczone przed dziećmi, które w trakcie zabawy mogłyby włożyć do środka wiele innych, często nienadających się do prania przedmiotów.

Alternatywą dla tego systemu jest układ zatrzymywania pracy pralki jednym przyciskiem. Wystarczy go odpowiednio wcisnąć (istnieją różne kombinacje) a następnie otworzyć urządzenie i włożyć do niego dodatkowe pranie.

Po czwarte – jak wyprasować koszulę w pralce?

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było sobie wyobrazić pralkę, która mogłaby jednocześnie prasować odzież.

Jak to możliwe?

Okazuje się, że funkcja ta jest realizowana poprzez program ograniczający zagniecenia. Owszem, pojawią się one zaraz po zakończeniu wirowania, ale – przy odpowiednim programie – pralka odpowiednio ułoży odzież wewnątrz bębna.

Dzięki temu jej wyprasowanie będzie o wiele łatwiejsze.

Parametry pralek, czyli garść istotnych porad

To, czy zdecydujemy się na wybór pralki ładowanej od góry czy od frontu, ma ogromne znaczenie w kontekście wolnej przestrzeni w łazience.

W małych łazienkach o wiele lepiej sprawdzą się urządzenia ładowane od góry. Nie wymagają one dodatkowej przestrzeni na drzwiczki i są zdecydowanie węższe. Owszem, zwykle posiadają one nieco mniejszą ładowność, ale koszt ten warto ponieść, mając do dyspozycji niewielkie pomieszczenie.

Druga sprawa to wybór pralki z odpowiednią pojemnością bębna.

W standardowych konstrukcjach mieści on w sobie od 5 do nawet 8 kg prania. Jest to ilość wystarczająca dla jednej rodziny z dwójką dzieci. W przypadku par (a zwłaszcza singli) optymalna ładowność to zaledwie 3 – 4 kg.

Klasa efektywności energetycznej i efektywności prania

Klasa efektowności energetycznej określa, poziom efektywności wykorzystania danej ilości energii przez konkretne urządzenie.

Zwykle definiuje się ją literami od A do G, gdzie A jest klasą najwyższą (występują również klasy od A do A++) a G najniższą.

Podobnie jest w przypadku klasy efektywności prania, którą definiuje się w podobny sposób. Z drugiej strony, obydwa czynniki nie powinny być decydującym kryterium co do wyboru określonego urządzenia.

Tak jak w przypadku zużycia energii elektrycznej, najważniejszą informacją powinno być zużycie kWh na rok, tak w przypadku prania najważniejszą kwestią musi być zawsze zużycie wody.

Poziom hałasu

Praca pralki na tzw. pełnych obrotach może być naprawdę głośna, zwłaszcza, jeśli nie została ona odpowiednio wypoziomowana na podłożu.

Mimo to szczególną uwagę należy zwrócić również na emitowany poziom hałasu. Optymalnym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia, które emituje od 50 do 55 dB. Oczywiście zaleca się, by poziom ten był możliwie jak najniższy.

Dodatkowe funkcje pralki

Dodatkowe funkcje na które warto zwrócić szczególną uwagę, to:

 • możliwość tzw. prania krótkiego, czyli szybkiego przeprania lekko zabrudzonych ubrań w czasie nie dłuższym niż około 30 minut,
 • funkcja prania antybakteryjnego, dzięki której można usunąć z powierzchni ubrań wszelkie drobnoustroje; funkcję ta zaleca się zwłaszcza rodzicom posiadającym małe dzieci,
 • możliwość opóźnienia startu – funkcja ta jest najczęściej realizowana poprzez wbudowany timer, który po upływie określonego czasu włącza pralkę,
 • funkcja doboru odpowiedniej ilości wody do masy wsadu – pozwala zaoszczędzić sporo wody, ale też i energii elektrycznej,
 • blokada rodzicielska,
 • zabezpieczenie przed zalaniem.

Przed zakupem pralki warto również zwrócić uwagę na zamontowane w nich łożyska.

W większości rozwiązań mają one konstrukcję klejoną, co znacznie utrudnia ich późniejszą wymianę.

Istnieją jednak pralki, które posiadają łożyska wymienne. Ich wymiana jest znacznie tańsza i o wiele prostsza!

Ceny pralek i ich koszty eksploatacyjne

Ceny pralek
Ceny pralek

Duże zróżnicowane na rynku pralek sprawia, że ich koszt zakupu jest uzależniony od szeregu parametrów i funkcji dodatkowych.

Jak połapać się w tym wszystkim? Ile zapłacimy za typową pralkę? Jaki wpływ na to ma łączny koszt eksploatacji?

Biorąc pod uwagę ładowność pralki, ceny dostępnych na rynku modeli są bardzo zróżnicowane:

 • Za typową pralkę o bębnie mieszczącym maksymalnie 4 kilogramy prania, przyjdzie nam zapłacić około 600 – 900 zł.
  Oczywiście nie jest to bardzo zaawansowany sprzęt, ale sprawdzi się on zwłaszcza w małych mieszkaniach.
 • Kolejną kategorię produktów są pralki o pojemności bębna sięgającej 5 – 6 kg. Zapłacimy za nie już nieco więcej, bo od 800 zł do nawet 1300 złotych.
  Z powodzeniem wystarczą one jednak dla trzyosobowej rodziny.
 • Jak łatwo się domyślić pralki mieszczące od 7 do 8 kg prania będą jeszcze droższe. Trzeba będzie za nie zapłacić co najmniej 1300 zł.
  Z drugiej strony warto docenić ich zalety. Na chwilę obecną jest ich najwięcej na rynku, co daje bardzo szerokie możliwości wyboru interesującej nas konstrukcji. Najwięcej trzeba będzie jednak zapłacić za pralki o pojemności 11 kg, bo aż 2200 zł.

A jak sprawa wygląda z kosztami eksploatacji?

Zdecydowana większość pralek dostępnych na polskim rynku posiada klasę energetyczną (i efektywności prania) na poziomie A do A+++.

Oznacza to, że mogą one kształtować zużycie wody na poziomie nawet 7 – 10 tysięcy litrów rocznie.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę średni koszt jednego metra sześciennego wody (i ścieków), różnica ta będzie wynosić zaledwie 30 zł za rok.

Podobnie wygląda sprawa ze zużyciem energii elektrycznej.

Standardowa pralka zużywająca łącznie 172 kWh, wykorzysta przez cały rok energię elektryczną o wartości około 90 zł.

Kupując bardziej energooszczędną pralkę, która zużywa o 20 kWh mniej, wydamy na energię elektryczną o 10 złotych mniej w skali roku.

Jak to wygląda w kontekście ceny obydwu produktów? Pralka która zużywa wspomniane 20 kWh mniej, będzie droższa (w niektórych sklepach) nawet o 200 złotych w porównaniu do swojej konkurentki.

Jeśli już jesteśmy przy kosztach eksploatacji, warto też zwrócić uwagę na koszty detergentu.

Owszem, najnowsze pralki posiadające specjalne zbiorniki na płyny do prania i płukania ubrań, potrafią zaoszczędzić nawet 20 – 30 procent środków czyszczących. Jeśli założymy, że przeciętne gospodarstwo domowe zużywa około 15 – 20 kilogramów proszku rocznie (co daje koszty na poziomie 150 – 200 złotych) uzyskana w ten sposób oszczędność wyniesie od 50 – 70 złotych w skali roku.

Każdy musi odpowiedzieć na pytanie czy nie jest to za mało, by uzasadnić zakup pralki z najwyższej półki cenowej.

Jak podłączyć pralkę do domowych instalacji krok po kroku?

Jak podłączyć pralkę krok po kroku
Jak podłączyć pralkę krok po kroku

Skoro wybraliśmy pralkę i nie jest to produkt do zabudowy (znacznie bardziej skomplikowany montaż), wystarczy już kilka kroków, by móc się cieszyć ze swego nowego nabytku.

 1. Montaż rozpoczynamy od znalezienia odpowiedniego pomieszczenia, w którym znajdować się będzie gniazdko elektryczne, dopływ wody i jej odpływ.
  W przypadku zakupu pralki wirnikowej ten ostatni warunek odpada.
 2. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie odległości do przyłączy.
  Rura odpływowa zamontowana w pralce posiada długość od 120 – 150 cm co warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o jej usadowieniu.
  Nie bez znaczenia jest też odległość do gniazda. Łączenie przewodów za pomocą typowych przedłużaczy w miejscach silnie narażonych na działanie wilgoci nie jest dobrym rozwiązaniem.
 3. Następnym krokiem będzie usunięcie wszelkich zabezpieczeń transportowych.
  Ich rolą jest zabezpieczenie bębna przed przypadkowym otwarciem a także silnika. Mają one najczęściej postać specjalnych śrub, które obowiązkowo należy odkręcić i wyjąć. W przeciwnym razie uruchomienie urządzenia może skończyć się jego uszkodzeniem.
 4. Kolejnym krokiem będzie podłączenie pralki do instalacji wodnej, co należy zrobić za pomocą specjalnego, elastycznego przyłącza zabezpieczanego metalowym pierścieniem zaciskowym.
  Zanim podłączymy pralkę obowiązkowo zakręćmy zawór przy wodomierzu, odkręcając jednocześnie kran.
  Dzięki temu pozbędziemy się wody z instalacji, która w przeciwnym razie mogłaby zalać nam pokój.
 5. Pod żadnym pozorem nie można zapomnieć o montażu odpływu.
  W tym celu należy wsunąć do niego specjalną rurę odprowadzającą, pamiętając jednocześnie aby jej średnica była minimalnie mniejsza od średnicy odpływu. Drugiej końcówki wspomnianej rury nie należy zaślepiać, gdyż to właśnie nią będzie uciekać powietrze.
  Opcjonalnie – jeśli mamy taką możliwość – możemy podłączyć do niej odpływ ze zlewu, bądź wanny. Wtedy mamy pewność, że nadmiar powietrza będzie uciekał własnie tam. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, woda może zacząć się cofać, co będzie skutkować zalaniem pokoju.
 6. Po zamontowaniu wszystkich przyłączy obowiązkowo należy wypoziomować pralkę.
  Zabieg ten pozwoli nam zredukować hałas dobiegający z urządzenia np. podczas wirowania. Ponadto ustawienie określonej pozycji zmniejszy prawdopodobieństwo przemieszczania się pralki podczas pracy.
  Poziomowanie pralki odbywa się za pomocą specjalnych, obrotowych nóżek, które należy odpowiednio ustawić, najczęściej w zakresie od 1 do 5 cm. Można też – jeśli jest taka możliwość – pomóc sobie poziomicą.
 7. Po zakończeniu poziomowaniu i sprawdzeniu wszystkich połączeń należy podłączyć pralkę do prądu a następnie włączyć.
  Pierwszy cykl powinien odbyć się bez prania a wyłącznie z zastosowaniem środka czyszczącego pralki.
  Podczas tej czynności warto zwrócić szczególną uwagę na wszystkie połączenia i dokonać oględzin w zakresie ewentualnych przecieków. Jeśli do nich dochodzi, koniecznie należy wyłączyć urządzenie i dokładnie sprawdzić każde z nich.

Co zrobić, gdy pralka nie działa?

Co zrobić, gdy pralka nie działa?
Co zrobić, gdy pralka nie działa?

Pralka nie wiruje?

Jeśli do tego dojdzie, warto sprawdzić filtr pompy odpływowej, który mógł ulec zatkaniu.

Można też sprawdzić czystość hydrostatu i węża odpływowego.

Opcjonalnie można również sprawdzić integralność paska napędowego bębna.

Jak to zrobić?

Najlepiej dotknąć ręką bębna i spróbować go obrócić. Jeśli będzie się on luźno obracał, najprawdopodobniej jest to wina zerwanego paska.

Istnieje również możliwość zablokowania bębna przez ciało obce, które będzie się znajdowało pomiędzy bębnem a resztą obudowy.

Pralka nie pobiera wody?

W takiej sytuacji warto sprawdzić sposób zamocowania węża dopływowego (czy nie jest zagięty, lub ściśnięty) a także zawór dopływowy w instalacji wodnej.

Można też sprawdzić stan hydrostatu, a jeśli jest on zabrudzony, koniecznie należy go oczyścić.

Koniecznie trzeba też sprawdzić stan zamknięcia drzwiczek, które – jeśli są otwarte – otwierają obwód zasilania elektrozaworów. Na koniec trzeba sprawdzić same elektrozawory.

Pralka przecieka?

O wiele droższym może się okazać usunięcie przecieku z wnętrza pralki.

Za taki stan rzeczy może być odpowiedzialna pompa odpływowa, której niestety nie można naprawić.

Można ją tylko wymienić, oczywiście tylko na taki sam model, który zresztą jest opisany na tabliczce pralki.

Wyciek wody mogą też spowodować uszkodzone simmeringi, czyli uszczelki znajdujące się tuż przy łożyskach.

Pralka nie grzeje wody?

Stosunkowo często spotykaną awarią w pralkach większości producentów jest brak grzania wody.

Problem ten jest najczęściej związany z grzałką – po prostu mogła ona ulec uszkodzeniu, bądź całkowitemu przepaleniu.

Podobny problem mógł się pojawić w obrębie czujnika temperatury wody. Jeśli jest on uszkodzony, grzałka również nie będzie pracować.

Za taką awarię może być też odpowiedzialny hydrostat, lub uszkodzony moduł grzałki bezpośrednio w panelu sterowym. O ile sama grzałka nie jest droga o tyle wymiana elektroniki może się okazać bardzo kosztowną opcją.

Podsumowanie

Pralka do domu jednorodzinnego to sprzęt AGD, który ma niejedno oblicze. Dawno już minęły czasy, kiedy to pralkę kupowało się raz na 20 a nawet 30 lat.

Mimo to, warto odpowiednio przemyśleć zakup pralki. Owszem, niektóre proponowane przez producentów funkcje są kosztownym trikiem reklamowym. Warto jednak zwrócić uwagę szczególnie na te funkcje, które są bezpośrednio odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo i komfort prania.

FAQ

Czym pralki różnią się od siebie?

Ze względu na funkcję ładowania, pralki dzielą się na te ładowane od frontu i góry. Dodatkowo różnią się programami, kolorem, wielkością i wagą.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki do domu?

Poza wielkością pralki koniecznie należy zwrócić uwagę na parametr efektywności energetycznej. Wybranie energooszczędnej pralki będzie miało realny wpływ na comiesięczne wielkości poboru prądu.

Na jakie dodatkowe funkcje pralki warto zwrócić uwagę?

Popularne i szalenie przydatne funkcje pralki to: program krótkiego prania, opóźnienie startu prania, funkcja doboru odpowiedniej ilości wody do masy wsadu.

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze