Po budowie Zmywarka do domu: jaką wybrać i które parametry są najważniejsze?

Zmywarka do domu: jaką wybrać i które parametry są najważniejsze?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 19 maja 2020

Zmywarka
Zmywarka

Zmywarka to nowoczesny i bardzo przydatny w każdej kuchni sprzęt AGD.

Kupiony raz, pozostaje w gospodarstwie domowym już na stałe.

Wszystko dlatego, że dobrze wybrana, funkcjonalna zmywarka daje bardzo duży komfort w codziennym życiu, uwalniając od obowiązku ręcznego zmywania naczyń i garnków.

Tego rodzaju urządzenia mogą mieć bardzo dużo różnych parametrów i funkcji, a ich poznanie pozwala na wybranie zmywarki najbardziej pasującej do potrzeb danego gospodarstwa domowego.

Warto też wiedzieć jak takie sprzęty podłączyć i eksploatować – by mogły służyć bezawaryjnie przez wiele lat.

Czym jest i jak działa zmywarka?

Jak działa zmywarka?
Jak działa zmywarka?

Jest to urządzenie przeznaczone do… zmywania naczyń. Do zmywarki wkłada się brudne garnki, talerze, szklanki/kubki i sztućce, a po zakończeniu cyklu mycia wyjmuje się czyste naczynia.

Wszystkie brudne części zastawy stołowej umieszcza się w odpowiednich przegrodach koszowych.

Tylko do 11.05 wszystkie projekty domów -20%

Pozwalają one na stabilizację naczyń, dzięki czemu zapobiegają ich uszkodzeniu, a zarazem umożliwiają swobodny oraz pełny przepływ wody.

To właśnie woda jest tutaj najważniejsza – to ona pozwala na osiągnięcie pożądanych efektów zmywania.

Warto wiedzieć, że praca zmywarki opiera się na przepływie wody, a nie na ruchu obrotowym.

Gdyby taki ruch wystąpił, mogłoby dojść do uszkodzenia naczyń.

Każda zmywarka musi być podłączona do prądu oraz do stałego źródła wody.

W budowie tego urządzenia wykorzystuje się metal oraz piankę izolacyjną, która to tłumi dźwięki i pozwala na większe zachowanie ciepła.

Tego rodzaju urządzenie AGD posiada też specjalny, niewielki pojemnik na środki chemiczne do zmywania (tabletki, płyn nabłyszczający).

Użytkowanie płynu nie jest niezbędne, choć pozwala on na likwidację smug. Przy każdym cyklu mycia musi być jednak obecna tabletka, która działa podobnie jak płyn do naczyń, a dodatkowo zmiękcza wodę.

W pojemniku na detergenty pojawić się może także sól nabłyszczająca, która poprawia jakość wody oraz jej efekt czyszczący. Obecnie bardzo często na rynku można zakupić takie tabletki, które w swoim składzie zawierają już wszystkie te trzy elementy.

Po załadowaniu zmywarki i włożeniu do pojemnika tabletki (czy innego środka), pozostaje już tylko uruchomienie sprzętu.

Oprócz włączenia wybranego programu zmywania, nie trzeba tu już żadnej ingerencji ludzkiej. W czasie samego procesu zmywania, zmywarka wykonuje szereg skomplikowanych operacji, by wyjęte z niej rzeczy mogły być naprawdę czyste.

Jednak mimo tego, mechanizmy działania tych sprzętów są dość proste. Działanie większości zmywarek opiera się na takim samym, kilkustopniowym schemacie. Wygląd on następująco:

 • Pobranie wody. W takiej ilości, która wypełni płytki zbiornik na dole urządzenia.
 • Podgrzanie wody w zbiorniku. Odbywa się to za pomocą grzałki, która najczęściej znajduje się pod ramieniem spryskującym.
 • Użycie detergentu. Zostaje on dodany do wody automatycznie, w odpowiednim momencie, ustalonym przez programator/komputer zmywarki. Właściwości środka do zmywania sprawiają, ze ogrzana do odpowiedniej (bardzo wysokiej) temperatury woda zostaje też zmiękczona. Już samo połączenie gorącej wody i tabletki do zmywania jest w stanie przynieść bardzo dobre rezultaty: czyszcząc większość delikatniej ubrudzonych naczyń. Działanie zmywarki opiera się jednak na działaniu spryskiwaczy.
 • Mycie rzeczy znajdujących się w środku zmywarki. Podgrzana woda – razem z detergentem – zostaje wpompowana przez ramiona spryskujące do środka urządzenia. Ramiona te pod wpływem ciśnienia obracają się i wydostająca się z nich woda skutecznie myje naczynia.
 • Odprowadzenie całej brudnej wody po myciu.
 • Płukanie naczyń. Do zbiornika na dnie zmywarki jeszcze raz zostaje pobrana czysta woda, tym razem nie dodawany jest do niej jednak detergent. Woda ta zostaje wpompowana do środka tak jak wcześniej – to znaczy przez ramiona spryskujące. Czysta i podgrzana woda opłukuje naczynia z resztek zabrudzeń oraz detergentu.
 • Odprowadzenie wody po płukaniu.

W działaniu zmywarki najważniejsze jest więc wytwarzanie ciśnienia, które wypycha wodę – a ta porusza spryskiwaczami (znajdującymi się w górnej i dolnej części urządzenia).

Ramiona spryskiwaczy zazwyczaj mają wyloty umieszczone w różne strony i dzięki temu część wody pada bezpośrednio na naczynia, a część najpierw odbija się od ścian – a potem dociera do wszystkich zakamarków – czyszcząc cały wsad zmywarki.

Obracanie się ramion zraszaczy sprawia więc, że woda pod ciśnieniem sięga wszędzie i daje naprawdę dobre efekty zmywania.

Ciśnienie sprawia też, że woda ulega rozproszeniu, dzięki czemu nie uszkadza nawet najbardziej delikatnych naczyń, a jednocześnie rozpuszcza nawet zaschnięty brud.

Wszystkie te czynności odbywają się w zmywarce samoczynnie.

W domu sprzęt ten trzeba jedynie napełniać i rozładowywać z naczyń, oraz raz na miesiąc używać w nim odpowiedniego preparatu do czyszczenia. Jest on bowiem w stanie pozbywać się z najważniejszych części zmywarki tłuszczu oraz resztek jedzenia, a także osadu z kamienia.

Takie comiesięczne zadbanie o zmywarkę jest potrzebne ze względu na główne części, z których się ona składa (by mogły działać one bez zarzutu). Są to:

 1. Grzałka.
  To element metalowy, który przetwarza doprowadzoną do zmywarki elektryczność na ciepło.
  Dzięki temu podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury umożliwiającej zmywanie.
  Z racji tego, że grzałka ma bezpośredni i nieustanny kontakt z wodą, jest bardzo podatna na osiadanie na niej kamienia.
 2. Pompa.
  To silnik, którego zadaniem jest wypychanie w trakcie zmywania wody poprzez ramiona spryskujące, a także wypompowywanie wody przez wąż odpływowy po zakończeniu procesu mycia.
  Oprogramowanie zmywarki sprawia, że zawory otwierają się i zamykają w takim momencie, by woda płynęła w odpowiednim kierunku.
 3. Ramiona spryskujące.
  Ich obrót wymusza wydostająca się pod ciśnieniem woda.
  Ramiona pozwalają na dokładne umycie naczyń, jednak z czasem mogą się one zapychać (tłuszczem czy resztkami jedzenia), dlatego trzeba utrzymywać je w czystości.

Warto też dodać, że wszystkie zmywarki mają trzy podstawowe programy. Jest to:

 • mycie wstępne – tzw. namaczanie, to znaczy spłukiwanie bardzo zabrudzonych naczyń zimną wodą (przed właściwym myciem),
 • mycie normalne – zmywanie w 55-65 st. C średnio zabrudzonych naczyń,
 • mycie intensywne – w 70 st. C: dla garnków i bardzo brudnych naczyń.

W zmywarkach różnych producentów pogramy te mogą mieć różne nazwy.

Zmywanie w zmywarce a oszczędność wody

Zmywanie w zmywarce a oszczędność wody
Zmywanie w zmywarce a oszczędność wody

Wiadomo, że użytkowanie zmywarki daje dużą oszczędność czasu – w porównaniu ze zmywaniem ręcznym. To ostatnie może zajmować codziennie około 30 minut. W całym tygodniu trzeba więc poświęcić na nie nawet kilka godzin.

Załadowanie i rozładowanie zmywarki będzie natomiast znacznie szybsze. Do tego może ona pracować o dowolnej porze – także w nocy, nie absorbując uwagi domowników.

Jednak czy użytkowanie zmywarki pozwala na jeszcze inne oszczędności?

Okazuje się, że tak.

To urządzenie pozwala bowiem również na zmniejszenie zużycia wody.

Zmywając w zlewozmywaku zawsze warto do niego napuścić wody do „namoczenia” garnków, talerzy i sztućców, co pozwala na łatwiejsze usuwanie z nich zabrudzeń. Tej wody musi być wtedy dość dużo – by zmieściły się w niej wszystkie rzeczy. Następnie ręcznie zmywa się wszystkie zanieczyszczenia – albo w wodzie znajdującej się już w komorze albo pod gorącym, bieżącym strumieniem. Kolejnym krokiem jest zaś płukanie każdej rzeczy (z ostatecznych zanieczyszczeń oraz detergentu) w czystej wodzie. Woda w zlewozmywaku szybko się brudzi, dlatego w czasie jednego zmywania wymienia się ją nawet kilkukrotnie. Wszystko to sprawia, że zużywa się jej naprawdę dużo.

Przejście z mycia ręcznego na to w zmywarce wiąże się z dwoma ważnymi czynnikami:

 • strumień wody pod ciśnieniem daje lepsze rezultaty niż zwykłe namaczanie,
 • woda o wysokiej temperaturze, w połączeniu z odpowiednimi środkami czyszczącymi, usuwa brud bardzo szybko oraz niezwykle skutecznie.

Oba te czynniki sprawiają zaś, że zmywanie wymaga użycia znacznie mniejszej ilości wody. Przy niektórych modelach zmywarek, oszczędności sięgają nawet 50%.

Tak więc, zaopatrzenie swojego gospodarstwa domowego w zmywarkę, daje możliwość odczuwalnego zaoszczędzenia na ilości zużywanej wody podczas codziennego zmywania.

Często zdarza się też tak, że przy większych gabarytach zmywarki nie włącza się jej codziennie, co daje jeszcze większe oszczędności.

Zmywarki górują więc nad zmywaniem ręcznym pod względem wygody, ale także ekologii. Wyższa niż w kranie temperatura wody pozwala na bardziej efektywne, a co za tym idzie znaczne szybsze zmywanie – przy zużyciu mniejszych ilości wody.

Najważniejsze parametry zmywarek

Najważniejsze parametry zmywarek
Najważniejsze parametry zmywarek

Dostępne na rynku zmywarki mają różną pojemność, która to zależna jest od szerokości urządzenia.

Większość producentów pojemności nie określa ani w litrach ani w centymetrach sześciennych, ale w kompletach naczyń, które zmieszczą się jednorazowo w urządzeniu.

Kompletem naczyń określa się trzy talerze (głęboki, obiadowy oraz deserowy), szklankę i kilka sztućców. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że przy określaniu pojemności zmywarki nie bierze się pod uwagę garnków i innych naczyń.

Dlatego parametr mówiący o pojemności używać należy do porównania poszczególnych modeli, ale nie do szacowania dokładnej ilości miejsca wewnątrz komory konkretnego urządzenia.

Najpowszechniejszymi zmywarkami na rynku są sprzęty mające albo 45 albo 60 cm szerokości.

W tych pierwszych za jednym razem można umyć około 8-10 kompletów naczyń.

Takie kompaktowe zmywarki (typu slim) są idealne dla dwu- albo trzyosobowego gospodarstwa domowego.

W większej rodzinie – choć sprzęt zająłby niewiele miejsce – niejednokrotnie trzeba by było go włączać nawet dwa razy dziennie, a więc przestałby generować oszczędności. Natomiast zmywarki o szerokości 60 cm mieszczą od 12 do nawet 15 kompletów naczyń. Polecane są więc dla kilkuosobowych rodzin, które gotują w domu większość posiłków.

Kolejnym ważnym parametrem dotyczącym zmywarek jest to, czy są one modelem wolno stojącym, czy też przygotowanym do zabudowy.

Te pierwsze można ustawić w dowolnym miejscu kuchni (oczywiście z możliwością podłączenia do wody). Front takiej zmywarki jest inny niż fronty szafek (zazwyczaj biały bądź srebrny), a panel sterujący jest odkryty i znajduje się z przodu urządzenia.

Dużą zaletą zmywarek wolnostojących jest to, że w przypadku zalania lub innego rodzaju awarii, w celu naprawy urządzenia, nie trzeba zdejmować kuchennego blatu.

Tego rodzaju sprzęt jest też łatwiejszy w montażu.

Jeśli zaś chodzi o modele zmywarek pod zabudowę, to są takie urządzenia, które doskonale komponują się z kuchennymi meblami. Są one bowiem wykonywane tak, by dało się na nich umieścić meblowy front – dzięki czemu nie da się ich odróżnić od znajdujących się w pomieszczeniu szafek.

Panel sterowania znajduje się tutaj albo na zewnętrznej stronie drzwiczek (pozwalając w każdym momencie na śledzenie pracy urządzenia) albo na ich górnej krawędzi – wtedy jest niewidoczny z zewnątrz (co jest opcją bardziej elegancką).

To, która zmywarka będzie lepsza, zależy w dużej mierze zależy od koncepcji konkretnej kuchni.

Wybierając zmywarkę do swojego domu, uwagę trzeba zwrócić także na jej klasę energetyczną.

Im będzie ona wyższa, tym mniej energii elektrycznej zużyje sprzęt w czasie standardowego cyklu zmywania. Zużycie energii na najniższym poziomie zapewniają klasy: A, A+, A++.

Warto jednak wiedzieć, że w porównaniu do zmywarki o klasie A, oszczędność zużycia energii w klasie energetycznej A++ wynosi 64 kWh. Przekłada się to na mniej więcej siedemdziesiąt cykli zmywania w ciągu jednego roku „za darmo” (przy programie ekonomicznym).

Także klasami (od A do G) oznaczona jest efektywność suszenia naczyń. Najlepszy stopień wysuszenia zapewniają zmywarki o klasie A.

Przy tym trzeba zwrócić uwagę na technologię suszenia. Część producentów wykorzystuje tutaj suszenie kondensacyjne, co oznacza, że na tylnej ścianie komory (będącej wymiennikiem ciepła) skrapla się para wodna.

Inni do wysuszenia naczyń stosują proces podnoszenia temperatury wewnątrz komory, co sprawia, że z nagrzanych naczyń szybko odparowuje woda.

Funkcje zmywarek

Funkcje zmywarek
Funkcje zmywarek

W zależności od wybranego modelu, zmywarki mogą różnić się między sobą posiadanymi funkcjami. Będą one miały wpływ na poprawę efektywności samego procesu zmywania, a także na zwiększenie oszczędności wody i energii.

Opcje podstawowe w wielu urządzeniach są takie same, a ponadto zmywarki mogą być wyposażane w:

 • Wewnętrzny wentylator.
  Wymusza on ruch ciepłego powietrza w komorze urządzenia, dzięki czemu proces suszenia naczyń jest dużo szybszy niż normalnie.
 • Funkcja wyparzania.
  Jest ona szczególnie przydatna w zmywarkach użytkowanych w lokalach gastronomicznych, sprawdzi się jednak także w domu jednorodzinnym.
  Urządzenie z wyparzarką umożliwia mycie sztućców oraz naczyń w temperaturze 80-90°C, co bardzo skutecznie niszczy wszelkie mikroorganizmy.
 • Czujnik wielkości załadunku.
  W zmywarkach z taką funkcją można sprawdzić ile naczyń znajduje się w komorze.
  Dzięki temu, po uruchomieniu wybranego programu zmywania, urządzenie precyzyjnie dopasuje ilość potrzebnej do wody i energii.
  Niekiedy możliwe jest także oszacowanie czasu trwania cyklu. Wszystko to pozwala na duże oszczędności.
 • Czujnik decydujący o czasie płukania.
  W niektórych modelach zmywarek istnieje funkcja pozwalająca na ograniczenie ilości pobieranej wody.
  Wykorzystuje się w nich bowiem wiązki światła, które to oceniają ilość tłuszczu i detergentów w wodzie, która pozostała po spłukaniu naczyń.
  Jeżeli ilość ta będzie śladowa, to cykl płukania się zakończy.
  Natomiast kiedy substancji tych będzie więcej, zostanie on kontynuowany (do czasu aż odprowadzana woda będzie czysta).
  Dzięki temu naczynia zostaną wypłukane dokładnie, a woda nie będzie pobierana bez potrzeby.
 • Strefy dla naczyń słabo oraz mocno zabrudzonych.
  Umieszczenie talerzy w odpowiednich strefach sprawi, że te bardziej zabrudzone myte będą intensywniej niż inne. W strefie naczyń bardziej zabrudzonych zmywarka zużywa większą ilość wody, o mocniejszym strumieniu.
  Analogicznie, rzeczy mniej zabrudzone, umieszczone w innej strefie, myte są przy zużyciu mniejszej ilości wody.
 • Funkcja opóźnionego startu.
  Po zakończonym cyklu mycia zmywarkę dobrze jest otworzyć jak najszybciej. W przeciwnym razie może wytworzyć się w niej nieprzyjemny zapach.
  Czasem wyklucza to włączenie zmywarki na noc lub przy rannym wyjściu do pracy. Aby było to możliwe, w niektórych modelach zmywarek znaleźć można funkcję opóźnionego startu, która pozwala na ustawienie dowolnego czasu rozpoczęcia mycia (np. na dwie godziny przed pobudką czy powrotem z pracy).
  Dzięki temu umyte naczynia można będzie wyjąć tuż po zakończeniu cyklu zmywania.
 • Minerał zeolit.
  W zmywarkach, gdzie został on wykorzystany zapewnione jest efektywne pochłanianie wilgoci. Zeolit emituje też ciepło, które pomaga suszyć naczynia.

Wśród ważnych funkcji zmywarek można wymienić także to, jakie posiadają one programy.

Oprócz wspomnianych na początku trzech podstawowych, przydatnymi opcjami mogą być również programy takie jak:

 • Auto (automatyczny) – urządzenie samo dobiera długość cyklu oraz temperaturę wody – w zależności od stopnia zabrudzenia i liczby znajdujących się w komorze naczyń.
 • Aquasafe – w przypadku wycieku wody, zmywarka wyłączy się samoczynnie i wtedy wypompuje wodę.
 • BIO – to program do zmywania naczyń wrażliwych na wysoką temperaturę: zmywarka pracuje tutaj nieco dłużej, ale woda nagrzewa się do bezpiecznych 50 stopni.
 • Program ekspresowy – skrócony do ok. 30 min, stosuje się go do mycia lekko zabrudzonych naczyń.
 • Połowa wsadu – do mycia mniejszej liczby naczyń (które nie wypełniają całej zmywarki).
 • Eko – czyli program oszczędzający wodę oraz energię.
 • Mycie wstępne – czyli 15-minutowy program do naczyń bardzo zabrudzonych, w trakcie którego wsad zmywarki nawilżany jest wodą. Jest to opcja idealna np. do zabrudzeń z przypalonego tłuszczu.

W zmywarce najczęściej wykorzystuje się podstawowe programy, jednak zdarzają się sytuacje do skorzystania z programów specjalnych.

Warto jest mieć do nich dostęp w wybranym modelu zmywarki.

Ile kosztują zmywarki i jaki jest koszt ich użytkowania?

Ile kosztują zmywarki i jaki jest koszt ich użytkowania?
Ile kosztują zmywarki i jaki jest koszt ich użytkowania?

W zależności od tego jakie dostępne opcje, funkcje i rodzaj zmywarki się wybierze do swojego domu, można spodziewać się następujących cen sprzętów:

 • Od 800 do 1000 zł. Są to zmywarki mniejsze, z podstawowym wyposażeniem, o średniej klasie mycia i energooszczędności. Będą to też urządzenia z ograniczoną ilością programów.
 • Od 1000 do 1500 zł. To urządzenia o klasie energetycznej A++, które pozwalają na większą oszczędność wody. Posiadają też kilka różnych trybów zmywania.
 • Od 1500 zł w górę. Takie zmywarki charakteryzują się naprawdę wysoką energooszczędnością (najwyższą jej klasą), a także dużą ilością dodatkowych trybów i funkcji. Posiadać mogą różnego rodzaju kosze (lepiej stabilizujące różnego rodzaju naczynia) i opcje przyspieszające oraz ułatwiające proces zmywania.

Wybierając zmywarkę warto zainwestować w sprzęt nieco droższy.

Po pierwsze dlatego, że będzie mieć on bogatsze wyposażenie i wiele przydatnych opcji. Po drugie dlatego, że takie urządzenie – które powinno służyć przez wiele lat – posiadać będzie dłuższą gwarancję, ale też lepszą jakość wykonania.

Oprócz ceny samego sprzętu, pamiętać trzeba o tym, że użytkowanie zmywarki będzie wiązać się z opłatami za detergenty, a także zużywane w trakcie zmywania prąd i wodę.

Za 100 tabletek do zmywania zapłaci się średnio ok. 50 zł.

Kiedy zmywa się codziennie, to rocznie na tabletki wyda się niecałe 200 złotych.

W typowej zmywarce do naczyń, przy 3-godzinnym, ekonomicznym cyklu zużywa się 10 litrów i 1 kWh energii.

Zakładając, że za 10 litrów wody z wodociągu płaci się ok. 0,12 zł, a za 1 kWh energii 0,60 zł, to całkowity koszt umycia kompletu naczyń wyniesie 72 grosze.

Przy codziennym uruchamianiu zmywarki, za miesięczne zmywanie zapłaci się ok. 35 złotych.

Zmywarka do domu jednorodzinnego: eksploatacja i serwisowanie

Aby zmywarka mogła służyć jak najdłużej i bez żadnych awarii, należy o nią odpowiednio zadbać.

Jak to zrobić?

Po każdym zmywaniu drzwiczki zmywarki warto na jakiś czas uchylić – aby z komory i uszczelek wyparowała cała woda. Zmywarkę dobrze też pozostawiać otwartą nocą.

Co jakiś czas urządzenie dobrze jest wypłukać – cyklem mycia, bez włożonego korka spustowego.

Uszczelki oraz drzwiczki trzeba też regularnie wycierać. Mniej więcej co 15-20 cykli zmywania trzeba wyczyścić filtr siatkowy. Taki filtr/filtry trzeba delikatnie wyjąć – tak, by tłusty osad i resztki jedzenia nie wpadły do otworu pod filtrem.

Siatkę należy dokładnie wyczyścić, łącznie z usunięciem z niej wapiennego osadu i umyć pod gorącą wodą.

Co kilka miesięcy zmywarkę należy dokładnie umyć specjalnym preparatem. Pomoże on w usunięciu wewnętrznych zabrudzeń oraz nalotów, a także odświeży urządzenie i zlikwiduje różne zapachy.

Raz na pół roku elementy zmywarki, szczególnie grzałka, powinny zostać oczyszczone z kamienia (robi się to przy użyciu przeznaczonych do tego środków).

Kilka razy w roku trzeba sprawdzić też ogólny stan techniczny urządzenia. Przede wszystkim to, czy ramiona myjące i płuczące obracają się swobodnie, a ich dysze nie są zatkane (resztkami jedzenia albo kamieniem). Kiedy tak będzie należy je wyjąć i umyć pod bieżącą wodą.

Dobrze też kontrolować twardość wody i uzupełniać sól (nawet jeżeli stosuje się tabletki all-in-one).

Jak podłączyć zmywarkę krok po kroku?

Jak podłączyć zmywarkę?
Jak podłączyć zmywarkę?
 • Przy podłączaniu zmywarki do instalacji wodnej, pierwszym krokiem musi być zakręcenie głównego zaworu wodociągowego.
 • Następnie (po zdemontowaniu baterii), na przewodzie zimnej wody trzeba zamontować trójdrogowy zawór czerpalny. W przewód ciepłej wody wkręca się natomiast przedłużkę.W obu przypadkach trzeba też zamontować uszczelki.
 • Później na nowo zakłada się baterię, a wąż zaworu (kupiony w komplecie ze zmywarką) przykręca do zaworu czerpalnego. Najlepiej jest to zrobić pod zlewozmywakiem: wtedy wąż zmywarki będzie ukryty. Trzeba pamiętać, by ułożyć go bez skrętów i zagięć, maksymalnie swobodnie.
 • Kiedy w kuchni nie ma gotowego podejścia kanalizacyjnego, to do podłączenia węża odpływowego zmywarki można zmodyfikować syfon pod zlewem. Aby woda ze zmywarki była odprowadzana przy jego pomocy, kolejnym krokiem staje się wymiana górnej kształtki syfonu na kształtkę z bocznym podłączeniem, na którym osadza się następnie wąż ściekowy ze zmywarki (można ścisnąć go cybantem).
 • Odprowadzenie wody z urządzenia można też jednak podłączyć od razu do instalacji kanalizacyjnej. Robi się to na wysokości minimum 30 cm od podłogi. Wysokość ta jest ważna dla zapewnienia optymalnych warunków pracy pompy wypompowującej wodę ze zmywarki. Średnica rury kanalizacyjnej powinna mieć nie mniej niż 40 mm. Do rury kanalizacyjnej trzeba wsunąć wtedy końcówkę węża odpływowego ze zmywarki. Odbywa się to przy użyciu gumowej redukcji z otworem, który musi być trochę mniejszy niż średnica węża.
 • Warto też dodać, że aby można było w każdej chwili odłączyć zmywarkę od instalacji wodnej, na końcu rury doprowadzającej wodę dobrze jest zamontować zawór odcinający.
 • Jeśli zaś chodzi o podłączenie do źródła prądu, to zmywarka powinna być zasilana tylko w takim gnieździe, które posiada bolec ochronny. Nie powinno się ono znajdować bliżej niż 60 cm od miejsca poboru wody.

Jak więc widać, podłączenie zmywarki nie jest zadaniem trudnym i można zrobić to samodzielnie.

Ważne jest też oczywiście, by zmywarkę dobrać do potrzeb własnego gospodarstwa domowego: pod względem jej pojemności, parametrów oraz dostępnych funkcji.

Obecnie oferta rynkowa tych sprzętów jest na tyle bogata, że każdy znajdzie taką zmywarkę, która będzie idealnie pasowała do wymagań danej rodziny.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze