Zmywarka do domu: cena, parametry, podłączenie [krok po kroku]

Zmywarka
Zmywarka

Zmywarka to nowoczesny i bardzo przydatny w każdej kuchni sprzęt AGD.

Kupiony raz, pozostaje w gospodarstwie domowym już na stałe. Wszystko dlatego, że dobrze wybrana, funkcjonalna zmywarka daje bardzo duży komfort w codziennym życiu, uwalniając od obowiązku ręcznego zmywania naczyń i garnków.

Tego rodzaju urządzenia mogą mieć bardzo dużo różnych parametrów i funkcji, a ich poznanie pozwala na wybranie zmywarki najbardziej pasującej do potrzeb danego gospodarstwa domowego.

Warto też wiedzieć jak podłączyć i eksploatować zmywarki do naczyń – by mogły służyć bezawaryjnie przez wiele lat.

Jak działa zmywarka?

Jak działa zmywarka?
Jak działa zmywarka?

Zmywarka to urządzenie przeznaczone do zmywania naczyń. Do zmywarki wkłada się brudne garnki, talerze, szklanki/kubki i sztućce, a po zakończeniu cyklu mycia wyjmuje się czyste naczynia ze zmywarki.

Wszystkie brudne części zastawy stołowej umieszcza się w odpowiednich przegrodach koszowych.

Pozwalają one na stabilizację naczyń, dzięki czemu zapobiegają ich uszkodzeniu, a zarazem umożliwiają swobodny oraz pełny przepływ wody.

To właśnie woda jest tutaj najważniejsza – to ona pozwala na osiągnięcie pożądanych efektów zmywania naczyń.

Warto wiedzieć, że praca zmywarki opiera się na przepływie wody, a nie na ruchu obrotowym. Gdyby taki ruch wystąpił, mogłoby dojść do uszkodzenia naczyń.

Każda zmywarka musi być podłączona do prądu oraz do stałego źródła wody.

W budowie zmywarek wykorzystuje się metal oraz piankę izolacyjną, która to tłumi dźwięki i pozwala na większe zachowanie ciepła.

Zmywarka posiada też specjalny, niewielki pojemnik na środki chemiczne do zmywania naczyń (tabletki, płyn nabłyszczający). Użytkowanie płynu nabłyszczającego nie jest niezbędne, choć pozwala on na likwidację smug i bardziej efektywne suszenie naczyń w zmywarce. Przy każdym cyklu mycia musi być jednak obecna tabletka, która działa podobnie jak płyn do naczyń, a dodatkowo zmiękcza wodę.

W pojemniku na detergenty pojawić się może także sól nabłyszczająca, która poprawia jakość wody oraz jej efekt czyszczący. Obecnie bardzo często na rynku można zakupić takie tabletki, które w swoim składzie zawierają już wszystkie te trzy elementy.

Po załadowaniu zmywarki i włożeniu do pojemnika tabletki (czy innego środka), pozostaje już tylko uruchomienie zmywarki do naczyń.

Oprócz włączenia wybranego programu zmywania naczyń, nie trzeba tu już żadnej ingerencji ludzkiej. W czasie samego procesu zmywania naczyń, zmywarka wykonuje szereg skomplikowanych operacji, by wyjęte z niej rzeczy mogły być naprawdę czyste.

Jednak mimo tego, mechanizmy działania zmywarki są dość proste. Działanie większości zmywarek opiera się na takim samym, kilkustopniowym schemacie. Wygląd on następująco:

  1. Pobranie wody. Zmywarka pobiera wodę w takiej ilości, która wypełni płytki zbiornik na dole urządzenia.
  2. Podgrzanie wody w zbiorniku. Odbywa się to za pomocą grzałki, która najczęściej znajduje się pod ramieniem spryskującym zmywarki.
  3. Użycie detergentu. Zostaje on dodany do wody przez zmywarkę automatycznie, w odpowiednim momencie, ustalonym przez programator/komputer zmywarki. Właściwości środka do zmywania naczyń sprawiają, ze ogrzana do odpowiedniej (bardzo wysokiej) temperatury woda zostaje też zmiękczona. Już samo połączenie gorącej wody i tabletki do zmywania naczyń jest w stanie przynieść bardzo dobre rezultaty: czyszcząc większość delikatniej ubrudzonych naczyń. Działanie zmywarki opiera się jednak na działaniu spryskiwaczy.
  4. Mycie naczyń znajdujących się w środku zmywarki. Podgrzana woda – razem z detergentem – zostaje wpompowana przez ramiona spryskujące do środka urządzenia. Ramiona te pod wpływem ciśnienia obracają się i wydostająca się z nich woda skutecznie myje naczynia.
  5. Odprowadzenie całej brudnej wody ze zmywarki po myciu.
  6. Płukanie naczyń. Do zbiornika na dnie zmywarki jeszcze raz zostaje pobrana czysta woda, tym razem nie dodawany jest do niej jednak detergent. Woda ta zostaje wpompowana do środka tak jak wcześniej – to znaczy przez ramiona spryskujące. Czysta i podgrzana woda opłukuje naczynia z resztek zabrudzeń oraz detergentu.
  7. Odprowadzenie wody po płukaniu.

W działaniu zmywarki najważniejsze jest więc wytwarzanie ciśnienia, które wypycha wodę – a ta porusza spryskiwaczami (znajdującymi się w górnej i dolnej części urządzenia).

Ramiona spryskiwaczy zazwyczaj mają wyloty umieszczone w różne strony i dzięki temu część wody pada bezpośrednio na naczynia, a część najpierw odbija się od ścian – a potem dociera do wszystkich zakamarków – czyszcząc cały wsad zmywarki.

Obracanie się ramion zraszaczy sprawia więc, że woda pod ciśnieniem sięga wszędzie i daje naprawdę dobre efekty zmywania naczyń.

Ciśnienie sprawia też, że woda ulega rozproszeniu, dzięki czemu nie uszkadza nawet najbardziej delikatnych naczyń, a jednocześnie rozpuszcza nawet zaschnięty brud.

Wszystkie te czynności odbywają się w zmywarce samoczynnie.

Zmywarkę trzeba jedynie napełniać i rozładowywać z naczyń, oraz raz na miesiąc używać w nim odpowiedniego preparatu do czyszczenia. Jest on bowiem w stanie pozbywać się z najważniejszych części zmywarki tłuszczu oraz resztek jedzenia, a także osadu z kamienia.

Takie comiesięczne zadbanie o zmywarkę jest potrzebne ze względu na główne części, z których się ona składa (by mogły działać one bez zarzutu). Są to:

Grzałka zmywarkiTo element metalowy, który przetwarza doprowadzoną do zmywarki elektryczność na ciepło. Dzięki temu podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury umożliwiającej zmywanie. Z racji tego, że grzałka ma bezpośredni i nieustanny kontakt z wodą, jest bardzo podatna na osiadanie na niej kamienia.
Pompa zmywarkiTo silnik, którego zadaniem jest wypychanie w trakcie zmywania naczyń wody poprzez ramiona spryskujące, a także wypompowywanie wody przez wąż odpływowy po zakończeniu procesu mycia. Oprogramowanie zmywarki sprawia, że zawory otwierają się i zamykają w takim momencie, by woda płynęła w odpowiednim kierunku.
Ramiona spryskujące zmywarkiIch obrót wymusza wydostająca się pod ciśnieniem woda. Ramiona pozwalają na dokładne mycie naczyń, jednak z czasem mogą się one zapychać (tłuszczem czy resztkami jedzenia), dlatego trzeba utrzymywać je w czystości.

Warto też dodać, że wszystkie zmywarki mają trzy podstawowe programy. Są to:

Mycie wstępneTak zwane namaczanie, to znaczy spłukiwanie bardzo zabrudzonych naczyń zimną wodą (przed właściwym myciem),
Mycie normalneZmywanie w 55-65 st. C średnio zabrudzonych naczyń,
Mycie intensywneW 70 st. C: dla garnków i bardzo brudnych naczyń.

W zmywarkach różnych producentów pogramy te mogą mieć różne nazwy.

Zmywarka a oszczędność wody

Zmywanie w zmywarce a oszczędność wody
Zmywanie w zmywarce a oszczędność wody

Wiadomo, że użytkowanie zmywarki daje dużą oszczędność czasu – w porównaniu ze zmywaniem ręcznym. To ostatnie może zajmować codziennie około 30 minut. W całym tygodniu trzeba więc poświęcić na nie nawet kilka godzin.

Załadowanie i rozładowanie zmywarki będzie natomiast znacznie szybsze. Do tego może ona pracować o dowolnej porze – także w nocy, nie absorbując uwagi domowników.

Jednak czy użytkowanie zmywarki pozwala na jeszcze inne oszczędności?

Okazuje się, że tak.

Zmywarka pozwala bowiem również na zmniejszenie zużycia wody.

Zmywając w zlewozmywaku zawsze warto do niego napuścić wody do „namoczenia” garnków, talerzy i sztućców, co pozwala na łatwiejsze usuwanie z nich zabrudzeń. Tej wody musi być wtedy dość dużo – by zmieściły się w niej wszystkie rzeczy. Następnie ręcznie zmywa się wszystkie zanieczyszczenia – albo w wodzie znajdującej się już w komorze albo pod gorącym, bieżącym strumieniem. Kolejnym krokiem jest zaś płukanie każdej rzeczy (z ostatecznych zanieczyszczeń oraz detergentu) w czystej wodzie. Woda w zlewozmywaku szybko się brudzi, dlatego w czasie jednego zmywania naczyń wymienia się ją nawet kilkukrotnie. Wszystko to sprawia, że zużywa się jej naprawdę dużo.

Przejście z mycia ręcznego na to w zmywarce wiąże się z dwoma ważnymi czynnikami:

  • strumień wody pod ciśnieniem daje lepsze rezultaty niż zwykłe namaczanie,
  • woda o wysokiej temperaturze, w połączeniu z odpowiednimi środkami czyszczącymi, usuwa brud bardzo szybko oraz niezwykle skutecznie.

Oba te czynniki sprawiają zaś, że zmywanie wymaga użycia znacznie mniejszej ilości wody. Przy niektórych modelach zmywarek, oszczędności sięgają nawet 50%.

Tak więc, zaopatrzenie swojego gospodarstwa domowego w zmywarkę, daje możliwość odczuwalnego zaoszczędzenia na ilości zużywanej wody podczas codziennego zmywania naczyń.

Często zdarza się też tak, że przy większych gabarytach zmywarki nie włącza się jej codziennie, co daje jeszcze większe oszczędności.

Zmywarki górują więc nad zmywaniem ręcznym pod względem wygody, ale także ekologii. Wyższa niż w kranie temperatura wody pozwala na bardziej efektywne, a co za tym idzie znaczne szybsze zmywanie – przy zużyciu mniejszych ilości wody.

Najważniejsze parametry zmywarek

Najważniejsze parametry zmywarek
Najważniejsze parametry zmywarek

Dostępne na rynku zmywarki do naczyń mają różną pojemność, która to zależna jest od szerokości zmywarek (zazwyczaj 45 cm i 60 cm).

Większość producentów pojemności nie określa ani w litrach ani w centymetrach sześciennych, ale w kompletach naczyń, które zmieszczą się jednorazowo w urządzeniu.

Jeden komplet naczyń to trzy talerze (głęboki, obiadowy oraz deserowy), szklanka i kilka sztućców. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że przy określaniu pojemności zmywarki nie bierze się pod uwagę garnków i innych naczyń.

Dlatego parametr mówiący o pojemności używać należy do porównania poszczególnych modeli, ale nie do szacowania dokładnej ilości miejsca wewnątrz komory konkretnej zmywarki.

Najpowszechniejszymi zmywarkami na rynku są sprzęty mające albo 45 cm albo 60 cm szerokości.

W tych pierwszych za jednym razem można umyć około 8-10 kompletów naczyń.

Takie kompaktowe zmywarki do naczyń typu slim (45 cm) są idealne dla dwu- albo trzyosobowego gospodarstwa domowego.

W większej rodzinie – choć sprzęt zająłby niewiele miejsce – niejednokrotnie trzeba by było go włączać nawet dwa razy dziennie, a więc przestałby generować oszczędności. Natomiast zmywarki o szerokości 60 cm mieszczą od 12 do nawet 15 kompletów zabrudzonych naczyń. Polecane są więc dla kilkuosobowych rodzin, które gotują w domu większość posiłków.

Kolejnym ważnym parametrem dotyczącym zmywarek jest to, czy są to zmywarki wolnostojące, czy też zmywarki do zabudowy.

Zmywarki wolnostojące można ustawić w dowolnym miejscu kuchni (oczywiście z możliwością podłączenia do wody). Zmywarki wolnostojące mają front inny niż fronty szafek (zazwyczaj biały bądź srebrny). Zmywarki wolnostojące mają też odkryty panel sterujący, który znajduje się z przodu zmywarki.

Kolejną zaletą jaką ma zmywarka wolnostojąca jest to, że w przypadku zalania lub innego rodzaju awarii, w celu naprawy, nie trzeba zdejmować kuchennego blatu.

Zmywarka wolnostojąca jest też łatwiejsza w montażu.

Jeśli zaś chodzi o modele zmywarek pod zabudowę, doskonale komponują się one z kuchennymi meblami. Są one bowiem wykonywane tak, by dało się na nich umieścić meblowy front – dzięki czemu nie da się ich odróżnić od znajdujących się w pomieszczeniu szafek.

Panel sterowania znajduje się tutaj albo na zewnętrznej stronie drzwiczek (pozwalając w każdym momencie na śledzenie pracy) albo na ich górnej krawędzi – wtedy jest niewidoczny z zewnątrz (co jest opcją bardziej elegancką).

To, która zmywarka będzie lepsza, zależy w dużej mierze zależy od koncepcji konkretnej kuchni.

Wybierając zmywarkę do swojego domu, trzeba zwrócić uwagę jaka jest klasa energetyczna zmywarki.

Im będzie ona wyższa, tym mniej energii elektrycznej zużyje sprzęt w czasie standardowego cyklu zmywania. Zużycie energii na najniższym poziomie zapewniają:

  • klasa energetyczna A,
  • klasa energetyczna A+,
  • klasa energetyczna A++.

Warto jednak wiedzieć, że w porównaniu do zmywarki o klasie A, oszczędność zużycia energii w klasie energetycznej A++ wynosi 64 kWh. Przekłada się to na mniej więcej siedemdziesiąt cykli zmywania w ciągu jednego roku „za darmo” (przy programie ekonomicznym).

Także klasami (od A do G) oznaczona jest efektywność suszenia naczyń. Najlepszy stopień wysuszenia to klasa suszenia A.

Przy tym trzeba zwrócić uwagę na technologię suszenia. Część producentów wykorzystuje tutaj suszenie kondensacyjne, co oznacza, że na tylnej ścianie komory (będącej wymiennikiem ciepła) skrapla się para wodna.

Inni do wysuszenia naczyń stosują proces podnoszenia temperatury wewnątrz komory, co sprawia, że z nagrzanych naczyń szybko odparowuje woda.

Funkcje zmywarek

Funkcje zmywarek
Funkcje zmywarek

W zależności od wybranego modelu, zmywarki mogą różnić się między sobą posiadanymi funkcjami. Będą one miały wpływ na poprawę efektywności samego procesu zmywania, a także na zwiększenie oszczędności wody i energii.

Opcje podstawowe w wielu zmywarkach są takie same, a ponadto zmywarki mogą być wyposażane w:

Wewnętrzny wentylator

Wymusza on ruch ciepłego powietrza w komorze zmywarki, dzięki czemu proces suszenia naczyń jest dużo szybszy niż normalnie.

Funkcja wyparzania

Jest ona szczególnie przydatna w zmywarkach użytkowanych w lokalach gastronomicznych, sprawdzi się jednak także w domu jednorodzinnym. Zmywarka z wyparzarką umożliwia mycie naczyń i sztućców w temperaturze 80-90°C, co bardzo skutecznie niszczy wszelkie mikroorganizmy.

Czujnik wielkości załadunku

W zmywarkach z taką funkcją można sprawdzić ile naczyń znajduje się w komorze. Dzięki temu, po uruchomieniu wybranego programu zmywania, zmywarka precyzyjnie dopasuje ilość potrzebnej do wody i energii. Niekiedy możliwe jest także oszacowanie czasu trwania cyklu. Wszystko to pozwala na duże oszczędności.

Czujnik decydujący o czasie płukania

W niektórych modelach zmywarek istnieje funkcja pozwalająca na ograniczenie ilości pobieranej wody.
Wykorzystuje się w nich bowiem wiązki światła, które to oceniają ilość tłuszczu i detergentów w wodzie, która pozostała po spłukaniu naczyń. Jeżeli ilość ta będzie śladowa, to cykl płukania się zakończy. Natomiast kiedy substancji tych będzie więcej, zostanie on kontynuowany (do czasu aż odprowadzana woda będzie czysta). Dzięki temu naczynia zostaną wypłukane dokładnie, a woda nie będzie pobierana bez potrzeby.

Strefy dla naczyń słabo oraz mocno zabrudzonych

Umieszczenie talerzy w odpowiednich strefach sprawi, że te bardziej zabrudzone myte będą intensywniej niż inne. W strefie naczyń bardziej zabrudzonych zmywarka zużywa większą ilość wody, o mocniejszym strumieniu. Analogicznie, rzeczy mniej zabrudzone, umieszczone w innej strefie, myte są przy zużyciu mniejszej ilości wody.

Funkcja opóźnionego startu

Po zakończonym cyklu mycia zmywarkę dobrze jest otworzyć jak najszybciej. W przeciwnym razie może wytworzyć się w niej nieprzyjemny zapach.
Czasem wyklucza to włączenie zmywarki na noc lub przy rannym wyjściu do pracy. Aby było to możliwe, w niektórych modelach zmywarek znaleźć można funkcję opóźnionego startu, która pozwala na ustawienie dowolnego czasu rozpoczęcia mycia (np. na dwie godziny przed pobudką czy powrotem z pracy).
Umyte naczynia można będzie wyjąć tuż po zakończeniu cyklu zmywania.

Minerał zeolit

W zmywarkach, gdzie został on wykorzystany zapewnione jest efektywne pochłanianie wilgoci. Zeolit emituje też ciepło, które pomaga suszyć naczynia.

Wśród ważnych funkcji zmywarek można wymienić także to, jakie posiadają one programy.

Oprócz wspomnianych na początku trzech podstawowych, przydatnymi opcjami mogą być również programy takie jak:

Auto (automatyczny)Zmywarka sama dobiera długość cyklu oraz temperaturę – w zależności od stopnia zabrudzenia i liczby znajdujących się w komorze naczyń.
AquasafeW przypadku wycieku, zmywarka wyłączy się samoczynnie i wtedy wypompuje wodę.
BIOTo program do zmywania naczyń wrażliwych na wysoką temperaturę: zmywarka pracuje tutaj nieco dłużej, ale woda nagrzewa się do bezpiecznych 50 stopni.
Program ekspresowySkrócony do ok. 30 min, stosuje się go do mycia lekko zabrudzonych naczyń.
Połowa wsaduDo mycia mniejszej liczby naczyń (które nie wypełniają całej zmywarki).
EkoCzyli program oszczędzający wodę oraz energię.
Wstępne mycie naczyńCzyli 15-minutowy program do naczyń bardzo zabrudzonych, w trakcie którego wsad zmywarki nawilżany jest wodą. Jest to opcja idealna np. do zabrudzeń z przypalonego tłuszczu.

W zmywarce najczęściej wykorzystuje się podstawowe programy, jednak zdarzają się sytuacje do skorzystania z programów specjalnych.

Warto jest mieć do nich dostęp w wybranym modelu zmywarki.

Zmywarka cena

Ile kosztują zmywarki i jaki jest koszt ich użytkowania?
Ile kosztują zmywarki i jaki jest koszt ich użytkowania?

W zależności od tego jakie dostępne opcje, funkcje i rodzaj zmywarki się wybierze do swojego domu, można spodziewać się następujących cen sprzętów:

  • Od 800 do 1000 zł. Są to zmywarki mniejsze, z podstawowym wyposażeniem, o średniej klasie mycia i energooszczędności. Będą to też urządzenia z ograniczoną ilością programów.
  • Od 1000 do 1500 zł. To urządzenia o klasie energetycznej A++, które pozwalają na większą oszczędność. Posiadają też kilka różnych trybów zmywania.
  • Od 1500 zł w górę. Takie zmywarki charakteryzują się naprawdę wysoką energooszczędnością (najwyższą jej klasą), a także dużą ilością dodatkowych trybów i funkcji. Posiadać mogą różnego rodzaju kosze (lepiej stabilizujące różnego rodzaju naczynia) i opcje przyspieszające oraz ułatwiające proces zmywania.

Wybierając zmywarkę warto zainwestować w sprzęt nieco droższy.

Po pierwsze dlatego, że zmywarka będzie mieć bogatsze wyposażenie i wiele przydatnych opcji. Po drugie dlatego, że zmywarka która powinna służyć przez wiele lat posiadać będzie dłuższą gwarancję, ale też lepszą jakość wykonania.

Oprócz ceny samego sprzętu, pamiętać trzeba o tym, że użytkowanie zmywarki będzie wiązać się z opłatami za detergenty, a także zużywane w trakcie zmywania prąd i wodę.

Za 100 tabletek do zmywania naczyń zapłaci się średnio ok. 50 zł.

Kiedy zmywa się codziennie, to rocznie na tabletki wyda się niecałe 200 złotych.

W typowej zmywarce do naczyń, przy 3-godzinnym, ekonomicznym cyklu zużywa się 10 litrów i 1 kWh energii.

Zakładając, że za 10 litrów wody z wodociągu płaci się ok. 0,12 zł, a za 1 kWh energii 0,60 zł, to całkowity koszt umycia kompletu naczyń wyniesie 72 grosze.

Przy codziennym uruchamianiu zmywarki, za miesięczne zmywanie zapłaci się ok. 35 złotych.

Eksploatacja zmywarki

Eksploatacja i serwisowanie zmywarki
Eksploatacja i serwisowanie zmywarki

Aby zmywarka mogła służyć jak najdłużej i bez żadnych awarii, należy o nią odpowiednio zadbać.

Jak to zrobić?

Po każdym zmywaniu drzwiczki zmywarki warto na jakiś czas uchylić – aby z komory i uszczelek wyparowała cała woda. Zmywarkę dobrze też pozostawiać otwartą nocą.

Co jakiś czas zmywarkę dobrze jest wypłukać – cyklem mycia, bez włożonego korka spustowego.

Uszczelki oraz drzwiczki trzeba też regularnie wycierać. Mniej więcej co 15-20 cykli zmywania trzeba wyczyścić filtr siatkowy. Taki filtr/filtry trzeba delikatnie wyjąć – tak, by tłusty osad i resztki jedzenia nie wpadły do otworu pod filtrem.

Siatkę należy dokładnie wyczyścić, łącznie z usunięciem z niej wapiennego osadu i umyć pod gorącą wodą.

Co kilka miesięcy zmywarkę należy dokładnie umyć specjalnym preparatem. Pomoże on w usunięciu wewnętrznych zabrudzeń oraz nalotów, a także odświeży zmywarkę i zlikwiduje różne zapachy.

Raz na pół roku elementy zmywarki, szczególnie grzałka, powinny zostać oczyszczone z kamienia (robi się to przy użyciu przeznaczonych do tego środków).

Kilka razy w roku trzeba sprawdzić też ogólny stan techniczny urządzenia. Przede wszystkim to, czy ramiona myjące i płuczące obracają się swobodnie, a ich dysze nie są zatkane (resztkami jedzenia albo kamieniem). Kiedy tak będzie należy je wyjąć i umyć pod bieżącą wodą.

Dobrze też kontrolować twardość wody i uzupełniać sól (nawet jeżeli stosuje się tabletki all-in-one).

Jak podłączyć zmywarkę krok po kroku?

Jak podłączyć zmywarkę?
Jak podłączyć zmywarkę?
  1. Przy podłączaniu zmywarki do instalacji wodnej, pierwszym krokiem musi być zakręcenie głównego zaworu wodociągowego.
  2. Następnie (po zdemontowaniu baterii), na przewodzie zimnej wody trzeba zamontować trójdrogowy zawór czerpalny. W przewód ciepłej wkręca się natomiast przedłużkę. W obu przypadkach trzeba też zamontować uszczelki.
  3. Później na nowo zakłada się baterię, a wąż zaworu (kupiony w komplecie ze zmywarką) przykręca do zaworu czerpalnego. Najlepiej jest to zrobić pod zlewozmywakiem: wtedy wąż zmywarki będzie ukryty. Trzeba pamiętać, by ułożyć go bez skrętów i zagięć, maksymalnie swobodnie.
  4. Kiedy w kuchni nie ma gotowego podejścia kanalizacyjnego, to do podłączenia węża odpływowego zmywarki można zmodyfikować syfon pod zlewem. Aby woda ze zmywarki była odprowadzana przy jego pomocy, kolejnym krokiem staje się wymiana górnej kształtki syfonu na kształtkę z bocznym podłączeniem, na którym osadza się następnie wąż ściekowy ze zmywarki (można ścisnąć go cybantem).
  5. Odprowadzenie wody z urządzenia można też jednak podłączyć od razu do instalacji kanalizacyjnej. Robi się to na wysokości minimum 30 cm od podłogi. Wysokość ta jest ważna dla zapewnienia optymalnych warunków pracy pompy wypompowującej wodę ze zmywarki. Średnica rury kanalizacyjnej powinna mieć nie mniej niż 40 mm. Do rury kanalizacyjnej trzeba wsunąć wtedy końcówkę węża odpływowego ze zmywarki. Odbywa się to przy użyciu gumowej redukcji z otworem, który musi być trochę mniejszy niż średnica węża.
  6. Warto też dodać, że aby można było w każdej chwili odłączyć zmywarkę od instalacji wodnej, na końcu rury doprowadzającej dobrze jest zamontować zawór odcinający.
  7. Jeśli zaś chodzi o podłączenie do źródła prądu, to zmywarka powinna być zasilana tylko w takim gnieździe, które posiada bolec ochronny. Nie powinno się ono znajdować bliżej niż 60 cm od miejsca poboru wody.

Jak więc widać, podłączenie zmywarki nie jest zadaniem trudnym i można zrobić to samodzielnie.

Ważne jest też oczywiście, by zmywarkę dobrać do potrzeb własnego gospodarstwa domowego: pod względem jej pojemności, parametrów oraz dostępnych funkcji.

Zmywarka do zabudowy
Zmywarka do zabudowy

Obecnie oferta rynkowa tych sprzętów jest na tyle bogata, że każdy znajdzie taką zmywarkę, która będzie idealnie pasowała do wymagań danej rodziny.

Na jakie parametry zmywarki zwrócić uwagę?

Jest to jedno z najczęściej używanych urządzeń domowych. Cena zmywarki jest uzależniona od: zużycia wody, klasy energetycznej i suszenia oraz głośności pracy.

Ile zmywarka zużywa wody?

W zależności od modelu, zużycie wody wynosi od 7 do kilkunastu litrów podczas danego cyklu.

Jak dbać o zmywarkę?

Prawidłowe dbanie o zmywarkę to kilka podstawowych czynności: uchylenie drzwi po zakończonej pracy, wycieranie uszczelek, czyszczenie filtru siatkowego.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pamela

Zaskakujące, jak każdy artykuł na tym portalu budowlanym jest tak dopracowany i merytoryczny kapitalna robota!

Alex

Dzięki za ten wpis, już wiem jaką zmywarkę kupię 🙂