Okap kuchenny: cena, opinie i najważniejsze parametry okapów

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 21 maja 2021

Na półkach sklepowych można znaleźć bardzo wiele profesjonalnych okapów kuchennych, dlatego też sporo osób może mieć duży problem, aby wybrać najlepszy sprzęt do swojej kuchni.

Okap kuchenny
Okap kuchenny

Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które w najbliższym czasie planują kupić nowy okap kuchenny do domu, ale niestety nie mają zielonego pojęcia, na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego okapu?

Wybierając nowy okap do kuchni w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na dostęp do kanału wentylacyjnego. Renomowani producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej wysokiej jakości okapy kuchenne, które mogą funkcjonować w dwóch różnych trybach.

Pierwszym rozwiązaniem są nowoczesne okapy z wyciągiem, czyli specjalną rurą, która podłączona jest bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. W tym konkretnym przypadku wszystkie zanieczyszczenia usuwane są oczywiście poza budynek mieszkalny.

Drugim rozwiązaniem są okapy z pochłaniaczem. Modele tego typu działają z kolei w obiegu zamkniętym, dlatego też nie ma potrzeby prowadzenia rury. Wszelkie zanieczyszczenia usuwane są za pomocą specjalnych filtrów węglowych.

Aby wybrać optymalne rozwiązanie warto dokładnie sprawdzić warunki w swojej kuchni oraz stosowne przepisy wentylacyjne. Jeżeli nie ma żadnym przeciwwskazań, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie sprawnego wyciągu. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że okapy w trybie wyciągu, mogą pochwalić się lepszą skutecznością.

Ich sporym atutem jest także to, że bardzo cicho pracują i co najważniejsze są zdecydowanie tańsze w utrzymaniu. Dla wielu osób wymiana filtrów węglowych może okazać się bardzo dużą niedogodnością.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego okapu?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego okapu?

Miejsce montażu ma znaczenie

Wybranie porządnego okapu to dopiero połowa drogi do sukcesu. Aby w 100% wykorzystać olbrzymi potencjał tego niesamowitego sprzętu, warto zadbać także o profesjonalny montaż. Najważniejszą kwestią jest oczywiście wybranie odpowiedniego miejsca w kuchni, co niestety nie zawsze jest prostym zadaniem.

Jeżeli w naszej kuchni znajduje się wyspa kuchenna, to jak łatwo się domyślić w pierwszej kolejności warto postawić na niezawodny okap wyspowy, który montuje się bezpośrednio w suficie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także solidny okap blatowy, który jak sama nazwa wskazuje montuje się w blacie albo na nim.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy płyta grzewcza znajduje się bezpośrednio w ciągu kuchennym pod ścianą. W tym konkretnym przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest okap przyścienny albo nowoczesny okap do zabudowy, który prezentować będzie się naprawdę bardzo okazale. Dla wielu osób ciekawą alternatywą może okazać się także okap teleskopowy, który po bardzo długiej przerwie ponownie powraca do mody.

Niezależnie od tego, na jaki okap się postawi, to niezbędne jest jego zamontowanie na solidnej ścianie z betonu albo pustaków. Sporym błędem jest montowanie okapu na ścianie działowej z karton-gipsu.

Turbina w okapie podczas swojej pracy powoduje drgania, dlatego też konstrukcja musi być stabilnie zamontowana, aby nie doszło do awarii.

Z praktycznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie okapu na ścianie, w której to biegnie sam komin wentylacyjny. Pamiętać należy o tym, że im krótszy kanał wywiewny, tym oczywiście okap kuchenny pracować będzie skuteczniej i generować będzie mniejszy hałas.

Nie można zapominać również o tym, że okap wymaga podłączenia do prądu, dlatego też w wielu sytuacjach niezbędne jest umiejętne poprowadzenie przewodu i zaplanowanie dogodnego miejsca na gniazdka natynkowe.

Jaka wydajność okapu?

Jeżeli chodzi o wydajność, to okap kuchenny do domu należy idealnie dopasować do rozmiaru pomieszczenia w którym się znajduje. Tylko urządzenia o odpowiedniej mocy i wydajności będą w stanie wywiązać się ze swoich podstawowych zadań i obowiązków.

Przed dokonaniem zakupu warto poświęcić nieco czasu na obliczenie potrzebnej mocy.

W celu oszacowania wydajności danego sprzętu należy pomnożyć wielkość kuchni (podawanej w metrach sześciennych) przez 9. Wzór ten pozwoli oszacować wydajność sprzętu na biegu średnim. Osoby, które chcą obliczyć wydajność na biegu maksymalnym, powinny pomnożyć wielkość kuchni przez 12. Każdy producent podaje wydajność swoich urządzeń w formie m3/h, dzięki czemu bardzo szybko będzie można porównać wszystkie pomieszczenia.

Jaka wydajność okapu?
Jaka wydajność okapu?

Rozmiary okapu

Szerokość okapu najlepiej dobrać bezpośrednio do szerokości kuchenki. Jedynym wyjątkiem są nowoczesne okapy w kształcie tuby oraz okapy blatowe, które zintegrowane są z płytą grzewczą. Jeżeli w kuchni znajduje się płyta o szerokości 60 cm, to wówczas warto postawić na okap przyścienny skośny albo okap do zabudowy, który także ma przynajmniej 60 cm szerokości.

Większość producentów oferuje okapy rozmiarowo przystosowane do wymiarów standardowych płyt grzewczych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że standardowe okapy pasować będą do kuchenek i płyt grzewczych.

Problem może pojawić się dopiero wtedy, gdy posiadamy w kuchni bardzo nietypową kuchenkę o niestandardowych wymiarach. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zakupienie okapu na indywidualne zamówienie. Na rynku jest wiele rzetelnych firm wykonujących okapy na specjalne zamówienie, które pasować będą idealnie do wymiarów naszej kuchenki.

Jeżeli chodzi o rozmiar okapu, to warto zwrócić uwagę także na średnicę wylotu powietrza. Wybierając nowy okap należy zwrócić szczególną uwagę na średnicę wylotu powietrza w danym modelu. Tylko w ten sposób będzie można dowiedzieć się, jakiej wielkości otwór jest niezbędny w celu dopasowania rury odpowiedzialnej za odprowadzenie powietrza bezpośrednio do szybu wentylacyjnego. Na szczęście, gdy rura będzie zbyt duża albo zbyt mała, to zawsze można skorzystać z pomocy specjalnych przejściówek.

Rozmiary okapu
Rozmiary okapu

Hałas urządzenia

Dla wielu osób jednym z bardzo ważnych parametrów jest także generowany hałas. Jak powszechnie wiadomo okap kuchenny podczas swojej pracy generuje hałas, który może znacząco uprzykrzyć normalne funkcjonowanie w kuchni. Głośne urządzenia znacząco zniechęcają do ich uruchomienia. Warto wyraźnie zaznaczyć, że okap powinien być włączany automatycznie przy korzystaniu z kuchenki, dlatego też warto postawić na modele, które charakteryzują się cichą pracą.

Dobry okap kuchenny do domu na pierwszym biegu powinien generować hałas poniżej 50 dB. Dzięki takiej głośności będzie można normalnie funkcjonować w kuchni podczas pracy sprzętu. Parametr ten odgrywa kluczową rolę przede wszystkim wtedy, gdy kuchnia połączona jest z salonem. Im wyższym bieg, tym oczywiście okap będzie głośniej pracować.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje okapów?

Najpopularniejsze rodzaje okapów
Najpopularniejsze rodzaje okapów

Jak wspomniano powyżej producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej kilka rodzajów okapów kuchennych. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego też warto zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim okapy podszafkowe, które wykorzystywane są przede wszystkim w niewielkich kuchniach. Jest to idealny wybór dla osób, które nie mają zbyt dużo wolnej przestrzeni do zagospodarowania.

Największą wadą okapów podszafkowych jest niewielka wydajność, dlatego też tego typu sprzęt nie sprawdzi się w przypadku większych aneksów kuchennych. Olbrzymia popularność wynika także z bardzo atrakcyjnej cenie oraz z łatwego montażu. Okap można podwiesić nie tylko pod szafką kuchenną, ale również można go przymocować bezpośrednio do ściany. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie.

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują również okapy kominowe, czyli popularne okapy przyścienne.

Mowa tutaj oczywiście o urządzeniach samodzielnie wiszących, które montowane są nad kuchenką przy samej ścianie. Okapy tego typu wyróżniają się długim kominem pionowym, dzięki któremu można w umiejętny sposób zamaskować rurę odpowiedzialną za odprowadzanie zanieczyszczeń do szybu wentylacyjnego.

Godne polecenia są okapy wykonane ze stali nierdzewnej, które nawet po wielu latach użytkowania prezentować będą się bardzo okazale i co najważniejsze w dalszym ciągu spełniać będą swoje zadania. Producenci mogą zaproponować swoim klientom nie tylko proste geometryczne formy, ale również zdecydowanie bardziej wyszukane konstrukcje, które mogą okazać się wspaniała ozdobą nowoczesnej kuchni.

W wielu polskich kuchniach można spotkać także okapy wyspowe, które w chwili obecnej należą do najdroższych urządzeń, dlatego też nie każdy może pozwolić sobie na skorzystanie z ich dobrodziejstwa. Okapy wyspowe są najbardziej zaawansowanym urządzeniami, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wybrednych i najbardziej wymagających użytkowników.

Okapy tego typu idealnie sprawdzą się przede wszystkim w kuchniach, gdzie płyta grzewcza kuchenki znajduje się na środku pomieszczenia (na tzw. wyspie). Okapy wyspowe w odróżnieniu od konkurencyjnych rozwiązań nie montuje się do ściany, tylko do sufitu. Wyspowe okapy składają się z podstawy i specjalnej rury odprowadzającej.

Kolejną grupę stanowią okapy sufitowe, które zazwyczaj montowane są w wolnej przestrzeni w sufitach podwieszanych. Jest to w chwili obecnej najciekawsza alternatywa dla powyżej opisanych modeli wyspowych. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że okapy sufitowe mogą zajmować sporo powierzchni, dlatego też mocno ingerują w wygląd kuchni. Przy projektowaniu wymarzonego pomieszczenia albo przy remoncie warto wziąć pod uwagę ich montaż.

Opisując najpopularniejsze rodzaje okapów kuchennych warto wspomnieć także o okapach teleskopowych, które mogą pochwalić się dużą wydajnością. Ich olbrzymim atutem jest także to, że w umiejętny sposób, można je schować wewnątrz zabudowy kuchni, dlatego też można uzyskać ciekawe aranżacje wnętrz.

Charakterystycznym elementem okapów teleskopowych jest ruchoma szuflada po której wysunięciu można znacząco zwiększyć powierzchnie pochłaniającą. Dla wielu osób olbrzymią zaletą okapów teleskopowych może okazać się także to, że w niektórych modelach znajduje się dodatkowe miejsce do przechowywania potraw i naczyń kuchennych.

Na samym końcu warto wspomnieć o okapach blatowych, które montowane są bezpośrednio na blacie kuchennym, a sam silnik najczęściej umiejscowiony jest w szafce pod blatem. Okapy tego typu wyróżniają się bardzo wysoką jakością wykonania oraz oryginalnym designem, dzięki czemu spełniają one walory dekoracyjne.

Nie można zapominać o doskonałych parametrach technicznych. Godne polecenia są przede wszystkim urządzenia wykonane z inoxu, który w umiejętny sposób połączony jest na przykład z eleganckim szkłem przezroczystym. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że okap blatowy może pracować jedynie w obiegu otwartym jako wyciąg. Jest to w chwili obecnej najciekawsza alternatywa dla okapów narożnych.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje filtrów?

Jeżeli chodzi o okapy, które opierają się na filtracji powietrza, to niezbędne jest również dokładne zapoznanie się z najpopularniejszymi rodzajami filtrów. Producenci chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też cały czas udoskonalają swoje urządzenia i sięgają po coraz to nowsze i wydajniejsze filtry.

Największym zainteresowaniem cieszą się filtry przeciwtłuszczowe, których głównym zadaniem jest zatrzymanie poszczególnych cząsteczek tłuszczu, które wchłaniane są przez okap wraz z parą wodną nie tylko podczas smażenia, ale również podczas gotowania. Jednym z kluczowych zadań filtrów przeciwtłuszczowych jest zabezpieczenie silnika oraz wewnętrznej obudowy okapu przed brudem, który może przyczynić się do mniejszej lub większej awarii.

Nowoczesne okapy coraz częściej wyposażone są także w filtry metalowe, które z kolei bardzo dobrze radzą sobie z zatrzymywaniem tłuszczy różnego typu. Mowa tutaj oczywiście o kilkuwarstwowej siatce metalowe, która zabezpiecza wnętrze urządzenia. Jedną z największych zalet filtrów metalowych jest ich niespotykana żywotność. Przy systematycznym myciu filtrów w ciepłej wodzie, mogą one służyć nawet kilka lat.

Kolejną grupę tworzą filtry węglowe, które wykorzystywane są przede wszystkim w okapach bez systemu wentylacyjnego. Głównym zadaniem filtrów węglowych jest pochłanianie zapachów, które w obiegu mogą wrócić do pomieszczenia. Aby filtry węglowe spełniały swoje podstawowe zadania należy je wymieniać systematycznie co kilka miesięcy. Częstotliwość wymiany filtrów w dużej mierze zależy od ich jakości oraz od częstotliwości użytkowania samego okapu.

Na samym końcu warto wspomnieć z kolei o filtrach fizelinowch, które wykonane są ze specjalnej włókniny odpowiedzialnej za zatrzymywanie wszelkich zabrudzeń i tłuszczy. Filtry tego typu najczęściej można spotkać w okapach podszafkowych. Tak samo jak filtry węglowe należy je systematycznie wymieniać co kilka miesięcy, dzięki czemu wywiązywać będą się ze swoich zadań.

Sterowanie okapem

Nowoczesne okapy do kuchni mogą być sterowane nie tylko mechanicznie, ale również elektronicznie. W tym pierwszym przypadku wszystkie dostępne operacje na urządzeniu dokonuje się manualnie przy pomocy stosownych przycisków.

Wbrew pozorom tego typu rozwiązanie nie jest zbyt uciążliwe zwłaszcza, że podczas gotowania praktycznie zawsze znajdujemy się przy kuchence.

Drugim rozwiązaniem są elektroniczne systemy sterowania. W tym konkretnym przypadku wszystkie operacje obsługuje się za pomocą panelu dotykowego. Najdroższe modele wyposażone są w pilot zdalnego sterowania albo specjalne aplikacje, które można zainstalować w swoim telefonie komórkowym.

Jakie funkcje powinien posiadać dobry okap?

Okap do kuchni funkcje
Okap do kuchni funkcje

Aby wybrać porządny okap kuchenny do domu warto zwrócić szczególną uwagę także na dodatkowe funkcje, które wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę.

W dzisiejszych czasach standardem są okapy wyposażone w dodatkowe oświetlenie. Nawet najtańsze modele wyposażone są w profesjonalne oświetlenie. Najlepszym wyborem są oczywiście świetlówki energooszczędne albo popularne oświetlenie LED, dzięki któremu będzie można zaoszczędzić sporo gotówki. Rachunki za energię elektryczną cały czas idą w górę, dlatego też tym bardziej warto stawiać na energooszczędne technologie.

Porządne oświetlenie może okazać się bardzo przydatne przede wszystkim w ciemniejszych kuchniach.

Dobry okap kuchenny powinien być wyposażony również w wyłącznik czasowy.

Dzięki takiej funkcjonalności będzie można zaprogramować pracę urządzenia po zakończeniu gotowania. Okap po zakończeniu swojej pracy wyłączy się automatycznie, dzięki czemu nie trzeba czekać w kuchni na koniec jego pracy.

W czasie gotowania przydać może się również minutnik. Najlepsze modele wyposażone są w minutnik z sygnałem alarmowym, który poinformuje nas o tym, że przygotowywane potrawy są już gotowe.

Dla wielu osób przydatną funkcją może okazać się także specjalny czujnik zapachów. Nowoczesne okapy zaprojektowane zostały w taki sposób, aby po wykryciu ustalonego stężenia zapachów uruchomić się automatycznie. Niektóre modele mogą także sterować poszczególnymi biegami dopasowując je optymalnie do aktualnych potrzeb.

Aby uniknąć awarii, warto postawić na okapy kuchenne wyposażone w czujnik czyszczenia. Głównym zadaniem czujników jest informowanie użytkowników o konieczności wymienienia filtrów.

Aby swobodnie kontrolować poszczególnymi trybami i funkcjami w okapie przydać może się także ergonomiczny wyświetlacz LCD. Na ekranie w przejrzysty sposób wyświetlane są wszystkie najważniejsze informacje, które mogą okazać się naprawdę bardzo przydatne. Wyświetlacz LCD jest niesłychanie przydatny przede wszystkim w zdecydowanie bardziej rozbudowanych okapach. W prostszych modelach, można oczywiście zrezygnować z dodatkowego wyświetlacza.

Z jakiego materiału okapy wybrać?

Jeżeli chodzi o żywotność i design okapów kuchennych, to warto zwrócić uwagę także na materiały z których są one wykonane. Producenci korzystają z wielu różnych tworzyw, które charakteryzują się nieco innymi parametrami. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi materiałami do produkcji okapów, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

W ostatnim czasie największym zainteresowaniem cieszą się okapy wykonane ze stali inox. Mowa tutaj oczywiście o specjalnej stali z domieszką chromu i niklu. W dużej mierze to właśnie te dodatki zapewniają wybranym powierzchnią połysku i co najważniejsze zapewniają jednocześnie niesamowitą wytrzymałość.

Przy produkcji okapów najczęściej wykorzystywana jest zwykła blacha chromoniklowa. Jak łatwo się domyślić im grubsza zostanie użyta blacha, tym oczywiście okap kuchenny jest bardziej solidny i stabilny. Poszczególne powierzchnie ze stali chromoniklowej, mogą różnić się między sobą natężeniem szlifów.

Na rynku dostępne są także specjalne preparaty w postaci sprayu, które doskonale nadają się właśnie do czyszczenia inox. Dla wielu osób ciekawą propozycją mogą okazać się nowoczesne okapy, które wykonane są ze stali uodpornionej na pozostawiania odcisków palców.

Renomowani producenci coraz częściej sięgają także po szkło hartowane. Sporą zaletą szkła jest jego giętkość, dzięki czemu producenci są w stanie przygotować nawet bardzo nietypowe kształty.

Większość producentów umożliwia błyskawiczne rozkręcenie okapu kuchennego na ścianie, dzięki czemu można bardzo szybko umyć szyby. Jeżeli chodzi o kolor, to szkło hartowane występuje głównie z białymi lub czarnymi okapami. Warto wspomnieć także o tym, że z wiadomych przyczyn ze szkła hartowanego nie mogą być zbudowane wszystkie elementy.

Kolejnym wartym uwagi materiałem jest stal lakierowana, czyli wysokiej jakości blacha malowana proszkowo na dowolny kolor. Dzięki temu rewelacyjnemu materiałowi, można nabyć okap kuchenny w dowolnych odcieniach. Stal lakierowana nie pozostawia zacieków, a wszelkie powierzchnie są bardzo łatwe w czyszczeniu. Do największych zalet stali lakierowanej warto zaliczyć także doskonałą odporność na korozję, wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne.

W wielu kuchniach rewelacyjnie sprawdzą się okapy z drewnianymi elementami. Naturalne drewno jest najlepszym wyborem dla zagorzałych miłośników stylu rustykalnego.

W ostatnim czasie bardzo modne są także okapy retro, które w dużej mierze oparte są właśnie na drewnie. Jeżeli chodzi o ramy drewniane, to najczęściej wykonane są one z drewna bukowego, jesionu, olchy albo dębu.

Rewelacyjnie prezentuje się przede wszystkim surowe i niebarwione drewno. Nowoczesne okapy z elementami drewnianymi oczywiście nigdy nie są wykonane w 100% z drewna. Zazwyczaj spotkać można jedynie estetyczne dodatki, które uzupełniają metalowe urządzenia.

Okapy kuchenne mogą opierać się także na wysokiej klasie aluminium, które najczęściej łączy się z powyżej opisanym hartowanym szkłem. Aluminium dodaje okapom elegancji i niespotykanego szyku. Godne uwagi jest także nowoczesne szkło dekoracyjne, które spotkać można w okapach z tzw. wyższej półki.

Nowością na rynku są okapy z perforowanych tkanin, laminatu albo hipoalergicznego cristaplantu.

Na samym końcu warto wspomnieć o ceramice, które ceniona jest przede wszystkim za walory estetyczne.

Jak zamontować okap kuchenny?

Aby w 100% wykorzystać potencjał nowego okapu kuchennego pamiętać należy o jego montażu. Tylko dzięki prawidłowo zamontowanemu urządzeniu, można liczyć na sprawne korzystanie z wszystkich dostępnych funkcji.

Aby uniknąć problemu skraplania się pary wodnej warto przestrzegać zaleceń producenta i skorzystać z pomocy odpowiednich fachowców, którzy specjalizują się w montażu okapów kuchennych. Osoby, które czują się na siłach, mogą oczywiście samodzielnie zamontować nowy okap kuchenny, co wbrew pozorom wcale nie jest tak trudnym zadaniem.

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim prawidłowe podłączenie okapu do wentylacji. Dla wielu użytkowników liczy się nie tylko wydajność okapów, ale również cicha praca. Tylko umiejętnie podłączony okap rurą do wentylacji jest w stanie zapewnić cichą pracę.

Dużym błędem jest zmniejszanie wylotu silnika na przykład poprzez montowanie specjalnych przejściówek zwężających. W wielu sytuacjach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest na przykład zamontowanie rur kwadratowych albo prostokątnych zamiast rur okrągłych.

Redukcja przekroju rur niestety zazwyczaj wiąże się ze znacznie głośniejszą pracą urządzenia. Producenci zalecają, aby rury prowadzić pod kątem 45 stopni albo dość delikatnym łukiem. Unikać należy tzw. rur spiro oraz kanałów elastycznych. Najbezpieczniejszym wyborem są jak najkrótsze rury, które są gładki i proste.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo ważne jest to, aby zachować odpowiednią odległość okapu od płyty. Parametr ten ma olbrzymi wpływ nie tylko na skuteczność okapu, ale również na jego bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania.

Jeżeli chodzi o popularne okapy skośne, to powinny być one oddalone od płyty o 45 cm (od dolnej części). W przypadku standardowych okapów odległość od płyty grzewczej powinna wynosić 65 cm. Problem może pojawić się przede wszystkim przy kuchenkach gazowych starszego typu. W tym konkretnym przypadku warto postawić na nieco większy odstęp (70 cm). W dużej mierze to właśnie dzięki takiej odległości nie ma ryzyka, że palniki w kuchence gazowej stopią plastikowe elementy okapu.

Do większości okapów dołączone są w zestawie specjalne maskownice, dzięki którym będzie można w umiejętny sposób ukryć rury wentylacyjne. Przy dość wysokiej kuchni maskownice mogą okazać się zbyt krótkie zwłaszcza, jak kratka wentylacyjne znajduje się tuż przy samym suficie.

W takiej sytuacji warto postawić na praktyczne okapy, które wyposażone są w niezawodne maskownice rozsuwane. W wysokich pomieszczeniach, można pomyśleć również o dobudowaniu podwieszonego sufitu, dzięki któremu będzie można ukryć sporą część rur. Wielu producentów ma w swojej ofercie sprzedażowej specjalne przedłużki maskownicy, które przydają się w wielu sytuacjach.

Montując okap warto zadbać także o to, aby można było z niego bezpiecznie i wygodnie korzystać. Jeżeli okap nie posiada pilota zdalnego, to warto zwrócić uwagę na wysokość poszczególnych domowników. Okap kuchenny powinien być zamontowany na takiej wysokości, aby można było swobodnie korzystać z wszystkich przycisków.

Przy montażu warto pamiętać także o odpowiednim wygłuszeniu rur, dzięki czemu można znacząco ograniczyć hałas. Do ogłuszania rur w suficie podwieszanym doskonale nadaje się popularna wełna mineralna.

Aby solidnie i bezpiecznie zamontować okap kuchenny niezbędna jest oczywiście wytrzymała ściana. Tańsze okapy bardzo często posiadają średniej jakości silniki, których użytkowanie prowadzi do tzw. „efektu pudła rezonansowego”.

Rozchodzenie się dźwięków i drgań, może znacząco zniechęcić do korzystania z okapu. Aby pozbyć się tego problemu warto montować okap na solidnych ścianach, które nie rezonują. Unikać należy przede wszystkim ścian z regipsów, które jak powszechnie wiadomo są puste w środku. Najlepszym wyborem jest oczywiście ścian z betonu albo ściany ceglane.

Jeżeli chodzi o okapy wyspowe, to warto je zamontować na mocnych i stabilnych konstrukcjach sufitu podwieszanego.

Przy montażu okapu kuchennego nie można zapominać także o konieczności doprowadzenia prądu. Większość urządzeń do prawidłowego działania potrzebuje prądu zmiennego 50 Hz o mocy 220-240 V.

Zdecydowana większość okapów kuchennych zakończona jest specjalną wtyczką. Można znaleźć jednak modele, które zakończone są kablem. W takiej sytuacji niezbędne jest oczywiście samodzielne dorobienie wtyczki.

Z praktycznego punktu widzenia warto zamontować okap w taki sposób, aby można go było swobodnie serwisować. Niestety nawet najlepszy jakościowo okap od renomowanego producenta, może odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Najlepiej zamontować okap kuchenny w takim miejscu, aby serwisanci mieli do niego bezpośredni dostęp.

Dużym błędem wielu osób jest na przykład silikonowanie brzegów bezpośrednio u wylotu maskownicy. Pod uwagę warto wziąć nie tylko ewentualne serwisowanie urządzenia, ale również jego systematyczne czyszczenie.

Energooszczędność okapów

Aby obniżyć nieco rachunki za energię elektryczną najlepiej postawić na energooszczędne okapy kuchenne.

W mniejszych kuchniach nie warto inwestować w okapy dużej wydajności. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt silny ciąg powietrza prowadzi do szybkiego wychładzania się pomieszczenia. Spory problemem może okazać się także przy korzystaniu z kuchenki gazowej. Silny ciąg może znacznie pogorszyć spalanie gazu. Wydajność okapu należy idealnie dostosować do powierzchni kuchni.

Jeżeli chodzi o energooszczędność okapów, to najlepszym wyborem będą zawsze urządzenia, które mogą pochwalić się klasą energetyczną A++. Największy pobór prądu jest w okapach kuchennych oznaczonych literą E. Każdy producent podaje dokładne informacje o klasie energetycznej w opisie technicznym albo na etykiecie efektywności energetycznej, dzięki czemu można szybko porównać poszczególne urządzenia.

Bardzo wysoka klasa energetyczna okapu jest najlepszym wyborem nie tylko dla tych osób, które chcą obniżyć rachunki za prąd, ale również dla osób, które dbają o środowisko naturalne.

Energooszczędność okapów
Energooszczędność okapów

Dlaczego warto postawić na okap kuchenny?

Sporo osób niestety nie zwraca szczególnej uwagi na klasę sprzętu przy zakupie porządnego okapu kuchennego, co oczywiście jest bardzo dużym błędem. Większość osób zwraca uwagę jedynie na cenę samego urządzenia oraz na jego design.

Sprawny i wydajny okap kuchenny wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też jest to nieodłączny element zdrowej, czystej i energooszczędnej kuchni. Podczas gotowania i smażenia generowane są opary, które unoszą się do góry bezpośrednio z potraw. Wytwarzana para w swoim składzie zawiera dużą ilość tłuszczu, wilgoci i zapachów.

Dzięki profesjonalnym okapom kuchennym możliwe jest odprowadzenie pary na zewnątrz albo jej oczyszczenie. Jeżeli nie zadba się o odpowiednią wentylację, to para osiadać będzie nie tylko na ścianach i suficie, ale również na meblach i różnego typu urządzeniach kuchennych. Jeżeli w kuchni spędza się sporo czasu na gotowaniu, to para może osiadać także na ubraniach. Para i wszelkie zapachy, co prawda nie są zagrożeniem dla naszego zdrowia, ale pamiętać należy o tym, że wilgoć i tłuszcze są idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów, bakterii i drobnoustrojów.

Para ma negatywny wpływ także na estetykę ścian i mebli kuchennych. Dzięki instalacji okapu kuchennego z prawdziwego zdarzenia można rozwiązać ten i wiele innych problemów.

Ile kosztuje okap kuchenny?

Ile kosztuje okap kuchenny?
Ile kosztuje okap kuchenny?

Wydajny i niezawodny okap kuchenny jest jedną z tych inwestycji na której nigdy nie warto oszczędzać, dlatego tez najlepiej postawić na wysokiej jakości sprzęt od renomowanego producenta. Porządny sprzęt do niewielkiej kuchni można kupić już od 400 zł.

Wybierając nowy okap warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje. Im większa ilość opcji, tym oczywiście wyższa cena urządzenia. Jeżeli nie zamierza się jednak korzystać z dodatkowych funkcji, to nie ma potrzeby wydawania dodatkowych pieniędzy.

Największy wybór okapów kuchennych można znaleźć w profesjonalnych sklepach internetowych, które oferują także najkorzystniejsze ceny. Godne uwagi są także aukcje internetowe, gdzie można kupić nie tylko nowe, ale również używane okapy w rozsądnej cenie. Jeżeli chodzi o sklepy internetowe, to warto rozejrzeć się nie tylko za polskimi, ale również za zagranicznymi sklepami, które coraz częściej zapewniają dostawę do Polski w rozsądnej cenie.

Zagraniczne sklepy online są dobrym wyborem dla osób, które poszukują sprzętu niedostępnego u polskich sprzedawców.

Jakie są najczęstsze problemy z okapami kuchennymi?

Nowoczesne okapy kuchenne to bardzo niezawodne urządzenia, które nawet po wielu latach użytkowania w dalszym ciągu spełniać będą swoje podstawowe zadania. Każdy sprzęt AGD narażony jest jednak na drobne usterki i większe awarie, z którymi warto się dokładnie zapoznać.

Bardzo częstym problemem w tańszych okapach kuchenny jest brak światła. W wielu sytuacjach usterka wynika nie tylko z powodu przepalonej żarówki, ale również z powodu okopcenia gniazda żarówki. Uszkodzone światło, może powodować wybicie korków albo przepalenie ścieżki na płycie, dlatego też nie można lekceważyć tej usterki. Aby rozwiązać ten problem niezbędne jest dokładne wyczyszczenie okopconych fragmentów płytki i dokładne odtworzenie ścieżki.

Przy okapach kuchennych mogą pojawić się także problemy z wentylacją. Okapy podłączone w systemie otwartym, mogą w niewłaściwy sposób wyciągać parę nawet wtedy, gdy ustawi się największą moc urządzenia. Jeżeli okap kuchenny wydawać będzie dziwne odgłosy i wydmuchiwane będzie zimne powietrze, to mamy wyraźny sygnał, że są problemy z wentylacją w kuchni. Najczęstszym problemem jest zbyt szczelna wentylacja, do której niestety nie dochodzi świeże powietrze.

Jeżeli chodzi o okapy typu pochłaniacz, to mogą one nie radzić sobie z pochłanianiem zapachu i tłuszczy. W trybie zamkniętym za pochłanianie zapachów odpowiadają specjalne filtry węglowe. Nie można zapominać także o filtrach przeciwtłuszczowych wykonanych z metalu albo fizeliny. Stare filtry niestety nie są w stanie skutecznie wyłapywać tłuszczy z oparów, dlatego też warto pomyśleć o ich wymianie.

Jeżeli okap nie chce się uruchomić, a wszystkie diody na panelu sterowania się świecą, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z usterką silnika wentylatora okapu. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta doświadczonego serwisanta. Warto zwrócić uwagę na odgłosy pracującego sprzętu, które bardzo często sygnalizują problemy z silnikiem wentylatora okapu. Problem może wynikać także z powodu uszkodzenia sterowania. Jeżeli okap w żaden sposób nie reaguje na dowolne przyciski, to warto sprawdzić działanie modułu sterowania. Jeżeli okap kuchenny jest użytkowany przez dłuższy okres czasu, to mogło dojść także do jego zatłuszczenia. W takiej sytuacji niezbędne jest rozkręcenie okapu i sprawdzenie, czy nie doszło do nadpalenia w silniku. Tłuszcz niestety powoduje szybsze nagrzewanie się silnika, dlatego też może on odmówić posłuszeństwa. Zaklejone tłuszczem łopaty wiatraka mają wpływ także na wydajność okapu, dlatego też warto pamiętać o jego systematycznym czyszczeniu. Dość częstym problemem jest także uszkodzenie uzwojenia. W takiej sytuacji niestety jedynym rozwiązaniem jest wymiana całego silnika okapu.

FAQ

✓ Z jakiego materiału okapy wybrać?

W ostatnim czasie największym zainteresowaniem cieszą się okapy wykonane ze stali inox. Mowa tutaj oczywiście o specjalnej stali z domieszką chromu i niklu. W dużej mierze to właśnie te dodatki zapewniają wybranym powierzchnią połysku i co najważniejsze zapewniają jednocześnie niesamowitą wytrzymałość. Renomowani producenci coraz częściej sięgają także po szkło hartowane. Sporą zaletą szkła jest jego giętkość, dzięki czemu producenci są w stanie przygotować nawet bardzo nietypowe kształty. Kolejnym wartym uwagi materiałem jest stal lakierowana, czyli wysokiej jakości blacha malowana proszkowo na dowolny kolor. Dzięki temu rewelacyjnemu materiałowi, można nabyć okap kuchenny w dowolnych odcieniach. Stal lakierowana nie pozostawia zacieków, a wszelkie powierzchnie są bardzo łatwe w czyszczeniu. Do największych zalet stali lakierowanej warto zaliczyć także doskonałą odporność na korozję, wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. W wielu kuchniach rewelacyjnie sprawdzą się okapy z drewnianymi elementami.

✓ Jakie funkcje powinien posiadać dobry okap?

W dzisiejszych czasach standardem są okapy wyposażone w dodatkowe oświetlenie. Nawet najtańsze modele wyposażone są w profesjonalne oświetlenie. Najlepszym wyborem są oczywiście świetlówki energooszczędne albo popularne oświetlenie LED, dzięki któremu będzie można zaoszczędzić sporo gotówki. Rachunki za energię elektryczną cały czas idą w górę, dlatego też tym bardziej warto stawiać na energooszczędne technologie. Dobry okap kuchenny powinien być wyposażony również w wyłącznik czasowy. W czasie gotowania przydać może się również minutnik. Najlepsze modele wyposażone są w minutnik z sygnałem alarmowym, który poinformuje nas o tym, że przygotowywane potrawy są już gotowe. Dla wielu osób przydatną funkcją może okazać się także specjalny czujnik zapachów. Nowoczesne okapy zaprojektowane zostały w taki sposób, aby po wykryciu ustalonego stężenia zapachów uruchomić się automatycznie. Niektóre modele mogą także sterować poszczególnymi biegami dopasowując je optymalnie do aktualnych potrzeb. Aby uniknąć awarii, warto postawić na okapy kuchenne wyposażone w czujnik czyszczenia. Głównym zadaniem czujników jest informowanie użytkowników o konieczności wymienienia filtrów.

✓ Jakie są najczęstsze problemy z okapami kuchennymi?

Bardzo częstym problemem w tańszych okapach kuchenny jest brak światła. W wielu sytuacjach usterka wynika nie tylko z powodu przepalonej żarówki, ale również z powodu okopcenia gniazda żarówki. Uszkodzone światło, może powodować wybicie korków albo przepalenie ścieżki na płycie, dlatego też nie można lekceważyć tej usterki. Aby rozwiązać ten problem niezbędne jest dokładne wyczyszczenie okopconych fragmentów płytki i dokładne odtworzenie ścieżki. Przy okapach kuchennych mogą pojawić się także problemy z wentylacją. Okapy podłączone w systemie otwartym, mogą w niewłaściwy sposób wyciągać parę nawet wtedy, gdy ustawi się największą moc urządzenia. Jeżeli okap kuchenny wydawać będzie dziwne odgłosy i wydmuchiwane będzie zimne powietrze, to mamy wyraźny sygnał, że są problemy z wentylacją w kuchni. Najczęstszym problemem jest zbyt szczelna wentylacja, do której niestety nie dochodzi świeże powietrze. Jeżeli chodzi o okapy typu pochłaniacz, to mogą one nie radzić sobie z pochłanianiem zapachu i tłuszczy. W trybie zamkniętym za pochłanianie zapachów odpowiadają specjalne filtry węglowe. Nie można zapominać także o filtrach przeciwtłuszczowych wykonanych z metalu albo fizeliny. Stare filtry niestety nie są w stanie skutecznie wyłapywać tłuszczy z oparów, dlatego też warto pomyśleć o...

Komentarzy:

  1. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru projektu domu i jedna z wielu rzeczy, na którą zwracam uwagę jest otwarta kuchnia z możliwością postawienia wyspy kuchennej. Zawsze marzyłam o wyspie w swojej kuchni i w domu mam nadzieję uda się to wykonać. Na wyspie chcemy usytuować płytę grzewczą a co za tym idzie musi tam się znaleźć okap czyli padnie na okap wyspowy. Orientowałam się w z cenach i niestety nie są najmniejsze. Na szczęście nasza płyta będzie standardowych rozmiarów, więc skupimy się na zwykłym okapie wyspowym. Tak jak jest zaznaczone w artykule jedna z rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę to głośność okapu, niestety z doświadczenia wiem, że na dłuższą metę może to być bardzo uciążliwe.

    Odpowiedz

Komentarz