Mycie elewacji domu: cena, preparaty, czyszczenie [krok po kroku]

Mycie elewacji domu
Czyszczenie elewacji domu

Każdy budynek, niezależnie od tego, z jakich materiałów został wykonany, wymaga starannej troski. To, co tak pięknie prezentuje się tuż po zakończeniu budowy, z czasem wymaga nie tyle odnowienia, ile po prostu wyczyszczenia bądź umycia.

Dobra wiadomość jest taka, że można to zrobić samemu.

Jak?

Wszystkiego na temat mycia elewacji dowiecie się w poniższym artykule.

Co ma wpływ na stopień zabrudzenia ścian?

Istnieje wiele powodów, dla których jedne budynki brudzą się szybciej, inne natomiast znacznie wolniej.

Usytuowanie domu

Usytuowanie domu
Usytuowanie domu przy drodze

Jednym z głównych elementów mających niebagatelny wpływ na stopień zabrudzenia elewacji domu jest jego usytuowanie.

Kurz oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia znacznie szybciej będą osiadały na budynku, jeżeli zostanie on wystawiony w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej ulicy bądź w pobliżu jakiegokolwiek zakładu przemysłowego.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę tempo osiadania zabrudzeń na elewacji, to należy stwierdzić, że lokalizacja domu ma w tym przypadku ogromne znaczenie.

Wilgoć

Budynki w pobliżu zbiorników wodnych są bardziej narażone na wilgoć
Budynki w pobliżu zbiorników wodnych są bardziej narażone na wilgoć

Domek w lesie czy nad jeziorem (lub w jego pobliżu) to marzenie wielu osób.

Warto byłoby zdawać sobie sprawę z tego, że wszechobecna tam wilgoć stanowi zagrożenie dla naszego domu zarówno ze strony grzybów, jak i glonów, które z łatwością mogą zadomowić się na elewacji.

Rodzaj tynku a poziom nasiąkliwości i podatność na zabrudzenia

Rodzaj tynku a nasiąkliwość i zabrudzenia
Rodzaj tynku a nasiąkliwość i zabrudzenia

Innym, także istotnym czynnikiem, mającym bardzo duży na to, z jaką częstotliwością będzie konieczne przeprowadzanie czyszczenia elewacji domu, ma struktura tynku.

Im gładsza powierzchnia, tym mniejsze prawdopodobieństwo szybkiego zabrudzenia elewacji.

Nie bez znaczenia jest także fakt, z jakim tynkiem mamy do czynienia, biorąc pod uwagę jego właściwości dotyczące stopnia nasiąkania.

Jeżeli tynki bardzo łatwo chłoną wilgoć, nie można oczekiwać, że brud zostanie spłukany za pomocą deszczu.

Nie tylko osadzanie się zanieczyszczeń na elewacji, ale także wnikanie ich w pory tynku zależą przede wszystkim od jego rodzaju.

Do najczęściej stosowanych tynków należą tynki cienkowarstwowe.

Zaliczane do tej grupy tynki mineralne z pewnością można uznać za takie, które najmocniej i najszybciej nasiąkają.

Zupełnie inaczej zachowują się tynki silikatowe, tynki silikonowe czy tynki akrylowe.

Z jednej strony wykazują znacznie mniejszą nasiąkliwość niż tynki mineralne, z drugiej natomiast są o wiele bardziej odporne na zabrudzenia.

Jest to jednoznaczne z tym, że tynki silikatowe, silikonowe i akrylowe znacznie dłużej nie zmieniają koloru, a co więcej, nie ulegają tak łatwo zanieczyszczeniom.

To, jak często będziemy musieli myć elewację domu zależy także od faktury tynku.

Elewacje budynków pokryte tynkiem typu kornik, wymagają częstszego czyszczenia elewacji, ponieważ w jego zagłębieniach dużo łatwiej będzie osadzał się kurz czy inne zanieczyszczenia.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się, gdy musimy wyczyścić ten sam rodzaj tynku, ale o innej fakturze.

Chodzi przede wszystkim o tynki typu baranek bądź o tynki o strukturze kamyczkowej.

Ich podatność na zabrudzenia jest mniejsza, ponieważ są one gładsze i nie mają tylu trudno dostępnych miejsc co tynki typu kornik.

Baranek na przykład, jeżeli ma mniejszą średnicę ziarna, to staje się bardziej gładki, a co za tym idzie, odporniejszy na zabrudzenia.

W przypadku tynków mineralnych trudno mówić o zabezpieczaniu ich zarówno przed glonami, jak i grzybami.

Tynki polimerowe natomiast, takie jak silikonowe, silikatowe, akrylowe lub siloksanowe z uwagi na zawarte w nich naturalne biocydy wykazują właściwości ochronne i zabezpieczają przed biologiczną korozją.

Jak umyć elewację? Samodzielnie czy przy pomocy specjalistów?

Jak myć elewację domu jednorodzinnego?
Jak myć elewację domu jednorodzinnego?

Mycie ścian domu to poważne przedsięwzięcie i dlatego należy podejść do niego z rozwagą co najmniej z dwóch powodów. Jednym z nich jest możliwość (przy wyborze nieodpowiedniej metody bądź sprzętu) uszkodzenia ściany. Drugim natomiast jest wiedza osoby podejmującej decyzję dotyczącą czyszczenia elewacji. Może lepiej zatrudnić fachowca?

Rozważmy.

Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie.

Zależy to od wielu czynników, a przede wszystkim od stopnia zabrudzenia oraz od zastosowanej metody czyszczenia.

Niektóre z nich powinny być wykonywane wyłącznie przez specjalistów, o czym będzie mowa poniżej.

Ważna jest poza tym cena usługi.

Jej wysokość – o czym jeszcze powiemy w dalszej części artykułu – zależy głównie od rodzaju czyszczonej powierzchni, jej wielkości, a także od stopnia zabrudzenia.

Mycie elewacji środki chemiczne

Jaki płyn stosować do mycia elewacji?
Jaki płyn stosować do czyszczenia elewacji?

To, w jaki sposób przystąpimy do mycia elewacji domu zależy przede wszystkim od tego, z jakim rodzajem zabrudzenia musimy się uporać.

Nie istnieje bowiem jedna skuteczna metoda, za pomocą której udałoby się usunąć wszelkiego typu zabrudzenia. Przeciwnie, rodzaj czyszczenia / mycia elewacji domu trzeba dostosować do typu zabrudzenia, a co za tym idzie, decyzja dotycząca wyboru metody czyszczenia będzie zależała od tego, czy chodzi po prostu o zwyczajny kurz, brud, czy może przyjdzie nam się zmierzyć z glonami, grzybami bądź pleśnią.

Warto pamiętać, że podejmowane raz na kilka lat przedsięwzięcie nie powinno być nieprzemyślane i dlatego, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, z jakim typem zabrudzeń musimy sobie poradzić, należy zwrócić się do fachowca, czyli poprosić o pomoc mykologa budowlanego.

Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że inną metodę stosuje się do czyszczenia ścian zewnętrznych z klinkieru, a także inną do czyszczenia elewacji otynkowanej.

Warto przy tym jednocześnie podkreślić, że nie wszystkie typy tynków można myć.

Tak więc na sposób wyboru metody czyszczenia elewacji domu mają wpływ dwa podstawowe czynniki:

Pierwszym z nich jest rodzaj zabrudzeń ścian zewnętrznych, drugim natomiast typ materiału, z jakiego elewacja została wykonana.

Nie ulega wątpliwości, że mycie elewacji domu nie jest konieczne rokrocznie.

Decyzję o tego typu przedsięwzięciu należy podejmować w odpowiednim czasie, ponieważ zima na pewno nie sprzyja prowadzeniu prac konserwująco-czyszczących.

Mycie elewacji myjką ciśnieniową

Mycie elewacji myjką ciśnieniową
Mycie elewacji myjką ciśnieniową

Jeżeli po rozważeniu wszelkich argumentów zdecydowaliśmy się na mycie elewacji samodzielnie, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi myjek ciśnieniowych.

Usuwanie zanieczyszczeń z budynku polega na umyciu ścian za pomocą myjki ciśnieniowej. Myjka ciśnieniowa jest bardzo prosta w budowie i obsłudze, jednak zanim przystąpimy do włączenia urządzenia, koniecznie trzeba sprawdzić pewne elementy, które mogą mieć decydujący wpływ na efekt czyszczenia cegły i tynków elewacyjnych, a co więcej, uchronić nas przed uszkodzeniem ściany domu.

Zanim zaczniemy czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową należy zwrócić uwagę na rodzaj dyszy i poziom ciśnienia wody.

Urządzenie myjące musi mieć ustawione ciśnienie na odpowiednim poziomie, co najlepiej jest sprawdzić na takim fragmencie elewacji, który – w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia – nie będzie się rzucał w oczy.

Od porządków do mycia elewacji – sposoby czyszczenia tynków

Sposoby czyszczenia różnych rodzajów tynku
Sposoby czyszczenia różnych rodzajów tynku

Zaradne gospodynie co najmniej kilka razy w roku przeprowadzają gruntowne porządki wewnątrz domu. Warto byłoby pamiętać także o tym, że budynek od zewnątrz również wymaga systematycznej pielęgnacji.

Odświeżenia elewacji można dokonać poprzez umycie jej, kierując się przy tym odpowiednimi zasadami. Usunięcie kurzu jest możliwe za pomocą wody i szczotki, można dodać niekiedy niewielką ilości detergentu.

Sposób mycia i wykorzystywane w tym celu środki muszą być w odpowiedni sposób dobrane. W tym przypadku należy kierować się rodzajem tynku oraz stopniem jego zabrudzenia.

Czyszczenie elewacji pokrytej tynkiem mineralnym

Każdy właściciel domu ma świadomość, czy zostały one na jakimkolwiek etapie budowy zabezpieczone specjalną farbą elewacyjną.

Jeżeli nie zostało to zrobione, tynków mineralnych nie wolno szorować za pomocą szczotki, ponieważ można doprowadzić do ich uszkodzenia.

Do mycia tynków mineralnych stosuje się wówczas wyłącznie wodę.

Mycie elewacji pokrytej tynkiem akrylowym

Tynki akrylowe nie są odporne na porost grzybów, mchów bądź glonów, toteż do ich czyszczenia należy wykorzystać nie tylko wodę, ale także środki grzybobójcze, zwłaszcza wtedy, gdy w pobliżu domu rosną drzewa.

Jeżeli na elewacji pojawiła się pleśń, koniecznie trzeba przeprowadzić zabieg odkażający.

Można w tym celu zastosować dedykowane preparaty, jednak trzeba mieć na uwadze to, żeby były one stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeżeli po odkażaniu zamierzamy zabrać się za malowanie elewacji, to bezwzględnie należy zapoznać się z informacjami na ulotce, zanim taki preparat kupimy.

Czyszczenie elewacji domu może odbywać się zarówno na sucho, jak i na mokro myjką ciśnieniową.

Jeżeli mamy do czynienia z bardzo dużymi zabrudzeniami, można użyć cieplejszej wody, zwiększając jednocześnie ciśnienie do stu atmosfer. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu zabieg nie powinien być przeprowadzany na wyziębionych ścianach, ponieważ może doprowadzić do popękania tynku.

Jedną z najnowszych metod stosowanych współcześnie w celu wyczyszczenia elewacji jest użycie suchego lodu.

Wymaga ona dostosowania odpowiedniej wielkości granulek oraz dopasowania wysokości ciśnienia, a to z kolei wiąże się z koniecznością zatrudnienia specjalizującej się w takim myciu firmy.

Do suchych metod czyszczenia – poza suchym lodem – zalicza się na przykład czyszczenie zabrudzeń w osłonie z mgły wodnej albo poprzez zastosowanie substancji, które wchodzą w reakcje chemiczne z zabrudzeniami.

Tego typu zabiegów nie jesteśmy w stanie wykonać we własnym zakresie i dlatego najwłaściwszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie specjalizującej się w nich ekipy.

Do czyszczenia elewacji domu można poza tym wykorzystywać parę wodną, która doskonale sprawdza się w usuwaniu zabrudzeń ze szklanych elewacji. Warto jednak pamiętać o tym, że pary wodnej nie wolno używać w przypadku tynków akrylowych i tynków silikonowych.

Usuwanie zanieczyszczeń z elewacji może odbywać się poza tym za pomocą hydropiaskowania.

Jest to metoda całkowicie bezpieczna, ponieważ nawet wówczas, gdy na elewacji znajdują elementy dekoracyjne, nie zachodzi obawa, że zostaną one w jakimkolwiek stopniu uszkodzone.

Mycie elewacji cennik usług profesjonalnych

Za usuwanie zabrudzeń z elewacji domu nie ma jednolitej ceny.

Ceny znacznie się wahają, a ich wysokość zależy od rodzaju czyszczonej powierzchni oraz od typu zabrudzenia.

Powierzchnie mineralne

W przypadku powierzchni mineralnych cena usunięcia kurzu będzie wahała się od 3 do 14 zł za metr kwadratowy.

Cena za oczyszczenie elewacji z mchu, porostów, pleśni i grzybów wyniesie od 9 do 19 zł za metr kwadratowy, ale za wywabienie plam z oleju trzeba będzie zapłacić od 12 do 25 zł za metr kwadratowy.

Powierzchnie kamienne i betonowe

Jeżeli weźmiemy pod uwagę tego typu tynki, to ceny za zniwelowanie zabrudzeń kształtują się następująco.

Usunięcie kurzu z powierzchni kamiennych, lub betonu będzie kosztowało od 4 do 14 zł za metr kwadratowy.

Zanieczyszczenia spowodowane przez porosty, mchy, glony oraz grzyby zostaną zlikwidowane za kwoty wahające się od 7 do 19 zł za metr kwadratowy.

Najdroższe, bo od 10 do 25 złotych za metr kwadratowy okaże się usunięcie z elewacji plam z oleju.

Wskutek działania czynników atmosferycznych na powierzchniach blaszanych osiada kurz. Usunięcie go to koszt od 3 do 11 zł za metr kwadratowy.

Jeżeli przyjmiemy, że niektóre urządzenia do czyszczenia elewacji kosztują tyle, ile można by wydać na dobry samochód, to zastanówmy się, czy w ogóle zwróci się taka inwestycja, a jeśli nawet, to po ilu latach.

Jak troszczyć się o tynki na elewacji?

Nie ulga wątpliwości, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie, toteż o elewację szczególnie starannie trzeba dbać, żeby nie dopuszczać do powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Zanim przystąpimy do stawiania domu, powinniśmy mieć świadomość, że o jego estetyczny wygląd możemy zacząć się troszczyć już wówczas, gdy dom jest budowany.

Wielu późniejszych problemów możemy uniknąć, jeżeli już na tym etapie podejmiemy właściwe decyzje dotyczące rodzaju elewacji.

Dokonując wyboru, należy przede wszystkim zapoznać się z właściwościami różnego typu tynków, biorąc pod uwagę ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, podatność na wpływ czynników atmosferycznych oraz poziom wchłaniania zbrudzeń.

Do najbardziej trwałych tynków można zaliczyć tynki silikonowe, silikatowe i mineralne.

W celu uodpornienia tynku na działanie korozji biologicznej dodaje się do niego specjalne preparaty, które mają właściwości grzybobójcze.

Do najprostszych, a jednocześnie bardzo skutecznych metod dbania o elewację należy chociażby systematyczne mycie elewacji, konserwacja i malowanie elewacji.

Z biegiem lat rośnie ryzyko niszczenia elewacji i dlatego trzeba ją systematycznie konserwować.

Najprostsze w konserwowaniu są tynki cementowo-wapienne, ponieważ nie wymagają specjalistycznych zabiegów.

Można je czyścić na wiele sposobów, zaczynając od wody.

Usuwanie brudu z tynków cementowo-wapiennych można przeprowadzić za pomocą mycia wodą pod ciśnieniem, czyszczenia parą wodną lub szczotką i ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, a niekiedy wystarczy tylko samo spłukanie.

Stosowane od tysięcy lat tynki gliniane współcześnie rzadko się wykorzystuje, ale powoli wracają do łask

Są tak samo łatwe w czyszczeniu jak tynki cementowo-wapienne, jednak posiadają właściwość, której nie ma żaden inny rodzaj tynku.

Tynki gliniane można bowiem ułożyć od nowa.

Wystarczy w tym celu skuć je, zarobić wodą i ponownie nałożyć.

Jedną z metod skutecznego zapobiegania pojawianiu się zacieków czy zanieczyszczeń jest regularny przegląd instalacji odprowadzającej wodę deszczową.

Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o rynny oraz rury spustowe, które, o ile nie funkcjonują prawidłowo, mogą doprowadzić do powstawania zacieków.

Konsekwencje takiego niedopilnowania instalacji wodnej bywają bardzo niekorzystne, ponieważ sprzyjają rozwojowi glonów i grzybów, które mogą spowodować łuszczenie się tynku i odpadanie.

Szczególnie uciążliwe zabrudzenia elewacji powstają na skutek działania ptasich odchodów, a zwłaszcza gołębi.

W celu uchronienia domu przed takimi zanieczyszczeniami nie wolno dopuścić do tego, żeby ptaki przesiadywały na przykład na dachach czy parapetach, a co więcej, trzeba być czujnym i sprawdzać, czy nie uwiły sobie gniazda.

Nie budujemy od fundamentów – kupujemy dom

Jeżeli kupujemy gotowy dom, nie mamy wpływu na to, jakie tynki zostały zastosowane.

Kiedy ich wygląd budzi nasze zastrzeżenia, powinniśmy stosować żelazną zasadę niemieszania ze sobą rodzaju tynków w celu ich naprawienia.

Dlaczego?

Po połączeniu na przykład tynku akrylowego z tynkiem mineralnym możemy nieświadomie doprowadzić do tego, że pojawią się plamy, ponieważ te tynki mają inną nasiąkliwość.

Biorąc pod uwagę opisane zagadnienia, nie rościmy sobie prawa do wskazywania najlepszej drogi postępowania. Nie przyświecał nam taki cel, ponieważ decyzje dotyczące domu leżą wyłącznie w gestii jego właściciela. Jeżeli jednak udało nam się kilka kwestii przybliżyć i pomóc w rozstrzygnięciu rozterek, a tym samym w podjęciu decyzji, to możemy się tylko cieszyć i życzyć Państwu, żeby mycie elewacji Waszego domu nie sprawiało żadnych kłopotów.

3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Magdalena Kacprzyk

Kiedyś szukałam w internecie jakiejs mniejszej firmy zeby kupić tynki i nie ukrywam, że liczyla sie dla mnie cena – mielismy ograniczony budzet. Znalazlam i od 4 lat jestem zadowolona!

Krzysztof Mirowski

według mnie spokojnie elewacje można umyć samemu, wystarczy myjka cisnieniowa i kawałek rusztowania, druga sprawa to lepiej używać jakieś środka naturalnego zamiast chemii, zeby nie zniszczyć sobie tynków, ja u siebie czyszcze ściany, kostke brukową jak dla mnie spoko usuwa wszystkie zabrudzenia i wychodzi mnie to dużo taniej niż gdybym wziął jakaś firme

Vasylyna

Pozdrawiam autora za świetnie zorganizowaną strukturę artykułu.