W wielu kuchniach już od kilku lat, do gotowania zamiast tradycyjnych palników gazowych coraz częściej używa się płyty indukcyjne, które są sprzętami AGD gwarantującymi naprawdę dużą wygodę.
Płyta indukcyjna cechuje się energooszczędnością, ma wiele bardzo przydatnych funkcji. Co więcej, wyglądają o wiele bardziej estetyczniej niż tradycyjne płyty gazowe.
Działają w oparciu o dość skomplikowany mechanizm, w którym do ogrzewania wykorzystywane jest pole magnetyczne.
Mogą mieć różne parametry oraz funkcje, co warto poznać – zanim wybierze się tego rodzaju sprzęt do swojego domu.
Jak jest zbudowana i jak działa płyta indukcyjna?
Jak działa płyta indukcyjna? Płyty indukcyjne to urządzenia, które wymagają tylko jednego źródła zasilania, czyli energii elektrycznej.
Dla niektórych z takich płyt minimalne napięcie wynosi 230 V, natomiast dla innych 400 V, co trzeba sprawdzić jeszcze przed zakupem sprzętu, ponieważ w niektórych przypadkach podłączenie płyty indukcyjnej wymaga odpowiedniej instalacji elektrycznej.
Sposób działania płyt indukcyjnych sprawia, że są one mniejszym zagrożeniem (od innych typów płyt) dla poprawnej pracy lodówek i zamrażarek. Jednak i tak lepiej nie instalować ich w pobliżu tego rodzaju sprzętów.
W żadnej płycie indukcyjnej nie znajdzie się ani grzałki ani źródła ognia. Tutaj pod znajdującą się na górze szklaną płytą – gdzie stawia się garnki i patelnie, zamocowane są cewki indukcyjne, które to wytwarzają szybkozmienne pole magnetyczne.
To właśnie ono powoduje nagrzewanie się stojącego na kuchence naczynia (wykonanego ze stali ferromagnetycznej, która to przyciąga magnes).
Indukcja zawsze wyposażona jest w zwojnice przez które przepływa prąd. Może on tam zmieniać swój kierunek kilkanaście tysięcy razy na sekundę.
W ten sposób powstaje zmienne pole magnetyczne, wywołujące ruch elektronów. Wtedy powstają prądy wirowe, a w efekcie ciepło.
W całym tym procesie podgrzewa się nie płyta indukcyjna, a znajdujące się na niej garnek/patelnia i ich zawartość.
Szybko zmienne pole magnetyczne reaguje z dnem naczyń przeznaczonych do używania na kuchenkach indukcyjnych i wtedy – właśnie na skutek indukowania prądów wirowych, dno garnka rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury.
Dzieje się tak, ponieważ naczynia ferromagnetyczne stawiają opór płynącemu prądowi, tym samym zwiększając siłę prądów wirowych.
Warto zaznaczyć, że od razu pod zdjęciu naczynia, z bliska da się wyczuć ciepło bijące z powierzchni płyty, jednak jest to jedynie efekt kontaktu płyty z ciepłym garnkiem.
Po jego zestawieniu już po chwili szkło staje się chłodne.
Pokazuje to, że w przypadku płyty indukcyjnej ryzyko poparzenia jest minimalne.
W związku z tym, że płyta indukcyjna nagrzewa się tylko w miejscu pola grzewczego (przez naczynie) jest ona także bezpieczna w użytkowaniu.
Wszystkie nieużywane przy konkretnym gotowaniu elementy płyty pozostają zimne, dlatego nawet w przypadku ich dotknięcia nie trzeba obawiać się przypadkowego poparzenia. Jest to szczególnie przydatne, jeśli po przestrzeni kuchennej często poruszają się dzieci.
Do tego takie działanie płyty zapewnia dużą wydajność i ogranicza zużycie energii elektrycznej.
Tego rodzaju płyta indukcyjna podłączona do instalacji elektrycznej jest więc dość ekonomiczna w eksploatacji. Tak więc, jeśli chodzi o działanie płyty indukcyjnej, to wykorzystuje ona zjawisko indukcji elektromagnetycznej.
Zaraz po uruchomieniu urządzenia pojawia się pole elektromagnetyczne, które pozwala na wymianę ciepła między cewkami a patelniami/garnkami.
Wybierając płytę, należy też mieć świadomość tego, czym te indukcyjne różnią się od elektrycznych.
Płyty elektryczne mogą mieć nieco niższą wydajność. Niektóre z tego rodzaju płyt są żeliwne, a ich pola wystają ponad płytę.
Rodzaje płyt indukcyjnych do użytku domowego
Tego rodzaju sprzęty AGD różnią się liczbą “palników”, to znaczy pół indukcyjnych.
Zakupić można oczywiście płyty tradycyjne – czteropalnikowe. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać płytę mniejszą taką jak płyta indukcyjna dwupalnikowa, albo większą.
Do wyboru są płyty indukcyjne z jednym, dwoma czy trzema polami grzejnymi. Sprawdzają się one doskonale w małych kuchniach. Zakupić można także płyty indukcyjne z pięcioma czy sześcioma polami. Są one odpowiednie w przypadku bardzo dużej rodziny, a także w małej gastronomii.
Kolejnym wyróżnikiem płyt indukcyjnych jest nie tylko ilość, ale też kształt.
Najbardziej powszechne są oczywiście te okrągłe. Jednak uwagę warto zwrócić także na płyty z dużymi, owalnymi polami pod brytfannę lub z polami podwójnymi, które przystosują się do wielkości garnka.
Co ważne, przy takim rozwiązaniu w czasie gotowania w niewielkim garnku uruchamiane jest jedynie mniejsze pole, natomiast większe (tzn. zewnętrzne) nie zużywa wtedy energii.
Niektóre urządzenia mogą posiadać również bardzo przydatne pola dodatkowe (lub przynajmniej jedno) – o nazwie booster.
Takie pole umożliwia błyskawiczne podgrzanie stojącego na nim naczynia. Dzieje się to dzięki temu, że na kilka minut kierowane jest na niego maksymalna moc.
Oczywiście są to podstawowe rodzaje urządzeń, ponieważ płyty indukcyjne mogą obecnie różnić się także funkcjami dodatkowymi, związanymi z naprawdę nowoczesną technologią.
Te dodatkowe funkcje poprawiają efektywność pracy, a zarazem komfort użytkowania. Wśród takich funkcji wymienić można m.in. ruchome pola grzewcze czy też regulację szybkości reakcji.
Parametry popularnych płyt indukcyjnych
Jeśli chodzi o parametry płyt indukcyjnych, to jednym z najistotniejszych będzie ich rozmiar. Płyty indukcyjne są produkowane w różnych wielkościach: od 30 do nawet 90 cm szerokości.
Płyty najbardziej standardowe mają 60×60 cm, dzięki czemu bardzo dobrze wpasowują się w wiele kuchennych aranżacji. Natomiast do pomieszczeń mniejszych ciekawą opcją stają się niewielkie płyty indukcyjne, o szerokości 30-50 cm.
Jednak mniejsza powierzchnia płyty zawsze będzie wiązać się oczywiście z mniejszą liczbą pól grzewczych. Tak małe urządzenia mogą więc nie sprawdzić się w wieloosobowym gospodarstwie domowym.
Do intensywnie wykorzystywanych kuchni, najlepiej zdecydować się na płytę o większych rozmiarach – o szerokości przekraczającej nawet 70 cm.
Jednak najczęstszą opcją będą indukcyjne płyty do zabudowy o szerokości od 58 do 60 cm. To płyta indukcyjna, na której występują pola grzejne ułożone na planie kwadratu albo prostokąta albo tzw. nerki.
Trzeba pamiętać, że wybierając rozmiar płyty, zawsze trzeba się sugerować indywidualnymi potrzebami i rozmiarami kuchni. Tak samo jak w przypadku wspomnianych już wcześniej liczby pól grzejnych.
Najwygodniejszymi opcjami są płyty z dwoma, czterema albo sześcioma palnikami. Ich liczba w wybranej płycie powinna być dobrana tak, by umożliwić komfortowe przygotowanie posiłków.
Jeśli chodzi o parametry i cechy charakterystyczne płyt indukcyjnych, to istotne jest również zwrócenie uwagi na kształt pól grzejnych. Pojedyncze mogą przyjmować kształt nie tylko okręgu, ale też kwadratu, owalu, czy nawet prostokąta.
Płyta indukcyjna może być podłączana zarówno do instalacji jedno, jak i trójfazowych. Ważnym parametrem jest tutaj moc przyłączeniowa.
Warto też zwrócić uwagę na to, że dobrej jakości płyta indukcyjna będzie dawać możliwość regulacji maksymalnego poziomu poboru mocy.
Moc przyłączeniowa sieci elektrycznej gospodarstwa domowego musi zawsze umożliwiać podłączenie konkretnego modelu płyty. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ zbyt duży, to znaczy maksymalny pobór mocy urządzenia, mógłby spowodować awarię. Dlatego też parametry płyty indukcyjnej należy dopasować do indywidualnych warunków lokalowych.
Mówiąc o parametrach, bardzo istotnym – szczególnie jeśli chodzi o wyposażanie kuchni – jest kolor płyt indukcyjnych. Przewagę stanowią płyty czarne, dość często można spotkać również modele białe.
Jednak to nie wszystko – płyty indukcyjne można znaleźć także w odcieniach beżu czy szarości.
Za sterowanie płyt odpowiadają zaś pokrętła albo sensory (o wiele bardziej wygodne).
Najbardziej przydatne funkcje płyty grzewczej
Kolejną ważną sprawą są funkcje oraz wszelkie ułatwienia – zarówno te podstawowe, jak i dodatkowe (których nie spotka się we wszystkich modelach płyt).
Jedną z takich opcji jest na pewno timer, który pozwala na automatyczne zakończenie podgrzewania potraw. Minutnik umożliwia programowanie czasu pracy płyty i można go zastosować dla każdego pola grzejnego oddzielnie.
Kolejnymi bardzo przydatnymi funkcjami płyt indukcyjnych obok rozpoznawania wielkości naczynia i wskaźnika ciepła resztkowego są:
Funkcja booster (albo Power Boost)
To wspomniana już wcześniej funkcja pozwalająca na bardzo szybkie podgrzewanie naczyń, a przede wszystkim znajdujących się w nich posiłków. Pole grzejne z włączoną funkcją Booster wykorzystuje bowiem maksymalną moc płyty. Umożliwia to bardzo szybkie przygotowanie potraw.
Pauza
Opcja ta, to czasowe wstrzymanie działania płyty, co przydaje się w czasie gdy na dłużej trzeba wyjść z kuchni. Po powrocie do niej wystarczy zaś nacisnąć odpowiedni przycisk, a wszystkie ustawione wcześniej funkcje zostaną jeszcze raz uruchomione w niezmienionej postaci.
Stop&Go
Funkcja, która natychmiastowo wyłącza wszystkie pola grzejne albo redukuje ich moc do poziomu 1. Może być to rozwiązanie czasowe, gdyż po ponownym naciśnięciu odpowiedniego pokrętła przywracane są wszystkie wcześniejsze ustawienia.
Hob&Go
Płyta indukcyjna z tego rodzaju funkcją jest bardzo wygodna, ponieważ nie występuje tu konieczność włączania każdego pola grzejnego pojedynczo. Po włączeniu płyty ustawia się od razu jej moc, a poszczególne pola uruchomiać się będą automatycznie: po postawieniu na nich garnka czy patelni.
Blokada włączenia płyty
Jest to przycisk, który pozwala na zablokowanie ustawień, a zarazem możliwości włączenia albo wyłączenia płyty indukcyjnej. Opcja ta jest idealna w przypadku rodzin z małymi dziećmi.
Czujnik temperatury
Funkcja ta pozwala na pomiar oraz automatyczną regulację temperatury pracy urządzenia. Nie pozwala więc np. na wykipienie mleka.
Ruchome pola grzewcze
Większość płyt indukcyjnych ma dokładnie wyznaczone miejsca do ustawiania garnków. Jednak modele najbardziej nowoczesne pozwalają na to, by naczynia ustawiać w dowolnym miejscu. Jedynym wymogiem jest tutaj to, by część garnka albo patelni stała na specjalnie zaznaczonym symbolu, a wtedy płyta indukcyjna samodzielnie rozpozna jego położenie oraz wielkość.
Regulacja szybkości reakcji
Chodzi tutaj i możliwość indywidualnego określenia preferowanej szybkości reakcji przycisków na panelu dotykowym (szybszej lub wolniejszej).
CheckPot
Dzięki nie można łatwo sprawdzić, czy dane naczynie jest odpowiednie do wykorzystywania na płycie indukcyjnej.
AutoBridge
Taka funkcja płyty indukcyjnej daje możliwość gotowania w naprawdę dużych garnkach, bo pozwala na połączenie dwóch pól grzejnych w jedno. Sterowanie takim podwójnym polem odbywa się przy użyciu jednego przycisku.
Eco
To funkcja dostępna w nieco droższych płytach indukcyjnych i wiąże się ona z oszczędnością energii. Na minutniku ustawia się czas gotowania: kiedy będzie zbliżał się on do końca, to znajdujące się w płycie czujniki sprawdzą i ocenią stopień nagrzania dna garnka. Dzięki temu przestaną go podgrzewać w najbardziej odpowiednim momencie, a pozostające w nim ciepło zostanie wykorzystane maksymalnie.
Programy gotowe
Bardzo ciekawą propozycją wśród niektórych producentów jest także funkcja “trzy programy gotowe”. Polega ona na tym, że płyta indukcyjna ma z góry zaprogramowaną moc do takich działań jak: gotowanie ryżu i makaronu, topienie masła i czekolady, podgrzewanie zup i sosów.
Przed dokonaniem zakupu płyty indukcyjnej do własnej kuchni, zawsze warto zapoznać się z dostępnymi funkcjami poszczególnych modeli.
Warto zwrócić na nie uwagę – ale tylko wtedy, gdy ma się zamiar z nich korzystać. Nie ma bowiem sensu, by osoby które gotują rzadziej (korzystając z podstawowych opcji), kupowały płytę z wieloma niepotrzebnymi im funkcjami – która na pewno będzie droższa od modeli bardziej podstawowych.
Ile kosztują płyty indukcyjne?
Ceny płyt indukcyjnych nie są jednolite, ponieważ decydują o nich opisane powyżej parametry urządzeń oraz dostępne w nich funkcje.
Za najtańsze płyty indukcyjne zapłaci się już ok. 700 złotych. Będzie to jednak płyta indukcyjna dwoma polami grzejnymi.
Najtańsze płyty indukcyjne z rozstawem tradycyjnym (czterema polami) będą kosztować około 850 złotych.
Gospodarstwa domowe, które mają zamiar zdecydować się na montaż w swojej kuchni płyty indukcyjnej, zawsze muszą zastanowić się nad stosunkiem ceny sprzętu do jego funkcji. Wyższą jakość oferują renomowani producenci płyt indukcyjnych, ale taka płyta indukcyjna będzie droższa.
Najważniejsze stać się może porównywanie różnych modeli. Przykładowo, obecnie na rynku można spotkać płyty indukcyjne w opcjach takich jak:
- Płyta indukcyjna 52×59 cm, o czterech polach grzejnych, ze sterowaniem dotykowym i funkcjami: Power Boost, wskaźnik ciepła resztkowego i rozpoznawanie obecności, a także wielkości naczynia. Moc przyłączeniowa urządzenia to 6,6 kW. Za płytę indukcyjną zapłaci się 800 zł.
- Płyta indukcyjna do zabudowy, o uniwersalnej szerokości 57,6 cm. Płyta indukcyjna posiada takie funkcje jak: timer, blokada włączenia, wskaźnik zalegania ciepła, łączenie pól grzewczych. Moc grzewcza takiej płyty to 7,4 kW, a cena za płytę indukcyjną to około 1250 zł.
- Płyta indukcyjna bezbramkowa z czterema polami grzewczymi. Płyta indukcyjna wyposażona jest w takie funkcje jak: timer, Power Boost, możliwość łączenia pól grzejnych, timer, blokada (zabezpieczenie przed dziećmi). Jej maksymalna moc przyłączeniowa to 7,2 kW. Cena płyty będzie się wahać w granicach 1500-1600 złotych.
- Płyta indukcyjna o zaawansowanych funkcjach, z funkcjami: Power Boost, możliwością łączenia pól grzewczych i rozpoznawania wielkości oraz obecności garnka. Takie model może posiadać kilkunastostopniową regulację mocy i sterowanie typu Direct Select. Moc przyłączeniowa takiej płyty to 7,4 kW., a cena nie przekroczy 2000 zł.
- Płyta indukcyjna o szerokości 57,2 cm z czterema polami grzewczymi i funkcją łączenia. Ta płyta indukcyjna ma funkcję rozpoznawania obecności i wielkości naczyń, Power Boost (dla wszystkich pól grzewczych),a także sterowanie typu Touch Slider, a także rozpoznawanie wielkości i obecności garnka. Jej moc przyłączeniowa wynosi 7,4 kW. Za płytę indukcyjną zapłaci się około 2000 zł.
Planując zakupy związane z płytą indukcyjną, do jej kosztów trzeba doliczyć oczywiście zakup specjalnie przygotowanych dla niej naczyń do gotowania. Komplet będzie kosztował około 500 złotych.
Wszystkie naczynia (patelnie i garnki) przeznaczone pod indukcję oznaczane są specjalnym symbolem na dnie. W niektórych przypadkach, aby do sprzętu doprowadzić prąd, niezbędne jest także kupienie i przeprowadzenie kabla (za który zapłaci się ok. 100-150 zł).
Wady i zalety płyty indukcyjnej
Jeszcze zanim podejmie się ostateczną decyzję o zakupie płyty indukcyjnej, która będzie musiała spełnić stawiane jej oczekiwania, warto poznać zalety i wady takiego kuchennego rozwiązania.
Zalety płyt indukcyjnych
Tym, co najważniejsze w płycie indukcyjnej jest szybkość jej pracy, to znaczy skuteczność gotowania oraz rozgrzewania potraw.
Płyta indukcyjna spełnia tutaj swoje zadanie bardzo dobrze, bo rozgrzewa naczynia szybciej niż ceramiczna czy żeliwna.
Jest to możliwe dlatego, że w przypadku wykorzystywanej w niej technologii grzania, straty ciepła są niewielkie, a wytwarzana energia jest przekazywana bezpośrednio do dna naczynia stojącego na płycie (nie rozprzestrzenia się na boki).
Oprócz wydajnej pracy, do zalet płyt indukcyjnych można zaliczyć fakt tożsamy – to znaczy oszczędność: energii, a w efekcie pieniędzy.
Z racji tego, że energia elektryczna w czasie gotowania nie jest marnotrawiona, to po prostu potrzeba jej mniej.
Czas gotowania skraca się także w porównaniu do kuchenek gazowych nawet o 30 procent.
Kolejną zaletą korzystania z płyt indukcyjnych jest bezpieczeństwo ich użytkowania.
W czasie gotowania nagrzewają się jedynie dno garnka lub patelni. Natomiast cała reszta powierzchni, czyli wszystko dookoła użytkowanego pola grzewczego, jest chłodne albo staje się tylko lekko ciepłe.
Jest to bezpieczne dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci, które nawet przy kontakcie z płytą nie powinny się poparzyć.
Co więcej, kiedy na kuchence położy się przypadkowy przedmiot (pokrywkę czy sztućce), to płyta ceramiczna nie będzie działać. Aby się włączyła niezbędne są specjalne garnki.
Tym, co może zachęcić do korzystania z indukcji jest również łatwość jej czyszczenia.
Wynika to przede wszystkim z tego, że nie posiada ona różnego rodzaju zakamarków (jak np. w płytach gazowych). Jej powierzchnia jest płaska i prosta do umycia.
Do tego powłoki, z których wykonuje się płyty indukcyjne są trudne do zarysowania. Zmniejsza to więc ryzyko zbierania się brudu i tłuszczu w rysach.
Z racji tego, że płyta ceramiczna jest cały czas chłodna, wiele zabrudzeń można usuwać na bieżąco (od razu kiedy wypadną one z garnka), a więc nie dojdzie do ich przypalenia, które mogłoby być trudne do usunięcia ze zwykłej, gazowej kuchenki.
Wielu potencjalnych użytkowników może zainteresować również to, że w płycie indukcyjnej dość szybko można zdiagnozować potencjalną usterkę. Wiele dostępnych na rynku modeli wyświetla bowiem symbol błędu, który pomaga w ustaleniu problemu.
Znaczenia symbolu można poszukać w instrukcji urządzenia albo w Internecie. Dzięki temu zgłaszając awarię do serwisu od razu można poinformować, czego będzie dotyczyć naprawa.
Do zalet płyt indukcyjnych można też oczywiście zaliczyć wzornictwo. Ich minimalistyczny wygląd sprawia, że dodają one każdej kuchni elegancji, a jednocześnie świetnie wpasowują się w różne style aranżacyjne.
Zaletami płyt są też wszystkie opisane już wcześniej funkcje dodatkowe, które zapewniają bezpieczeństwo, przyspieszają moc grzania, czy też umożliwiają automatyczne wyłączanie się urządzenia.
Wady płyty indukcyjnej
W płytach indukcyjnych występują one tak jak w przypadku każdego innego domowego urządzenia. Najczęściej wymienianą wadą jest to, że do jak najbardziej sprawnego gotowania na płycie producenci zalecają używania specjalnych garnków ze stali ferromagnetycznej.
Koszt kompletu takich garnków to przynajmniej kilkaset złotych, jednak tego typu zakupu dokonuje się raz na kilka lat więc nie jest on aż tak uciążliwy.
Zawsze można też sprawdzić, czy kupione dawniej garnki i patelnie będą nadawać się na płytę indukcyjną.
Robi się to przykładając do ich dna magnes: kiedy przylgnie, garnka można używać na indukcji (jednak pod warunkiem, że ma o płaskie dno).
Za samą płytę, która ma być wysokiej jakości, też zapłaci się około 2000 tysięcy złotych (trzeba jednak pamiętać, że później zapewni ona oszczędność energii).
Trzeba tu zaznaczyć, że raczej nie warto inwestować w tanie modele płyt indukcyjnych, ponieważ mogą one szybko ulec awarii, a w najgorszym razie trzeba je będzie dość szybko wymienić.
Minusem płyt indukcyjnych jest to, że wytwarzają one pole magnetyczne, które nie jest niebezpieczna dla osób zdrowych. Jednak w związku z generowaniem pola magnetycznego, nie poleca się ich stosowania osobom z rozrusznikiem serca – dla których mogą być one po prostu niebezpieczne.
Trzeba też pamiętać, by w pobliżu urządzenia nie kłaść kart kredytowych, bo mogą się one rozmagnesować.
O czym warto pamiętać podczas stosowania płyt indukcyjnych?
Decydując się na zakup płyty indukcyjnej warto pamiętać o kilku związanych z nią zasadach.
Pierwszą są oczywiście wspomniane już wcześniej odpowiednie naczynia do gotowania. Dno nie może być wypukłe. Naczynia nie mogą być też wykonane ze szkła lub ceramiki.
Na płyty indukcyjne dopuszczalne są za to garnki i patelnie: ze stali nierdzewnej, z aluminium, miedzi i brązu. Jednak tylko wtedy, gdy mają one specjalne oznaczenia informujące o przeznaczeniu na indukcję. Kiedy takich oznaczeń nie ma, garnków takich lepiej na płycie po prostu nie używać.
Ważne też, by do gotowania potraw nie stosować naczyń o średnicy mniejszej niż zalecana przez producenta.
Płyty indukcyjne są produkowane ze szkła ceramicznego i są dość wytrzymałe oraz odporne na większe obciążenia (nawet dość duże i wypełnione garnki). Taka sytuacja nie oznacza jednak, że płyta ceramiczna będzie niezniszczalna. Jej niewłaściwe użytkowanie (niezgodne z wytycznymi producenta) może dość szybko doprowadzić do uszkodzenia, czy nawet zniszczenia urządzenia.
Właściciele płyt indukcyjnych powinni wiedzieć też, że rozlane sos/zupa czy też kawałki jedzenia nie przypalą się na płycie (bo jest ona chłodna), jednak pozostawione na niej na dłużej mogą zaschnąć i stać się trudne do usunięcia. Z takimi zabrudzeniami warto więc radzić sobie na bieżąco.
Czyszczenie płyty indukcyjnej opiera się na spryskaniu jej odpowiednim detergentem i na przetarciu jej miękką ściereczką lub specjalnym skrobakiem (przeznaczonym do czyszczenia płyt indukcyjnych).
Innym sposobem aby wyczyścić płytę indukcyjną jest posypanie jej obficie sodą oczyszczoną i przykrycie ręcznikiem namoczonym w gorącej wodzie. Po upływie mniej więcej kwadransa, ręcznik się zdejmuje, a brud usuwa za pomocą miękkiej gąbki.
Poszczególne modele będą różnić się pod względem wymaganego przy czyszczeniu nakładu pracy, czasu, czy potrzebnych detergentów. Jednak można stwierdzić, że płyta ceramiczna jest opcją wygodną, ekonomiczną, a w kuchni wyglądać będzie ona zawsze naprawdę elegancko.
Widać zaangażowanie autora w temat, ale warto byłoby rozważyć użycie prostszych analogii, które pomogłyby czytelnikowi w lepszym zrozumieniu skomplikowanych zagadnień.