Ścianka kolankowa: ocieplenie i wysokość ścianki kolankowej

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 13 sierpnia 2021

Zmiana wysokości ścianki kolankowej
Zmiana wysokości ścianki kolankowej

Czy można dowolnie zmieniać wysokość ścian kolankowych?

Okazuje się, że i tak i nie, a zależy to przede wszystkim od konstrukcji domu.

Zachęcamy do przeczytania poradnika opracowanego przez architektów MGProjekt, z którego dowiesz się wszystkiego o ściankach kolankowych.

Ścianka kolankowa

Podniesienie dachu i zmiana wysokości ścianek kolankowych to jedna z najczęściej wprowadzanych do projektu domu zmian.

Pamiętajmy jednak, że tej modyfikacji nie można robić samowolnie, bowiem zmiany te wymagają ponownych przeliczeń.

Dach wpływa na obciążenia domu zwłaszcza na jego ściany zewnętrzne, czy fundamenty.

Zmiana wysokości ścian kolankowych jest kluczową sprawą – źle wykonane, czy zbyt wysokie ściany wpłyną nie tylko na ogólną konstrukcję domu i jego bryłę, ale też na styl oraz ogólny wygląd budynku.

Ścianka kolankowa
Ścianka kolankowa

Wysokość ścianki kolankowej

Przy zmianie ściany kolankowej równocześnie zmieni się zestawienie materiałów, zwłaszcza na ściany zewnętrzne, wysokość słupów przy więźbie, a jeśli poddasze posiada ścianki działowe to również tutaj zmienią się wymiary oraz liczba warstw ścian murowanych.

Zmieni się również ilość betonu oraz zbrojenia dla dodatkowych wzmocnień.

Przy zmianie wysokości ścianki kolankowej należy także zwrócić uwagę na poziomy dolnych i górnych linii okien, okien dachowych czy drzwi wewnętrznych.

Zmienią się także poziomy posadowienia murłaty, wraz z podwyższeniem wieńca, poziomy płatew, czy sam poziom okapów i kalenic na dachu.

Trzeba uważać, aby nie przekroczyć dozwolonej wysokości domu od poziomu terenu, co jest często zapisane w planach zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy dla działki.

Sciany kolankowe

Ściany kolankowe budowa

Ogólnie przepisy dopuszczają zmianę wysokości ścianki kolankowej, ale i tak niezbędny będzie projekt zamienny.

Bez wpływu na bryłę, czy wygląd domu można podnieść ściankę kolankową do 30cm.

Można powiedzieć, że to podniesienie o około jedną warstwę elementów murowanych.

Wykonuje się ją z pustaków o wysokości 30cm, a dla pustaków o wysokości 20, czy 25cm warstwę tą uzupełnia się betonem lub elementami z cegły pełnej.

Przy zmianach niezbędny jest już zamienny projekt domu zawierający nowe przeliczenia, zestawienia i oczywiście rysunki z opisem, czy detalami wykonania.

Ścianka kolankowa jest bardzo istotnym elementem konstrukcji domu.

Oczywiście są domy parterowe, których konstrukcja więźby dachowej opiera się bezpośrednio na wieńcu nad parterem i wtedy ścianki kolankowej już nie ma.

Podobnie może być w domach z piętrem gdzie nie ma poddasza użytkowego.

W domach, w których ścianka kolankowa została zaprojektowana musi spełniać ściśle określone warunki.

Z wieńca nad ostatnią kondygnacją należy wypuścić zbrojenie co około 150cm, tak by następnie w tych miejscach wykonać słupki żelbetowe.

Dokładny rozstaw słupków zależy od obciążeń, gdyż zmienia się schemat statyczny konstrukcji, którą dobiera i określa już konstruktor.

Między słupkami ściankę kolankową wypełnia się pustakami i w zależności od technologii wznoszenia będą to pustaki takie jak na innych ścianach.

Ściankę kolankową należy zakończyć wieńcem do którego mocuje się murłaty.

Na murłatach zakotwionych do wieńca stawia się konstrukcję dachu.

Jest to bardzo ważne bowiem źle wykonana ścianka kolankowa może ulec rozparciu pod naciskiem dachu.

Dodatkowo prawidłowo wybudowana ściana kolankowa wzmacnia konstrukcję i sztywność budynku.

Pamiętajmy, że wieniec musi być wyprowadzony dookoła i stanowić tak zwaną opaskę obwodową lub przynajmniej powinien być dołączony do elementów konstrukcyjno-nośnych w ścianach szczytowych.

Podobnie jak w domach murowanych, w domkach drewnianych należy wykonać dodatkowy ruszt dla konstrukcji ścianki kolankowej.

Takie elementy ściśle powinny być związane z konstrukcją całego domu na zasadzie dodatkowego szkieletu zarówno z żelbetu dla domów murowanych, czy drewnianego dla domów w technologii drewnianej.

Pamiętajmy, że także przy zmianie kąta nachylenia dachu trzeba sprawdzić i na nowo przeliczyć jego konstrukcję oraz sprawdzić czy ścianka kolankowa i ściany zewnętrzne wraz z fundamentami przeniosą obciążenia.

Ścianka kolankowa musi być trwała i mocna, nie może być za wiotka, bo inaczej pojawia się na niej pęknięcia lub nawet może nie wytrzymać naporu.

Spełnia ważną funkcję i im jest wyższa, tym więcej zawiera elementów wzmacniających.

Wygląd domu
Wygląd domu

Jak zmieni się wygląd domu po zmianie wysokości ścian kolankowych?

Z punktu widzenia architektury nie zawsze zbyt duże zwiększenie wysokości ścianki kolankowej wyjdzie na dobre, gdyż dom może stracić pierwotny wygląd.

Takie rozwiązania należy dobrze przemyśleć, choć funkcjonalnie wysoka ścianka kolankowa na poddaszu zwiększy jego powierzchnię to przesadnie wyniesiona może zburzyć przyjęty wcześniej architektoniczny ład.

Dom straci proporcje i trzeba będzie ponieść większe koszty aby upiększyć elewacje.

Częstym problemem przy zbytnio podniesionej ściance kolankowej może być późniejsze osadzenie okien dachowych, gdzie może wystąpić problem z wykończeniem ościeży takiego okna.

Prawidłowo wykonane ościeża przy oknie połaciowym powinny być prostopadle i równolegle, zaś czasami mogą wyjść łamane co wpłynie na zmniejszenie doświetlenia poddasza.

Niekiedy projektuje się tak zwane łamane i obniżone ościeża, które pozwalają na obsadzenie okien połaciowych na niższej wysokości, tak by można było przez nie wyglądać.

Te elementy powinny zostać szczegółowo zaprojektowane, tak by przy wykończeniu od wewnątrz poddasza płytami gipsowymi uniknąć sytuacji, w której płyt g-k nie będzie do czego dokręcić.

Wykonuje się wówczas odpowiedni stelaż tak aby elementy wykończenia można było sztywno zamontować.

Ocieplenie poddasza

Takie rozwiązanie może być też utrudnieniem przy dociepleniu miejsc przy oknach połaciowych i ich izolacji.

Ważnym elementem jest odpowiednio wykonana izolacja wraz z optymalnym dociepleniem przy ściankach kolankowych.

Również wykończenie zarówno od zewnątrz jak i od środka spełnia tutaj istotną rolę i powinno być wykonane zgodnie z projektem.

Często też, tuż pod dachem zostawia się specjalną szczelinę wentylacyjną, tak by gromadzącą się ewentualnie wilgoć w przestrzeni dachowej mogła zostać prawidłowo odprowadzona na zewnątrz, a nie gromadziła się na ściance kolankowej.

Szczelina wentylacyjna
Szczelina wentylacyjna

W przeciwnym razie na ściance kolankowej mogą pojawić się:

  • zawilgocenia,
  • pleśń,
  • mchy,
  • plamy i odbarwienia.

Jeśli decydujemy się na zmianę wysokości ścianki kolankowej, najbezpieczniej jest przeprowadzić to na etapie projektowania, gdyż zmiany wprowadzane na budowie mogą sprawić wiele niepotrzebnych problemów, zwiększenie kosztów budowy, oraz wydłużenie prac.

Przy wykonywaniu ścianek kolankowych niezbędnym jest posiadanie wiedzy fachowej, a same prace musza być prowadzone pod nadzorem osoby z odpowiednimi uprawnieniami.

Z praktyki i komentarzy naszych Klientów doradzamy podnoszenie ścianek kolankowych nie więcej niż o dwie, ewentualnie trzy warstwy elementów murowanych.

Wyższe ścianki zmieniają już znacząco styl, architekturę i bryłę domu.

 

 

Co to jest ścianka kolankowa?

Ścianki kolankowe są to ścianki, które podnoszą dach dzięki czemu zwiększona jest powierzchnia użytkowa poddasza.

Co wnosi podniesienie ścianki kolankowej?

Podniesienie ścianki kolankowej zmienia wysokość budynku i kubaturę.

Kiedy można zdecydować się na zmianę wysokości ścianki kolankowej?

Warto zaplanować to na etapie projektowania domu by uniknąć problemów – zwiększenie kosztów budowy czy wydłużenie prac budowlanych.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze