Ogrodzenie domu: z czego i jak zbudować ogrodzenie wokół domu?

Ogrodzenie wokół domu
Ogrodzenie wokół domu

Jednym z podstawowych elementów na działce jest, oprócz oczywiście domu, ogrodzenie działki, które nie tylko chroni całą posesję przed niepowołanymi gośćmi, ale także przed hałasem i zabrudzeniami z ulicy.

Ogrodzenie domu stanowi również swoistą wizytówkę działki, ponieważ to z nim stykają się wszystkie osoby, które nas odwiedzają.

Właśnie dlatego ogrodzenie powinno zostać idealnie dopasowane do stylu domu i projektu ogrodu.

Ogrodzenie domu zalecenia formalne i praktyczne

W świetle nowych przepisów prawa budowlanego, stawianie ogrodzenia wokół domu, którego wysokość nie przekracza 2,2 m wysokości i ogrodzenie nie stanowi części muru oporowego nie musi być zgłaszane ani mieć pozwolenia na budowę.

Zgłoszenie jest natomiast niezbędne kiedy ogrodzenie jest wyższe oraz w razie konieczności wybudowania ogrodzenia w postaci muru oporowego. Tak się dzieje, kiedy istnieje różnica poziomów pomiędzy sąsiednimi działkami, co zagraża obsuwaniu się gruntu z działki położonej wyżej.

Zgłoszenie do starostwa trzeba dokonać na minimum 21 przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Konieczne będzie określenie rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania robót budowlanych, a także przedstawienie planowanego terminu rozpoczęcia prac.

Należy pamiętać o dołączeniu oświadczenia o prawie własności danej nieruchomości.

Ponadto urząd może sobie zażyczyć stosownych rysunków lub szkiców.

Druga kwestia formalna dotyczy warunków technicznych, jakie musi spełniać ogrodzenie domu, aby nie stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.

To dlatego nie wolno montować ostrych zakończeń na wysokości mniejszej niż 1,8 m.

Chodzi tutaj zarówno o drut kolczasty, jak i elementy szkła tłuczonego oraz innych ostro zakończonych materiałów, np. elementów metalowych o ostrych krawędziach czy żyletek.

Ten przepis dotyczy inwestorów indywidualnych i nie ma oczywiście zastosowania w przypadku ogrodzeń budynków aresztów śledczych bądź zabudowań zakładów karnych.

Brama wjazdowa i furtka wejściowa

Brama przesuwna
Brama przesuwna

Inne wymagania techniczne są związane z bramą wjazdową lub furtką wejściową, wedle których ani brama, ani też furtka nie mogą się otwierać na zewnątrz działki, a do wewnątrz, a także nie mogą znajdować się poza terenem danej działki.

Warto na ten fakt zwrócić uwagę w przypadku bramy przesuwnej. Kiedy ten rodzaj bramy będzie wjeżdżać na sąsiednie tereny, to należy liczyć się z koniecznością jej rozbiórki.

Istotne jest też, że zjazd z drogi lub bramy należy uzgodnić z zarządcą drogi i nie ma możliwości dowolnej lokalizacji.

Ostatnia kwestia dotyczy wymogu szerokości bramy wjazdowej i furtki wejściowej. Ta pierwsza musi mieć co najmniej 2,4 m szerokości, a furtka minimum 0,9 m szerokości.

Ogrodzenie przed domem należy zbudować w granicach swojej działki, chyba że dojdzie do porozumienia pomiędzy sąsiadami w kwestii wspólnego ogrodzenia.

W takiej sytuacji ogrodzenie powstaje w osi wydzielającej obie działki.

Przed przystąpieniem do prac związanych ze stawianiem ogrodzenia należy wystąpić do urzędu gminy o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego lub o warunki zabudowy, kiedy plan nie jest ustalony.

Co ważne ogrodzenie domu musi być budowane zgodnie z zawartymi w tych dokumentach wytycznymi. Chodzi tutaj przede wszystkim o rodzaj ogrodzenia.

Niektóre gminy zakazują budowy ogrodzeń betonowych albo ogrodzeń panelowych z prefabrykowanych elementów.

Czasami też jest wymóg, aby ogrodzenie domu było np. ażurowe.

Ogrodzenie ażurowe
Ogrodzenie ażurowe

Trzeba także dopilnować, aby ogrodzenie wokół domu zostało zbudowane zgodnie ze sztuką budowlaną i przepisami.

Większość inwestorów początkowo stawia tymczasowe ogrodzenie domu, a trwałe dopiero po zakończeniu wszystkich prac związanych zarówno z budową domu, jak i aranżacją ogrodu.

To z pewnością dobry pomysł, ponieważ łatwo o uszkodzenie bramy przy transporcie materiałów budowlanych.

Jeżeli konstrukcja jest lekka, np. z siatki metalowej lub ogrodzenia panelowe, to nie ma potrzeby robienia podmurówki i można ją oprzeć na przęsłach i przykręcić do słupków.

Niekiedy wznosi się też cokoły ogrodzeniowe o wysokości 20-30 cm.

Podmurówka wymaga solidnego osadzenia, musi mieć również szczeliny dylatacyjne.

Wykonuje się ją z cegieł, kamienia lub betonu zwracając uwagę, aby w jakiś sposób nawiązywała do cokołu budynku.

Fundamenty powinny mieć przynajmniej 60 cm głębokości przy gruncie niewysadzinowym, który nie pęcznieje podczas mrozów, a przy gruntach wysadzinowych, gruntach gliniastych nawet 140 cm głębokości, a na pewno poniżej strefy przemarzania.

Fundament zawsze wyprowadza się około 20 cm ponad poziom gruntu i wykłada izolacją przeciwwilgociową z dwóch warstw papy albo folii fundamentowej.

Zamiast klasycznego fundamentu można zastosować system z elementów prefabrykowanych, czyli gotowych bloczków pod słupki i podłużnych elementów pod cokół.

Ogrodzenie przy domu – ogrodzenie pełne czy ogrodzenie ażurowe?

Ogrodzenie metalowe ażurowe
Ogrodzenie metalowe ażurowe

Wybór określonej formy ogrodzenia jest niezwykle ważny.

Przy podejmowaniu decyzji warto rozważyć wszelkie argumenty za i przeciw, aby później nie żałować swojego postanowienia:

przede wszystkim należy zastanowić się, jaka forma ogrodzenia będzie lepiej komponować się z dotychczasową architekturą, ale to zaledwie jedna z kwestii, o których trzeba pomyśleć.

Pełne ogrodzenie, takie jak na przykład ogrodzenie gabionowe jest idealnym wyborem dla osób ceniących sobie prywatność i spokój.

Na pewno idealnie osłoni działkę przed silnym wiatrem i kurzem z ulicy, a zarazem będzie stanowić szczelną zaporę przed hałasem i spojrzeniami przechodniów.

Ogrodzenia pełne także niezbyt estetycznie prezentują się przy małych działkach, gdyż sprawiają wrażenie zbyt masywnych.

Płot ażurowy wygląda zdecydowanie lżej i zapewnia swobodny przepływ powietrza.

Jeżeli zależy nam na większej prywatności, to warto rozważyć zasadzenie roślin pnących lub takich, które stworzą piękny żywopłot.

Tego typu ogrodzenie domu pozwoli również na swobodną migrację małych zwierząt, np. jeży.

Warto pamiętać, że parkan nie musi być jednolity.

Planowanie furtki i bramy

Planowanie furtki i bramy
Ogrodzenie działki: planowanie furtki i bramy

Brama wjazdowa oraz furtka wejściowa odgrywają kluczową rolę w codziennej komunikacji, więc muszą być na tyle szerokie, aby nie sprawiać żadnych problemów.

Jak już wcześniej wspomniano, minimalna szerokość furtki wynosi 0,9 m, natomiast bramy 2,4 m.

W przypadku bramy chodzi o dostosowanie jej szerokości do samochodów dostawczych, żeby swobodnie mógł podjechać pojazd przywożący np. meble.

Trzeba też pamiętać o wymogu otwierania zarówno furtki, jak i bramy do wewnątrz posesji.

Furtkę najczęściej kupuje się w komplecie z bramą, co ma swoje uzasadnienie estetyczne.

Te dwa elementy zazwyczaj umieszcza się niedaleko siebie, więc spójność stylistyczna na pewno jest pożądana.

Bliska lokalizacja furtki i bramy wynika przede wszystkim z wygody.

W ten sposób łatwo monitorować całość wjazdu na teren posesji.

Furtkę instaluje się na zawiasach, które zostają zakotwione w murze albo przyspawane są do stalowych drutów czy słupków.

W celu zapobieżenia otwieraniu się furtki na zewnątrz stosuje się metalową listwę przytwierdzaną do drugiego słupka. Oprócz furtki wejściowej niekiedy montuje się furtkę gospodarczą do śmietnika.

Lokalizacja bramy wjazdowej wydaje się oczywista.

Ze względów praktycznych bramę umieszcza się na wysokości wjazdu do garażu, a w przypadku bardzo dużych działek dodatkowo instaluje się bramę gospodarczą.

Tradycyjne bramy rozwierane coraz częściej są zastępowane przez nowoczesne i przede wszystkim niezwykle praktyczne bramy przesuwne, głównie bramy samonośne.

Brana wjazdowa przesuwna
Brama wjazdowa przesuwna

Te pierwsze stanowią wersję oszczędniejszą, ale kwestie użyteczności pozostawiają wiele do życzenia.

Brama rozwierana zawsze otwiera się w głąb działki, więc trzeba zapewnić odpowiednio dużo miejsca, a z tym bywa kłopot.

Ponadto, w przypadku bramy rozwieranej jednoskrzydłowej szerokość tego skrzydła nie może przekraczać 3 m.

Bramy przesuwne idealnie sprawdzają się na małych działkach.

brama ogrodzeniowa

W związku z tym, że skrzydło jest zawieszone na wysięgniku, to ruch skrzydła odbywa się bez dotykania podłoża i dlatego śnieg lub inne zanieczyszczenia nie blokują jego pracy.

Na pewno warto zainwestować w bramę wyposażoną w automatykę, co znacznie podnosi wygodę użytkowania.

Nie trzeba wysiadać ze samochodu, aby otworzyć skrzydła (wyższe koszty zakupu bramy).

Jeżeli chodzi o materiał wykonania, to najczęściej spotyka się elementy ze stali lub aluminium.

Atutem stalowych jest niska cena, natomiast aluminium wykazuje się odpornością na korozję:

nie trzeba też martwić się o konserwację, a brama z aluminium posłuży w dobrym stanie przez wiele lat.

Niektórzy decydują się na bramy drewniane, które prezentują się wyjątkowo elegancko, ale wymagają zabiegów konserwacyjnych, takich jak impregnacja drewna.

Przydatne elementy ogrodzenia

Przydatne elementy ogrodzenia
Przydatne elementy ogrodzenia

Furtka wejściowa i brama wjazdowa nie stanowią jedynych elementów ogrodzenia domu, które ułatwiają użytkowanie zarówno domownikom, jak i gościom.

Warto pamiętać o umieszczeniu w pobliżu wejścia skrzynki na listy, aby listonosz nie musiał wchodzić na teren posesji, jeżeli ma na celu jedynie wrzucenie listu.

Podobną intencję będzie miało wkomponowanie w ogrodzenie domu skrzynek przyłączeniowych elektryczności i gazu, aby inkasent miał do nich łatwy dostęp.

Jeżeli działka nie jest skanalizowana, to niezbędne okazuje się zamontowanie w ogrodzeniu złącza do rury poprowadzonej do zbiornika asenizacyjnego.

W takiej sytuacji pracownicy wywozu nieczystości nie będą musieli wjeżdżać cysterną na działkę, aby opróżnić szambo szczelne.

Bardzo wygodne jest również ulokowanie przy ogrodzeniu boksu z pojemnikami na śmieci i zamontowanie zamykanej furtki od strony ulicy.

Kiedy na budynku nie ma numeru domu, to dobrze go umieścić w widocznym miejscu na ogrodzeniu.

Na pewno niezbędny będzie też domofon, który nie tylko pozwoli na otwieranie furtki bez wychodzenia z domu, ale także daje większe poczucie bezpieczeństwa.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo oraz zwykłą wygodę, to nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu skierowanym na furtkę i przejście od ogrodzenia do drzwi domu.

Jakie ogrodzenie wybrać do domu?

Budowa ogrodzenia: materiały
Budowa ogrodzenia: ogrodzenie drewniane

W związku z bardzo bogatą ofertą, to wybór materiału na ogrodzenie domu okazuje się nie taki prosty.

Wiele zależy nie tylko od gustu inwestora, ale także zasobności portfela.

Ogrodzenie z kamienia

Ogrodzenie z kamienia naturalnego
Ogrodzenie z kamienia naturalnego

Ogrodzenie kamienne charakteryzuje się dużą trwałością i jest niezwykle stabilne, jednak ze względu na swoją masywność nie pasuje do grodzenia małych posesji.

Ogrodzenie kamienne to również dość kosztowna inwestycja, dlatego niektórzy decydują się na kamień naturalny jedynie w słupach i cokołach.

Ciekawy efekt można osiągnąć poprzez połączenie kamienia z drewnianymi lub metalowymi przęsłami.

Oryginalnie wygląda też nowoczesne ogrodzenie urozmaicone dekoracyjnymi otworami, dzięki którym całość prezentuje się trochę lżej i stanowi oryginalną ozdobą przestrzeni.

Na ogrodzenie wykorzystuje się różne odmiany kamienia.

Warto pamiętać, że wapienie i piaskowiec są łatwe w obróbce, ale mają tendencję do zarastania glonami i mogą szybko ulegać erozji.

Dlatego wymagają zabiegów konserwacyjnych i odpowiedniego zabezpieczenia.

Z kolei bazalt, granit czy kwarcyt wyróżniają się wytrzymałością, jednak są zdecydowanie trudniejsze w obróbce, więc raczej nie nadają się do płotów ozdobnych.

Bardzo ciekawie wygląda też ogrodzenie z nieobrobionych kamieni polnych.

W ten sposób powstaje mur dziki, który idealnie wkomponuje się w przestrzeń posesji o charakterze naturalistycznym lub rustykalnym.

Trzeba tylko uważać, aby podstawę stanowiły największe kamienie, a poza tym można je układać dowolnie.

Gdyby ktoś zdecydował się na mur francuski, to należy zastosować kamień ciosamy bądź kamień łupany układany rzędami. Kamienie na jednej wysokości powinny mieć podobny rozmiar, natomiast zróżnicowanie może zaistnieć w wysokości poszczególnych warstw. Kamienie łączy się klejem lub specjalną zaprawą.

Niektórzy decydują się na ogrodzenie w formie gabionów.

To dość specyficzna konstrukcja ze stalowej siatki w formie prostopadłościanu wypełnionej kamieniami, aczkolwiek można też zastosować szkło, drewno lub tłuczeń.

Ogrodzenie gabionowe
Ogrodzenie posesji – gabiony wypełnione kamieniami

Ogrodzenie drewniane

Ogrodzenie z drewna
Ogrodzenie drewniane

W przypadku drewnianego ogrodzenia pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest wybór materiału.

Z gatunków liściastych na ogrodzenie poleca się dąb, jesion lub akację, natomiast należy unikać brzozy, wierzby, lipy i topoli, które są dość podatne na niszczenie.

Pośród gatunków iglastych wyróżnia się szczególnie modrzew, ale jest drogi.

Dlatego zazwyczaj na ogrodzenie wybiera się tańsze gatunki, aczkolwiek nie tak wytrzymałe drewno sosnowe albo świerkowe.

Bez względu na ostateczną decyzję, nie można zapomnieć o impregnacji, która zabezpieczy ogrodzenie przed działaniem pleśni, grzybów i owadów, a także niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Oprócz zastosowania impregnatu warto jeszcze pomalować ogrodzenie lakierem, lakierobejcą lub olejem do drewna. To nie tylko dodatkowa ochrona, ale również aspekt dekoracyjny.

Ogrodzenia drewniane należy odnawiać co jakiś czas, czyli na nowo pokryć impregnatem i pomalować.

Można wybrać ogrodzenie domu w całości zbudowane z drewna, ale także płot murowany z przęsłami z drewna albo ogrodzenie drewniano kamienne.

Ogrodzenie, którego słupki drewniane nie mają kontaktu z gruntem jest zdecydowanie bardziej trwałym i stabilniejszym rozwiązaniem.

Dlatego pod ogrodzenie dobrze zastosować podmurówkę czy też umocować przęsła w uchwytach ze stali nierdzewnej.

Podmurówka ogrodzenia przy domu
Podmurówka ogrodzenia przy domu

Ogrodzenia z drewna mogą mieć charakter ażurowy albo być pozbawione prześwitów.

W zależności od preferencji spotyka się proste płoty ze sztachet i żerdzi kojarzące się zwłaszcza z typowo wiejskimi domkami bądź solidne ogrodzenia z poziomo ułożonych desek czy też z bali.

Ogrodzenie drewniane jest wyjątkowo naturalne i ładnie komponuje się z zielenią ogrodu.

Ogrodzenie metalowe

Ogrodzenia metalowe
Ogrodzenie metalowe

Ogrodzenie metalowe to bardzo częsty wybór.

Osoby, którym zależy na oszczędnościach decydują się na ogrodzenie działki z metalowej siatki plecionej lub siatki zgrzewanej. Takie ogrodzenie jest również łatwe w montażu.

Niestety, trudno uznać takie ogrodzenie za atrakcyjne i niekoniecznie jest też trwałe. Najlepiej, kiedy metal zostaje dodatkowo powleczony tworzywem, np. PVC, który stanowi warstwę ochronną.

Siatka z powłoką ocynkowaną po pewnym czasie koroduje, a złuszczona powierzchnia nie prezentuje się estetycznie.

Dlatego takie ogrodzenie wymaga renowacji, co jest zabiegiem dość pracochłonnym, ponieważ trzeba usunąć całą rdzę i złuszczoną powłokę.

Ogrodzenie domu: z czego i jak zbudować ogrodzenie wokół domu?

Ciekawie prezentują się i są bardziej trwałe elementy systemowe z paneli i słupków stałych, które znajdziemy w ogrodzeniach panelowych.

W tym przypadku ogrodzenie jest łatwe w montażu, także nie powinno być z tym problemów.

Zdecydowanie najefektowniejszym, a zarazem najtrwalszym i najdroższym rozwiązaniem pozostają ogrodzenia kute wykonywane w pracowniach kowalskich.

Wyróżniają się oryginalnym i ozdobnym wyglądem, mają też odpowiednie zabezpieczenia przed korozją.

Ogrodzenie z cegły

Ogrodzenie z cegły
Ogrodzenie z cegły

Opłotowanie tego typu najlepiej sprawdza się przy dużych działkach.

Na ogrodzenie można wykorzystać cegły rozbiórkowe, o ile oczywiście będą w dobrym stanie. Należy je również zaimpregnować preparatem hydrofobowym, który zapobiega brudzeniu się cegły i nasiąkaniu wodą.

Najczęściej na ogrodzenie stosuje się cegłę klinkierową, która wyróżnia się słabą nasiąkliwością, więc nie wymaga zabezpieczenia, aczkolwiek impregnacja ładnie podkreśla kolor i zmniejsza podatność produktu na powstawanie zanieczyszczeń.

Problemem jest jedynie wysoka cena cegły klinkierowej na ogrodzenie, dlatego zazwyczaj wykorzystuje się ją do stawiania podmurówki i słupków, które następnie łączy się z przęsłami drewnianymi czy metalowymi.

Ogrodzenie klinkierowe jest nie tylko wyjątkowo estetyczne, ale również stabilne i odporne na działanie niskich temperatur.

Jak wygląda budowa ogrodzenia z cegły klinkierowej można zobaczyć na poniższym filmie

Ogrodzenie betonowe

Ogrodzenie betonowe było kiedyś bardzo popularne. Obecnie ogrodzenie z betonu wybierane jest przez osoby, którym zależy na ogrodzeniu dość tanim, trwałym i łatwym w konserwacji.

Należy jednak zaznaczyć, że niskie ceny mają typowe ogrodzenia, ale np. z wypełnieniem imitującym deski drewniane lub naturalny kamień łupany już tak tanie nie są.

Na duże posesje nadaje się ogrodzenie panelowe z gotowych paneli betonowych z pełnym dołem i ażurowym wzorem na górze.

Taki mur betonowy można ożywić farbami odpornymi na wpływ warunków atmosferycznych, a zdarzają się nawet panele na ogrodzenie fabrycznie pomalowane.

Ogrodzenia kompozytowe

Ogrodzenie kompozytowe

Ogrodzenie kompozytowe to rozwiązanie stosunkowo nowe, ale coraz bardziej popularne.

Kompozyt jest mieszanką mączki drzewnej z PVC i charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi:

  • nie wypacza się,
  • nie ulega odbarwieniu pod wpływem promieni UV,
  • jest odporny na butwienie, gnicie i działanie szkodników,
  • kompozyt nie wymaga impregnacji i konserwacji.

Jednocześnie pozwala uzyskać efekt wyglądu drewna.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piotrek

Szukając odpowiedzi w internecie natrafiłem na ten Bardzo Profesjonalnie i fachowo przygotowany i opisany temat dotyczący grodzenia działki. Jest w nim zawarty ogrom przydatnych informacji.

Niestety jednak nie odnalazłem w nim odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie z tym związane.

Otóż chciał bym zbudować ogrodzenie z używanych/starych opon samochodowych. Dokładniej ujmując opony ułożyć na “cegiełkę” aby zachodziły wzajemnie na siebie, wypełnić w środku ziemią i następnie na zakończenie posadzić w nich Bluszcz aby finalnie cały mógł swobodnie porosnąć tą konstrukcję. Dzięki temu opony zostaną wykorzystane wtórnie, po porośnięciu bluszczem “mur” z opon będzie jedną potężną ścianą zieleni, a sam koszt wykonania będzie znikomy.

Często jest zakaz budowy ogrodzeń z betonowych elementów prefabrykowanych. Jednak nigdzie nie mogę odnaleźć takiego zapisu dotyczącego opon.

Bardzo bym prosił o informację czy można legalnie zrobić taki typ ogrodzenia.