Bungalow: ile kosztuje i jak zbudować parterowy dom w tym stylu?

Bungalow
Bungalow

Marzysz o małym domu parterowym? A może zastanawiasz się nad budową domku letniskowego? Wybierz bungalow! Bungalowy to nadal słabo znane w Polsce budynki, jednak warto zapoznać się z nimi bliżej. Czym dokładnie jest bungalow i w jaki sposób można wybudować podmiejski dom mieszkalny? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące domów w stylu bengalskim.

Co to jest bungalow?

Bungalow to rodzaj parterowego domu jednorodzinnego, który najczęściej ma lekką konstrukcję na bazie szkieletu drewnianego. Może on służyć jako dom całoroczny.

Budynki tego typu są od wielu lat bardzo popularne w azjatyckich krajach jak Indie, Bangladesz czy Indonezja. Obecnie ten rodzaj domku wypoczynkowego jest również często spotykany w innych miejscach na świecie, na przykład w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w Kalifornii.

Warto również wskazać, że pod pojęciem dom bungalow znajduje się mały domek letniskowy z drewna, często też przeznaczony do użytku całorocznego. Obecnie domki bungalow można zobaczyć w miejscowościach letniskowych lub można zdecydować się na jego budowę na własnej działce.

Pochodzenie i wymowa słowa “bungalow”

Słowo “bungalow” pochodzi z języka hinduskiego “bangla”, w którym oznacza dom o lekkiej konstrukcji. Można spotkać się również z wyjaśnieniem pochodzenia słowa od “bengalo”, czyli od domu w stylu bengalskim, ponieważ to w historycznej krainie Bengalu lekkie budynki na planie prostokąta w stylu bengalskim są najpopularniejsze.

Jak powinno się wymawiać słowo “bungalow”? W języku polskim najczęściej stosuje się wymowę [bungalof], natomiast dopuszczalne jest również stosowanie wymowy dom bungalow jako [dom bungaloł].

Czym charakteryzuje się wygląd bungalowów?

Czym charakteryzuje się wygląd bungalowów?
Czym charakteryzuje się wygląd bungalowów?

Bungalowy to budynki o unikatowym stylu architektonicznym, który jeszcze stosunkowo rzadko jest widywany w Polsce. Wobec tego domy typu bungalow różnią się od popularnych w naszym kraju budynków jednorodzinnych. Po czym można rozpoznać domy typu bungalow?

Najczęściej domy typu bungalow są budowane na planie litery T, L albo na planie krzyża lub litery H. Spotykane są również domy typu bungalow o prostych kształtach prostokąta lub kwadratu.

Pod względem metrażu spotykane są zarówno mniejsze domki bungalow o metrażu od około 60 do 100 m2, jak większe domy bungalow, które mają powierzchnię powyżej 150 m2.

Bungalow to dom parterowy i zazwyczaj nie ma użytkowego poddasza. To powoduje, że zwykle domy bungalow mają wysoki strop. Spotykane są również domy bungalow z poddaszami.

Zwieńczeniem bungalowu jest niski, spadzisty dach najczęściej czterospadowy, czyli rozchodzący się od środka budynku na cztery strony. Spotykane są również domy bungalow z dachami dwuspadowymi oraz domki bungalow z dachem płaskim, lub o niewielkim kącie nachylenia dachu, które dzięki niemu uzyskują nowoczesny wygląd.

Duży nacisk w bungalowach kładzie się na doświetlenie wnętrz naturalnym światłem, więc domki bungalow często mają duże, wysokie okna oraz okna tarasowe, także wychodzące na wszystkie strony świata. Dzięki temu domy w stylu bungalow prezentują się bardzo efektownie. W tradycyjnych bungalowach okna mają dekoracyjne szprosy, natomiast w nowoczesnych są pozbawione szprosów.

Bungalowy to również domy, które pozwalają na wygodny wypoczynek na zewnątrz, dlatego bardzo często wyposażone w zadaszone tarasy, które zapewniają komfortową przestrzeń do relaksu nawet wtedy, gdy pogoda nie dopisuje.

Domki bungalow często uzupełnione są o dekoracyjne elementy, na przykład zadaszone podcienie biegnące wzdłuż ścian, werandy i ganki z kolumnami czy wykusze.

Pod kątem wzorniczym bungalowy wykańczane są w wielu kolorach, na przykład białym, błękitnym, khaki, szarym, beżowym. Dachy zwykle prezentują barwy zgaszonej czerwieni, szarości, brązu. Stolarka okienna i drzwiowa często ma kontrastowe kolory, na przykład biały, antracytowy lub wybarwienia drewna.

Jak zbudowany jest bungalow?

Bungalowy to domy, które najczęściej mają konstrukcję lekką i wykorzystują szkielet drewniany, co przekłada się również na ich szybką budowę.

Domy szkieletowe są w Polsce coraz popularniejsze, co także powoduje, że zainteresowanie budynkami w stylu bungalowów rośnie.

Lekki szkielet drewniany powstaje z desek drewnianych poddanych odpowiedniej obróbce. Ta technologia budowlana pozwala na szybkie wzniesienie budynku, ponieważ ogranicza się wtedy prace mokre. W efekcie ustawienie domu ze szkieletem drewnianym może trwać jedynie kilka miesięcy.

Alternatywnie można zdecydować się na dom o wyglądzie bungalowu wykonany w tradycyjnej technologii murowanej.

Dom bungalow najczęściej budowany jest na płycie fundamentowej i nie ma piwnicy, co również ułatwia jego wzniesienie.

Ściany zewnętrzne w bungalowach szkieletowych mają konstrukcję warstwową. Wewnątrz nich umieszczany jest materiał termoizolacyjny, na przykład może być to wełna mineralna, wełna szklana. Zastosowanie takich materiałów powoduje, że domy te są energooszczędne, a ich koszty utrzymania nie są wysokie również w polskich warunkach.

Od wewnątrz na ścianach zewnętrznych układa się paroizolację oraz płyty gipsowo-kartonowe. To powoduje, że są one łatwe i szybkie w wykończeniu, ponieważ nie wymagają prac mokrych jak tynkowanie.

Z zewnątrz ściany tradycyjnych bungalowów często wykańczane są za pomocą sidingu. Wykorzystuje się siding drewniany, ale również ten z tworzyw sztucznych jak PCV. Dla dodatkowej ochrony stosuje się wiatroizolację z membrany.

Można wykończyć ściany za pomocą tynku na styropianie albo dekoracyjnej obmurówki z cegieł klinkierowych.

Pokrycie dachu w bungalowach wykonuje się zwykle z użyciem lekkich materiałów, na przykład jak gonty bitumiczne, blachodachówki. Można też wykorzystać dachówki cementowe i dachówki ceramiczne. Typowym materiałem do wykańczania dachów w krajach o cieplejszym klimacie są natomiast gonty drewniane.

Istnieje możliwość wybudowania bungalowu z garażem w bryle budynku. Najczęściej jest on wtedy zlokalizowany po boku domu, dzięki czemu nie zaburza jego bryły.

Style architektoniczne bungalowów

Style architektoniczne bungalowów
Style architektoniczne bungalowów

Bungalowy są budowane w różnych stylach architektonicznych, na przykład:

  • Bungalow w stylu kolonialnym – dom bungalow nawiązuje do wyglądu budynków z ery kolonialnej, zawiera ciekawe elementy orientalnej architektury.
  • Bungalow w stylu nowoczesnym – takie domki bungalow są minimalistyczne, często wykończone prostym dachem, mają duże przeszklenia.
  • Bungalow w stylu klasycznym – dom parterowy czerpiący z klasycznej architektury, symetryczny, elegancki.
  • Bungalow w stylu kalifornijskim – California bungalow to dom parterowy z użytkowym poddaszem i dwuspadowym dachem oraz z zadaszoną werandą, które nawiązuje do klasycznej architektury.
  • Bungalow w stylu airplane – popularny w Stanach Zjednoczonych rodzaj domku wypoczynkowego lub całorocznego o niskim, wielospadowym dachu z wieloma oknami na poddaszu dającymi efekt kokpitu w samolocie.

Projekty wnętrz i tarasów bungalowów

Bungalowy to domy, które na pewno przypadną do gustu osobom lubiącym duże, otwarte przestrzenie i naturalne światło. Domki bungalow będą strzałem w dziesiątkę dla amatorów wypoczynku na świeżym powietrzu ze względu na taras.

Jak aranżuje się wnętrza bungalowów i jak wykonuje się ich tarasy?

Aranżacja wnętrz

Wnętrza bungalowów mogą być zaaranżowane na wiele sposobów, zależnie od potrzeb oraz gustu domowników.

Często domki bungalow są wykończone w stylu odpowiadającym architekturze budynku, na przykład aranżacje mogą być tradycyjne, nowoczesne, kolonialne.

Bungalowy zwykle są dzisiaj wyposażone w otwarte salony łączone z aneksami kuchennymi, jadalniami oraz z korytarzami. To powoduje, że nawet mniejsze wnętrza prezentują się okazalej.

Istnieje również możliwość wykonania budynku z zamkniętymi przestrzeniami, na przykład oddzielną kuchnią.

Centralnym miejscem w bungalowie jest salon, najczęściej z dużym, komfortowym kompletem wypoczynkowym położonym pośrodku pomieszczenia. Gdy jest on połączony z kuchnią oraz z jadalnią, wtedy domownicy mogą łatwo się ze sobą porozumiewać podczas relaksu oraz przygotowywania i jedzenia posiłków.

Budując dom bungalow można zdecydować się na kominek w salonie, który zapewni komfort podczas chłodnych dni i spowoduje, że dom będzie bardziej przytulny.

Gdy bungalow ma użytkowe poddasze, wtedy to tam najczęściej umieszcza się sypialnie domowników.

Amerykańskie projekty domów bungalow bardzo często mają sypialnie z osobnymi łazienkami oraz garderobami.

Bungalow bez użytkowego poddasza może mieć również efektowny strop, który wykończony jest za pomocą drewnianych belek albo ich imitacji.

Taras

Ważnym elementem bungalowu jest taras z zadaszeniem. Dzięki temu korzystanie z niego jest możliwe również w trakcie deszczowej pogody lub palącego upału.

Tarasy w bungalowach najczęściej wykonuje się z użyciem drewnianych desek lub ich alternatywy – desek kompozytowych. Podłoga z desek zapewnia wtedy wysoki komfort i nadaje budynkowi elegancki wygląd.

Często tarasy otacza się też dekoracyjnymi balustradami z drewna.

Dla kogo bungalow będzie dobrym wyborem?

Projekty domów bungalow w Polsce nie są zbyt popularne, jednak przy podejmowaniu decyzji o budowie albo zakupie domu jednorodzinnego warto wziąć je pod uwagę. Dla kogo dom bungalow będzie najlepszy?

Na dom bungalow warto zdecydować się w poniższych przypadkach:

  • Miłośnicy natury – dom bungalow na pewno przypadnie do gustu osobom, które lubią spędzać czas na zewnątrz, wypoczywać na tarasie lub w ogrodzie, ponieważ bungalowy kładą nacisk na łatwy dostęp do okolicznej natury.
  • Single i pary – małe bungalowy będą idealnym wyborem dla osób, które zamierzają mieszkać w domu w pojedynkę albo w dwójkę. Niski dom o mniejszym metrażu będzie wtedy zapewniał komfortową przestrzeń i nie będzie drogi w budowie i utrzymaniu.
  • Rodziny – duży dom bungalow będzie z kolei dobrym wyborem dla rodziny, na przykład 2 + 1, 2 + 2. Brak piętra powoduje, że jest on również bezpieczny dla mniejszych dzieci, ale można też wybrać ten o użytkowym poddaszu.
  • Osoby niepełnosprawne – brak przeszkód architektonicznych w postaci schodów na piętro powoduje, że parterowy budynek tego typu będzie świetnym rozwiązaniem dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Seniorzy – jeżeli w domu mają mieszkać osoby starsze, parterowy bungalow również może być strzałem w dziesiątkę.

Bungalow jest więc dobrym wyborem dla wielu osób, które poszukują dla siebie idealnego domu.

Dodatkowym atutem jest możliwość wzniesienia domu w tym stylu w przystępnych cenach, co obecnie, gdy ceny materiałów budowlanych znajdują się na wysokim poziomie, może być najlepszym rozwiązaniem dla osób z ograniczonym budżetem.

Gdzie można wybudować dom parterowy bungalow?

Gdzie można wybudować bungalow?
Gdzie można wybudować dom parterowy bungalow?

Tradycyjnie bungalowy wznoszone są na terenach podmiejskich, a także często spotykane są w miejscowościach turystycznych.

Budowa bungalowu możliwa jest jednak praktycznie wszędzie, dlatego dom ten ma uniwersalne zastosowanie.

Co ciekawe, w egzotycznych krajach bungalowy budowane są nawet na wodzie. Wznoszone są wtedy jako domy na palach i stanowią popularne miejsce noclegu podczas egzotycznych wakacji.

W polskich warunkach bungalow może być wzniesiony zasadniczo na każdej działce, gdy umożliwia to MPZP, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru albo też warunki zabudowy, o które trzeba wystąpić.

Na budowę bungalowu warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy działka jest zielona, zadrzewiona, co pozwoli mieszkańcom na komfortowe obcowanie z naturą.

Gdy działka nie jest jeszcze pełna roślin, najlepiej pomyśleć o ich zasadzeniu, decydując się na różnorodne gatunki drzew i krzewów.

Duże znaczenie ma wielkość nieruchomości gruntowej, na której planuje się prowadzenie inwestycji. Musi ona odpowiadać projektowi nieruchomości, a także spełniać odpowiednie warunki pod kątem przepisów budowlanych.

Należy pamiętać o tym, że parterowe bungalowy o dużym metrażu będą wymagały dość dużej działki do przeprowadzenia budowy.

Gdy natomiast ma być on mniejszy, działka nie musi być już spora, ale także trzeba pamiętać o spełnieniu istotnych wymogów prawnych.

Przy wyborze działki należy bowiem wziąć pod uwagę odległości budynku od granicy sąsiednich działek, a także znajdujących się na nich zabudowań.

Jak zostać właścicielem bungalowu?

Aby zamieszkać w bungalowie, można zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Pierwszą z nich jest wybudowanie domu w tym stylu, natomiast drugą jest jego zakupienie jako gotowy.

Budowa bungalowu

Osoby, które chcą zamieszkać w bungalowie, najczęściej decydują się na jego wybudowanie. Można wtedy zrealizować swoje marzenie o zamieszkaniu komfortowym domu dopasowanym do własnych potrzeb pod wszystkimi względami.

Do wyboru jest wiele projektów bungalowów, które można dobrać do własnych oczekiwań i budżetu oraz do posiadanej działki, by plany pasowały do jej wymiarów.

Jeżeli budynek ma mieć konstrukcję szkieletową, najlepiej zdecydować się na skorzystanie z oferty firm specjalizujących się w tej technologii. Można mieć wtedy pewność, że dom będzie wykonany fachowo, ponieważ w technologii szkieletu drewnianego duże znaczenie ma precyzja i jakość materiałów budowlanych.

Istnieje też możliwość wybudowania domu w stylu bungalowu w technice tradycyjnej, murowanej.

Dom można wznieść wtedy w systemie gospodarczym, czyli przeprowadzić większość prac samodzielnie, co oszczędza pieniądze. Drugim rozwiązaniem jest zatrudnienie wykonawcy do budowy domu jednorodzinnego, który zajmie się kompleksowo jego realizacją.

Budowa może być zatem najlepszym wyborem dla osób, które od dawna marzą o tym, by mieć swój parterowy dom w stylu bungalow.

Zakup bungalowu

Bungalow można również zakupić. Warto wtedy skoncentrować się na domach parterowych i sprawdzać dostępne oferty regularnie, aby łatwiej znaleźć nieruchomość spełniającą nasze wymagania.

Niestety, w sprzedaży znajduje się niewiele domów o takim stylu, ponieważ przez długie lata nie był on w Polsce praktycznie obecny.

Można również rozważyć zakupienie starszego domu parterowego i rozbudować go tak, aby miał on styl bungalow. Dobry architekt przygotuje wtedy projekt, który pozwoli na stworzenie domu w tym stylu architektonicznym.

Projekt bungalowu

Projekt bungalowu
Projekt bungalowu

Aby wybudować własny bungalow, należy oczywiście zaopatrzyć się w jego projekty domów bungalow.

Gotowe projekty bungalowów

Projekty domów bungalow można kupić bez problemów jako gotowe. Jeśli decydujemy się na budowę domu warto rozważyć gotowy projekt domu – to wygodne, szybkie i bardzo popularne rozwiązanie, biorąc pod uwagę szeroką dostępność projektów oraz ich przystępne ceny.

Zwykle jednak bungalowów nie znajdziemy w katalogach biur pod tą właśnie nazwą. Gotowych projektów domów jednorodzinnych tego typu warto więc poszukiwać w kategoriach domów parterowych. To tam można znaleźć wiele ciekawych planów, które będą odzwierciedlały ten styl architektoniczny.

Najlepiej wtedy zdecydować się na projekt domu o dachu czterospadowym oraz z zadaszonym tarasem. Można też wybrać projekt domu z garażem jednostanowiskowym albo dwustanowiskowym.

Gdy zamierza się skorzystać z oferty firm specjalizujących się w budowie domów szkieletowych, często prezentują one swoim klientom gotowe projekty domów MGProjekt.

Do dyspozycji jest więc wiele ciekawych projektów, a dzięki temu, że można od razu zobaczyć ich wizualizację lub zrealizowane już domy, można jeszcze łatwiej podjąć swoją decyzję.

Indywidualne projekty bungalowów

Drugie rozwiązanie polega na skorzystaniu z usług architekta, który przygotuje projekt indywidualny odpowiadający wymogom swojego klienta. W tym przypadku można również łatwo dopasować go do działki, na której planuje się rozpoczęcie inwestycji.

Biuro architektoniczne MGProjekt może przygotować projekt bungalowu w różnych technologiach budowlanych, także szkieletowej.

Również istnieje możliwość zamówienia domu wpisującego się w tradycyjny styl bungalowów, który znany jest w krajach azjatyckich czy Stanach Zjednoczonych. Gotowe projekty takich domów zwykle nie są dostępne.

Wprawdzie projekt domu indywidualnego będzie droższy od gotowego, to jednak nie będzie on wymagać już dodatkowej adaptacji do działki.

Dużym atutem jest też możliwość przygotowania projektu na problematyczną działkę, na przykład taką, która ma dość małą powierzchnię albo położona jest na nierównym terenie.

Bungalow – koszt budowy

Bungalow – koszt budowy

Cena związana z wybudowaniem własnego bungalowu będzie zależałą od szeregu czynników, do których zaliczają się między innymi:

  • Powierzchnia domu jednorodzinnego,
  • Wybrana technologia budowlana – szkieletowa, murowana,
  • Wykorzystane w domu rozwiązania techniczne.

Aktualnie trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie od około 300-350 tysięcy złotych za dom o średniej wielkości 100-120 m2 w stanie surowym zamkniętym.

Koszty będą rosły w przypadku domów o większej powierzchni i w technologii murowanej, a także wtedy, gdy zdecydujemy się na budowę domu z użytkowym poddaszem.

Aby zapłacić za wymarzony dom jak najniższą cenę, trzeba przede wszystkim skoncentrować się na projektach domów o mniejszej powierzchni oraz w technologii szkieletowej. Warto też wybrać projekt domu bez poddasza użytkowego, które również podwyższa koszty.

Z niską ceną związane będzie również wzniesienie domu letniskowego w stylu bungalow. Takie budynki można znaleźć w ofercie firm prowadzących sprzedaż gotowych domków drewnianych.

W tym przypadku za dom letniskowy o powierzchni około 50-60 m2 z tarasem należy zapłacić około 70-80 tysięcy złotych. Natomiast ten znacznie większy, który ma ponad 100 m2, będzie wydatkiem minimum 120 tysięcy złotych.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Margarita

Dobre użycie przykładów i ilustracji.

Jakub

Chyba sobie taki zbuduję : )