Balustrady: rodzaje, zastosowanie, cena i montaż [krok po kroku]

Balustrady
Balustrady

Niemal każdy budynek, zarówno lokal użytkowy, blok mieszkalny, a przede wszystkim dom jednorodzinny, wymaga tego, by wyposażyć go w niezbędne balustrady.

Montuje się je przy schodach, pochylniach, portfenetrach, tarasach i oczywiście przy balkonach oraz loggiach.

Zadaniem balustrad jest zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa, jednak nie można zapomnieć o tym, że wpływają one również na estetykę budynku.

Dlatego też należy wybrać je dokładnie, by były trwałe, a zarazem estetyczne.

Ważne jest więc, by przed zakupem balustrad zapoznać się z ich rodzajami, materiałami z których mogą zostać wykonane oraz sposobem ich montażu. Wtedy wyboru będzie można dokonać w pełni sposób świadomy.

Co to jest balustrada i jakie funkcje spełnia?

Jakie funkcje spełnia balustrada
Jakie funkcje spełnia balustrada

Mianem balustrady określa się ogrodzenie albo odgrodzenie różnych typów elementów architektonicznych.

Składa się ona z wygodnego pochwytu i wypełnienia, co wpływa na bezpieczeństwo użytkowania odgrodzonych nią form architektonicznych.

Na rynku można znaleźć obecnie balustrady z:

 • stali nierdzewnej,
 • aluminium,
 • drewna,
 • szkła,
 • żeliwa.

Zazwyczaj balustrady zabezpieczają krawędzie schodów, balkonów czy tarasów.

W razie potrzeby montuje się je także na dachach oraz w loggiach.

Niekiedy balustrady mogą stanowić też przegrodę pomiędzy pomieszczeniami (albo ich częściami).

Jak widać spełniają więc ważną funkcję użytkową, ale też funkcję dekoracyjną.

Jednak ich najważniejszą funkcją jest zawsze ta dotycząca zapewniania bezpieczeństwa: zabezpieczają one użytkowników przed przypadkowym upadkiem.

Przy projektowaniu, wykonywaniu i wyborze balustrad trzeba pamiętać o tym, że obecnie przepisy prawa budowlanego regulują warunki techniczne dotyczące tych elementów konstrukcyjnych.

Regulacja dotyczy między innymi wysokości balustrad balkonowych i schodowych, parametrów ich sztywności, ale też na przykład wielkości prześwitów w balustradach ażurowych.

Co warto wiedzieć jeśli chodzi o przepisy dotyczące bezpieczeństwa?

Przede wszystkim to, że:

 1. Balustrady nie powinny mieć ostro zakończonych elementów. Natomiast ich konstrukcja powinna zapewnić przeniesienie sił poziomych.
 2. Wysokość oraz wypełnienie płaszczyzn pionowych w balustradach muszą zapewniać skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób.
 3. Wysokość i prześwity albo otwory w wypełnieniu balustrad muszą mieć określone wymiary:
  • W budynkach jednorodzinnych i wnętrzach mieszkań wielopoziomowych minimalna wysokość balustrady (mierzona do wierzchu poręczy) powinna wynosić co najmniej 0,9 metra, a maksymalny prześwit lub wymiar otworu pomiędzy elementami wypełnienia balustrady nie jest tutaj regulowany.
  • W budynkach wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego, a także w budynkach oświaty i wychowania oraz zakładów opieki zdrowotnej, minimalna wysokość dla balustrady – mierzona do wierzchu poręczy – powinna wynosić 1,1 metra. Natomiast maksymalny prześwit lub wymiar otworu pomiędzy elementami wypełnienia balustrady to w tej sytuacji co najwyżej 12 cm.
  • W budynkach innych (nie wymienionych wcześniej), wysokość balustrady powinna wynosić co najmniej 1,1 metra, a prześwity pomiędzy elementami jej wypełnienia nie mogą być większe niż 20 cm.
 4. Poręcze które znajdą się przy schodach zewnętrznych oraz pochylniach, przed ich początkiem oraz za końcem muszą być przedłużone o 0,3 metra i oczywiście zakończone w taki sposób, który będzie zapewniał ich bezpieczne użytkowanie.
 5. Balustrady, które są przy pochylniach przeznaczonych dla ruchu osób niepełnosprawnych, muszą mieć obustronne poręcze i mają one być umieszczone na wysokości 0,75 i 0,9 m od płaszczyzny ruchu.
 6. Szklane elementy balustrad powinny być zrobione ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, tłukącego się na drobne, nieostre odłamki.
 7. Ewentualne poziome elementy balustrady nie powinny tworzyć wygodnej drabinki do wspinania się, bo stanowią wtedy niebezpieczeństwo dla dzieci. Co więcej, w takich budynkach gdzie przewiduje się zbiorowe przebywanie dzieci, balustrady powinny mieć rozwiązania uniemożliwiające zsuwanie się po poręczy.

Aby balustrada mogła należycie spełniać wszystkie swoje funkcje, ważne jest to, by cała konstrukcja była solidna i naprawdę stabilna.

Zarówno wtedy, gdy będzie wykonana ze stali, jak i wtedy kiedy będzie posiadać wypełnienie kurtynowe (wyprodukowane z aluminiowych albo szklanych paneli) wszystkie elementy muszą zostać bardzo skuteczne umocowane do poręczy.

Warto też dodać, że jeśli chodzi o balustrady schodów, to ich wygodę może zwiększyć dodatkowy pochwyt – wykonany na wysokości ok. 75 cm.

Zamocowany po wewnętrznej stronie balustrady będzie idealną pomocą dla dzieci czy osób starszych.

Rodzaje balustrad i technologie ich wykonania

Rodzaje balustrad
Rodzaje balustrad

Obecnie wybór balustrad jest bardzo duży, różnią się one materiałem wykonania, kształtami i kolorami.

Dobiera się je najczęściej według preferencji Inwestora, jednak istnieją takie zestawienia, które już od dawna są uznawane za mniej lub bardziej harmonijne.

Klasyczne balustrady są zbudowane z pionowych elementów (nazwanych tralkami).

Produkuje się je z metalu, drewna, kamienia albo betonu.

Wszystkie tralki połączone są od góry za pomocą poręczy, na dole są zaś osadzone w cokole.

W takiej tradycyjnej balustradzie wszystkie elementy stanowią jej konstrukcję.

Obecnie można też jednak spotkać balustrady nieco inne. Takie, które posiadają konstrukcyjne słupki i jednocześnie niekonstrukcyjne (ale np. ozdobne lub zwiększające wygodę użytkowania) elementy, czyli: poręcze i elementy wypełniające przestrzeń między słupkami.

Wypełnieniem jest najczęściej szkło albo materiał ażurowy, to znaczy siatka, elementy kute, itp.

Spotkać się można także z jeszcze jednym rodzajem balustrady – nazywanej pełną. Jest ona murowana z cegły lub betonu i zakończona albo poręczą albo parapetem.

Balustrady w domu montuje się zarówno wewnątrz – przy schodach, jak i na zewnątrz – przede wszystkim na balkonach i tarasach.

Oczywiście te drugie musi cechować przede wszystkim niska podatność na rdzę (stąd też najbardziej optymalnym wyborem stają się tu balustrady ze stali nierdzewnej).

Balustrady umieszczane na zewnątrz powinny mieć również wysoką odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i zmienne temperatury.

W tym wypadku dobrze sprawdzają się te wyprodukowane ze stali kwasoodpornej, które są do tego mało problematyczne w utrzymaniu i tanie w konserwacji.

Planując montaż balustrady, jej rodzaj oraz użyte materiały zawsze należy oczywiście dostosować do:

 • rodzaju obiektu budowlanego,
 • charakteru i wystroju wnętrza budynku,
 • panujących warunków,
 • funkcji jakie ma spełniać balustrada.

Wybór odpowiedniej balustrady nie jest prosty, ponieważ ważne są zarówno jej praktyczność, jak i walory wizualne: dobrze kiedy będzie ona idealnie współgrała z elewacją budynku i kształtem balkonu.

Najłatwiej dobiera się balustrady do balkonów prostokątnych – materiały do nich można znaleźć w wielu sklepach.

Nieco trudniej sytuacja wygląda przy balkonach półokrągłych, do których najczęściej balustrady wykonuje się na indywidualne zamówienie. Wymagają one bowiem wygięcia danego materiału pod odpowiednim kątem.

Balustrady zewnętrzne wykonuje się z różnych rodzajów materiału.

Może być to:

 • drewno,
 • metal,
 • szkło,
 • cegła,
 • kamień.

Bardzo często taki wybór jest podyktowany stylem architektonicznym budynku.

Na przykład do domów drewnianych będzie pasować jedynie balustrada drewniana (inna zaburzyłaby harmonię).

Domy jednorodzinne dają dość dużą dowolność w kwestii wyboru danego rodzaju balustrady. Jednak nadal musi być ona dostosowana do całego projektu budynku.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku domów szeregowych. Tam zakupiona balustrada nie powinna być kompletnie inna od tych, które znajdują się na balkonach sąsiadów. Na tle balkonów zabudowanych metalem, niezbyt dobrze będzie wyglądać np. jedna szklana balustrada.

Trzeba więc pamiętać, by styl wybranej balustrady był zgodny z ogólnie przyjętym trendami architektonicznym w danej lokalizacji.

Do elewacji domu doborem balustrady balkonowej może zająć się profesjonalny dekorator. Powinna ona pasować do kolorystyki elementów budynku, ale też np. do stylu ogrodzenia posesji.

Warto jednak wiedzieć, że w ogólnych trendach przyjęło się, że balustrady metalowe i szklane pasują do domów wystawionych w stylu nowoczesnym (w których liczy się prostota i pewnego rodzaju minimalizm).

Balustrada kamienna to opcja dla domów zabytkowych i luksusowych, a ciężka balustrada kuta wygląda najlepiej w wiktoriańskich posiadłościach.

Jeśli zaś chodzi o rodzaje balustrad wewnętrznych, które montuje się przy schodach, to najczęściej wykorzystuje się te metalowe oraz drewniane. Jednak możliwości jest tu wiele, bo mogą one posiadać ażurowe zdobienia, rzeźbione drewno czy nawet szklane witraże.

Zakłady stolarskie i kowalskie są w stanie zrealizować wiele pomysłów Inwestorów, ale zawsze trzeba mieć na uwadze to, że czas oczekiwania na taką balustradę będzie zależny od stopnia trudności danej konstrukcji.

Jak dobrać balustradę wewnętrzną?

Jak dobierać balustrady wewnętrzne?
Jak dobrać balustradę wewnętrzną?

Do schodów drewnianych można zamontować balustradę tralkową z tego samego materiału.

Schody żelbetowe oraz drewniane można też połączyć z balustradą stalową.

Znacznie rzadziej wykorzystywane są natomiast nieco droższe balustrady z kamienia, które pasują do domów urządzanych w stylu glamour (gdzie idealnie podkreślają luksusowy charakter pomieszczeń).

Balustrady metalowe (w zimnych kolorach) będą pasować do aranżacji nowoczesnych.

Parametry balustrad

Parametry balustrad
Parametry balustrad

Balustrada składa się trzech podstawowych części. Są to:

 • Słupki nośne. Zapewniają stabilność całej konstrukcji. Do nich mocuje się poręcz i wypełnienie balustrady.
 • Poręcz. Służy do opierania na niej rąk w czasie wchodzenia po schodach lub opierania się na krawędzi balkonu. Musi być ona wykonana z materiału, który będzie przyjemny w dotyku, gładki i pozbawiony ostrych brzegów. Jeśli chodzi o parametry, to najwygodniejszymi poręczami są te, które mają okrągły przekrój, a ich średnica waha się od 4 do 5 cm. Jednak bardzo często można spotkać także poręcze o przekroju prostokątnym albo kwadratowym.
 • Wypełnienia balustrady. W tym wypadku panuje dość duża dowolność, ponieważ wypełnienia mogą być elementami pionowymi lub poziomymi (np. stalowymi prętami). W balkonach mogą się jednak znaleźć również wypełnienia pełne, które wykonuje się na przykład ze szkła.

Jeśli chodzi o balustradę ze stali nierdzewnej, to do jej wykonywania bardzo często wykorzystuje się stal typu AISI 304 z polerowanym wykończeniem.

Standardowe słupki i poręcze w balustradach balkonowych ze stali mają około 42 mm.

Pionowe albo poziome wypełnienie może zostać zrobione z rurek fi 12 albo 16 mm, które spawa się do słupków.

Sposób łączenia balustrad z podłożem jest natomiast zależny od uwarunkowań wymiarowych miejsca zabudowy balustrad i oczywiście od samych możliwości ich mocowania.

Producenci balustrad najczęściej zalecają stosowanie łączników rozporowych (tzw. kotew).

W ostatnim czasie najchętniej wybierane są łączniki wklejane. Należy pamiętać o tym, by nośność zastosowanych łączników była dostosowana do typu i wielkości balustrady, a długość uwzględniała zawsze grubość podłoża.

Materiały na balustradę

Balustrada drewniana
Balustrada drewniana

Balustrady w domu mogą być zrobione z kilku materiałów (czasem ze sobą łączonych).

Balustrady drewniane

Balustrady drewniane
Balustrady drewniane

Stosuje się je zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach budynków.

Są one ładne, wygodne, przyjemne w dotyki i naprawdę uniwersalne, ponieważ drewno komponuje się z większością stylów aranżacyjnych.

Taką balustradę warto zamontować przy balkonach domów wykonanych z drewna, jednak bardzo dobrze prezentuje się również przy budynkach z cegły.

Dużą zaletą drewnianych balustrad jest to, że odpowiednio wykonane (i nawet wyrzeźbione) mogą one wyglądać naprawdę efektownie, stanowiąc prawdziwą dekorację.

Dzięki dużym możliwościom obróbki drewniane balustrady mogą przyjmować różne wzory oraz kształty.

Decydując się na balustradę wykonaną z drewna trzeba jednak pamiętać o tym, że będzie ona wymagać regularnej konserwacji.

Systematyczna kontrola i malowanie drewna są konieczne, ponieważ nie jest ono odporne na działanie wilgoci czy promieniowania słonecznego.

Drewniana balustrada o którą się nie zadba, może dość szybko zmienić swój kolor, a co gorsza jej powierzchnia zacznie próchnieć.

Będzie to wyglądać wtedy bardzo nieestetycznie, ale przede wszystkim z czasem może stanowić niebezpieczeństwo dla użytkowników balkonu.

Balustrady ze stali nierdzewnej

Są one bardzo wytrzymałe, a jednocześnie niezwykle praktyczne, ponieważ nie wymagają prac konserwacyjnych, a ich powierzchnia nie pokrywa się korozją.

Takie balustrady dają możliwość wyboru wykończenia, gdyż może być to wykończenie: na połysk, powierzchnię szlifowaną lub satynowaną.

Balustradę ze stali nierdzewnej warto zamontować w przypadku domów nowoczesnych, bo bez problemu przyjmują one proste, minimalistyczne formy.

Dobrze pasują też do niskich tarasów, bo bardzo dobrze pasują do ciekawych i bogatych aranżacji ogrodowych.

Nie jest jednak wykluczone to, by barierki ze stali nierdzewnej mogły przyjmować bardziej skomplikowane formy i kształty.

Wygląd balustrad i pochwytów ze stali nierdzewnej sprawia też, że są one ponadczasowe – ich popularność nie słabnie już od kilkunastu lat.

Wśród zalet balustrad ze stali nierdzewnej można wymienić to, że na rynku można znaleźć prawdziwą mnogość ich wzorów, a ponadto dają możliwość łączenia ich ze szkłem, a nawet drewnem.

Można więc bez problemu wyposażać je właśnie w szklane wypełnienie (takie rozwiązanie można stosować zarówno w przypadku balustrad na balkonie, jak i na schodach wewnątrz i na zewnątrz budynków).

Natomiast wewnątrz budynków barierki ze stali nierdzewnej można połączyć także z drewnem.

Da to niezwykły efekt wizualny uzyskany z połączenia materiału klasycznego i bardzo eleganckiego, z chłodną świeżością i nowoczesnością stali nierdzewnej.

Jednak wśród podstawowych zalet tego rodzaju balustrad można wymienić przede wszystkim ich długowieczność – na którą wpływa wspomniana powyżej odporność na korozję, ale też na uszkodzenia mechaniczne.

Stąd też taką balustrady powinny być pierwszym wyborem na balkonie, tarasie czy schodach zewnętrznych, czyli w miejscach narażonych na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Tutaj stal nierdzewna będzie lepszym wyborem niż drewno czy zwykła stal czarna (nawet w przypadku kiedy jest malowana proszkowo lub ocynkowana).

Co więcej, w przypadku tych ostatnich, uszkodzenie wierzchniej warstwy ochronnej prowadzi do utleniania, co w efekcie może zniszczyć balustradę.

Do takich sytuacji nie dochodzi w przypadku stali nierdzewnej.

Trzeba też dodać, że balustrady ze stali nierdzewnej mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Szczególnie biorąc pod uwagę ich nowoczesny i ekskluzywny wygląd, a także niezwykłą trwałość i wytrzymałość.

Dzięki tym cechom nie trzeba ich naprawiać czy wymieniać przez wiele lat, a to daje realną oszczędność.

Balustrady ze zwykłej stali czarnej

Balustrady ze stali
Balustrady ze stali

Mogą one wyglądać tak jak te balustrady ze stali nierdzewnej (zapewniają jednakowo wysoki poziom estetyki), jednak będą się od nich różnić właściwościami.

Zwykła stal nie jest bowiem odporna ani na podwyższony poziom wilgoci ani na zmienne warunki pogodowe.

Stąd też balustradę ze stali trzeba poddawać regularnym pracom konserwacyjnym.

Barierki ze stali – dla zwiększenia ich odporności na warunki zewnętrzne – są malowane proszkowo albo ocynkowane.

Wtedy można je bez problemu montować przy powierzchniach schodów, balkonów i tarasów.

Dla wielu inwestorów niewątpliwą zaletą staje się to, że balustradę ze zwykłej stali można kupić taniej niż balustradę ze stali nierdzewnej – właśnie dlatego te pierwsze cieszą się już od lat niesłabnącą popularnością.

Balustrady kute

Balustrady kute
Balustrady kute

Wytwarza się je z pręta żeliwnego o optymalnej w konkretnym przypadku średnicy.

Większość takich produktów jest wykonywana na indywidualne zamówienie, przez co tworzy niepowtarzalną ozdobę dla balkonu, jednocześnie doskonale do niego pasując pod względem wymiarów i kształtu.

Doświadczony kowal (z umiejętnościami rzemieślniczymi i artystycznymi), będzie w stanie zrealizować nawet najbardziej skomplikowaną balustradę.

Tego rodzaju barierki zdecydowanie przyciągną do siebie wzrok, ponieważ zazwyczaj posiadają liczne zdobienia i okucia dzięki którym balkon uzyskuje ciekawy efekt wizualny.

Balustrady kute mogą stać się prawdziwą dekoracją budynku i zawsze wyglądają dobrze w aranżacjach inspirowanych stylem klasycznym (nie wybiera się ich za to zbyt często do budynków w stylu nowoczesnym).

Nie sprawdzą się też w domach osób, które poszukują ciepłego i naturalnego stylu.

Do zalet kutych balustrad z pręta żeliwnego można na pewno zaliczyć to, że wykazują największą odporność (ze wszystkich przedstawianych tu materiałów) na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie są odporne na działanie różnorodnych warunków atmosferycznych.

Dzięki temu nie wymagają konserwacji i mogą cieszyć oczy przez wiele długich lat.

Balustrady kute od kilku lat zyskują na popularności nie tylko dlatego, ze są oporne na działanie czynników zewnętrznych, a co za tym idzie na upływ czasu, ale także dlatego, że mają estetyczny wygląd i stosunkowo niski koszt zamówienia (kiedy projekt konstrukcji nie będzie posiadać zbyt skomplikowanych wzorów).

Jednak tego typu rozwiązanie posiada również swoje wady.

Przede wszystkim to, że balustrady żeliwne są bardzo ciężkie (ważą nawet kilka razy więcej niż te wykonane ze stali nierdzewnej), stąd też można instalować je wyłącznie na takich balkonach i tarasach, które będą w stanie wytrzymać większe obciążenie.

Zaleca się, by montaż balustrady kutej został przewidziany już na etapie sporządzania projektu balkonu bądź tarasu.

Pewną niedogodnością balustrad kutych, może stać się także długi czas oczekiwania na realizację zamówienia (przede wszystkim ze względu na konieczność wykonania skomplikowanych detali).

Są to konstrukcje wykonywane ręcznie, stąd też im więcej detali oraz zdobień, tym wyższa będzie cena produktu końcowego.

Często kowalstwo artystyczne staje się symbol luksusu.

Warto pamiętać, że jeśli kuta będzie tylko imponująca balustrada balkonowa czy tarasowa (a nie np. całe ogrodzenie posesji), to na takie zamówienie pozwoli nawet nieco okrojony budżet.

Balustrady szklane

Balustrady szklane
Balustrady szklane

Powstają one ze szkła zwykłego albo z tak zwanego szkła bezpiecznego.

To drugie jest nieco droższe, ale za to zapewnia wyższy stopień bezpieczeństwa użytkownikom balkonu.

Najbezpieczniejszym wyborem jest tzw. szkło hartowane, które wyróżnia się wysokim stopniem wytrzymałości.

Jest jeszcze bardziej trwałe, jeżeli dodatkowo posiada laminat, to znaczy specjalną folię wtopioną w szkło.

W ostatnich latach dość dużą popularnością cieszą się balustrady ze stali nierdzewnej posiadające szklane wypełnienie.

Konstrukcje z wykorzystaniem szkła są bardzo atrakcyjne wizualnie i zawsze kojarzą się z porządkiem i nowoczesnością.

Tego typu balustradę można montować zarówno wewnątrz budynków, jak i na balkonach, tarasach czy schodach zewnętrznych.

Dzięki temu, że świetnie przepuszczają światło wizualnie powiększają przestrzeń, są więc idealnym rozwiązaniem na balkonach i tarasach umieszczonych od północnej strony budynku, a także przy schodach w ciemnych holach i na ciasnych klatkach schodowych.

Wbrew pozorom balustrady szklane są rozwiązaniem dość uniwersalnym.

Jest tak, ponieważ ich minimalistyczny styl pozwala im wpasować się zarówno w niewielki balkon, jak i przestronny taras.

Ich dużą zaletą jest to, że szkło daje wrażenie lekkości, a zarazem optycznie powiększa przestrzeń.

Dzięki temu szklane balustrady pomagają w tworzeniu ciekawych efektów wizualnych i dekoracyjnych w wielu współczesnych domach. Szczególnie dlatego, że szkło można łączyć nie tylko z metalem, ale też z drewnem i kamieniem.

Szklane balustrady sprawdzą się idealnie w budynkach urządzanych w stylach:

Na rynku można obecnie znaleźć balustrady ze szkła przezroczystego, ale też matowego czy nawet barwionego.

Daje to szerokie pole do eksperymentów aranżacyjnych.

Solidna, szklana balustrada jest dobrą inwestycją na lata, ponieważ materiał ten wykazuje odporność na mróz, wilgoć, a dobre jakościowo szkło także na ewentualne zarysowania powierzchni.

Jednak do wad można zaliczyć to, że balustrada ze szklanym wypełnieniem może w krótkim czasie pokryć się drobnymi zaciekami oraz nalotem.

Wymaga więc znacznie częstszej pielęgnacji niż balustrada ze stali.

Czyszczenie nie powinno być jednak kłopotliwe, ponieważ szkło nie wchłania zabrudzeń (znajdują się one jedynie na jego powierzchni).

Warto wiedzieć, że im lepszy jakościowo (a więc bardziej wytrzymały) wybierze się materiał, tym łatwiejsze będzie jego czyszczenie i wystąpi znacznie mniejsza potrzeba konserwacji.

W takich przypadkach balustrada szklana będzie prezentować się elegancko i porządnie niemal przez cały czas, sprawdzając się wtedy w szczególnie intensywnie eksploatowanych klatkach schodowych czy też balkonach.

Do jej czyszczenia wystarczy zaś zwykły płyn do szyb i miękka ściereczka albo papierowy ręcznik.

Dostępne obecnie na rynku szklane balustrady, są podzielone na te przystosowane do warunków zewnętrznych (można je więc bez problemu zamontować na balkonie lub na schodach wejściowych) oraz na te, które instaluje się we wnętrzach budynków.

Ile kosztują balustrady?

Ceny

Niezależnie od materiału wykonania, każda dobrze i estetycznie wyprodukowana balustrada będzie cieszyć oko, a niejednokrotnie umili spędzenie czasu na balkonie czy tarasie.

Aby jednak mogła służyć przez lata, musi zostać wykonana z surowców o naprawdę dobrej jakości.

Jeśli chodzi o ceny balustrad, to są one zależne od kilku aspektów.

Przede wszystkim od rodzaju materiałów z których została stworzona, od powierzchni jaką trzeba zabudować oraz od wielkości elementów dekoracyjnych.

Balustrady balkonowe ze zwykłej stali będą dość tanie, bo ich minimalna cena to zaledwie 150 zł za mb.

Opcje nieco lepszej jakości nabędzie się za około 200 do 500 zł/mb.

Najtańsze balustrady ze stali nierdzewnej będą kosztować 250-300 zł za metr bieżący (mb).

Nie będą mieć one nietypowych kształtów ani nie będą posiadać żadnych dekoracyjnych wykończeń.

Trochę bardziej ciekawe wizualnie balustrady ze stali nierdzewnej będą już nieco droższe.

Zapłaci się za nie powyżej 500- 700 zł za mb.

W podobnej cenie za metr bieżący kupi się proste balustrady drewniane. Oczywiście i tutaj cena będzie zależna od rodzaju materiału i wzoru konstrukcji.

Na zewnątrz lepiej nie instalować konstrukcji sosnowych, które są najtańsze, ale jednocześnie najmniej wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne.

Tego rodzaju balustrada mogłaby ulec szybkiemu uszkodzeniu, a nawet zniszczeniu.

Znacznie lepszym rozwiązaniem będą balustrady z drewna dębowego, bukowego lub klonowego, które mają znacznie większą odporność.

Średnia cena zakupu zaimpregnowanej balustrady zewnętrznej z tych gatunków drzew, może wynieść zaledwie 300 zł za mb.

Na rynku można znaleźć również barierki wykonane z drewna egzotycznego, gdzie za metr bieżący zapłaci się przynajmniej 400 zł.

Jeszcze droższe (700 zł za mb) będą natomiast bardziej luksusowe gatunki egzotyczne.

Jest to jednak inwestycja opłacalna, ponieważ takie drewno bardzo dobrze radzi sobie w polskich warunkach pogodowych i nie wymaga konserwacji, tworząc estetyczną, a zarazem bardzo trwałą konstrukcję.

Pod uwagę trzeba wziąć także to, że tańszymi balustradami drewnianymi będą te kupowane w sklepach, a droższymi te wykonywane ręcznie na zamówienie.

Jeśli chodzi zaś o balustrady kute, to ich cena jest uwarunkowana ilością zdobień i dodatkowych okuć.

Za najprostsze produkty zapłaci się około 350 zł za mb, a ceny bardziej ozdobnych konstrukcji będą zaczynać się od 500-600 zł za mb.

Górny limit cenowy jest tak naprawdę trudny do ustalenia, ale może sięgać nawet kilku tysięcy złotych za metr.

W przypadku tych balustrad, od razu pod uwagę trzeba wziąć koszty ich montażu.

Mogą być one wyższe niż przy innych balustradach z racji tego, że są produkty kute są dość ciężkie, a więc ich instalacja jest nieco utrudniona.

Mocno zróżnicowane mogą okazać się także ceny balkonowych balustrad szklanych.

Ich koszt zależeć będzie od specyfiki wypełnienia (rodzaju szkła), jak i od rodzaju ramy.

Najpopularniejsze są balustrady szklane z ramą ze stali nierdzewnej. Kiedy wypełnieniem jest szkło zwykłe, to zapłaci się za nie około 500 zł za mb.

Wyższa cena będzie dotyczyć natomiast balustrad wykonanych ze szkła bezpiecznego (także ze stalową ramą nierdzewną). Będą one kosztować co najmniej 600 zł/mb.

Są to propozycje najtańsze, na rynku można znaleźć też jednak opcje dla osób bardziej wymagających, gdzie za szklane konstrukcje zapłaci się 800-1000 zł za mb.

Montaż balustrady balkonowej krok po kroku

Prawidłowe zamontowanie balustrady balkonowej opiera się na właściwie zaizolowanym mocowaniu słupka.

Najważniejsza staje się tu szczelność połączenia słupków balkonowych z płytą, gdzie wszystkie prace trzeba wykonać w odpowiedniej kolejności.

Na początek trzeba wspomnieć, że najlepszym rozwiązaniem staje się mocowanie balustrady od czoła balkonu albo nawet od spodu płyty (zmniejsza to ryzyko przeciekania).

Jednak takie mocowanie często wykonywane jest od góry czy bezpośrednio na płycie, bo jest to po prostu łatwiejsze, czasem też bardziej estetyczne.

Kolejną ważną rzeczą jest to, by do montażu balustrady balkonowej nie przystępować dopiero po wykończeniu balkonu.

Dlaczego? Ponieważ wtedy podczas wywiercania otworów pod kotwy mocujące, narusza się ciągłość warstwy ocieplenia i hydroizolacji.

Wtedy nawet przy minimalnych nieszczelnościach przy słupkach będzie przenikać woda.

Mocowanie słupków zaczyna się od zaznaczenia miejsc ich rozmieszczenia. Później przy pomocy wiertarki wykonuje się odpowiednie otwory o głębokości ok.10 cm, które należy dokładnie oczyścić.

Później w otwory, przygotowane już pod słupki balkonowe, wtłacza się – za pomocą aplikatora do silikonu – wytrzymały i szybko utwardzalny materiał (np. żywicę poliestrową).

Kolejnym krokiem jest montaż elementów kotwiących, które osadza się w żywicy, a do podłoża instaluje marki.

Na kotwy mocuje się już same słupki.

Trzeba pamiętać, że jeśli kotwy i marki nie mają zabezpieczenia antykorozyjnego od producenta, to należy je pomalować specjalną farbą antykorozyjną do elementów metalowych.

Nie można też zapomnieć o wykonaniu odpowiedniej izolacji, szczególnie w miejscach styku słupka z elementami kotwiącymi.

Materiał izolacyjny (np. masy bitumiczne, zaprawy uszczelniające, żywice czy folie w płynie) wprowadza się na kotwy i szczelnie je nim otacza, a nawet wyciąga jeszcze wyżej.

Podczas wykonywania izolacji całego balkonu, należy uważać, by przy zaizolowanych otworach z kotwami i słupkami zostawić 6-8 mm odstęp, który na koniec wypełnia się odporną na zmienne warunki atmosferyczne masą uszczelniającą (która ma wystawać kilka mm nad poziom posadzki).

Ostatnim etapem montażu jest zaś budowa przęseł i poręczy.

Prace te są zależne od wybranego systemu i jego poszczególnych części składowych. Czasem montuje się bowiem pojedyncze słupki, a niekiedy niemal całkowicie gotowe panele.

Wszystkie połączenia powinny zostać wykonane jak najbardziej precyzyjnie, a nieszczelności należy wypełnić produktem izolującym, np. pianką poliuretanową.

Wszystkie prace montażowe można przeprowadzić samodzielnie, jednak dużą wagę trzeba poświęcić wykonaniu uszczelnienia. Osoby bez doświadczenia w pracach budowlanych mogą też oczywiście zlecić montaż profesjonalistom.

5 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Sebastian

Ciekawy wpis, sporo użytecznych informacji, ale ceny już mocno nieaktualne. Trzeba doliczyć co najmniej 30% więcej.

Olo

300 pln za mb? gdzie?

Marzenna

Odkryłam Wasz blog budowlany i jestem zaskoczona! Pomocne treści.

Dawid

A ile kosztuje montaż takiej balustrady za 1mb? Chciał bym wiedzieć czy brać fachowca czy próbować własnymi siłami?

Natasza

Znakomicie, że znaleźliście złoty środek między akademicką dogłębnością a przystępną formą – to jest prawdziwa sztuka.